پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۰۷۱۴۵
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۲
شکرالله بنار مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران، حسن رحمانی شهردار وقت منطقه ۲۱ و عبدالحمید امامی معاون مالی شهرداری تهران در قیمت‌گذاری پروژه یاس در منطقه تهرانسر نقش داشته‌اند. زمین‌های این پروژه با حدود یک‌پنجم قیمت واقعی به شریک پیمانکار شریک واگذار شده است.
شعار سال:روزی که پیروز حناچی به همراه معاونش مناف هاشمی به منطقه ۲۱ شهرداری تهران رفته بود تا پروژه برج‌های مسکونی یاس را کلنگ‌زنی کند، کسی به او توضیحی نداده بود که این پروژه چگونه به مرحله افتتاح رسیده است. در همان بازدید، رحمانی شهردار منطقه درباره راه‌اندازی پروژه‌های عظیم فرامنطقه‌ای برای حناچی سخن می‌گفت، اما هیچکس از اعضای بازدید کننده نگفت که نقش ویژه سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در این میان چه بوده است.
 
رویداد۲۴ به تازگی به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد در روند قیمت‌گذاری این پروژه برای مشارکت با یک پیمانکار، در قیمت‌گذاری زمین‌های ملک یاس شائبه‌هایی وجود داشته است. آنگونه که ۷۴۸۰ متر مربع زمین شهرداری به حدود یک سوم قیمت واقعی در اواخر سال ۹۸ توسط کارشناسان رسمی ارزش‌گذاری شده است.
 
قیمت گذاری این ملک تجاری-مسکونی در دیماه سال ۹۸ هر متر ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان توسط کارشناسان رسمی دادگستری ارزش‌گذاری شده است. بررسی‌های رویداد۲۴ از املاک منطقه نشان می‌دهد هر متر زمین تجاری-مسکونی در منطقه تهرانسر بین ۲۵ تا ۲۸ میلیون تومان بوده است. (زمین پروژه یاس در خیابان اصلی واقع شده است) با این حال شهردار منطقه ۲۱ همان قیمت متری ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را تنظیم کرده و به سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران ارسال کرده است.
 

سندی که نشان می‌دهد ملک ۲۵ میلیونی ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است
 
بر اساس همین قیمت‌گذاری غیر واقعی، آورده شهرداری در دیماه سال ۹۸ مشخص شده است. اما در اتفاقی عجیب، ابلاغ قرارداد در اردیبهشت سال ۹۹ انجام شده است. این در حالی است که بررسی‌های دوباره رویداد۲۴ از قیمت زمین در اردیبهشت سال ۹۹ نشان می‌دهد قیمت همان ملک به متری ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان رسیده است. شهرداری تهران، اما توجهی به افزایش قیمت نکرده و ارزش هر متری ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را تایید کرده است. به این ترتیب هم شریک پروژه سود کلانی برده و هم سهم شهرداری بر اساس قیمت پایین محاسبه شده است.
 
سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران هم کاملا به قیمت منطقه آگاه بوده است؛ چنانچه در اردیبهشت سال ۹۹ دو پروژه نیلوفر و کمال الملک که در همان محدوده تهرانسهر (نزدیک به پروژه یاس) قرار گرفته، توسط همان کارشناسان، یکی متری ۱۸ و دیگری متری ۲۴ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
 
به این ترتیب شهرداری تهران با چشم‌پوشی از افزایش چند برابری قیمت مستغلات در کشور و به طور ویژه در تهران، طی این مدت قدرالسهم شهرداری را با همان قیمت قبلی محاسبه کرده است و در اردیبهشت سال جاری آن را به شریک قرارداد مشارکت ابلاغ کردند. این یعنی پروژه یاس در محدوده تهرانسر با حدود یک‌پنجم ارزش واقعی متری ۸.۷ میلیون تومان تقلیل یافته و تقدیم شریک می‌شود.
 
این نوع قیمت‌گذاری در دوره مدیریت حسن رحمانی به عنوان شهردار منطقه ۲۱ و شکرالله بنار با عنوان مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران و همچنین با تایید عبدالحمید امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران رخ داده است.
 
ارزش زمین پروژه نیلوفر با متراژ ۱۲۵۲ متر و کاربری مسکونی به ازای هر متر مربع ۱۸ میلیون تومان و ارزش زمین پروژه کمال الملک با متراژ ۱۰۹۵ متر و کاربری تجاری و مسکونی به ازای هر متر مربع ۲۴ میلیون تومان بود. نکته جالب توجه استفاده کاملا تصادفی! از سه کارشناس یکسان در هر سه پروژه منطقه ۲۱ (یاس و نیلوفر و کمال الملک) است که همگی به نفع شریک و به ضرر شهرداری تهران کارشناسی بوده است.
 
مدیران شهرداری با این استدلال که کسی حاضر نیست مشارکت کند، اموال بیت المال را آنگونه که دوست دارند قیمت‌گذاری می‌کنند و از کیسه اموال عمومی به پیمانکاران تخفیف داده‌اند.
 
مطابق اسنادی که در اختیار رویداد۲۴ قرار گرفته، علیرضا جوانمرد عضو هیات مدیره و معاون سرمایه گذاری سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران با توجه به میزان فاحش اختلاف در ارزش‌گذاری این پروژه موضوع را کتبا به مدیرعامل سازمان متبوع خود و حراست سازمان گزارش می‌کند، اما گزارش با این پیغام که موضوع طبق دستور آقای امامی معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران در حال انجام است، خاتمه می‌یابد.
 

نامه معاون سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری تهران برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال
 
 
نامه‌ شکرالله بنار به معاون خود که نوشته امامی معاون شهردار دستور داده با همین قیمت مشارکت شود
 
حسن رحمانی شهردار وقت منطقه ۲۱ در حال حاضر به سمت شهردار منطقه ۲ تهران ارتقا یافته است. حالا باید منتظر ادامه این خدمات به شهروندان تهرانی در آن منطقه نیز بود.
              

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  سایت خبری رویداد 24 ، تاریخ انتشار:   29 مهر1399  ، کدخبر: 235075،www.rouydad24.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
2
2
يعني چندين شبانه روز بشينيم و فقط بخوايم فساد هاشون رو دوره كنيم باز هم وقت كم مياريم اين كه نشد وضع
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
2
2
واقعا مردم ديگه از دست اين ها كلافه شدن نميدونن به كدوم فسادشون فكر كنن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
1
0
رویدا۲۴ قبلا توبیخ شده...بنابراین خودش مفسد فی الارض...اگه رویدا۲۴ سرمایه داره وبهتر میخره بیاد جلو....باحلوا حلوا کردن دهن شیرین نمیشه
رزمنده
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۱
1
1
باسلام به آقای رییسی ریاست قوه قضاییه من وهمسرم ۳۵ سال در تهرانسر ساکن بودم ودریغ از یک امکانات دولتی وشهردار وقت پروژه یاس را به قیمت پایین به کسی که میشناسد به قیمت پایین بفروشد واقعا این خیانت به خون تمامی شهداء میباشد باید قوه قضاییه رسیدگی کند مملکت شهر هرت نیست هر روز اختلاس دزدی مردم دیگه جون به لبشان آمده بعد کسی هم میاید پته اینها را رو آب میریزدپست بهتری به آدم بده میدن مگر این مملکت امام زمان نیست تازه ۱۰۰۰ ملک مثل اینها دست شهداری میباشد
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۲۸
0
0
همین سازنده پروژه یاس آقای نادری با شهرداری خدا میدونه که چه توافقی کردن و چه سود کلانی هردوبردن وحالا دارن متری ۶۰میلیون به مردم بدبخت میفروشن
زمین بیت المال مفت دادن به ایشون
میتونستن همینو برای بی خانه ها بسازن
نخورن انشاالله
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین