پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۲۹۰۵۹
تاریخ انتشار : ۰۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۹
با راه اندازی و کلنگ زنی شش پروژه و طرح در مجتمع سرب نخلک، تولید و اشتغالزایی در کهن‌ترین معدن زیرزمینی ایران که قدمت آن به هزاره چهارم قبل از میلاد بر می‌گردد، جهش یافت.
شعار سال: با راه اندازی و کلنگ زنی شش پروژه و طرح در مجتمع سرب نخلک، تولید و اشتغالزایی در کهن‌ترین معدن زیرزمینی ایران که قدمت آن به هزاره چهارم قبل از میلاد بر می‌گردد، جهش یافت.

یکی از مهم‌ترین اقدامات توسعه‌ای که در مجتمع معدنی سرب نخلک کلید خورد، عملیات احداث کارخانه جدید فرآوری ۱۸۰۰ تنی نخلک (نوسازی) است. این کارخانه با هدف ارتقای ایمنی، افزایش کارایی تولید، سازگاری بیشتر با محیط زیست و کاهش انرژی نسبت به کارخانه قدیمی، از زمستان سال ۹۸ آغاز و افتتاح شد. میزان سرمایه گذاری در این کارخانه ۷۰ میلیارد ریال است.

نوسازی کارخانه فوق از سوی راهبر پس از دریافت مجوز تایید شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران وارد مرحله اجرا شد.

احداث کارخانه فرآوری ۲۰ هزارتنی در آینده نزدیک

از سوی دیگر کارخانه فرآوری جدید مجتمع نیز با ظرفیت ۲۰ هزارتن با عیار ۵۵ درصد و با پیش بینی سرمایه گذاری ۸۵۰ میلیارد ریال احداث خواهد شد.

علاوه بر پروژه‌های ذکر شده، در بخش زیرساخت و مسئولیت اجتماعی، کلنگ زنی پروژه آسفالت جاده اختصاصی مجتمع به طول ۱۰ کیلومتر، افتتاح طرح‌های مکانیزاسیون استخراج زیرزمینی (اسپیرال)، زمین ورزشی سه منظوره و محل اسکان پرسنل در نخلک انجام شد.

با افتتاح پروژه‌های فوق، برای ۱۶۰ نفر شغل ایجاد می‌شود.

توسعه اکتشاف و افزایش ذخیره

طبق اعلام مسئولان این مجتمع، با توسعه اکتشافات، ذخیره ماده معدنی این مجموعه که چندی پیش ۱۵۰ هزار تن برآورد می‌شد، اکنون به بیش از ۵ میلیون تن رسیده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در آیین افتتاح پروژه و طرح‌های این مجتمع طی سخنانی اعلام کرد: با توسعه مجتمع نخلک و تولید حدود ۴۲ هزار تن کنسانتره سرب در این مجموعه، بیش از ۴۰ درصد سرب کشور در این مجتمع تولید خواهد شد.

وجیه اله جعفری افزود: مشارکت با بخش خصوصی، موجب احیا و توسعه مجتمع نخلک شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از نخلک به عنوان پایگاه تاریخی معدن یاد می‌شود و طی برهه‌ای در اینجا مسائل گردشگری بر فعالیت معدنی غالب شده بود.

وی در ادامه افزود: با تلاش شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و طی اعلام فراخوان، سرمایه گذار جذب و برنامه‌های توسعه‌ای ما در این مجموعه سرعت گرفت.

گفتنی است مجتمع سرب نخلک در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شمال شرق نایین و ۴۵ کیلومتری شمال شرق انارک در حاشیه کویر مرکزی ایران (در استان اصفهان) واقع شده است.
 
تعداد بازدید : 0

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از معدن‌نیوز، تاریخ انتشار ۳ اسفند ۹۹، کد خبر: ۶۱۲۶۳۱، www.madannews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: