پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۳۱۵
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۶
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران نسبت به دریافت چند برابر عوارض قانونی از مردم پول، گفت: این مساله خود زمینه فساد و رانت ایجاد می‌کند لذا از نهاد‌های نظارتی شهرداری سازمان بازرسی کل کشور تقاضا می‌کنیم به این حوزه نیز ورود کنند.
شعار سال: محمد سالاری در دویست و هشتاد و هفتمین جلسه شورای شهر تهران طی تذکری به حوزه شهرسازی و معماری شهرداری تهران، گفت: در مدیریت شهری دوره پنجم، مجموعه اقدامات ارزشمندی از سوی شورا و شهرداری در حوزه شهرسازی و معماری، بخصوص در توقف شهرفروشی، فسادزدایی، رانت زدایی و حذف امضا‌های طلایی و شفاف سازی انجام شده است که قطعاً در تاریخ از آن به عنوان یک تغییر پارادایم ارزشمند یاد خواهد شد، اما متاسفانه طی ماه‌ها و هفته‌های اخیر ما شاهد اتفاقات متخلفانه‌ای در برخی از مناطق ۲۲ گانه هستیم.
 
شهرداری‌های مناطق عوارض را بصورت سیستمی اعلام نمی‌کنند

وی با اعتراض شدید نسبت به اعلام دستی و شفاهی عوارض به شهروندان در برخی مناطق شهرداری، تصریح کرد: هر روز ما شاهد اعتراضات مردمی در مراجعه به شورا یا صفحات مجازی اعضای شورا، مبنی بر اینکه شهرداری‌های مناطق عوارض را بصورت سیستمی اعلام نمی‌کنند، هستیم و این منجر به فساد و رانت در مناطق شده است که به هیچ عنوان با رویکرد مدیریت شهری دوره پنجم مطابقت ندارد و لطمه اساسی به مهم‌ترین دستاورد مدیریت شهری این دوره می‌زند.

سالاری ادامه داد: من بار‌ها و بار‌ها این موضوع را به شهردار تهران، معاون شهرسازی و معماری شهرداری، مدیران مربوطه و شهرداران مناطق گوشزد کرده‌ام، اما متاسفانه این رویه همچنان در حال افزایش است. ما مصوبات قابل توجهی را در این دوره داریم که صراحتا اعلام می‌کند، نحوه محاسبه و اخذ عوارض صدور پروانه و نظارت فنی و تخلفات ساختمانی باید مبتنی بر ساز و کار سیستمی و شفاف باشد و برای تک تک آیتم‌ها عوارض مشخص ومعینی را مصوب کردیم و گفتیم نحوه محاسبه عوارض در خود فرم اعلام عوارض درج شود.
 
 
تخلف گسترده شهرداران مناطق تهران در صدور پروانه ساخت


رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران افزود: در سال ۹۷ نیز در شورا مصوب کردیم که مصوبات حوزه عوارض به‌هنگام‌سازی و یکپارچه‌سازی شوند، یعنی تمام بخشنامه‌ها و مصوبات قبلی را ابطال کردیم و تنقیحی در مصوبات این حوزه انجام دادیم که شهرداری‌های مناطق دچار سردرگمی نشوند، اما متاسفانه از آنجاییکه رویکرد‌های جاری در خصوص اعلام عوارض در حوزه شهرسازی منجر به ایجاد اقتدار مبتنی بر فساد و رانت در مناطق می‌شود، همچنان به آن دامن زده می‌شود.
 
هر شهردار و معاون شهرسازی و معماری که به مصوبات شورا تعدی می‌کند، مواخذه شود

وی با طرح این سوال که چرا وقتی شورای شهر یک عدد و رقمی را تصویب کرده و فرمول تعیین عوارض هم مشخص است، چند برابر عوارض قانونی از مردم پول دریافت می‌شود؟ تصریح کرد: من از شهردار تهران، نهاد‌های نظارتی شهرداری تهران، حراست شهرداری و سازمان بازرسی تعجب می‌کنم که چرا در این خصوص اقدامی انجام نمی‌شود. من به عنوان مسئول کمیسیون شهرسازی و معماری شورا این موضوع را بار‌ها و بار‌ها اعلام کرده‌ام، این مسئله به اعتبار و رویکرد شورای پنجم لطمه می‌زند.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: من از شهردار تهران تقاضا دارم صراحتاً دستور دهد، هر شهردار و هر معاون شهرسازی و معماری که نسبت به مصوبات شورا تعدی می‌کند، مورد مواخذه قرار بگیرد. از ریاست شورای شهر نیز می‌خواهم علیه خاطیان شکایت بشود.

سالاری اضافه کرد: اکثر فرم‌های اعلام عوارض که به مردم داده می‌شود، میزان عوارض اعلام شده، مازاد بر مصوبات شورا است و وقتی شکایات و فرم‌ها برای آن‌ها ارسال می‌شود بلافاصله اعلام می‌کنند که اصلاح شد، این چه معنی می‌دهد؟ یعنی هر شهروندی دسترسی به جایی داشته و دادش به جایی برسد، فرم او اصلاح می‌شود، اما تکلیف مابقی شهروندان چه می‌شود؟ این مساله خود زمینه فساد و رانت ایجاد می‌کند لذا از نهاد‌های نظارتی شهرداری سازمان بازرسی کل کشور تقاضا می‌کنیم به این حوزه نیز ورود کنند و تمام متخلفین را به مراجع قضایی و تخلفات اداری معرفی کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم، تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین ۱۴۰۰، کدخبر: ۲۴۸۶۹۴۹، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۹
0
0
شفافیت فرآیندهای کاری میتوانست مانع از این تخلف شود
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین