پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۸۳۸۷
تاریخ انتشار : ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل می‌گوید: در گام اول احتمالاً آمریکا تحریم‌های فروش نفت و انتقالات پولی و بانکی را رفع خواهد کرد تا ایران بتواند پول حاصل از فروش نفت خود را به داخل بیاورد، از سوی دیگر نیز ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی و ۲۰ درصدی خود را متوقف کرده و تنها غنی‌سازی ۵ درصدی را به مانند گذشته، از سر خواهد گرفت.
شعار سال: رئیس هیات مذاکره کننده ایران در وین می‌گوید: مذاکرات به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند برای نوشتن یک متن مشترک شروع به کار کنند. به گفته سید عباس عراقچی به نظر می‌رسد که یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد و مسیری هم که باید طی شود، مسیری است که الان یک مقدار شناخته‌شده‌تر است. البته این مسیر، مسیر آسانی نخواهد بود، اختلاف نظر‌ها اینطور نیست که پایان یافته باشد، اختلاف نظر‌هایی بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: البته ما همانطور که بار‌ها گفته‌ایم، اصلا علاقه‌مند به دنبال کردن مذاکرات فرسایشی و طولانی‌مدت نیستیم. در آن حدی که نیاز است که بحث‌ها واقعا باید روشن شود و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.

عراقچی ادامه داد: به همین منظور هیات ایرانی متون مورد نظر خودش را هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه رفع تحریم‌ها آماده کرده و این را ارائه کرده به همه طرف‌های دیگر و به اعتقاد ما این متونی که ما معرفی کردیم می‌تواند مبنای مذاکرات و مبنای رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، اما این متون مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون ما فکر می‌کنیم که رسیدن به یک توافق که خواسته‌های ایران را تأمین کند و خواسته طرف مقابل را هم برای بازگشت ایران به تعهداتش در برجام تأمین بکند، در این متون مسیر روشن است.

سیگنال‌های مثبت از وین ارسال می‌شود

علی بیگدلی کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه سیگنال‌های مثبتی از مذاکرات وین طی این چند روزه صادر شده است، اظهار داشت: به نظر می‌رسد دو طرف از مواضعی که قبلا اتخاذ کردند، عدول کرده و به نوعی انعطاف‌پذیر شده اند، در این رابطه بعد از سفر آقای عراقچی به ایران، وی با مقامات ارشد کشورمان دیدار کرده و وضعیت را شرح داده، به نظر می‌رسد در این رابطه فعل و انفعالاتی رخ داده است.

وی افزود: از سوی دیگر سخنان اخیر بایدن نیز نشان می‌دهد که آمریکا در این مورد نیز نرم شده، با توجه به چنین وضعیتی زمینه لازم برای از سرگیری مذاکرات فراهم شده است.

بیگدلی گفت: به نظر می‌رسد یک نقشه راه مناسب و منطقی برای هر دو طرف طراحی شده و بر اساس آن مذاکرات در جریان است، از سوی دیگر در دو کمیته‌ای که ذیل کمیسیون برجام تشکیل شده، نمایندگان دو طرف در مورد مسائل فنی بازگشت ایران به تعهدات برجامی و همچنین چگونگی رفع تحریم‌ها از سوی آمریکا در حال بحث هستند، این انتظار می‌رود که در نهایت یک توافق اولیه و جامع بین دو طرف حاصل شود.

بیگدلی ادامه داد: در این دو روز بعد از صحبت‌های آقای عراقچی در مورد احتمال شکل گیری توافق تازه شاهد بودیم که طیف راست افراطی در این زمینه مواضع رادیکالی و تند اتخاذ نکرده اند، بنابراین می‌توان این موضوع را بیان کرد که یک اجماع در داخل شکل گرفته برای اینکه مردم بتوانند قدری از این فشار اقتصادی رهایی یابند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه سیاست اطلاع‌رسانی قطره‌چکانی از سوی مقامات دولت و وزارت خارجه در مورد مذاکرات در پیش گرفته شده است، یادآور شد: به نظر می‌رسد بعد از اینکه مذاکرات جلو رفت، یک توافق اولیه صورت گرفت و بعد از آن نتایج مذاکرات اخیر به طور کامل اعلام شود، اما الان به دلیل شرایط حساسی که وجود دارد مذاکرات همچنان چراغ خاموش پیش می‌رود.

بر سر چه توافق می شود؟

وی با اشاره به اینکه در این توافق تازه به نظر می‌رسد اجرای تعهدات دو طرف گام به گام خواهد بود، تصریح کرد: در گام اول احتمالاً آمریکا تحریم‌های فروش نفت و انتقالات پولی و بانکی را رفع خواهد کرد تا ایران fتواند پول حاصل از فروش نفت خود را به داخل بیاورد، از سوی دیگر نیز ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی و ۲۰ درصدی خود را متوقف کرده و تنها غنی‌سازی ۵ درصدی را به مانند گذشته، از سر خواهد گرفت.

بیگدلی عنوان کرد: در این رابطه در داخل باید هرچه زودتر تکلیف تصویب fatf در مجمع تشخیص مصلحت نظام روشن شود، زیرا در صورتی که تحریم‌های نفتی و بانکی از سوی آمریکا لغو شود، ما اگر به fatf ملحق نشویم، نمی‌توانیم منابع مالی خود را به داخل آورده و یا برای واردات و صادرات کالا در بانک‌های خارجی پول جابجا کنیم.

بیگدلی خاطرنشان کرد: بنابراین در این راستا باید هرچه سریعتر تکلیف fatf مشخص شود، هر چند که بعید به نظر می‌رسد در صورت لغو تحریم‌ها fatf نیز به تصویب نرسد، در مورد زمان مذاکرات نیز باید به این نکته اشاره کرد که اگر مذاکرات همین طور فشرده برگزار شود و دو طرف به خوش‌بینی‌هایی که برای به نتیجه رسیدن مذاکرات دارند، پایبند باشند، می‌توان انتظار داشت که نهایتاً تا تابستان توافق حاصل شود از سوی دیگر آقای روحانی نیز در سخنان اخیر خود اشاره کرد، در صد روز آخر ریاست جمهوری خود خبر‌های خوشی برای مردم در راه است، چنین موضوعی نشان می‌دهد که حتماً اخباری وجود دارد که زمینه را برای به تفاهم رسیدن ایران و آمریکا بر سر برجام فراهم خواهد کرد، بنابراین احتمال اینکه ظرف دو سه ماه آینده برجام احیا شده و تحریم‌ها نفتی و بانکی برداشته شود بسیار زیاد خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فرارو، تاریخ انتشار ۳۰ فروردین ۱۴۰۰، کد خبر: ۴۸۴۶۳۳، fararu.com.
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین