پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۹۳۹۸
تاریخ انتشار : ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
"چهار روز، یک میلیون مبتلای جدید به ویروس کرونا "؛ این آخرین آمار هند است، کشوری که می‌گویند سیستم درمانی اش در آستانه فروپاشی است که اگر چنین شود، یک فاجعه بزرگ انسانی در دمین کشور پرجمعیت جهان رخ خواهد داد و متهم اصلی کرونای هندی است.

شعار سال: تنها در یک روز 346786 نفر در هند به کرونا مبتلا شده اند. حال آن که این عدد یک ماه قبل، یک هفتم بود.
 
هند نخستین بار کرونای جهش یافته را تحت عنوان ژنوم B.1.617 مهر پارسال به پایگاه داده‌های جهانی (GISAID) گزارش کرد. بنابراین، کرونای هندی نوظهور نیست اما در روزهای اخیر، به طور عجیبی این ویروس گسترش یافته است و دلیل اش هنوز بر ما پوشیده است.
 
طبق اعلام مقامات بهداشتی هند، حدود 60 درصد مبتلایان جدید (در ایالت های تحت مطالعه)  آلوده به این نوع جهش یافته اند.

کرونای هندی قدرت شیوع بسیار بالایی دارد
 
سازمان بهداشت جهانی هنوز درباره این که ویروس هندی، تا چه اندازه کشنده است تحقیق می کند ولی فارغ از میران مرگبار بودن این ویروس، آنچه مسلم است، این که کرونای هندی، قدرت شیوع بسیار بالایی دارد.
 
علت این امر نیز طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، "جهش مضاعف " است. ابتلای 346786 هزار نفر به کرونا تنها در یک روز (23 آوریل) در هند، شاهدی بر این مدعاست.
 
این در حالی است که یک ماه قبل از آن، تعداد مبتلایان  47262 هزار نفر بود. به عبارت دیگر، ظرف یک ماه، تعداد مبتلایان روزانه، بیش از 7 برابر افزایش یافته است. بدیهی است در این مدت، امکانات درمانی متناسب با این مقدار رشد نکرده است.

افزایش 7 برابری ابتلا به کرونا در هند

دانشمندان در این باره تحقیق می کنند که آیا واکسن ها موجود می توانند در برابر کرونای هندی مصونیت ایجاد کنند یا خیر. تا کنون واکسن های ضد کرونا، در برابر انواع جهش یافته، دستکم بخشی از کارآمدی خود را حفظ کرده و به ویژه از ابتلا به درجات حاد کرونا جلوگیری کرده اند.
 
احتمال دیگری که درباره کرونای هندی می رود این است که میزان آنتی بادی تولید شده در بدن مبتلایان، 50 درصد کمتر باشد و این به معنی ایمنی کمتر و شیوع بیشتر خواهد بود.

تعلیق پرواز بسیاری از کشورها به هند
 
به دلیل ناشناخته بودن ماهیت این ویروس و البته قدرت انتقال بالای آن، بسیاری از کشورها پروازهای خود به هند را معلق کرده اند ولی تجربه یک سال و اندی جهان نشان می دهد که ویروس های جهش یافته، بالاخره راه خود را خواهند یافت و دیر یا زود در سراسر جهان گسترش می یابد.
 
با توجه به این که ویروس هندی به طور جدی کشور ما را نیز تهدید می کند و قدرت سرایت فوق العاده عجیب و بی سابقه ای دارد، توصیه های زیر را جدی بگیرید:
 
    1- واقعاً تا جایی که می توانید در خانه بمانید. دورهمی ها را حتما لغو کنید. قدرت انتقال ویروس هندی چندین برابر ویروس انگلیسی است و قابل توجه این که ویروس انگلیسی هم چندین برابر ویروس اولیه (چینی) قدرت سرایت دارد.
    کافی است چند ثانیه در مجاورت تنفس کسی قرار بگیرید که آلوده به ویروس هندی یا انگلیسی است!
 
    2- از دو ماسک استفاده کنید.
 
    3- حتماً با افراد دیگر، فاصله یک و نیم تا دو متری را اعایت کنید.
 
    4- در آسانسور حرف نزنید.
 
    5- در محیط های سربسته، حتماٌ پنجره ها را باز بگذارید و تهویه مناسب داشته باشید.
 
    6- بعد از برگشتن به خانه، حتماً غرغره آب نمک (رقیق) کنید و آن را به حفره های بینی هم بکشید.
 
    7- قدرت سیستم ایمنی خود را با خوردن میوه، سبزی، دمنوش های مناسب گیاهی، داروهای تقویت کننده، بالا ببرید تا در صورت ورود ویروس، بدن تان بتواند مقاومت کند و پیروز شود. خط دفاعی را خوب ببندید.
 
    8- با بروز اولین علائم، به پزشک مراجعه و درمان خود را شروع کنید. در این باره سستی نکنید. خیلی ها فقط به این خاطره فوت کرده اند که دیر نزد پزشک رفته اند. تا بهبودی کامل، از قرنطینه خارج نشوید.
 
    9- با مشورت پزشک تان از برخی روش ها و داروهای مجرب و تاییده شده طب سنتی (مثل بخور) هم می توانید استفاده کنید.

تعداد بازدید : 5

این تصاویر ، شیرین کاری فیلم های هندی نیست.

تصویر واقعی این روزهای هند است.

کرونا، هندی ها را به برزخ مرگ برده است.

 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری تحلیلی عصر ایران ، تاریخ انتشار:5   اردیبهشت1400، کدخبر: 780958،www.asriran.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین