پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۶۵۲۲
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
انتهای بهار و ابتدای تابستان فصل تخم ریزی گاندو‌ها و تهاجمی شدن این جانوار می‌باشد. بر اساس تجربیات ناخوشایند سال‌های پیش، ضرورت دارد، هشدار‌های لازم به اهالی استان سیستان و بلوچستان و مسافران به این استان، داده شود.
شعار سال: گاندوهای بلوچستان در فصل تخم‌ریزی در حالت تهاجمی قرار می‌گیرند و عدم حفاظت کامل از آنها در این فصل کنار تنش آبی روستاها، زنگ خطر تکرار حوادث تلخ سال‌های گذشته را به صدا درآورده است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سواحل مکران، این ایام فصل زاد و ولد گاندوها است؛ تمساح‌‌های پوزه‌کوتاه ایرانی که در جنوب سیستان و بلوچستان زیست می‌کنند. سازمان محیط زیست هشدار داده است گاندوها هرچند ذاتاً خجالتی‌ و گوشه‌گیر هستند، اما در فصل زاد و ولد و تخم‌ریزی برای دفاع از تخم‌های خود در حالت تهاجمی قرار می‌گیرند و احتمال تکرار حواث تلخ‌ سال‌های گذشته وجود دارد.

محافظت کامل از گاندوها توسط محیط زیست انجام نمی‌شود و گاندوهای سرگردان در پی تنش آبی بعضاً به محل "هوتگ‌ها" در اطراف روستاها می‌روند و این امر حوادثی مانند حمله گاندو به "حوا رئیسی، ذکریا چرخ و امیرحمزه" را که هر سه در سال‌های گذشته کنار هوتگ‌ها و هنگام بازی کردن اتفاق افتاده است، در پی دارد.

شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان گفته است 15 مجتمع آبرسانی را در دست اجرا دارد و در یک سال گذشته 300 روستا را آبرسانی کرده است؛ با این حال همچنان به 250 هزار نفر به روش سقایی آب می‌رساند و امسال تابستان تنش آبی فراگیری را تجربه می‌کند و احتمال افزایش روستاهای بی‌آب وجود دارد.
شرکت آب منطقه‎‌ای سیستان و بلوچستان هم که مدیریت سدها و منابع آبی این استان را عهده‌دار است هشدار داده است تابستان امسال سیستان و بلوچستان تنش آبی فراگیری را تجربه می‌کند چرا که ذخیره سدها نصف شده است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 22 خرداد 1400، کد خبر: 2518917، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین