پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۸۱۲۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۹
آرمین زارعیان گفت: شاهد بودیم که به دلیل کمبود تخت های آی سی یو بسیاری از بیماران کرونایی در بخش های عمومی بستری می شوند و اگر بیماری شرایط وخیمی داشته باشد و امکانات و تجهیزات برای او وجود نداشته باشد می تواند این امر به دلیل نبود پرستار ماهر موجب افزایش مرگ و میر نیز باشد.
شعارسال: آرمین زارعیان رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران گفت: کمبود پرستار در کشور ما مشکل بزرگی است و فقط مخصوص به شرایط فعلی کشور نیست.

او با بیان اینکه در گذشته نیز ما نیروی پرستاری کم داشتیم و بار‌ها این موضوع را به مسئولان سازمان نظام پرستاری منعکس کرده بودیم، ولی هیچ تدبیری اندیشده نشد، افزود: دو مشکل در شرایط فعلی که به یکباره با شیوع و اپیدمی کرونا مواجه شدیم به وجود آمد، یکی اینکه تعداد مراجعان به بیمارستان‌ها به شدت افزایش پیدا کرد همچنین تخت‌های آی سی یو محدود بود و از طرفی پرستاران متخصص آی سی یو یا باید دوره کارشناسی ارشد را طی می‌کردند و یا حداقل دوره‌های نظام پرستاری را می‌گذراندند.

زارعیان ادامه داد: یکی دیگر از دلایل کمبود پرستار در شرایط فعلی ابتلا خود پرستاران به بیماری کرونا بود که با این شرایط آن‌ها از چرخه‌ی مراقبت خارج شدند و همه‌ی این موارد دست به دست هم داد تا به یکباره بحرانی در حوزه کمبود منابع انسانی ایجاد شود.

او افزود: شاهد بودیم که به دلیل کمبود تخت‌های آی سی یو بسیاری از بیماران کرونایی در بخش‌های عمومی بستری می‌شوند و اگر بیماری شرایط وخیمی داشته باشد و امکانات و تجهیزات برای او وجود نداشته باشد می‌تواند این امر به دلیل نبود پرستار ماهر موجب افزایش مرگ و میر نیز باشد.


رئیس هیات مدیره نظام پرستاری تهران تصریح کرد: قرار بود ۳۰ هزار نیروی پرستار استخدام شود که هنوز تمام و کمال اتفاق نیفتاده است و بخش عمده‌ای از پرستاران ما هنوز استخدام نشدند. همچنین در این باره سازمان برنامه و بودجه مجوز آن را صادر کرده است، اما وزارت بهداشت باید با همکاری سازمان امور استخدامی این کار را انجام دهد که امیدواریم در زمان وزارت دکتر عین الهی این امر به طور کامل محقق شود.

زارعیان ادامه داد:، اما حدود ۱۲ هزار نفر از پرستاران استخدام شدند، اما با توجه به شرایط موجود این تعداد کافی نیست و بایستی تدبیری در این خصوص اندیشیده شود همچنین این امر می‌تواند از طریق رایزنی‌های معاونت پرستاری وزارت بهداشت با معاونت توسعه و منابع وزارت بهداشت سریع‌تر پیش رود.

او با اشاره به لزوم استفاده از سربازان دارای مدرک تحصیلی علوم پزشکی در شرایط فعلی گفت: در حال حاضر از سربازان با این شرایط استفاده می‌شود و امکان ندارد سربازی وجود داشته باشد که با رشته تحصیلی علوم پزشکی در محیطی غیر بیمارستان خدمت کند.
 

میزان مرگ و میر بیماران کرونایی می تواند به دلیل کمبود پرستار باشد
 
زارعیان گفت: در خصوص خدمت سربازی فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی در بیمارستان ها، مجدد با ستاد کل نیرو‌های مسلح مکاتبه‌ای انجام خواهیم داد تا اگر در این خصوص موانعی وجود دارد، مرتفع شود و این سربازان در بیمارستان‌های تحت حمایت ستاد کل نیرو‌های مسلح و یا به عنوان پیام آوران بهداشت در بیمارستان‌های دولتی مشغول به کار شوند و این کار حتمی است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری استان تهران درباره فعالیت مجدد پرستاران مبتلا به کرونا بعد از بهبودی ادامه داد: مواردی وجود نداشته است که پرستاران به دلایل عوارض پس از کرونا دیگر قادر به فعالیت کاری نباشد چرا که ماهیت بیماری مشخص است و خدایی ناکرده یا عده‌ای شهید سلامت می‌شوند یا در نهایت بهبودی حاصل می‌شود و به کار باز می‌گردند.

او گفت: طبق آمار‌ها ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر شهید سلامت و ۸۰ هزار نفر پرستار مبتلا داریم.

زارعیان درباره دریافت پول توسط پرستاران برای انجام امور پرستاری بیماران در بیمارستان‌های گفت:هر مددجویی می‌تواند پرستاری را به استخدام خود دربیاورد که این امر در تمام دنیا مرسوم است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد، اما اگر پرستاری در حین شیفت خود، پولی خارج است عرف از بیمار و خانواده او دریافت کند، خلاف اخلاق حرفه‌ای است و با او برخورد می‌شود.

شعارسال، بااندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار:۱۶ شهریور ۱۴۰، کدخبر:۱۲۲۹۳۴۶، www.borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
0
0
متأسفانه جان مردم هیچ ارزشی نداره
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
0
0
این هم یه بهانه دیگه. اگه به فکر مردم هستین زودتر پرستاران رو استخدام کنید
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
0
0
چرا نباید کارها در زمان خودش و بدرستی انجام بشه که این مشکلات هم پیش نیاد؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
0
0
زودتر واکسیناسیون انجام بشه و ایمنی زیاد باشه تا پرستارها هم کمی آرامش داشته باشن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین