پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۰۳۰۸
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۴
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر این‌که طی دو سال اخیر، که مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد راه‌اندازی شده، حدود ۵۰۰۰ نفر پذیرش شده‌اند، گفت: اگر شرایط کرونا نبود تا ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت پیش‌بینی شده بود حدود ۵۳ درصد بیماران همچنان در درمان باقی مانده و یا بهبودی کامل داشته و هنوز عود نشان نداده‌اند.
شعار سال: فاطمه رضوان‌مدنی، معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور،  درباره جزئیات مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، اظهار کرد: مراکز جامع درمان و بازتوانی معتادین از نیمه دوم سال ۱۳۹۸ با راه اندازی یک مرکز در اصفهان شروع شد و در حال حاضر ۳۳ مرکز در کلیه استان‌ها وجود دارد.

وجه تمایز درمان اعتیاد در مراکز جامع درمان با سایر مراکز

او درباره تفاوت مرکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد با سایر مراکز درمانی اعتیاد، گفت: درمان در این مدل به مدت یک سال است در این مدل بیماران پس از پذیرش وارد مرحله سم زدایی شده و به مدت ۲ هفته این مرحله را طی می‌کنند و بعد از سم زدایی به مدت سه و نیم ماه به صورت اقامتی تحت درمان‌های روانی، اجتماعی و معنوی به صورت نظام‌مند قرار می‌گیرند و در مرکز مراحل مختلفی را طی می‌کنند.

رضوان‌مدنی ادامه داد: پس از پایان دوره سم‌زدایی و اقامت (چهار ماه)، فرد بهبودیافته بر اساس مدل درمان سرپایی و خودیاری به طی مدت هشت ماه و با شرکت در ۵۲ جلسه (سه ساعته) به صورت سرپایی با برنامه از قبل تعیین شده تحت نظر مدیر مورد در جلسات درمانی و آموزشی مرکز شرکت می‌کنند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: مددجویان ۴ ماه اقدامات شبانه روزی و ۸ ماه درمان سرپایی دارند و پس از یک سال وارد باشگاه بهبودیافتگان شده و همچنان جلسات درمان ماهیانه یک بار تداوم دارد.

او با اشاره به اینکه مددکار و تیم درمان پس از ترخیص بیمار از مرکز پیگیر درمان بیمار هستند، اضافه کرد: در تمامی طول درمان و پس از ترخیص تیم درمان مراقب بیمار بوده و پیشگیری از عود می‌کند.

رضوان‌مدنی گفت: بیماری‌های همراه معتاد از جمله بیماری‌های جسمی و روانی در کنار درمان اعتیاد توسط تیم درمان از جمله روانپزشک، پزشک روانشناس و مددکار درمان می‌شوند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: افرادی که در پایان اقامت خانواده داشته با کمک مددکار به خانواده برمی‌گردند و کسانی که سرپناه و خانواده ندارند جهت اسکان و اقامت به مراکز اقامتی توانمندسازی ارجاع می‌شوند.

حرفه آموزی به معتادان بعد از درمان اعتیاد

او با بیام اینکه در این مراکز به اشتغال و حرفه آموزی توجه می‌شود، گفت: افراد در صورت داشتن شغل با کمک مددکار به شغل سابق خود باز می‌گردند و در غیر این صورت با مهارت آموزی به اشتغال ایشان کمک می‌شود.
 
وجود دو مرکز جامع بازتوانی اعتیاد برای زنان

مطالعات علمی برای انتخاب شیوه درمان اعتیاد در مراکز جامع بازتوانی

رضوان مدنی تصریح کرد: با توجه با آمار بالای عود و بازگشت به اعتیاد بالاخص در میان بهبودیافتگان و ترخیص شدگان از مراکز درمانی رایج و همچنین با توجه به واقعیت‌های درمان اعتیاد که در منابع بین‌المللی به آن اشاره شده که در درمان اعتیاد به همه جوانب جسمی، روانی، اجتماعی و اشتغال و اسکان افراد تحت درمان توجه شود و بیمار پذیرش شده باید تحت نظارت و آموزش کافی و دائمی قرار گیرد تا از بازگشت وی به چرخه اعتیاد پیشگیری کرد لذا به نظر می‌رسید با توجه به شواهد موجود رویکرد جدیدی باید طراحی کرد که همه این موارد را در نظر بگیرد لذا مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد مبتنی برتداوم درمان طراحی و تدوین شد.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور بیان کرد: طی دو سال اخیر که این مراکز راه‌اندازی شده حدود ۵۰۰۰ نفر پذیرش شده‌اند که البته اگر شرایط کرونا نبود تا ۱۵۰۰۰ نفر ظرفیت پیش بینی شده بود. حدود ۵۳ درصد بیماران همچنان در درمان باقی مانده و یا بهبودی کامل داشته و هنوز عود نشان نداده‌اند.

هزینه درمان در مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد

او درباره هزینه درمان در این مراکز، گفت: تعرفه و هزینه تمام شده برای درمان هر نفر طی مدت یک سال در سال ۱۳۹۹ مبلغ ۹ میلیون تومان بوده و در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۳ میلیون تومان پیش بینی و ابلاغ شده است که سازمان بهزیستی در نظر دارد به کسانی که درمان خود را به طور کامل انجام داده باشند یارانه درمان به صورت صد درصدی پرداخت کند و برای افراد پذیرش شده در این مراکز خدمات رایگان ارائه دهد.

رضوان‌مدنی بیان کرد: همچنین برای کسانی که پس از ترخیص از این مراکز و بهبودی کامل تمایل به راه‌اندازی شغل و کسب کاری دارند مبلغ ۵۰ میلیون تسهیلات خود اشتغالی با سود ۴ درصد پرداخت خواهد شد. کارآفرینان می‌توانند با جذب ۴۰ نفر از مددجویان این مراکز، ۲ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کنند.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در حال حاضر هم که برای تجهیز و راه‌اندازی این مرکز مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان به استان پرداخت شده است.

او درباره مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد، خاطرنشان کرد: در دو استان اردبیل و البرز دو مرکز زنان وجود دارد و در استان کرمانشاه و تهران هم دو مرکز دیگر در حال راه‌اندازی هستند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری برنا، تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۲۳۶۵۲۹، www.borna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۴
0
0
بانوانی که بهبود پیدا می‌کنند اگر حمایت شوند و یا در جایی مشغول بکار شوند امکان بازگشتشان خیلی کم میشود
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۰۷
0
0
وجود این مراکز خیلی میتونه بهشون کمک کنه البته اگر خودشون هم تمایل به کنارگذاشتنش داشته باشن
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین