پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۳۷۷۷
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در طبقه‌بندی باروری ایران، نرخ باروری در ایران از ۲٫۱ در سال ۹۶ به ۱٫۷ در سال ۹۹ رسیده، یعنی حدود ۱۹ درصد کاهش است.
شعار سال: نرخ باروری در ایران از ۲٫۱ در سال ۹۶ به ۱٫۷ در سال ۹۹ رسیده است، یعنی حدود ۱۹ درصد کاهش.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در طبقه‌بندی باروری ایران، تنها چهار استان سیستان و بلوچستان، یزد، خراسان جنوبی و خوزستان نرخ باروری بالای سطح جانشینی ۲٫۱ است. یعنی ۱۳ درصد سهم از میزان باروری در ایران.

(سطح جانشینی یعنی میانگین زنده‌زایی زنان در طول دوره باروری که باید ۲٫۱ باشد.)

بر اساس این گزارش استان‌های گیلان، مازندران، تهران، البرز و سمنان میزان باروری بسیار پایین دارند. این در حالی است که بار‌ها کارشناسان جمعیت‌شناسی درباره وضعیت هرم سنی جمعیت ایران گفته‌اند، در حال حاضر در پنجره جمعیتی هستیم و آنطور که باید از این فرصت استفاده نکرده‌ایم.


محمد میرزایی، رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران در این مورد به تجارت‌نیوز گفته: «کاهش میزان باروری یک چالش برای کشور است. باروری باید به بالای سطح جانشینی برسد، اما ازدواج الزاماتی دارد. در حال حاضر بسیاری از افراد شرایط ازدواج از جمله شغل و مسکن را ندارند؛ بنابراین تمایلی هم به ازدواج ندارند.»

آنطور که میرزایی گفته تا سال ۱۴۲۰ پنجره جمعیتی بسته می‌شود و ما قدر این فرصت را به خوبی ندانسته‌ایم.
 
کدام استان ها بیشترین زاد و ولد را دارند؟


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از تجارت نیوز، تاریخ انتشار: ۷ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۵۹۱۷۹۷، tejaratnews.com
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین