پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۱۷۹
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
نوروزی نماینده رباط کریم و نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس نماینده در گفتگویی تند با رسانه در خصوص موضوع برگزاری دادگاه آبان در انگلیس بیان می‌دارد که یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟
شعار سال: با گذشت دو سال از وقوع حوادث تلخ آبان‌ماه ۱۳۹۸ هنوز سوال‌های بی پاسخ بسیاری در اذهان مردم باقی مانده است. حوادثی که براساس منابع رسمی نزدیک به ۲۳۰ نفر جان خود را در این اعتراضات از دست دادند و برخی منابع غیر رسمی هم این آمار را تا چند برابر بیشتر از آنچه که مسئولان و مقامات اعلام کرده اند عنوان می‌کنند.

طی روز‌های گذشته و همزمان با دومین سالگرد اعتراضات بنزینی آبان ۹۸ برخی گروه‌ها و حقوقدان‌های در اروپا اقدام به برگزاری دادگاهی برای جان باختگان این حوادث در لندن برپا کرده اند که گفته می‌شود شاهدان این اعتراضات در این دادگاه مشاهدات خود را برای حقوقدان‌ها و قضات حاضر بازگو می‌کنند. هر چند نتیجه این دادگاه تنها جنبه نمادین دارد، اما برخی منابع خبر داده اند که دولت توسط معاون سیاسی وزارت خارجه مراتب اعتراض خود را به گوش انگلیس رسانده اند.

اما در این بین برخی فعالان سیاسی داخل کشور در همین رابطه بر این باورند که برگزاری چنین دادگاهی در داخل کشور و حضور شاهدان این اعتراضات می‌توانست به شفاف شدن آنچه که در آبان ۹۸ و بی تدبیری‌های رخ داده کمک کند و حداقل مرحمی باشد بر زخم بازماندگان این حوادث تلخ و دردناک که برخی مسئولان در دولت با لبخند از آن یاد کرد.

حسن نوروزی، نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس یازدهم در گفتگو با خبرنگار دیده بان ایران درباره همین موضوع اظهاراتی را مطرح کرده است که مشروح ان را در ادامه می‌خوانید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که صدای ضبط شده این گفتگو در تحریریه دیده بان ایران موجود است.
 
گفتگوی تند نوروزی مجلس درمورد برگزاری دادگاه آبان در انگلیس!

*آقای نوروزی! این روز‌ها در انگلیس دادگاهی برای اعتراضات آبا‌ن‌ماه ۹۸ در حال برگزاری است، آیا بهتر نبود در ایران هم چنین دادگاهی برگزار می‌شد؟

یعنی چی؟ دادگاه چی برگزار شود؟

*دادگاهی در خصوص بی تدبیری‌های صورت گرفته و کشته‌شده‌های آبان ۹۸!

بعد در این دادگاه کُشته‌شده‌ها را باید محکوم کنند یا قاتلین را؟

*قطعا منظور محاکمه قاتلین و بی تدبیری‌های مسئولان است؛ کسانی‌که به مردم شلیک کردند!

یکی از آن‌هایی که به مردم شلیک کرد من بودم، ما کُشتیم. حالا چه کسی می‌خواهد ما را محاکمه کند؟! طرف آمده بانک را آتش زده است و ما هم او را کُشتیم. چه کسی را می‌خواهید محاکمه کنید؟

هر چند ذکر این مطلب ضروری است که آقای نوروزی در پایان صحبت‌هایشان عنوان کردند که «شوخی کردم» و بعد تماس را قطع می‌کند، اما با توجه به حساسیت این موضوع انتظار رسانه و مردم این است که نایب رئیس یکی از مهمترین کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی با جدیت و یا حتی قاطعیت بیشتری به سوالات مربوط در این رابطه پاسخگو باشند. حوادث آبان ۹۸ موضوعی نیست که بشود با آن شوخی کرد و یا مثل مسئولان دولت قبل درباره آن صحبت کرد و گفت "فقط به سر شلیک نکردیم به پا هم زدیم. "

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت دیده بان ایران، تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۲۰۶۹۴، http://www.didbaniran.ir/
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین