پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۶۳۰
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به ایجاد سه تکلیف پیوست حکم و تشکیل کارگروهی از میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی‌سازی تکالیف پیوست حکم، تصریح کرد: کارگروه بازنگری وظایف، مأموریت‌های اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را در دستور کار قرار خواهد داد.

شعار سال:به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و با حضور اعضای جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد.
 
سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه این جلسه در سخنانی اظهار کرد: حکم انتصاب اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی مقام معظم رهبری ۲۳ آبان ماه صادر و دیروز هم پیوست حکم صادر شد، لذا جلسه به‌صورت فوق‌العاده در روز چهارشنبه برگزار شد تا بتوانیم در خصوص متن و پیوست حکم تمرکز کنیم.
 
وی جلسه ۸۴۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی را مروری بر محتوای مطالبات حکیم فرزانه انقلاب عنوان کرد و افزود: واقعیت این است رهبری چهار سال تأخیر در صدور حکم اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که سال ۱۳۹۶ حکم قبلی به اتمام رسیده بود، داشتند. برداشت اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود که مقام معظم رهبری از نوع کار شورای عالی انقلاب فرهنگی گلایه دارند و در حکم دوره جدید به‌نوعی اقبال برای اعضای جدید حقیقی و حقوقی است تا بتوانند سازوکار بهتری را برای تأثیرگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی در تحول فرهنگی و دانشی جامعه بردارند.
 
عاملی ضمن اشاره به ایجاد سه تکلیف پیوست حکم و تشکیل کارگروهی از میان اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرایی‌سازی تکالیف پیوست حکم تصریح کرد: یکی از تکالیف پیوست حکم، «بازنگری در مورد اعضای حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی» است. آیا همه اعضایی که در شورا حضور دارند، عضویتشان لازم است؟ وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی نیازمند به‌روزرسانی است. در حقیقت با ورود به چهلواره دوم انقلاب به تعبیر مقام معظم رهبری، دوره گام دوم انقلاب اسلامی و نیز قرن جدید که در متن حکم، این مباحث تصریح شده است؛ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تحولات و شرایط جدیدی مواجه شده است. رهبری توقع دارند تا در شورای عالی نوآوری، بررسی چالش‌ها و روزآمدسازی اسناد متناسب با زمان صورت گیرد.
 
استاد دانشگاه تهران یکی از وظایف کارگروه را بازنگری وظایف، مأموریت‌ها و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد و گفت: رهبری اعضای حقیقی شورای عالی را از ۲۴ نفر به ۱۸ نفر تقلیل داده‌اند لذا لازم است تا این امر نسبت به اعضای حقوقی هم اجرا شود و ایشان در حکم انتصاب اعضای حقوقی از کلمه «فعلاً» استفاده کرده‌اند و این کارگروه وظیفه بررسی این موضوع را دارد و باید در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی هم تصویب شود و گردش کاری صورت گیرد. در حال حاضر از ۳۵ نفر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۸ نفر حقیقی و ۱۷ نفر حقوقی هستند.
 
عاملی اعضای جدید حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی را شش نفر نام برد و افزود: آقای احمد واعظی در دوره قبل عضویت حقوقی به‌عنوان رئیس دفتر تبلیغات اسلامی را داشتند که در حکم جدید رهبری، به‌عنوان عضو حقیقی اعلام شدند.
 
وی ادامه داد: نکته دیگر در پیوست حکم بازنگری در شوراهای تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی و تبدیل‌شدن به شوراهای فکری اثرگذار در مسائل اصلی و واقعی در حوزه‌های فرهنگی و دانشی کشور است و این شوراهای جدید باید بتواند، جامعه جدید را درک کنند و هم کمک‌دهنده با رویکرد جدید رهبری در نظم و کار انقلابی باشند.
 
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: ملاحظه دیگر پیوست حکم «نوع مواجهه شورای عالی انقلاب فرهنگی با مسائل به‌عنوان قرارگاه فرهنگی کشور» است. درواقع قرارگاه فرهنگی دارای اقتضائاتی در منابع مالی، انسانی و نیز پشتیبانی و الزام‌آوری در دستورات قرارگاهی دارد که باید به لحظه اجرا شود. لذا در خصوص این رویکرد ۱۸ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارنظر کردند و تأکید بر کار قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز شورایی، در قالبی متفاوت از گذشته و با ظرفیت و توان اثرگذار ملی رادارند. همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواستار برگزاری تعداد بیشتر جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند؛ جلسات شورای عالی یک هفته در میان در روزهای سه‌شنبه برگزار می‌شود که هفته آینده شورای عالی جلسه خواهد داشت و تا زمانی که پیوست حکم و دستورات مقام معظم رهبری به سرمنزل مقصود برسد، کار ادامه می‌یابد. بر اساس پیوست حکم رهبری، حداکثر دو ماه به کارگروه فرصت داده شد تا مسئولیت‌های محوله را آماده‌سازی کند و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برساند.
 
سعیدرضا عاملی از انتخاب ۱۰ نفر از اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان اعضای کارگروه تحول خبر داد و افزود: این کارگروه از اعضای حقیقی و حقوقی هستند و چه‌بسا لازم است هر روز جلساتی با اعضای کارگروه در دبیرخانه شورا داشته باشیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایکنا ، تاریخ انتشار:  27 آبان  1400، کدخبر: ، iqna.ir،4014342

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین