پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۷۶۲۸
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۲
عباس زاده مشکینی: ما در ۸ سال دفاع مقدس با مردم عراق جنگ نداشتیم. بلکه دولت وقت عراق با هویتی مشخص به نام بعثی‌ها با ما وارد جنگ شده بود. اکنون ارتباط کشور ایران و عراق آنقدر عمیق است که این سوتفاهم‌ها و نظرات متفاوت هچی تاثیری در راهبرد بلندمدت این دو کشور نخواهد داشت.
شعار سال: مدتی است که ماجرای شکایت عراقی‌ها از ایران بخاطر حق آبه این کشور از ۴ رود مطرح ایران، نقل محافل سیاسی و خبری دو کشور شده است و در شبکه‌های مجازی زمزمه‌هایی درباره جنگ آبی خاورمیانه مطرح شده است. حال خبری به گوش رسید که وزارت منابع آب عراق از ایران به دادگاه لاحه شکایت کرده است.

بنا بر اظهار نظر عراقی‌ها این شکایت درباره سیاست‌های آبی ایران و بستن راه رودخانه‌ها به سوی عراق است. در تابستان گذشته آقای الحمدانی گفته بود که رها سازی آب رودخانه‌ها به خاک عراق توسط ایران به صفر رسیده است و با اشاره به اینکه این مساله نقض قوانین و معاهدات جهانی است گفته بود که بغداد قصد دارد علیه تهران به نهاد‌های قضایی سازمان ملل شکایت کند. عراق میگوید که ایران جلوی ورود آب رودخانه‌های کرخه، اروند، کارون و سیروان را به عراق به طور کامل گرفته است و استان دیاله عراق که وابسته به آبی است که از ایران میاید با وضعیت بحرانی رو به رو شده است.

در همین راستا گفتگویی انجام شده است با سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، برای خواندن مشروح این گزارش با ما همراه باشید:

 
جنگ آبی میان ایران و عراق چقدر جدی است؟

محمود عباس زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در مورد شکایت عراقی‌ها از ایران بخاطر جلوگیری از ورود آب رودخانه‌های کرخه، اروند، کارون و سیروان به عراق گفت: ارتباط جمهوری اسلامی ایران و عراق یک ارتباط راهبردی است. آنقدر این رابطه عمیق، گسترده و روبه جلو است و آنقدر برای دو ملت اهیمت دارد که این تفاوت نظر‌های جزیی تاثیری در این ارتباط کلان ندارد. موضوع آب یک بحث تخصصی است. تا آنجایی که بنده اطلاع دارم در مورد این تفاوت برداشت ها، وزارت خانه‌های تخصصی در ایران و عراق با یکدیگر گفتگو می‌کنند. در همین راستا یک سری اسناد و مدارک هم وجود دارد که میان وزارت خانه‌های دو کشور در حال ردوبدل است.

نماینده مردم مشکین شهر در مورد اینکه آیا این شکایت به تنش منجر خواهد شد اظهار کرد: قطعا این مشکل پیش نخواهد آمد، ما در همان ۸ سال دفاع مقدس هم با مردم عراق جنگ نداشتیم. بلکه دولت وقت عراق با هویتی مشخص به نام بعثی‌ها با ما وارد جنگ شده بود. اکنون ارتباط کشور ایران و عراق آنقدر عمیق است که این سوتفاهم‌ها و نظرات متفاوت هچی تاثیری در راهبرد بلندمدت این دو کشور نخواهد داشت.

وضعیت بودجه بدون برجام
عباس زاده مشکینی در ادامه با اشاره به موضوع بودجه بدون برجام و تاثیر آن بر معیشت مردم اظهار کرد: تمام کشور‌هایی که اکنون به عنوان کشور‌های پیشرفته در آسیا شناخته می‌شوند. برای رسیدن به رشد و توسعه، سخت‌ترین شرایط را از سر گذارنده‌اند. سختی‌هایی به مراتب بیشتر از اکنون ایران، خوشبختانه کشور ما کشوری وسیع با اقتصاد متنوع و منابعی متفاوت است. ما فرصت‌های بسیار زیادی برای پیشرفت و توسعه داریم.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: ما یکی از پر ظرفیت‌ترین و غنی‌ترین کشور‌های دنیا در حوزه انرژی هستیم و در کشاورزی توانسته ایم تا حدی مطلوبی به خودکفایی برسیم. ما ۸۵ میلیون مردمی داریم که در ضریب هوشی در دنیا زبانزد هستند. به همین دلایل ما سختی‌هایی که کشور‌های پیشرفته کنونی کشیده اند را هیچگاه نخواهیم دید.

نماینده مجلس یازدهم در پایان اظهار کرد:، اما ناگفته نماند که توسعه و پیشرفت هزینه‌هایی دارد و مردم باید صبر و تحمل همیشگی خود را داشته باشند. ضمن اینکه برای ما اصلا مهم نیست که امریکا در برجام باشد یا خیر، ما امریکا را از برجام اخراج کرده ایم و تا زمانی که سو سابقه خود را پاکسازی و به شروطش عمل نکند، به مذاکرات راه نخواهیم داد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری گسترش نیوز، تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۴۰۰، کد خبر:۲۲۴۶۷۵، www.gostaresh.news
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین