پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۹۰۷۲
تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۸
دیگر از نفت فوران شده در مسجد سلیمان اثری نمانده است و گاز پارس جنوبی هم رو به افول است و ما در سوگ هر گونه برنامه پایدار دوره می‌کنیم شب را و روز را، هنوز را.
شعار سال: ایرانیان ضرب المثلی دارند که می‌گوید: "چو فردا شود فکر فردا کنیم". امروز همان فردای دیروز پارس جنوبی است و شمارش معکوس برای تمام شدن انرژی در پارس جنوبی به صدا درآمده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس می‌گوید"تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی به پیک ظرفیت رسیده و از حدود چهار سال آینده، سالانه به اندازه یک فاز، پارس جنوبی افت تولید خواهد داشت.

کشور هم شدید‌تر از سال‌های گذشته نگران مصرف گاز شده است و زمستانی که در ابتدای آن قرار داریم شیرازه‌ی پارس جنوبی را می‌کشیم و روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز از پارس جنوبی برداشت می‌کنیم و از مجموع ۳۷ سکوی در حال بهره‌برداری، ۱۷ سکوی اصلی با ظرفیت تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز و ۲۰ سکوی فرعی با ظرفیت تولید ۱۴ میلیون مترمکعب در روز در خلیج‌فارس نصب و به بهره‌برداری رسیده است.

گفته می‌شود ۴۳ درصد از درآمد کشور، ۶۳ درصد از گاز نیروگا‌های کشور و ۷۵ درصد از گاز خانگی کشور در پارس جنوبی تامین می‌شود و این هاپ انرژی کشور سهم بیش از ۵۰ درصدی در درآمد دولت‌ها داشته است.

به صورت دقیق‌تر اینکه، بودجه عمومی کشور در سال ۱۳۹۹، ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و ارزش محصولات پارس جنوبی در این یک سال برابر با ۳۸۴ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که به این معناست ۵۴ درصد درآمد‌های دولت از محصولات پارس جنوبی بوده است.

دولت‌ها در پارس جنوبی علاوه بر گاز طبیعی که تقریبا همگی به مصرف داخلی می‌رسد، محصولات ارزشمند دیگری هم مانند هزاران تن گاز مایع، میعانات گازی و اتان تولید وخام فروشی کردند تا توسعه پارس جنوبی به پایان برسد و تولید در این مجتمع بزرگ انرژی جهان وضعیت نزولی به خود بگیرد.

آن گونه که مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی می‌گوید" تاکنون ۸۰ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده است وهدف‌گذاری صنعت گاز برای افق ۱۴۰۴، قرار گرفتن در رتبه سوم تولیدکنندگان گاز دنیا و سهم ۸ تا ۱۰ درصدی از تجارت جهانی گاز و کسب رتبه نخست فرآوری گاز در منطقه است. ".

اما برنامه ریزی‌ها گویی درست از آب در نیامده و تحریم‌ها مانع از توسعه میدان‌های گازی کشور شده است و گفته می‌شود ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر گاز جهان، اگر تا ۴ سال آینده ۵۴ میلیاد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در توسعه میادین گازی جذب نکند، وارد کننده گاز می‌شود!

تولید گاز در پارس جنوبی رو به افول است، اما ما نمی‌خواهیم ویا نمی‌توانیم چگونه با همین درآمد‌های باقیمانده از این مخزن مشترک به فکر توسعه پایدار و رسیدن به انرژی‌های جایگزین باشیم. گویی پیشانی بودجه در این مملکت تنها با گاز و نفت گره خورده است و ما همچنان برای جبران کاهش تولید از چاه‌های نفت وگاز به دنبال پیدا کردن چاه‌های جدید هستیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنان از اجرای طرح‌های افزایش تولید گاز به‌عنوان اولویت‌های این شرکت یاد می‌کند و می‌گوید " سال آینده با اجرای طرح ضربتی افزایش ظرفیت برداشت گاز طبیعی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، ۱۳۰ میلیون مترمکعب افزایش تولید گاز داریم. "

دولت سیزدهم می‌خواهد ظرفیت تولید گاز را بالاتر ببرد، نه برای صادرات و نه برای سرمایه گذاری در بخش‌های پایدار انرژی. بلکه همه نگران سرمای زمستان و مصرف بالای گاز در ایران هستند. هم‌اکنون ظرفیت روزانه تولید گاز کشور نزدیک به یک میلیارد مترمکعب است که با برنامه هشت ساله وزارت نفت دولت سیزدهم، بنا هست ظرفیت تولید و فرآورش به یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب در روز برسد.

چهار دهه است که چاه حفاری می‌کنیم، نفت و گاز تولید می‌کنیم و درآمد‌های کلان بدست آورده ایم، اما هنوز به توسعه پایدار نزدیک نشده ایم و امروز کشور در بحران‌های مختلف فرو رفته است. صنعت نفت در ۴۲ سال گذشته ۴ هزار و ۸۰۶ حلقه چاه نفت و گاز را در مناطق نفتخیز خشکی و دریایی کشور حفاری و تکمیل کرده است وما هنوز در التهاب سرمای زمستان هستیم.

از حفاری اولین چاه نفت ایران بیش از صد سال می‌گذرد. سحرگاه پنجم خرداد سال ۱۲۸۷ خورشیدی، مته حفاری در چاه شماره یک مسجد سلیمان، به نفت رسید. حالا پس از یک قرن از آن روزگار نمی‌دانیم نفت را نفرین کنیم ویا اینکه از خدای را هزار مرتبه شکر؛ که اگر همین هم نبود چه بر سر ما می‌آمد.

دیگر از نفت فوران شده در مسجد سلیمان اثری نمانده است و گاز پارس جنوبی هم، بعنوان بزرگترین میدان مشترک جهان رو به افول است و ما بدون هر گونه برنامه پایداری، در سوگ روزگار خود، مرثیه می‌خوانیم و به قول احمد شاملو " دوره می‌کنیم شب را و روز را، هنوز را.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصر ایران، تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۴۰۰، کد خبر:۸۱۹۰۳۲، www.asriran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین