پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۵۵۹۹
تاریخ انتشار : ۰۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۴
شهر جیرفت با قدمت بسیار زیاد و تمدن ۵ هزار ساله از جاذبه‌های گردشگری زیادی برخوردار است.
شعار سال: اگر می‌خواهید به سفر بروید، اما تصمیمی برای مکان مورد نظرتان نگرفته اید به شما جیرفت را پیشنهاد می‌کنیم.

(جیر) به معنی پست و پایین و (افت) به معنی افتاده کلمه جیرفت را تشکیل داده بهتر می‌توان گفت معنای جیرفت یعنی (جلگه پست آبرفتی) است. نظر دیگری در این میان وجود دارد اینکه (جی) مخفف جوی آب می‌باشد و (رفت) فعل ماضی از مصدر دویدن و رفتن و پاک کردن می‌باشد که به عبارتی گفته می‌شود در گذشته دور این شهر به خاطر سیل مهیب از بین رفته و نابود شده و پس از آن نام "جیرفت" به خود گرفته است.

قدمت شهر جیرفت گهواره تمدن خاورمیانه
با بررسی‌های علمی مورخان ایرانی در زمینه روستای کنار صندل و هلیل رود به این نتیجه رسیدند که شهر جیرفت گهواره تمدن خاورمیانه می‌باشد نه بین النهرین. مورخان با حفاری و تحقیقات و کشف سنگ‌های صابونی در حوزه هلیل رود به اثبات نظریه کنار صندل و دقیانوس دست یافته اند و آن را در فهرست ملی به ثبت رساندند؛ و همچنین موفق به کشف یک پیکره انسان نمای یک بت شدند. بر اساس این نظریه در کنار هلیل رود شهری با مساحت ۴۰۰ کیلومتر مربع واقع بوده است که قدمت ان حتی از تمدن بین النهرین و بابل هم بیشتر بوده که با این کشف بیشتر از ۴۰۰ شی گران قیمت به دست آمد و به عنوان پروژه شهر کنار صندل و دقیانوس از اولین تمدن خاورمیانه به ثبت ملی رسید.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
دیدنی‌های شهر جیرفت
شهر جیرفت واقع در کرمان، گهواره تمدن خاورمیانه می‌باشد و تمدن پنج هزار ساله دارد، تمدنی که دنیا با شناختن آن متحول شد. جیرفت مکان‌های بسیار بکر و دیدنی در دل خود جای داده است که در ادامه این بخش از گردشگری نمناک به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

روستای دوساری جیرفت
روستای زیبا دوساری در فاصله ۵ کیلومتری ضلع شرقی جادهٔ جیرفت به کهنوج، قرار گرفته است. این روستا دارای باغات مرکبات و نخل‌های خرما زیبایی است که جذابیت خاصی به این روستا بخشیده است. جریان آب طبیعی گوارایی است به نام بندری در شمال این روستا از لابه لای صخره‌ها می‌جوشد و به این منطقه زندگی و طراوت می‌بخشد.

محوطه باستان شناسی روستای کنار صندل
در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شهر جیرفت روستایی به نام کنار صندل قرار دارد که به سرپرستی یوسف مجیدزاده در محوطه باستانی این روستا و در تپه‌های شمالی و جنوبی کنارصندل، گورستان قلعه کوچک در چهار کیلومتری شمال غرب روستای کنار صندل در روستای قلعه کوچک و گورستان محطوط آباد در هشت هزار متری شرقی تفریح جنوبی کاوش‌هایی انجام گرفت.

در طول هزاره سوم بر اساس کاوش‌های باستانی که در حوزه فرهنگی هلیل رود انجام شده این منطقه از رونق و شکوفایی بسیار بالایی برخوردار بوده است به طوری که بقایای یکی از اولین شهر‌های ساخته شده به دست بشر در محدوده این شهرستان با همه ویژگی‌ها و خصوصیت‌های یک شهر طوری که در ادبیات باستان شناسی عنوان شده شناسایی شده است.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
چشمه آبگرم جیرفت «در گُرج»
همانطور که در بخش گردشگری نمناک گفته ایم آب گرم «درگُرج» از نوع چشمه‌های گسلی است و دمایی در حدود ۳۴ درجه سانتیگراد دارد، در ۲۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت قرار دارد. آب دهی این چشمه دو لیتر در ثانیه بوده و از کیفیت مناسبی برخوردار است.

مسجد شهر قدیم جیرفت (دقیانوس)
قدمت مسجد شهر قدیم جیرفت به ۱۲۰۰ سال پیش برمی گردد و از اولین مساجدی می‌باشد که در ایران ساخته شده است و همانطور که از اسمش پیداست یکی از قدیمی‌ترین مساجد اسلامی دنیا محسوب می‌شود.

محلی که این مسجد در آن ساخته شده است در حاشیه رودخانه هلیل رود و در شهر دقیانوس می‌باشد جدا از اینکه شاهکار معماری ایران زمین به تصویر کشیده شده است از اوج دیانت مردمان این سرزمین حکایت دارد. احداث مسجد شهر دقیانوس که یکی از بزرگترین مساجد جهان است به دستور در دوره صفاری و دهه سوم هجری قمری انجام شد.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
چشمه آب گرم مغو
این چشمه در ۴۵ کیلومتری غرب شهر جیرفت و در نزدیکی روستای حسین آباد اسفندقه قرار گرفته است که با ۳۶ درجه سانتیگراد دما، مورد استفاده بیماران پوستی و کسانی که از درد‌های استخوان و مفصل رنج می‌برند، قرار می‌گیرد.

از دیگر چشمه‌های جیرفت، چشمه آبگرم انجیر سیاه است که در ۳۵ کیلومتری شمال جیرفت در روستایی به همین نام واقع شده است. از نظر شیمیایی، آب این چشمه از نوع سولفاته است که به صورت دایمی جریان دارد. آبگرم محمد آباد مسکون است که در ۵۰ کیلومتری شمال شهر جیرفت قرار دارد که علاوه بر بهره برداری درمانی از آن، مورد استفاده بخش کشاورزی منطقه نیز است.

آرامگاه امیر حیدر
محل قرار گیری این آرامگاه در دولت آباد اسفندقه می‌باشد و به دوره صفویه تعلق دارد داخل بنا یادبود‌های مختلف و مطالب زیادی با خطوط ممتاز و خوش نستعلیق و نسخ عالی درج شده است که تجلیل مقام معنوی صاحب مزار و اخلاص قلبی آن را نشان می‌دهد. تاریخ این نوشته‌ها به سال‌های ۱۰۰۲، ۱۰۱۲، و ۸۲۱ هجری قمری بر می‌گردد. این بنا از تزیینات گچبری بسیار زیبا و نقوش هندی اسلیمی و شاخ و برگ با نقش شاه عباسی برخوردار است و با شماره ۵۳۲ به ثبت ملی و تاریخی رسیده است.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
آرامگاه سالار رضا
آرامگاه سالار رضا متعلق به دوره صفوی می‌باشد و واقع در شهرستان جیرفت، روستای گرم سالار رضا این بنا با شماره ثبت ۲۷۵۳ و در تاریخ ۲۲ تیر ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران در فهرست ملی ثبت شده است.

قلعه سموران جیرفت
در ۶۰ کیلومتری شرق شهر جیرفت بر فراز کوهی قلعه‌ای به نام سموران با سنگ‌های مرمر متمایل به قرمز بنا شده است. صخره‌ها و پرتگاه‌های طبیعی دیوار بالای کوه را که حدود ۱۰۰۰ متر مربع است به وجود آوردند. دیوار بلندی شامل دو دروازه در ضلع جنوبی با ۱۲ برج دیده بانی دربخش‌هایی که امکان حمله و نفوذ دشمن بیشتر بود احداث شده است دیوار سنگی دیگری با ملات آهک در ارتفاع ۲۰۰ متری بالای قلعه وجود دارد که دور تا دور قلعه را احاطه کرده است.

موقعیت طبیعی قلعه سموران و استحکام بالای آن بی شباهت به قلعه‌های اسماعیلی نیست و این گمان وجود دارد که توسط پیروان اسماعیلیه مدت‌ها مورد استفاده قرار گرفته بود چرا که گروهی از فرقه اسماعیلیه در منطقه زندگی می‌کردند.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
موزه جیرفت کرمان
موزه باستان شناسی جیرفت موزه‌ای تاریخی با فرهنگ غنی جیرفت است که آثار تاریخی و باستانی این شهر با قدمت هفت هزار ساله را در خود جای داده است. جالب است بدانید بخش عمده این اشیای کشف شده از جنس سنگ صابون تشکیل می‌دهد.

از بین تقریبا هزار قلم اشیا کشف شده و بازیافتی حدود ۳۰۰ قلم از ظروف تزیینی با کنده کاری و نقوش برجسته زینت داده شده اند که نقش مایه‌های آن‌ها شامل موجودات هیولایی و افسانه‌ای، انواع خاصی از جانوران نیز گونه‌های چندی از گیاهان همچون نخل نمای برج داخل بنا‌ها و شهر‌ها می‌شود.

غار شعیب
در منطقه‌ای به نام مارون در ۱۸ کیلومتری غرب جیرفت غاری به نام غار شعیب واقع است این غار به اعتقاد مردم بومی منطقه غار اصحاب کهف است که البته درستی و نادرستی این گفته نیاز به بررسی‌های علمی بیشتری دارد، اما عده‌ای دیگر نیز این اعتقاد را دارند که شعیب اسم عارفی بوده است که در اطراف این منطقه زندگی می‌کرده است و برای عبادت کردن به این غار رفت و آمد می‌کرد به همین خاطر این غار از اهمیت بیشتری برای اهالی این منطقه برخوردار است و احترام خاصی به آن قائلند.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید

دریاچه سد جیرفت
این دریاچه از بزرگ‌ترین و پرحجم‌ترین دریاچه‌های استان کرمان به شمار می‌رود که در ۴۰ کیلومتری شمال غربی شهرستان جیرفت قرار دارد. این سد بزرگ‌ترین سد مخزنی استان کرمان است که بر روی رودخانه هلیل رود در دامنه کوه‌های زاگرس به منظور ذخیره آب و تولید برق احداث شده است و حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین را ذخیره می‌کند.

کاروانسرای گنجعلیخان
کاروانسرای گنجعلیخان دارای حجره‌های متعدد است و نقش اژد‌های بزرگ بالدار که به سبک چینی و مغولی بر پیشانی ضلع شمالی کاروانسرا دیده می‌شود از جمله ارزش‌های هنری آن محسوب می‌شود. این مکان در مقاطعی از تاریخ به عنوان مدرسه نیز استفاده شده است که درجریان حمله سربازان آقامحمدخان به این مدرسه، سید علویه، معلم این مدرسه از در شمالی آن که در بازار کلاه مال‌ها قرار دارد، بیرون رفت و خود رابه آقا محمد خان رساند. در سال‌های اخیر نیز از این محل به عنوان دانشکده هنر استفاده شده است.

جیرفت کرمان را در ایام عید از دست ندهید
آبشار‌ها
چندین آبشار در این منطقه قرار دارد. آبشارسرنکوه که ارتفاعی بیش از ۱۵۰ متردارد و از بلندترین آبشار‌های ایران است. آبشار دره گلم دخترکش که ارتفاع ۱۰ متر در فاصله ۴۷ کیلومتری شمال جیرفت از چهار حوضچه یا گُلم تشکیل شده که گُلم دوم برزگتر از بقیه است.
 
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری پرسون، تاریخ انتشار: ۱ فروردین ۱۴۰۱، کد خبر: ۳۸۹۷۶۳، www.purson.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین