site traffic analytics شام تار صدها روستای ایرانی، نتیجه فراموشکاری مسئولان! | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۷۰۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار : ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۳
در سال 1390 مسئولان دولت دهم وعده دادند که تا پایان همان سال، همه روستاهای بالای ده خانوار کشور را از نعمت برق شهری بهره مند کنند. این وعده هرگز محقق نشد تا بر اساس آمار رسمی سال 1394 همچنان در کشور بیش از پانصد روستای فاقد برق وجود داشته باشد؛ روستاهایی که با ظهور تکنولوژی های نوینی مثل انرژی خورشیدی، دیگر توجیهی برای بی برقی شان وجود ندارد.

شعار سال:

در سال 1390 مسئولان دولت دهم وعده دادند که تا پایان همان سال، همه روستاهای بالای ده خانوار کشور را از نعمت برق شهری بهره مند کنند. این وعده هرگز محقق نشد تا بر اساس آمار رسمی سال 1394 همچنان در کشور بیش از پانصد روستای فاقد برق وجود داشته باشد؛ روستاهایی که با ظهور تکنولوژی های نوینی مثل انرژی خورشیدی، دیگر توجیهی برای بی برقی شان وجود ندارد.

اگر موقعیت جغرافیایی ایران و قرارگیری اش در کمربند خشک خاورمیانه، تا حدود زیادی کشور را در بحث تولید و نگهداشت منابع آب و تولید انرژی برقابی با مشکل مواجه کرده، از آن سو و در بخش تولید برق از طریق منابع بی پایانی نظیر انرژی خورشیدی در شرایط ایده آلی قرار داده است؛ شرایطی که هرچند مسئولان به آن توجه دارند، سرعت اقدام در آن بسیار کند است.

در سال های گذشته و در بسیاری از مناطق محروم کشور حرکتی قابل تقدیر در جهت بهره برداری از انرژی پاک و بی پایان خورشیدی برای تولید برق آغاز شد و بر اساس آمار ارائه شده، تا کنون نزدیک دویست روستای کشور با این روش برق رسانی شده است. هرچند حرکت مورد اشاره، فرصت خوبی برای توسعه روستاها و تأمین رفاه صد در صدی مردم ایران خواهد بود، روند حرکت در این زمینه در مقایسه با بسیاری از کشورهای توسعه یافته، بسیار آرام و نیازمند توجه جدی مسئولان است.

رفع محرومیت از روستاها، برقراری عدالت اجتماعی، ایجاد زمینه‌ های لازم برای توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روستاها و مناطق محروم کشور، از جمله منافعی است که برای طرح های برق رسانی خورشیدی می توان نام برد که می تواند نقش مهمی در جلوگیری از مهاجرت روستانشینان به شهرها و تأمین رفاه حداقلی آنها از سوی مسئولان داشته باشد.

پیشتر و بر اساس قانون، ملاک عملیاتی شدن برق رسانی به روستاها، 20 خانوار یا بالاتر بودن جمعیت روستا اعلام شد که این موضوع سبب می شد تعداد زیادی از روستاهای کشور که جمعیت کمتر از 20 خانوار دارند از نعمت برق بی بهره باشند.

دولت نهم و دهم فارغ از این قانون حرکت قابل ذکری را در توسعه شبکه برق رسانی کشور و توزیع برق در روستاهای زیر 20 خانوار آغاز کرد؛ اما به رغم وعده دولت دهم در برق رسانی به همه روستاهای بالای 10 خانوار کشور تا پایان سال 1390 که در همان سال «مصلحتی شریبانی» مجری طرح برق رسانی روستایی مدعی آن شد، در سال 1394 خبری منتشر شد که نشان می داد هنوز 500 روستای بالای 10 خانوار کشور به دلیل مشکلاتی نظیر عدم دسترسی، بعد مسافت و هزینه های بالای برق رسانی و... از نعمت برق محروم هستند.

به عبارتی آمار و وعده مسئولان دولت دهم در مورد برق رسانی به همه روستاهای بالای 10 خانوار تا پایان سال 1390 بنا به دلایل مختلف عملیاتی نشد تا اکنون و پس از گذشت پنج سال از آن تاریخ همچنان پروژه های برق رسانی خورشیدی به بسیاری از روستاهای با خانوار کم کشور در جریان باشد؛ پروژه ای که باعث شد در سال های گذشته 170 روستا به وسیله سیستم های نوین برق رسانی از نعمت برق برخوردار شوند.

در همین رابطه، روز گذشته، مسئولان استان لرستان خبر دادند که دوازده روستای محروم و فاقد انرژی این استان در ماه گذشته و با پیگیری مسئولان از نعمت برق شهری آن هم برق خورشیدی بهره مند شدند. پیش از این نیز طرح برق رسانی به روستاهای فاقد برق کشور در استان هایی نظیر اصفهان، کردستان، یزد، سیستان بلوچستان، خوزستان، کرمان و... به وسیله انرژی خورشیدی انجام شده بود.

حرکت قابل تقدیر و شایسته مسئولان در سوق دادن تکنولوژی های نوین از جمله برق رسانی خورشیدی به روستاهای دورافتاده از آن جهت شایسته است که ضمن ایجاد فرصت عادلانه برای بهره مندی همه جمعیت ایران از نعمت برق، هزینه های مصرف برق توسط مردم و هزینه های تولید برق توسط دستگاه های مسئول را نیز کاهش خواهد داد.
گفتنی است، هم اکنون همچنان نزدیک به سیصد روستای زیر بیست خانوار در کشور وجود دارد که از نعمت برق محروم هستند و از همین روی، شایسته است تا مسئولان اجرایی وزارت نیرو، فارغ از تعداد جمعیت و خانوار از فرصت های جدید تولید برق برای تأمین صد در صدی برق برای همه سکونتگاه های کشور بهره ببرند، زیرا با فراهم شدن امکان برق رسانی خورشیدی به روستاها، دیگر بهانه هایی نظیر صرفه اقتصادی و صعب العبور بودن مسیر روستاها مطرح نخواهد بود.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تحلیلی خبری تابناک، تاریخ انتشار ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ، کد مطلب: ۶۳۳۱۱۸ : www.tabnak.ir
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
توی این بحران کم ابی و نبود برق و ... دیگه برقی هم بکشن فایده ای نداره چون کلا قطعه
س.د76
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۳
0
0
تو شهر برق نیس روزی چندساعت برق میره چه برسه روستاها م.ق71
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین