پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۷۰۸۷
تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۷
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در سال آبی جاری از ۳.۴ میلیارد متر مکعب حق آبه دریاچه ارومیه، ۷۰۰ میلیون مترمکعب به سوی دریاچه رهاسازی شده‌است.
شعار سال: معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در سال آبی جاری از ۳.۴ میلیارد متر مکعب حق آبه دریاچه ارومیه، ۷۰۰ میلیون مترمکعب به سوی دریاچه رهاسازی شده‌است.

حجت جباری افزود: یکی از علل این عدم رهاسازی کامل آب به دریاچه مربوط به خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها در حوضه آبریز است.

وی بیان کرد: تا یک‌ماه در صورت ذوب شدن برف‌ها ورهاسازی منابع آبی ذخیره شده فرصت برای آبگیری دریاچه وجود دارد که بررسی نشان می‌دهد میزان آبگیری و وضعیت دریاچه نسبت به سال قبل وضعیت خوبی نخواهد بود.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به مکاتبات انجام شده در راستای اخذ حق آبه زیست محیطی دریاچه و تالابها، ادامه داد: هم اکنون ارتفاع آب دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۷۷ متر از سطح آب‌های آزاد است که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۶۶ سانتیمتر کاهش دارد.

جباری با بیان اینکه سطح ارتفاع آب دریاچه در آبان‌ماه ۱۲۷۰.۵۲ متر از سطح آب‌های آزاد بود، گفت: هم اکنون با ۲۵ سانتیمتر افزایش آبگیری نسبت به آبانماه مواجهیم که ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب را شامل می‌شود.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۳۰ تالاب فصلی و دایمی در استان وجود دارد، اضافه کرد: تالاب یادگارلو هم اکنون دچار مشکل کم آبی است که علت آن وجود زهکش در اطراف این تالاب است که به رغم هزینه‌های انجام شده امکان آبگیری مشکل است.

وی با بیان اینکه تالاب سولدوز در مجاورت تالاب یادگار لو وضعیت مطلوبی دارد گفت: تالاب دورگه سنگی هم اکنون ۶۵ درصد آبگیری شده و تالاب قوری گل و نوروزلو در حال آبگیری است.

آذربایجان غربی دارای حدود ۳۰ تالاب فصلی و چندین تالاب دائمی است که این تالاب‌ها یکی از مهمترین زیستگاه پرندگان و جانوران دیگر کنار ابزی هستند.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار:۱ اردیبهشت۱۴۰۱، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین