پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۸۱۲۲
تاریخ انتشار : ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور مستقر هستند که از این تعداد یک هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان است.
شعار سال: دکتر علی خیرالدین در آیین تقدیر از رئیس پیشین و معرفی رئیس جدید پارک علم و فناوری استان خوزستان که پیش از ظهر روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه در سالن اجتماعات شهید مطهری برگزار شد، از فعالیت ۴۹ پارک علم و فناوری در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۱ پارک در دانشگاه‌ها مستقر هستند. همچنین ۲۲۴ مرکز رشد واحد‌های فناور در کشور در حال فعالیت هستند که تلاش داریم این مراکز در تمامی شهرستان‌ها ایجاد شود.

وی افزود: به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی‌شده است که در دانشگاه‌های کشور از جز به‌کل حرکت کنیم و پس از ایجاد مراکز رشد واحد‌های فناور، پردیس‌های فناوری و نوآوری و پارک‌های علم و فناوری دانشگاهی ایجاد شود.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۵۰۰ واحد فناور در پارک‌های علم و فناور کشور مستقر هستند که از این تعداد یک هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان است. همچنین شش هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعالیت دارند و این عدد باید بنا بر دستور مقام معظم رهبری باید به ۴۰۰ هزار شرکت دانش‌بنیان افزایش یابد و لازمه‌ی رسیدن به این هدف ایجاد زیرساخت‌های لازم است.

خیرالدین با اشاره به راه‌اندازی دهکده‌ی فناوری و نوآوری کشاورزی، منابع طبیعی و صنایع غذایی خراسان رضوی، گفت: امیدواریم به‌زودی شاهد ایجاد این دهکده در استان خوزستان نیز باشیم؛ در حال حاضر سهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی و ملی ۱۸ درصد است و سهم بخش کشاورزی در شرکت‌های دانش‌بنیان نیز ۴ درصد است؛ این عدد در صنعت و شهرک‌های صنعتی حدود یک و یک‌ دهم درصد است.

وی بیان کرد: در استان خوزستان کار‌های بسیار زیادی در پاک علم و فناوری انجام‌شده است، اما در مقایسه با پارک‌های علم و فناوری دیگر استان‌ها به توسعه و شکوفایی بیشتری نیاز دارد. پارک علم و فناوری به معنای شرکت صنعتی علمی و فناوری است.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اظهار کرد: مهم‌ترین وظیفه‌ی پارک‌های علم و فناوری واگذاری اراضی است، زیرا شرکت‌های دانش‌بنیان برای فعالیت به زمین و زیرساخت نیاز دارند.

خیرالدین، بابیان اینکه ۱۵ درصد زیرساخت‌های پارک‌های علم و فناوری از سوی دولت تأمین می‌شود و باقی زیرساخت‌ها باید از سوی بخش خصوصی به شرکت‌ها ارائه شود، خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری استان خوزستان به حمایت همه‌جانبه‌ی مسئولان استانی نیاز دارد؛ ایجاد پردیس نوآوری و فناوری در دانشگاه شهید چمران اهواز با مشارکت مرکز رشد واحد‌های فناوری و پارک علم و فناوری می‌تواند کمک مهمی در این حوزه باشد. همچنین زمین شش هکتاری که امروز از آن دیدن کردیم می‌تواند به ساخت این پردیس اختصاص داده شود و موجب شکوفایی شرکت‌ها شود.

وی خواستار ساخت برج فناوری برای استفاده دانشگاه شهید چمران اهواز، پارک علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان شد و گفت: در نامه‌ای از سوی دکتر وحیدی وزیر کشور از استانداران خواسته شد ستاد توسعه‌ی اقتصاد دانش بینان در استان‌ها به ریاست استانداران و دبیری روسای پارک‌ها ایجاد شود؛ پس از اعلام شعار امسال در نامه‌ی دیگری از استانداران خواسته شد که قرارگاه دانش‌بنیان در استان‌ها راه‌اندازی شود. همچنین شرکت شهرک‌های صنعتی نیز می‌تواند در زمینه‌ی واگذاری زمین به حوزه کمک کند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از اعضای هیئت‌علمی خواسته‌شده است که به حوزه‌ی فناوری ورود کنند و پنج‌پایه‌ی تشویقی برای فعالیت‌های فناوری و نوآوری در نظر گرفته‌شده است؛ از سوی دیگر آیین‌نامه‌ی ارتقا در حال به‌روزرسانی است و ماده‌ی چهار به آن افزوده‌شده است که در آن با انجام فعالیت‌های فناوری و نوآوری تا ۸۰ امتیاز برای اعضای هیئت‌علمی در نظر گرفته است که بخشی از آن می‌تواند جایگزین بخش مقالات Q۱ شود.

خیرالدین با اشاره به انجام طرح دستیاری فناوری، تصریح کرد: در این طرح دانشجویان تا شش ماه هم‌زمان با تحصیل می‌تواند در شرکت‌های دانش‌بنیان یا شرکت‌های فناور آموزش‌دیده و کار فناوری انجام دهد و حقوق دریافت کنند.

وی، گفت: همچنین در طرح پژوهانه‌ی فناوری نیز پارک‌های علم و فناوری بودجه‌ای را در اختیار دارند که با معرفی اعضای هیئت‌علمی، دانشجویانی که در حوزه‌ی فناوری و نوآوری پایان‌نامه و رساله‌ی دکتری دارند، می‌توانند کمک‌های مالی از ۳۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کنند.

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پایان از تلاش‌های دکتر کاظمی‌نژاد رئیس پیشین پارک علم و فناوری استان خوزستان تجلیل کرد.

گفتنی است پیش از این آیین دکتر خیرالدین در یادمان شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز حضور یافت و پس از آن از مرکز رشد واحد‌های فناور و مرکز خلاقیت و نوآوری این دانشگاه نیز دیدن کرد.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از سایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، تاریخ انتشار:۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۶۹۰۱۳، www.msrt.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین