پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۹۶۵۷
تاریخ انتشار : ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۸
علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی گفت: کشت محصولات کشاورزی با آب‌های غیر متعارف روز به روز رشد می‌کند و به مصیبتی در کلانشهر‌ها تبدیل شده است، اما متاسفانه دستگاه‌های متولی از جریان حاکم بر مصرف آب و مواد خوراکی بی اطلاع هستند. در این جلسه قرار بر این بود که دستگاه‌های مربوطه از وزارتخانه‌های بهداشت، نیرو، کشاورزی، کشور و سازمان‌های استاندارد و حفاظت از محیط زیست گزارش مکتوب از میزان مصرف آب‌های آلوده در اراضی کشاورزی در سراسر کشور و کلانشهر‌ها ارائه کنند. در نشست قبل گزارش قابل دفاعی از دستگاه‌ها ارائه نشد و تناقض آماری داشته‌ایم.
شعار سال: سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با انتقاد از عدم پاسخگویی مناسب و مستند دستگاه‌های مربوطه به مکاتبات کمیسیون درباره آبیاری اراضی کشاورزی با آب‌های غیرمتعارف گفت: مقرر شد دستگاه‌ها ظرف مدت ۱۰ روز آینده گزارش مکتوب از این موضوع در تمام استان‌ها ارائه کنند.

علی خضریان در توضیح جلسه امروز صبح کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: این جلسه درباره کشت محصولات کشاورزی خوراکی با آب‌های آلوده در کلانشهر‌ها با حضور مدیران دستگاه‌های ذی ربط تشکیل شد.

وی توضیح داد: کشت محصولات کشاورزی با آب‌های غیر متعارف روز به روز رشد می‌کند و به مصیبتی در کلانشهر‌ها تبدیل شده است، اما متاسفانه دستگاه‌های متولی از جریان حاکم بر مصرف آب و مواد خوراکی بی اطلاع هستند. در این جلسه قرار بر این بود که دستگاه‌های مربوطه از وزارتخانه‌های بهداشت، نیرو، کشاورزی، کشور و سازمان‌های استاندارد و حفاظت از محیط زیست گزارش مکتوب از میزان مصرف آب‌های آلوده در اراضی کشاورزی در سراسر کشور و کلانشهر‌ها ارائه کنند. در نشست قبل گزارش قابل دفاعی از دستگاه‌ها ارائه نشد و تناقض آماری داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های ذی‌ربط هنوز نمی‌دانند چه میزان از سطح کشت در کشور با پساب آبیاری می‌شود، اظهار کرد: طبق گزارش‌های ارائه شده در استان تهران ۲۳۵ هکتار از اراضی زیر کشت با آب غیر متعارف آبیاری می‌شود. وزارت جهاد کشاورزی از آبیاری ۲۶ هزار هکتار اراضی با آب‌های غیر متعارف خبر می‌دهد این در حالی است که وزارت بهداشت این آمار را ۱۹ هزار هکتار می‌داند. به هر حال کشت هر محصولی با این آب‌ها سلامتی جامعه را به خطر می‌اندازد؛ چه مصرف کننده چه کشاورزی که از این آب استفاده می‌کند.

خضریان ادامه داد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وظیفه اندازه‌گیری استاندارد‌های محصولات کشاورزی پیش از عرضه در بازار را دارد، بیان کرد: برای این کار باید اراضی و کشاورزان شناسنامه‌دار شوند تا مشخص شود محصول آلوده از کدام زمین در بازار ارائه می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی با انتقاد از عدم پاسخگویی مناسب و مستند دستگاه‌های مربوطه به مکاتبات کمیسیون درباره آبیاری اراضی کشاورزی با آب‌های غیرمتعارف گفت: مقرر شد دستگاه‌ها ظرف مدت ۱۰ روز آینده گزارش مکتوب از این موضوع در تمام استان‌ها ارائه کنند و نشستی اختصاصی با وزارتخانه‌های نیرو و کشور و سازمان برنامه و بودجه برگزار می‌شود.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:۲۳ خرداد ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۲۳۱۶۰۷۶، www.isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین