پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۲۶۸
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
تلویزیون ایران بدلیل ضعف نظارت و بسته بودن فضای نظارت عمومی بر آن، تبدیل به قوطی سلیقه و کانال اعمال قدرت اراده‌هایی خاص شده است. مدیرانی بر آن مدیریتی می‌کنند که بخشی از ان‌ها فاقد صلاحیت‌ها، مشروعیت‌ها و یا مقبولیت‌های لازم هستند. در یک کلام تلویزیون در جمهوری اسلامی ایران در وزن سیمای ملی ظاهر نشده و تا زمانی که نظارت بر آن تقویت و تشدید نشود، این داستان ادامه دارد (تقاضا از مقام معظم رهبری برای پاکسازی بنیادین سیما). در این فضا، شهرام لاسمی (قلقلی برنامه کودک) از فاصله گرفتن کودکان از تلویزیون می‌گوید. واقعیت انکار ناپذیری که مدعی فرهنگ عمومی (سیما) بدلیل باخت در میدان بازی با ماهواره، عنان و اختیار را بدست شبکه‌های خارجی سپرده و خود را سرگرم پخش محتوای غیر موثر و آگهی تبلیغاتی نموده است. اگر این کار اسمش حماقت نیست، واژه بهتر را به ما گوشزد کنید. منابع و منافع بینانسلی ما بازیچه مشتی اراده گرایی کم خاصیت برخی از مدیران اجرایی شده است.
شعار سال: شهرام لاسمی، بازیگر برنامه‌های کودک که بیشتر با شخصیت «قلقلی» معروف شد، سال هاست از تلویزیون دور شده و همچون کاراکتر معروفش سکوت کرده است. او تنها سرگرمی اش اجرای تئاتر در شهر مشهد برای کودکان است. به قول خودش دیگر مخاطب میلیونی ندارد و مخاطبش چند نفری شده است، اما همین هم برایش کافی است و به آرامی می‌گوید: این نیز بگذرد ....

لاسمی دلیل فاصله اش از تلویزیون را بی توجهی مدیران صداوسیما عنوان می‌کند.

این بازیگر برنامه‌های کودک درباره دلیل دوری اش از تلویزیون و گله اش از مدیران سازمان صداوسیما را با این عبارت آغاز کرد که می‌گویند شهرام لاسمی مگر وجود دارد؟!

لاسمی گفت: من سالهاست از تلویزیون دور هستم و اصلا دوست ندارم با این رسانه همکاری کنم. مردم همیشه به من لطف دارند که سراغم را می‌گیرند، اما من مقصر نبودنم نیستم. آنقدر حضورم کتمان شده که حتی در جایی از مدیری شنیدم که گفت شهرام لاسمی مگر وجود دارد؟!

خیلی وقت است مرا کتمان می‌کنند

او از دلتنگی حضور در برنامه‌های کودک گفت و در این زمینه به شخصیت «قلقلی» اشاره کرد. لاسمی یادآور شد: معلوم است که من هم دلم برای قلقلی و برنامه‌های دیگرم تنگ شده، اما این خواست من نیست. متاسفانه خیلی وقت است دیگر مرا نمی‌بینند. من از دهه ۶۰ کارم را در تلویزیون شروع کردم و آخرین کارم در تلویزیون سال ۹۹ «اتل متل تماشا» با خانم سارا روستاپور بود. بعد از آن هر چه به صداوسیما طرح ارائه کردم قبول نکردند و من هم از تهران فاصله گرفتم و الان چند سالی است که در شهر مشهد زندگی می‌کنم. قبلا در یک اجتماع بزرگ‌تر بودم الان در یک اجتماع کوچک‌تر فعالیت دارم. تدریس می‌کنم، برای کودکان کار تئاتر می‌کنم و خودم را اینگونه سرگرم کرده ام.
 
راست می‌گویی آقای لاسمی، اما خیلی از احمق‌ها نمی‌فهمند

مجید قناد و شهرام لاسمی

او در پاسخ به اینکه اگر از شما برای همکاری مجدد در حوزه کودک دعوت شود دلتان می‌خواهد دوباره به تلویزیون برگردید؟ تصریح کرد: بعید می‌دانم مرا بپذیرند، چون اگر می‌خواستند هرگز چنین رفتاری با من نمی‌کردند و طرحم را داخل سطل زباله نمی‌انداختند. وقتی این رفتار را با من کردند یعنی وقتت گذشته و دوره ات به پایان رسیده است! در صورتی که همه می‌دانند ما در زمان جنگ و موشک باران در استودیو برای کودکان دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ برنامه ضبط می‌کردیم، اما الان که بچه‌های امروزی نیاز دارند تا فرهنگ ایرانی را به آن‌ها آموزش بدهیم تا سراغ فرهنگ‌های غرب نروند، متاسفانه ما را نمی‌بینند و کتمان می‌کنند. آن‌ها می‌گویند مگر شهرام لاسمی وجود دارد، اصلا چه کسی است؟!

لاسمی سپس در واکنش به وعده رئیس صداوسیما مبنی بر بازگشت چهره‌های فراموش شده به تلویزیون، اینگونه گفت: فعلاً که به من پیشنهادی نشده، اگر بشود می‌توانم فکر کنم. من بچه‌ها را همیشه دوست داشتم و آن‌ها تمام زندگی من هستند. آن زمان در یک اجتماع و رسانه میلیونی بودم، اما الان در شهر مشهد با تعداد کم برای بچه‌ها تئاتر کار می‌کنم، کارگردانی و بازی می‌کنم. فن بیان برای بچه‌ها تدریس می‌کنم و کلاً ارتباطم با بچه هاست. آن زمان ارتباطم میلیونی بود، اما الان ارتباطم چند نفری است که مهم نیست این نیز بگذرد. متاسفانه حتی کارگردان‌ها و تهیه کننده‌های قدیمی سینما هم دیگر سراغی از من نمی‌گیرند و من نمی‌دانم دلیلش چیست.
 
راست می‌گویی آقای لاسمی، اما خیلی از احمق‌ها نمی‌فهمند

شهرام لاسمی

بچه‌ها خیلی وقت است از تلویزیون ایران فاصله گرفته اند

این بازیگر برنامه‌های کودک همچنین در پاسخ به این پرسش که «با تمام دلخوری‌ها آیا توصیه‌ای به مدیران تلویزیون در حوزه کودک دارید؟» خاطرنشان کرد: اگر دغدغه شان مردم و کودک باشد قاعدتاً حرکتی انجام می‌دهند، ولی وقتی دغدغه‌شان نیست من چه توصیه‌ای می‌توانم داشته باشم؟ آن‌ها باید دغدغه این را داشته باشند تا به گونه‌ای برای فرزندان این نسل برنامه سازی کنند که آن‌ها را پای تلویزیون بنشانند و دوباره با تلویزیون آشتی بدهند، نه اینکه بچه‌ها به سمت شبکه‌های اجتماعی و ماهواره بروند. متاسفانه الان دیگر بچه‌ها از تلویزیون فاصله گرفته اند. باید ببینند چطور می‌توانند جذابیت ایجاد کنند که دوباره مردم را با تلویزیون آشتی بدهند. متاسفانه حرف‌های ما به گوش کسی نرسیده و نمی‌رسد. شما عزیزان خبرنگار زحمت مصاحبه می‌کشید، دغدغه دارید، اما باور کنید مدیران دغدغه‌شان این نیست.

شهرام لاسمی صحبت هایش را اینطور پایان داد: «من همیشه آمادگی خدمت برای بچه‌ها را دارم، اما اینکه با تلویزیون کار کنم را نمی‌دانم، مگر اینکه کم لطفی این همه سال را جبران کنند که آن هم بعید می‌دانم.»

شهرام لاسمی، بازیگر برنامه‌های کودک تلویزیون است. او به خاطر ایفای نقش شخصیت تلویزیونی قلقلی شناخته شد. اولین بازی لاسمی در نوجوانی در برنامه بازی شادی تماشا بود. او بعد از بازی در چند تله تئاتر، به برنامه خردسالان «بازی شادی تماشا» در گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما دعوت شد.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:۱۸ شهریور ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۴۰۱۰۶۱۸۱۳۶۷۱، www.isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین