پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۴۹۲۳
تاریخ انتشار : ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۴
محمدحسن آصفری عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌ها در پاسخ به پرسشی درمورد بحث حجاب، مطرح کرد: «این امر جزو وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است. باتوجه به اختیارات شورا و حضور سران قوا و کمیسیون‌های خاص مجلس، اگر قرار بر گرفتن تصمیمی در این خصوص باشد، باید توسط این شورا اتخاذ شود.» وی درباره اصلاحات ساختاری که پیشتر از زبان چند تن از نمایندگان مجلس، از جمله رئیس مجلس مطرح شده بود، می‌گوید که می‌خواهیم یک قانونی به نام "تجمعات و اعتراضات قانونمند" تصویب کنیم که موضوع و اصل این اعتراضات در حوزه اطلاع محور است تا اینکه مجوز محور باشد.

شعار سال: از زمان مرگ مهسا امینی و شروع اعتراضات بسیاری از چهره‌های سیاسی و نمایندگان مجلس از اصلاحات در ساختار‌ها و لزوم بازنگری در قوانین سخن گفتند. از جمله محمدباقر قالیباف که از «حکمرانی نو» سخن گفته بود. محمدحسن آصفری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه این اصلاحات در چه زمینه‌ای است و چه زمانی قرار است صورت گیرد، بیان کرد: «مجلس شورای اسلامی جلسات متعددی را با مراکز دانشگاهی، پژوهشی و.. داشته است. می‌خواهیم یک قانونی به نام "تجمعات و اعتراضات قانونمند" تصویب کنیم که موضوع و اصل این اعتراضات در حوزه اطلاع محور است تا اینکه مجوز محور باشد. بدین معنا که تشکلات، اصناف و مردم اگر اعتراضاتی نسبت به عملکرد‌ها و بخش‌ها دارند، بتوانند با اطلاعی که به دستگاه مسئول می‌دهند، تجمعات و اعتراضات قانونمند خود را برگزار کنند.»

این نماینده مجلس افزود: «بدین ترتیب مردم می‌توانند صدای خود را به مسئولان برسانند و مسئولان هم باید ملزم پاسخگویی به مطالبات مردم باشند. این مهم در حال قانونگذاری است و اولین جلسه‌اش با حضور مراکز پژوهشی، دولت و دستگاه امنیتی برگزار شده و در حال بررسی در کمیته خاص خود است تا انشاالله زودتر به کمیسیون بیاید و تصویب شود تا بتوانیم این را در صحن علنی به عنوان یک قانون تصویب کنیم. این طرح بیش از ۲۰ ماده دارد و از این طریق، پیرو اصل ۲۷ قانون اساسی، ساختار اعتراضی ایجاد خواهد شد تا از سو استفاده جریان‌های مختلف از اعتراضات به حق مردم جلوگیری کند.»

آصفری در پاسخ به پرسشی درمورد بحث حجاب، مطرح کرد: «این امر جزو وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است. باتوجه به اختیارات شورا و حضور سران قوا و کمیسیون‌های خاص مجلس، اگر قرار بر گرفتن تصمیمی در این خصوص باشد، باید توسط این شورا اتخاذ شود.»

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۴۰۱، کدخبر: ۷۰۴۷۹۱، www.entekhab.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین