پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۵۰۲۰
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۰
عصر ایران در یادداشتی دلسوزانه خطاب به مسئولان کشور که تحت تاثیر بولتن های رسانه ای قرار می گیرند نوشت: مخاطب اصلی این نوشتار خود همان مسؤولان مؤثر هستند: مطمئن باشید که با دریافت اطلاعات از یک کانال یا از ده‌ها کانال با نگاه‌های کمابیش یکسان، شما در دراز مدت، به مجری تولید کنندگان بولتن‌ها تبدیل می‌شوید. یعنی بعد از مدتی چنان خبر‌ها و تفسیر‌های گزینشی و جانبدارانه آن‌ها در اعماق فکر و اندیشه شما رسوب می‌کند که همه تصمیمات و اقدامات تان، تابعی از همان بولتن‌ها می‌شود و این در حالی است که تصور می‌کنید رأساً و مستقلاً فلان رویکرد یا تصمیم را اتخاذ کردید!اگر همین امروز عضو حدود ۱۰ کانال و صفحه و رسانه از طیف‌های مختلف، از مخالف مخالف تا موافق موافق شوید و روزانه فقط نیم ساعت آن‌ها را مرور کنید و مطالب و تصاویر مهم شان را با دقت و زمان بیشتری بررسی کنید، بعد از مدت کوتاهی بدون واسطه بولتن نویسان از جریان‌های واقعی و جدی جامعه مطلع می‌شوید و خواهید توانست تصمیمات خردمندانه تری بگیرید. شما که قطعاً قدرت تشخیص و تمییز دارید و نیازی ندارید که فردی خبر‌ها را با سلیقه خودش انتخاب و با نگاه خودش برایتان تحلیل کند و بعد به اسم بولتن محرمانه برایتان بفرستد. لطفاً به خاطر مردم، به خاطر کشور، به خاطر نظام و به خاطر خودتان، این پیشنهاد خالصانه را جدی بگیرید.

شعار سال:بعد از هک شدن خبرگزاری فارس، مشخص شد که این خبرگزاری، به صورت منظم، بولتن‌های محرمانه‌ای برای مسؤولان ارشد - یا آنچنان که در توضیحات فارس آمده برای "مؤثرین" - ارسال می‌کرده است و قاعدتاً هم اکنون نیز این روند ادامه دارد.
 
متن کامل این خبرنامه‌ها که هم اکنون در فضای مجازی منتشر شده است، نشان می‌دهد که بسیاری مسؤولان "مؤثر" چگونه توسط نویسندگان معدودی، خط دهی فکری می‌شده اند (و می‌شوند).

طبیعی است که وقتی مسؤولی سال‌های سال در معرض تولیدات فکری یک جریان خاص سیاسی قرار بگیرد، بعد از مدتی، جامعه، رویکردها، نیاز‌ها و مطالبات آن را از همان منظر "یکسویه" می‌بیند و از داشتن نگاه "چند بعدی" که لازمه مدیریت است، محروم می‌شود.

مثلاً اگر بار‌ها و بار‌ها برایش خبر بیاورند که هم اکنون مطالبه اکثر مردم این است که چرا با بدحجاب‌ها برخورد نمی‌کنید یا چرا شبکه‌ای برای امام زمان (عج) راه اندازی نمی‌شود، مسؤول مربوطه برای این که همراستای مطالبات مردم حرکت کند، ممکن است در صدد گسترش گشت ارشاد و افزایش سطح برخورد با خانم‌های کم حجاب برآید یا در تعیین اولویت‌های بودجه ای، راه اندازی شبکه امام زمان (عج) را در رده‌های نخست قرار دهد.
حال آن که این ها، فقط اولویت‌های ذهنی نویسندگان بولتن‌ها هستند و مردم مطالبات دیگری دارند که، چون به این بولتن‌ها راه نمی‌یابند، از منظر مسؤولان مؤثر دور می‌مانند و در تصمیم گیری‌ها لحاظ نمی‌شوند؛ استمرار این روند در گذر زمان به انباشت نارضایتی می‌انجامد.

البته روی سخن این نوشتار با تولید کنندگان بولتن‌های فارس نیست؛ آن‌ها از امکانی که برایشان فراهم شده است، استفاده می‌کنند و دیدگاه‌های خود را به مسوولان منتقل می‌کنند. اگر این امکان برای یک رسانه اصلاح طلب نیز فراهم بود که به طور مداوم، بولتن‌هایی را برای مسوولان مؤثر بفرستد، همین اتفاق از زاویه‌ای دیگر رخ می‌داد و یکسویه نگری و گمراهی مسؤولان از منظری دیگر شکل می‌گرفت.  

مخاطب اصلی این نوشتار خود همان مسؤولان مؤثر هستند:

این که شما در صدد آگاهی از آنچه در لایه‌های زیرین جامعه می‌گذرد هستید و از این رو، از دوستان رسانه‌ای تان می‌خواهید برایتان بولتن‌های محرمانه بفرستند، فی نفسه ارزشمند است، ولی مطمئن باشید که با دریافت اطلاعات از یک کانال - یا از ده‌ها کانال با نگاه‌های کمابیش یکسان - شما در دراز مدت، به مجری تولید کنندگان بولتن‌ها تبدیل می‌شوید. یعنی بعد از مدتی چنان خبر‌ها و تفسیر‌های گزینشی و جانبدارانه آن‌ها در اعماق فکر و اندیشه شما رسوب می‌کند که همه تصمیمات و اقدامات تان، تابعی از همان بولتن‌ها می‌شود و این در حالی است که تصور می‌کنید رأساً و مستقلاً فلان رویکرد یا تصمیم را اتخاذ کردید!


بدانید که بولتن نویسان، در بهترین حالت، می‌خواهند بولتن‌هایی تولید کنند که شما خوش تان بیاید.

شما با بسنده کردن به خط دهی یک جریان خاص - فرقی هم نمی‌کند که اصولگرا باشد یا اصلاح طلب یا ... - پیش از هر چیز، خودتان را از نگاه ۳۶۰ درجه به جامعه محروم می‌کنید و، چون بدون چنین نگاهی تصمیم گیری می‌کنید، بسته به دایره اثری که دارید، در جامعه ایجاد مشکل می‌شود.

پیشنهاد جدی و از سر دلسوزی و صداقت این است که خود را از چنبره بولتن‌ها رها کنید. بولتن‌ها متعلق به دورانی بودند که مسؤولان نمی‌توانستند با عمق جامعه مرتبط باشند، ولی اکنون به یمن شبکه‌های اجتماعی، صریح‌ترین و عیان‌ترین مطالبات و نگاه‌های همه طیف‌های یک جامعه را می‌توانید در همان موبایل‌هایی که در جیب تان دارید ببینید.

بنابراین، اگر همین امروز عضو حدود ۱۰ کانال و صفحه و رسانه از طیف‌های مختلف، از مخالف مخالف تا موافق موافق شوید و روزانه فقط نیم ساعت آن‌ها را مرور کنید و مطالب و تصاویر مهم شان را با دقت و زمان بیشتری بررسی کنید، بعد از مدت کوتاهی بدون واسطه بولتن نویسان از جریان‌های واقعی و جدی جامعه مطلع می‌شوید و خواهید توانست تصمیمات خردمندانه تری بگیرید. شما که قطعاً قدرت تشخیص و تمییز دارید و نیازی ندارید که فردی خبر‌ها را با سلیقه خودش انتخاب و با نگاه خودش برایتان تحلیل کند و بعد به اسم بولتن محرمانه برایتان بفرستد.

لطفا این پیشنهاد را فقط سه ماه اجرایی کنید؛ اگر دیدید نگاه تان به جامعه واقع بینانه‌تر شد، ادامه اش دهید و اگر به این نتیجه رسیدید که پیشنهاد نامناسبی بود، به اندازه ۱۰ بار لمس کردن گزینه ترک کانال و صفحه روی موبایل تان، به زحمت خواهید افتاد که پیشاپیش بابت آن عذرخواهی می‌کنیم.

لطفاً به خاطر مردم، به خاطر کشور، به خاطر نظام و به خاطر خودتان، این پیشنهاد خالصانه را جدی بگیرید.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیلی خبری عصر ایران، تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۱، کدخبر: ۸۶۸۳۱۴، www.asriran.com

اخبار مرتبط
برچسب ها: هک شدن خبرگزاری فارس ، ارسال بولتن های محرمانه از سوی خبرگزاری فارس به مسئولان ، بولتن های محرمانه خبرگزاری فارس به مسئولان ارشد کشور ، هک خبرگزاری فارس ، حمله سایبری به خبرگزاری فارس ، علت حمله سایبری به خبرگزاری فارس ، پشت پرده هک خبرگزاری فارس ، افشای اطلاعات شخصی کارکنان خبرگزاری فارس ، مدیران مجری تولیدات فکری یک جریان خاص سیاسی ، مدیرانی که تحت تاثیر تولیدات فکر یک جریان خاص سیاسی هستند ، خط دهی یک جریان خاص به مدیران کشور ، پیشنهاد به رها شدن مدیران از چنبره بولتن ها ، پیشنهاد به عضویت مدیران کشور در شبکه های اجتماعی ، چالش مدیرانی که با بولتن های رسانه ای از جامعه با خبر می شوند ، چرا بولتن های محرمانه قدرت تصمیمات مسئولان را کم می کند؟ ، بولتن های محرمانه برای مسئولان به چه کار می آید ، مسئولان به جای جریان فکری خاص یک رسانه در شبکه های اجتماعی عضو شوند ، مسئولان کشور بجای بولتن های محرمانه از شبکه های اجتماعی برای اطلاع از وضعیت جامعه استفاده کنند ، شبکه های اجتماعی منبع غنی تر اطلاعات کف جامعه برای مسئولان ، پیشنهاد عضویت مسئولان در شبکه های اجتماعی ، در جریان اتفاقات جامعه قرار گرفتن با عضویت در شبکه های اجتماعب ، خطرات استفاده از بولتن های محرمانه برای مسئولان ارشد کشور ، بولتن های محرمانه چه خوراکی به مسئولان کشور می دهد؟ ، بولتن های محرمانه کدام اخبار را به مسئولان می رساند؟ ، بولتن های محرمانه رسانه ای برای مسئولان ارشد کشور ، بولتن های محرمانه خبرگزاری فارس برای مسئولان ، بولتن های محرمانه همه واقعیات را نشان می دهند؟
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین