پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۸۵۹
تاریخ انتشار : ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۵
سیدعطاءالله مهاجرانی در واکنش به سخنان حجت‌الاسلام صدیقی امام جمعه تهران که گفته بود: «در خلوت اشک بریزید و مشکلات کشور را با دعا حل کنید» پاسخ داد: جنگ اقتصادی نیاز به برنامه‌ریزی و تعقل و استفاده از تجارب دیگران و بهره‌گیری از کارشناسان و دانشمندان دارد.

شعار سال: سیدعطاءالله مهاجرانی در روزنامه اعتماد نوشت: حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی، امام جمعه موقت تهران و رییس حوزه علمیه امام خمینی در منطقه اُزگل تهران، فرموده‌اند: «با دعا می‌توان از جنگ اقتصادی کشور گذر کرد. در خلوت اشک بریزید و مشکلات کشور را با دعا حل کنید.»

درباره داوری و پیشنهاد حضرت آقای صدیقی چند نکته قابل تامل به نظرم می‌رسد:

یکم: ایشان در دولت قبل همه نابسامانی‌ها را به سوءعملکرد دولت و شخص رییس‌جمهور نسبت می‌دادند و پیشنهاد می‌کردند که دعا کنید از این دولت نجات پیدا کنیم! فیلم توصیه ایشان در هنگام زیارت در مسجد جمکران موجود است.

دوم: خداوند متعال در جنگ نظامی، توصیه به کسب «اقتدار» و «وسائل» مناسب برای پیروزی کرده‌اند. این آیه در حقیقت رهنمودی برای دیگر جنگ‌ها از جمله جنگ اقتصادی و تبلیغاتی و روانی و سیاسی نیز هست.

وأعِدُّوا لهُم مّا اسْتطعْتُم مِّن قُوّةٍ ومِن رِّباطِ الْخیْلِ تُرْهِبُون بِهِ عدُوّ‌الله وعدُوّکُمْ وآخرِین مِن دُونِهِمْ لا تعْلمُونهُمُ‌الله یعْلمُهُمْ (سوره انفال/ ۶۰)

«و هر چه در توان دارید از نیرو و اسب‌های آماده بسیج کنید، تا با این [تدارکات]دشمن خدا و دشمن خودتان و [دشمنان]دیگری را جز ایشان - که شما نمی‌شناسیدشان و خدا آنان را می‌شناسد - بترسانید.»

«نیرو» در حقیقت همان موضوع کانونی آیه است که اسبان آماده در کارزار، نشانه‌ای از نیرومندی سپاه به شمار می‌رفته است. بدیهی است که ایمان‌های صیقل خورده و اراده‌های پولادین سرچشمه نیرومندی است. وقتی ارتش امریکا، قهرمان ملی مقاومت و ملت ایران سردار قاسم سلیمانی را شهید کرد، زدن پایگاه عین‌الاسد، در استان انبار در عراق در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ در ساعت یک و ۲۰ دقیقه بامداد، درست در همان ساعتی که ارتش امریکا در فرودگاه بغداد، قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس و همراهان را شهید کرده بود، انجام شد. چنان عملیاتی بدون نیرو و بدون امکانات و آمادگی میسر نبود.

ما ننشستیم و دعا کنیم و امریکا را نفرین کنیم که سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس را شهید کرده است. اقدامی که صورت گرفت در واقع تحقق رهنمود قرآنی است و دستاورد آن هم ترس و واهمه امریکا بود. ترامپ نتوانست نگرانی و واهمه خود را از حمله به عین‌الاسد در مصاحبه مطبوعاتی‌اش پنهان کند.

تهدید زدن ۵۳ نقطه در ایران یاوه بود. «نیرو» همان توانایی و اقتدار موشکی ایران بود و اسبان آماده به تعبیر قرآن مجید همان موشک‌هایی که به عین‌الاسد اصابت کرد. به روایت زمخشری در تفسیر گرانقدر کشّاف، عقبة بن عامر از پیامبر اسلام روایت کرده است که در تفسیر «قوّه» فرموده بود: «ألا إنّ القُوّة الرّمی» توانانی، قدرت تیراندازی است.

در روزگار پیامبر تیر و کمان مصداق نیرومندی بوده است، امروزه توانایی و دفاع موشکی چنان کاربردی دارد.

سوم: جنگ اقتصادی هم همین است؛ نیاز به برنامه‌ریزی و تعقل و استفاده از تجارب دیگران و بهره‌گیری از کارشناسان و دانشمندان دارد. همان‌گونه که در جنگ نظامی باید به نیرومندی و وسائل تکیه کرد، در جنگ اقتصادی نیز توانایی و وسائل نیاز است. اقتصاد مقاومتی که مکرر از سوی رهبری تاکید شده، در واقع تدارک و تحقق برای مقابله در جنگ اقتصادی است.

چهارم: کتاب اصول کافی، مهم‌ترین کتاب از کتب اربعه شیعه با «کتاب العقل و الجهل» آغاز شده است نه با کتاب دعا! پس از کتاب العقل و الجهل هم «کتاب العلم» است، به نظرم حکیم فردوسی که شاهنامه را با بیت بسیار درخشنده:

به نام خداوند جان و خرد

کزین بر‌تر اندیشه بر نگذرد

آغاز کرده، به همین مضمون توجه داشته است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت دیدبان ایران، تاریخ انتشار:۱۴ اسفند ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۵۰۷۹۵، www.didbaniran.ir

اخبار مرتبط
برچسب ها: سیدعطاءالله مهاجرانی ، پاسخ عطاءالله مهاجرانی به حرف های صدیقی ، واکنش مهاجرانی به دعا کردن برای مشکلات اقتصادی کشور ، برای مشکلات اقتصادی باید تعقل کرد نه دعا ، آقای صدیقی شما به جای همه ما دعا کن مشکلات اقتصادی حل شود ، تا کی باید با این دین نمایی ها شاهد دین ستیزی باشیم ، دعا کردن اشکالی ندارد ولی مسائل اقتصادی متخصص می خواهد ، تدارک و تحقق برای مقابله در جنگ اقتصاد ، دعوت مهاجرانی به تعقل در امور اقتصادی ، تحلیل مهاجرانی برای فراهم کردن اسباب توانمندی اقتصادی بجای دعا کردن ، آقای صدیقی در دولت قبل هم می گفتید دعا کنید از دولت روحانی آزاد شویم ، فقط دعا کردن مشکلات ما را حل می کند؟ ، آقای صدیقی برای مسموم شدن دانش آموزان هم باید دعا کنیم؟ ، آقای صدیقی امام جمعه مشهد تعقل را فراموش کرده اید؟ ، حل کردن مشکلات اقتصادی کشور با دعا ، کم کم باید برای حل مشکلات اقتصادی کشور به رمال ها رو بیاوریم ، آقای صدیقی خوب شد نگفتید دشمنان ما را طلسم کرده اند ، گویا باید برای باز شدن طلسم مشکلات اقتصادی دعا کنیم ، توصیه صدیقی به دعا کردن برای مدیریت کشور ، چرا مسئولان بجای کار کردن مردم را به دعا کردن دعوت می کنند؟
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین