پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۹۵۸
تاریخ انتشار : ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۲
موعودگرایی و نیابت از بحث های ریشه ای و تاریخی در جهان اسلام و هلال شیعی و در نهایت ایران است.آشنایی با مفاهیم بنیادین این بحث و آسیب شناسی انحرافات، کمک می کند تا از موقعیت تهدید، نوعی فرصت احیا ساخته شوذ. متن زیر به قلم عبدالرحیم اباذری ، به این مسئله پرداخته است.

شعارسال: در طول تاریخ ، سوء استفاده های زیادی از سوی افراد بیمار ،افراد منحرف و گروه های فرصت طلب، نسبت به نیمه شعبان و وجود مبارک حضرت حجت امام زمان ( عجل الله تعالی فرجه الشریف ) شده و علمای شیعه همواره در برابر این انحرافات ایستاده  و روشنگری کرده اند. این موضوع ریشه تاریخی دارد. وقتی  پیرامون فرقه های مختلف شیعی تحقیق و بررسی می کنیم در می یابیم که اکثر آنها به انگیزه های مادی ، سیاسی و غیره پا به عرصه های دینی سیاسی و اجتماعی گذاشته  و علاوه بر خود دیگران را گرفتار این انحرافات کردند.

مواظب مدعیان دروغین نیابت باشیم

مثلا فرقه « واقفیه» که شیعه هفت امامی هستند ، بنیانگذاران این فرقه برای این که اموال نزد خود را به خاطر  نمایندگی که از امام کاظم (علیه السلام ) داشتند به امام بعدی « امام رضا علیه السلام» ندهند ادعای غیبت امام کاظم را کرده و شایعه به راه انداختند  آن حضرت به شهادت نرسیده ، بلکه غیبت کرده و بعداً بر می گردند. شیخ طوسی در الغیبة می نویسد: اولین کسانی که بر امامت امام هفتم شیعیان توقف کردند، علی بن ابی حمزه بطائنی، زیاد بن مروان قندی و عثمان بن عیسی رواسی بوده‌اند که «در مال دنیا طمع کردند و به حطام آن دل بستند.»

یا فرد دیگری به نام  «محمد بن علی شَلمغانی» که در دستگاه نیابت نائب دوم با « محمد  بن عثمان عَمری» همکاری می کرد، انتظار داشت بعد از درگذشت  نائب دوم ، نیابت به او منتقل شود ولی چون حسین بن روح نوبختی برای نیابت سوم برگزیده شد ، حسادت وی شعله ور گشت و او نیابت نائب سوم را منکر شد و خود ادعای نیابت مستقل نمود.

در سده های اخیر نیز دقیقا فرقه های : بابیت ، بهائیت  در ادامه همین لغزش های مادی ، اخلاقی و سیاسی به وجود آمدند. علی محمد باب وقتی در مقابل  فقهای شیعه  ادعای بابیت کرد و گفت که «من نماینده امام زمان هستم»  ، چون عده ای ساده لوح اطرافش جمع شدند، او متوجه ظاهر نگری  و حماقت آنان شد در مرحله بعد  گفت «من خودِ امام زمان هستم.» حتی حماقت طرفدارانش باعث شد و او ادعای پیامبری هم کرد و کارش  به جایی رسید که بعضی از مشاهیر تبریز در معجزات  و کرامات وی مقالات و کتاب ها نوشتند و او را « معجزه قرن» نامیدند.

متاسفانه بعد از پیروزی انقلاب نیز شبیه این ماجراها  گاهی کمرنگ و گاهی  پر رنگ  اتفاق افتاد که با هوشیاری امام خمینی و افشای علما و فقهای تیزبین تا حدودی نتوانستند مردم را فریب بدهند. در زمان حیات امام خمینی افراد متعددی مدعی ارتباط با امام زمان شدند و می خواستند به قول خودشان پیامی از طرف ایشان به امام خمینی برسانند ، حتی یک آقای محترمی ، طی دست خطی نوشته  که فردی  با امام زمان ارتباط دارد در دو مرحله به امام پیام آورده و پیروزی انقلاب را به ایشان بشارت داده ، اما رهبر کبیر انقلاب هرگز اعتنا ، میدان و اجازه دیدار به این جور آدم های متوهم و ظاهر نگر نداد.  در موردی که بعضی مسئولین برجسته خیلی اصرار کرده بودند ، امام فرموده بود: « اگرشخص مدعی  راست می گوید، من یک دیوان اشعار گم کردم اول جای آن را از حضرت سوال کند و برایم بیاورد ، بعد در خدمت شان هستم.»  اما او رفت و هرگز برنگشت.

مواظب مدعیان دروغین نیابت باشیم

بعدها  به خاطر غفلت هایی که متاسفانه انجام گرفت  در دهه هشتاد  کار به جایی رسید این انحرافات در سطح مسئولین رده بالا مشاهده گردید و رئیس جمهور وقت با کد « اللهم عجل لولیک الفرج... » وارد میدان شد و به نوعی و با عبارت های مختلف ادعای ارتباط با امام زمان کرد که ماجرای «هاله نور» و این که  « الان آقا امام‌ زمان(عج) خودشان دارند جامعه را اداره می‌کنند!» یا « پول یارانه ها متعلق به امام زمان است» یا « در دانشگاه کلمبیا یقین داشتم مولایم خواهد آمد و صحنه را اداره خواهد کرد» از آن جمله بود به گونه ای که  ترفند های ایشان از مرحله عوام فریبی گذشت و به مرحله خواص فریبی رسید ، بسیاری از شخصیت های به ظاهر برجسته حوزوی ، دانشگاهی و سیاسی اطراف وی جمع شدند و برایش معجزه و کرامات تراشیدند وکف زدند و ثنا گویی کردند.

می گفتند در ارومیه هنگام سخنرانی دست به دعا برداشت فوری باران شروع به باریدن گرفت . می گفتند در زلزله کرمان دیوارهایی که عکس احمدی نژاد بر آن نصب بود سالم مانده و تخریب نشده بود. گفتند اگر قرار بود پیامبری مبعوث شود ، او حتما این آقا می شد. وی را همانند علی محمد باب « معجزه قرن یا هزاره سوم » خواندند و چه خسارت ها و پیامدهای ناگواری از این ناحیه بر پیکر نظام و انقلاب و مردم وارد شد که فقط خدا می داند و شاید سالها بگذرد تا بخشی از آن روشن شود.

متاسفانه  این گونه پروژه ها همچنان ادامه پیدا کرد و هنوز هم البته با شکل و شمائل جدید و نو ادامه دارد. یکی از آنها ، حرکت تشکیلاتی پس مانده های انجمن حجتیه با نام « ظهور در آینده نزدیک » بود که پشت پرده آن هنوز هم به درستی برای مردم روشن نشده است، این پروژه اگر چه با موضع گیری بعضی از شخصیت های حوزوی و آگاه  در ظاهر شکست خورد و متوقف شد ولی درخفا همچنان این تلاش و تکاپوها ادامه دارد ، چون رد پای همان افراد در بعضی مراکز حساس از جمله صدا و سیما همچنان  مشاهده می شود و باید مردم و مسئولان به هوش باشند.

آنچه  مسلم است نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران براساس واقعیت و عقلانیت و با بهره گیری از مکتب امام و حواریون امام ، مانند شهید مطهری و شهید بهشتی  استوار شده و از هرگونه خیال بافی ، تخیل و توهم  مبراست و باید اذعان نمود که امروز اغلب این مشکلات سیاسی ، اقتصادی و فقر از ناحیه همین توهمات و آدم های متوهم  سرچشمه گرفته است و اگر مسئولان واقعا در صدد برطرف کردن و جبران آن هستند ، تنها راه رهایی در مرحله اول علاج و انزوای آدم های متوهم  از عرصه های سیاسی و اجرایی و بعد بازگشت به مکتب امام و حواریون امام می باشد و بس.

نویسنده:  عبدالرحیم اباذری

پایگاه خبری تحلیلی شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت جماران، تاریخ انتشار: 17 اسفند1401، کدخبر: 1587595، www.jamaran.news

اخبار مرتبط
برچسب ها: مدعیان دروغین نیابت ، انحرافات دینی ، فرقه های اسلامی ، فرقه واقفیه ، شیعه هفت امامی ، غیبت امام کاظم ، محمد بن علی شَلمغانی ، فرقه های مذهبی ، بهائیت ، نماینده امام زمان ، علی محمد باب ، ادعای نماینده امام زمان بودن ، فریب افکار عمومی ، ارتباط با امام زمان ، حواریون امام زمان ، مکتب امام زمان ، یاران حضرت مهدی ، یاران دروغین حضرت مهدی ، مدعیان دروغین امام زمان ، ادعای احمدی نژاد درباره ارتباط با امام زمان ، انحرافات مذهبی ، مدعیان نیابت امام عصر ، مدعیان دروغین نیابت امام عصر ، موعودگرایی دروغین ، سوابق و تاریخچه ایجاد فرقه ها در شیعه ، واقفیه چیست ، فرقه واقفیه چیست ، اصول اعتقادی واقفیه ، مشکل واقفیه با امام رضا ، علی بن ابی حمزه بطائنی ، زیاد بن مروان قندی ، عثمان بن عیسی رواسی ، ارتباط بابیت و بهائیت با امام زمان ، علی محمد باب معجزه قرن ، عبدالرحیم اباذری ، عبدالرحیم اباذری کیست ، عبدالرحیم اباذری کجاست ، رزومه عبدالرحیم اباذری ، آیت الله ملکوتی ، شیخ عباس محفوظى ، حجت الاسلام والمسلمین محمود لطیفی ، میرزا احمد پایانی
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین