پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۷۰۹۸
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵
مزایده ۶.۲ درصدی سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هلدینگ خلیج فارس که قرار بود روز گذشته برگزار گردد؛ در نهایت به دستور سازمان خصوصی سازی متوقف شد. در کنار تمام دلایلی که برای این موضوع بیان شده است، اما دلیلی بدبینانه نیز مطرح است و آن دست‌هایی پشت پرده برای جلوگیری از برگزاری این مزایده و عدم اختصاص یک صندلی از هلدینگ خلیج فارس به تاپیکوست.

شعار سال: مزایده ۶.۲ درصدی سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در هلدینگ خلیج فارس که قرار بود روز گذشته برگزار گردد؛ در نهایت به دستور سازمان خصوصی سازی متوقف شد.

برخی می‌گویند به دلیل آنکه این مزایده تنها یک خریدار داشته برگزار نشده و برخی دیگر معتقدند وسواس مبهم خصوصی سازی در خصوص نقدینگی تاپیکو منجر به اتخاذ چنین تصمیمی شده؛ اما در پشت پرده تمام این اظهارات یک دلیل منطقی برای رد موضوع و برگزاری مزایده وجود داشته و قطعا این‌ها دلیلی قانع کننده برای لغو این مزایده نبوده و نیست! اما دلیلی بدبینانه نیز مطرح است و آن دست‌هایی پشت پرده برای جلوگیری از برگزاری این مزایده و عدم اختصاص یک صندلی از هلدینگ خلیج فارس به تاپیکوست.

رمزگشایی از لغو مزایده واگذاری سهام NPC در هلدینگ خلیج فارس؛ پای چه کسانی درمیان است؟

اما اینکه این ماجرا چیست؟ باید به نگاه بدبینانه دیگری اشاره کرد. نگاهی که از انصراف دقایق آخر اهداف از شرکت دراین مزایده می‌گوید. گروهی که ۱۲ درصد سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این هلدینگ را اخیرا با رقمی بالا خریداری کرد و حرف و حدیث در خصوص تصمیم آن بسیار بود. اما این گروه برای دریافت ۳ صندلی در هیات مدیره هلدینگ خلیج فارس به مقداری دیگر سهام نیازداشت که گفته می‌شد در تلاش برای شرکت در مزایده فعلی و پوشش نیاز خود است؛ اما در روز بازشدن پاکات به یکباره اهداف انصراف می‌دهد؛ هر چند که برخی معتقدند این انصراف به دلیل فشار زیاد فضای عمومی بالاخص بازنشستگان صنعت نفت به این مجموعه در جهت دریافت علت مشخص تخصیص حجم زیادی از منابع مالی صندوق بازنشستگی نفت به خرید این سهام بود؛ درحالیکه کارشناسان معتقد هستند این صندوق با پول هزینه شده برای خرید سهام شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌توانست در پروژه‌های سودده بیشتری حضور یابد.

با اینحال پس از انصراف اهداف برای شرکت در این مزایده نقدینگی تاپیکو مورد بحث قرار می‌گیرد در حالیکه این مجموعه تا خردادماه زمان تامین منابع مالی مورد نیاز طبق قانون را داشته و درعین حال گویا قرار بود ۵۰ درصد مبلغ نیز تا پایان سال جاری تامین اعتبار گردد. براین اساس گویا ابهامات برگزار نشدن این مزایده بسیار است و تنها سازمان خصوصی سازی می‌تواند به این ابهامات پاسخی شفاف دهد؛ براین اساس باید از سازمان خصوصی سازی به دنبال پاسخ به این سوال بود که چرا مزایده ۶.۲ درصدی سهام هلدینگ خلیج فارس علی رغم اعلام رسمی و حضور متقاضی خرید لغو گردیده است؟ پشت پرده فشار از جانب برخی از صاحبان قدرت بوده یا نگاهی فنی درمیان است؟

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت نفتی ها تاریخ انتشار:۲۳ اسفند ۱۴۰۱، کدخبر:۱۰۵۸۸۲، naftiha.ir

 

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین