پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۷۴۲۷
تاریخ انتشار : ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۵
رضا نوشادی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز بیان داشت که افق تعیین شده در حوزه ذخیره‌سازی گاز، رسیدن به ظرفیت عرضه روزانه 100 میلیون متر مکعب گاز در 4 ماه سرد سال تا سال 1406-7 است.پیشرفت فیزیکی طرح فاز ۲ میدان شوریجه ۲۰ درصد است و سه دکل حفاری مشغول به کار هستند. در طرح فاز ۲ میدان سراجه نیز پیمانکار انتخاب و قرارداد امضا شده و پیش‌پرداخت‌ها نیز انجام شده است. این قرارداد در اسفند سال گذشته منعقد شد.در سه میدان مختار، قزل‌تپه و بانکول مناقصه برگزار و حفاری چاه‌های ارزیابی واگذار شده که بر مبنای داده‌های آن، طرح تخلیه و سپس تبدیل این مخازن به مخازن ذخیره‌سازی تدوین می‌شود. امیدواریم عملیات اجرایی حداقل ۲ طرح از این ۳ طرح، تا اسفند امسال آغاز شود. دو میدان نصرآباد کاشان و یورتشای ورامین نیز برای ذخیره‌سازی در اختیار داریم که مناقصات آن‌ها در بهار امسال انجام می‌شود.

شعارسال: رضا نوشادی مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز، با اشاره به اقدامات این شرکت در انجام پروژه‌های استراتژیک ذخیره‌سازی گاز عنوان کرد: افق تعیین شده در حوزه ذخیره‌سازی گاز، رسیدن به ظرفیت عرضه روزانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز در ۴ ماه سرد سال است. برای این افق نیز یک عدم قطعیت ۱۰ میلیون متر مکعبی در نظر گرفته‌ایم و رسیدن به عدد ۱۱۰ میلیون متر مکعب را برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا در سال ۱۴۰۶-۷ به عدد ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسیم.

تشریح جزئیات هفت پروژه راهبردی مدعی ذخیره سازی 100 میلیون مترمکعب گاز برای زمستان*پیشرفت ۲۰ درصدی پروژه فاز ۲ میدان شوریجه

وی افزود: فاز ۲ میدان سراجه و فاز ۲ میدان شوریجه از جمله طرح‌هایی است که برای ذخیره‌سازی تعریف شده و در هر دو طرح، پیمانکار مشخص شده است. عملیات اجرایی فاز ۲ شوریجه فروردین سال گذشته آغاز شد و هم‌اکنون پیشرفت آن ۲۰ درصد است و سه دکل حفاری مشغول به کار هستند.

نوشادی گفت: متاسفانه این پیمان به صورت BOT تعریف شده است و ما از قبل هم تشخیص می‌دادیم که تامین سرمایه در کشور با مشکلاتی مواجه است و ما اگر می‌خواهیم زمان را مدیریت کنیم باید شکل‌های دیگری از قرارداد را تعریف و در دستور کار قرار دهیم. در نتیجه همه طرح‌های ذخیره‌سازی را به مدل EPC/D تبدیل کردیم و مجوز‌ها هم گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: مجلس نیز در سال جاری بودجه خوبی را برای موضوع ذخیره‌سازی گاز اختصاص داد که معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان است که نشان از اهمیت این موضوع دارد.

*قرارداد ذخیره‌سازی در فاز ۲ سراجه امضا شده است

وی اظهار داشت: در طرح فاز ۲ سراجه نیز پیمانکار انتخاب و قرارداد امضا شده و پیش‌پرداخت‌ها نیز انجام شده است. این قرارداد در اسفند سال گذشته منعقد شد,، ولی واقعیت به دلیل مشغله زیاد، فرصت رسانه‌ای کردن آن وجود نداشت. در شرکت مهندسی و توسعه گاز ما طرح‌های زیادی داریم که حتی به بهره‌برداری رسیده‌اند,، ولی رسانه‌ای نشده‌اند.

نوشادی توضیح داد: در فاز ۲ سراجه، قرارداد احداث تاسیسات سطح‌الارضی برای افزایش ظرفیت عرضه گاز از ۱۰ به ۱۵ میلیون متر مکعب در روز امضا شده است. شرکت پتروتک‌سان برنده این مناقصه و قرارداد شد. در این طرح، تاسیساتی برای تزریق گاز و تاسیساتی نیز برای تولید و عرضه گاز ایجاد می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: ما براساس درس‌آموخته‌هایی که از فاز ۱ طرح سراجه داشتیم، در نظر داریم یکسری به‌روزآوری‌هایی نیز در فاز ۱ انجام دهیم. همچنین در طرح فاز ۲ باید تعدادی از چاه‌ها را حفاری، تعمیر و تکمیل کنیم که مناقصات آن در حال انجام است.

*آخرین وضعیت پروژه‌های ذخیره‌سازی در میادین مختار، قزل‌تپه و بانکول

وی افزود: سه میدان مختار، قزل‌تپه و بانکول نیز برای ذخیره‌سازی گاز در اختیار شرکت قرار گرفته است. در هر سه میدان، مناقصه برگزار و حفاری چاه‌های ارزیابی واگذار شده است که بر مبنای داده‌های آن، طرح تخلیه و سپس تبدیل این مخازن به مخازن ذخیره‌سازی تدوین می‌شود.

نوشادی ادامه داد: البته در طرح مختار، پیمانکار مشخص شده است، اما کمیسیون مناقصات برخی ایرادات را وارد کرده و با کمیته فنی و بازرگانی در حال تبادل اطلاعات هستند و احتمالا در ماه جاری این پیمانکار نیز تعیین تکلیف خواهد شد. براساس داده‌هایی که از چاه ارزیابی به دست می‌آید، ما بلافاصله طرح توسعه را مصوب و اجرا می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز گفت: امیدوار هستیم که عملیات اجرایی حداقل ۲ طرح از این ۳ طرح، تا اسفند امسال آغاز شود و بهره‌برداری از این سه میدان تا سال ۱۴۰۶-۷ به سرانجام برسد.

*مناقصات دو میدان نصرآباد و یورتشا بهار امسال برگزار می‌شود

وی تاکید کرد: دو میدان نصرآباد کاشان و یورتشای ورامین نیز برای ذخیره‌سازی در اختیار داریم که مناقصات آن‌ها در بهار امسال انجام می‌شود. برنامه ما این است که ظرفیت تولید گاز از ذخیره‌سازی را با این ۷ میدان به تولید حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب در روز برسانیم.

پایگاه تحلیلی خبری شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 10فروردین1402، کدخبر: 14020110000124،www.farsnews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین