پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۸۹۸
تاریخ انتشار : ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
این که رهبر معظم انقلاب تا این حد به خواسته‌ها و یادداشت‌هاى مردمى توجه دارند و به نظراتى که مردم براى ایشان مى‌فرستند تا حد توان توجه مى‌کنند، نکته‌اى مهم و براى سایر مسؤولان کشور نیز الگویى مثال‌زدنى است.

شعارسال: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در هفته درختکارى و تذکراتى که معظم‌له بیان داشتند، ازجمله نکات مهمى است که باید مورد توجه قرار گیرد. ایشان در این بیانات کوتاه بر چند مسأله مهم تأکید کردند:

1. اهمیت جدى درختکارى‌

2. مشکل واردات میوه و لزوم جلوگیرى از آن مگر در موارد ضرورت‌

3. لزوم حفظ جنگل‌هاى کشور خصوصا جنگل‌هاى شمال‌

4. تنوع گیاهى کشور خصوصا در عرصه داروهاى گیاهى‌

* پاسخ رهبر انقلاب به یک یادداشت مردمى‌

با توجه به برخى مشکلات زیست‌محیطى که کشور به آن دچار است، لزوم حفظ و غنى‌سازى پوشش گیاهى کشور از اهمیت زایدالوصفى برخوردار است. در شرایط حاضر شاهد آن هستیم که هم به‌علت کم‌آبى و هم به‌علت پوشش‌هاى برخى از اقلیم‌هاى کشور، لزوم و ضرورت توجه به مسأله درخت‌کارى دو چندان و چند چندان شده است. در این شرایط روز درخت و درخت‌کارى یک‌بار دیگر فرا رسید و رهبر معظم انقلاب نیز که بارها و بارها نشان داده‌اند که دغدغه‌اى جدى نسبت به مسائل زیست‌محیطى دارند، با شرکت در مراسم این روز و کاشت دو نهال، این روز را بزرگ‌ داشتند.

ازجمله اولین نکاتى که در این عرصه باید به آن توجه داشت این است که رهبر معظم انقلاب اسلامى خاطرنشان کردند که در سالهاى گذشته با توجه به لزوم درخت‌کارى و فوایدى که درخت‌هاى سرو، کاج و چنار براى محیط زیست دارد، همیشه از این نوع درخت‌ها مى‌کاشته‌اند اما با یادداشتى که یکى از مردم براى ایشان فرستاده و سؤال کرده است که چرا درخت میوه نمى‌کارید، امسال تصمیم گرفته‌اند که درخت میوه بکارند و دو درخت، یکى سیب و یکى گیلاس کاشته‌اند.

همین که رهبر معظم انقلاب تا این حد به خواسته‌ها و یادداشت‌هاى مردمى توجه دارند و به نظراتى که مردم براى ایشان مى‌فرستند تا حد توان توجه مى‌کنند، نکته‌اى مهم و براى سایر مسؤولان کشور نیز الگویى مثال‌زدنى است. روشن است که رهبرى نمى‌توانند به شخصه همه‌ى یادداشت‌ها و نظراتى که برایشان فرستاده مى‌شود را بخوانند و نیز روشن است که به‌کارگیرى همه‌ى نظرات ارسالى ممکن و حتى مطلوب نیست اما این مهم است که با ایجاد یک روال و با نشان دادن اهتمام مسؤولان کشور به خواسته و نظرات مردم توجه داشته باشند و تا آن‌جا که مى‌توانند از نظراتى که حقى را تذکر داده است و یا مطلب خوبى را خواسته است، استقبال کنند و در حد توان آن‌را به‌کار بگیرند.

این بیان رهبر معظم انقلاب که من هر سال درخت‌هایى مفید اما بدون میوه مى‌کاشتم و اکنون که یکى از مردم نامه نوشته است که چرا درخت میوه نمى‌کارید به خواست آن‌ها توجه مى‌کنم و درخت میوه مى‌کارم، یک اقدام نمادین نیز هست. یعنى علاوه بر خود کار، این اقدام نمادى از یک خواست و نشانى از یک الگو و یک سبک فکر است که به خواسته‌هاى حق مردم توجه کنید و گوش مسؤولان براى شنیدن نظرات مردم و چشم آن‌ها براى دیدن مطالبات مردم باز باشد.

اما علاوه بر این بیانات، رهبر معظم انقلاب اسلامى تذکراتى را بیان داشتند که باید مورد توجه قرار گیرد. ایشان در این بیانات کوتاه بر چند مسأله مهم تأکید کردند:

1. اهمیت جدى درختکارى‌

رهبرى معظم در این باب متذکر شدند که با توجه به مشکلات کشور ما که برخى عوارض در عرصه‌ى ریزگردها و آلودگى هوا و عدم سلامت هواى شهرها و... پیش آمده است، مسأله درخت‌کارى و حفاظت از گیاهان در محیط زیست از اهمیت بیشترى برخوردار است و پوشش گیاهى مناسب مى‌تواند به حل این مشکلات کمک جدى کند.

2. مشکل واردات میوه و لزوم جلوگیرى از آن مگر در موارد ضرورت‌

نکته دیگرى که رهبر معظم انقلاب بر آن تأکید کردند، مخالفت ایشان با واردات‌ بى‌رویه میوه به کشور و غلط بودن این واردات بود. ایشان خاطرنشان ساختند که جزو کارهاى غلط، یکى هم وارد کردن میوه است که جز در موارد ضرورت و در حد ضرورت، مسؤولین باید جلوى این‌کار را بگیرند.

3. لزوم حفظ جنگل‌هاى کشور خصوصا جنگل‌هاى شمال‌

محور مهم دیگر بیانات رهبرى، لزوم حفظ جنگل‌هاى کشور خصوصا جنگل‌هاى شمال کشور بود که متاسفانه عده‌اى سودجو به‌خاطر منافع شخصى خود به این جنگل‌هاى دست‌اندازى کرده و در حال ایجاد آسیب در آن هستند و نیز متاسفانه گاه در حفاظت از جنگل‌ها کوتاهى و براى حفظ این ثروت ملى دقت لازم صورت نمى‌گیرد. ایشان به مسؤولانى که کار جنگل مربوط به آن‌ها است، تذکر دادند که باید به کار خود خیلى اهمیت بدهند و براى حفظ این ثروت عظیم ملى و موهبت الهى که در اختیار مردم است، بکوشند.

4. تنوع گیاهى کشور خصوصا در عرصه داروهاى گیاهى‌

در نهایت تأکید رهبر معظم انقلاب بر قدر دانستن و حفاظت و توجه به تنوع گیاهى کشور و خصوصا در عرصه گیاهان دارویى، نکته مهم دیگرى بود که شایسته توجه است. مسأله بهره‌بردارى صحیح از تنوع گیاهى کشور و گیاهان دارویى که خوشبختانه در کشور ما فراوان هستند نیز باید مورد توجه همه‌ى دست‌اندرکاران قرار گیرد.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 28اسفند1395، کدخبر: 1359956: www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین