سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ماجرای اندوهناک افغان‌کِش‌های افغان‌کُش
جابه‌جایی مهاجران افغانستانی ؛

ماجرای اندوهناک افغان‌کِش‌های افغان‌کُش

ساکنان روستاهای مرزی استان سیستان‌وبلوچستان داستان‌های زیادی از افغان‌کِش‌ها و مهاجران با تابعیت افغانستان نقل می‌کنند. اما ماجرای نوزادهای تازه‌متولدشده، تراژدی همه داستان‌هاست.
خلاء فرهنگی محصول مهاجرت است/ نخبگان فرد نیستند، نهاد هستند
سیدجواد میری؛

خلاء فرهنگی محصول مهاجرت است/ نخبگان فرد نیستند، نهاد هستند

سیدجواد میری گفت‌: جوامع باید از سرمایه‌های خود در هر حوزه‌ای مراقبت شدیدی کنند تا با تأخر فرهنگی روبه‌رو نشوند. جامعه‌ای که دچار تأخر فرهنگی است، به کسی می‌ماند که در سنین کودکی دیر زبان باز کرده و به همین دلیل تا همیشه با مشکل تکلم دست و پنجه نرم خواهد کرد.
رشد چشم گیر درخواست پناهندگی در میان دانشجویان
پژوهشگر حوزه مهاجرت‌ مطرح کرد؛

رشد چشم گیر درخواست پناهندگی در میان دانشجویان

بر اساس آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۸ تعداد کل پناهندگان ثبت‌نام شده در مقطع تحصیلات عالی برابر با ۸۷ هزار و ۸۳۳ نفر بوده است. این در حالی است که میزان ثبت نام افراد غیر پناهنده در مقطع تحصیلات عالی در سطح جهان در حدود ۳۷ درصد بوده است.
جست‌وجوی واژه مهاجرت بین ایرانیان در گوگل، در هفته گذشته به بیشترین حد خود رسید
موج جدید مهاجرت ایرانی‌ها در راه است؟

جست‌وجوی واژه مهاجرت بین ایرانیان در گوگل، در هفته گذشته به بیشترین حد خود رسید

در روز‌های گذشته خبری مبنی بر افزایش جست‌وجوی واژه «مهاجرت» در گوگل بین کاربران شبکه‌های اجتماعی پخش شد. موضوعی که «اعتمادآنلاین» هم در پیگیری‌های خود به آن رسید و مشخص شد بیشترین میزان جست‌وجوی این واژه نه تنها در این ماه بلکه طی پنج سال گذشته بین مردم ایران بی‌سابقه بوده است.
با وجود تصويب قانون تابعيت هنوز هيچ شناسنامه‌اي براي فرزندان داراي مادر ايراني صادر نشده
اجراي قانون تابعيت در انتظار آيين‌نامه اجرائي؛

با وجود تصويب قانون تابعيت هنوز هيچ شناسنامه‌اي براي فرزندان داراي مادر ايراني صادر نشده

پس از سه بار رفت‌و‌برگشت بين مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان بالاخره اصلاح قانون تعيين تکليف تابعيت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي در ۲ مهر ۱۳۹۸ نهايي شد. يک هفته بعد اين قانون از مجلس به دولت ابلاغ شد و در ۱۶ مهر ۱۳۹۸ حسن روحاني قانون را جهت اجرا به سه وزارتخانه کشور، رفاه و دادگستري ابلاغ کرد.
ایران پدیده‌ای عجیب درموضوع پناهجویان و مهاجران
دبیر شبکه مهاجرت ایران تحلیل کرد؛

ایران پدیده‌ای عجیب درموضوع پناهجویان و مهاجران

روزگار ایران خوش نیست و این ناخوشی در بستر‌های گوناگون زندگی ایرانیان سفره پهن کرده است و خود را به رخ می‌کشد. بدترین رخداد دراین سال‌های تازه سپری شده در سپهر زندگی ایرانیان شاید درهم آمیزی سرسام آور همه اجزای زندگی با رفتار‌ها و اراده‌ای سیاسی اداره کنندگان سرزمین است.
برنامه‌ریزی مشترک ایران و آلمان برای حرفه‌آموزی پناهندگان در کشور
مدیرکل امور اتباع ومهاجرین خارجی وزارت کشور خبر داد؛

برنامه‌ریزی مشترک ایران و آلمان برای حرفه‌آموزی پناهندگان در کشور

مهدی محمودی مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در سفر به کشور آلمان در ملاقات با مقامات آلمانی در خصوص اهمیت مهارت‌آموزی پناهندگان و فراهم کردن هرچه بیشتر شرایط حرفه آموزی این قشر با رویکرد بازگشت داوطلبانه و عزتمندانه آن‌ها به کشور خود بحث و گفت وگو کرد.
خدا کند باران نیاید!
مشکلات اتباع خارجی در تهران؛

خدا کند باران نیاید!

همه پاکستانی‌های محل در ۲۵ کیلومتری تهران دعا می‌کنند که باران امسال سنگین نباشد. صادق پسر ۱۵ ساله علیشیر با بغض می‌گوید: «از آن روز به بعد زیر هر سقفی که می‌روم می‌ترسم. هی خیال می‌کنم الان است که بیاید پایین. همه خانه‌های محله سقف‌ چوبی دارند و چند شب باران بخورد پایین می‌آید.» محمد معصومیان، گزارش‌نویس، در روزنامه ایران نوشت: «پارسال در این خانه ۸ بچه زندگی می‌کردند و حالا شده‌اند ۶ تا: «دخترم آنجا افتاده بود، هر کاری کردیم نتوانستیم تیرک سقف را از رویش برداریم، پسرم هم این طرف. از آن وقت تا حالا زنم پا به این اتاق نگذاشته.» علیشیر ایستاده و انگار که با سقف تازه تعمیر شده حرف بزند، سرش را رو به بالا می‌گیرد و با هق‌هقی که امانش را بریده می‌گوید: «شب عید بود، سه روز پشت سرهم باران بارید. بچه‌ها دراز کشیده بودند تلویزیون تماشا می‌کردند که یکدفعه سقف آمد پایین.» نای ایستادن ندارد؛ پاها سست می‌شود و می‌نشیند.
ازدواج ۷ هزار زن ایرانی با اتباع خارجی طی ۶ سال
مهدی محمدی:

ازدواج ۷ هزار زن ایرانی با اتباع خارجی طی ۶ سال

مدیرکل امور اتباع و مهاجریان خارجی وزارت کشور از ازدواج ۷ هزار زن ایرانی با اتباع خارجی از سال ۹۲ تاکنون خبر داد و گفت: شرایط نامطلوبی که در افغانستان وجود دارد باعث شده که تعداد زیادی تبعه غیرمجاز به کشور ورود کنند.
30‌هزار ایرانی در انتظار پذیرش ترکیه
مهاجرت از ایران ؛

30‌هزار ایرانی در انتظار پذیرش ترکیه

بررسی‌های رصدخانه مهاجرت ایران نشان می‌دهد در ‌سال 2017، 8 هزار و 800 ایرانی برای پذیرش پناهجویی در کشور ترکیه و در مجموع در طول سه سال 2015 تا 2017 با اوج گرفتن بحران پناهجویی در دنیا، تعداد 30 هزار و 489 ایرانی برای پذیرش پناهجویی در ترکیه ثبت نام کرده اند. به این آمارها باید 24‌هزار ایرانی دیگر را هم که در کشورهای اتحادیه اروپا و EFTA (کشورهای عضو انجمن تجارت آزاد اروپا) برای پناهجویی ثبت نام کرده‌اند، اضافه کرد. بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، تا ‌سال 2018، 130‌هزار پناهنده ایرانی دور از وطن زندگی کرده‌اند که سه کشور آلمان، بریتانیا و استرالیا مقاصد اصلی این افراد بوده است.
چرا از ایران مهاجرت نمی‌کنیم؟
یادداشت خسرو خرم؛

چرا از ایران مهاجرت نمی‌کنیم؟

فساد، احساس عدم امنیت ، احتمال وقوع جنگ ،ریا ، تظاهر، بیکاری ، تورم ، کاهش وحشتناک ارزش پول ملی ، تبعیض در همه جا و همه چیز ، عدم امید به آینده و اصلاح امور ، مشکلات و گرفتاری های بانوان، مسئله محیط زیست ، بی نظمی و ترافیک، آلودگی هوا و..... شاید چندین فاکتور دیگر که شما را ترغیب به مهاجرت و رفتن می کنند. همه که نمی توانند بروند ولی چرا همه آنهایی که می توانند، نمی روند؟
تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی
ابلاغ قانون جدید تابعیت؛

تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی

سخنگوی وزارت کشور از ابلاغ قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی به سازمان ثبت احوال و استانداران خبر داد.سید سلمان سامانی، گفت: طبق قانون جدید فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می شوند قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تابعیت ایران در می آیند. معاون هماهنگی وزارت کشور تصریح کرد: فرزندان مذکور پس از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام شمسی در صورت عدم تقاضای مادر ایرانی می توانند تابعیت ایران را تقاضا کنند که در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تابعیت ایران پذیرفته می شوند. وی افزود: پاسخ به استعلام امنیتی باید حداکثر ظرف مدت سه ماه انجام شود و نیروی انتظامی نیز مکلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیر ایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاس
چرا ایرانیان مهاجر می‌بینند و عبور می‌کنند؟
یادداشت دکتر فردین علیخواه ؛

چرا ایرانیان مهاجر می‌بینند و عبور می‌کنند؟

چرا ایرانیانی که ساکن کانادا، امریکا یا کشورهای اروپایی هستند در مقایسه با زمانی که در ایران بودند با خواندن اخبار حوادث و آسیب های اجتماعی، پریشان خاطر نمی شوند و احساس ناامنی نمی کنند؟
اکثریت شاغلین افغانستانی در ایران بیمه نیستند
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در دیدار با سفیر افغانستان در ایران:

اکثریت شاغلین افغانستانی در ایران بیمه نیستند

دکتر مصطفی سالاری در دیدار با سفیر افغانستان در ایران اظهار داشت: براساس قانون تأمین اجتماعی امکان ارائه خدمات این سازمان به اتباع خارجی وجود دارد و درحال حاضر تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی مقیم کشور از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند که اکثریت آنان نیز اتباع کشور افغانستان هستند.
بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشورهای مبدأ
پیشنهاد وزیر کشور در کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان؛

بازگشت داوطلبانه پناهندگان به کشورهای مبدأ

تحریم‌های امریکا ظرفیت‌های ایران برای حمایت از پناهندگان را متأثر کرده است گروه سیاسی/ وزیر کشور در هفتادمین اجلاس کمیته اجرایی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ژنو، سیاست‌های جمهوری اسلامی درباره موضوع پناهندگی را تبیین کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی از روز دوشنبه به منظور شرکت در هفتادمین اجلاس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (اکسکام) در ژنو به سر می‌برد.
اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی چگونه به دست آمد؟
روزنه‌ای برای تنفس کودکان بی‌تابعیت؛

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی چگونه به دست آمد؟

لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در حالی به تایید شورای نگهبان رسید، شاید نوری باشد در زندگی بیش از ۸۰۰ هزار کودک فاقد شناسنامه شناسایی شده‌ای که از رهگذر چنین ازدواج‌هایی در کشور زندگی کرده و از دریافت هرگونه خدمات اجتماعی محروم هستند.
مهاجرت 4/4 میلیون نفر در 5 سال
گزارش رسمی از جابه‌جایی ایرانی‌ها؛

مهاجرت 4/4 میلیون نفر در 5 سال

براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در فاصله سال‌های 1390 تا 1395 نزدیک به 4.4 میلیون نفر مهاجرت کرده‌اند که تنها مبدأ 2.6 درصد آنها خارج از کشور بوده است و 97 درصد در داخل کشور جابه‌جا شده‌اند.در فاصله سال‌های 85 - 1390 درمجموع 5 میلیون و 534 هزار و 666 نفر وارد کشور شده یا در داخل کشور جابه جا شده‌اند. از این تعداد، محل اقامت قبلی 5 میلیون و 89 هزار و 354 نفر (92 درصد)، داخل کشور، 102 هزار و 519 نفر(1.9 درصد) خارج از کشور بوده و342 هزار و 793 نفر (2.6 درصد) نیز محل اقامت قبلی خود را اظهار نکرده‌اند.
مهاجرت 4/4 میلیون ایرانی در 5 سال
گزارشی از جابه‌جایی ایرانی‌ها؛

مهاجرت 4/4 میلیون ایرانی در 5 سال

براساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران در فاصله سال‌های 1390 تا 1395 نزدیک به 4.4 میلیون نفر مهاجرت کرده‌اند که تنها مبدأ 2.6 درصد آنها خارج از کشور بوده است و 97 درصد در داخل کشور جابه‌جا شده‌اند.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین