سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۴۰۷۶۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۵
نهر مالح که در نزدیکی روستای میان‌آب "گوماط" و روستای علی‌‌زغیر بخش شاوور شهرستان شوش است این روزها خشک شده و آبی دیگر در آن جریان ندارد و زندگی را برای روستائیان این منطقه سخت کرده است.

شعارسال: نهر "مالح" در نزدیکی روستای میان‌آب "گوماط" و روستای علی‌‌زغیر بخش شاوور شهرستان شوش است. این روزها نهر "مالح" خشک شده و آبی دیگر در آن جریان ندارد و زندگی را برای روستائیان این منطقه سخت کرده است.

روستاهای میان‌آب "گوماط"و علی‌زغیر از آب این نهر برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده می‌کردند و خشک شدن این نهر موجب آسیب دیدن زمین‌های کشاورزی و دام‌های بخش زیادی از اهالی این روستاها شده است.

خشک شدن نهر "مالح" باعث تلف شدن گاومیش‌ها و همچنین ماهی‌ها و آبزیان شده است. دامداران این منطقه می‌گویند با خشک شدن نهر "مالح" گاومیش‌های ما در حال تلف شدن هستند.

گاومیش‌داران عمدتا در حاشیه رودخانه‌ها سکونت دارند زیرا ماهیت زندگی گاومیش به آب وابسته است یعنی علاوه بر شرب باید چند ساعتی از روز در آب باشد. با وقوع پدیده کم آبی در استان و خشک شدن برخی رودخانه‌ها آب به پایین دست نرسیده و گاومیش داران با مشکل تامین آب مواجه شده‌اند.


مرگ تلخ گاومیش‌ها در نهر


چرا هیچ کس بفکر ما روستائیان نیست

یکی از اهالی روستا اظهار داشت: از زمانی که نهر مالح خشک شده گاومیش‌های ما روز به روز ضعیف‌تر شده‌ و مریض شده‌اند.

وی گفت: گاومیش به آب زیادی نیاز دارد و باید ساعات زیادی از روز در آب باشد. از وقتی این نهر مالح خشک شده، گاومیش‌های ما تلفات زیادی داده‌اند.

یکی دیگر از اهالی روستا افزود: چرا مسئولین صدای ما رو نمی‌شنوند، گاومیش‌های ما بر اثر خشک شدن نهر مالح در حال تلف شدن هستند.ما هیچ شغلی نداریم تنها منبع درآمد ما از دامداری است اگر این دام‌ها تلف شوند ماهم تلف می‌شویم.

مشکل کمبود آب در شهرستان شوش با وجود 3 رودخانه قابل قبول نیست

عدنان غزی فرماندار شهرستان شوش در شورای کشاورزی در ارتباط با رفع مشکل آب روستاهای بخش شاوور اظهار داشت: از سازمان آب و برق خوزستان انتظار می‌رود در این زمینه همکاری لازم را داشته باشد.

وی گفت: مشکل کمبود آب کشاورزی در این شهرستان با وجود 3 رودخانه بزرگ کرخه، شاوور و دز قابل قبول نیست.


مرگ تلخ گاومیش‌ها در نهر


خشکسالی به جان رودخانه های خوزستان افتاد

مصطفی شبه معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به کاهش 70 درصدی ذخایر سدهای استان اظهار داشت: آورد رودخانه های استان در سال آبی جاری نسبت به آمار طولانی مدت 63 درصد و نسبت به سال گذشته 40 درصد کاهش را نشان می دهند.

وی گفت: آبدهی کارون نیز نسبت به آمار بلندمدت 65 درصد و نسبت به سال گذشته 43 درصد کاهش یافته است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان به 97 درصد خشکسالی رودخانه زهره اشاره و تصریح کرد: آبدهی این رودخانه نسبت به سال گذشته 84 درصد کاهش را نشان می‌دهد.رودخانه کرخه نسبت به آمار بلندمدت 44 درصد و نسبت به سال گذشته 21 درصد کاهش یافته است.

خوزستان با وجود منابع آبی بسیار، رودخانه‌ها و سدهای بیشماری کهدارد، در حال حاضر با بحران خشکسالی مواجه است. بخش شاوور از توابع شهرستان شوش در شمال خوزستان، با 2 شهر الوان و شاوور شامل 120 روستا است؛زندگی مردم این منطقه به دلیل کم‌آبی و خشک‌سالی با مشکلاتی مواجه شده که توجه مسئولان را می‌طلبد.
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 21 تیر 1397 ، کد خبر: 1773007 ، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۲
0
0
ا.ف75
اوضاع محیط زیست واقعا خیلی بهم ریخته ست! هیچکس هم این وسط مسئولیت قبول نمیکنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۷
0
0
هیچ وقت تالاب های ایران در طول تاریخ به این اوضاع خراب گرفتار نشدع اگه مشکل از مدیریت نیست پس از چیه؟
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین