سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در سینمای کودک نگاهی محتاط و عقب‌مانده به وجود آمده
افشین هاشمی از نگاهی محتاط و عقب‌مانده در سینمای کودک گفت و تأکید کرد که دلیل موفقیت سینمای کودک در دهه 60 پیشرو بودن آن نسبت به سینمای بزرگسال است.
عباس عبدی روایت کرد؛
یک اتفاق عجیب در صداوسیما
اگر صداوسیما و رسانه ملی در آن زمان آزادی عمل داشت و یک رسانه واقعی بود، نه از بیان آن انتقاد ترسی به خود راه می‌داد و نه اجازه می‌داد که مسوول دستگاه قضا چنین بی‌محابا یکه‌تازی کند و نه دادستان شهر به خودش حق می‌داد که به فوریت امتثال امر کند و برای یک مجری خبرگوی تلویزیونی به این سرعت احضاریه صادر و مطابق آنچه که در برنامه افشا شد، قصد بازداشت آنان را کند. در واقع ریشه اصلی بروز این مشکلات، در فقدان استقلال و آزادی رسانه بود.
دلایل احترام به رئیس‌جمهور برزیل؛
پرفروش شدن کتابی با صفحات خالی
کتابی که بیشتر صفحات آن خالی است از هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.ویلیام تامس، نویسنده ۳۰ساله این کتاب اعلام کرد که کتابش با عنوان «چرا بولسونارو شایسته احترام، اعتماد و عزت است؟» یک نوع «اعتراض» علیه رئیس‌جمهور جنجالی است. تامس به یک وب‌سایت پرتغالی گفت: «قرار نیست در این کتاب به این سوال پاسخی بدهم، زیرا فکر می‌کنم بولسونارو لیاقت هیچ چیز را ندارد.»
نگاهی به آخرین انتخاب‌های هیأت خرید کتاب؛
کتاب‌های کودک و مؤلفان ایرانی؛ بیشترین خریدهای وزارت فرهنگ
هیأت خرید کتاب در قالب حمایت مستقیم از ناشران از بیش از ۲۰ سال گذشته از آنها کتاب می‌خرد، کتاب‌های کودکان و مؤلفان ایرانی از جمله بیشترین انتخاب‌های این هیات در آخرین جلسه آن در مرداد گذشته بوده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
«شب‌نشینی» با تصاویر بزرگان فرهنگ و هنر می‌آید؛
ماجرای کوچ ستاره‌ها به شبکه خانگی
علاقه‌مندان به برنامه «دورهمی» این روزها منتظرند تا گروه سازنده آن با برنامه‌ای مشابه و با نام «شب‌نشینی» مهمان خانه‌هایشان شوند؛ برنامه‌ای که این‌بار به جای پخش از شبکه نسیم قرار است سر از شبکه خانگی در‌آورد. اگر دورهمی پس از سه سال پخش، به‌عنوان برنامه‌ای پر حاشیه‌ شناخته می‌شد، حاشیه «شب‌نشینی» اکنون پیش از آغاز نمایش آن شروع شده است. نخستین حاشیه آن در روزهای اخیر با تبلیغ خاص آن و تاکید سازندگان بر شعار «شب‌نشینی دورهمی بدون محدودیت‌های صداوسیما» گره خورده است؛ شعاری که از مشکلات بسیار تهیه‌کنندگان این برنامه هنگام همکاری با رسانه ملی حکایت دارد و محدودیت‌هایی که در سال‌ها و به‌ویژه ماه‌های اخیر بسیاری از مجریان، برنامه‌سازان و هنرمندان را تارانده و به دیگر رسانه‌ها کوچانده است.
ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه‌ای
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی بر ضرورت تدوین مقررات جدید برای رسانه‌های اجتماعی و ارتباطات شبکه ای تأکید کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پاسخ هیأت مدیره «خانه سینما» به حواشی؛
جای اصناف در وزارت کار است
اعضای هیات مدیره خانه سینما با برگزاری یک نشست رسانه‌ای به حواشی به‌وجود آمده درباره برگزاری مجمع عمومی این رویداد و اعتراض برخی صنوف پاسخ گفتند.
جلیل غفاری رئیس اتحادیه صحافان؛
حذف کاغذ دولتی برای تولید دفتر مشق
رئیس اتحادیه صحافان با اشاره به افزایش شدید قیمت دفاتر مشق و مشکل خانواده دانش‌آموزان کم بضاعت گفت: من در نامه‌ای به وزیر ارشاد، پرسیدم آیا قرار نیست برای حل این موضوع کاری انجام دهید؟ ایشان به سرعت جواب نامه را دادند و صراحتاً اعلام کردند «نه.»
لوازم التحریر «باربی و یا دارا و سارا»؛
تولیدکنندگان دفاترمشق «شکرستان» ورشکست شدند
رئیس اتحادیه لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار با اشاره به تلاش انجام‌شده برای کاهش عرضه دفاترمشق و لوازم‌التحریر با نمادهای غربی، دلایل بی‌علاقگی مردم و تولیدکنندگان به‌ کاراکترهای ایرانی همچون دارا و سارا و شکرستان را تشریح کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هیأت معرفی نماینده سینمای ایران؛
«در جستجوی فریده»، نماینده ایران در اسکار
هیأت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار، در پی چند جلسه مستمر، فیلم مستند «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی را به عنوان نماینده سینمای ایران برای معرفی به اسکار ۲۰۲۰ انتخاب کردند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
برون‌سپاری نظارت بر کتاب خصوصی‌سازی نشده است
محسن جوادی : «از آنجایی که فعالیت‌های نظارت بر کتاب و نشر یک امر نظارتی بوده و بر اساس ماده ۸ قانون مدیریت خدمات کشوری امر نظارت از وظایف حاکمیتی و غیر قابل واگذاری است، علی‌القاعده بررسی کتاب از جمله امور حاکمیتی شمرده شده و به موجب هیچ قراردادی نباید قابل واگذاری باشد».
دور زدن ممیزی کتاب با کمک اینستاگرام؛
نهادهای نظارتی کجای مجلس نشسته‌اند؟
کتابی که مسیر ممیزی و دریافت مجوز را طی نکرده با تبلیغ در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی به فروش قابل توجه می‌رسد و نهادهای نظارتی و فرهنگی نیز مثل همیشه جای‌شان خالی است.
به شکستن بت‌هایی مثل شاملو ادامه می‌دهیم
محسن یزدی، قائم مقام شبکه سه سیما از ادامه پخش مستندهای جنجالی چون «قدیس» خبر داد و تاکید کرد شکستن بت‌هایی چون شاملو از اهداف این شبکه است.
یک زن بازیگر با انتشار عکسی با مو‌های مصنوعی به حجاب توهین کرد
کیهان نوشت: یک زن بازیگر با انتشار عکسی با موهای مصنوعی، به عکاس آن عکس که اخیراً به دلیل اهانت وقیحانه به مقدسات و مومنین دستگیر شده است، ادای احترام کرد و به حجاب اسلامی نیز توهین نمود.
پی‌گیر بیمه و امنیت شغلی خبرنگاران هستیم
فریده اولاد قباد در آیین تجلیل از خبرنگاران شهرستان پردیس که به میزبانی فرمانداری و شرکت عمران که با حضور مهرشاد کاظمی معاون فرهنگی اداره کل ارشاد، فرماندار برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار و تبریک فرا رسیدن عید قربان اظهار داشت: خبرنگاران دیدبانان شفافیت و صداقت و سلامت فکری جامعه هستند و ما این سلامت و امنیت را مرهون تلاش آنها هستم.
برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر شده باشند
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پاسخ به اقدام گهگاه دیرهنگام این نهاد برای وضع معادل فارسی لغات خارجی گفت: برای واژگانی معادل می‌سازیم که همه‌گیر و مردمی شوند؛ زیرا بعضی از این لغات اصلا وارد واژگان مردم عادی نمی‌شوند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خالق کلیدر خواستار پیگرد قانونی جاعلان شد؛
مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی
در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و به دلیل اقبال مردم آفت‌هایی را هم به همراه داشته است. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در این شبکه‌ها روی داده انتشار جملاتی بی‌ربط به نام بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین است. نقل قول‌های جعلی بارها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود؛ بی‌آنکه منتشر‌کنندگان به صحت وسقم مطالب توجه کنند. از دکتر علی شریعتی و دکتر مجید سمیعی گرفته تا حسین پناهی و سیمین بهبهانی و ده‌ها نام سرشناس دیگر قربانیان این ماجرا هستند.
رسانه‌ها در کنترل حوادث دی 96 موفق بودند
عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست امروز خود با خبرنگاران با اشاره به نقش روز افزون رسانه‌ها در جامعه اظهار کرد: مهمترین وظیفه رسانه حقیقت یابی است. رسانه با نگاه و معرفت نسبت به موضوعات مختلف می‌تواند در چگونگی کشف حقیقت به جامعه کمک کند. رسانه می‌تواند در جامعه امید، انگیزه، آرامش، وحدت و انسجام ایجاد کند. همچنین اگر رویکرد رسانه دلسوازنه و مشفقانه در جهت حقیقت یابی نباشد می‌تواند در جامعه دلسردی، یاس و اغتشاش ایجاد کند.
سلبریتی ها را آیا می شود مهار کرد؟
امروزه سلبریتی‌ها بیش از همیشه خود را به رخ جامعه می‌کشند و گروه‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند، با این همه تولد و رواج فرهنگ سلبریتی صرفاً ناشی از اینترنت نیست.
آکادمی «سینماسینما» برترین‌های ۹۷ را شناخت
مراسم دومین دوره اهدای جوایز آکادمی سینماسینما با اهدای تندیس «مهرگیاه» به برگزیدگان بخش‌های مختلف برگزار و نرگس آبیار به‌عنوان چهره موثر سال ۹۷ سینمای ایران شد.
بُن کتاب ۲۰۰ هزار تومانی ویژه دانشجویان علوم پزشکی/ هتل رایگان دانشجویان شهرستانی برای نخستین بار
کاظمی گفت: مقرر شد به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس علوم پزشکی مبلغ ۲۰۰ هزار تومان یارانه خرید کتاب داده شود.
مدیر اجرایی سی‌ودومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان؛
میزان استقبال کودکان از جشنواره فیلم کودک چقدراست؟/جزییات میزبانی
مدیر اجرایی سی‌ودومین جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان ضمن معرفی سینماهای میزبان برگزاری این رویداد در اصفهان آمار قابل توجهی از میزان استقبال کودکان از این جشنواره ارائه کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وزیر فرهنگ عنوان کرد:
کم شدن تاثیر رسانه‌های رسمی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تغییر کارکردهای رسانه‌ها گفت: در فضای انتخابات ٩٦ دیدیم که رسانه‌های رسمی به اندازه رسانه‌ها و فضای مجازی موثر نبوده یا سهم آنها کمتر بوده است.
زبان فارسی، زبان صلح و دوستی است
حدادعادل خطاب به فارسی‌آموزان عنوان کرد: ارتباط خودتان را با بنیاد سعدی حفظ کنید و این رشته را قطع نکنید. مشکلات زبان فارسی خود را از ما بپرسید. شما باید استاد زبان فارسی در کشور خودتان شوید و این فرهنگ آشنایی را رشد دهید.
یادداشت و دیدگاه ها
جامعه‌شناسی تولد و مرگ یک پدیده رسانه‌ای-ورزشی؛

نود چگونه نود شد ولی نماند؟

یادداشت مهدی نورمحمدزاده؛

داستان، تاریخ می سازد!

کردار و رفتار ایرانیان در عصر حاضر؛

فرهنگ سه خطی ما!

تحلیل‌ها درباره مهاجرت مزدک میرزایی؛

از جذابیت دلارهای نفتی تا وجهه از دست داده

طنز و کاریکاتور
مجریان ورزشی فراری از شبکه سوم سیما؛

کوچ یک گزارشگر و موجی از داوری

خلاقیت در هنر سینما!

میو میو کن واسم!

کنایه به رامبد جوان و نگار جواهریان؛

سوریلند دم خروس

گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
هزینه چاپ مقاله در ژورنال های داخلی؛

هزینه هفت میلیونی چاپ مقاله در ژورنال‌های داخلی

گفت‌وگو با عبدالجبار کاکایی درباره انتشار آثار بی‌کیفیت بازیگران؛

وقتی بازیگران به ابتذال در حوزه شعر و ادبیات دامن می‌زنند

بررسی علل انتشار کتاب‌ شعر و داستان بازیگران در گفت‌وگو با شهرام جهانگیری؛

بلایی که برخی از بازیگران بر سر ادبیات آوردند

جوسازی رسانه‌ای رسانه‌های فارسی زبان درباره رسول‌اف؛

زیر و بم پرونده قطور سلطان فیلم‌های غیرقانونی + اسناد

انتقاد از یک شبکه تلویزیون اینترنتی؛

دفاع از حامد زمانی با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست