پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روزنامه خراسان نوشت:
واکنش شفیعی‌کدکنی به یک شایعه
روزنامه خراسان نوشت: محمدرضا شفیعی کدکنی گفت: « چیزهایی را به عنوان شایعه در مملکت رایج می‌کنند. مثلاً برای خودم می‌گویم. کی من را به دانشگاه تهران راه ندادند؟ اصلاً چنین چیزی نبود.»
به جای ساخت دکورهای سنگین بافت قدیمی شهرها را احیا کنیم
نرگس آبیار کارگردان سینما با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود نسبت به از بین رفتن بافت تاریخی شهر شاهدیه و روستای ابرندآباد در استان یزد واکنش نشان داد.
به بهانه پخش فصل سوم « ستایش»؛
آشتی نسل‌ها در سایه دین‌‌مداری
نقطه هزیمت خط داستانی مجموعه «ستایش» از یک اتفاق ملتهب دراواسط دهه 60 آغاز می‌شود، فرار محمد، برادر ستایش نادری از خدمت سربازی و ورود بالاجبار طاهر فردوس به این ماجرا که سبب می‌شود این «رمان تصویری» بر بستری پراوج و فرود و در طی نزدیک به سه دهه تا به امروز روایت شود .
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
جایگاه تئاتر در ایران؛
چرا تئاتر به رابین هود نیاز دارد؟
تئاتر که خود هنری ریشه‌دار است این روزها برای سر پا ماندن و ادامه حیات به هر ریسمانی چنگ می‌زند که یکی از آنها سینما است و رابین هودهایی که از این عرصه برای تئاتر پول می‌آورند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بیانیه هیئت مدیره خانه سینما درباره دستور العمل طراحی لباس برای هنرمندان
هیئت مدیره خانه سینما درباره دستور العمل طراحی لباس برای هنرمندان بیانیه‌ای را صادر کرد.
اگر باز هم سعادت داشته‌ باشم با چادر به کربلا می‌روم
فریبا نادری گفت: من در کربلا به زیارت امامی می‌رفتم که زیارت آن امام از آرزوهای کودکی من بود. باز هم اگر سعادت داشته باشم با چادر از تهران می‌روم؛ این ریا نیست بلکه احترام است.
انیمیشن ایرانی در میان ۳۲ رقابت کننده اسکار ۲۰۲۰
آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار فهرست ۳۲ اثر رقابت کننده در شاخه بهترین انیمیشن این جوایز را با انیمیشن ایرانی «آخرین داستان»اعلام کرد.
مصائب شیعه در «تنهاتر از مسیح» مرور می‌شود
علی اسماعیلی تهیه‌کننده نمایش میدانی «تنهاتر از مسیح» که ویژه ایام اربعین حسینی در بوستان ولایت اجرا می‌شود درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی سخن گفت.
وزارت ارشاد از تهیه‌کننده و کارگردان «متری شیش و نیم» شکایت کرد
حاشیه‌های قاچاق فیلم‌های سینمایی و انتشار آن در فضای مجازی، به شکایت از یک تهیه‌کننده و کارگردان رسید.
باید روی شبکه‌های برون مرزی کشور در مقابله با تهدیدات سرمایه‌گذاری شود
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما نباید به شبکه‌های برون مرزی به عنوان منبع درآمد نگاه کنیم چراکه این شبکه ها در خط مقدم رسانه ای قرار دارند بنابراین ما باید در مقابله با این توطئه‌ها هزینه کنیم، همین طور که در سایر عرصه‌های تهدید هزینه می‌کنیم.
دولت لبنان برای تماس های واتس اپ روزانه 0.20 دلار هزینه دریافت خواهد کرد
دولت لبنان امروز تأیید كرد که تصمیم دارد برای استفاده کاربران از تماس های واتس اپ و سایر برنامه های دارای قابلیت تماس تلفنی اینترنتی هزینه روزانه برابر با 0.20 دلار هزینه اعمال کند. رسانه های محلی بیروت از اوایل صبح امروز اعلام کردند که در حالی که وزیران در مورد راه های افزایش درآمد در بودجه سال 2020 صحبت می کنند دولت به دنبال برنامه ای برای اعمال هزینه در تماس های واتس اپ است. بر اساس این تصمیم جدید، در صورتی که کاربر هر روز با واتس اپ تماس برقرار کند ، ماهانه 6 دلار هزینه پرداخت خواهد کرد. این پیشنهاد برای هر تماس با استفاده از VoIP (ضبط صدا از طریق پروتکل اینترنت) و روزانه 0.20 دلار هزینه اعمال می شود.
ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رئیس انجمن زرتشتیان تهران با اشاره به پیگیری شورای فرهنگ عمومی برای ثبت زادروز زرتشت در تقویم رسمی کشور، از تصویب این روز در این شورا خبر داد که در حال پیگیری و بررسی در شورای عالی انقلاب فرهنگی است. سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با افشین نمیرانیان با اشاره به تنوع جغرافیایی و طبیعی ایران، گفت: ایران دارای تنوع دینی و قومی است و به عنوان رنگین کمان ادیان و اقوام به شمار می‌آید.وی افزود: ادیان توحیدی در ایران دارای جایگاه با اهمیتی است و دین زرتشت نیز به دلیل اینکه در این کشور متولد شده از جایگاه ویژه‌تری نیز برخورداراست.
بررسي پوشش و عملکرد سلبريتي ها؛
تشکیل شورای سلبریتی‌ها در وزارت ارشاد
حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبایی‌نژاد،نائب رئیس کمیسیون مجلس اعلام کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شورایی را برای بررسی پوشش و عملکرد سلبریتی‌ها و چهره‌ها تشکیل داده است.حجت‌الاسلام سیدصادق طباطبایی‌نژاد،نائب رئیس کمیسیون مجلس اعلام کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شورایی را برای بررسی پوشش و عملکرد سلبریتی‌ها و چهره‌ها تشکیل داده است.وی که در برنامه سلام صبح به خیر حضور پیدا کرده بود، افزود: حضور بازیگران و نحوه پوشش آنها در مراسم‌های اکران‌های خصوصی و سایر مراسم‌ها واکنش‌هایی را از طرف مردم به دنبال داشته است.
وزیر ارشاد بخاطر پوشش بازیگران زن به مجلس می‌رود
احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: کمیسیون فرهنگی مجلس در حاشیه اتفاقات اخیر درباره مراسم اکران خصوصی برخی آثار سینمایی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین سازمان سینمایی گزارش گیری کرده و درباره این مشکل بررسی و کارشناسی دقیقی صورت خواهد گرفت. واقعیت امر اینکه متولیان امروز سینما خودشان از چارچوب‌های خاص و مشخصی پیروی نمی‌کنند و بیشتر مسائل را با اعمال نظریات و سلایق فردی بررسی و حل می‌کنند. وی ا‌دامه داد: بدون شک کمیسیون فرهنگی مجلس این مسئله به وجود آمده و نارضایتی مردم را به طور جد پیگیری خواهد کرد، به هر حال نباید فراموش کنیم نسل نوجوان ما خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر برخی بازیگران سینما هستند و ممکن است با حواشی به وجود آمده الگوبرداری درستی در میان نوجوانان و جوانان شکل نگیرد.
مجازات تهدیدکنندگان دختران در فضای مجازی؛
چه مجازاتی در انتظار تهدید کنندگان دختران در فضای مجازی است؟
شاید خیلی‌ها ندانند مجازات مزاحمت یا تهدید در فضای مجازی چیست؛ خواندن این مطلب می‌تواند اطلاعات شما در این زمینه را فزایش دهد.
سینما بدون رده‌بندی سنی بداخلاق‌تر می‌شود
به دنبال اظهارات مهمانان یک برنامه تلویزیونی در نقد آیین‌نامه رده‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی و اعلام ملغی شدن این آیین‌نامه اکنون خلأ قانونی درباره رده‌بندی سنی به وجود آمده است که طولانی شدن آن می‌تواند همه زحمت‌هایی را که برای به ثمر رسیدن مسئله رده‌بندی سنی که یک اقدام فرهنگساز و مؤثر در سالم‌سازی فرهنگی است، به فراموشی بسپارد.
اعتراض لنجداران بوشهر به مجموعه تلویزیونی ستایش
لنجداران و ملوانان استان بوشهر معتقدند یک قسمت از مجموعه تلویزیونی ستایش ۳ باعث تخریب این قشر زحمتکش شده و نارضایتی و اعتراض آنها را در پی داشته است. رئیس اتحادیه لنجداران و حمل و نقل دریایی استان بوشهر گفت: در یکی از قسمت‌های مجموعه نشان داده شد که ملوانان لنج ۱۰ تن پرتقال "حشمت فردوس" را بر اثر توفانی شدن دریا در مسیر انتقال به خارج از کشور با هدف جلوگیری از غرق شدن شناور به دریا ریخته و علاوه بر این ناخدا از ملوانانش می‌خواهد در پاسخ به اعتراض فردوس به عنوان صاحب بار، او را بزنند.
واکنش سخنگوی شورای صنفی نمایش به خرید بلیت سینما توسط تهیه‌کنندگان
سخنگوی شورای صنفی نمایش به خرید بلیت سینما توسط برخی تهیه‌کنندگان برای بالا بردن کف فروش فیلم‌های خود و نگهداشتن آثارشان در اکران واکنش نشان داد.
معافیت بخش‌های مهم فرهنگی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده؛
حمایت دولت از اقتصاد فرهنگ
مؤسسات فرهنگی و هنری به عنوان یکی از زیرگروه‌های بخش خدمات که نیمی از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده، نیازمند حمایت‌های مالیاتی و بیمه‌ای شفاف از سوی دولت است. این چکیده درددل مسئولان و مدیران این گروه از مؤسسات است که با وجود رکود حاکم بر اقتصاد، اما همچنان سطح اشتغال را در واحدهای فرهنگی حفظ کرده‌اند.طبق روال مالیات بر ارزش افزوده که هم‌اکنون 9 درصد تعیین شده، باید از سوی مؤسسات فرهنگی و هنری از مشتریان روی فاکتورشان دریافت شود، این در حالی است که بسیاری از اشخاص حقیقی و حقوقی که خدمات را به این مؤسسات ارائه می‌کنند، در قالب فاکتورهای رسمی نداده و در سامانه مالیات بر ارزش افزوده ثبت‌نام نکرده‌اند.
آخرین تلاش‌ها برای لغو قانون ۱۰ درصد؛
قانونی که مجوز کنسرت‌ها را باطل می‌کند!
قانون واریز ۱۰ درصد درآمد بلیت‌فروشی کنسرت‌ها به حساب خزانه، اعتراض گسترده اهالی موسیقی و وعده خانه موسیقی برای ملغی کردن این قانون در سال آینده خصوصا برای موسیقی‌های کم‌درآمد، اتفاق‌هایی است که پیشتر در این حوزه شاهد بوده‌ایم. اکنون در این گزارش به آخرین اقدام‌هایی که برای حذف قانون معروف به ۱۰ درصد صورت گرفته است، پرداخته‌ایم.
«حسین دهلوی» چهره ماندگار موسیقی درگذشت+ زندگی‌ نامه استاد دهلوی
«حسین دهلوی» موسیقیدان سرشناس ایرانی و خالق آثار جاودانی در عرصه موسیقی ملی، امروز ۲۳ مهرماه در سن ۹۲ سالگی در بیمارستان شریعتی تهران درگذشت.
صداوسیما در انتخابات بی‌طرف است
عبدالعلی علی عسکری گفت که سازمان صداوسیما با رعایت بی‌طرفی کامل، زمینه را برای حضور پرشور مردم در انتخابات فراهم می‌کند.
هر فرد و نهادی در سینما برای خودش یک حکومت تشکیل داده است
مهدی صبا‌غ‌زاده معتقد است که وزارت ارشاد، حوزه هنری و صداوسیما در سینما برای خودشان یک حکومت جداگانه تشکیل داده‌اند.
ویژگی‌های فراموش شده آهنگ تیتراژهای تلویزیونی؛
بلایی که تلویزیون بر سر موسیقی آورد
این روزها شاهد افت کیفیت ترانه و آهنگ تیتراژهای تلویزیونی هستیم که دیگر نه توجه مخاطبان را به خود جلب می‌کنند و نه نقشی در زمینه شهرت و محبوبیت یک خواننده ایفا می‌کنند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
بهروز بقایی/ بازیگر و کارگردان:

دبستان فرانسوی‌ها

سینمایی از مد افتاده؛

انسان مدرن و کمدی کلاسیک

یادداشت ابراهیمی‌دینانی؛

«حافظ» و نیاز جامعه ما به «خیر»

مهرزاد دانش منتقد سینما؛

از درجه‌بندی سنی فیلم‌ها نترسیم!

پیام تتلیتی‌ها به مسؤولان فرهنگی؛

ذائقه نسل جدید ایران عوض شده است

زیباکلام در اینستاگرام خود نوشت:

من از «تتلو» ها می‌ترسم

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست