سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مجید ملانوروزی :

برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم/یک رِنج پیشنهاد دادم

هفته ای که پشت سر گذاشتیم بیشتر تمرکز خبرها و صحبت های حوزه تجسمی درباره نمایشگاه نقاشی های تهمینه میلانی بود که به دلیل کیفیت پایین آثارش، کپی بودن برخی از آنها از آثار دیگران، قیمت های بالای تابلوها، کنسل شدن نمایشگاه و شکایت میلانی از گالری ایوان برای تعطیلی نمایشگاهش حاشیه های زیادی را ایجاد کرد. اما در این بین به میان آمدن نام مجید ملانوروزی مدیرکل سابق مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کسی که قیمت گذاری آثار را برعهده داشت مساله را وارد فاز دیگری هم کرد که به همین منظور با ملانوروزی گفتگویی انجام دادیم.
کلامی با اهالی موسیقی؛

مرثیه ای برای نغمه ها و نوحه های فاخر عاشورایی

موسیقی آیینی و مذهبی بیان‌کننده باورها و اعتقاداتی است که از گذشته تا به امروز وجود داشته است؛ اعتقاداتی که امروز رنگ دیگری گرفته و باورهایی که غیرباورشده‌اند آنچنان که در هنرهم تأثیرگذاربوده و دیگر کمتر شاهد آثارهنری مذهبی هستیم که براساس باورها، اعتقادها و دانش‌ها شکل بگیرد، بویژه در تولیدات موسیقی؛ یا اگرهم هست خیلی نایاب است. عده‌ای تقصیرکار را برگردن سیاست و فضای جامعه می‌اندازند و عده‌ای دیگر بودجه‌های محدود را بهانه می‌کنند. این مسیرسبب شده موسیقی‌های وارداتی تاثیر مخربی برتولیدات مذهبی داشته باشند.
پروفسور هرمز فرهت:

مکتب آهنگ‌سازی و آفرینش موسیقی نداشتیم

فرهت از بزرگ‌نمایی و اغراق می‌پرهیزد و هر چیزی را در همان اندازه که هست، توصیف می‌کند نه کمتر و نه بیشتر چراکه برای او واقعیت‌ها بیشتر از هر چیز دیگری مهم و محترم هستند. حتی هنگامی‌ که در برنامه بزرگداشتی که در خانه هنرمندان برای او ترتیب داده بودند، نیز بلافاصله برای زدودن القاب و عناوین اغراق‌آمیزی که به او نسبت داده‌ شده بود، فورا در ابتدای کلام، خود را از آنها بری کرد تا نشان دهد با وجود اینکه 40 سال است در زادگاهش زندگی نکرده، اما خلقیات ما ایرانیان را به‌خوبی می‌شناسد و در این سال‌ها از تملق و بزرگ‌نمایی دوری کرده چراکه او همان‌گونه که در دهه نهم زندگی‌اش هنوز محتاج تکیه‌دادن به عصا نیست، در کسب علم و جایگاه خویش نیز متکی به اراده و پای خود بوده است و به تمجید و تعریف‌های اغراق‌آمیز نیازی ندارد.
از بریتانیا تا فیلادلفیا؛

تصاویر ناب از نقاشی های محرم و عاشورا

زندگی-هنر و هنرمند معاصر در روایتی دیگر با نمادشناسی جدید و نشانه هایی که انسان معاصر و نوگرا به آن توجه می کند، می تواند گره های بزرگی را که در احیای تفکر، هنر و علوم انسانی در جهان وجود دارد، بگشاید. هنر عاشورا هنر زندگی، طراوت و تجلی است. هنرمند عاشورایی باید در زبان یافتن خویش، جهان خویش و نیز یافتن جلوه های دیداری رسیدن به این تجلی تلاش کند. هنر عاشورا از معرفت و حکمت خالده با زبان و حالی که خیال مثال را درمی نوردد، سخن می گوید. هنر عاشورا، حقیقت و جلوه های تعالی خواه را مقابل چشمان مخاطب قرار می دهد.
نشست خبری مجید احمدی؛

آرزوی تأسیس موزه نقاشی قهوه‌خانه‌ای محقق نشد

جواد عقیلی که آخرین بازمانده از نسل طلایی نقاشان قهوه‌خانه‌ای محسوب می‌شود، در نشست خبری نمایشگاه «مروری بر نقاشی قهوه‌خانه‌ای ایران» گفت: بیش از ۵۰۰ اثر در منزلم نگهداری می‌کنم، چون تأسیس موزه نقاشی قهوه‌خانه‌ای محقق نشد.
در خانه موسیقی چه می‌گذرد؟؛

اعتراض هنرمندان موسیقی به نبود امنیت شغلی

هنرمندان فعال در عرصه موسیقی از نبود امنیت شغلی و مشکلات نوازندگی سخن گفتند.
لغو نمایشگاه تهمینه میلانی؛

تفنن پرحاشیه سینماگران ایران؛ از هدیه تا تهمینه

سایر رشته‌های هنری برای سینماگران ایرانی بیشتر یک تفنن بوده است تا یک موضوع جدی. سینماگران ایرانی هرگاه که هوس می‌کنند یا در سینما به مشکل می‌خورند، سراغ هنر‌های دیگر می‌روند و کار‌هایی ارائه می‌کنند که به جز جنجال نتیجه دیگری به دنبال ندارد.
در باب حراج آثار نفیس هنری

هنر در دستان نااهلان

فروش تابلوهای سهراب سپهری با قیمت پنج میلیاردی خبر تازه ای نیست. در سال های گذشته نیز در حراج تهران تابلوهای او با قیمت های بالایی به فروش رفته بود. البته فروش آثار هنری معروف با قیمت بالا در دنیا امر رایجی است و بسیاری از ثروتمندان جهانی برای داشتن تابلوها و آثار هنری معروف حاضر به پرداخت مبالغ بسیار بالایی هستند.
معرفی سبک های هنری؛

سبک های هنری در یک نگاه

سبک های هنری بر اساس احساس ها، ایده ها و تفکرات متفاوتی به وجود آمده اند و راهکاری برای ابراز ایده های هنری شده اند. با تماشای این تصویر در نگاهی ساده می توانید درکی آسان از سبک های هنری به دست آورید.
در بوستان رازی؛

جشنواره نقاشی دیواری کودکان و نوجوانان

جشنواره طولانی ترین نقاشی دیواری کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۷ سال ، جمعه ۱۶ شهریور در بوستان رازی تهران برگزار شد.
مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی:

فقط ۱۰ درصد از گالری‌های هنری در ایران فعال هستند

مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی پس از حضور دو ماهه خود در این سمت، با اصحاب رسانه نشست خبری برگزار کرد و پاسخگوی سوالات مطرح شده در عرصه هنرهای تجسمی شد.
هادی مظفری:

جشنواره های هنری نیازمند خانه تکانی اساسی هستند

نخستین نشست خبری هادی مظفری، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اصحاب رسانه، دیروز، سه‌شنبه 13 شهریورماه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.
مدیرکل هنرهای تجسمی ؛

نظارت قبل از اجرا در گالری‌ها نداریم

مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین نشست خبری خود درباره نظارت بر گالری‌ها، موزه هنرهای معاصر تهران و حاشیه آثار گنجینه موزه سخن گفت
حسین علیزاده، داور بخش تارنوازی جشنواره ملی موسیقی جوان؛

موسیقی در رادیو و تلویزیون جایی ندارد

حسین علیزاده موسیقی‌دان در واکنش به برگزاری کنسرت‌های خیابانی گفت: هر نوع موسیقی که در شهر جریان داشته باشد و دیده و شنیده شود، از نظر من مثبت است. مردم در بسیاری از مواقع شهر را در رادیو و تلویزیون می‌بینند و می‌شنوند، اما ما این امکان را در ایران نداریم. هرچقدر هم که در این چند دهه گذشته به رادیو و تلویزیون انتقاد شده، گویی این رسانه ملی مال ما نیست.
گام نخست اجرای کنسرت‌های خیابانی؛

آیا نهادهای مسوول به اجماع رسیده‌اند؟

محمد معتمدی با همراهی ارکستر سازهای ملی ایران در پارک آب و آتش آواز می‌خواند.
وقتی مهران مدیری اجازه دارد اما ناصر چشم‌آذر نه؛

چطور به صاحب اصلى اثر اجازه اجراى باکلام داده نشد؟

درحالی‌که مهران مدیری در تازه‌ترین کنسرتش قطعه «سوغاتی» را به صورت باکلام اجرا کرد، ناصر چشم‌آذر (تنظیم‌کننده این قطعه) هیچ وقت نتوانست برای اجرای آن به صورت باکلام مجوز بگیرد.
الهام فخاری:

وزارت ارشاد، مجوز کنسرت‌های خیابانی را صادر کرد

الهام فخاری در گفت‌وگو با روزنامه «آرمان» درباره سرنوشت کنسرت‌های خیابانی تصریح کرد: با وزیر ارشاد گفت‌وگوهایی داشتیم و مجوزهای لازم را از وزارت ارشاد به عنوان متولی امر دریافت کرده‌ایم
امروز باید از دستاوردها گفت؛

ماموریت موسیقی در ۴۰ سالگی انقلاب

تعدادی از دست اندرکاران و فعالان موسیقی انقلاب از ماموریت ها و راهبردهای عرصه موسیقی در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران سخن گفتند.
در نشست امروز انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز چه گذشت؟؛

مجسمه‌سازها بدون متولی هستند

دبیر انجمن مجسمه‌سازان با بیان اینکه مجسمه‌سازها بدون متولی هستند، گفت: نگاه‌ها به هنرمندان مجسمه‌ساز خالی است.
ممنوعیت های خیلی جالب! ؛

ورود «ساز» هم ممنوع شد!

در حاشیه ممنوعیت ورود آلات موسیقی به برخی پارک‌ها با نصب تابلوهای پلیس پارک و اعتراض هنرمندان به این اقدام، کیوان وارثی این سوژه را دستمایه کارتون خود در شهرونگ قرار داد.
صفحه  از ۲۶
نظرات و گلایه ها