سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس پلیس فتا:

«دیوار »و «شیپور» از پلیس فتا تذکر گرفتند

رئیس پلیس فتا ناجا از تذکر به مدیران سایت های دیوار و شیپور خبر داد و گفت: مدیران این سایت ها بیش از توجه به بحث امنیت، به درآمد توجه می‌‌کنند.
معاون دادستان کل کشور:

بودجه 300 میلیارد تومانی برای داشتن مشابه داخلی تلگرام

معاون امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور از فیلترینگ تلگرام دفاع کرده و آن را موفقیت‌آمیز خوانده، اما تأکید کرده که پشتیبانی‌های دولتی از پیام‌رسان‌ها کافی نبوده است.
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ؛

جناحی به پیام‌رسان‌های داخلی نگاه نکنیم

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تخصصی «بررسی طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» گفت: ما نسبت به آنچه که به آینده، جوانان و فضای مجازی مربوط است بی‌تفاوت نخواهیم بود.محمد سلطانی‌فر معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ضرورت برگزاری این نشست تخصصی گفت: احساس ما به‌ عنوان نهاد دولت این است که نباید نسبت به این مهم بی‌تفاوت باشیم؛ چراکه سکوت ما ممکن است به اتفاقات خوبی در این عرصه منجر نشود؛ هرچند که اکنون هم پرداختن به این طرح دیر شده و ما نسبت به رویدادهایی که در فضای مجازی رخ می‌دهد خیلی عقب هستیم.
پنهان سازی اطلاعات؛

واکسیناسیون اخبار بجای سانسور خبری

واکسیناسیون خبری که شاخه ای از واکسیناسیون ارتباطی در جنگ روانی است، شیوه‌ای است که جایگزین شیوه هایی چون سانسور، حذف و پنهان سازی اطلاعات در طول یک خبر می شود.
پیام رسان های داخلی؛

آیا امکان فیلترینگ کامل وجود دارد

مدیر پیام رسان داخلی گپ می‌گوید بین 15 تا 20 میلیون کاربر دارد و پیام رسان سروش هم در مقطعی به 13 میلیون ثبت نام رسید.
یک مسئول وزارت ارشاد:

انتشار یادداشت بی‌نام در هر نشریه‌ای نشان‌دهنده‌ مواضع آن رسانه است

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در صورتی‌که مطلب بی‌نام در رسانه‌ای درج شود، در پیگیری حقوقی رسانه پاسخگو خواهد بود.
قادر باستانی/مدرس علوم ارتباطات:

خشم بی‌امان در رسانه‌های اجتماعی

فقط ایران نیست؛ در همه جای دنیا، رسانه‌های اجتماعی شرایط ابراز خشم را برای مردم بیش‌ازپیش مهیا کرده‌اند.

نقش رسانه ها در مراقبت و نظارت جامعه چیست؟

نقش مراقبت و نظارت در دو نوع اصلی قابل توضیح است. اول، نقش هشداردهی رسانه های جمعی می باشد؛ نقش مراقبت و نظارت رسانه ها زمانی اتفاق می افتد که ما را از تهدیدهایی همچون تروریسم، طوفان، سیل، شرایط رکود اقتصادی، افزایش تورم، حمله نظامی و غیره مطلع سازد.
نبرد نابرابر حقیقت و دروغ در توییتر؛

انتشار اخبار جعلی توییتر کار کیست؟ من و شما

در خیابان‌های توییتر حقیقت مثل یک ماشین قراضه است و اخبار جعلی شبیه ماشینی آخرین مدل. طبیعی است که ماشین‌های آخرین مدل سریع‌تر از «ماشین قراضه» خیابان‌های توییتر را بالا و پایین می‌کنند و توجه بیشتری جلب می‌کنند. طبق یافته‌های علمی دروغ شش برابر سریع‌تر از حقیقت در توییتر بازنشر می‌شود. این شرایط تقصیر کیست و برایش چه می‌توان کرد؟اخیراً ژورنال ساینس پژوهشی منتشر کرده که این الگو را (حداقل در رابطه با شیوع اطلاعات غلط در توییتر) اعتبارسنجی می‌کند. این پژوهش با تحلیل میلیون‌ها توییت مربوط به سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷، به نتیجه‌ای شوکه‌کننده می‌رسد: «در تمام شاخه‌های اطلاعات، اکاذیب بسیار دامنه‌دارتر، سریع‌تر، عمیق‌تر و گسترده‌تر از حقایق نشر می‌یابد». این پژوهش همچنین دریافت که «تأثیر اخبار سیاسی جعلی به مراتب پررنگ‌تر از اخبار جعلی مربوط به تروریسم، بلایای طبیعی، علم، افسانه‌های محلی یا اطلاعات مالی است».
مسعود رضایی عنوان کرد؛

برخورد نظامی با فعالان شبکه‌های اجتماعی جوابگو نیست

رضایی معتقد است: اگر نظارت در شبکه‌های اجتماعی به صنف خودشان واگذار شود قابل اعتمادتر است و دیگر کسی به این موضوع، نگاه امنیتی نمی‌کند.برخی کاربران به طنز گفته بودند هرکس بعد از تصویب قانون، بدون مجوز گروه فامیلی در تلگرام بزنند، بازداشت خواهد شد. این سخن هرچند شوخی است، اما حقیقت آن است که نگاه مردم به تصمیم‌های خلق الساعه درباره فضای مجازی را نشان می‌داد؛ تصمیم‌هایی که بیش از آنکه منافع و البته خواست‌های جامعه را در پی داشته باشد، محصول اتاق‌های فکر کوچک و در بسته‌ای است که ارتباطی به دنیای واقعی ندارد.
یادداشت شهرام شهیدی؛

برای هجوهای مجازی قهقه می‌زنند، اما ...

یک طنزنویس مطبوعاتی معتقد است که «امروز به یک وفاق ملی برای اینکه بپذیریم خنداندن خوب است، نیاز داریم. آن هم خندیدنی که بر پایه‌ اصول باشد، نه هجوی که این روزها در فضای مجازی بسیار دیده می‌شود
در تازه ترین گزارش سازمان جهانی مخابرات؛

چه حجمی از مطالب شبکه‌های اجتماعی را اخبار تشکیل می‌دهد؟

سازمان جهانی مخابرات (ITU) در تازه‌ترین گزارش خود تعداد کاربران آنلاین در سراسر جهان را 4.02 میلیارد نفر اعلام کرد و توضیح داد از این تعداد 3.19 میلیارد نفر به‌صورت ثابت در شبکه‌های اجتماعی حضور دارند که البته پیش‌بینی می‌شود تعداد آنها در سال 2019 میلادی رشد 13 درصدی را تجربه کند. از طرف دیگر مرکز تحقیقاتی «پیو ریسرچ» بر پایه یک مطالعه جدید اعلام کرد 68 درصد مشترکان شبکه‌های اجتماعی با هدف خواندن اخبار و در جریان قرار گرفتن آخرین اتفاقات محلی و بین‌المللی وارد این قبیل پلتفرم‌ها می‌شوند و از این‌رو می‌توان گفت بیش از 2 میلیارد نفر از ساکنان کره خاکی هر روز به شبکه‌های اجتماعی سر می‌زنند تا جدیدترین خبرها و گزارش‌های منتشر شده را دریافت کنند. با این توضیحات، چه حجم از مطالبی که هر روز در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شوند را اخبار تشکیل می‌دهند؟
هشدار پلیس فتا؛

شبکه های اجتماعی و آسیب های روانی رفتاری

گرچه بسیاری از ابداعات و نوآوری‌ها با انگیزه تأمین رفاه وآسایش و تحکیم ارزش‌های انسانی و در جهت نیل به کمال شکل گرفته‌است، اما در عین‌حال به دلیل برخی کج فکری‌ها و استفاده‌های نادرست از ابزارهای جدید، این اختراعات، گاه جسم و جان و اخلاق و روان انسان‌ها را مورد آسیب قرار داده و گاه، فرهنگ و اعتقادات و رفتارهای اجتماعی را دگرگون کرده‌است.
علیرضا کاظمی عنوان کرد؛

20 میلیون کاربر ایرانی اینترنت کمتر از 20 سال سن دارند

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه از ۵۶ میلیون کاربر اینترنت، ۲۰ میلیون نفر زیر ۲۰ سال سن دارند گفت: علت بروز بسیاری از آسیب‌ها در حوزه دانش‌آموزی فقدان مهارت‌هایی چون سواد رسانه‌ای است که باید به آن توجه شود.کاظمی افزود: فضای مجازی می‌تواند به عنوان ظرفیتی ارزشمند در اختیار نهاد تعلیم و تربیت قرار بگیرد، اما شروطی دارد که فراهم شدن استلزامات و زیرساخت‌ها در نظام آموزش و پرورش از این جمله است.
گفتگو با مینو بدیعی؛

خاطرات یک روزنامه‌نگار زن از مصاحبه با سران حکومت در دهه ۶۰

بعد از ۲۲ سال گزارش‌نویسی در روزنامه «کیهان» و تجربه خبرنگاری در سال‌های پرتلاطم تاریخ معاصر ایران، حالا فضای روزنامه‌نگاری امروزِ ایران را از اصول حرفه‌ای به دور می‌داند و معتقد است بخش اعظم این مشکل بر دوش مدیران مسؤول رسانه‌ها است. مینو بدیعی که از سال ۵۲ به عنوان کارآموز به روزنامه «کیهان» رفت و سال ۷۸ برای همیشه تحریریه این روزنامه را ترک کرد، هنوز قلم خود را زمین نگذاشته است و همچنان برای رسانه‌های مختلف گزارش می‌نویسد.
شهرستانی‌ها در کما؛

رانت دوجانبه اهالی رسانه و سلبریتی‌ها

مساله نبود «عدالت رسانه‌ای» یکی از چالش‌های مهم این روزهای کشور است. نبود رسانه باعث شده تا مشکلات هم‌وطنان غیرتهرانی انعکاس پیدا نکند و آثار فرهنگی فرهیختگان ساکن در شهرستان‌ها دیده نشود.
اقدام خلاف عرف انتخاباتی؛

تصمیمی عجیب برای مرحله دوم انتخاب نماینده مدیران ‌مسئول رسانه‌ها در هیئت نظارت بر مطبوعات

در تصمیمی عجیب و غیرقانونی، مرحله دوم انتخابات نماینده مدیران‌مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات، مجددا با حضور تمام داوطلبان برگزار می‌شود. پیش از این اعلام شده بود انتخابات مرحله دوم بین حسین انتظامی و مهدی رحمانیان، دو کاندیدایی که بیشترین آرا را در مرحله اول کسب کرده‌اند، برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه انتخابات نماینده مدیران‌مسئول در هیئت نظارت بر مطبوعات بی‌سرانجام ماند، قرار است دور دوم آن در تاریخ ۱۱ آذر برگزار شود.
انحصار نام‌های فرهنگی ؛

با همان منطق، نام‌های بزرگ را هم بازنشسته کنید

رسانه‌ها و محافل و گعده‌های فرهنگی پر است از اسامی تکراری.ربطی هم به اصلاح طلب و اصول گرا، مومن و ملحد و به اصطلاحِ آن ظریف «این طرف جوب و آن طرف جوب» ندارد. تکلیف کنارمانده‌ها و محذوفان چه؟
نظر روانشاسانه؛

چرا در فضای مجازی مورد فحاشی قرار می گیرید؟

خادم گفت : قرار نیست فرزندمان هیچ گاه الفاظ یا رفتار بد را یاد نگیرد، تا حد امکان به کودکانمان اجازه بروز احساسات منفی غیر آسیب زننده بدهیم.مرتاح خادم، روانشناس و مدرس دوره های خودشناسی در پاسخ به این سوال اینچنین می گوید: در فضای مجازی افراد پشت ماسک های مختلف، پنهان می شوند بطوریکه با تغییر اسم و آیدی و آسودگی خیال از جهت اینکه دیگر برای مردم و اطرافیان قابل شناسایی نیستند، عزت نفس از دست داده خود را که ریشه در نوع تربیت و رشدشان دارد، در فضای مجازی جستجو می کنند.
برگزاری مرحله دوم انتخابات هیات نظارت بر مطبوعات؛

انتخابات مرحله دوم هیات نظارت بر مطبوعات 11آذر برگزار می‎شود

دبیر هیات نظارت بر مطبوعات از برگزاری مرحله دوم انتخابات هفدهمین دوره نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات با حضور تمامی نامزدها در 11 آذر ماه 97 خبر داد.
صفحه  از ۲۹
نظرات و گلایه ها