مجموعه بسیار زیبا ازکاریکاتور های با مفهوم؛

مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی در سراسر جهان

سری جدید مجموعه بسیار زیبا از کاریکاتور های با مفهوم که هر کاریکاتور نمونه ای از مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی در سراسر جهان را به طور هنر مندانه به تصویر کشیده است.
یک جامعه شناس :

نوروز دعوتی است برای بازگشت فرهنگ به طبیعت

قانعی راد گفت: گسترش فرهنگ معمولا در طی تمدن به طور کلی همراه با یک نوع مبارزه با طبیعت و تبدیل امر طبیعی به امر تصنعی بوده است. نوروز دعوتی است برای بازگشت فرهنگ به طبیعت.
نوروز نماد همبستگی ملی و همدلی جهانی؛

هشتم مهر 88، مهمترین جشن باستانی ایرانیان به ثبت جهانی رسید | از میر نوروزی تا سلطان نوروز در آلبانی

دکتر بهرام امیر احمدیان ایران شناس و کارشناس برجسته حوزه آسیای میانه و قفقاز به تشریح ابعاد مختلف نوروز در گذشته و حال پرداخته و معتقد است این آیین باستانی ایرانیان می تواند نماد همبستگی ملی و همدلی جهانی میان ایرانیان و سایر اقوام باشد.
دریغ از حمایت؛

گله از برخی بی‌مهری‌ها نسبت به هنرمندان

یک مجسمه‌ساز با انتقاد از بی‌مهری‌های صورت‌گرفته نسبت به هنرمندان موفق در عرصه جهانی، گفت: حمایت از هنرمندان ساده است، اما متاسفانه با جریان‌های سیاسی ترکیب می‌شود و اثرهای بدی درپی دارد.
نقش خانه درسبک‌زندگی ایرانی‌اسلامی؛

معماری ساحل‌نشینان پشت ساختمان‌های بی‌هویت؛ بادگیرها بر باد رفت

ساختمان‌هایی در ارتفاع بالاتر از سطح زمین و بادگیرهای برافراشته تنها بخشی از مؤلفه‌های معماری جنوب ایران است؛ جایی که حالا در میان انبوه ساخت‌وسازهای جدید از هویت اصیل خود فاصله گرفته است.
میرجلال الدین کزازی:

همه یاریگر اندیشه بنیان گذاری اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی باشیم

زمانی ایران آرمانگاه این کشورها بود و می توانستیم از این توانش بی مانند که سال های گذشته در ایران فرهنگی رخ داد، بیشترین بهره را ببریم، اما ما از آن بهره نبردیم و آن توانش از میان رفت. چهره ماندگار فرهنگ و ادب ایران در دیدار اعضای پویش مردمی «حمایت از تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی»، با اشاره به این که «سالهاست به ایران پهناور فرهنگی می اندیشم»، گفت: «آن چه من آزموده ام و در سفر به سرزمین های همجوار، دیده و شنیده ام، زمینه های فرهنگی و اجتماعی در این کشورها؛ چه آنان که با ما همزبانند و چه آنان که بخشی از جغرافیای فرهنگی ایرانند، فراهم است؛ همه آنان هر یک به زبانی، از "ایران فرهنگی" نام می برند و به همانی می اندیشند که من ایران پهناور فرهنگی مینامم».
چرا خانه‌تکانی می‌کنیم؟

امروزه مردم با شیوه دیگری از خانه‌تکانی به استقبال بهار می‌روند

با نزدیک شدن به نوروز همان‌طور که روز نو می‌شود، مردم هم سعی می‌کنند با خانه‌تکانی و جایگزین کردن ظرف‌های کهنه با نو، همه‌چیز را نو کنند. حتی مردم با شکستن کوزه کهنه و تکاندن فرش‌ها سعی می‌کنند، همه‌چیز را پاکیزه و نو کنند. امروزه مردم با شیوه دیگری از خانه‌تکانی به استقبال بهار می‌روند.
گفت‌وگو با «صفر عبدالله»؛ مدیر بخش ایران‌شناسی در دانشگاه ابولَیخان قزاقستان

مرزبانی از فرهنگ ایرانی در ماوراءالنهر

در قزاقستان، تعداد نسخ خطی فارسی به اندازه ازبکستان و تاجیکستان نیست؛ در مجموع، 300 نسخه خطی و در کتابخانه ملی 112 نسخه خطی فارسی وجود دارد
پدیده‌ها در تاریخ :

لوطی‌گری و زیست اجتماعی در تاریخ ایران

برخی پدیده‌ها در تاریخ ایران، هیچگاه جاذبه خود را از دست نمی‌دهند. آن‌ها گاه جذاب، گاه شگفتی‌آور و گاه اسرارآمیزند. لوطی‌گری و لوطیان از جمله مسایل پیچیده تاریخ ایران به شمار می‌آید. شرق‌شناسان و ایران‌شناسانی بسیار به پدیده‌ها و مسایل گوناگون تاریخ پرداخته‌اند.
پیام مدیرکل یونسکو برای روز جهانی زبان مادری؛

پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا به مناسبت روز جهانی زبان مادری، ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری، پیامی را منتشر کرد.
برای روز جهانی زبان مادری؛

زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

عدم توجه به آموزش و یادگیری زبان مادری، به اندازه دست کم 12 سال کودکان را از تجربه و اندیشیدن به زبان مادری باز می دارد. کودکان با محروم ماندن از یادگیری زبان مادری، زبان دل و ذهن خود را از دست می دهند و درست پس از پایان تحصیلات مدرسه ای یا دانشگاهی که وارد تجربه واقعی زندگی اجتماعی می شوند با کاستی حاصل از زبان مادری روبرو می شوند.
جذب ملل به فرهنگ و هنر؛

زبان فارسی، رمز هویت ملی و پل ارتباطی با جهان

غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، این پرسش را در ذهن بسیاری از مخاطبان متبادر کرد که دلیل حضور بنیاد به عنوان متولی آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، میان فعالان صنعت گردشگری چیست؟
در گفتگو با جواد منصوری:

هدف شاه از مطرح‌کردن بحث عبور از «دروازه‌های تمدن بزرگ» چه بود؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رئیس سازمان CIA در آن زمان می‌گوید: «آنچه در ایران می‌گذرد نه‌تنها یک واقعه مهم و فوق‌العاده است بلکه واقعه‌ای عجیب و باورنکردنی است زیرا ما ایران را به‌گونه‌ای ساخته بودیم که قرار بود برای همیشه در آن باشیم.
کارشناس مسائل سیاسی بررسی کرد؛

واکاوی دو مفهوم«هویت تاریخی» و «اصالت تاریخی»

کارشناس مسائل سیاسی گفت: کامل ترین و جامع ترین تعریف از تاریخ همان شدن انسان ها در مسیر زمان است؛ شدن انسان ها در طول زمان حقیقتی محض است؛ این شدن جنبه ذهنی و عینی دارد و مبنا و اساس شکل گیری هویت تاریخی انسان و جامعه انسانی است.
افسون و افسانه‌ی فرهنگ‌گرایی:

نقدی بر فرهنگ‌گرایی معنویت‌گرای مصطفی ملکیان

محمدمهدی مجاهدی در صدانت نوشت: موضوع این نوشتار یکی از بن‌بست‌های بزرگ سیاست‌ورزی، خصوصا در جامعه و زمانه‌ی ما ست. این آفت یا بن‌بست یا گرفتاریِ سیاست را اجمالا «فرهنگ‌گرایی» می‌خوانم.
موسی اسوار بیان کرد؛

انتقاد از بیگانگی فرهنگ ایران و عرب با یکدیگر

موسی اسوار از بیگانگی ایرانی‌ها و اعراب با فرهنگ یکدیگر و یگانگی آن‌ها با بیگانگان انتقاد کرد.
بررسی ارتباط امنیت و فرهنگ

امنیت فرهنگی چیست؟

روزنامه 'نسل فردا' روز یکشنبه در تیتر نخست خود در مطلبی با عنوان ' امنیت فرهنگی'، امنیت و فرهنگ را از منظری کاربردی مورد بررسی قرار داد.
بررسی سبک‌ها و دوره‌های هنری؛

نشان هنر صدر مسیحیت؛ تفکر نهادینه در آن است

تمرکز هنر صدر مسیحیت بر روی اعتقادات است و کم‌تر شاخصه ظاهری دارد و نشانگر هنر صدر مسیحیت تفکر نهادینه در آن است.
چله‌بزرگه، چله وسطی و چله‌كوچیكه؛

آداب شب های چله در روستای فریس آباد

آیین شب یلدا در فریس آباد از دیرباز در سه شب متوالی باعناوین شب " چله‌بزرگه"، "چله وسطی" و" چله‌كوچیكه" برگزار می‌شده است و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌گشودند و از هر دری سخنی می‌گفتند.
گفتگوی پیتر باگدانوویچ با هیچکاک:

آشنایی با عقاید و متدهای هیچکاکی

پيتر باگدانوويچ يکي از نزديک ترين دوستان هيچکاک در سالهاي واپسين زندگي اش بود و آشنايي او با تقريبا تمام بزرگان هاليوود و اصول فيلم سازي در آن اجازه ي طرح پرسش هايي متفاوت تر را به او مي داد. در اين متن خلاصه بيش تر پرسش ها حذف شده و تنها به نام فيلم هايي که مورد بحث قرار گرفته اند اشاره شده است.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها