سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی :

معماری مدرن ایران از نبود بافت وحدت‌آفرین اسلامی رنج می‌برد

دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی با تاکید بر اینکه معماری و فضاسازی شهری در کشوری مسلمان مانند ایران باید هویت ملی و اسلامی را بازتاب دهد، گفت: معماری مدرن ایران از نبود بافت وحدت‌آفرین اسلامی رنج می‌برد
ابراهیم شیشه‌گر مطرح کرد؛

ماجرای کوروش در مستندی با عنوان «به نام کوروش»

کارگردان اثر هنری مستند «به نام کوروش» گفت ‌:این مستند پیرامون روز کوروش و حوادث 7 آبان است که مراحل آخر ساخت خود را پشت سر می‌گذراند.
سنگ قبرها حرف می‌زنند؛

از سنگ قبرها چه می‌توان آموخت؟

سنگ قبرها حرف می‌زنند و مخاطب‌شان هم مشخص است. آن‌ها با جملات کوتاه‌شان از ارزش‌ها و باورهای درگذشتگان می‌گویند.
با توجه به مصادیق فرهنگ عمومی؛

شما آدم بافرهنگی هستید؟

فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب جامعه است که میان عموم مردم رواج دارد و عقاید،‌ ارزش‌ها، جلوه‌های احساسی و هنجارهایی را شامل می‌شود که افراد بدون اجبار حکومت آنها را رعایت می‌کنند اما مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار می‌گیرند.
10 پیشنهاد به خانواده‌ها؛

چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟

چگونه می توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا در میدان مغناطیسیِ شبکه‌های ارتباطی و القائات رسانه ها، ایدئولوژی‌ها و امواج ماهواره‌ها، قدرتِ انتخاب خود را از دست ندهند؟ گُم نشوند؟ و ضمن حرکت با دنیای جدید بی‌اصالت نشوند؟
باستان گرایی نوعی سلفی گرایی؛

ردپای نژادپرستی در احیای کوروش

همان کاری که سلفی ها با رجعت ارتجاعی خویش به سلف صالح می خواهند انجام بدهند، باستان گرایان نئوپاگانیست با رجعت به گذشته باستان می خواهند انجام دهند. هر دو تهی از عقلانیت است.
بررسی ماهیت طبقاتی تجار در دوره قاجاریه؛

سفرهای الهام بخش

در دوره‌ای که از عصر امتیازات تا پیروزی انقلاب مشروطه را در بر می‌گیرد تجار، به یک طبقه اجتماعی تبدیل شدند. باید گفت تجار که تا چندی قبل به‌عنوان طبقه اقتصادی به منافع خود آگاه نبودند، در این دوره به‌دلیل آگاهی‌رسانی و تزریق آن به درون جامعه بازاری به خودآگاهی مشترک رسیدند و از یک طبقه صرفا اقتصادی به طبقه اجتماعی تبدیل شدند.
یادداشت مهدوي‌سعيدی؛

فعالان و کاهلان عرصه فرهنگ!

مي‌توان با زيرکي تحقير کرد هر معماي شگفتي را و نسبت به امر کلان فرهنگ بي‌تفاوت و بي‌مبالات بود و چنين ابرروايت و امر عظيم و عزيزي را با نابخردي و کاهلي تنها يک تفنن يا يک متاع حقير و زائد در جميع فعاليت‌هاي زندگي فرض و توهم کرد. مي‌توان گفت فرهنگ فقط در حيطه تفننات و مرز تجملات و حيطه تشريفات رفته و نهايتا در آن مضيق فرو مي‌ايستد و منطق و کوچک‌ترين محملي به توسعه و الزامات آن ندارد و افعال جهان متجدد در غياب آن ايجابا امکان وقوع يافته و توسعه منهاي آن راه خود را مي‌رود و کار سترگ خود را انجام مي‌دهد! اما و هزار اما چنين قول سخيف و ضعيفي نزد خردمندان جهان وزني نداشته و خريداري ندارد. ناگفته پيداست چنين توهمات و تشبثاتي البته نظرا و عملا هميشه بوده و خواهد بود.
میترا فردوسی، پژوهشگر؛

زبان مادری، سیاسی نیست

زبان مادری، زبانی که هر یک از ما از زمانی که با جهان بیرون به واسطه لالایی‌ها و سخن گفتن مادرمان مواجه شده‌ایم، اولین قالب تفکر ما و جهان ما را می‌سازد. بنابراین همانقدر که اهمیت دارد زبانی مشترک را به عنوان زبان رسمی برگزینیم و آن را آموزش دهیم، مهم است که برای حفظ زبان‌های غیرفارسی موجود در ایران نیز سازوکاری بیندیشیم. دکتر سیدجواد میری، یکی از این سازوکارها را که به حفظ موجودیت زبان‌های غیرفارسی کمک می‌کند آموزش این زبان‌ها در مدارس در کنار دروس دیگر می‌داند. به زعم او گسستی که یک فرد ایرانی از زبان مادری به محض ورود به مدارس تجربه می‌کند تأثیرات شناختی و احساسی زیادی روی او می‌گذارد و جامعه را نیز بتدریج ازظرفیت‌های زیاد زبان‌های غیرفارسی محروم می‌کند. در ادامه گفت‌و‌گویی که درباره سیاستگذاری در عرصه زبان با دکتر «سیدجواد میری مینق» به بهانه انتشار کتاب «زبان مادری در گفتمان علوم اجتماعی» انجام گرفته، می‌خوانید. سیدجواد میری جامعه شناس و دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی است و در این گفت‌وگو سعی شده با عینکی متفاوت به مسأله زبان مادری در بستر گفتمان جامعه شناسی نگاه شود.
نگاهی به زندگی و آثار خالق مجسمه ماندگار فردوسی؛

ابوالحسن خان رقیب!

یک بار دیگر از میدان فردوسی می‌گذریم و این بار دقیق و جست‌وجوگر به مجسمه میان میدان نگاه می‌کنیم. فردوسی، شاعر پرآوازه ایرانی با شاهنامه‌ای زیر بغل به جنوب تهران می‌نگرد و زال، روی تخته سنگی پایین پای فردوسی نشسته است. این مجسمه که 59سال پیش در میدان فردوسی نصب شد اثر هنری استاد «ابوالحسن صدیقی» پدر مجسمه‌سازی ایران است؛ همان کسی که «گوستینوس آمبروزی» مجسمه‌ساز ایتالیایی لقب میکل ‌آنژ شرق را به او داده است. استاد ابوالحسن خان صدیقی از شاگردان تراز اول کمال‌الملک در مدرسه صنایع مستظرفه بود.
معاون ميراث فرهنگي عنوان کرد؛

سر سرباز هخامنشی در راه تخت‌جمشيد

حسن روحاني در بازگشت از مقر سازمان ملل متحد در نيويورک، سرديس سرباز هخامنشي را که به صورت غيرقانوني از ايران خارج شده بود، به ايران بازگرداند. براساس اعلام محمد‌حسن طالبيان، معاون ميراث‌فرهنگي سازمان ميراث‌فرهنگي، در گفت‌وگو با «شرق»، اين نقش‌برجسته سرديس (سر سرباز هخامنشي) به‌زودي به تخت جمشيد برگردانده مي‌شود تا براساس عکس‌ها و اسناد و مدارک موجود در محل اصلي خود دوباره نصب شود.
دکتر زمانه حسن‌نژاد:

سرزمین باران و منفعت

در اغلب منابع جغرافیایی و تاریخی بعد از اسلام فضای طبیعی جنوب و جنوب‌شرقی دریای خزر تبرستان و نقاط جنوب غربی آن گیلان و گیلانات نامیده شده است. این منطقه در قرون نخستین اسلامی به‌دلیل عدم نفوذ مسلمانان از اهمیت چندانی برخوردار نبوده و از سوی جغرافی‌نویسان تلاشی برای شناخت آن صورت نگرفته است. سرزمین‌های جنوبی دریای خزر شامل استرآباد، مازندران و گیلان که خود شامل دیلم و تالش است، از بافت جغرافیایی و پوشش طبیعی شبیه به هم برخوردارند و در یک زیست‌بوم جغرافیایی می‌گنجند.
کارکرد کبوترخانه‌ها در فرهنگ و اقتصاد؛

آنچه در «شب کبوتر و کبوتربازی در ایران» گذشت

کبوتربازی یک عنصر مهم فرهنگی ماست که فراموش شده است. تعداد کارها درباره سابقه کبوتر و کبوتربازی و تمامی فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی که در طول تاریخ ما جای پایش را می‌توانیم پیدا کنیم، بسیار است.
مسابقات عشایر؛

حواشی مسابقات عشایر جهان + تصاویر

در دوره سوم مسابقات جهانی عشایر ورزشکاران جمهوری اسلامی ایران، آلمان، لهستان، آرژانتین، آمریکا، قزاقستان و دیگر کشور‌ها حضور دارند. جایزه این مسابقات ۲۸ میلیون سم معادل ۴۰۶ هزار دلار اعلام شده است.
غارت و آبادانی!

بررسی وضع اقتصادی مردم نیشابور در عهد سلجوقیان

با توجه به اینکه خراسان دوره سلجوقی گرفتار درگیری‌های خارجی و نابسامانی‌های داخلی بوده است، می‌توان به دشواری اوضاع اقتصادی مردم نیشابور پی برد.
کاوه منصوری ــ پژوهشگر؛

چرا گورستانهای تاریخی کتابخانه‌های سنگی هستند/قبرستانی در تهران که بیمارستان شد+تصاویر

یک پژوهشگر با تشریح گورستان پرلاشز فرانسه به‌عنوان یکی از معروف‌ترین گورستانهای تاریخی بر بیمه‌شدن گورستانها تأکید کرد و گفت: گورستان‌های تاریخی، کتابخانه‌هایی سنگی با نمادها و نشانه‌های فراوان هستند و حتی یک گورستان را هم نباید از دست بدهیم.
نقیب زاده؛

عمق استراتژیک ایران اشتباه تعریف شد

نقیب زاده در برنامه "این جا" شبکه چهار اینطور بیان کرد که عمق استراتژیک ایران اشتباه تعریف شده است.
در آستانه روز خبرنگار برگزار شد؛

بررسی چالش های حرفه خبرنگاری در استان یزد

شماری از خبرنگاران و فعالان رسانه های یزد در میزگردی که با عنوان « بررسی چالش های حرفه خبرنگاری » در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز استان برگزار شد، به بیان دیدگاه ها و نظرهای خود در خصوص مسائل و مشکلات این حوزه پرداختند.
معماری کم نظیر؛

مرکزمطالعاتی و تحقیقاتی نفت ملک عبدالله

پردیس این مرکز(5 سازه مورد اشاره) شامل مراکز دانش انرژی، رایانه، کنفرانس و نمایشگاه، کتابخانه با آرشیو صد هزار جلدی و نماز خانه می شود.
فقدان فردگرایی در میان ایرانیان؛

رفتار شناسی جامعه ایرانی، "فردگرایی" یا " خودمداری "

لازمۀ تحول آگاهانه هر جامعه، شناخت واقعیت های اجتماعی آن جامعه است. برای بدست آوردن چنین شناختی می توان هر جامعه ای را از دیدگاه های متفاوت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و …. مورد بررسی قرار داد. در این مقال سعی کرده ایم دو سیستم متفاوت حاکم بر جوامع اجتماعی، که اگر چه از نظر معنایی مشابه یکدیگرند ولی از نظر مفهوم کاملا ً مجزا می باشند، را مورد بررسی قرار دهیم: “فردگرایی” و “خودمداری”.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها