بررسی ارتباط امنیت و فرهنگ

امنیت فرهنگی چیست؟

روزنامه 'نسل فردا' روز یکشنبه در تیتر نخست خود در مطلبی با عنوان ' امنیت فرهنگی'، امنیت و فرهنگ را از منظری کاربردی مورد بررسی قرار داد.
بررسی سبک‌ها و دوره‌های هنری؛

نشان هنر صدر مسیحیت؛ تفکر نهادینه در آن است

تمرکز هنر صدر مسیحیت بر روی اعتقادات است و کم‌تر شاخصه ظاهری دارد و نشانگر هنر صدر مسیحیت تفکر نهادینه در آن است.
چله‌بزرگه، چله وسطی و چله‌كوچیكه؛

آداب شب های چله در روستای فریس آباد

آیین شب یلدا در فریس آباد از دیرباز در سه شب متوالی باعناوین شب " چله‌بزرگه"، "چله وسطی" و" چله‌كوچیكه" برگزار می‌شده است و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌گشودند و از هر دری سخنی می‌گفتند.
گفتگوی پیتر باگدانوویچ با هیچکاک:

آشنایی با عقاید و متدهای هیچکاکی

پيتر باگدانوويچ يکي از نزديک ترين دوستان هيچکاک در سالهاي واپسين زندگي اش بود و آشنايي او با تقريبا تمام بزرگان هاليوود و اصول فيلم سازي در آن اجازه ي طرح پرسش هايي متفاوت تر را به او مي داد. در اين متن خلاصه بيش تر پرسش ها حذف شده و تنها به نام فيلم هايي که مورد بحث قرار گرفته اند اشاره شده است.
دکتر محمود سریع القلم :

چرا این‌قدر انتقاد زیاد است؟

انتقادات زیاد است چون ما انتظارات غیر واقعی داریم. هیچ خروجی بدون دلیل نیست. در پایتخت دانمارک، ۵۰ درصد مردم با دوچرخه تردد می کنند. ۴۰۰ کیلومتر خطوط دوچرخه سواری ساخته شده است و ۶۳ درصد نمایندگان مجلس با دوچرخه به پارلمان می‌روند.
آیین باستانی «نوروز»؛

چرا نوروز دوباره ثبت جهانی شد؟

«نوروز» بار دیگر در فهرست میراث جهانی ثبت شد، چون پنج کشور تمایل داشتند تا این آیین باستانی را مشترک با کشورهای همسایه خود در سطحی گسترده‌تری به‌عنوان یک آیین باستانی به ثبت جهانی برسانند.
چرایی ثبت دوباره جهانی نوروز:

ثبت جهانی "نوروز" با مشارکت 12 کشور

به گفته محمد حسن طالبیان پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه‌های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری‌های مشترک فرهنگی، ظرفیت‌سازی و آموزش و سایر موضوع های بین کشوری را فراهم ساخته است.
گزاره‌ها و اعتقادات بی‌پایه=خرافه؛

تاریخچه خرافه گرایی!

خرافه‌گرایی در میان انسان‌ها، یک امر انسان شناختی به حساب می‌آید زیرا تمامی جوامع بشری بدان توجه دارند. برخی از جوامع به دلایلی بیشتر از دیگر جوامع بدان توجه می‌کنند.
در گفت و گو با سیدرضا صالحی امیری

دیدگاه‌های امنیتی وزیر جدید ارشاد

وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سابق کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی و معاون وزیر اطلاعات در دولت اصلاحات می‌گوید که ایران در زایشگاه تروریسم زیست می‌کند.
نماینده وزارت فرهنگ تونس؛

استعمار جدید می‌خواهد بر روح و روان مردم حکومت کند

نماینده وزارت فرهنگ تونس با اشاره به این که مسئله ‌فلسطین موضوعی جهانی و انسانی و اسلامی است، تأکید می‌کند که استعمار جدید می خواهد بر روح و روان مردم حکومت کند.
حال و هوای پوشاک تولیدی در ایران؛

چرخ تولید ایرانی روی خط غرب گرایی/ طرح های ایرانی تابع مد های بیگانه

حال و هوای تولیدی پوشاک در ایران به سمت غرب گرایی گرایش پیدا کرده و در سایه عدم نظارت فرهنگ بومی و اسلامی به فراموشی سپرده شده و لباس های تنگ و کوتاه غربی جولانگاه خیابان های کشور شده است.
میزگردی با حضور تقی آزاد ارمکی و مقصود فراستخواه

پاشنه آشیل هویت ایرانیان

سهم «احساس» و «عقلانیت» در پازل هویت ایرانی چقدر است؟ نخبگان و روشنفکران در تعیین این سهم چه نقشی دارند؟ «بحران هویتی» در چه برهه‌های تاریخی‌ به‌وجود می‌آید؟
با نامداران ایران؛

قاضی طباطبایی؛ دریای عرفان و اخلاق

«سیدعلی قاضی طباطبایی» عالم، عارف و استاد برجسته اخلاق است که برخی از علمای برجسته در زمره شاگردان او به شمار می روند. شهرت قاضی هر چند بیشتر در زمینه های عرفانی است اما او در علوم دیگر مانند حدیث، فقه و تفسیر نیز صاحب نظر شناخته می شود.
حجت‌الاسلام محمد محمدیان:

فرهنگ را از جهت حاکمیتی حداقلی و از جهت مردمی حداکثری ببینیم

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: ما در کار فرهنگ هیچ چاره‌ای نداریم جز این‌که زمینه فعالیت مردم را فراهم کنیم و مجموعه‌های مردمی به صحنه وارد شوند.
رییس موسسه فرهنگی اکو؛

شمس ومولانا نه تنها متعلق به ايران بلکه متعلق به تمام دنيا است.

سمینار بین المللی شمس تبریزی نه تنها در تاریخ خوی یا ایران بلکه در کل جهان دانش و معرفت نقطه عطفی بشمار می رود.
رواج گسترده لباس های نامتعارف با نوشته های غیر اخلاقی

آسیب شناسی نوشته های روی لباس ها: چالش بزرگ فرهنگی

رواج گسترده لباس های نامتعارف با نوشته های غیر اخلاقی دل هر فرهنگ دوستی را به درد می آورد ترویج دانسته یا نادانسته این قبیل پوشاک بسیار نگران کننده است.
حاشیه ای بر عملکرد وزارت ارشاد؛

وزارت ارشاد؛ خاکریز یا اتوبان نفوذ؟!

انقلاب مردم ایران بیش از آنکه صبغه سیاسی داشته باشد؛ بن مایه های فرهنگی و ایدئولوژیک داشت. از همین رو تقابل فرهنگی با انقلاب ملت ایران از همان ابتدا در دستور کار دستگاه عظیم رسانه ای-تبلیغاتی غرب و در راس آن آمریکا قرار گرفت.
در همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید مطرح شد:

باید مولفه‌های زیست فرهنگی جامعه را تامین کنیم

همایش تبیین دستاوردهای فرهنگی دولت تدبیر و امید عصر شنبه 13 شهریورماه در سالن همایش کتابخانه ملی با سخنرانی سید رضا صالحی امیری آغاز به کار کرد.
بازی ایران و قطر؛

درباره غیرت و قطر و قلدربازی

«البته نباید از عنصر تأثیرگذاری به اسم غیرت هم گذشت. متاسفانه این فکل‌روشنفکرهای بی‌غیرت و بیکار فقط نشسته‌اند و تز می‌دهند. ما کنسرت را که لغو می‌کنیم یا با مشت می‌زنیم تو صورت خبرنگار یا به هنرمندان فحش ناموسی می‌دهیم، به خاطر این است که غیرت داریم. اتفاقا هم در قوانین فیفا و هم در قانون اساسی خودمان در بند آخر نوشته شده که «در صورت داشتن غیرت رعایت هیچکدام از بندهای فوق الزامی نیست!»
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب بررسی کرد:

تفاوت نگاه تمدن‌ساز و غیرتمدنی به هنر/ هنر مادر فرهنگ و تمدن است

حجت‌الاسلام سید ابوالقاسم حسینی گفت: منظور از نگاه تمدنی یا نگاه تمدن‌ساز این است که ما معتقد باشیم هنر در زندگی و سرنوشت انسان نقش اساسی دارد. به این معنا هنر مادر فرهنگ و مادر تمدن است.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها