سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معماری کم نظیر؛

مرکزمطالعاتی و تحقیقاتی نفت ملک عبدالله

پردیس این مرکز(5 سازه مورد اشاره) شامل مراکز دانش انرژی، رایانه، کنفرانس و نمایشگاه، کتابخانه با آرشیو صد هزار جلدی و نماز خانه می شود.
فقدان فردگرایی در میان ایرانیان؛

رفتار شناسی جامعه ایرانی، "فردگرایی" یا " خودمداری "

لازمۀ تحول آگاهانه هر جامعه، شناخت واقعیت های اجتماعی آن جامعه است. برای بدست آوردن چنین شناختی می توان هر جامعه ای را از دیدگاه های متفاوت اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و …. مورد بررسی قرار داد. در این مقال سعی کرده ایم دو سیستم متفاوت حاکم بر جوامع اجتماعی، که اگر چه از نظر معنایی مشابه یکدیگرند ولی از نظر مفهوم کاملا ً مجزا می باشند، را مورد بررسی قرار دهیم: “فردگرایی” و “خودمداری”.
ریشه‌یابی فرهنگ نق‌زدن ایرانی‌ها در گفت و گو با محمدرضا جوادی یگانه؛

غَُر می‌زنم پس هستم!

ایرانی‌ها در طول تاریخ مصداق مدارا ‌و ‌تحمل و تسامح بوده‌اند اما امروز این ویژگی‌های فرهنگی جایش را به از همه‌‌چیز شکایت داشتن، همیشه طلبکاربودن و غرزدن به عالم و آدم داده است. تقریبا در تمام جمع‌های آشنا و ناشناس و در دانشگاه و مهمانی و تاکسی، از سیر تا پیاز زندگی در ایران و وضع همه‌‌چیز شکوه داریم و نق می‌زنیم.
چرا مردان «دامن» نپوشیدند؟

تحلیلی معناشناختی از رابطه «مد» و «قدرت»

بحث میل به زیبایی و گفتمان زیبایی‌شناختی همواره با بحث «هویت» و «مد» گره خورده است. هیچ هویتی، هویت برای «خود» نیست، هر هویتی همواره پای «دیگری» را به گفتمان زیبایی باز می‌کند.
دفاعیۀ دکتر صالحی از رسالۀ خود؛

هستی از دو چشم‌انداز

آنچه در پی می‌آید متن ویراستۀ دفاعیۀ دکتر اسکندر صالحی از رسالۀ دکتری خود است. این دفاعیه در سال 1395 و در دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران، ایراد شده است. عنوان رسالۀ دکتری ایشان «هستی‌شناسی ابن‌سینا در اشارات و تنبیهات در مقایسه با هستی‌شناسی ارسطو در متافیزیک» است. به مناسبت انتشار این رساله از سوی نشر «نگاه معاصر» این سخنان منتشر می‌شود.
ولایتی در بازدید از نمایشگاه کتاب؛

رکن اصلی طب سنتی طب ایرانی است

دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب از غرفه انتشارات امیر کبیر بازدید و از جدید ترین کتاب خود تحت عنوان"دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران" رو نمایی کرد.
روابط فرهنگی و تاریخی؛

پنجره‌ای رو به ایران فرهنگی

پیشینه پیوند ایران و تاجیکستان، محدود به همین سال‌ها و دهه‌ها نیست بلکه به قرون و اعصار دور بازمی‌گردد. این دو سرزمین که ابتدا به واسطه سیاست‌های استعماری انگلیس و بعد به سبب انقلاب بلشویکی روس‌ها جدا افتادند، در ایران فرهنگی چنان درهم تنیده‌اند که انفصال این اتصال، نشدنی می‌نماید.
جبران 10 سال کم کاری!

آقای ضرغامی! شما هم در این آشغال‌پراکنی بی‌تقصیر نیستید

خدا را شکر می‌کنم که رئیس سابق صدا و سیما که 10 سال آن هم در دوران طلایی احمدی نژادی رئیس بزرگترین سازمان فرهنگی ایران با 75 میلیون مخاطب بودند کمی از مسئولیت‌هایشان کم شده و فرصت پیدا کرده‌اند ایران گردی کنند و عکس یادگاری هم بیاندازد. بازهم خدا را شکر هنوز گردنشان راست نمانده است و توان چرخش به این طرف و آن طرف را دارند و با کمی کج کردن متوجه شده‌اند که وا مصیبتا، بعد از چهل سال چه آشغال دونی درست کرده‌ایم.
روز جهانی سندرم داون؛

21 مارس روز جهانی سندرم داون (پزشکی - اخبار ویژه)

21 مارس مصادف با اول فروردین ماه، روز جهانی سندرم داون نام گرفته است.
سال نو؛

سال 97 مبارک

سال هزار سیصد و نود و هفت بر همگان مبارک باد.
هوشنگ جاوید تشریح کرد؛

خارجی‌ها کدام آیین‌های نوروزی را تغییر دادند

یک پژوهشگر معتقد است خارجی‌ها در دوره ناصرالدین شاه قاجار در برخی از آیین‌های نوروزی ما دخالت کردند و آن را با شیوه‌های مرموزانه‌ای تغییر دادند که یکی از آنها سفره نوروزی است.
زنان قاجار در فشن شوی «گوچی»! + تصاویر؛

دختران قاجار در فشن شوی برند مشهور جهانی

برند گوچی (Gucci) در آخرین فشن شو خود، با خلاقیتی که به مدل لباس و چهره مانکن ها داده، توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. در واقع او برای این فشن شو از روسری، نقاب، خال، عمامه و معماری آسیایی الهام گرفته است.
آثار هنری روی اسکناس‌؛

آثار هنری چه زمانی روی اسکناس‌های ایرانی جا خوش می‌کنند؟

سفیر سوییس چند روز پیش با نشان دادن اسکناس صد فرانکی این کشور که روی آن دو مجسمه آلبرتو جاکومتی (هنرمند سوییسی) نقش بسته بود، از اهمیت هنر در این کشور سخن گفت؛ تا جایی که آثار هنری روی پول رایج آن چاپ می‌شود؛ اما در ایران آثار هنری چه زمانی روی اسکناس‌ها نقش می بندند؟
چه باید پوشید؟

قوانین پوشش در کشورهای مختلف دنیا

در بسیاری از کشورها در مورد اینکه چه لباسی باید پوشید، قانون مدونی وجود ندارد، اما با نگاه به نوع پوشش منع‌شده در قوانین این کشورها می‌توان غیرمستقیم به نوع پوشش متداول این کشورها دست یافت.
گفتمان توسعه یا ادبیات شعارمحور؟

از دراویش خیابان پاسداران تهران تا اولین ارز دیجیتال اسلامی در مالزی و مقبره ملانصرالدین در ترکیه

دو سوال محوری در جوامع توسعه محور در مواجهه با پدیده ها وجود دارد: این پدیده چه نسبتی با توسعه دارد؟ و چگونه می توان از این پدیده در جهت توسعه کشور استفاده کرد؟
رئیس فرهنگستان علوم خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی:

علم ماهیتی متفاوت با دین دارد/وقتی سیاست با علم خلط می‌شود، هرچه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند

رئیس فرهنگستان علوم در نامه‌ای خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی با بیان این که علم ماهیتی متفاوت با دین دارد و به این جهت نمی‌توان آن را به صفت دینی متصف کرد، گفت: وقتی مطلب سیاسی با مساله علمی خلط می‌شود، هر چه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند. البته وجود علوم دینی محرز است، اما آنها علومی هستند که مسائلشان مسائل دینی است، ولی علم‌های دیگر هر یک مسائل خاص خود را دارند و با روش خاص به تحقیق و پژوهش در مسائل می‌پردازند.
یکی از عجایب روزگار؛

چرا ایرانی ها شکست‌هایشان را نقاشی می‌کردند

بهشتی گفت: در جنگ چالدران براساس معیارهای غرب و به لحاظ نظامی ما شکست خوردیم اما از عجایب روزگار این است که اگر به چهل ستون اصفهان نگاه کنید می‌بیند نقاشی از جنگ چالدران آنجا وجود دارد!چطور می‌شود ما شکست خوردیم و شکست خودمان را نقاشی کردیم.
بازآفريني فرهنگ شهري؛

مدیریت شهری نوین در ایران

شهرنشيني سريع توأم با فقر و فزوني جمعيت، يکي از مهم‌ترين فرايندهايي است که جوامع انساني را در هزاره جديد متأثر کرده است. اين روند در کشورهاي در‌حال‌توسعه، با سرعت مضاعفي در جريان بوده و چالش‌هاي عديده‌اي را موجب شده است که از آن جمله مي‌توان به کمبود امنيت اقامت، تخريب محيط زيست، اشباع زيرساخت‌ها، کاهش منابع مالي دولت‌ها، شکاف‌هاي گسترده اجتماعي، افزايش خشونت‌ها بر اثر رشد نابرابري در شهرها و در نهايت رشد ناپايداري‌ها اشاره كرد. اين شرايط، آسيب‌هاي بسیاری را براي مديران سطوح ملي و محلي در اين کشورها به همراه داشته است.
بررسي الزام آگاهي شهروندان از معيارهاي شهري ؛

گسيختگي به نام هويت

شهر به عنوان مهم‌ترین زیستگاه بشر در دنیای معاصر که پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠٢٥ بیش از ٦٠ درصد جمعیت جهان را در خود جای دهد، به سبب مداخلات گسترده انسان دارای معضلات فراوانی برای زندگی شده است. حال آنکه زندگی شهری نیز اجتناب‌ناپذیر است. انفجار و تراكم فزاينده جمعیت، بیگانه‌شدن انسان از طبیعت، كمبود مسكن، فقر، آلودگي هوا، آلودگی صوتی و نوری، ترافيك، زاغه‌نشینی، شیوع زندگي ناسالم و در نهایت بی‌هویتی شهروندان، همه نشان از لجام‌گسیختگی پدیده شهرنشینی و نیاز به برنامه‌ریزی و توجه ویژه به شهر دارند.
بهشتی :

قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: دورویی، تنبلی، دروغگویی، بی‌توجهی به حقوق دیگران و قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست بلکه بیماری فرهنگی است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها