سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چرا مردان «دامن» نپوشیدند؟

تحلیلی معناشناختی از رابطه «مد» و «قدرت»

بحث میل به زیبایی و گفتمان زیبایی‌شناختی همواره با بحث «هویت» و «مد» گره خورده است. هیچ هویتی، هویت برای «خود» نیست، هر هویتی همواره پای «دیگری» را به گفتمان زیبایی باز می‌کند.
دفاعیۀ دکتر صالحی از رسالۀ خود؛

هستی از دو چشم‌انداز

آنچه در پی می‌آید متن ویراستۀ دفاعیۀ دکتر اسکندر صالحی از رسالۀ دکتری خود است. این دفاعیه در سال 1395 و در دانشگاه آزاد، واحد علوم و تحقیقات تهران، ایراد شده است. عنوان رسالۀ دکتری ایشان «هستی‌شناسی ابن‌سینا در اشارات و تنبیهات در مقایسه با هستی‌شناسی ارسطو در متافیزیک» است. به مناسبت انتشار این رساله از سوی نشر «نگاه معاصر» این سخنان منتشر می‌شود.
ولایتی در بازدید از نمایشگاه کتاب؛

رکن اصلی طب سنتی طب ایرانی است

دکتر علی اکبر ولایتی رئیس هیات امنا و هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی با حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب از غرفه انتشارات امیر کبیر بازدید و از جدید ترین کتاب خود تحت عنوان"دایره المعارف پزشکی اسلام و ایران" رو نمایی کرد.
روابط فرهنگی و تاریخی؛

پنجره‌ای رو به ایران فرهنگی

پیشینه پیوند ایران و تاجیکستان، محدود به همین سال‌ها و دهه‌ها نیست بلکه به قرون و اعصار دور بازمی‌گردد. این دو سرزمین که ابتدا به واسطه سیاست‌های استعماری انگلیس و بعد به سبب انقلاب بلشویکی روس‌ها جدا افتادند، در ایران فرهنگی چنان درهم تنیده‌اند که انفصال این اتصال، نشدنی می‌نماید.
جبران 10 سال کم کاری!

آقای ضرغامی! شما هم در این آشغال‌پراکنی بی‌تقصیر نیستید

خدا را شکر می‌کنم که رئیس سابق صدا و سیما که 10 سال آن هم در دوران طلایی احمدی نژادی رئیس بزرگترین سازمان فرهنگی ایران با 75 میلیون مخاطب بودند کمی از مسئولیت‌هایشان کم شده و فرصت پیدا کرده‌اند ایران گردی کنند و عکس یادگاری هم بیاندازد. بازهم خدا را شکر هنوز گردنشان راست نمانده است و توان چرخش به این طرف و آن طرف را دارند و با کمی کج کردن متوجه شده‌اند که وا مصیبتا، بعد از چهل سال چه آشغال دونی درست کرده‌ایم.
روز جهانی سندرم داون؛

21 مارس روز جهانی سندرم داون (پزشکی - اخبار ویژه)

21 مارس مصادف با اول فروردین ماه، روز جهانی سندرم داون نام گرفته است.
سال نو؛

سال 97 مبارک

سال هزار سیصد و نود و هفت بر همگان مبارک باد.
هوشنگ جاوید تشریح کرد؛

خارجی‌ها کدام آیین‌های نوروزی را تغییر دادند

یک پژوهشگر معتقد است خارجی‌ها در دوره ناصرالدین شاه قاجار در برخی از آیین‌های نوروزی ما دخالت کردند و آن را با شیوه‌های مرموزانه‌ای تغییر دادند که یکی از آنها سفره نوروزی است.
زنان قاجار در فشن شوی «گوچی»! + تصاویر؛

دختران قاجار در فشن شوی برند مشهور جهانی

برند گوچی (Gucci) در آخرین فشن شو خود، با خلاقیتی که به مدل لباس و چهره مانکن ها داده، توجهات بسیاری را به سمت خود جلب کرده است. در واقع او برای این فشن شو از روسری، نقاب، خال، عمامه و معماری آسیایی الهام گرفته است.
آثار هنری روی اسکناس‌؛

آثار هنری چه زمانی روی اسکناس‌های ایرانی جا خوش می‌کنند؟

سفیر سوییس چند روز پیش با نشان دادن اسکناس صد فرانکی این کشور که روی آن دو مجسمه آلبرتو جاکومتی (هنرمند سوییسی) نقش بسته بود، از اهمیت هنر در این کشور سخن گفت؛ تا جایی که آثار هنری روی پول رایج آن چاپ می‌شود؛ اما در ایران آثار هنری چه زمانی روی اسکناس‌ها نقش می بندند؟
چه باید پوشید؟

قوانین پوشش در کشورهای مختلف دنیا

در بسیاری از کشورها در مورد اینکه چه لباسی باید پوشید، قانون مدونی وجود ندارد، اما با نگاه به نوع پوشش منع‌شده در قوانین این کشورها می‌توان غیرمستقیم به نوع پوشش متداول این کشورها دست یافت.
گفتمان توسعه یا ادبیات شعارمحور؟

از دراویش خیابان پاسداران تهران تا اولین ارز دیجیتال اسلامی در مالزی و مقبره ملانصرالدین در ترکیه

دو سوال محوری در جوامع توسعه محور در مواجهه با پدیده ها وجود دارد: این پدیده چه نسبتی با توسعه دارد؟ و چگونه می توان از این پدیده در جهت توسعه کشور استفاده کرد؟
رئیس فرهنگستان علوم خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی:

علم ماهیتی متفاوت با دین دارد/وقتی سیاست با علم خلط می‌شود، هرچه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند

رئیس فرهنگستان علوم در نامه‌ای خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی با بیان این که علم ماهیتی متفاوت با دین دارد و به این جهت نمی‌توان آن را به صفت دینی متصف کرد، گفت: وقتی مطلب سیاسی با مساله علمی خلط می‌شود، هر چه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند. البته وجود علوم دینی محرز است، اما آنها علومی هستند که مسائلشان مسائل دینی است، ولی علم‌های دیگر هر یک مسائل خاص خود را دارند و با روش خاص به تحقیق و پژوهش در مسائل می‌پردازند.
یکی از عجایب روزگار؛

چرا ایرانی ها شکست‌هایشان را نقاشی می‌کردند

بهشتی گفت: در جنگ چالدران براساس معیارهای غرب و به لحاظ نظامی ما شکست خوردیم اما از عجایب روزگار این است که اگر به چهل ستون اصفهان نگاه کنید می‌بیند نقاشی از جنگ چالدران آنجا وجود دارد!چطور می‌شود ما شکست خوردیم و شکست خودمان را نقاشی کردیم.
بازآفريني فرهنگ شهري؛

مدیریت شهری نوین در ایران

شهرنشيني سريع توأم با فقر و فزوني جمعيت، يکي از مهم‌ترين فرايندهايي است که جوامع انساني را در هزاره جديد متأثر کرده است. اين روند در کشورهاي در‌حال‌توسعه، با سرعت مضاعفي در جريان بوده و چالش‌هاي عديده‌اي را موجب شده است که از آن جمله مي‌توان به کمبود امنيت اقامت، تخريب محيط زيست، اشباع زيرساخت‌ها، کاهش منابع مالي دولت‌ها، شکاف‌هاي گسترده اجتماعي، افزايش خشونت‌ها بر اثر رشد نابرابري در شهرها و در نهايت رشد ناپايداري‌ها اشاره كرد. اين شرايط، آسيب‌هاي بسیاری را براي مديران سطوح ملي و محلي در اين کشورها به همراه داشته است.
بررسي الزام آگاهي شهروندان از معيارهاي شهري ؛

گسيختگي به نام هويت

شهر به عنوان مهم‌ترین زیستگاه بشر در دنیای معاصر که پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠٢٥ بیش از ٦٠ درصد جمعیت جهان را در خود جای دهد، به سبب مداخلات گسترده انسان دارای معضلات فراوانی برای زندگی شده است. حال آنکه زندگی شهری نیز اجتناب‌ناپذیر است. انفجار و تراكم فزاينده جمعیت، بیگانه‌شدن انسان از طبیعت، كمبود مسكن، فقر، آلودگي هوا، آلودگی صوتی و نوری، ترافيك، زاغه‌نشینی، شیوع زندگي ناسالم و در نهایت بی‌هویتی شهروندان، همه نشان از لجام‌گسیختگی پدیده شهرنشینی و نیاز به برنامه‌ریزی و توجه ویژه به شهر دارند.
بهشتی :

قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: دورویی، تنبلی، دروغگویی، بی‌توجهی به حقوق دیگران و قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست بلکه بیماری فرهنگی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

عزت‌مداری در حج مهمترین دستاورد امام در انقلاب اسلامی بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حج قبل از انقلاب با حج بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست، گفت: امام با انقلاب اسلامی توانست این حج را به حجی با عزت و افتخارآفرین تبدیل کند.
تمدن های اسرار آمیز؛

راز های 8 تمدن مشهور که به طرز عجیبی ناپدید شدند

کاملا طبیعی است که هر چه زمان می‌گذرد و رو به جلو می‌رود، بعضی از چیز‌ها نابود شده و چیز‌های جدیدی به وجود بیایند. چشم اندازی که ما از جهان داریم روز به روز در حال تغییر است.
ایران و ایرانیان عصر ناصرالدین‌شاه؛

طویله و کارکردهای آن در دوره قاجار

نخستین نماینده سیاسی ایالات‌متحده آمریکا در ایران «س، ج، بنجامین» بود. وی سفارت آمریکا در ایران را پایه‌گذاری کرده است و نخستین کاردار و سرکنسول این کشور در ایران محسوب می‌شود. بنجامین گزارشی در قالب سفرنامه از مدت حضور خود در ایران با عنوان «ایران و ایرانیان عصر ناصرالدین‌شاه» نوشته است که اطلاعات جالبی در مورد سیاست‌های ایران و آمریکا در این دوران، عملکرد شاه ایران و دربار او و همچنین روزگار و سنت‌های مردم در این دوران را شامل می‌شود و از آنجا که در این زمان برخلاف دهه‌های آتی آمریکا چندان سیاست‌های استعمارگرانه در قبال ایران نداشته است، مطالعه این قابل‌توجهی سفرنامه اطلاعات از این دوره تاریخ ایران در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. بنجامین در قسمتی از کتاب خود به معرفی سرطویله در ایران پرداخته و ضمن آن مشاغل موجود در سرطویله‌ها و کارکرد اجتماعی و اقتصادی آن را معرفی می‌کند که در ادامه بخشی از آن را می‌آوریم.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها