سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رامین ناصرنصیر:

خودسانسوری جلوی طرح مشکلات مردم را در سریال‌ها می‌گیرد

رامین ناصرنصیر ضمن بیان اینکه اکنون معیار انتخاب بازیگران میزان فالوئر و شهرت در فضای مجازی شده است، درباره کیفیت آثار نمایشی تلویزیون گفت: ممیزی و خودسانسوری سبب شده تا امروز مشکلات مردم در مجموعه‌های نمایشی بیان نشود. در صورتی که تا مشکلات مطرح نشوند، نمی‌توان آنها را حل کرد.
مدیر گروه فرهنگ یونسکو-ایران:

زبان فارسی نیرومندترین ابزار ایران در کشورگشایی‌های فرهنگی است

مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو-ایران معتقد است: ادبیات قوی‌ترین و نیرومندترین معیاری است که در جاده ابریشم داریم و سبب برتری ایران نسبت به سایر کشورهای فعال در جاده ابریشم شده است و زبان پارسی نیرومندترین ابزار ایران در کشورگشایی‌های فرهنگی است.
اهمیت‌ زبان فارسی؛

کاهش ۷۵ درصدی سفیران زبان فارسی

زبان فارسی برای ما مهم است.»، «ما به زبان فارسی اهمیت می‌دهیم.»، «ما می‌خواهیم زبان فارسی را در دنیا گسترش دهیم.» «اگر به زبان فارسی اهمیت ندهیم، خودمان را نابود کرده‌ایم.» اگر بخواهم بگویم، باز هم می‌توانم؛ از همین جملات فراوان است و تا هر زمان هم که بخواهید با همین جمله‌ها ادامه می‌دهیم. مطمئنا وقتی از زبان فارسی حرف می‌زنیم، از یک چیز ساده حرف نمی‌زنیم، شاید برخی فکر کنند چه لزومی دارد ما آموزش زبان فارسی داشته باشیم، زبان فارسی که ساده است و احتیاجی به آموزش ندارد. این اتفاقا اصلا ساده نیست، زبان فارسی برای ما و خیلی از کشورهای منطقه اهمیت دارد و مطمئنا برای اینکه این اتفاق بیفتد باید برنامه‌ریزی درستی انجام بگیرد و طبق آن برنامه‌ریزی پیش برویم. کارهای زیادی انجام گرفته و کارهای دیگری هم درحال انجام است، در این گزارش که موضوعش زبان فارسی است، می‌خواهیم به بحث کرسی‌های زبان فارسی بپردازیم، کرسی‌های زبان فارسی در‌حال‌حاضر وضعیت خوبی ندارند و به تعبیری دیگر، به شرایط اضطرار رسیده‌اند، این کرسی‌ها، مطمئنا یکی از ارکان گسترش زبان فارسی هستند، اما اگر شنیده باشید در‌حال تعطیل‌شدن هستند یا اینکه به‌طور کل تعطیل شده‌اند. در این گزارش به این موضوع و سابقه اینکه این کرسی‌ها زیرمجموعه کدام نهاد است و چرا باید حفظ شوند، پرداختیم

شهردار کیوتوی ژاپن به کیم کارداشیان نامه نوشت

«دایساکو کادوکاوا» ، توضیح داد نام «کیمونو»سمبل ارزشهای فرهنگی ژاپن است و قراردادن این نام روی لباس زیر رونمایی شده توسط وی به ارزشهای فرهنگی ژاپن لطمه می‌زند.
مصطفی ملکیان:

بسیاری از کسانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند نژاد ایرانی ندارند+ فیلم

مصطفی ملکیان گفت: بسیاری از کسانی که در ایران کنونی زندگی می‌کنند نژاد ایرانی ندارند و بسیاری از کسانی که نژاد ایرانی دارند در ایران کنونی زندگی نمی‌کنند. مفهوم ایران یک مفهوم اعتباری و قراردادی است و این مفهوم اعتباری و قراردادی را هر جا بنهید ترجیح بلا مرجّح است. جامعه ایران به لحاظ فرهنگی از لایه‌های فرهنگی متفاوت با یکدیگر ساخته شده است. چیزی که تغییر نکرده به معنای این نیست که تغییر نخواهد کرد.
به عقب برنمیگردیم ...

چرا نماد استرالیا کانگورو و شتر مرغ است؟

کانگورو‌ها و شترمرغ‌های استرالیایی نمی‌توانند به عقب حرکت کنند. به همین دلیل به عنوان نماد استرالیا انتخاب شدند که نشان می‌دهد این کشور همیشه رو به جلو حرکت می‌کند
مقصر اصلی بی‌فرهنگی فوتبال کیست؟

ریشه‌های خشونت در دنیای توپ گرد

این روزها فوتبال بهانه‌ای است برای جنگ خیابانی بین خرس‌های جنوب مادرید(کارگران فقیر کارخانه‌های حومه تنه‌ریف که اکثرا هوادار اتلتیکومادرید هستند) و ثروتمندان شمال مادرید که با دیدن چهره نوه پادشاه فیلیپ، بغض کرده و از اینکه پادشاهی جوان و سلامت دارند، خدا را شکر می‌کنند.
تجاوز ممنوع!!!

غربیها دارن میان سمت فرهنگ ما

تو انگلیس از طریق دست دادن با کارمندها انقدر بهشون تجاوز شده که می‌خوان یک قانونی تصویب کنن دست دادن و بغل کردن و دست رو پشت کمر کسی گذاشتن رو ممنوع کنن.
ای مرز پر گهر؛

شکایت میراث فرهنگی از کپی کنندگان سرود «ای ایران»

ریتم شعر، آهنگ و هر چه که حس و حال ایرانی‌ها را با «ایران» پیوند می‌داد، در قطعه‌ای شنیده می‌شد که آستان قدس رضوی حدود یک ماه و نیم پیش آن را منتشر کرد. اما نه به عنوان سرود جدید ملی کشور، بلکه ریتمیک بودن قطعه با سرود ملی ایران، آن‌قدر نزدیک بود که ناخودآگاه این حس را به شنونده القاء می‌کرد.
نظامنامه سامورایی؛

راه و روش سامورایی+ تصاویر

«هیهو» نام سبک تمرینی سامورائی ها است که در برگیرندة روش های مبارزه ای و آیین و استراتژی مبارزه بوده و به معنای قوانین مبارزه می باشد.
تأملی در باب تطور مفهوم «تاریخ فرهنگی»؛

چرا در ایران «تاریخ فرهنگی» نوشته نمی‌شود؟

تاریخ‌نگاری حداقل تا دو دهه پیش عمدتاً همان تاریخ کلاسیک و سنتی بود و هنوز هم یکی از ضعیف‌ترین رشته‌های علوم‌انسانی در ایران، رشته «تاریخ» است؛ چون آنچنان که باید دانش‌آموخته‌های این رشته، مطالعه نظری ندارند و به لحاظ معرفت‌شناختی و روش‌شناختی کماکان در همان پارادایم‌های سنتی تاریخ‌نگاری کلاسیک به سر می‌برند. از دهه هفتاد به بعد در ایران در حوزه کتاب، ترجمه و تألیف اتفاقاتی افتاد و از آن جمله ترجمه «نظریه فرهنگ» بود که متعاقب آن اصطلاحی تحت عنوان «تاریخ فرهنگی» مد شد و بسیاری در خصوص امکان و امتناع آن در ایران به اظهار نظر پرداختند.
گزارشی از فرهنگ عمومی «پررو»پروری؛

ساختارهایی که وقاحت و خشونت می‌زایند،از «دورهمی» تا «گشت ارشاد»

زرنگی و رموز موفقیت در جامعه ایرانی امروز، پیوندی ناگسستنی با «پررویی» و «وقاحت» پیدا کرده است؛ امروزه زرنگترین‌ها، همان پرروترین‌ها هستند!
گفت‌وگو با «فریدون بدره‌ای»؛

بدرِ فرهنگِ ایران

زاده کرمانشاه است به تاریخ ۱۹ دی ۱۳۱۵. در سال 1350 دکترای زبان‌شناسی و زبان‌های باستانی خود را از دانشکده ادبیات دانشگاه تهران دریافت کرد و در محضر بزرگانی چون محمد معین، محمدحسین فاضل تونی، جلال‌الدین همایی، حسین خطیبی، ذبیح‌الله صفا و احسان یارشاطر شاگردی کرد.
تدابیر ویژه شب چله؛

اشتباهاتی که شب یلدا را به کابوس تبدیل می کند!

تدابیر ویژه‌ طب سنتی برای شب یلدا بیان شده است از جمله لزوم پرهیز از یک اشتباه رایج که عدم پرهیز از آن می‌تواند آسیب جدی به سلامت شما وارد کند.اما هرچه هست، نباید فراموش کنیم که شب چله، شب یلدا و بلندترین شب سال است و این اتفاق که در دانش اخترشناسی کهن، انقلاب شتوی یا تحول زمستانی، توصیف می‌شود یک رویداد اثرگذار بر طبیعت است؛ آدمی نیز به‌عنوان عالم صغیر و جزیی از این طبیعت، فارغ از اثربخشی انقلاب زمستانی نیست بنابراین، این ایام باید خوراک و پوشاک خود را به‌گونه‌ای تمهید کند که از شب یلدا و ایام نزدیک به آن، اثر منفی نگیرد و جشن شب چله برای او به صبح رنج و بیماری منتهی نشود.
عجیب اما واقعی؛

حاصل زندگی یک عکاس با قبایل عجیب دنیا

جیمی نلسون عکاس خبری ۵۱ ساله بریتانیایی است که با عکس های پرتره از قبایل مختلف به شهرت جهانی رسیده است. او امسال نیز دومین پروژه خود را با عنوان «احترام به بشریت» منتشر کرد. او از ۳۴ قبیله در ۵ قاره دیدن کرده و هفته ها را با هرکدام گذرانده تا فرهنگ آنها را بهتر و بیشتر درک کند.
دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی :

معماری مدرن ایران از نبود بافت وحدت‌آفرین اسلامی رنج می‌برد

دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی با تاکید بر اینکه معماری و فضاسازی شهری در کشوری مسلمان مانند ایران باید هویت ملی و اسلامی را بازتاب دهد، گفت: معماری مدرن ایران از نبود بافت وحدت‌آفرین اسلامی رنج می‌برد
ابراهیم شیشه‌گر مطرح کرد؛

ماجرای کوروش در مستندی با عنوان «به نام کوروش»

کارگردان اثر هنری مستند «به نام کوروش» گفت ‌:این مستند پیرامون روز کوروش و حوادث 7 آبان است که مراحل آخر ساخت خود را پشت سر می‌گذراند.
سنگ قبرها حرف می‌زنند؛

از سنگ قبرها چه می‌توان آموخت؟

سنگ قبرها حرف می‌زنند و مخاطب‌شان هم مشخص است. آن‌ها با جملات کوتاه‌شان از ارزش‌ها و باورهای درگذشتگان می‌گویند.
با توجه به مصادیق فرهنگ عمومی؛

شما آدم بافرهنگی هستید؟

فرهنگ عمومی به معنای فرهنگ غالب جامعه است که میان عموم مردم رواج دارد و عقاید،‌ ارزش‌ها، جلوه‌های احساسی و هنجارهایی را شامل می‌شود که افراد بدون اجبار حکومت آنها را رعایت می‌کنند اما مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار می‌گیرند.
10 پیشنهاد به خانواده‌ها؛

چه کنیم هویت فرهنگی فرزندان مان گم نشود؟

چگونه می توانیم به فرزندان خود کمک کنیم تا در میدان مغناطیسیِ شبکه‌های ارتباطی و القائات رسانه ها، ایدئولوژی‌ها و امواج ماهواره‌ها، قدرتِ انتخاب خود را از دست ندهند؟ گُم نشوند؟ و ضمن حرکت با دنیای جدید بی‌اصالت نشوند؟
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها