سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس فرهنگستان علوم خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی:

علم ماهیتی متفاوت با دین دارد/وقتی سیاست با علم خلط می‌شود، هرچه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند

رئیس فرهنگستان علوم در نامه‌ای خطاب به دبیرخانه هم‌اندیشی اسلامی با بیان این که علم ماهیتی متفاوت با دین دارد و به این جهت نمی‌توان آن را به صفت دینی متصف کرد، گفت: وقتی مطلب سیاسی با مساله علمی خلط می‌شود، هر چه بکوشند به نتیجه نمی‌رسند. البته وجود علوم دینی محرز است، اما آنها علومی هستند که مسائلشان مسائل دینی است، ولی علم‌های دیگر هر یک مسائل خاص خود را دارند و با روش خاص به تحقیق و پژوهش در مسائل می‌پردازند.
یکی از عجایب روزگار؛

چرا ایرانی ها شکست‌هایشان را نقاشی می‌کردند

بهشتی گفت: در جنگ چالدران براساس معیارهای غرب و به لحاظ نظامی ما شکست خوردیم اما از عجایب روزگار این است که اگر به چهل ستون اصفهان نگاه کنید می‌بیند نقاشی از جنگ چالدران آنجا وجود دارد!چطور می‌شود ما شکست خوردیم و شکست خودمان را نقاشی کردیم.
بازآفريني فرهنگ شهري؛

مدیریت شهری نوین در ایران

شهرنشيني سريع توأم با فقر و فزوني جمعيت، يکي از مهم‌ترين فرايندهايي است که جوامع انساني را در هزاره جديد متأثر کرده است. اين روند در کشورهاي در‌حال‌توسعه، با سرعت مضاعفي در جريان بوده و چالش‌هاي عديده‌اي را موجب شده است که از آن جمله مي‌توان به کمبود امنيت اقامت، تخريب محيط زيست، اشباع زيرساخت‌ها، کاهش منابع مالي دولت‌ها، شکاف‌هاي گسترده اجتماعي، افزايش خشونت‌ها بر اثر رشد نابرابري در شهرها و در نهايت رشد ناپايداري‌ها اشاره كرد. اين شرايط، آسيب‌هاي بسیاری را براي مديران سطوح ملي و محلي در اين کشورها به همراه داشته است.
بررسي الزام آگاهي شهروندان از معيارهاي شهري ؛

گسيختگي به نام هويت

شهر به عنوان مهم‌ترین زیستگاه بشر در دنیای معاصر که پیش‌بینی می‌شود تا سال ٢٠٢٥ بیش از ٦٠ درصد جمعیت جهان را در خود جای دهد، به سبب مداخلات گسترده انسان دارای معضلات فراوانی برای زندگی شده است. حال آنکه زندگی شهری نیز اجتناب‌ناپذیر است. انفجار و تراكم فزاينده جمعیت، بیگانه‌شدن انسان از طبیعت، كمبود مسكن، فقر، آلودگي هوا، آلودگی صوتی و نوری، ترافيك، زاغه‌نشینی، شیوع زندگي ناسالم و در نهایت بی‌هویتی شهروندان، همه نشان از لجام‌گسیختگی پدیده شهرنشینی و نیاز به برنامه‌ریزی و توجه ویژه به شهر دارند.
بهشتی :

قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گفت: دورویی، تنبلی، دروغگویی، بی‌توجهی به حقوق دیگران و قانون گریزی ویژگی فرهنگی ایرانی‌ها نیست بلکه بیماری فرهنگی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛

عزت‌مداری در حج مهمترین دستاورد امام در انقلاب اسلامی بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه حج قبل از انقلاب با حج بعد از انقلاب قابل مقایسه نیست، گفت: امام با انقلاب اسلامی توانست این حج را به حجی با عزت و افتخارآفرین تبدیل کند.
تمدن های اسرار آمیز؛

راز های 8 تمدن مشهور که به طرز عجیبی ناپدید شدند

کاملا طبیعی است که هر چه زمان می‌گذرد و رو به جلو می‌رود، بعضی از چیز‌ها نابود شده و چیز‌های جدیدی به وجود بیایند. چشم اندازی که ما از جهان داریم روز به روز در حال تغییر است.
ایران و ایرانیان عصر ناصرالدین‌شاه؛

طویله و کارکردهای آن در دوره قاجار

نخستین نماینده سیاسی ایالات‌متحده آمریکا در ایران «س، ج، بنجامین» بود. وی سفارت آمریکا در ایران را پایه‌گذاری کرده است و نخستین کاردار و سرکنسول این کشور در ایران محسوب می‌شود. بنجامین گزارشی در قالب سفرنامه از مدت حضور خود در ایران با عنوان «ایران و ایرانیان عصر ناصرالدین‌شاه» نوشته است که اطلاعات جالبی در مورد سیاست‌های ایران و آمریکا در این دوران، عملکرد شاه ایران و دربار او و همچنین روزگار و سنت‌های مردم در این دوران را شامل می‌شود و از آنجا که در این زمان برخلاف دهه‌های آتی آمریکا چندان سیاست‌های استعمارگرانه در قبال ایران نداشته است، مطالعه این قابل‌توجهی سفرنامه اطلاعات از این دوره تاریخ ایران در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. بنجامین در قسمتی از کتاب خود به معرفی سرطویله در ایران پرداخته و ضمن آن مشاغل موجود در سرطویله‌ها و کارکرد اجتماعی و اقتصادی آن را معرفی می‌کند که در ادامه بخشی از آن را می‌آوریم.
لالایی‌هایی به قدمت تاریخ؛

نغمه‌های مادرانه یک ایل

خانه‌ای به سادگی سیاه‌چادرهای ایل دارد. هر گوشه یک گلیم قشقایی پهن است و سازهای سنتی ایل به چشم می‌خورد. تزئینات خانه را نقاره و دف و یک گلدان شمعدانی کامل می‌کند تا هر کسی که وارد این خانه می‌شود بداند اینجا خانه یک زن از ایل قشقایی‌است؛ زنی که لالایی‌هایی به قدمت تاریخچه یک ایل را در سینه، حفظ و با طنطنه صدای پرقدرتش، برای همیشه در گوش دنیا حک کرده است.
بعد از ثبت جهانی روستای کلپورگان در حال اتفاق است؛

دومین موزه زنده دنیا تعطیل می‌شود!

هنوز دو ماه از ارائه لوح ثبت جهانی کلپورگان به عنوان نخستین روستای آسیا و اقیانوسیه نگذشته است که معاون صنایع دستی سیستان و بلوچستان دستور داده، کارگاه سفالگری و دومین موزه زنده دنیا که در این روستا قرار دارد، تعطیل شود.
صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ؛

دستورالعمل‌ اجرای زنده بانوان نوازنده تدوین می‌شود

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد تمامی استان‌ها باید از یک دستورالعمل شفاف و تدوین شده پیروی کنند.
یونسی:

تاریخ ملت ایران یک جریان به هم پیوسته و زوال‌ناپذیر است

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، تاریخ ملت ایران را یک جریان به هم پیوسته فرهنگی و زوال‌ناپذیر دانست که هرگز با گسست قدرت و دولت از هم نپاشیده است.
لزوم حفظ بناهای تاریخی؛

نجات کافه نادری از تخریب

حساسیت به‌موقع افکار عمومی و اقدام هماهنگ مدیریت شهری در بازدید از محل و حضور نیروهای شهرداری موجب حفاظت از بنای کافه نادری و حیاط این مجموعه شد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور خبر داد:

نامگذاری سه روز جدید در تقویم رسمی ایران

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور از نامگذاری سه روز جدید در تقویم رسمی سال 1397 هجری شمسی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.
جعفرپور:

آموزش و پرورش بیشترین تاثیر را در فرهنگ‌سازی و فرهنگ‌سوزی دارد

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آموزش و پرورش بیشترین تاثیر را در فرهنگسازی و فرهنگ سوزی می‌تواند داشته باشد و باید تقویت شود.
ادعای بدون سند روزنامه جوان:

پاسارگاد مقبره کورش نیست/ تاریخ باستان ايران با پشتیبانی پارسيان هند نوشته شد

روزنامه جوان نوشت: در ایران هیچ‌کس مخالف کورش نیست، آثار تمدنی عصر کورش از نگاه مقام معظم رهبری «قابل تحسین» و «موجب افتخار» است، اما کورش نه زیارتگاه است، نه شفا می‌دهد، نه معنویت تزریق می‌کند و نه مانند سعدی و حافظ تفریحگاه است و نه اصلاً آنجا مقبره کورش است.
درخواست برگزاری روز کوروش؛

امام‌جمعه شیراز: سرنوشت کوروش در کجای تاریخ آمده؟/آیت‌الله کلانتری:کوروش همان ذوالقرنین است که در قرآن به آن اشاره شده

كوروش، ملقب به «كوروش بزرگ»، پادشاه ایران و بنیانگذار سلسله هخامنشیان بود که قلمرو حکومتش از هند تا آسیای صغیر و دریای مدیترانه را در بر می‌گرفت./بنده با گرامیداشت کوروش مخالف نیستم اخیرا نماینده مردم شیراز در مجلس در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد خواستار برگزاری مراسم روز کوروش در روز هفتم آبان‌ماه برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران شد.
نگاهی جامعه‌شناختی به «میل افراطی به خودابرازی و جلب‌توجه»

«آقای دوربینی» یا جامعه‌ دوربینی؟

مدتی است توجه مردم و رسانه‌ها به فردی جلب شده است که عاشق دوربین و مشاهده‌ تصویر خود در رسانه‌ها است. به قول خودش اگر روبه‌روی دوربینی حاضر شود اما تصویرش را از تلویزیون پخش نکنند
محمدعلی دادخواه تشریح کرد؛

چرا باید دولت متولی برگزاری جشن بزرگداشت کوروش شود؟

محمدعلی دادخواه؛ حقوقدان و پژوهشگر تاریخ و فرهنگ معتقد است که این جشن‌ها و سنت‌های ایرانی است که کشور و اقوام مختلف را در کنار هم قرار داده و باعث ایجاد وحدت شده است و به نظر می‌رسد بهترین کار این است که در مورد جشن کوروش یک نهاد دولتی با همراهی مردم متولی برگزاری جشن یاد روز کوروش شوند تا دیگر شاهد مشکلاتی همانند سال‌های گذشته نباشیم.
تمدن ایرانی ؛

سایت موزه گوهرتپه

گوهرتپه با وسعتی حدود ۵۰ هکتار، به عنوان یکی از بزرگترین محوطه های آغاز شهرنشینی در حاشیه دریای خزر شناخته می گردد.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها