سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفت و گو با «يوگو يلي»؛

اشتياق مسافران راه ابريشم به زبان و فرهنگ فارسي

گفت و گو با «يوگو يلي»؛ مدير گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه مطالعات زبان هاي خارجي پكن در چين
پوشش خبری رسانه های جهان؛

نجات یک ماهی توسط یک مار شجاع

یک مار شجاع در حال نجات دادن یک ماهی از غرق شدن است .
فرهنگ و تمدن؛

صربستان از نگاه یک مدرس زبان فارسی/ علت علاقه صرب‌ها به ایران

در کتاب‌های درسی صربستان در مقطع دبیرستان، تاریخ ایران (پرشیا – ایران باستان) تدریس می‌شود و این باعث شده که تقریباً همه مردم این کشور اطلاعات زیادی در مورد ایران داشته باشند.
فرهنگ و تمدن ایران زمین؛

«منظر فرهنگی اورامان»، مهمان یونسکو در ۲۰۱۸

قدم‌های آخر کارشناسان ثبت جهانی برای تکمیل پرونده‌ «منظر فرهنگی اورامان» در کردستان برداشته می‌شود تا این محوطه‌ تاریخی به عنوان یک پرونده‌ی فرهنگی تاریخی در یونسکو مطرح شود.
یادداشتی از عادل پیغامی؛

اصلاح گرایش و رفتار مصرفی مردم

عرصه شناخت، گرایش و رفتار، سه عرصه و سه ساحت مختلف در روند اصلاح فرهنگی هستند. ابتدا باید تصاویر ذهنی فرد نسبت به یک موضوع اصلاح شود.
معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

آرشیو ملی ایران ارزشمندترین اسناد را در بین کشورهای همسایه در اختیار دارد

معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور، با اشاره به اینکه آرشیو ملی در دولت یازدهم به بهترین شرایط خود رسید، گفت: این آرشیو ارزشمندترین اسناد تاریخی را در بین کشورهای همسایه در اختیار دارد.
اینستاگردی؛

پست اینستاگرامی معنادار پرویز پرستویی

پرویز پرستویی صفحه اینستاگرام خود را به تصویری از یک نویسنده سرشناس آلمانی اختصاص داد.
پویش معیار:

اشرافی گری و تجمل گرائی/کاریکاتور

تجمل گرایی معضلی است که جامعه ایرانی را درگیر خود کرده است. تجمل گرایی معضلی است که جامعه ایرانی را درگیر خود کرده و رنج و مشقت به بار می آورد و اشرافیگری به فرموده رهبر انقلاب یکی از خطرات مهمی است که جامعه را تهدید می کند.
هویت ایرانی ها؛

آریایی واقعیت یا ساخته ذهن ملی گرایان قرن بیستم

اگر از هویت ایرانی ها سوال کنی، اولین چیزی که به ذهنشان می رسد آریایی بودن است، اما اغلب آن ها آریایی بودن را این گونه تعریف می کنند: آریایی ها اقوامی هستند که هزاران سال قبل از دشت های جنوب سیبری مهاجرت کردند.
میرجلال الدین کزازی:

همه یاریگر اندیشه بنیان گذاری اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی باشیم

زمانی ایران آرمانگاه این کشورها بود و می توانستیم از این توانش بی مانند که سال های گذشته در ایران فرهنگی رخ داد، بیشترین بهره را ببریم، اما ما از آن بهره نبردیم و آن توانش از میان رفت. چهره ماندگار فرهنگ و ادب ایران در دیدار اعضای پویش مردمی «حمایت از تشکیل اتحادیه کشورهای وارث تمدن ایرانی»، با اشاره به این که «سالهاست به ایران پهناور فرهنگی می اندیشم»، گفت: «آن چه من آزموده ام و در سفر به سرزمین های همجوار، دیده و شنیده ام، زمینه های فرهنگی و اجتماعی در این کشورها؛ چه آنان که با ما همزبانند و چه آنان که بخشی از جغرافیای فرهنگی ایرانند، فراهم است؛ همه آنان هر یک به زبانی، از "ایران فرهنگی" نام می برند و به همانی می اندیشند که من ایران پهناور فرهنگی مینامم».
در گفتگو با جواد منصوری:

هدف شاه از مطرح‌کردن بحث عبور از «دروازه‌های تمدن بزرگ» چه بود؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رئیس سازمان CIA در آن زمان می‌گوید: «آنچه در ایران می‌گذرد نه‌تنها یک واقعه مهم و فوق‌العاده است بلکه واقعه‌ای عجیب و باورنکردنی است زیرا ما ایران را به‌گونه‌ای ساخته بودیم که قرار بود برای همیشه در آن باشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب بررسی کرد:

تفاوت نگاه تمدن‌ساز و غیرتمدنی به هنر/ هنر مادر فرهنگ و تمدن است

حجت‌الاسلام سید ابوالقاسم حسینی گفت: منظور از نگاه تمدنی یا نگاه تمدن‌ساز این است که ما معتقد باشیم هنر در زندگی و سرنوشت انسان نقش اساسی دارد. به این معنا هنر مادر فرهنگ و مادر تمدن است.
تفاوت مواجهه با تمدن جدید؛

آشنایی متفاوت ایران و دیگر کشورهای اسلامی با تمدن جدید

یادداشت پیش رو به بررسی آشنایی مسلمانان با تمدن جدید می پردازد. نویسنده در آن سعی کرده است که تفاوت مواجهه مسلمانان را با تمدن جدید بیان کند.
رئیس مرکز اسناد وزارت امور خارجه گفت:

نشست گفت‌وگوی فرهنگی، تاریخی و تمدنی در دانشگاه مسقط برگزار می‌شود

سومین نشست گفت‌وگوی فرهنگی، تاریخی و تمدنی دانشگاه‌های خلیج فارس بوشهر، بصره و مسقط در دانشگاه سلطان قابوس مسقط برگزار می‌شود.
نظرات و گلایه ها