پدیده‌ها در تاریخ :

لوطی‌گری و زیست اجتماعی در تاریخ ایران

برخی پدیده‌ها در تاریخ ایران، هیچگاه جاذبه خود را از دست نمی‌دهند. آن‌ها گاه جذاب، گاه شگفتی‌آور و گاه اسرارآمیزند. لوطی‌گری و لوطیان از جمله مسایل پیچیده تاریخ ایران به شمار می‌آید. شرق‌شناسان و ایران‌شناسانی بسیار به پدیده‌ها و مسایل گوناگون تاریخ پرداخته‌اند.
پیام مدیرکل یونسکو برای روز جهانی زبان مادری؛

پیام مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا به مناسبت روز جهانی زبان مادری، ۲۱ فوریه ۲۰۱۷

مدیرکل یونسکو به مناسبت روز جهانی زبان مادری، پیامی را منتشر کرد.
برای روز جهانی زبان مادری؛

زبان مادری؛ زبان قلب و ذهن

عدم توجه به آموزش و یادگیری زبان مادری، به اندازه دست کم 12 سال کودکان را از تجربه و اندیشیدن به زبان مادری باز می دارد. کودکان با محروم ماندن از یادگیری زبان مادری، زبان دل و ذهن خود را از دست می دهند و درست پس از پایان تحصیلات مدرسه ای یا دانشگاهی که وارد تجربه واقعی زندگی اجتماعی می شوند با کاستی حاصل از زبان مادری روبرو می شوند.
جذب ملل به فرهنگ و هنر؛

زبان فارسی، رمز هویت ملی و پل ارتباطی با جهان

غرفه بنیاد سعدی در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران، این پرسش را در ذهن بسیاری از مخاطبان متبادر کرد که دلیل حضور بنیاد به عنوان متولی آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، میان فعالان صنعت گردشگری چیست؟
در گفتگو با جواد منصوری:

هدف شاه از مطرح‌کردن بحث عبور از «دروازه‌های تمدن بزرگ» چه بود؟

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رئیس سازمان CIA در آن زمان می‌گوید: «آنچه در ایران می‌گذرد نه‌تنها یک واقعه مهم و فوق‌العاده است بلکه واقعه‌ای عجیب و باورنکردنی است زیرا ما ایران را به‌گونه‌ای ساخته بودیم که قرار بود برای همیشه در آن باشیم.
کارشناس مسائل سیاسی بررسی کرد؛

واکاوی دو مفهوم«هویت تاریخی» و «اصالت تاریخی»

کارشناس مسائل سیاسی گفت: کامل ترین و جامع ترین تعریف از تاریخ همان شدن انسان ها در مسیر زمان است؛ شدن انسان ها در طول زمان حقیقتی محض است؛ این شدن جنبه ذهنی و عینی دارد و مبنا و اساس شکل گیری هویت تاریخی انسان و جامعه انسانی است.
افسون و افسانه‌ی فرهنگ‌گرایی:

نقدی بر فرهنگ‌گرایی معنویت‌گرای مصطفی ملکیان

محمدمهدی مجاهدی در صدانت نوشت: موضوع این نوشتار یکی از بن‌بست‌های بزرگ سیاست‌ورزی، خصوصا در جامعه و زمانه‌ی ما ست. این آفت یا بن‌بست یا گرفتاریِ سیاست را اجمالا «فرهنگ‌گرایی» می‌خوانم.
موسی اسوار بیان کرد؛

انتقاد از بیگانگی فرهنگ ایران و عرب با یکدیگر

موسی اسوار از بیگانگی ایرانی‌ها و اعراب با فرهنگ یکدیگر و یگانگی آن‌ها با بیگانگان انتقاد کرد.
بررسی ارتباط امنیت و فرهنگ

امنیت فرهنگی چیست؟

روزنامه 'نسل فردا' روز یکشنبه در تیتر نخست خود در مطلبی با عنوان ' امنیت فرهنگی'، امنیت و فرهنگ را از منظری کاربردی مورد بررسی قرار داد.
بررسی سبک‌ها و دوره‌های هنری؛

نشان هنر صدر مسیحیت؛ تفکر نهادینه در آن است

تمرکز هنر صدر مسیحیت بر روی اعتقادات است و کم‌تر شاخصه ظاهری دارد و نشانگر هنر صدر مسیحیت تفکر نهادینه در آن است.
چله‌بزرگه، چله وسطی و چله‌كوچیكه؛

آداب شب های چله در روستای فریس آباد

آیین شب یلدا در فریس آباد از دیرباز در سه شب متوالی باعناوین شب " چله‌بزرگه"، "چله وسطی" و" چله‌كوچیكه" برگزار می‌شده است و خویشان و دوستان سفره‌ای از مهر را می‌گشودند و از هر دری سخنی می‌گفتند.
گفتگوی پیتر باگدانوویچ با هیچکاک:

آشنایی با عقاید و متدهای هیچکاکی

پيتر باگدانوويچ يکي از نزديک ترين دوستان هيچکاک در سالهاي واپسين زندگي اش بود و آشنايي او با تقريبا تمام بزرگان هاليوود و اصول فيلم سازي در آن اجازه ي طرح پرسش هايي متفاوت تر را به او مي داد. در اين متن خلاصه بيش تر پرسش ها حذف شده و تنها به نام فيلم هايي که مورد بحث قرار گرفته اند اشاره شده است.
دکتر محمود سریع القلم :

چرا این‌قدر انتقاد زیاد است؟

انتقادات زیاد است چون ما انتظارات غیر واقعی داریم. هیچ خروجی بدون دلیل نیست. در پایتخت دانمارک، ۵۰ درصد مردم با دوچرخه تردد می کنند. ۴۰۰ کیلومتر خطوط دوچرخه سواری ساخته شده است و ۶۳ درصد نمایندگان مجلس با دوچرخه به پارلمان می‌روند.
آیین باستانی «نوروز»؛

چرا نوروز دوباره ثبت جهانی شد؟

«نوروز» بار دیگر در فهرست میراث جهانی ثبت شد، چون پنج کشور تمایل داشتند تا این آیین باستانی را مشترک با کشورهای همسایه خود در سطحی گسترده‌تری به‌عنوان یک آیین باستانی به ثبت جهانی برسانند.
چرایی ثبت دوباره جهانی نوروز:

ثبت جهانی "نوروز" با مشارکت 12 کشور

به گفته محمد حسن طالبیان پرونده چند ملیتی نوروز نخستین پرونده بین کشوری و مهم در یونسکو است که حوزه‌های فرهنگی مرتبط را در کنار هم قرار داده و همکاری‌های مشترک فرهنگی، ظرفیت‌سازی و آموزش و سایر موضوع های بین کشوری را فراهم ساخته است.
گزاره‌ها و اعتقادات بی‌پایه=خرافه؛

تاریخچه خرافه گرایی!

خرافه‌گرایی در میان انسان‌ها، یک امر انسان شناختی به حساب می‌آید زیرا تمامی جوامع بشری بدان توجه دارند. برخی از جوامع به دلایلی بیشتر از دیگر جوامع بدان توجه می‌کنند.
در گفت و گو با سیدرضا صالحی امیری

دیدگاه‌های امنیتی وزیر جدید ارشاد

وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سابق کمیته اجتماعی شورای عالی امنیت ملی و معاون وزیر اطلاعات در دولت اصلاحات می‌گوید که ایران در زایشگاه تروریسم زیست می‌کند.
نماینده وزارت فرهنگ تونس؛

استعمار جدید می‌خواهد بر روح و روان مردم حکومت کند

نماینده وزارت فرهنگ تونس با اشاره به این که مسئله ‌فلسطین موضوعی جهانی و انسانی و اسلامی است، تأکید می‌کند که استعمار جدید می خواهد بر روح و روان مردم حکومت کند.
حال و هوای پوشاک تولیدی در ایران؛

چرخ تولید ایرانی روی خط غرب گرایی/ طرح های ایرانی تابع مد های بیگانه

حال و هوای تولیدی پوشاک در ایران به سمت غرب گرایی گرایش پیدا کرده و در سایه عدم نظارت فرهنگ بومی و اسلامی به فراموشی سپرده شده و لباس های تنگ و کوتاه غربی جولانگاه خیابان های کشور شده است.
میزگردی با حضور تقی آزاد ارمکی و مقصود فراستخواه

پاشنه آشیل هویت ایرانیان

سهم «احساس» و «عقلانیت» در پازل هویت ایرانی چقدر است؟ نخبگان و روشنفکران در تعیین این سهم چه نقشی دارند؟ «بحران هویتی» در چه برهه‌های تاریخی‌ به‌وجود می‌آید؟
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها