سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
توسعه کسب و کارها با افزایش تقاضای ایمن‌سازی سرویس‌ها؛
اقتصاد امنیت در فضای مجازی
در سال‌های اخیر ورود فناوری اطلاعات و به تبع آن فضای مجازی در چرخه زندگی شهروندان ایرانی به‌طور چشم‌گیری تاثیرگذار بوده و جامعه ایران با سرعت فزاینده‌ای در حال جبران عقب افتادگی خود در این حوزه است. جامعه‌ای که تا دو دهه گذشته به‌صورت جدی به این فناوری آگاه نبود و حالا زندگی خود را به آن وابسته می‌بیند. امروزه اغلب فرآیندهای روزمره شهری، اداری، پزشکی، مالی، حقوقی و... بر بستر فناوری اطلاعات انجام می‌گیرد. برای اینکه عمق این نفوذ را درک کنید کافی است به فرآیندی در زندگی روزمره خود فکر کنید که در آن از کامپیوتر استفاده نشود، یا وقتی شبکه در جایی قطع می‌شود، چگونه تمام کارها متوقف می‌شوند.
خیز زنانه برای رکوردشکنی فضایی؛
یک زن به دنبال رکورد اقامت در فضا
قرار است یک فضانورد ناسا با ۳۲۸روز اقامت در ایستگاه فضایی، رکورد اقامت پیوسته فضایی زنان در تاریخ جهان را بشکند.
رفع فیلتر توییتر به جای فیلترینگ اینستاگرام
فیلترینگ اینستاگرام که بعد از بستن دسترسی ایرانی‌ها به تلگرام، از سوی عده‌ای مطرح می‌شد، ‌حالا دوباره ورد زبان عده‌ای شده است؛ گروهی که می‌گویند به‌خاطر بسته شدن حساب‌های مقام‌های ایرانی و به‌خصوص سرداران سپاه باید از این شبکه بیرون آمد و به‌عنوان اقدام متقابل، این شبکه مجازی را در ایران فیلتر کرد. این ایده در حالی مطرح می‌شود که بستن این حساب‌ها به اعتقاد بسیاری از کارشناسان به‌خاطر تأثیرگذاری آنها بوده است و اتفاقا از طریق حضور در همین فضاست که می‌توان طبق فرمایش رهبری، ضمن رساندن صدای ایران به جهان، به دشمنان تودهنی زد. به عقیده این گروه در مقابل اقدام آمریکا که سعی در منزوی کردن ایران و مردم کشور در صحنه جهانی دارد باید شبکه‌های اجتماعی دیگر ازجمله توییتر را هم رفع فیلتر کرد تا بتوان صدای ایران را به مردم جهان رساند. افکار عمومی جهان مهم‌ترین عامل تأثیر‌گذار در صحنه‌های بین‌المللی است که بخش مهمی از آن در دوران جدید در شبکه‌های اجتماعی شکل می‌گیرد.
بازار در انتظار بزرگ‌ترین دستاورد روباتیک؛
روبات اسپات مینی تابستان به بازار عرضه می‌شود
شرکت روبات‌سازی بوستون داینامیکس را دیگر بسیاری می‌شناسند. حتی اگر کسی نام این شرکت را نشنیده باشد قطعا ویدئوهای روبات‌های اعجاب‌انگیز این شرکت را دیده است.
در دانشگاه خاتم و با حضور شرکت شناسا برگزار شد؛
رویداد ارائه به سرمایه‌گذار (TrigUp Day) توسط شتابدهنده تریگ‌آپ
رویداد ارائه به سرمایه‌گذار (TrigUp Day) توسط شتابدهنده تریگ‌آپ، توسط شرکت شناسا از شرکت‌های گروه مالی پاسارگاد، با حضور استارت‌آپ‌ها و با هدف آشنایی با آخرین دستاورد‌ها و برنامه رشد و توسعه آینده کسب و کار‌های آنها، در تاریخ ۲۷ فروردین در سالن آمفی تئاتر دانشگاه خاتم برگزار شد.
با ممنوعیت ارائه خدمات پرداخت از طریق پیام رسان های خارجی
«ارائه سرویس‌های پرداخت از طریق سرویس‌های پیام‌رسان خارجی براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی ممنوع است.» این خبری است که ابتدای هفته جاری معاون دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی و دبیر کمیته فیلترینگ اعلام کرده است.
دلایلی برای سرخوردگی پژوهشگران؛
طرح های پژوهشی در بی‌پولی تعطیل می‌شوند
مدیر پژوهش های کاربردی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران با بیان این که تأمین نشدن اعتبار طرح های پژوهشی کاربردی به متوقف شدن آن ها منجر می‌شود، گفت: با وجود این که طرح های خوبی تعریف و با صنعت اعم از بخش خصوصی و دولتی قرارداد و تفاهم نامه ای منعقد می‌شود اما گاه حتی با وجود رضایت کارفرما تنها به علت تأمین نشدن اعتبار، طرح‌های پژوهشی کاربردی تعطیل می شوند.
ایجاد زمینه همکاری بین خریداران محصولات فناورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان
صندوق بنا دارد با تزریق منابع مالی در قالب ابزارهای مختلف، فضایی را در زیست‌بوم فناوری و نوآوری کشور فراهم کند که هیچ یک از شرکت‌های دانش‌بنیان یا فناور با کمبود منابع مالی مواجه نشوند.
راه‌اندازی ۷۰ ایستگاه پشتیبان ارتباطات ماهواره‌ای برای استان‌های سیل‌زده
رئیس سازمان فضایی در صفحه اینستاگرام خود از راه‌اندازی ۷۰ ایستگاه فعال و پشتیبان ارتباطات ماهواره‌ای برای استان‌های سیل‌زده و یا در معرض سیلاب خبر داد.
رییس دانشگاه آزاد در نشست اتاق بازرگانی اصفهان:
سرای نوآوری در هر استان راه‌اندازی می‌شود
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این‌که راه‌اندازی سرای نوآوری در هر استان، رویکرددانشگاه در کاربردی کردن آموزش و پژوهش است، از آمادگی این دانشگاه برای همکاری با اتاق‌های بازرگانی در بستر زیست‌بوم واقعی خبر داد.
فناوری‌های مدرن به‌زودی در دانشگاه‌ها جا خوش می‌کنند
با پیشرفت فناوری به ویژه علم رباتیک و هوش مصنوعی به نظر می‌رسد که دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، محیط‌هایی هستند که به زودی دستخوش تغییرات مدرن خواهند شد.
«زیست‌بوم استارت‌آپی» اولویت دولت در تحقق رونق تولید
معاون علمی و فناوری در دیدار نوروزی با رییس‌جمهور از انجام برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان برای بازگشت استعداد‌های برتر به کشور و اولویت دولت در تحقق رونق تولید خبر داد.
قهرمانی دختران ایرانی در رقابت فیزیکی سرن؛
رتبه اول و دوم دختران ایران در کمپین جهانی GirlsDoPhysics
دانش آموزانی از ایران موفق به کسب جایزه اول و دوم رقابت و کمپین جهانی GirlsDoPhysics شدند.
ایران رتبه نخست کشور‌های اسلامی در تولید علم شد
براساس داده‌های پایگاه علمی «Web Of Science» در سال گذشته کشور ایران با ۲۲.۳ درصد، رتبه ۱۵ تولید علم در جهان و رتبه نخست را در میان کشور‌های اسلامی از آن خود کرده است.
ابلاغ طرح امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی به دستگاه های اجرایی
طرح «امن‌سازی زیرساخت‌های حیاتی در قبال حملات سایبری» بعد از تدوین از سوی مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری برای اجرا به تمامی دستگاه‌های اجرایی دارای زیرساخت حیاتی کشور ابلاغ شد.
دستیابی به فناوری پوشش تبدیلی زیرکونیوم
مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان «کیانانو پوشش» گفت: این شرکت دانش بنیان توانسته است برای اولین بار در ایران پوشش تبدیلی بر پایه زیر کونیوم در جهت بهبود چسبندگی و مقاومت به خردگی پوشش‌های پلیمری را تولید کند.
عامل ناباروری در مردان مبتلا به واریکوسل چیست؟
یافته های پژوهش مشترک محققان پژوهشگاه رویان و مرکز باروری و ناباروری اصفهان نشان می دهد در مردان مبتلا به واریکوسل، مسیر‌‌‌‌‌های مربوط به هایپوکسی بیش ازمسیر‌‌‌‌‌های مربوط به التهاب در ناباروری این بیماران نقش دارد.
ستاد توسعه فناوری های آب تاکید کرد:
تعیین دستگاه‌هاي متولي هشدار سيل در کشور
در نخستین جلسه کارگروه آب ستاد توسعه فناوري‌هاي آب، خشكسالي، فرسايش و محيط­زيست در سال جدید اولویت های مقابله با سیل تعیین شد.
شبکه‌های اجتماعی و کشورهای در حال توسعه؛
فیس‌بوک پیشتاز تجارت الکترونیک در افغانستان
سید سلیم ۲۶ ساله یک کارآفرین جوان افغانی است که اخیرا در کابل پایتخت افغانستان، فروشگاهش را افتتاح کرده است. این فروشگاه در یکی از طبقات بالایی بهترین مرکز خرید این شهر یعنی داوودزی قرار دارد. او پرفروش‌ترین محصولاتش از لوسیون ضد ریزش موی تولید روسیه گرفته تا اسباب‌بازی‌های تولید امارات متحده عربی را روی پیشخوان فروشگاه چیده است. با این حال خبری از مشتری نیست؛ چون ویترین واقعی کسب و کار سید سلیم، شبکه اجتماعی فیس‌بوک است. فروشگاه آنلاین و جهانی او تمام سفارش‌ها را به‌صورت مجازی از طریق اینترنت دریافت می‌کند و در نهایت آنها را با موتورسیکلت به دست مشتریانش می‌رساند.
ایران؛ بهشت خارجی‌ها برای ماینینگ غیرقانونی
ایران تبدیل به بهشتی برای استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال از کشورهای مختلف ازجمله چین شده است. مقام‌های دولت چین به‌دنبال تصویب طرحی برای غیرقانونی‌کردن ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال برای جلوگیری از سوءاستفاده از انرژی هستند اما حالا گزارش‌های مختلفی نشان می‌دهد چینی‌ها این تجارت‌شان را به‌خاطر امکان رسیدن به برق ارزان به‌صورت غیرقانونی به ایران منتقل کرده‌اند.ماینرها قرار بود با آوردن تجهیزات‌شان، خریدن برق کشور و اشتغال‌زایی‌هایی که در کنار کارشان ایجاد می‌شود، وضع را بهتر کرده و در عین حال، به تبادل مالی ما با جهان سر و سامان بدهند. بررسی‌های همشهری و گفت‌وگو با کارشناسان این حوزه نشان می‌دهد، با دشوار شدن شرایط ماینرها بازارشان را زیرزمینی کرده‌اند. آنها حالا می‌توانند با خیال راحت ارز مجازی به‌دست بیاورند و آن را از ایران خارج کنند، بدون اینکه به سیستم رسمی برق کشور متصل باشند و مالیاتی بدهند.
حلقه مفقوده حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کجاست؟
مافیای قطعات خودرو مانع صنعت تولید فیلترهای نانویی
با توجه به بحث آلودگی هوا و خطرات زیست محیطی یک شرکت دانش‌بنیان فیلتر‌های نانویی تولید کرده است که می‌تواند روند احتراق ناقص سوخت را کاهش داده و از آلودگی هوا بکاهد.تولیدکنندگان این محصول می گویند که در سال اول ورود محصولمان به بازار، بسیار تلاش کردیم که با صنایع خودروسازی کار کنیم، اما به دلیل وجود مافیای حاضر در مجموعه قطعات خودروسازی موفق نشدیم.عطا اکبری می گوید ما بعنوان یک شرکت دانش بنیان انتظار حمایت دولتی بیشتری داریم .
تولید بیش از 170 محصول فناورانه و دانش‌بنیان در صنعت گیاهان دارویی
ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی تا کنون از تولید و تجاری سازی بیش از 170 محصول فناورانه و دانش بنیان در بیش از 150 شرکت مختلف حمایت کرده است.
نبرد جدید استارتاپ‌های ایرانی با اپل؛
قطع دسترسی به برخی اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های اپل
اپل باز هم اپلیکیشن‌های ایرانی را محدود و مسدود کرد. این‌بار هم دلیل مشکلی که پیش آمده، مشابه گذشته است و گفته می‌شود به‌دلیل مورد تأیید نبودن حساب توسعه‌دهنده سازمانی و داشتن تراکنش مالی داخلی در آن برنامه‌ها عملا امکان فعالیت‌شان وجود ندارد.
نصب ۶۵ دستگاه نسل جدید شتابنگار در کشور
رئیس شبکه ملی شتاب‌نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰ ایستگاه شتاب‌نگار فعال در کشور داریم، گفت: در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۶۲ دستگاه شتاب‌نگار از نوع نسل چهارم را که قابلیت‌های بسیار ارزشمندی دارند، خریداری و به کشور وارد کردیم و به دلیل اهمیت استان تهران ۴۶ ایستگاه‌ شتاب‌نگاری از ۹۸ ایستگاه استان تهران مجهز به دستگاه‌های جدید شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست