سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گزارش سالانه اتحادیه اروپا در زمینه تکنولوژی؛
تکنولوژی، موتور رشد اقتصادی اروپا
صنعت تکنولوژی و رشد سریع آن در سال‌های اخیر آنقدر اهمیت دارد که توجه کشورهای مختلف سراسر دنیا را به خودش جلب کند. با اینکه بسیاری آمریکا را به خاطر سیلیکون‌ولی، مهد تکنولوژی دنیا می‌دانند، اما تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق کشورهای اروپایی نشان می‌دهد که کشورهای این منطقه هم عزم‌شان برای بهره‌گیری بیشتر از این صنعت پرسود و درآمدزا، کاملا جدی است.
یک استاد ایرانی، عضو فرهنگستان علوم جهان شد
یک استاد دانشگاه تهران به‌عنوان اولین ریاضیدان ایران لوح عضویت خود را از فرهنگستان علوم جهان دریافت کرد.
معاون پایش و نظارت نقشه جامع علمی مطرح کرد؛
قرار گرفتن زبان فارسی در جایگاه پانزدهم علم و فناوری جهان
معاون پایش و ارزیابی و نظارت نقشه جامع علمی کشور با اشاره به قرار گرفتن زبان فارسی در حوزه‌ علم و فناوری در جایگاه پانزدهم دنیا، گفت: ارزش دلاری محصولات پیشرفته با فناوری بالا در سال ۸۰، ۲۷ میلیون دلار بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۲۳۱ میلیون دلار بالغ شده است.وی با اشاره به راه‌اندازی ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور، خاطرنشان کرد:‌ این ستاد که متشکل از نمایندگان فعالان عرصه‌ علم و فناوری چون وزارت علوم، وزارت بهداشت، جهاد دانشگاهی و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری است، مامور راهبری نقشه جامع علمی کشور شد و تاکنون جلسات متعدد آن نیز برگزار شده است.
اکوسیستم استارت‌آپی سکویی برای اشتغال‌زایی پایدار ایران است
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: اکوسیستم استارت‌آپی، سکویی برای اشتغال‌زایی پایدار و ارتقای ایران است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت:
مشکل کشور ما مشکل، فکری و فرهنگی است نه مشکل مالی
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: مشکل ما در کشور بحث پولی نیست بلکه مشکل فکری و فرهنگی داریم.وی افزودالبته من با جذب سرمایه‌گذار خارجی مشکلی ندارم و این مسئله بد نیست اما می‌توانیم از ظرفیت‌های شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول استفاده کنیم و به شرکت‌ها کمک کنیم.
تعاملات دانشگاه آزاد با معاونت علمی بهتر شده است
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعاملات این مرکز با دانشگاه آزاد اسلامی به شکل بهتری از گذشته رسیده است اما این ظرفیت وجود دارد که سطح تعاملات را افزایش دهیم.
عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت؛
صدا و سیما فرکانس توسعه شبکه تلفن همراه را حبس کرده است
عضو هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه محدودیت در منابع فرکانسی عاملی بازدارنده در توسعه شبکه موبایل و افزایش کیفیت آن در کشور شده است، گفت: با وجود چنین محدودیتی بخش قابل توجهی از فرکانس‌های 700 و 800 بدون استفاده در اختیار صداوسیماست و بلااستفاده حبس شده است.اکبری یکی از راه‌های کم هزینه برای توسعه پهن باند را استفاده از شبکه سیار دانست و ادامه داد: توسعه شبکه همراه نسبت به شبکه ثابت هزینه کمتری دارد با این تفاوت که در توسعه پهن باند در شبکه سیار نیاز به منابع فرکانسی است که در دنیا محدودیت دارد.
سراهای نوآوری برای داد‌ و‌ ستد محصولات دانش‌بنیان راه‌اندازی شدند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برنامه‌ریزی ما در دانشگاه آزاد اسلامی به نحوی است که دانشگاه باید مجموعه‌ای پویا و زنده و تأمین‌کننده آینده جوانان باشد.
اکوسیستم موفق کسب‌وکارهای نوپا در آمریکا و سنگاپور
وزارت صمت اخیرا گزارشی از رتبه‌بندی استارت‌آپ‎ها در جهان منتشر کرده که براساس آن ایران از لحاظ تعداد استارت‌آپ‎ها در رتبه ۴۸ قرار دارد. در صدر این جدول به ترتیب کشورهای آمریکا، هند و انگلیس حضور دارند. به عبارت دیگر، آمریکا با نزدیک به ۴۶هزار استارت‌آپ در اکوسیستم جهانی پیشگام است و پس از آن، بیشترین تعداد استارت‌آپ به هند اختصاص دارد که بالغ بر ۵۸۲۵شرکت و سپس انگلیس که براساس این گزارش ۴۸۴۴ استارت‌آپ دارد.
دانشمندان ایرانی برای تحقق اقتصاد مقاومتی گامی دیگر برداشتند؛
تولید مواد شیمیایی حد واسط برای رفع نیاز پژوهشگران داخلی
گروهی از پژوهشگران حوزه پلیمر موفق به تولید چندین محصول در زمینه مواد شیمیایی حد واسط شده اند که نیاز پژوهشگران و آزمایشگاه های تحقیقاتی را به مواد مشابه خارجی رفع می کند.
آغاز رویداد استارت آپ ویکند حوزه توزیع گاز
مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین از برگزاری رویداد استارت آپ ویکند تخصصی در حوزه توزیع گاز با همکاری دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) در آذرماه امسال خبر داد.بوشهری افزود: این رویداد ایده پردازی که توسط شرکت گاز استان قزوین و با همکاری دانشگاه بین المللی امام خمینی برگزار می شود از 21 آذر ماه آغاز و تا 23 آذرماه ادامه خواهد داشت. وی افزود علاقمندان به حضور در این استارت آپ تا اول آذر ماه فرصت دارند که با مراجعه به سایت https://evand.com/events/gasstartup-ir در این رویداد ایده پردازی ثبت نام کنند.
قادری‌فر تشریح کرد؛
در تجاری‌سازی ضعف داریم
رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی گفت: گرچه روند تولید علمی کشور بر اساس مراجع علم‌سنجی دنیا رو به رشد است ولی در تجاری‌سازی و بازاریابی مشکل داریم.وی افزود: در برخی از حوزه‌ها مانند نانو به‌عنوان مدعی رتبه چهارم را داریم و در حوزه سلول‌های بنیادی نیز توانسته‌ایم دوازدهم را کسب کنیم. همچنین در حوزه هوافضا نیز رتبه نهم و در حوزه زیست‌فناوری سیزدهم دنیا را کسب کردیم.
تغییرات مدیریتی در مرکز ملی ذخایر ژنتیکی؛
چرا باید از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران حمایت کرد؟
تنوع زیستی ایران به دلیل شرایط متفاوت آب و هوایی زیاد است و حتی می‌توان گفت تنوع گونه‌های گیاهی ایران برابر کل قاره اروپا است، دسترسی به این ظرفیت ایجاب می‌کند عزمی ملی برای بهره‌گیری حداکثری از این مزیت‌ها وجود داشته باشد.در حال حاضر ایران در دنیا به عنوان یک کانون قوی از تنوع ژنتیکی شناخته می‌شود و این تنوع ژنتیک در صورت داشتن دانش، می‌تواند منجر به تولید ثروت و اشتغال شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری:
رشد ۷۰ درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری
ستاری گفت: افزایش ۷۰ درصدی بودجه پارک‌های علم و فناوری در سال ۹۸ نشان از شناخته شدن نقش پررنگ این مراکز در اقتصاد کشور است.
ساماندهی پیام رسان های اجتماعی؛
مجلس به دنبال محدودیت برای پیام رسان هاست؟
روز گذشته خبری مبنی بر امضای طرحی با نام «ساماندهی پیام‌‌رسان‌های اجتماعی» به منظور کنترل فضای مجازی، توسط برخی نمایندگان مجلس در فضای مجازی و کانال‌های مختلف منتشر شد. هرچند امضای این طرح به لیست امید منتسب شد و حتی بسیاری از کاربران از آن به عنوان برگ زرینی از نمایندگان ناامید یاد کردند ولی نگاهی به لیست افرادی که به امضای این طرح پرداخته‌اند، موضوع را به گونه‌ای دیگر روایت می‌کند تا آنجا که حمیده زرآبادی، یکی از نمایندگان لیست امید بر این اعتقاد است که انتساب این طرح به لیست امید تنها برای تزریق ناامیدی به جامعه صورت گرفته است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رسانه‌ای راه‌اندازی شد
مرکز نوآوری و شتاب‌دهی رسانه‌ای کسب‌وکارهای دیجیتالی با هدف حمایت از استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و تبدیل آنها به شرکت‌های متوسط و بزرگ اقتصادی، راه‌اندازی شد.در حاشیه افتتاح مرکز نوآوری کسب‌وکارهای دیجیتالی، تفاهم‌نامه‌ای نیز میان مسئولان حاضر از مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات، وزارت کار و وزارت بهداشت، معاونت علمی ریاست جمهوری و همراه اول با هدف ایجاد بستری برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپ‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و تقویت ظرفیت‌های این حوزه به امضا رسید.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
هیات مدیره جدید انجمن ژنتیک ایران برگزیده شد
چهارشنبه هفتم آذر، جلسه مجمع عمومی و انتخابات اعضای هیات مدیره انجمن ژنتیک ایران با حضور جمع کثیری از پژوهشگران، دانش پژوهان و علاقه مندان حوزه ژنتیک برگزار شد و اعضای هیات مدیره این انجمن برای سه سال آینده انتخاب شدند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نخبگان ایرانی خارج از کشور در واحد علوم و تحقیقات جذب می‌شوند
معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات گفت: جذب دانشمندان و نخبگان ایرانی خارج از کشور در قالب قرارداد میان واحد علوم و تحقیقات و بنیاد ملی نخبگان و بهره‌گیری از تجربیات و توانمندی‌های پژوهشی این نخبگان و همکاری آنان با مراکز تحقیقاتی این واحد مورد پیگیری ویژه قرار دارد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ترفند عجیب هوش مصنوعی گوگل؛
متوقف کردن حدس ضمایر جنسیتی
به نظر می رسد گوگل بی سر و صدا هوش مصنوعی خود را به شیوه ای پیکربندی کرده که حدس زدن ضمایر جنسیتی یا ادامه دادن جملات بر اساس کلمات جنسی را متوقف کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پهنای باند اینترنت در ایران ۲۰۰ برابر کمتر از کشورهای پیشرفته است
استاد دانشگاه علم و صنعت ایران با تاکید بر ضرورت ورود هوشمندانه و استفاده صحیح از فناوری ارتباطات و اطلاعات گفت: در این حوزه باید با پیشرفت‌های روز دنیا همراه شویم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
از نظر شورای رقابت سیاست اسنپ در میدان رقابتی طبیعی است
سیاست اسنپ از نظر شورای رقابت امری کاملا طبیعی در میدان رقابتی با رقبا است و هیچ نقض قانون وانحصار طلبی‌ای در کار نیست.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تشخیص سریع عفونت با حسگر ابداعی دانشمند ایرانی
دکتر "محمد ظریفی"، استادیار دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا موفق به ابداع یک زیست‌حسگر شده است که می‌تواند در کمترین زمان ممکن وجود باکتری‌ها را در نمونه‌های آزمایشگاهی اعلام کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
برای حل تداخل وظیفه با اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی مشغول مذاکره‌ایم
رئیس هیات مدیره سازمان نصر: «تعارض میان وظایف سازمان و اتحادیه، در دو منطقه استان یزد و شهرستان تهران رخ داده بود و برخی از کسب‌وکارها با تهدید پلمپ و فیلترینگ مواجه شده بودند. در حال حاضر مشغول مذاکرات برای حل این تداخل هستیم و فعلا مهلتی شش ماهه از وزارت صمت گرفته شده تا در این مدت کسب‌وکاری به علت نداشتن مجوز، با توقف روبرو نشود.»
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
قاچاق کتاب در فضای مجازی؛

فضای مجازی، جولانگاه قاچاقچیان کتاب

اولویت بندی تان در حلقم؛

اولویت‌های آقای وزیر!

گذران سخت زندگی؛

نخبه‌های فقیر

دردسرهای فناوری:

گویا پسورد، لو رفته؟

گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست