سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
به همت یک شرکت دانش‌بنیان داخلی؛
فرآورده‌های زیستی مدرن در خاورمیانه تولید شد
فرآورده های زیستی مدرن در خاورمیانه توسط یک شرکت دانش بنیان و با تکیه بر دانش بومی در کشور تولید شد .
رشد سلامت دیجیتال شرق کشور با نوآوری شتاب می‌گیرد
رشد سلامت دیجیتال شرق کشور با راه اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری در مشهد شتاب می گیرد.
تشخیص برق دزدی با افزونه هوشمند کنتورهای دیجیتال
سیستم ارسال و دریافت داده بر روی کنتورهای دیجیتال با هدف تشخیص برق دزدی، توسط محققان دانشگاه ایلام طراحی و به عنوان یکی از طرح‌های صنعتی برگزیده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور معرفی شد.
راه‎حل‌ استارت‎آپی برای چالش‌های اقتصادی
همان‌طور که قیمت‌ فناوری‌های پیشرفته (از چاپگرهای سه‌بعدی گرفته تا بسته‌های باتری خودروی الکترونیکی و پهپادهای تجاری ضروری) و خدمات دیجیتالی ضروری مانند ابر و پهنای باند جهانی رو به کاهش هستند، فرصت‌های تجاری زیادی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید یافت می‌شوند.
راه‎حل‌ استارت‎آپی برای چالش‌های اقتصادی
همان‌طور که قیمت‌ فناوری‌های پیشرفته (از چاپگرهای سه‌بعدی گرفته تا بسته‌های باتری خودروی الکترونیکی و پهپادهای تجاری ضروری) و خدمات دیجیتالی ضروری مانند ابر و پهنای باند جهانی رو به کاهش هستند، فرصت‌های تجاری زیادی برای راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید یافت می‌شوند.
استاندارد بین‌المللی خطا در پرتاب ماهواره ۵ درصد و در ایران ۶۰ درصد است
جمالی‌نوبندگانی می‌گوید: نرمال بین‌المللی خطا در حوزه پرتاب موشکی، پنج درصد است و این عدد در ایران ۶۰ درصد است.
حرکت ماشین‌ها به سمت توانمندی‌های انسانی؛
هوش مصنوعی مشاغل جدید ایجاد می‌کند؟
هوش مصنوعی واکنش هوشمند یک دستگاه یا ماشین است که در برابر رفتاری شبیه رفتار انسان ها از خود نشان می دهد و در اصل بسیاری از علوم و فناوری ها را در خود ادغام می کند .هوش مصنوعی را باید عرصهٔ پهناور تلاقی و ملاقات بسیاری از دانش‌ها، علوم، و فنون قدیم و جدید دانست. ریشه‌ها و ایده‌های اصلی آن را باید در فلسفه، زبان‌شناسی، ریاضیات، روان‌شناسی، عصب‌شناسی، فیزیولوژی، تئوری کنترل، احتمالات و بهینه‌سازی جستجو کرد و کاربردهای گوناگون و فراوانی در علوم رایانه، علوم مهندسی، علوم زیست‌شناسی و پزشکی، علوم اجتماعی و بسیاری از علوم دیگر دارد.
تلاش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم
سرطان، عارضه ای که از نگاه بسیاری درمان قطعی ندارد و باید منتظر مرگ نشست اما «کار تی سل تراپی» یکی از انواع روش های سلول درمانی است که امید بیماران مبتلا به سرطان خون و لنفوم را برای درمان قطعی کرد.سرطان، عارضه ای که از نگاه بسیاری درمان قطعی ندارد و باید منتظر مرگ نشست اما تحقیقات محققان در دنیا روزنه های امیدی را فراروی مبتلایان این بیماری گشوده است. «کار تی سل» تراپی یکی از انواع روش های سلول درمانی است که امید بیماران مبتلا به سرطان خون و لنفوم که به انواع درمان هایی همچون شیمی درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان پاسخ نداده اند، افزایش داده است. این روش برای نخستین بار سال 2017 از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز دریافت کرد و به فاصله چند ماه دو نوع کارتی سل تراپی تایید این سازمان را کسب کرد.
دانشگاه‌ها مدل همکاری با سازمان فضایی را ارائه دهند
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به آمادگی این سازمان برای مشارکت و همکاری با سایر دستگاه‌ها، گفت: تجربیات جهانی از حرکت استارتاپ‌ها به سمت توسعه ماهواره‌های کوچک مکعبی حکایت می‌کند.
مهم ترین افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های علمی است
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری گفت: مهم ترین افتخار نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های علمی است که به یک شاخص و قدرت اصلی کشور تبدیل شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
‌برای حمایت از شرکتهای دانش‌بنیان کمبود منابع مالی نداریم
معاون وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به افزایش اعتبارات صندوق نوآوری، گفت: این آمادگی را داریم که منابع بیشتری به پارک‌های کشور تزریق کنیم و پیش‌بینی این است که اعتبارات مورد نیاز برای پارک‌ها از محل این صندوق تا ۹ برابر افزایش یابد.جهانگرد تاکید کرد: به جرأت می‌گوئیم پول در کشور برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور زیاد است، اما نگرانی ما از نبود بازار لازم برای فروش محصولات این شرکت‌ها است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی:
پردیس «مغز من» ۸ اسفند افتتاح می‌شود
محمدتقی جغتایی مشاور عالی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و دبیر علمی هفته «آگاهی از مغز» در نشست خبری صبح امروز با بیان اینکه در هفته «آگاهی از مغز» سال گذشته، استارت راه‌اندازی پردیس «مغز من» در باغ کتاب تهران کلید خورد، گفت: این پردیس هشتم اسفند ماه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در باغ کتاب تهران افتتاح می‌شود.
وزارت علوم از پارک‌های علم و فناوری حمایت ویژه می‌کند
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ۴۳ پارک علم و فناوری در کشور وجود دارد که در دو سال گذشته تلاش کرده‌ایم از طرف وزارت علوم، از این پارک‌ها حمایت بیشتری شود.
موفقیت ایران در حوزه پیشرفته سلول درمانی؛
چهارمین نسل از موش مدل هموفیلی در پژوهشگاه ژنتیک متولد شد
رئیس ستاد توسعه سلول‌های بنیادی عدم دسترسی به موش‌های مدرن را یکی از چالش‌های حوزه‌های پزشکی و داروسازی نام برد و گفت: در حال حاضر نسل چهارم موش‌های مدل هموفیلی تولید شده است.
هوش مصنوعی پلیس در خدمت استارتاپ‌های ایران
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا اخیرا از راه‌اندازی سامانه‌های جدیدی برای تسهیل کار استارتاپ‌ها و جلوگیری از کلاهبرداری خبر داده است. سرهنگ حسین رمضانی با تأکید بر اینکه کسب‌وکارهای نوپا در کشورهای غربی ناجی اقتصاد کشورها بوده‌اند، گفته جلوگیری از این حرکت خوب اقتصادی بی‌عقلی کامل است. سرهنگ رمضانی در عین‌حال تأکید کرده، پلیس فتا در نهایت دنبال رسیدن به مفهومی به نام صلاحیت سایبری است. او به استانداردهایی اشاره کرده که باید در زیرساخت فنی و امنیت سایبری از طرف کسب و کارهای نوپا رعایت شود تا فضا برای مجرمان کمتر شود. او از مشورت پلیس فتای ایران با پلیس‌های سایبری اروپایی برای پیدا کردن بهترین روش در این زمینه خبر داد و تأکید کرد: «به‌زودی سامانه‌ای با نام سامانه هشدار راه‌اندازی می‌شود که فضا را برای فعالیت استارتاپ‌ها بهتر خواهد کرد.»
ثبت اختراعات از صفر تا صد حمایت می‌شود
کانون پتنت مجموعه‌ای است که صفر تا صد فرآیند ثبت اختراع از مراحل اولیه درخواست تا پیگیری مسائل حقوقی را در دفاتر مالکیت فکری اروپا، امریکا و سایر کشورها انجام می‌دهد. در حال حاضر دانش همراه با این دو عامل از دارایی های اصلی محسوب می شود که حفاظت از آن یکی از الزامات فضای کسب و کار است. دسترسی به ابداعات و نوآوری ها در حوزه تولید محصولات مختلف عمدتا در قالب پتنت عرضه می شوند که به‌عنوان یک ابزار حفاظتی از دارایی‌های فکری و ابتکارات نوآوران و فناوران مطرح است. بنابراین پتنت به عنوان یکی از ابزارهای سیستم مالکیت فکری مورد توجه قرار گرفته است.
فناوری بومی بیماری‌های روده‌ای طیور را درمان می‌کند؛
بیماری‌های روده‌ای طیور را فناوری بومی درمان می‌کند
پژوهشگران انستیتو پاستور تهران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی پژوهشی علمی انجام دادند تا مسیر درمان بیماری‌های روده‌ای در صنعت پرورش طیور تسهیل شود.
ضربه سایبری ایران به دستگاه جاسوسی آمریکا؛
اتهام جاسوسی به افسر سابق آمریکایی برای ایران
منابع اطلاعاتی آمریکا اذعان کرده‌اند که در حملات سایبری، هکرهای ایرانی توانسته‌اند به اطلاعات فوق محرمانه این کشور دسترسی پیدا کنند.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت:
افزایش ظرفیت شبکه فیبرنوری کشور
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت از فیبرکشی ۱۴ هزار کیلومتری در کل کشور با هدف افزایش ظرفیت ارتباطات خبر داد و گفت: با اجرای این پروژه، ظرفیت شبکه فیبرنوری به ۸۴ هزار کیلومتر می رسد
دستگاه جدید سنگ شکن برای باز کردن رگ قلب؛
بازکردن رگ‌های گرفته قلب از طریق تولید امواج صوتی سنگین
امواج صوتی می‌تواند راهی جدید برای درمان بیماری‌های قلبی باشد. تحقیقات نشان می‌دهد یک دستگاه کوچک تیوب مانند که بتواند امواج صوتی بفرستد، قادر به شکستن بلوک‌های کلسیمی در رگ‌های گرفته است
وجود پاره‌ای از مشکلات در ثبت سفارش کالاهای کامپیوتری
بازار واردات کالاهای دیجیتال روند به شدت کندی را به نسبت سال پیش درهمین زمان تجربه می‌کند. در شرایطی که بسیاری از شرکت‌های واردکننده حالا به دلیل ناتوانی و کوچک شدن سیستم‌های مالی در ماه‌های اخیر تغییر وضعیت داده یا از این صنف خارج شده‌اند، برخی از شرکت‌ها همچنان به دلیل اجرای تعهدات خود به مشتریان، نیازمند وارد کردن قطعات مرتبط با آی‌تی هستند.
رتبه ایران در تعداد مستندات علمی حوزه آب ارتقا یافت
طبق آمار منتشر شده از سایت اطلاع رسانی (SCImago Journal & Country Ranking) رتبه ایران در حوزه مستندات علمی تخصصی آب ، خاک و محیط زیست صعودی بوده و ارتقا یافته است . ایران در سال 2013 در جهان در تهیه مستندات علمی در حوزه خاک رتبه 13، علوم و تکنولوژی آب رتبه 12، در حوزه مدیریت پسماند رتبه 15، آلودگی 15 و مهندسی محیط زیست رتبه 16 را داشته است و این رتبه در سال 2017 در حوزه خاک به 12، در حوزه علوم و تکنولوژی آب به نه، در مدیریت پسماند به 14، در موضوع آلودگی به نه و در حوزه مهندسی محیط زیست به 13 ارتقاء یافته است.
نکات کلیدی درباره شناخت بازار محصولات نوآورانه
در عصر حاضر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های رقابتی "نوآوری" است و تنها محصولاتی می‌توانند درصد قابل‌توجهی از بازار را به خود اختصاص دهند که دارای جنبه نوآورانه باشند. به دلیل اهمیت محصولات نوآورانه و پیچ‌وخم‌هایی که در حوزه بازاریابی این محصولات وجود دارد، در این گزارش نکاتی دراین‌باره ارائه خواهیم داد.
روسیه ضلع جدید نبرد؛
جنگ جهانی تجزیه اینترنت
پس از سال‌ها تقابل چین و آمریکا برای تقسیم اینترنت، حالا روسیه با اعلام برگزاری آزمایش قطع اینترنت به ضلع جدید این نبرد تبدیل شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
قاچاق کتاب در فضای مجازی؛

فضای مجازی، جولانگاه قاچاقچیان کتاب

اولویت بندی تان در حلقم؛

اولویت‌های آقای وزیر!

گذران سخت زندگی؛

نخبه‌های فقیر

دردسرهای فناوری:

گویا پسورد، لو رفته؟

گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست