سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ایران یکی از ۹ کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره است
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: ­جمهوری اسلامی ایران در کنار امریکا، روسیه، اروپا و کانادا جز ۹ کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
15 هزار راننده زن در اسنپ ثبت نام کرده‌اند
مدیر تجاری اسنپ گفت: تعداد راننده‌های خانم ثبت نام شده در شرکت اسنپ به حدود ۱۵ هزار نفر می‌رسد و تعداد کل موتورسوران ثبت‌نامی در تهران بالغ بر بیست و شش هزار نفر است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
راه‌اندازی مراکز نوآوری انرژی در مناطق آزاد
مناطق آزاد دارای ویژگی‌هایی است که با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در این مناطق می توان با ایجاد مراکز توسعه فناوری و نوآوری‌های انرژی از این ظرفیت ها در جهت پیشرفت کشور و استقرار شرکت‌های دانش بنیان بهره برد.
ذخیره و ارسال اطلاعات از ویژگی‌های ماهواره امیرکبیر
مصطفی صفوی مدیر پروژه ماهواره امیرکبیر در خصوص ماهواره امیرکبیر گفت: پروژه ماهواره امیرکبیر طراحی و ساخت ماهواره‌ای کوچک و تحقیقاتی است که حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار ۵۰۰ کیلومتری به فضا پرتاب شود.
تلاش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای تبدیل مهارتهای بومی به فناوری‌های صنعتی
رییس مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تاکید کرد: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت می‌خواهد که مهارت‌های بومی ایران با پژوهش به فناوری‌های صنعتی تبدیل شود و بازارهای تولید ما با استفاده از فرهنگ و تجارب بومی و دستاوردهای دانشی احیا شود تا همه عوامل تولید در یک محیط، جمع و تولید به‌صرفه شود.
۱۸ استارتاپ ایرانی به نمایشگاه استارتاپ های پرتغال می روند
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی از اعزام یک هیاتی با حضور ۱۸ استارتاپ به نمایشگاه استارتاپ های پرتغال خبر داد.
جلوگیری از پیشرفت در بیوتکنولوژی از اهداف «راهبرد پدافند زیستی‌ آمریکا» است
شورای امنیت ملی آمریکا، اخیرا سند استراتژی امنیت ملی را منتشر کرده و بخشی را به استراتژی دفاع زیستی اختصاص داده که آنچه در آن غیرقابل انکار است خواست ایالات متحده آمریکا برای در انحصار گرفتن تمامی فناوری‌های پیشرفته در یک جهان رقابتی است.
توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) صورت می گیرد؛
تاسیس صندوق خطرپذیر ۵۰۰ میلیارد ریالی در حوزه نانو
رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) در بازدید از یازدهمین نمایشگاه فناوری نانو گفت: ما در گذشته در تمامی پروژه‌هایی که انجام دادیم روابط بسیار نزدیکی با های‌تک داشتیم.
ایران 140 سند ثبت اختراع در آمریکا دارد
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه ایران در سال جاری 140 سند ثبت اختراع /Patent/ در آمریکا داشته است، گفت: این تعداد در سال گذشته حدود 90 مورد بود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
5 شاخص امنیت پایدار نظام در ژئوپلیتیک غرب آسیا
پیشگیری و دفاع مشروع، دو کلیدواژه مهم در ادبیات نظامی محسوب می‌شوند و این دو کلیدواژه، امنیت پایدار جمهوری اسلامی ایران را برابر تهدیدهای نوین تضمین می‌کنند.
از استارتاپ‌های جمع‌آوری و مدیریت پسماند حمایت می‌شود
مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست: «معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری از این طرح‌های مدیریت پسماند حمایت می‌کند و داوطلبان می‌توانند به این بخش مراجعه کنند. سازمان حفاظت محیط‌زیست هم از چنین ایده‌هایی حمایت می‌کند و امکان مراجعه به این سازمان نیز وجود دارد. ضمن اینکه سعی داریم از طریق صندوق ملی محیط‌زیست فرصت حمایت مالی از استارتاپ‌های مدیریت پسماند را ایجاد کنیم.»
در دومین نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نوآور؛
8 تفاهمنامه همکاری میان شرکت‌های ایرانی و کشورهای خارجی
با حضور معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی، ۸ تفاهمنامه همکاری میان شرکت‌های ایرانی و کشورهای خارجی در دومین نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نوآور به امضا رسید. به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در نشست هم اندیشی شرکت‌های دانش بنیان و اعضا هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق و تجار عراقی، گفت: ایران و عراق تبادلات قابل توجهی در زمینه‌های مختلف داشته اند. در موضوع فناوری‌های نو نیز تعاملات خوبی در دوره‌های مختلف و در نمایشگاه‌های مختلف مشترک میان ایران و عراق برگزار شد.
دولت بودجه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین می‌کند
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت های بودجه دولت، در عین حال گفت: تلاش دولت این است که اعتبارات مورد نیاز برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین کند چرا که نمی توان برنامه های علمی و تحقیقاتی کشور را نادیده گرفت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مرکز نوآوری ایران و چین افتتاح شد؛
​ مرکز نوآوری ایران و چین در شهر شنزن راه اندازی شد
مرکز نوآوری ایران و چین روز جمعه با حضور جمعی از مقامات و مسئولین دو کشور و با همت کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در گوانجو، در پارک بین المللی فناوری و نوآوری شهر شنزن در جنوب چین افتتاح شد
با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی؛
تدوین
تهیه و تدوین بسته آموزشی براساس طرح مطالعاتی و تحقیقاتی "افزایش توانایی نوشتاری دانش آموزان دوره دبستان از راه آموزش غیر مستقیم قالب‌های معنایی" با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال انجام است.
جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی ؛
اهتزاز پرچم موفقیت ایران در علوم سلولی
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی معاونت علمی با اشاره به برگزاری سومین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی گفت: امیدواریم در این رویداد بار دیگر شایستگی‌های علمی پژوهشگران کشورمان به منصه ظهور برسد و پرچم پر افتخار میهن اسلامی را بر قله‌های پیشرفت علمی و توسعه فناوری به اهتزاز در آوریم.
محققان کشور موفق به ساخت ابزاری برای حفاری نفت شدند
محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در قالب یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و ساخت هدایتگر مته های حفاری شدند.
فروش شرکت های دانش بنیان نانوفناور به 1400 میلیارد تومان نزدیک شده است
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در حالی که ایران با دارا بودن جایگاه چهارم جهانی در تولید علم نانو را در اختیار دارد، فروش محصولات نانو فناور ایرانی در سال گذشته به 1400 میلیارد تومان نزدیک شد و امسال نیز رشد خواهد داشت.
با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی؛
دستگاه
در راستای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و نیز تجهیز مراکز علمی و تخصصی به سیستم‌های پیشرفته در حوزه‌های شناختی، آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه اصفهان به دستگاه رهگیر چشمی مجهز شد.
دستاورد یک شرکت دانش بنیان ایرانی؛
تولید نرم‌افزارهای عمرانی توسط متخصصان داخلی
یک شرکت دانش بنیان داخلی سال 72 به عنوان نخستین طراح و تولید کننده نرم‌افزارهای عمرانی، طلایه‌دار حرکت شتابان از نرم‌افزارهای ساده اولیه به سیستم‌های مدیریت استراتژیک امروزی بوده است.
تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان رضوی با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومانی
حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی در جریان بازدید از نمایشگاه تخصصی شرکت‌های دانش بنیان در بوستان گفتگو و در جمع خبرنگاران، با اشاره به توجه ویژه آستان قدس رضوی به بحث فناوری‌های دانش بنیان، از تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری دانش‌بنیان رضوی با سرمایه اولیه 100 میلیارد تومان از محل واگذاری و فروش سهام آستان قدس در پروژه مشهد مال خبر داد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
فرصت FATF برای استارتاپ‌های ایران؛
آثار تصویب CTF برای استارت آپ های ایرانی
ارتباط راحت‌تر با سامانه‌های پولی جهان یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های پیوستن ایران به «گروه ویژه اقدام مالی»‌ است که در رشد استارتاپ‌ها تأثیر جدی خواهد گذاشت.
لزوم استقرار 2 هزار استارت آپ در نواحی صنعتی تا سه سال آینده
مدیرعامل سازمان صنایع‌کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: 365 فعالیت فناورانه که می‌تواند منشا تحول در کشور باشد، شناسایی شده است و در 3 سال آینده باید 2 هزار استارت آپ در نواحی و شهرک‌های صنعتی مستقر شود.
وسیله تعیین گروه خونی به‌روش لوله‌ای؛
اختراع وسیله تعیین آسان گروه خونی توسط دانشجوی ایرانی
دانشجوی واحد علوم و تحقیقات موفق به طراحی و ساخت وسیله‌ای برای تسهیل آزمایش تعیین گروه خونی به‌روش لوله‌ای و ثبت آن شد.این وسیله که با همکاری گروهی متشکل از کارشناسان مهندسی پزشکی بیمارستان مطهری ارومیه و دانشجویان رشته‌های رباتیک و مهندسی پزشکی دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد واحد تبریز ساخته شده است، در جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه‌ای رویش البرز از سوی بنیاد ملی نخبگان استان آذربایجان غربی به عنوان اختراع سطح ۳ بنیادملی نخبگان انتخاب، معرفی و ثبت اختراع شده است.
یادداشت و دیدگاه ها
حسن فتاحي در یادداشتی مطرح کرد؛

«نسبيت: خاص و عام»

عبدالرضا ناصرمقدسی/ متخصص مغز و اعصاب:

از ندای جسم تا نوای ریاضیات

آنچه هر مدیری باید در مورد هوش مصنوعی بداند؛

سه کاربرد هوش مصنوعی برای متحول کردن حساب سود و زیان شرکت‌ها

یادداشت ناصر غانم‌زاده؛

مشکلات استارتاپ‌ها چیست؟

سیده‌فاطمه مقیمی- رئیس کانون زنان بازرگان ایران؛

تاکسی‌های اینترنتی، تهدید یا فرصت

مقایسه سازمان های مجازی و سنتی؛

تفاوت سازمان‌های مجازی و سنتی

دکتر سریع القلم؛

هوش مصنوعی و آینده ما

سید کامران باقری در یادداشتی عنوان کرد؛

چرا شرکت‌های ایرانی نوآوری نمی‌کنند؟

طنز و کاریکاتور
اولویت بندی تان در حلقم؛

اولویت‌های آقای وزیر!

گذران سخت زندگی؛

نخبه‌های فقیر

دردسرهای فناوری:

گویا پسورد، لو رفته؟

گفتگو و گزارش
هوشمندسازی شهرها؛

مزایای هوشمندسازی شهرها

نگاهی به مقاله جنجالی پل رومر ؛

مشکل علم اقتصاد کلان

مصاحبه با ادواردو سیروتسکی ملزر؛

کوچک شروع کنید اما جهانی بیندیشید

دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی:

کتاب تجربیات جهانی شرکت‌های استارتاپی منتشر شد

برندگان جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۸ معرفی شدند؛

نوبل پنجاهم برای رومر و نوردهاوس

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
کشاورزی و محیط زیست