سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی ها؛

داده باز و گردآوری داده

داده باز ایده‌ای است بر این مبنا که داده و اطلاعات باید به شکل آزادانه در اختیار هر کسی قرار گرفته شود تا بتواند به هر صورت که افراد می‌خواهند از آن استفاده کرده یا آن را بازنشر کنند.
در گفت وگو باصفوی:

ذخیره و ارسال اطلاعات از ویژگی‌های ماهواره امیرکبیر

مصطفی صفوی مدیر پروژه ماهواره امیرکبیر در خصوص ماهواره امیرکبیر گفت: پروژه ماهواره امیرکبیر طراحی و ساخت ماهواره‌ای کوچک و تحقیقاتی است که حدود ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در مدار ۵۰۰ کیلومتری به فضا پرتاب شود.
وسیله تعیین گروه خونی به‌روش لوله‌ای؛

اختراع وسیله تعیین آسان گروه خونی توسط دانشجوی ایرانی

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات موفق به طراحی و ساخت وسیله‌ای برای تسهیل آزمایش تعیین گروه خونی به‌روش لوله‌ای و ثبت آن شد.این وسیله که با همکاری گروهی متشکل از کارشناسان مهندسی پزشکی بیمارستان مطهری ارومیه و دانشجویان رشته‌های رباتیک و مهندسی پزشکی دانشگاه تبریز و دانشگاه آزاد واحد تبریز ساخته شده است، در جشنواره اختراعات و ابتکارات منطقه‌ای رویش البرز از سوی بنیاد ملی نخبگان استان آذربایجان غربی به عنوان اختراع سطح ۳ بنیادملی نخبگان انتخاب، معرفی و ثبت اختراع شده است.
اهميت نوآوری در بهبود عملکرد؛

نوآوری مهم است نه ضروری!

در غياب نوآوری، نه تنها محصولات و خدمات، که فرآيندهای کاری شرکت هم دچار سکون می‌شوند. در نتيجه، شرکت نمی‌تواند هزينه‌های عملياتی خود را کاهش و همزمان، کيفيت خروجی‌هایش را ارتقا داده یا حتی همان سطح کيفی قبلی را تضمين کند. به همين دليل، روز به روز هزينه تمام‌شده شرکت در برابر رقبا (به ويژه رقبای تازه‌وارد و نوآور) غیررقابتی‌تر می‌شود
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت:

اولین اختراع ترکیب دارویی جدید در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: محققان مرکز رشد دانشگاه علوم پزشکی زاهدان موفق شدند با ترکیب دو داروی شناخته شده، ترکیبی جدید با کاربردی نوین در زمینه درمان اختلالات نفروپاتی، فیبروز ریوی و رتینوپاتی را به مجموعه دارویی کشور اضافه کنند.
عضو هیات علمی گروه شیمی دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد؛

طراحی داروهای جدید با استفاده از رایانه و علم بیوانفورماتیک

عضو هیات علمی گروه شیمی دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: بررسی ارتباط بین داده‌‎ها و ساختارهای زیستی و مولکولی در رشته بیوانفورماتیک امکان طراحی داروهای جدید را فراهم می‌کند
در پژوهشگاه مواد و انرژی صورت گرفت؛

ساخت نسل جدید سیستم هوا گرمکن های خورشیدی

نسل جدید هوا گرم کن های خورشیدی با استفاده از مواد سبک پلیمری در پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.دکتر قدمیان با بیان اینکه حدود ۳۰ سال است که روی سیستم های هواگرمکن خورشیدی کار می شود، اظهار داشت: این سیستم ها کابردهای متفاوتی نظیر خشک کن خورشیدی دارد و یا در بستر در بام ساختمان نصب می شود و بعنوان یک جاذب انرژی خورشیدی، هوا را گرم می کند و هوای گرم شده وارد شبکه تهویه مطبوع یک ساختمان می شود.
توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

دستگاه مطالعه آلاینده های نفتی درخاک ساخته شد

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت دستگاه مطالعه پی های عمیق در خاک های آلوده به مواد نفتی شدند.

تولید آنتی بادی برای تشخیص سرطان توسط محققان ایرانی

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با راهنمایی و همکاری محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین جهاد دانشگاهی ابن سینا موفق به تولید آنتی بادی با روش طراحی پپتید جهت تشخیص سرطان شد.
آغاز نسل پنجم؛

G5 آماده ورود به بازار است

اتصالات نسل پنجم موسوم به G5 آماده ورود گسترده به بازار آی تی است و قرار است تمامی جنبه‌های فناوری را تحت تأثیر خود قرار دهد.
پروژه مشترک با "ایرباس"؛

معرفی ۳ دستاورد محققان ایرانی در حوزه فناوری نانو

محققان دانشکده مهندسی دانشگاه تهران با استفاده از نانوپوشش‌ها روشی را برای افزایش راندمان هواپیما عرضه کردند که به گفته آنها قرار است این مطالعات در فاز بزرگتر با همکاری محققان شرکت "ایرباس" در ایران اجرایی شود.
بلومبرگ گزارش می‌دهد؛

کره جنوبی و سوئد نوآورترین کشورهای جهان هستند

طبق گزارش بلومبرگ کره جنوبی و سوئد نوآورترین کشورهای جهان هستند. در این گزارش رتبه بندی تقریبا همه چیز از شرکت های فناوری گرفته تا تعداد فارغ التحصیلان علوم و مهندسی مورد ارزیابی قرار گرفته است.
دیجیتال، مسیر نجات اپراتورها؛

چرا شرکت‌های تلکام برای بقا به نوآوری نیاز دارند؟

با رشد فناوری، شرکت‌های فعال در عرصه‌ ICT به مخاطراتی با مراتب پیچیده‌تر از گذشته روبه‌رو شده‌اند. مخاطراتی که عبور از آن ها مستلزم نوآوری جدی در تمامی لایه‌هایی سازمانی (از فنی گرفته تا مدیریت عالی) است.
هویت جهادی، 37 سال خودباوری و بالندگی؛

ساخت پیچ‌های ارتوپدی قابل جذب در بدن توسط محققان کشور

محققان کشور با انجام طرحی بنیادی و کاربردی موفق به ساخت پیچ‌های ارتوپدی شدند که از کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود.
ربات های هوشمند در خدمت کشاورزان؛

تولید موادغذایی از داده‌ها در ۲۰ سال آینده

سال ۲۰۳۸ است. کلمه «چاشنی» دیگر کاربردی ندارد. ضررهای شکر معادل سیگار برشمرده شده و قرار است نمک با گیاهان سالم جایگزین شود. ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که میوه‌ها با استفاده از علم ژنتیک پرورش می‌یابند، تخم‌ مرغ‌ها از مرغ به وجود نمی‌آیند، کباب‌ها از گوشت حیوانات گرفته نشده‌اند و ماهی‌های سرخ شده هیچ‌وقت دریا را ندیده‌اند. آیا این همان چیزی است که سال‌ها پیش وقتی به دنبال شفافیت، قابلیت پیگیری و پایدارپذیری نظام غذایی بودیم، در ذهن داشتیم؟
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری؛

ارتقای جایگاه ایران با تولید ۱۰ داروی زیست‌فناوری جدید

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص تولید داروهای زیست فناوری در کشور، بیان کرد: در راستای تولید و بومی سازی ۵۰ قلم دارو از ۱۴۰ داروی مهم و کلیدی، تولید ۲۰ داروی ثروت‌آفرین توسط این شتاب‌دهنده با موفقیت به اتمام رسیده است.

تولید سه داروی نوترکیب با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی

با سرمایه‌گذاری و مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، اجرای طرح تولید سه داروی نوترکیب یکی از شرکت‌های تازه تاسیس دارویی آغاز شد.
سمعک "گوگل" امکان شنیدن را برای ناشنوایان میسر می‌کند؛

سمعک گوگل برای کمک به افراد ناشنوا

گوگل برای کمک به افراد ناشنوا با یک شرکت دانمارکی همکاری خواهد کرد تا سمعکی تولید کند که با اتصال به گوشی‌های "اندروید"، امکان شنیدن فایل‌های صوتی را برای ناشنوایان میسر سازد.

معاهده همکاری ثبت اختراع PCT

معاهده همکاری ثبت اختراع PCTمعاهده همکاری ثبت اختراع PCT یا Patent Cooperation Treaty یک پیمان بین المللی است که بر اساس آن امکان حمایت از اختراع ثبت شده در این معاهده، در کلیه ی کشور های عضو تنها با ارائه یک اظهارنامه وجود دارد. به زبان ساده، مخترعی که در این معاهده اظهارنامه خود را ثبت کند، می تواند در کلیه ی کشورهای عضو، ثبت اختراع ملی را بر اساس همین اظهارنامه و با توجه به حق تقدم اولین افشاء آن انجام دهد.
انقلابی دیگر در اپ تاپ های سامسونگ؛

نسل جدید حافظه اس‌اس‌دی چهارترابایتی آمد

سامسونگ تولید و عرضه حافظه‌های اس‌اس‌دی چهار ترابایتی را با فناوری نوین آغاز کرد.
صفحه  از ۲۱
نظرات و گلایه ها