اولین شهید هسته‌ای از تولد تا شهادت؛

علیمحمدی رفت تا صنعت هسته‌ای بماند

امروز هفتمین سالروز شهادت شهید علیمحمدی است، شهیدی که سوم شهریور 1338 در تهران متولد شد و تحصیلات دانشگاهی‌ خود را با قبولی‌ در مقطع کارشناسی رشته فیزیک در دانشگاه شیراز از سال 1356 آغاز کرد.
قدرتمندترین زن دنیای آی‌تی از یاهو می‌رود؛

نام یاهو به آلتابا تغییر می‌کند

با تکمیل شدن فرایند خرید یاهو توسط ورایزون، ماریسا مایر، مدیر اجرایی، از عضویت در هیئت‌مدیره این کمپانی برای همیشه خداحافظی می‌کند.
در شرایط تعلیق فعالیت های فضایی ایران؛

خیز اماراتی‌ها برای جذب نخبگان فضایی ایران با حقوق 15 هزار دلاری

در شرایطی که فعالیت‌های فضایی ایران در ۴ سال اخیر تعلیق را تجربه کرده است و برنامه‌ای نیز برای جذب دانش آموختگان دیده نمی‌شود، امارات در پوشش برنامه گردشگری فضایی بسیاری از متخصصان ایرانی را با حقوق‌های ۱۰ تا ۱۵ هزار دلاری جذب می‌کند.
طبق اعلام بنياد ملي نخبگان:

موفقيت دانشجويان دانشگاه رازی در بنياد ملی نخبگان

12 دانشجوی دانشگاه رازی حائز استفاده از شرايط تسهيلات بنياد ملی نخبگان شدند.
پژوهشگر و فناور برگزیده کشور تاکید کرد؛

ضرورت وجود رهبران با بینش کلان در تبدیل ایده‌ها به فناوری

پژوهشگر و فناور برگزیده کشور تاکید کرد: ضرورت وجود رهبران با بینش کلان در تبدیل ایده‌ها به فناوری باید مورد توجه قرار گیرد.
استارت‌آپ پل فرار مغزها از ایران شده است؛

همه دزدان ایده‌های ناب جوانان ایرانی!

امروزه برای خروج سرمایه‌های انسانی، دیگر انتقال جسم تحت عنوان مهاجرت اهمیت ندارد؛ بلکه ایده‌ها می‌توانند از ذهن افراد داخل یک کشور به‌بنگاه‌ها و سازمان‌های پیشگام در فناوری خارج از آن کشور، منتقل‌ و به ابزار تبدیل شود.
جلوگیری از مهاجرت نخبگان؛

ركود اقتصادي تنور فرار مغزها را داغ كرده است

خروج از ركود مقدمه‌اي براي جلوگيري از مهاجرت نخبگاني است كه عرصه اي براي استفاده از نبوغ، ايده‌ها و خلاقيت خود در داخل كشور پيدا نمي كنند.
نشریه فارین پالیسی معرفی کرد

دانشمند ایرانی در فهرست 100 متفکر جهانی

نام یک دانشمند ایرانی در فهرست 100 متفکر برتر جهان در سال 2016 از سوی نشریه فارین پالیسی معرفی شد.
نشریه فارن پالیسی در فهرستی که امسال از یک‌صد 'متفکر جهانی' منتشر کرده:

دو ایرانی‌تبار در فهرست "متفکران جهانی" سال 2016+(تصاویر)

نشریه فارن پالیسی در فهرستی که امسال از یک‌صد 'متفکر جهانی' منتشر کرده، نام دو ایرانی‌تبار را هم قرار داده است: آرش درم‌بخش، عضو شورای شهر کوربوآ در فرانسه و موره‌شین الهیاری، هنرمند و کنش‌گر مدنی.
مخترع جوان؛

مسئولین به سمت جوانان و ایده پردازی آنها روی آوردند

احمد صحرایی قمش مخترع جوان خودروی هیبرید ویراف دارای شاسی فضایی اظهار داشت: امید وارم شرایط مسئولین به گونه ای تغییر کند که به سمت جوانان و ایده پردازی روی آوردند و لجاجت ها را کنار بگذارند و در بخش های مختلف، اتاق فکر هایی متشکل ار جوانان با هوش تشکیل دهند و نخبه پروری را آموزش دهند.
گفت وگو با دانشجوی مخترع البرزی؛

بی توجهی مسئولین بار سنگینی از مشکلات است/محلول آفت قارچ کش نمونه داخلی و خارجی ندارد

مریم رستمی دانشجوی مخترع محلول آفت کش با قابلیت قارچ کشی بدون گیاه سوزی اظهار داشت: اغلب مسولین از طرح ها استقبال میکنند اما تا پای پول و خرید و تولید میرسد از عمل خبری نیست.
موج تازه فرار مغزها؛

رکورد جدید مهاجرت دانشجویان ایرانی به آمریکا با رشد ۲.۲برابری

گزارشهای رسمی از «افزایش ۲.۲برابری» دانشجویان ایرانی آمریکا در سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ خبر می‌دهد؛ این شرایط نگرانیها درخصوص فرار مغزها و شرایط نخبگان جوان کشور در دولت یازدهم را افزایش داده است.
زنده شدن مردگان:

تلاش برای بازگردانی مردگان به‌زندگی و دادن جان دوباره به آنها

ایده انجام این کار این است که مردگان را برای مدت نامحدود و تا زمانی که علم و فناوری‌های موجود بتواند آنها را دوباره زنده کند، نگهداری کنیم.
بازی پوکمان گو

خالق بازی پوکمان گو کیست؟

خالق پوکمان گو خود این بازی را تا آخر نرفته و از بسیاری از عاشقان این بازی عقب تر است ، مردی که در سال های نه چندان دور در گوگل کار میکرد و این غول فناوری را برای رسیدن به آرزوهایش رها کرد، چنانکه حالا گوگل به سراغش آمده تا با سرمایه گذاری بر روی بازی پوکمان گو درآمد ها را با او سهیم شود.
در منطقه بین‌المللی تجاری «سونگدو» کره جنوبی

فناورانه‌ترین نقطه جهان ساخته شد

سال‌ها قبل سانفرانسیسکو فناورانه‌ترین شهر جهان بود. زمانی که در خیابان‌های این شهر قدم می‌زدید خودروهای برقی را در اطراف خود مشاهده می‌کردید، مراکز کنترل عوارض جاده‌ای هوشمند بودند،
ستاری:

نظام‌نامه پیوست فناوری و توسعه توانمندی‌های داخلی تصویب شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور از تصویب و ابلاغ شدن نظام‌نامه پیوست فناوری و توسعه توانمندی‌های داخلی در قراردادهای بین‌المللی و طرح‌های مهم ملی خبر داد.
مهراد خبر داد

فهرست دانشگاه‌های برتر در تولید علم مشخص شد/ رتبه‌بندی کشورهای مختلف در فناوری نانو

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در حالیکه دانشمندان ایران تاکنون موفق به تولید ۴ هزار و ۷۱۷ مقاله در حوزه فناوری نانو شده‌اند، متوسط استناد به این مقالات در سال 2015 میلادی 1/48 استناد است.
قدیانی:

افراد سیاسی معلوم‌الحال سعی دارند با وجهه علمی در نخبگان اثرگذاری داشته باشند

رئیس سازمان بسیج علمی کشور گفت: افراد سیاسی معلوم‌الحال و بعضاً با سابقه مشخص در حوزه جاسوسی و اطلاعاتی وجهه علمی دریافت می‌کنند، این افراد سعی دارند با نخبگان ما ارتباط و در آنان اثرگذاری داشته باشند.
فرار مغزها...

بنیاد ملی نخبگان چه می‌کند/ مبحثی درباره فرار مغزها یا مهاجرت فرهنگی علمی

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان معتقد است خروج نخبگان از کشور هیچ‌گاه به مرز بحران نمی‌رسد و با تأکید بر این‌که خروج نخبگان از کشور در حال‌حاضر هم بحرانی نیست.
سالروز درگذشت پرفسور حسابی؛

پرفسور حسابی؛ بنیان گزار علوم و فنون جدید در ایران

«جمشید قسیمی» رییس پژوهش بنیاد پرفسور حسابی با بیان این که محمود حسابی اندیشمندی برجسته بود و پایه گزار بسیاری از فعالیت های علمی، پژوهشی، صنعتی، بنیادی، آموزشی و فرهنگی در کشور محسوب می شد، گفت: خدمت های این انسان فرهیخته در انجام دادن کارهای بزرگ او را تبدیل به یک شخصیت ملی کرده است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها