سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانشمندان ایرانی ؛

دو فیزیکدان ایرانی در جمع داوران برجسته ۲۰۱۹ انجمن فیزیک آمریکا

یاسمن فرزان، استاد پژوهشگاه دانش های بنیادی و وحید کریمی پور، استاد دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف به عنوان دو تن از داوران برجسته مجلات انجمن فیزیک آمریکا در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند.
نام "شاهزاده امنیت" ایرانی در کنار بزرگانی چون مارک زاکربرگ؛

زنان موفق ایرانی عرصه فناوری در دنیا

زنان در سراسر جهان با وجود تمام مشکلات و چالش‌هایی که دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی‌کشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان تلاش می‌کنند. در میان تمام زنان جهان، زن‌هایی بودند و هستند که با تمام سختی‌هایی که مواجه هستند گام‌های خود را محکم و نیرومند برمی‌دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله "ما زنان می‌توانیم" تلاش می‌کنند.در این قسمت قصد داریم بانوانی را که بخش‌های گوناگون غول‌های فناوری دنیا را مدیریت می‌کنند، معرفی کنیم.
از پلدختر تا هاروارد؛

طراحی لنز هوشمند با قابلیت بینایی‌بخشی از سوی نخبه ایرانی

قرار است زندگی مخترع جوانی پلدختری را روایت کنیم که در خارج از کشور موفق به ساخت یک لنز هوشمند با قابلیت بینایی بخشی شده و تحولی را در دنیای پزشکی به وجود آورده است.
با موافقت رئیس بنیاد ملی نخبگان صورت گرفت؛

افزایش 10 تا 60 ​درصدی جوایز تحصیلی سال 98

سالاریه از موافقت رئیس بنیاد ملی نخبگان با افزایش جوایز تحصیلی خبر داد و گفت: نظر به بالارفتن هزینه‌‌های تحصیلی و پژوهشی دانشجویان، در سال جاری جوایز تحصیلی مستعدان‌برتر 10 تا 60 درصد افزایش یافته است.وی افزود: هدایت دانشجویان مستعد تحصیلی در زمینه‌های تخصصی فعالیت‌های علمی خود؛ پشتیبانی از فعالیت نخبگانی دانشجویی در سطح مؤسسه‌های‌کشور؛ رفع موانع پیشرفت اجتماعات نخبگانی دانشجویی و همچنین طراحی روند رشد تدریجی و پیوستة دانشجویان مستعد تحصیلی در مسیر نخبگی، از مهمترین اهداف اعطای جوایز تحصیلی به دانشجویان مستعدبرتر است.
آخرین دستاوردهای پزشکی؛

تحول در دنیای پزشکی با ۹ دستاورد نخبگان ایرانی خارج از کشور

نخبگان ایرانی هر ساله منشأ بسیاری از اکتشافات و ابداعات علمی در سراسر دنیا می شوند و دستاورهای آنان در جدیدترین عرصه های علم و تکنولوژی گره گشای مسائل و مشکلات زیادی است.
شایعات بعد از مرگ؛

۷ تصور غلطی که در مورد "استیو جابز" وجود دارد

معمولاً افرادی که در سطح جهان مشهور می‌شوند، شایعاتی پس از مرگ‌شان به آنها نسبت داده می‌شود که اغلب این شایعات چیزهای مثبتی هستند که به دلیل مخاطب‌پسند بودن یا علاقه بیش از حد به آنها نسبت داده می‌شود که استیو جابز موسس شرکت اپل نیز از این قاعده مستثنی نیست.از دریافت حقوق ماهیانه یک دلاری به دلیل دشمنی عمیق با "بیل گیتس" و از لجبازی با او گرفته تا دیگر شایعات عجیب، همه از حواشی متعددی هستند که درباره استیوجابزوجود دارد. بسیاری از کسانی که او را می‌شناختند اذعان دارند که او عمیقاً زندگی خصوصی‌اش را از شخصیت عمومی خود جدا می‌کرد و شاید همین ویژگی در او بوده که منجر به ساخته شدن این میزان شایعه درباره او شده است.
نخبگان جامعه؛

نخبگان و رسالت آنها در گام دوم انقلاب

نخبگان جامعه در برابر امروز و فردای جامعهِ خود مسئولیت دارند و نکته حائز اهمیت، تشخیص درست رسالت و وظیفه ای است که نخبگان باید به آن توجه کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی؛

۶ میلیون نخبه دنیا را می‌چرخانند

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان‌ رضوی گفت: ۶ میلیون نخبه و سرمایه گذاری که دنیا را می‌چرخانند متعلق به تمام کشورها هستند. نخبگان با عملکرد خود، دنیا را می‌چرخانند.
سقوط اتوبوس نخبگان ریاضی؛

روایت مریم میرزاخانی از اتوبوس مرگ

۲۱ سال از سانحه دلخراش فوت شش نخبه ریاضی دانشگاه صنعتی شریف در سانحه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف به دره زال می گذرد.
مهاجرت نخبگان؛

آمار تامل‌برانگیزی از مهاجرت قشر تحصیل‌کرده

مهاجرت نخبگان یا فرار مغزها به مهاجرت متخصصان و نخبگان علمی یک کشور گفته می‌شود و یکی از معضلات اجتماعی، اقتصادی و آموزشی کشورهاست.
مسابقه مقاله برتر IEEE Region 8 ؛

دانشجوی ایرانی به فینال رقابت مقاله برتر IEEE رسید

مقاله دانشجوی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران به عنوان یکی از پنج مقاله فینالیست رقابت مقاله برتر مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) انتخاب شد.
فرار مغزها، هزینه‌ای غیرقابل بازیابی؛

11 میلیارد تومان، خسارت خروج هر نخبه از کشور

امیر واعظی‌آشتیانی کارشناس اقتصادی می‌گوید: بر‌اساس تحقیقی که دهه گذشته پیرامون هزینه‌های انجام شده برای تحصیل هر فرد انجام می‌شود، شاهد آنیم که آموزش ابتدایی تا پایان دوره دکترا حدود 11 میلیارد تومان است. این در حالی است که هزینه‌ها با مهاجرت افراد نخبه از خزانه کشور خارج شده و بی‌ثمر می‌ماند.
واکنش وزیر علوم به آمار نگران‌کننده خروج دانشجویان از کشور:

مهاجرت به دلیل افزایش نرخ ارز کاهش داشته است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به وضعیت خروج دانشجویان از کشور گفت: از منظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خروج دانشجویان برای تحصیل یک روال عادی دارد و بین کشورهای دیگر هم آمار خروج دانشجویان ما خیلی بالا نیست.
به مناسبت روز "مهندسی"؛

مروری بر زندگی "خواجه‌نصیرالدین طوسی"

امروز پنجم اسفند ماه، همزمان با سالروز تولد دانشمند ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی، روز "مهندسی" نامیده شده است. خواجه نصیرالدین طوسی همه‌چیزدان، فیلسوف، متکلم، ریاضی‌دان، منجم، فیلسوف و پزشک ایرانی و از سرشناس‌ترین چهره‌های تاریخ اسلامی است که در سده هفتم قمری می‌زیست.خواجه نصیرالدین طوسی که به «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» نیز شهرت دارد، علوم دینی و علوم عملی را زیر نظر پدرش و منطق و حکمت را نزد خالویش بابا افضل ایوبی کاشانی آموخت. تحصیلاتش را در نیشابور به اتمام رسانید و در آنجا به عنوان دانشمندی برجسته شهرت یافت.
یک پژوهشگر:

"فرار مغزها" سیاسی‌ترین اصطلاح 40 سال اخیر در کشور است

پژوهشگر پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف در ادامه عنوان کرد: فرار مغزها سیاسی ترین اصطلاحی است که در حوزه مهاجرت در این 40 سال کاربرد داشته است و سوءاستفاده های زیادی از این اصطلاح صورت گرفته است. این عبارت با مقاصد سیاسی و اجتماعی در شبکه های مجازی و برخی رسانه های جمعی مورد استفاده قرار می گیرد
دانستنی ها؛

چند درصد دانشمندان ناسا ایرانی هستند؟

تعداد دانشمندان ایرانی شاغل در ناسا از مواردی است که در سال های اخیر سوژه بزرگنمایی ها و دروغپردازی های مضحکی در فضای مجازی و برخی سایتهای خبری شده است.
معاون رئیس‌جمهور :

بازگشت نخبگان ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان به کشور

سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور) در پاسخ به سوالی درباره آمار نخبگان بازگشتی به کشور گفت: تاکنون از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا حدود ۱۲۰۰ نفر نخبه از سیستم ما برای بازگشت به کشور استفاده کرده‌اند؛ این تازه‌ترین آمار است، زیرا هر ماه تعدادی به این آمار اضافه می‌شود.
گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی؛

محسن ابوالقاسمی درگذشت

محسن ابوالقاسمی،رئیس سابق گروه فرهنگ و زبان‌های باستانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران و استاد بازنشسته این دانشگاه در سن ۸۲ سالگی درگذشت.
پژوهشگران برتر کشور؛

شش استاد پر کار در ثبت آثار علمی را بشناسید

آمارها نشان می‌دهد شش پژوهشگر برتر کشور طی سال‌های اخیر بیش از 2500 اثر علمی در قالب پایان‌نامه و مقاله منتشر کرده‌اند .
نظام‌ رتبه‌بندی جهانی ESI ؛

حضور ۵۲ دانشمند ایرانی در فهرست دانشمندان پراستناد جهان در حوزه پزشکی

۵۲ ایرانی در فهرست دانشمندان ۱درصد‌ پُراستناد کشور در نظام‌ رتبه‌بندی جهانی ESI حاضر هستند و تعداد محققین علوم پزشکی کشور به ۷۰۹ نفر رسیده است.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها