سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی؛

پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی

هیئت وزیران در جلسه 23/5/1398 به پیشنهاد مشترک وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فنآوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری وزارت دادگستری و به استناد تبصره (10) ماده واحده قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی -مصوب 1396، آیین نامه اجرایی قانون یاد شده را تصویب کرد.
دانشی که در ایران مغفول مانده است؛

محدودیت های بازار کار برای پذیرش فارغ التحصیلان جغرافیا

دکتر شیرین محمدخان با بیان این‌که آن چه در دانشکده جغرافیا تدریس می‌شود، چه از نظر سرفصل‌های درسی و چه از لحاظ متدهای تدریس، همانی است که در دانشگاه‌های خارجی روی می‌دهد، اظهار کرد: بزرگترین مشکلی که وجود دارد، این است که بازار کار نیز پذیرش کاملی از فارغ‌التحصیلان جغرافیا ندارد که مهمترین دلیل آن عدم شناخت کافی از توانمندی‌های این رشته است.
نابسامانی در ژورنال های داخلی؛

هزینه هفت میلیونی چاپ مقاله در ژورنال‌های داخلی

اگرچه تعداد ژورنال‌های داخلی در کشور افزایش یافته اما به دلیل عدم نظارت دقیق وزارت علوم این نشریات پژوهشی وضعیت نابسامانی دارند.
نانوی ایران زیر ذره‌بین ؛

پروژه‌های نانویی زیر چتر حمایت

طرح‌های تشویقی و حمایتی از پروژه‌های تحقیقاتی به توسعه فناوری نانو در همه حوزه‌های علمی خصوصا بخش دانشگاهی و همکاری‌های بین‌المللی کمک کرد.
ایران در لیست پیشگامان نوآوری دنیا؛

تهران در خوشه برتر علوم و فناوری ۵۰ اقتصاد ممتاز قرار گفت

موسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه تهران با کسب رتبه ۴۶ در خوشه برتر علوم و فناوری ۵۰ اقتصاد ممتاز قرار دارد، گفت: رتبه ایران در بین کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین ۱۳ و در منطقه آسیای مرکزی و جنوبی دوم است.
صدرنشینی دانشمندان ایرانی در آسیای غربی؛

ایران اثرگذارترین کشور منطقه در علم نانو

رتبه‌بندی سایمگو هر سال کشورهای مختلف جهان را به لحاظ تحقیقات علمی و ارائه مقالات رتبه‌بندی و جایگاه جهانی آنها را در وب‌سایت خود منتشر می‌کند.
چاپ مهملات!

نجات علم از دست صنعت انتشار مقاله

اگر در برابر این مقالات مهمل کاری نکنیم، روزی می‌رسد که دیگر کسی به علم اعتماد نخواهد کرد.
مقابله با تقلب‌های علمی؛

عزم جدی برای برخورد با تقلب‌های علمی

قانون مقابله با تقلب‌های علمی در شهریور ۹۶ بعد از رشد قارچ‌گونه موسسات غیرمجاز به تصویب مجلس رسید
دکتر شاهین آخوندزاده؛

یک دام جدید برای محققان ایرانی

دکتر شاهین آخوندزاده گفت: این اشتباه بزرگ است که بگوئیم مقالات را در داخل کشور چاپ و به خارج ارسال نکنیم، چرا که درصورت تحقق این امر، به تعاملات علمی بین‌المللی لطمه وارد می‌شود و جامعه علمی جهانی نیز از تحقیقات پژوهشگران ایرانی، بی اطلاع می‌ماند.ایرانی را چاپ نمی‌کنند، درحالی‌که این موضوع یک دام برای محققان ایرانی است و این ادعا صحیح نیست.
سردرگمی قطب‌های علمی؛

تنظیم آیین‌نامه‌های جدید برای قطب‌های علم و فناوری

اجرای درست قطب‌های علمی می‌تواند شاخص رشد پژوهش و تولید علم را در کشور تغییر دهد و رکود امروز بیانگر این است که برخی قوانین باید مورد بازنگری قرار گیرند.
رقابت، رمز موفقیت قطب‌ها؛

حلقه مفقوده اجرایی نشدن مصوبه قطب‌های علمی کجاست؟

قطب علمی، مصوبه‌ای که اگر درست اجرایی شود چرخ‌های صنعت و اقتصاد با هم به گردش در می‌آید و نام ایران را در دنیای علم بالاتر خواهد برد.
فتح قله‌های علم؛

کسب رتبه نخست در شیمی تجزیه

بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی سایمگو، ایران در سال 2018 به مقام نخست تولیدات علمی در رشته شیمی تجزیه در سطح کشورهای آسیای غربی رسیده است.
ایران در رتبه بندی سایمگو؛

ایران رتبه نخست علمی در خاورمیانه را از آن خود کرد

تجزیه و تحلیل آمار و ارقام رتبه‌بندی سایمگو در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد ایران به مقام نخست تولیدات علمی در سطح کشورهای آسیای غربی رسیده است.
طبق جدید ترین رتبه بندی های جهانی؛

جدیدترین رتبه‌بندی علمی منتشر شد/ دانشمندان ایرانی رتبه نخست هوا فضا در آسیای غربی

براساس جدیدترین رتبه‌بندی سایمگو، ایران در سال 2018 به مقام نخست تولیدات علمی در رشته مهندسی هوا فضا در سطح کشورهای آسیای غربی رسیده است.
تناقض به سبک وزارت علوم؛

چه عاملی باعث کاهش 50درصدی حضور ایران در یونیورسیاد شد؟

محدودیت ارزی تأثیری در کاهش تعداد تیم‌ها نداشته است؛ این جمله را وزیر علوم در حالی اعلام کرد که پیش از این مسئولین،مشکلات مالی را علت اصلی کاهش حضور ایران در یونیورسیاد دانسته‌اند.
عکاسی نجومی؛

عکس‌های منتخب رقابت "عکاس نجومی ۲۰۱۹

در هشتمین دوره مسابقات عکاسی نجومی که توسط "رصدخانه سلطنتی گرینویچ" در لندن برگزار شد، ۴ هزار و ۶۰۰ عکاس آماتور و حرفه‌ای، عکس‌های نجومی خود از آسمان شب از ۹۰ کشور دنیا به ثبت رساندند.
دولت در مقابل سرقت علمی؛

تلاش برای پایان دادن به پایان نامه فروشی

خبر مهمی که پس از جلسه چهارشنبه شب هفته گذشته هیأت وزیران از سوی سخنگوی دولت اعلام شد، تصویب آیین‌نامه‌ای برای مقابله با پایان‌نامه‌فروشان و متقلبان علمی بود. این آیین‌نامه اجرایی، مربوط به قانونی است که دو سال پیش مصوب و ابلاغ شده تا بساط پدیده زشت فروش پایان‌نامه و تحقیقات دانشگاهی را از سطح شهرهای کشور جمع کند.
من «شکارچی شهاب سنگ» هستم؛

نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران

تعداد شکارچی‌های شهاب‌سنگ در ایران کم نیست. دلال‌ها، تجارت شهاب سنگ را سالم می‌دانند؛ چرا که طرفداران آن‌ها پژوهشگران منظومه شمسی، موزه‌داران و کلکسیون‌دارهای شخصی هستند که برای خرید هر قطعه سنگ آسمانی، سند یا شناسنامه می‌خواهند که از سوی آزمایشگاه‌های معتبر صادر شده است.
ایده عجیب استالین؛

تلاش برای ترکیب ژن انسان و شامپانزه حقیقت دارد؟

زمانی که پیشرفت های تکنولوژیکی و علمی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به سرعت در حال افزایش بود و منجر به علاقه ی جهانی برای خلق دستاوردهای جدید و گاه بسیار عجیب و غریب شد، موضوع ایده عجیب استالین برای ترکیب ژن انسان و شامپانزه به شدت جنجالی شد.
سهم ۴ درصدی زبان چینی از تولید علم جهان؛

تحریم زبان انگلیسی در دانشگاه‌های شرقی

بسیاری از محققان و دانشمندان دنیا برای انتشار مقالات خود در عرصه بین‌المللی با این مشکل روبه‌رو هستند که ملزمند مقالات خود را به زبان بین‌المللی یعنی زبان انگلیسی منتشر کنند. بررسی ها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته انتشار مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه‌های استنادی به زبان غیرانگلیسی توسط کشورهای شرقی به عدد قابل توجهی رسیده است.
صفحه  از ۱۴
نظرات و گلایه ها