سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تفاهمنامه علمی میان ایران و برزیل ؛

برزیل بهره‌گیری از پتانسیل‌های علمی در مراکز تحقیقاتی ایران را خواستار شد

نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی در مراکز تحقیقاتی ایران را خواستار شد.
ریشه‌ بی‌کیفیتی مقالات ما کجاست؛

سری دوزی به سبک دانشگاه‌های ایرانی

دور تند چاپ مقالات نه تنها روابط اساتید و دانشجویان را شکراب و دور زدن پروسه علمی چاپ یک مقاله می‌کند، در نهایت جامعه علمی دانشگاهی‌مان را به وضعیت بیمار گونه‌ای که امروز به آن مبتلا شده دچار می‌کند.
به مناسبت دهم نوامبر؛

علم در خدمت صلح و توسعه

از سال 2001 دهم نوامبر (20 آبان) به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری شده است. از مهمترین اهداف یونسکو از نام گذاری روز علم، بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های نو بوده که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی:

هشدار درباره اتمام پول صندوق نوآوری/ سهم بودجه صندوق محقق نشد

سلطانی با بیان اینکه باید نیم درصد بودجه دولت به صندوق اختصاص بیابد، گفت: اگر این بودجه را نداشته باشیم تا ۶ سال دیگر بودجه ای برای حمایت از شرکت ها نخواهیم داشت.
بررسی دقیق وضعیت علم فیزیک ایران؛

فیزیک ایران در منطقه و جهان چه جایگاهی دارد؟

در این سال‌ها تلاش‌های فراوانی جهت پیشرفت علم فیزیک انجام شده است. حال با احصای آمار و ارقام مربوطه می‌خواهیم نگاهی دقیق‌تر به وضعیت فیزیک ایران و کشورهای همسایه در ده سال گذشته داشته باشیم.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و تحقیقات»

سهم ایران در تولید مقالات یک درصد برتر دنیا ۱/۸درصد است

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مطابق گزارش پایگاه استنادی ISI، سهم ایران از کل مقالات یک درصد برتر دنیا از ۸ دهم درصد در سال ۲۰۱۲، به ۱/۸ درصد در سال ۲۰۱۶ و از کل کمیت تولید علم دنیا از ۱/۴ درصد در سال ۲۰۱۲، به ۲/۴ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.
موسسه رویترز اعلام کرد؛

فهرست دانشگاه های برتر نوآور دنیا در سال ۲۰۱۶ میلادی

موسسه رویترز برای دومین سال متوالی برترین دانشگاه های نوآور در سطح دنیا را منتشر کرد ودو دانشگاه از کشور مالزی در بین کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه های نوآور سال ۲۰۱۶ قرار گرفتند.

رشد علم در کشورهای اسلامی بیش از هشت برابر دنیاست

میزان رشد تولید علم دنیا در شانزده سال اخیر برابر با 77 درصد بوده در حالی که این میزان برای کشورهای اسلامی برابر با 666 درصد بوده است.
پژوهشهاي بنيادي و كاربردي؛

وجه تمایز کشورهای در حال توسعه و كشورهاي توسعه يافته چیست؟

پژوهش بنيادي نه يك پژوهش محض، غير مفيد يا يك قصر بلورين كه بي‌ترديد، مفيدترين و نتيجه بخش‌ترين است اما پيامد آن قابل پيش بيني نيست. در حالي كه پژوهش كاربردي در مدت زمان كمتري به نتيجه مي‌رسد. پس تفاوت پژوهشهاي بنيادي و كاربردي در ميزان سود بخشي مورد انتظار و حد پيش بيني پيامدهاي آنهاست.
چقدر فاصله داریم؛

داستان اصلی پیشرفت علم ژنتیک

کامران قائدی پژوهشگر ارشد پژوهشگاه رویان اصفهان، گفت: از نظر پیشرفتهای علم ژنتیک، ایران رتبه اول منطقه خاورمیانه را دارد، و در این پژوهشگاه برای اولین بار شبیه سازی جانوران، برای اولین بار تولید داروی استراتژیک درمان سکته با شیر بزهای تراریخته، و در بخش ژنتیک سلولی با دست ورزی های مختلف روی سلول ها، لاین ها یا رده های سلولی ایجاد شد و بیماری های پارکینسون، MS، آلزایمر شبیه سازی و ترکیبات مختلف بر روی این لاین ها مورد ارزیابی قرار گرفته است.
سوال مهم؛

محرک محتوا چیست و چه تفاوتی با تولید محتوا دارد؟

یکی از نکات مهم برای افرادی که در حوزه تولید محتوا فعالیت می‌کنند، اختصاصی بودن مطالب تولید شده و یا به عبارتی سفارشی‌بودن آن است. آن ها سعی می‌کنند با خلق یک محتوای جدید به رشد جریان تولید محتوا کمک کنند و چیزی را که قبلا وجود نداشته به محتواهای قبلی اضافه کنند. اما سوالی که می‌توان در اینجا مطرح کرد آن است که آیا ما همواره باید به دنبال تولید محتواهای جدید باشیم؟
بر اساس آمار اچ-ایندکس؛

مقایسه میزان استناد جهانی به مقالات علمی بیش از 20 مسئول علمی کشور

در میان چهره های علمی در سراسر جهان شاخصی وجود دارد که میزان ارجاع به مقالات علمی آنان و تعداد این مقالات را نشان می دهد، شاخصی که عدد آن به سختی افزایش می یابد و هرچه عدد آن بزرگتر باشد یعنی ارجاعات جهانی به این مقالات بیشتر بوده است ، این شاخص اچ-ایندکس نام دارد.
کمبود بودجه و کاهش کیفیت تخقیقات؛

تحقیقات در کشور نیاز به تجهیزات نوسازی شده دارد

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: اساتید دانشگاه‌های کشور، محققان و پژوهشگران امید دارند تا به این مسئله توجه بیشتری صورت گیرد و بودجه‌هایی برای تجهیزات تحقیقات کشور در نظر گرفته شود، مهم‌ترین زمینه به وجود آمدن تحقیقات، تجهیزات آن است که نیاز به نوسازی دارد زیرا در بخش‌هایی بیش‌ازاندازه فرسوده شده است.
در سازمان امور دانشجویان؛

نسل سوم شبکه علمی کشور رونمایی شد

مراسم رونمایی از نسل سوم شبکه علمی کشور صبح امروز در سازمان امور دانشجویان برگزار شد.
فلوچارت چیست؛

آموزش تبدیل الگوریتم به فلوچارت

فلوچارت علاوه بر این که روند کلی طرح را در قالب نمودار نمایش میدهد از اعتبار بیشتری نیز برخوردار است و همچنین امکان بروز خطا را به حداقل میرساند
پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

ایران همچنان در خط مقدم رشد کمی تولید علم دنیا قرار دارد

ایران در سال 2016 رشد علمی 18 درصدی و بالاترین میزان در پنج سال اخیر را تجربه کرد و در مقایسه با 25 کشور برتر تولید کننده علم دنیا رتبه نخست رشد علمی دنیا همچنان در اختیار ایران است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اعلام کرد:

رشد بیش از 15 درصدی نمایه سازی مدرک علمی ایران در سال 2016 میلادی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: براساس اطلاعات استخراج شده از پایگاه استنادی اسکوپوس، 50 هزار و 236 مدرک از جمهوری اسلامی ایران در سال 2016 میلادی در این پایگاه نمایه سازی شده است که رشد بیش از 15 درصدی را نشان می دهد.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری اعلام کرد ؛

جهش کشور ایران در حوزه سلول های بنیادی مطلوب است

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت : کشور در سالهای اخیر در حوزه سلول های بنیادی خیلی خوب رشد کرده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

جایگاه ایران در تولید علم جهان 2 پله ارتقا یافت

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام براساس تازه ترین اطلاعات به دست آمده از پایگاه استنادی آی.اس.آی اعلام کرد که کمیت تولید علم کشور به 43 هزار و 292 مورد رسیده و نسبت به یک سال قبل از آن 14 درصد رشد و ارتقای 2 پله ای جایگاه ایران را نشان می دهد.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام: ‌

جایگاه نخست رشد کمیت علم دنیا هنوز در دست ایران است

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بررسی پایگاه استنادی وب آو ساینس (آی.اس.آی) در سال های 2015 و 2016 نشان می دهد که جمهوری اسلامی ایران هنوز در جایگاه نخست رشد کمیت تولید علم دنیا قرار دارد.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها