سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیر کارگروه پهپاد کشور:

گزارشی از دوره فناوری پهپاد و آزمون خلبانی در قم

دبیر کارگروه پهپاد کشور گفت: ۳۵ تیم توانمند از برخی استان های کشور در دوره فناوری پهپاد و آزمون خلبانی در قم شرکت کردند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خبر داد؛

مهندسی برق و الکترونیک بالاترین سهم تولید علم پژوهشگران در کشور

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ضمن تشریح رتبه علمی ایران در بیست سال اخیر اعلام کرد: از مجموع علم تولید شده توسط پژوهشگران ایران سهم حوزه مهندسی برق و الکترونیک با ۹.۳ درصد بالاترین میزان قرار دارند.
گفتگو با هنگامه بختیار:

سامانه علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی زمینه ساز برای دسته بندی عملکرد اعضای هیئت علمی است

سرپرست دفتر توسعه پژوهش، فناوری و نوآوری علوم پزشکی از ثبت اطلاعات اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سامانه وزارت بهداشت خبر داد.
آمار ۵۷ کشور اسلامی نشان داد؛

ایران صدرنشین تولید علم جهان اسلام/ سهم ۲۲ درصدی از تولیدات علمی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به تعداد مدارک ثبت شده جمهوری اسلامی ایران گفت: ۲۲ درصد از کل تولیدات علمی کشورهای اسلامی توسط پژوهشگران ایرانی تولید می‏ شود.
نظام رتبه‌بندی علمی پایگاه سایماگو؛

ایران رتبه اول تولیدات علمی مهندسی هوا فضا در خاورمیانه / برای پنجمین سال متوالی

از سال 2012 تا 2016 ایران در تولیدات علمی حوزه مهندسی هوا فضا جایگاه اول را در خاورمیانه داراست. این پیشرفت علمی و تمرکز دانشگاه های صنعتی به اهمیت این حوزه نشان از آینده روشن کشور در دستیابی به جدیدترین فناوری های هوا فضا دارد.
عماد افروغ:

نگران حاکمیت پوزیتیویسم بر پژوهش های علمی هستم

دغدغه های همیشگی من سطحی بودن روش­ شناسی در جامعه علمی است
قائم مقام وزیر علوم خبر داد:

آغاز اجرای ۲۲۰ پروژه مشترک بین دانشمندان برتر دنیا و ایران

قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل از اجرایی شدن ۲۲۰ پروژه مشترک بین دانشمندان برتر دنیا و دانشمندان ایرانی خبر داد.
مرکز پژوهش‌های مجلس بررسی کرد؛

عمده‌ترین مسائل کشور در حوزه آموزش و علم و فناوری

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال 1395 کتاب مهمی با عنوان «عمده‌ترین مسائل کشور: اولویت‌ها و راهبردهای مجلس شورای اسلامی در دوره دهم» منتشر کرد.
جایگاه علمی ایران در دنیا؛

ارتقاء 38 پله‌ای ایران در تولیدات علم برتر

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با تاکید بر اینکه در مدت 20 سال (از 1376 تا 1396) تعداد هفت کشور اسلامی در لیست 50 کشور برتر تولید کننده علم قرار گرفته‌‏اند، گفت: کشورهای ایران و ترکیه در زمره 20 کشور برتر دنیا و به ترتیب در جایگاه‌های 16 و 18 دنیا در تولید علم برتر قرار گرفته‌ و میزان متوسط رشد سالانه تولید علم کشورهای اسلامی در 20 سال اخیر حدود 3.5 برابر متوسط دنیا است.
بررسی تخصصی علوم ریاضی؛

ما ایرانی‌ها چقدر ریاضی بلدیم؟/ دوئل ایران و ترکیه!

ریاضیات ایران کم نداشته از مفاخر و مشاهیر در طول تاریخ، از ابو سعید سجزی، خیام، خوارزمی، ابوریحان و خواجه‌نصیر گرفته تا مریم میرزاخانی در این دوره، همه و همه از بزرگان و نام‌آوران ریاضیات ایران بوده‌اند.
تولید علم یا تولید مقاله؛

کوچ علم از دانشگاه

در سنت های اصیل علمی، تولید مقاله هیچ گاه نشان دهنده تولید علم نبوده است. راجرز کتابی نوشته به نام اشاعه نوآوری. تا به حال 2500 مقاله در خصوص این کتاب منتشر شده است. این مقالات تولید علم نیست، یک مناقشه علمی است. این نبردهای علمی زمینه ساز تولید علم است نه الزاما خود علم.
یک قدم به ساخت نسل بعدی کامپیوترها؛

ذخیره نور به صورت صوت ممکن شد

دانشمندان یک قدم به ساخت کامپیوترهایی نزدیک‌تر شدند که می‌تواند اطلاعات را با سرعت نور پردازش کند.
اهمیت شاخص های فناوری؛

حضور ۲۷ دانشگاه ایرانی در بزرگترین رتبه بندی علم و فناوری دنیا

نظام رتبه بندی آینده پژوهی علم در تازه ترین رتبه بندی خود اعلام کرد ۲۷ دانشگاه از ایران در بزرگترین نظام رتبه بندی علم و فناوری دنیا قرار گرفتند.
کسب رتبه پانزدهم اثرگذاری علم دنیا؛

کیفیت علم ایران اندازه گیری شد/میزان استفاده از مقالات ایرانی

شاخص متوسط استناد نرمال شده مستخرج از پایگاه اسکوپوس نشان می دهد ایران با کسب رتبه پانزدهم اثرگذاری علم دنیا توانسته است رتبه نخست نرخ رشد کیفیت علم دنیا را کسب کند.
گزارش آماری؛

تولید علم ایرانی چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستاد

چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و جمهوری اسلامی ایران موفق شده است در سال ۱۳۹۶ به رتبه شانزدهم تولید علم دنیا برسد و سهم ۰.۶۷ درصدی از دنیا کسب کند.
رشد علمی ایران در طی 40سال گذشته؛

رستاخیز علمی ایران پشت دیوارهای تحریم

آمارهای جهانی نشان می‌دهد دیوارهای بلند تحریم در دهه‌های پس از انقلاب نتوانسته‌اند در برابر حرکت علمی ایران مانع ایجاد کنند.
مهاجرت خوب یا بد ؛

مهاجرت معکوس از آمریکا به آفریقا

چرا بعضی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار این روزها به کشورهای آفریقایی مهاجرت می‌کنند؟
رئیس کمیسیون آموزش ، تحقیقات و پژوهش مجلس :

دولتمردان به پژوهش اعتقادی ندارند/ وقت خانه تکانی در دانشگاه ها فرارسیده است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی می بینیم که هر ساله برتعداد فارغ التحصیلان بیکار کشور افزوده می شود نباید ساده و بی تفاوت از کنار آن بگذریم چرا که این بحران رفته رفته مشکلات بزرگتری را برای کشور ایجاد می کند وما با خیل بیکاران نظریه پرداز ، تحصیل کرده وآگاه به مسایل هستیم .
گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات:

کمتر از نیم درصد بودجه پژوهشی کشور تحقق یافته است

رئیس کمیسیون آموزش ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بودجه پژوهش در سال آینده گفت: در سال 96 کمتر از نیم درصد بودجه پژوهشی کشور تحقق یافته است.
سلامت از نگاهی دیگر؛

راه حل معضل پایان نامه فروشی و مقالات جعلی چیست؟

وقتی حتی یک فرصت مطالعاتی برای اساتید تخصیص داده نشده یا یک بار هم کمک هزینه پژوهشی به اساتید اختصاص داده نشده چطور انتظار ارائه مقاله از ایشان را داشته باشیم. وقتی به راحتی و علنی در ورودی مراکز آموزشی و حتی فضای مجازی برای فروش مدرک، پایان نامه، و رساله های ارشد و دکتری و....علنا تبلیغ می شود مشکل اصلی را باید در شیوه آموزش و قوانین دانشگاه جستجو کرد.و نه چیز دیگری.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها