سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هشتمین دوره مسابقات عکاسی نجومی؛

عکس‌های منتخب رقابت "عکاس نجومی ۲۰۱۹"

در هشتمین دوره مسابقات عکاسی نجومی که توسط "رصدخانه سلطنتی گرینویچ" در لندن برگزار شد، ۴ هزار و ۶۰۰ عکاس آماتور و حرفه‌ای، عکس‌های نجومی خود از آسمان شب از ۹۰ کشور دنیا به ثبت رساندند.
دولت در مقابل سرقت علمی؛

تلاش برای پایان دادن به پایان نامه فروشی

خبر مهمی که پس از جلسه چهارشنبه شب هفته گذشته هیأت وزیران از سوی سخنگوی دولت اعلام شد، تصویب آیین‌نامه‌ای برای مقابله با پایان‌نامه‌فروشان و متقلبان علمی بود. این آیین‌نامه اجرایی، مربوط به قانونی است که دو سال پیش مصوب و ابلاغ شده تا بساط پدیده زشت فروش پایان‌نامه و تحقیقات دانشگاهی را از سطح شهرهای کشور جمع کند.
من «شکارچی شهاب سنگ» هستم؛

نخستین نمایشگاه تخصصی شهاب سنگ‌های ایران

تعداد شکارچی‌های شهاب‌سنگ در ایران کم نیست. دلال‌ها، تجارت شهاب سنگ را سالم می‌دانند؛ چرا که طرفداران آن‌ها پژوهشگران منظومه شمسی، موزه‌داران و کلکسیون‌دارهای شخصی هستند که برای خرید هر قطعه سنگ آسمانی، سند یا شناسنامه می‌خواهند که از سوی آزمایشگاه‌های معتبر صادر شده است.
ایده عجیب استالین؛

تلاش برای ترکیب ژن انسان و شامپانزه حقیقت دارد؟

زمانی که پیشرفت های تکنولوژیکی و علمی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به سرعت در حال افزایش بود و منجر به علاقه ی جهانی برای خلق دستاوردهای جدید و گاه بسیار عجیب و غریب شد، موضوع ایده عجیب استالین برای ترکیب ژن انسان و شامپانزه به شدت جنجالی شد.
سهم ۴ درصدی زبان چینی از تولید علم جهان؛

تحریم زبان انگلیسی در دانشگاه‌های شرقی

بسیاری از محققان و دانشمندان دنیا برای انتشار مقالات خود در عرصه بین‌المللی با این مشکل روبه‌رو هستند که ملزمند مقالات خود را به زبان بین‌المللی یعنی زبان انگلیسی منتشر کنند. بررسی ها نشان می‌دهد طی سال‌های گذشته انتشار مقالات علمی و پژوهشی در پایگاه‌های استنادی به زبان غیرانگلیسی توسط کشورهای شرقی به عدد قابل توجهی رسیده است.
علیرضا مرادی:

علوم شناختی، سرنوشت علمی جهان را رقم می زند

رئیس موسسه عالی علوم شناختی گفت: علوم همگرا تقریباً سرنوشت علمی جهان و حتی کشورها را از جهت رشد و توسعه رقم می زنند که یک بخشی از علوم همگرا علوم شناختی است.
پروژه‌های ضدایرانی ؛

حرف حساب پروژه ایران ۲۰۴۰ استنفورد چیست؟

جمعی از محققان مزدبگیر دولت‌های ضدایرانی با طرح پروژه «ایران ۲۰۴۰ استنفورد» قصد بی‌ارزش نشان دادن پیشرفت‌های علمی ایران را دارند که با صحبت‌های رهبری در این باره تیرشان به سنگ خورد.
پیشرفت علمی ایران؛

از پروژه 2040 استنفورد تا آمارهای بین المللی که پیشرفت‌های علمی ایران را فریاد می‌زنند

پروژه 2040 دانشگاه استنفورد که رهبر انقلاب چندی قبل به آن اشاره کردند در حالی بر کمی بودن علم ایران تاکید دارد که نه تنها نظام‌های رتبه‌بندی بین‌الملی این آمار را تکذیب می‌کنند بلکه اندیشمندان آمریکایی نیز بر پیشرفت‌های کشورمان اذعان دارند.
در گفتگو با دکتر حسینعلی قبادی؛

پژوهش کاربردی در علوم انسانی

پژوهش کاربردی یا کاربردی‌سازی علوم انسانی به عنوان یکی از مسائل مهمی است که نهادهای مختلف متولی علوم انسانی در کشور در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای را به آن نشان داده‌اند. در مصاحبه‌ای با دکتر حسینعلی قبادی این موضوع مورد بررسی قرار داده شده است.
درخشش دانشمندان ایرانی؛

«ایران» اثرگذارترین کشور علمی ۵ سال اخیر

تجزیه و تحلیل آمار و ارقام ۵ سال گذشته نظام رتبه‌بندی سایمگو علاوه بر اینکه پیشرفت دانشمندان ایرانی در تولید و ارائه مقالات علمی در آسیای غربی را نشان می‌دهد، حکایت از صدرنشینی ایران در سال‌های پیاپی دارد.
نظام رتبه بندی تایمز :

رشد ۵۰ درصدی مراکز علمی ایران در زمینه علم بیولوژیک

پایگاه رتبه بندی تایمز در آخرین گزارش خود به معرفی برترین دانشگاه های جهان در رشته علم بیولوژیک در سال ۲۰۱۹ کرد که خوشبختانه در میان برترین‌های جهان نام ۱۷ دانشگاه ایرانی نیز به چشم می‌خورد
رویاهای جف بزوس برای سفر به ماه؛

ثروتمندترین مرد جهان از پروژه «ماه آبی» رونمایی کرد

جف بزوس با رونمایی از سفینه ماه آبی (Blue Moon) سال‌ها بعد از پروژه آپولو بار دیگر توجه همگان را به سمت ماه معطوف کرده است.هدف جف بزوس از این پروژه نشاندن یک سفینه فضایی روی سطح ماه و به تدریج بردن انسان به ماه است.
ستاد توسعه فناوری نانو ؛

ستاد نانو از مقالات باکیفیت و پایان‌نامه‌های کاربردی-صنعتی حمایت می‌کند

مدیر دوره‌های توانمندسازی سرمایه‌های انسانی ستاد توسعه فناوری نانو گفت: با رویکرد‌های جدید برنامه تشویقی حمایت از چاپ مقاله در مجلات منتخب و پایان نامه‌های صنعتی-کاربردی اجرا می‌شود.
کوچ علم از دانشگاه؛

بیماری H-indexسرطان در حال نابودی سلامت محققین ماست

بازنشر یک نوشته و ضرورت تامل در فلسفه وجودی سایتهای مرتبط در وزارت بهداشت برای نشان دادن H index اساتید کشور.
دانستنی ها؛

تفاوت مقاله علمی پژوهشی با isi و ترویجی و مروری

تفاوت مقاله علمی پژوهشی با isi و ترویجی و مروری : از نظر هدف از تدوین مقاله، آنرا به مقاله های: آموزشی، ترویجی، توصیفی، تحلیلی و ... دسته بندی می نمایند و از نظر این که مقاله در چه مجلاتی چاپ شده باشند، مقالات را به: مقاله ی isi، علمی- پژوهشی، دانشنامه ای، علمی- ترویجی، علمی- آموزشی و .... تقسیم می نمایند.
رئیس انجمن مهندسی ایران:

ایران پنجمین کشور تولیدکننده مهندس در جهان است

رئیس انجمن مهندسی ایران با بیان اینکه کشور ایران پنجمین کشور تولیدکننده مهندس در جهان است، گفت: اعتبارسنجی و ارزشیابی حلقه مفقوده مراکز آموزشی بود.
علم و شبه‌علم در ایران؛

پروژه هارپ؛ ماجرایی علمی یا افسانه‌ای غیرواقعی؟

مدتی است که بحث‌های جدیدی در حوزه‌های مختلف از زمین‌شناسی تا محیط‌زیست و حتی پزشکی در کشور باز شده که ادعا می‌کنند علمی هستند، اما در واقع این گزاره‌ها هیچ اساس علمی ندارند و در واقع زیرمجموعه «شبه‌علم» حساب می‌شوند.
عقب ماندگی در زمینه علوم تجربی؛

چرا دنیای اسلام در زمینه علوم تجربی عقب ماند

به طور مرتب، اظهاراتی در باره نگرش توحیدی به علوم تجربی و طبیعی مطرح می شود. این افکار بی سابقه نیست، اما نباید تصور کرد، تکرار یک روش و طرح یک مطلب قدیمی در بیان جدید، ما را به نتایج متفاوتی از آنچه تاکنون در درجا زدن داشته ایم، می رساند.
با اختلاف قابل ملاحظه‏‌ای؛

ایران رتبه نخست کشور‌های اسلامی در تولید علم شد

براساس داده‌های پایگاه علمی «Web Of Science» در سال گذشته کشور ایران با ۲۲.۳ درصد، رتبه ۱۵ تولید علم در جهان و رتبه نخست را در میان کشور‌های اسلامی از آن خود کرده است.
ریشه و سرچشمه افسانه‌های علمی؛

افسانه علمی چیست؟

ریشه و سرچشمه افسانه‌های علمی را باید در فرهنگ‌عامه اساطیر کیمیاگری و حیوانات اسرارآمیز جستجو کرد. در اساطیر یونان "ایکاروس" با کمک بال‌هایی که پدرش برای او می‌سازد به آسمان پرواز می‌کند... "پائو پوتو" قرن‌ها پیش‌سخن از "امکان نامرئی شدن" به میان می‌آورد... "لئونارد داوینچی" نابغه ایتالیایی در مطالعات...
صفحه  از ۱۴
نظرات و گلایه ها