سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
با اختلاف قابل ملاحظه‏‌ای؛

ایران رتبه نخست کشور‌های اسلامی در تولید علم شد

براساس داده‌های پایگاه علمی «Web Of Science» در سال گذشته کشور ایران با ۲۲.۳ درصد، رتبه ۱۵ تولید علم در جهان و رتبه نخست را در میان کشور‌های اسلامی از آن خود کرده است.
ریشه و سرچشمه افسانه‌های علمی؛

افسانه علمی چیست؟

ریشه و سرچشمه افسانه‌های علمی را باید در فرهنگ‌عامه اساطیر کیمیاگری و حیوانات اسرارآمیز جستجو کرد. در اساطیر یونان "ایکاروس" با کمک بال‌هایی که پدرش برای او می‌سازد به آسمان پرواز می‌کند... "پائو پوتو" قرن‌ها پیش‌سخن از "امکان نامرئی شدن" به میان می‌آورد... "لئونارد داوینچی" نابغه ایتالیایی در مطالعات...
والتمن تاکید کرد:

سرمایه‌گذاری روی تحقیقات مهم‌تر از جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی‌ها

لودو والتمن درباره نحوه ارزیابی و رتبه‌بندی مؤسسات آموزش عالی گفت: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی برای قرارگیری در رتبه‌بندی لایدن نیازی به ثبت‌نام در سامانه‌ای ندارند. نظام رتبه‌بندی لایدن برای ارزیابی هیچ اطلاعاتی از مؤسسات دریافت نمی‌کند و تمام موارد مورد نیاز را از داده‌های کتاب‌سنجی به دست می‌آورد.
در نیمه نخست ۲۰۱۸؛

ایران رتبه نخست تولید علم را در میان کشور‌های اسلامی از آنِ خود کرد

جمهوری اسلامی ایران توانست با ثبت بیش از ۲۵۵۰۰ مدرک در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۸، جزء ۱۵ کشور برتر جهان از نظر میزان تولید علم قرار گیرد.
نیوساینتیست اعلام کرد؛

رشد خروجی‌های علمی ایران ۱۱ برابر بیشتر از متوسط جهانی

نیوساینتیست اعلام کرده است در یک دوره ۳۰ ساله از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۰ میلادی، رشد خروجی‌های علمی ایران ۱۱ برابر بیشتر از متوسط جهان بوده است.
سال ۹۷ چقدر علم تولید شد؛

ایران در قله پرافتخار تولید علم باکیفیت

سال ۹۷ میزان تولید علم ایران رشد قابل توجهی داشت و بر اساس ارزیابی میزان تولید علم با کیفیت، جمهوری اسلامی ایران رشد ۷ درصدی را نسبت به رشد جهانی تجربه کرد
ترجمه مقاله ای از روم هره؛

راهی که فلسفه علم پیمود/ تاریخ فلسفه علم از نمای دور و نزدیک

بررسی تاریخ فلسفه علم از قرن نوزدهم تا اواخر قرن بیستم می تواند در عین شیرین و جذاب بودن؛ آموزنده نیز باشد و تصوری جامع از چیستی و چرایی و اهداف این علم را بیان کند.
سال ۹۷ چقدر علم تولید شد؛

ایران در قله پرافتخار تولید علم باکیفیت

سال ۹۷ میزان تولید علم ایران رشد قابل توجهی داشت و بر اساس ارزیابی میزان تولید علم با کیفیت، جمهوری اسلامی ایران رشد ۷ درصدی را نسبت به رشد جهانی تجربه کرد.
توسعه علمی ؛

کوانتوم چیست؟

کوانتوم واژه ای لاتین برای مقدار است و در کامپیوتر، تلفن هوشمند، تبلت و برای پردازش اطلاعات استفاده می‌شود.نظریه کوانتومی از ایده‌های ماکس پلانک منشأ گرفته است. او این ایده را مطرح کرد که اتم‌ها تنها در کمیت‌های معینی به نام کوانتوم می‌توانند انرژی ساطع کنند (بیرون دهند). نظریه کوانتومی برای توضیح رفتار ذرات و انرژی‌ای که خارج می کنند مطرح شد. گفتنی است؛ کوانتوم واژه لاتین برای مقدار است و در فهم مدرن به معنای کوچکترین واحد مجزای ممکن هر خاصیت فیزیکی امثال خاصیت فیزیکی انرژی و مواد ) است. کوانتوم از سال 1900 مورد استفاده قرار گرفت، زمانی‌که فیزیکدانی به نام ماکس پلانک در یک معرفی به جامعه فیزیک آلمان از آن استفاده کرد.
حمایت از طرح های پژوهشی؛

بیش از 200 طرح پژوهشی حوزه علوم و فناوری‌های شناختی حمایت شد

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتشار 8 فراخوان تا کنون از بیش از 200 طرح پژوهشی در این حوزه حمایت کرده است.
گفتگو با استاد فلسفه؛

شعار «علم برای علم» عوام فریبی است

به اعتراف اندیشمندان غربی نظام سرمایه‌داری ارزش‌های مادی خود را به علم تزریق و از دیگر ارزش‌ها تهی کرده است و شعار علم برای علم عوام فریبی است در حالیکه نگاه آیت‌مدار در همه شاخه‌های علوم می‌تواند منشأ تحول باشد.
رتبه‌بندی جهانی "کیو.اس" منتشر شد؛

حضور هشت دانشگاه ایرانی در ۱۳ حوزه موضوعی تازه ترین رتبه بندی کیواس

بر اساس تازه ترین رتبه بندی موضوعی پایگاه رتبه بندی کیواس در سال ۲۰۱۹، هشت دانشگاه ایرانی در ۱۳ حوزه موضوعی این رتبه بندی حضور دارند.
منصوری:

تعداد دانش‌آموختگان دکتری ایران به نسبت جمعیت، دو برابر آمریکاست!

عضو فرهنگستان علوم با اشاره به آمار شگفت انگیز تعداد سالانه دانش آموختگان دکتری کشور که به نسبت جمعیت، دو برابر دانشگاه های آمریکاست این سوال را مطرح کرده که این رشد حباب گونه مقطع دکتری اساسا چه ارتباطی با توسعهٔ کشور دارد؟
رتبه ۱۵ تولید علم دنیا؛

ایران رتبه دار تولید علم در سال ۲۰۱۸

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت : ایران رتبه اول کشورهای منطقه و بر اساس ISI رتبه ۱۵ تولید علم دنیا را در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص داده است.
مدل جدید «جنبش شدید زمین در ایران» ارائه شد؛

چاپ دستاورد محققان ایرانی در معتبرترین مجله زلزله شناسی دنیا

مدل جدید «جنبش شدید زمین» برای ایران که توسط تیمی از زلزله شناسان ایرانی توسعه داده شده در بولتن انجمن زلزله شناسی آمریکا منتشر شد.
با انتشار یک فراخوان؛

محققان جوان برای حمایت از رساله‌های دکتری دعوت شدند

پنجمین فراخوان حمایت از رساله‌های دکتری توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شد.
دو دهه روند تولید علم ایران؛

افزایش ۵۰ برابری تولیدات علمی ایران با بودجه ناچیز تحقیقات

گروهی از محققان ایرانی دانشگاه استنفورد طی مقاله ای با نگاهی به دو دهه روند تولید علم ایران، رشد انتشارات علمی کشور را بسیار بالاتر از میانگین جهانی و نتیجه سیاستهایی دانسته اند که با تاکید افراطی بر تولید مقالات، به جای هدایت ظرفیت عظیم نیروی انسانی فعال آموزش عالی به سمت توسعه، موجب ایجاد هزینه هایی همچون گسترش سوءرفتارهای پژوهشی شده است و این پرسش را مطرح کرده اند که با سرمایه گذاری ناچیز ایران در تحقیقات که طی دو دهه گذشته فقط ۳ برابر افزایش یافته، خروجی علمی آن، چگونه ۵۰ برابر شده است؟
رتبه‌بندی سایمگو؛

تسخیر علم «شیمی تجزیه» غرب آسیا توسط دانشمندان ایرانی

بر اساس رتبه‌بندی سایمگو، ایران در سال 2017 به مقام نخست تولیدات علمی در رشته شیمی تجزیه در سطح کشورهای غرب آسیا رسیده است.
در گفتگو با یوسف خجیر مطرح شد؛

صفر تا صد نوشتن مقاله ISI

عضو هیئت علمی دانشگاه سوره گفت: مقاله‌ها برای کسب عنوان ISI باید دارای ویژگی‌های در نظر گرفته شده توسط موسسه ISI باشند.
وضعیت تولید علم در چهل سال گذشته؛

رشد رتبه علمی ایران در دنیا بعد از انقلاب

در طول 40 سال پس از انقلاب، جایگاه ایران در آموزش، گستردگی تحصیلات تکمیلی، پژوهش و فناوری و تولید علم جهان با یک جهش روبه‌رو بوده است. طی ۲۰ سال اخیر مدارک و مقالات علمی ثبت شده توسط پژوهشگران کشور از ۹۸۳ مدرک در سال ۷۶ به 49 هزار و 696 مدرک تا پایان سال ۹۶ رسیده است که این عدد، افزایش بیش از ۵۰ برابری را نشان می‌دهد.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها