سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
به بهانه آغاز هفته ترویج علم؛

روزهای ناخوش علم

همزمان با آغاز هفته ترویج علم در کشور، کارشناسان علمی کشور از مشکلاتی می‌گویند که مانع همه‌گیر شدن دانش در میان عامه مردم شده است.
هشدار دانشگاه علوم پزشکی؛

اختلال آموزش تحصیلات تکمیلی در پی نوسانات ارز

دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با بیان این که عمده آموزش دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی بر پایه پروژه‌های تحقیقاتی است، اظهار کرد: در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات نرخ ارز، تهیه مواد مصرفی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی با مخاطره روبرو شده و امیدواریم این مشکلات به وجود آمده به زودی مرتفع شود.
دکتر رضا منصوری؛

ترویج دانش یا ترویج علم؟

دکتر رضا منصوری در سخنرانی ای در همایش «نقش مطبوعات علمی در پیشبرد دانش ایران از قاجار تاکنون» که تیرماه امسال در دانشگاه تهران برگزار شد، با این مقدمه بحث خود با عنوان «ترویج دانش یا ترویج علم؟» را آغاز کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان:

اندک اعتبارات موجود باید صرف پژوهش ‌های کاربردی شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان بر صرف هزینه‌ های اندک موجود در تحقیقات و پژوهش‌ های کاربردی تاکید کرد.
رشد علمی چین؛

پنج تکنیک چینی برای رشد علمی

تا سه دهه قبل کسی فکر نمی‌کرد چین در عرصه تولید علمی دوشادوش آمریکا رقابت کند چینی‌ها برای جهش علمی چه‌کار کرده‌اند؟
ارتباط علم با صنعت؛

خبری از ارتباط با صنعت نیست

کارنامه یک‌ماهه اول دانشگاه‌های دولتی نشان می‌دهد بخش کوچکی از فعالیت‌های علمی منجر به تولید محصول و ارتباط با صنعت بوده است.
سرنوشت رشته های مهندسی؛

«مهندسی»، مرحوم است یا مقتول؟!

درست یا غلط، از همان سالهای دهه پنجاه که کنکور در ایران رسمیت یافت، غالب بچه های باهوش و درسخوان مدارس دنبال رشته ریاضی بودند و در دانشگاه هم سراغ رشته های مهندسی می رفتند.برای همین بخش مهمی از فعالان و مسئولان سیاسی و فرهنگی سالهای پس از انقلاب را مهندسان تشکیل داده اند.این واقعیت تاریخی هم ناشی از ماهیت رشته های مهندسی(ارتباط مستقیم با منطق و ریاضیات، طراحی و تحلیل سیستم ها، پیش بینی شرایط و سنجش خروجی ها و..) است و هم ناشی از توانایی های ذهنی بالا در فارغ التحصیلان مهندسی آن دوره
توسط صندوق حمایت از پژوهشگران؛

حمایت از 460 رساله دکتری حرکتی به سوی رفع نیازهای پژوهشی کشور

حمایت از رساله‌های دکتری را باید گامی برای حرکت به سوی توانمندسازی دانشجویان دکتری در انجام تحقیقات دانست در این راستا چهارمین فراخوان حمایت از رساله‌های دکتری توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی منتشر شد.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش؛

هشدار نسبت به کاهش گرایش به رشته ریاضی

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: بارها خطر کاهش گرایش به رشته ریاضی را گوشزد و اعلام کردم که آینده مهندسی در خطر است.
صنعت فضایی کشور نیازمند توجه بیشتر مسئولان؛

نزدیک شدن صنعت فضایی کشور به مرز فراموشی

کشور ایران در حال حاضر جزو معدود کشورهایی است که توانایی ساخت ماهواره فضاپیما را دارد.
یک مقام مسئول خبر داد؛

به بیش از ۶۸۰ پژوهشگر فرهیخته ،۱۷میلیارد تومان گرنت تحقیقاتی اعطا شد

قائم مقام معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به طرح اعطای گرنت «پژوهشگر فرهیخته» نیماد گفت: تاکنون در مجموع ۵ فراخوان بیش از ۱۷ میلیارد تومان گرنت اعطا شده است.وی گفت: اعطای گرنت پژوهشگر فرهیخته، به منظور تشویق پژوهشگران برتر دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های وابسته به وزارت بهداشت که براساس بانک اطلاعاتی اسکوپوس، دارای H-Index برابر با ۱۵ یا بالاتر هستند، صورت می گیرد
معاون رئیس گروه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه کردستان :

کشورهای شرقی در بسیاری از علوم فراتر از کشورهای غربی

معاون رئیس گروه همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه کردستان گفت: کشورهای شرقی در بسیاری از علوم نه‌تنها در حد کشورهای غربی بلکه حتی فراتر از آنها هستند.وی درباره ارتباط علمی با کشورهای شرقی اظهار کرد: کشورهای شرقی نظیر روسیه، چین و حتی هند پتانسیل علمی مناسبی دارند، مسئله اصلی این است که پشتیبانی مالی خاصی از این روابط تعریف نشده است.
سابقه و پیشرفت علمی کشور؛

بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون پیشرفت علمی کشور

اینفوگرافی بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون سابقه و پیشرفت علمی کشور در دیدار نخبگان را می بینیم.
هشدار رییس انجمن ایمنی زیستی:

جلوگیری از پیشرفت در بیوتکنولوژی از اهداف «راهبرد پدافند زیستی‌ آمریکا» است

شورای امنیت ملی آمریکا، اخیرا سند استراتژی امنیت ملی را منتشر کرده و بخشی را به استراتژی دفاع زیستی اختصاص داده که آنچه در آن غیرقابل انکار است خواست ایالات متحده آمریکا برای در انحصار گرفتن تمامی فناوری‌های پیشرفته در یک جهان رقابتی است.
جهانگیری در جلسه شورای عالی عتف:

دولت بودجه برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین می‌کند

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به محدودیت های بودجه دولت، در عین حال گفت: تلاش دولت این است که اعتبارات مورد نیاز برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین کند چرا که نمی توان برنامه های علمی و تحقیقاتی کشور را نادیده گرفت.
بررسی دلایل اُفت ریاضیات در ایران؛

بحران امروز ریاضیات، کم‌اهمیت‌تر از بحران آب نیست!

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره "بحران" فعلی آموزش ریاضی ایران با بیان این‌که نیازمند تشکیل یک اتاق فکر غیرمتعصبانه، واقع‌بینانه، غیرجناحی و بدون جهت‌گیری هستیم، گفت: وضعیت فعلی ریاضی در ایران، کم‌اهمیت‌تر از بحران آب و بحران‌های زیست‌محیطی نیست، منتهی صدایش دیرتر شنیده می‌شود و مساله‌ای است که از ریشه می‌پوساند. ممکن است زمانی متوجه اهمیت آموزش ریاضی در توسعه کشور شویم که برای اصلاح‌کردن آن، خیلی دیر شده باشد.
با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی؛

دستگاه "رهگیر چشمی " به اصفهان رسید

در راستای توسعه و گسترش دانش علوم شناختی و نیز تجهیز مراکز علمی و تخصصی به سیستم‌های پیشرفته در حوزه‌های شناختی، آزمایشگاه مشترک علوم شناختی دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه اصفهان به دستگاه رهگیر چشمی مجهز شد.
عملکرد ایران در حوزه نانو؛

ناکامی ایران در نوآوری و تولید نانوفناوری/ثبت 0.41 پتنت در ازای هر 100 مقاله!

ایران هر چند در سال 2017 با تولید 9325 مقالــه در حوزه نانو در جایگاه چهارم قرار دارد، ولی آمارهای این حوزه نشان می‌دهد سهم مقالات مشترک ایران با کشوهای دیگر در این سال حدود 18.5 درصد است که کمترین سهم مشارکت بین‌المللی در بین 30 کشور اول نانو محسوب می‌شود، ضمن آنکه ایران در زمینه‌های نوآوری و تولید فناوری نانو همانند تولید علم موفق نبوده است. ثبت 0.41 پتنت در ازای هر 100 مقاله مؤید این ادعا است.
در مورد هوش مصنوعی بیشتر بدانید؛

سه کاربرد هوش مصنوعی برای متحول کردن حساب سود و زیان شرکت‌ها

هوش مصنوعی(AI) به شرکت‌ها امکان می‌دهد در مورد چیزی فکر کنند که قبلا فکر کردن به آن غیرممکن بود. با این حال، در شرایطی که غول‌های تکنولوژی مثل مایکروسافت، آمازون، فیس‌بوک، گوگل و بیدو، هوش مصنوعی را در هسته کسب‌وکارشان قرار داده‌اند و دائما پتانسیل آن را مهار می‌کنند، بیشتر شرکت‌های غیرتکنولوژیک دیگر تازه شروع به روی آوردن به فرصت‌هایی کرده‌اند که هوش مصنوعی در اختیارشان قرار می‌دهد.
وزیر ارتباطات خبر داد؛

موتور شبکه علمی کشور روشن شد

پس از چندین سال کندی در عملیاتی شدن شبکه علمی کشور، وزیر ارتباطات از برطرف شدن مشکلات موجود در این پروژه خبر داد و گفت: تا پایان سال، ۴۰۰ واحد دانشگاهی و مرکز علمی به این شبکه متصل می شوند.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها