سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تولید علم یا تولید مقاله؛

کوچ علم از دانشگاه

در سنت های اصیل علمی، تولید مقاله هیچ گاه نشان دهنده تولید علم نبوده است. راجرز کتابی نوشته به نام اشاعه نوآوری. تا به حال 2500 مقاله در خصوص این کتاب منتشر شده است. این مقالات تولید علم نیست، یک مناقشه علمی است. این نبردهای علمی زمینه ساز تولید علم است نه الزاما خود علم.
یک قدم به ساخت نسل بعدی کامپیوترها؛

ذخیره نور به صورت صوت ممکن شد

دانشمندان یک قدم به ساخت کامپیوترهایی نزدیک‌تر شدند که می‌تواند اطلاعات را با سرعت نور پردازش کند.
اهمیت شاخص های فناوری؛

حضور ۲۷ دانشگاه ایرانی در بزرگترین رتبه بندی علم و فناوری دنیا

نظام رتبه بندی آینده پژوهی علم در تازه ترین رتبه بندی خود اعلام کرد ۲۷ دانشگاه از ایران در بزرگترین نظام رتبه بندی علم و فناوری دنیا قرار گرفتند.
کسب رتبه پانزدهم اثرگذاری علم دنیا؛

کیفیت علم ایران اندازه گیری شد/میزان استفاده از مقالات ایرانی

شاخص متوسط استناد نرمال شده مستخرج از پایگاه اسکوپوس نشان می دهد ایران با کسب رتبه پانزدهم اثرگذاری علم دنیا توانسته است رتبه نخست نرخ رشد کیفیت علم دنیا را کسب کند.
گزارش آماری؛

تولید علم ایرانی چهار دهه پس از انقلاب کجا ایستاد

چهار دهه از انقلاب اسلامی ایران می گذرد و جمهوری اسلامی ایران موفق شده است در سال ۱۳۹۶ به رتبه شانزدهم تولید علم دنیا برسد و سهم ۰.۶۷ درصدی از دنیا کسب کند.
رشد علمی ایران در طی 40سال گذشته؛

رستاخیز علمی ایران پشت دیوارهای تحریم

آمارهای جهانی نشان می‌دهد دیوارهای بلند تحریم در دهه‌های پس از انقلاب نتوانسته‌اند در برابر حرکت علمی ایران مانع ایجاد کنند.
مهاجرت خوب یا بد ؛

مهاجرت معکوس از آمریکا به آفریقا

چرا بعضی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار این روزها به کشورهای آفریقایی مهاجرت می‌کنند؟
رئیس کمیسیون آموزش ، تحقیقات و پژوهش مجلس :

دولتمردان به پژوهش اعتقادی ندارند/ وقت خانه تکانی در دانشگاه ها فرارسیده است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی می بینیم که هر ساله برتعداد فارغ التحصیلان بیکار کشور افزوده می شود نباید ساده و بی تفاوت از کنار آن بگذریم چرا که این بحران رفته رفته مشکلات بزرگتری را برای کشور ایجاد می کند وما با خیل بیکاران نظریه پرداز ، تحصیل کرده وآگاه به مسایل هستیم .
گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات:

کمتر از نیم درصد بودجه پژوهشی کشور تحقق یافته است

رئیس کمیسیون آموزش ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بودجه پژوهش در سال آینده گفت: در سال 96 کمتر از نیم درصد بودجه پژوهشی کشور تحقق یافته است.
سلامت از نگاهی دیگر؛

راه حل معضل پایان نامه فروشی و مقالات جعلی چیست؟

وقتی حتی یک فرصت مطالعاتی برای اساتید تخصیص داده نشده یا یک بار هم کمک هزینه پژوهشی به اساتید اختصاص داده نشده چطور انتظار ارائه مقاله از ایشان را داشته باشیم. وقتی به راحتی و علنی در ورودی مراکز آموزشی و حتی فضای مجازی برای فروش مدرک، پایان نامه، و رساله های ارشد و دکتری و....علنا تبلیغ می شود مشکل اصلی را باید در شیوه آموزش و قوانین دانشگاه جستجو کرد.و نه چیز دیگری.
معرفی کتاب؛

کتاب‌هایی در حوزه «علوم زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی»

فناوری نانو تعاملات گسترده‌ای با حوزه‌های مرتبط با دانش و فناوری زیستی دارد. این فناوری ابزارهای گسترده‌ای را در اختیار پژوهشگران فعال در زمینه علوم و فناوری زیستی قرار می‌دهد. در سال‌های اخیر تعاملات فناوری نانو با علوم و فناوری زیستی، ذیل حوزه جدیدی با عنوان نانوزیست ‌فناوری بررسی می‌شود.
بررسی باکتری‌های معده ؛

دانشمند ایرانی حسگر رصد معده ساخت

یک دانشمند ایرانی حسگرهایی برای رصد باکتری‌های معده ساخت و طی آزمایش‌ها متوجه شد این عضو بدن انسان مانند یک سیستم ایمنی ثانویه عمل می‌کند.
معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

جایگاه نخست ایران در تولید مقاله علمی بین کشورهای اسلامی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران با انتشار 52 هزار و 160 مقاله علمی رتبه نخست تولید مقاله های علمی در بین کشورهای اسلامی را کسب کرده است.
مقاله یک دانشیار فیزیک در لیست تخلفات علمی؛

ارتکاب بدترین تخلفات مقالات ایرانی در "الزویر"

دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به انتشار گزارش "الزویر" (Elsevier) در خصوص تقلب علمی از سوی محققان ایرانی، گفت: تقلب صورت گرفته در این مقاله شدیدترین نوع تقلب در حوزه مقالات علمی بوده است.
پژوهش در ایران اثربخش نیست؛

چرا پژوهش به رشد صنعت کمک نمی‌کند؟

قضاوت در مورد میزان و نحوه اثربخشی پژوهش بر رشد و رفاه کشور، به ویژه در مورد پژوهش‌های بنیادی به سادگی ممکن نیست، با این حال در مورد اثربخشی پژوهش‌های کاربردی و تجربی بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و همچنین بر سیاستگذاری‌های کلان، شاید بتوان به اعتبار برخی شواهد آماری، تحلیلی را ارائه کرد.
پژوهش در موتورهای جست و جو؛

از نوشتن مقاله تخصصی در نظام رتبه‌بندی تا تحقیق برای گرفتن نمره ارزشیابی

به منظور گسترش فرهنگ «پژوهش» در جامعه و ارج نهادن به مقام «پژوهشگران»، ۲۵ آذر تا یکم دی از سوی «شورای فرهنگ عمومی» کشور به نام «هفته پژوهش» نامگذاری شده است. وزارت «علوم، تحقیقات و فناوری» نیز از سال ۱۳۷۹ چهارمین هفته آذرماه را به نام هفته پژوهش نامگذاری کرده است.
تفاهمنامه علمی میان ایران و برزیل ؛

برزیل بهره‌گیری از پتانسیل‌های علمی در مراکز تحقیقاتی ایران را خواستار شد

نماینده سازمان حمایت و ارزیابی تحصیلات تکمیلی جمهوری فدرال برزیل بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های علمی در مراکز تحقیقاتی ایران را خواستار شد.
ریشه‌ بی‌کیفیتی مقالات ما کجاست؛

سری دوزی به سبک دانشگاه‌های ایرانی

دور تند چاپ مقالات نه تنها روابط اساتید و دانشجویان را شکراب و دور زدن پروسه علمی چاپ یک مقاله می‌کند، در نهایت جامعه علمی دانشگاهی‌مان را به وضعیت بیمار گونه‌ای که امروز به آن مبتلا شده دچار می‌کند.
به مناسبت دهم نوامبر؛

علم در خدمت صلح و توسعه

از سال 2001 دهم نوامبر (20 آبان) به عنوان روز جهانی «علم در خدمت صلح و توسعه» نامگذاری شده است. از مهمترین اهداف یونسکو از نام گذاری روز علم، بهره مندی آحاد جامعه از ثمرات علم، فن‌آوری و نوآوری، ایجاد بستر و فضای مناسب گفتمان پیرامون تاثیر علم، فن‌آوری و نوآوری بر زندگی روزمره مردم، صلح و توسعه و معرفی برخی موقعیت‌های نو بوده که موجب ارتقا کیفیت عمومی زندگی می‌شود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی:

هشدار درباره اتمام پول صندوق نوآوری/ سهم بودجه صندوق محقق نشد

سلطانی با بیان اینکه باید نیم درصد بودجه دولت به صندوق اختصاص بیابد، گفت: اگر این بودجه را نداشته باشیم تا ۶ سال دیگر بودجه ای برای حمایت از شرکت ها نخواهیم داشت.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها