سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جدال فناوران با زباله های شهری؛

اینجا خشک و تر با هم نمی سوزند

طراحی پلتفرمهای مدیریت پسماند، ایجاد بانک اطلاعاتی از خدمات شهری، دستگاههای زباله سوز و ساخت دستگاههایی جهت تسهیل تفکیک و دفع زباله گوشه ای از تلاش تیمهای تحقیقاتی در حوزه پسماند هستند.
تحریم اپلیکیشن‌های تلفن همراه؛

بن بستی که برای متخصصان ایرانی معنا ندارد

مشکلاتی برای نرم افزارها و اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های تلفن همراه ایجاد شده که متخصصان و برنامه نویسان به دنبال پیداکردن مطمئن‌ترین راهکار برای مقابله با آنها هستند.
روزگار سخت غول فناوری چین در راه است؟

احتمال کاهش 60 درصدی فروش محصولات هواوی

شرکت هواوی انتظار دارد که فروش جهانی محصولاتش پس از ممنوعیت تجاری ایالات متحده تا 60٪ کاهش یابد. این موضوع نشان می دهد خط و نشان های طرفین چینی و آمریکایی چه عواقبی دارد.
توسط سازمان همکاری‌های آسیا و اقیانوسیه؛

پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی به ایران سپرده شد

پروژه بین‌المللی ماهواره دانشجویی کوچک با هدف آموزش پژوهشگران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) به پژوهشگاه فضایی ایران سپرده شد.
موافقان فیلترینگ ؛

اعتراض‌ به پایین بودن کیفیت فیلترینگ!

می‌گویند اگر فیلترینگ سخت‌تر اجرا می‌شد، وضع‌مان بهتر بود و کسب‌وکارمان پررونق‌تر. این حرف موافقان فیلترینگ است؛ کسانی که عمدتا با رواج شبکه‌های اجتماعی خارجی میانه‌ای ندارند و رونق اپ‌های داخلی را منوط به بستن خارجی‌ها می‌دانند. نقطه عطف این ماجرا فیلترینگ تلگرام است اما این پیام‌رسان، یک‌سال بعد از فیلتر شدنش همچنان یکی از مهم‌ترین اپلیکیشن‌های مورد استفاده کاربران ایرانی است. گروهی این ماجرا را به درست اجرا نشدن فیلترینگ و بی‌توجهی به تامین پول و سخت‌افزار یا به قول خلاصه حمایت دولتی از پیام‌رسان‌های داخلی ربط می‌دهند.
پژوهش شرکت Accenture نشان داد؛

رشد استفاده از رایانش ابری در جهان

قریب به ۷۷ درصد از شرکت‌ها حداقل از یک اپلیکیشن مبتنی بر کلاد یا فضای ابری برای امور خود بهره می‌برند یا دست‌کم، بخشی از زیرساخت‌های پردازشی خود را در فضای ابری مدیریت می‌کنند. برآوردها حاکی از آن است که میزان سرمایه‌گذاری جهانی در حوزه فضای ابری یا همان کلاد تا سال ۲۰۲۱به ۵۶۵ میلیارد دلار خواهد رسید که این نشان‌دهنده رشد استفاده از این تکنولوژی در جهان است.بسیاری از شرکت‌ها هنوز به شناخت و درکی از ارزش‌ها و مزیت‌های فضای ابری دست نیافته‌اند و در برابر آن همچنان مقاومت می‌کنند. این در حالی است که حرکت به این سمت، نوآوری بیشتر، افزایش چابکی کسب‌وکارها، اثربخشی بیشتر کارها و کاهش هزینه‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.
معاون مرکز ملی فضای مجازی:

آخرین خبرها از گزارش پیشرفت شبکه ملی اطلاعات

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: گزارش پیشرفت ۸۰ درصدی سند الزامات شبکه ملی اطلاعات به این مرکز ارسال شده و این گزارش با حضور ۴ عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در دست ارزیابی است.
مدیریت کسب و کار های آنلاین؛

شکار متخلفان با سامانه شاهکار

رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی می گوید: «در کسب و کارهای آنلاین امکان احراز هویت کاربرانی که از خدمات این کسب و کارها استفاده می‌کردند، ممکن نبود از این‌رو با اتصال آنها به سامانه شاهکار امکان احراز هویت کاربران میسر می شود. بدین ترتیب یکی از بزرگترین چالش‌های این بخش که همانا استفاده از عناوین جعلی و کلاهبرداری است، حل خواهد شد.»رضا الفت نسب سخنگوی اتحادیه کسب و کارهای مجازی به «ایران» گفت: اتصال کسب و کارهای آنلاین به سامانه شاهکار اتفاق خوب و گام مثبتی برای بهبود روند کاری کسب و کارهای مجازی است. پیش از این افراد زیادی برای خرید و فروش از نام‌های جعلی و سیمکارت دیگران استفاده می‌کردند که با این سامانه به نوعی جعل عنوان صورت نخواهد گرفت.
کارشناسان امنیت سایبری عنوان کردند؛

سایت‌های دولتی، سیبل محبوب هکرها

هک شدن سایت سازمان‌های دولتی یا حتی نمایشگرهای فرودگاهی، دیگر یک خبر تازه محسوب نمی‌شود. بی‌توجهی به امنیت سایبری و حفظ سلامت سایت‌ها و ابزارهای اینترنتی عمومی باعث شده هرچند وقت‌یکبار یک سایت از دسترس کاربرانش خارج شود یا به اطلاعاتش چوب حراج بخورد. این‌بار نوبت سایت تأمین اجتماعی، بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌گر کشور است. هرچند گفته شده در مشکلی که پیش آمده، داده‌های مردم، اطلاعات و سوابق بیمه‌شدگان، مستمری‌بگیران و کارفرمایان حفظ شده و هکرها برای مدت کوتاهی توانسته‌اند به سایت خبری این سازمان نفوذ کنند،
طرح وزارت ارتباطات برای جلوگیری از جعل و تبانی در اینترنت؛

اتصال استارت‌آپ‌ها به سامانه احراز هویت

وزارت ارتباطات سرانجام بحث اتصال استارت‌آپ‌ها را به سامانه شاهکار به مرحله اجرایی رساند و حالا برای بخشی از استارت‌آپ‌ها این شرایط فراهم شده که به این سامانه متصل شوند.
فضای سایبر در ایران؛

فعالیت یک میلیون سایت ایرانی تا پایان خرداد

آخرین وضعیت تعداد دامنه‌های اینترنتی فارسی در کشور از ثبت تعداد یک میلیون و ۶۳ هزار و ۹۰۲ سایت‌ ایرانی تا خردادماه سال ۹۸ حکایت دارد. مرکز ثبت پسوندها و دامنه‌های اینترنتی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در جدیدترین آمار خود، تعداد سایت‌های ایرانی که در داخل کشور از سوی کاربران به ثبت رسیده است را منتشر کرد.براساس آخرین آمارهای ارائه شده از تعداد دامنه‌های اینترنتی، پسوند دات‌آی‌آر (.ir) بیشترین پسوند سایت‌های ایرانی را به خود اختصاص داده است. آمار تعداد سایت‌های ایرانی و دامنه‌های اینترنتی تا خرداد سال ۹۸ نشان می‌دهد که یک میلیون و ۶۳ هزار و ۹۰۲ دامنه اینترنتی از سایت‌های متعلق به ایران، از سوی کاربران به ثبت رسیده است.
حمله سایبری؛

سایت سازمان تامین اجتماعی هک شد

ساعاتی پیش سایت سازمان تامین اجتماعی از دسترس کاربران خارج شد.
رئیس مرکز ماهر:

«دژفا»، سدی در مقابل حملات سایبری است

در روز جهانی ارتباطات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سامانه‌های دژفا (شامل 10 سامانه مجزا و وابسته به‌هم) رونمایی کرد. سامانه‌هایی که مانند دژی محکم کشور را از حملات سایبری تا حدود بسیار زیادی محافظت می‌کند. این سامانه‌ها با هدایت و فرماندهی مرکز ماهر (مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای) بومی‌سازی و راه‌اندازی شده است.
مذاکره برای نصب سیستم عامل بومی؛

اهمیت و الزامات ایجاد سیستم عامل بومی چیست؟

در این گزارش سعی شده است به ابعاد مختلف، اهمیت و الزامات ایجاد سیستم عامل بومی پرداخته شود.
تنها کافی است که از مغز سوال بپرسید!!!

تا ۲۰ سال آینده گوگل در مغز شما خواهد بود

متخصصان حوزه "هوش مصنوعی" معتقدند که تا ۲۰ سال آینده ما می‌توانیم از "ایمپلنت‌های مغزی" استفاده کنیم. استفاده از این "ایمپلنت‌های مغزی" در سر، به ما اجازه خواهد داد که همه‌چیز را یاد بگیریم.
مقابله با انتشار خبرهای غیرواقعی در فضای مجازی ؛

جدال با پینوکیو در شبکه‌های اجتماعی

قرار است برنامه‌های ویژه‌ای برای جلوگیری از تولید و انتشار اخبار جعلی یا آنطور که در دنیا مشهور است، «فیک‌نیوز» شکل بگیرد. وزیر ارتباطات اخیرا گفته سامانه‌ای برای کنترل اخبار جعلی توسط پژوهشگاه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای کمک به سواد رسانه‌ای در حال طراحی است که می‌تواند بفهمد منبع یک خبر موثق است یا نه؟ در عین حال، ‌وزیر ارشاد نیز اعلام کرده، به‌زودی با دستگاه‌ها و وزرای دیگر جلساتی برگزار می‌شود تا درباره لزوم حمایت مالی از استارتاپ‌های این حوزه برای رشد سواد رسانه‌ای بحث شود.
مبادلات آنلاین؛

ارزش تجارت اینترنتی در هر 60 ثانیه چقدر است؟

آیا می‌دانید تنها در یک دقیقه حدود یک میلیارد دلار صرف خرید و فروش آنلاین شده و در همین بازه زمانی ۳ میلیون و ۸۰۰ جستجو در گوگل انجام می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات خبر داد؛

نصب سیستم‌عامل بومی روی تلفن‌های همراه/استقلال از نمونه‌های خارجی

معاون وزیر ارتباطات از طراحی و نصب سیستم عامل بومی روی برخی تلفن‌های همراه موجود در بازار خبر داد و گفت: این سیستم با هدف تضمین استقلال و امنیت در استفاده از تلفن‌ همراه ساخته شده است.
تاریخچه‌ای از خانه فناوری؛

موزه‌هایی که بین گذشته و آینده پل می‌زنند

موزه‌ها به عنوان تاریخ بصری هر کشوری به حساب می‌آیند، اما با تغییر سبک زندگی بشر و پیشرفت علم سبک و سیاق موزه‌ها نیز تغییر کرده است.
رئیس کل بیمه مرکزی ؛

ایجاد امنیت در شبکه های دیجیتالی نگرانی های صنعت بیمه را برطرف خواهد کرد

تاسیس شرکت های دانش بنیان در بستر دیجیتال از تاسیس کارخانه ها و مراکز تولیدی اهمیت بیشتری دارد چرا که محصولات مبتکرانه این شرکت ها می تواند در سطح ملی، علاوه بر رشد فناوری به توسعه تولید و اشتغال نیز منتهی شود.
صفحه  از ۴۴
نظرات و گلایه ها