سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا صورت گرفت؛

اینترنت عاملی مهم در افزایش نرخ افسردگی

طبق پژوهش جدید که توسط محققان دانشگاه پنسیلوانیا صورت گرفته تأیید می‌کند، شبکه‌های اجتماعی و به طور کلی اینترنت عامل مهمی در افزایش قابل توجه نرخ افسردگی هستند
توسط محققان ایرانی صورت گرفت؛

تولید غضروف انسان از سلول‌های بدن

یک محقق ایرانی با نمونه‌گیری از سلول‌های غضروف انسان، تکثیر و کشت آن‌ها روی یک داربست پروتئینی از جنس کلاژن، موفق به تولید غضروف انسان شد
محمد کرام‌الدینی/ رئیس کمیته ملی المپیاد زیست‌شناسی کشور:

مواظب زیست‌رخنه‌گرها باشیم

زیست‌شناسان به‌تازگی پا به مرحله جدیدی از پیشرفت گذاشته‌اند؛ پیشرفتی سرشار از بیم و امید. اگرچه آنان مدت‌هاست كه به کشف و تغییر ژنوم جانداران می‌پردازند، اما به‌تازگی با به‌کارگرفتن فناوری‌های نوین ویرایش ژنوم و با پدیدآمدن فناوری ویرایش ژنوم بحث‌های بسیاری در مجامع علمی-‌اجتماعی به‌راه انداخته‌اند.
به همت متخصصان ایرانی؛

فرمول تولید هیدورکسید آلومینیوم سینتتیک درکشور کشف شد

مبتکران و متخصصان کشورمان برای نخستین بار موفق به کشف فرمول تولید محصول استراتژیک هیدروکسید آلومینیوم سینتتیک با خلوص 99.9 درصد که در صنایع مختلف بخصوص نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارد ، شدند.
حمایت از دانشگاه های علوم پزشکی؛

ساخت داروی ضد سرطان با یک چهارم قیمت‌ نمونه خارجی

عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه گفت: داروی ضد سرطان بوسولفان که اخیراً توسط وزارت بهداشت در کشور کمیاب و محدود اعلام شد، در دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه با درجه خلوص خیلی زیاد ساخته شد.در همین رابطه نادر نوروزی، عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجو، با اشاره به جزئیات این داروی ضد سرطان گفت: این دارو برای درمان نوعی از سرطان خون می‌باشد که توانستیم طی مدت دوسال به این دستاورد مهم دست پیدا کنیم.
طبق یافته‌های جدید؛

استخراج بیت کوین دمای جهان را افزایش می‌دهد

تحقیقات نشان می دهد مزارع رایانه ای بیت کوین سال گذشته ۶۹ میلیون متر مکعب دی اکسید کربن منتشر کردند. این مزارع در ۱۵ سال آتی دمای جهان را ۲ درجه سانتیگراد افزایش می دهند.
دانستنی های جالب؛

چرخه هوش متعادل

مغز انسان دارای شبکه پیچیده ای از اتصالات می باشد که عواملی چون خانواده ، مهد کودک از تولد تا شش سالگی بر کمیت و کیفیت آن ها تاثیر گذار است. اطلاعات فراوانی همواره به این شبکه وارد می شود که در فضایی به نام « ذهن » در حرکت هستند . مهارت استفاده از این فضا « ذهن » ، « هوش » نامیده می شود و به یک چرخه هشت قسمتی شامل چهار هوش پایه و چهار هوش جانبی تقسیم می گردد.
دانستنی ها؛

دلایل از دست دادن مشتری و راهکارهایی برای رفع آن

مشتری‌های هر برند دارایی‌های آن کسب‌وکار هستند و باید برای حفظ آن‌ها تلاش شود. هر مشتری ناراضی، تهدیدی جدی برای نابودی کسب‌وکار است.
با حضور نمایندگان مجلس؛

از داروی کُند کردن روند بیماری "ام‌اس" رونمایی شد

داروی کُند کردن روند بیماری "ام‌اس" در ایران ساخته و با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رونمایی شد.
استرس و زوال عقل؛

رابطه استرس در میانسالی با کوچک شدن مغز

محققان دانشگاه "هاروارد" دریافتند، استرس در میانسالی می‌تواند مغز را کوچک کرده و وضعیت حافظه را بدتر کند.
بر اساس نتایج یک پژوهش؛

استرس کاری به اندازه سیگار کشیدن مرگبار است

پژوهشگران دانشگاه استنفورد آمریکا می‌گویند استرس کاری به اندازه سیگار کشیدن مرگبار است.
پژوهش‌های علوم اجتماعی؛

سنجش تأثیر پژوهش‌ها در انجمن مطالعات اقتصادی و اجتماعی بریتانیا ESRC

یافتن روشی برای سنجش سهم پژوهش‌های علوم‌انسانی در اقتصاد به گسترش هدفمند این پژوهش‌ها یاری می‌رساند و به نوبۀ خود اعتماد و اتکای بخش خصوصی به یافته‌های این پژوهش‌ها، می‌تواند به افزایش بهره‌وری بخش خصوصی منتهی شود. از سازمان‌های معتبری که به تدوین روشی برای سنجش این تأثیر‌‌ات دست زده‌اند انجمن مطالعات اقتصادی و اجتماعی ESRC بریتانیا است.این انجمن بزرگترین سازمان بریتانیایی است که بودجه پژوهش‌های اقتصادی و اجتماعی در حوزه‌های دولتی، خصوصی و جامعه مدنی را تأمین می‌کند.
با تلاش محققان کشور صورت گرفت؛

نابودی سلولهای سرطانی با نانوذرات پلیمر و طلا

نانوذرات دوجزئی پلیمر-طلای چندمنظوره با قابلیت تشخیص، ردیابی، تصویربرداری و نابودی سلول‌های سرطانی توسط محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و دانشگاه علوم پزشکی ایران با موفقیت سنتز و ارزیابی شد.دکتر علیرضا مهدویان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه پتروشیمی و پلیمر ایران با بیان این که گرمادرمانی یکی از کم‌عوارض‌ترین روش‌های درمان سرطان است گفت: در طرح حاضر، ما یک نوع نانوذره کامپوزیتی متشکل از پلیمر و طلا را سنتز کردیم. این نانوذرات قادرند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند، آن‌ها را ردیابی کنند، در تصویربرداری از آن ها کمک نمایند و در نهایت با تبدیل نور به گرما موجب مرگ آن‌ها شوند.
در دانشگاه بوعلی سینا محقق شد؛

مهار آفات گلخانه‌ای بدون سموم با کنه‌های شکارگر

در دانشگاه بوعلی سینا محقق شد: مهار آفات گلخانه‌ای بدون سموم با کنه‌های شکارگر با تلاش عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان برای نخستین بار در کشور، کنه‌های شکارگر جایگزین سموم شیمیایی آفت کش برای تولید محصول سالم شدند.
یافته های جدید محققان؛

انسان ده برابر بیشتر از آنچه ‌تصور می‌شد دارای سلول‌های بنیادی خون‌ساز است

محققان دریافته‌اند که بزرگ‌سالان بسیار بیشتر از آنچه پیش از این تصور می‌شد دارای سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان خود هستند. این رقم چیزی در حدود 50 تا 200 هزار سلول بنیادی است.
دهقانی خبرداد؛

تولید 2 درصد علم دنیا و 22 درصد علم کشورهای اسلامی توسط ایران

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه بیش از ۲ درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه‌های ایرانی تولید می‌شود، گفت: ۲۲ درصد از سهم کل کشورهای اسلامی با بالاترین میزان تولید از آن جمهوری اسلامی ایران است.
پژوهشگاه مواد و انرژی؛

ساخت راکتور حذف نیترات از آب آشامیدنی

اعضای هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی با توجه به معضل غلظت بالای نیترات در چاه های آب کشور و سرطان زایی این آلاینده، در قالب یک پروژه کلان و هزینه کرد بیش از یک میلیارد ریال اقدام به طراحی و ساخت راکتور حذف نیترات کردند.
توسط یک محقق ایرانی صورت گرفت؛

تولید بومی آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با راهنمایی و همکاری محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین جهاد دانشگاهی ابن سینا موفق به تولید آنتی بادی با روش طراحی پپتید جهت تشخیص سرطان شد.
توسط محققان کشور انجام شد؛

به‌کارگیری روشی نوین در سیستم دارو رسانی هوشمند

محققان دانشگاه مراغه و دانشگاه پیام نور تهران، در تحقیقات خود موفق به ساخت سیستم دارورسانی هوشمندی به‌منظور درمان سرطان شدند.
در دانشگاه تهران؛

ساخت زیست‌حسگر تشخیص زودهنگام سرطان پستان

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست‌حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان شدند.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها