سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
با تلاش محققان کشور صورت گرفت؛

نابودی سلولهای سرطانی با نانوذرات پلیمر و طلا

نانوذرات دوجزئی پلیمر-طلای چندمنظوره با قابلیت تشخیص، ردیابی، تصویربرداری و نابودی سلول‌های سرطانی توسط محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و دانشگاه علوم پزشکی ایران با موفقیت سنتز و ارزیابی شد.دکتر علیرضا مهدویان، عضو هیأت علمی پژوهشگاه پتروشیمی و پلیمر ایران با بیان این که گرمادرمانی یکی از کم‌عوارض‌ترین روش‌های درمان سرطان است گفت: در طرح حاضر، ما یک نوع نانوذره کامپوزیتی متشکل از پلیمر و طلا را سنتز کردیم. این نانوذرات قادرند سلول‌های سرطانی را تشخیص دهند، آن‌ها را ردیابی کنند، در تصویربرداری از آن ها کمک نمایند و در نهایت با تبدیل نور به گرما موجب مرگ آن‌ها شوند.
در دانشگاه بوعلی سینا محقق شد؛

مهار آفات گلخانه‌ای بدون سموم با کنه‌های شکارگر

در دانشگاه بوعلی سینا محقق شد: مهار آفات گلخانه‌ای بدون سموم با کنه‌های شکارگر با تلاش عضو هیات علمی دانشگاه بوعلی سینای همدان برای نخستین بار در کشور، کنه‌های شکارگر جایگزین سموم شیمیایی آفت کش برای تولید محصول سالم شدند.
یافته های جدید محققان؛

انسان ده برابر بیشتر از آنچه ‌تصور می‌شد دارای سلول‌های بنیادی خون‌ساز است

محققان دریافته‌اند که بزرگ‌سالان بسیار بیشتر از آنچه پیش از این تصور می‌شد دارای سلول‌های بنیادی خون‌ساز در مغز استخوان خود هستند. این رقم چیزی در حدود 50 تا 200 هزار سلول بنیادی است.
دهقانی خبرداد؛

تولید 2 درصد علم دنیا و 22 درصد علم کشورهای اسلامی توسط ایران

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه بیش از ۲ درصد علم دنیا توسط پژوهشگران و دانشگاه‌های ایرانی تولید می‌شود، گفت: ۲۲ درصد از سهم کل کشورهای اسلامی با بالاترین میزان تولید از آن جمهوری اسلامی ایران است.
پژوهشگاه مواد و انرژی؛

ساخت راکتور حذف نیترات از آب آشامیدنی

اعضای هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی با توجه به معضل غلظت بالای نیترات در چاه های آب کشور و سرطان زایی این آلاینده، در قالب یک پروژه کلان و هزینه کرد بیش از یک میلیارد ریال اقدام به طراحی و ساخت راکتور حذف نیترات کردند.
توسط یک محقق ایرانی صورت گرفت؛

تولید بومی آنتی بادی جدید با کاربرد تشخیص سرطان

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با راهنمایی و همکاری محققان پژوهشگاه فناوری‌های نوین جهاد دانشگاهی ابن سینا موفق به تولید آنتی بادی با روش طراحی پپتید جهت تشخیص سرطان شد.
توسط محققان کشور انجام شد؛

به‌کارگیری روشی نوین در سیستم دارو رسانی هوشمند

محققان دانشگاه مراغه و دانشگاه پیام نور تهران، در تحقیقات خود موفق به ساخت سیستم دارورسانی هوشمندی به‌منظور درمان سرطان شدند.
در دانشگاه تهران؛

ساخت زیست‌حسگر تشخیص زودهنگام سرطان پستان

پژوهشگران مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران موفق به طراحی و ساخت زیست‌حسگر برای تشخیص زودهنگام سرطان پستان شدند.
دانشگاه آزاد اعلام کرد:

ثبت جهانی ۱۱ ژن در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا

پژوهشگران دانشگاه آزاد خرم آباد موفق به ثبت ۱۱ ژن در مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی آمریکا (NCBI ) شدند .
در ۶ برند مختلف گوشی؛

چگونه شارژرهای قلابی موبایل را شناسایی کنیم

این روزها با گران شدن گوشی و لوازم جانبی عرضه نمونه های قلابی این محصولات هم افزایش یافته و لذا شناسایی نمونه های اصل از تقلبی شارژرها ضرورت بیشتری دارد.
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور؛

نقشه آتشفشان دماوند، در دستان شهریور امسال

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ، سیلابی شدن مناطق اطراف آتشفشان دماوند را به دلیل گرمای هوا و آب شدن یخچال‌های طبیعی اعلام کرد.
رئیس پژوهشکده زیست فناوری رویان؛

جنین شبیه سازی شده یوزپلنگ و ببر را تولید کردیم

رئیس پژوهشکده زیست فناوری پژوهشگاه رویان با بیان اینکه در حال حاضر جنین یوزپلنگ ایرانی را در این پژوهشکده داریم، گفت: برای شبیه سازی این یوزپلنگ ایرانی نیاز به بودجه و زیرساخت داریم.
عنصرهای خاکی کمیاب؛

عناصر نادر، سلاحی زيرخاكي براي تمام فصول

عناصر نادر خاكي مجموع ۱۷ عنصر شيميايي جدول تناوبی هستند كه شامل 15 عنصر از دسته لانتانيدها و دو عنصر اسکانديم و ايتريم مي‌شوند. البته در پوسته زمين مقدار آنها كم نيست، ولي چون در زمين پراكنده‌اند استحصال آنها پرهزينه است و ازاين‌رو به آنها عناصر نادر گفته مي‌شود. به‌تازگی منازعات بین آمریکا و چین با تعیین تعرفه‌های جدید به یک بازی پینگ‌پنگ شبیه شده است که هر یک برای پاسخ‌دادن به دیگری، تعرفه جدیدی را بر میلیاردها دلار کالاهای ردوبدل‌شده بین یکدیگر وضع می‌کنند، ولی جالب آنجاست که آمریکا یکی از آسیب‌پذیري‌های امنیت ملی خود را نیز وارد این فهرست کرده است و آن چیزی نیست جز عناصر نادر خاکی.
مصطفی روستایی. مترجم و منجم آماتور:

در جست‌وجوی کهن‌ترین ستارگان؛

عالم پر از رمز و راز است و دانشمندان در پی گره‌گشایی از اسرار عالم‌اند. از رفتار مورچگان و هوش ازدحامی ‌آنها گرفته تا تولید عناصر سنگین در قلب ستارگان. دو دسته از دانشمندان به وضوح با گذشته‌ها سروکار دارند. دسته اول باستان‌شناسان هستند که به دنبال بقایا و تمدن‌های پیشین‌اند و دسته دوم اخترشناسان.
با همکاري بخش خصوصي؛

موفقيت محققان دانشگاه اميرکبير در توليد نيکل از کاتاليست‌هاي مستعمل

مجري طرح ويژگي اصلي اين طرح را توليد يک ماده با ارزش (نيکل کاتدي) از مواد اوليه به نسبت کم ارزش (کاتاليست مستعمل) دانست و افزود: همچنين با توجه به موضوع بازيافت، اين کار به لحاظ زيست محيطي، جلوي دفن مواد آلوده کننده (کاتاليست‌هاي مستعمل) را نيز مي‌گيرد.
معلم ریاضی ایرانی ژاپنی‌ها هزار سال قبل؛

وقتی ژاپنی ها از ایران ریاضیدان وارد می کردند

باستان‌شناسان شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد یک مقام دولتی پارسی در پایتخت ژاپن مشغول به کار بوده است.
مرکز ثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی؛

چند سایت با دامنه ir در ایران وجود دارد؟

آخرین آمار ارائه شده از ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی در ایران از فعالیت بالغ بر ۹۸۵ هزار دامنه اینترنتی در کشور حکایت دارد و "دات ir" بیشترین پسوند سایتهای ایرانی را در اختیار دارد.
یادداشت دکتر سعید خزایی؛

شش راهکار فناوری برای جاودانگی انسان

جاودانه شدن یکی از آرمان‌های انسان بوده که بیشتر به جهان فانتزی و علمی تخیلی منتسب است. بااین‌حال، یک زیرمجموعه از دانشمندان برجسته معتقدند جاودانگی نه‌تنها قابل‌دسترسی است، بلکه در کمتر از ٢٥ سال به آن خواهیم رسید!
یافته های علمی ؛

دستیابی محققان ایرانی به دانش فنی تولید ضدعفونی کننده‌ محیط کشت سلول

عضو هئیت علمی دانشگاه علوم‌ پزشکی ایران و مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان از تولید ضدعفونی کننده محیط‌ های کشت سلول با ظرفیت تولید روزانه ۱۵ هزار لیتر خبر داد.
دانستنی ها؛

سحابی بومرنگ ، سردترین مکان در عالم

بومرنگ از نوع سحابی‌های پیش‌سیاره‌نماست؛ سحابی سیاره‌نما از پرتاب‌شدن لایه‌های گازی از ستاره‌ای در نزدیک پایان زندگی‌اش ایجاد می‌شود. ستاره‌ی در حال مرگی که سحابی بومرنگ را تولید کرده باد ستاره‌ای بسیار قدرتمندی داشته است.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها