سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
انسان شناسان، آدیداس، گوگل و ...!!

نقش علوم انسانی در موفقیت شرکت‌های بزرگ تجاری

انسان شناس‌ها‌ می‌توانند معانی ضمنی مفاهیم بدیهی انگاشته شده را از لایه‌های نهان تعاریف بیرون بکشند، کاری که شاید از عهدۀ چارچوب‌های سفت و سخت صنعت و مهندسی خارج باشد. در این یادداشت، به تجربۀ چند شرکت بزرگ جهان در زمینه‌های مختلف‌ می‌پردازیم که چطور حضور متخصصان علوم انسانی و اجتماعی به ویژه انسان‌شناسان در تسریع پیشرفت آن‌ها مؤثر بوده است.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی :

ستاد توسعه زیست‌فناوری رویکرد توسعه محور دارد

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از رویکرد توسعه محور ستاد توسعه زیست فناوری در معاونت علمی خبر داد.
دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی؛

واگذاری توسعه فناوری‌های صنعت هوایی به بخش خصوصی

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی، گفت: با توجه به توانمندی های بخش خصوصی در زمینه هوافضا باید توسعه فناوری‌های مورد نیاز این صنعت را به بخش خصوصی واگذار کنیم.وی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان با استانداردهای علمی و با هزینه‌های خیلی کم باید در صنعت هوا و فضا فعالیت کنند که باید این شرایط را برای آنها فراهم کنیم.
کرمی عنوان کرد؛

جذب طرح های دانشجویی در حوزه گردشگری مذهبی

عضو دبیرخانه برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق معاونت علمی و فناوری گفت: سازمان اوقاف در حوزه گردشگری مذهبی به شدت علاقه‌مند است تا دانشجویان طرح‌های خود را ارائه دهند.کرمی افزود: در حال حاضر ۳۵۰۰ شرکت دانش بنیان داریم و معاونت در این زمینه یک نیاز دیگری را احساس کرد و کسب و کار‌های مختلفی در داخل کشور مشغول به فعالیت هستند که ممکن است لزوما فناوری‌ های‌تک نداشته باشند، اما در داخل کشور ارزش افزوده اقتصادی خوبی ایجاد کنند به همین دلیل تصمیم بر این شد که آن دسته از محصولات و شرکت‌هایی که در حوزه دانش بنیان نتوانستند مشغول به فعالیت شوند و یا حوزه آن‌ها به حوزه شرکت‌های دانش بنیان خیلی مرتبط نبود تحت عنوان برنامه‌ای به نام برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق مورد حمایت معاونت قرار گیرند که آیین نامه این برنامه توسط ستاری سال ۱۳۹۶ به تصویب رسید.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی :

ایجاد شبکه اطلاعاتی بین مراکز زیست فناوری کشور

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از اولویت هایی که در کارگروه رایانش زیستی پیگیری می شود تحقق ایجاد شبکه تعاملاتی و اطلاعاتی بین مراکز زیست فناوری کشور است.
عباس حاجی فتحعلی عنوان کرد؛

مهمترین عوارض پیوند سلول های بنیادی

رئیس نخستین سمپوزیوم بیماری پیوند علیه میزبان گفت: سلول‌های بنیادی و علوم مربوطه یکی از حیطه‌های امیدبخش برای درمان بیماری‌هایی است که درمان آنها تاکنون مقدور نبوده است.وی با اشاره به این‌که پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز مانند سایر درمان‌های پزشکی دارای برخی عوارض بوده که مهم‌ترین آنها بیماری پیوند علیه میزبان است، گفت: دانشمندان و پژوهشگران جوان ایران با سرعت و اشتیاق روزافزون و شانه‌به‌شانه اندیشمندان سراسر جهان در تکاپوی پاسخ به سؤالات و دلایل ایجاد این عوارض و کاهش آنها به حداقل میزان ممکن هستند که تاکنون پژوهشگران کشور عزیزمان گام‌های بسیار ارزشمندی را در این ورطه برداشته و کام تلخ بسیاری از بیماران درگیر با این عوارض را شیرین کرده‌اند.
خرازی بیان کرد؛

تمرکز بر تربیت نیروی انسانی متخصص برای توسعه علوم شناختی

خرازی گفت: تمرکز بر تربیت و توسعه نیروی انسانی متخصص و همچنین آماده سازی ابزارها و زیرساخت‌های مورد نیاز حوزه علوم شناختی ضرورتی است که ستادتوسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی به آن پرداخته است .وی ادامه داد: مهاجرت استعدادهای برتر به رشته های مرتبط با علوم شناختی و گسترش همکاری با محققان برجسته ایرانی درسطوح بین المللی در دستور کار قرار دارد و این ستاد در راستای توسعه همکاری های بین المللی، زمینه تعاملات بین المللی با برخی از کشورها را تقویت و دامنه فعالیت های مشترک را گسترش داده است.
چرا شرکت‌های ایرانی نوآوری نمی‌کنند؟؛

نان در مشهودات!

بیشتر شرکت‌های موفق ایرانی، سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی در خرید زمین و ایجاد زیرساخت‌های فیزیکی از جمله ساختمان، تجهیزات تولید، انبار و... کرده‌اند. بسیاری از این شرکت‌ها دستی هم در املاک و مستغلات و صنعت ساختمان داشته یا دارند. تجربه کسب‌وکار در بازار ایران به آنها نشان داده که سرمایه‌گذاری در زمین و ساختمان می‌توانسته سودآور و کم‌ریسک باشد، حتی بدون نیاز به نوآوری. فعالیت در حوزه املاک و مستغلات نیز عمدتا با هدف تنوع‌بخشی به فعالیت‌ها و پوشش ریسک تولید بوده است. همین پیشینه باعث شده که انباشت دارایی در قالب زمین، ساختمان، تجهیزات و موجودی بانکی به مهم‌ترین دلمشغولی مدیران تبدیل شود. این دارایی‌ها همگی در یک ویژگی مشترکند: همگی دارایی‌های فیزیکی یا مشهود به شمار می‌روند. اگر چه مدیریت صحیح دارایی‌های فیزیکی از جمله توانمندی‌های مهم شرکت‌های ایرانی به شمار می‌رود، اما همین تمرکز کامل بر این دارایی‌ها به یکی از موانع مهم نوآوری و رشد شرکت‌های ایرانی تبدیل شده است.
سیدجواد میری عنوان کرد؛

دولت‌ها به‌ سازمان علم توجه کنند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: در کشورهای دیگر نهادها سازمان علم را ساماندهی می‌کنند، اما در ایران به سازمان علم توجه خاصی نمی‌شود.این جامعه شناس با تأکید بر اینکه انسانیت و تحصیل‌ دو موضوع متفاوت است، خاطرنشان کرد: معمولاً هر کسی که تحصیل کرده باشد آدم خوبی نیست.
بستری نوین برای تبلیغات بازاریابی؛

عصر درآمدزایی پادکستی

بنیان‌های بازاریابی و تبلیغات در حال متحول شدن است و پادکست‌ها تبدیل به زیرساخت‌های رسانه‌ای جدیدی می‌شوند که میلیاردها دلار ارزش مالی دارند. شما چند نوع رسانه می‌شناسید که پیشران اولیه آن تبلیغات باشد، یک میلیارد در سال درآمدزایی کرده باشد و نرخ رشد درآمدهایش در ۴ سال ۱۰ برابر شده باشد؟ حداقل یکی. با توجه به آخرین پژوهش‌ها، حوزه پادکست به رشد چشمگیر خود با درآمدهای ۹ رقمی ادامه خواهد داد و خوش آتیه‌ترین رسانه درآمدزا به نظر می‌رسد.
علی اعتمادی / کارشناس‌ ارشد حقوق:

پیشگیری از جرائم اقتصادی با نرم‌افزار

به‌منظور حمایت از کالای ایرانی و پیشگیری از جرائم اقتصادی و نظارت بر قیمت‌ها جهت تعادل بازار و همچنین صادرات کالاهای ایرانی توسط دولت محترم جمهوری اسلامی ایران به ‌صورت متمرکز با مشارکت وزارتخانه‌های مرتبط با تأسیس سامانه‌ای، همه شرکت‌ها و کارخانه‌ها و تولیدی‌های ایرانی باید مشخصات خود را همراه با کالاها و محصولاتشان با قیمت و جزئیات کامل ثبت و به مردم معرفی کنند.
بر اساس کشورهای مقصد؛

سهم صادرات نانو در بازار

محصولات تولید شده با فناوری نانو در ایران به حدی رسیده که کشورهای خارجی به استفاده از آنها تمایل دارند. آمار میزان صادرات و کشورهای راغب به استفاده از این محصولات اعلام شد.این علم از ابتدای دهه ۱۹۸۰ میلادی در همه حوزه‌های علمی وارد شد به گونه‌ای توسعه یافت که هر روز شاهد نوآوری‌های جدیدی در رشته‌هایی چون مهندسی مواد، پزشکی، داروسازی و طراحی دارو، دامپزشکی، زیست‌شناسی، فیزیک کاربردی، ابزارهای نیم رسانا، شیمی ابرمولکول، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی کشاورزی هستیم.بر اساس آماری که ستادتوسعه فناوری نانو اعلام کرده میزان صادرات محصولات نانوییایراندر سال ۹۶ بیش از ۶۲.۴ میلیون دلار و در سال ۹۵، در حدود ۳۶.۵ میلیون دلار بوده‌ است.
آمازون بلندپروازی جدیدش را جدی‌تر دنبال می‌کند؛

جست‌وجوی موفقیت در تبلیغات دیجیتالی

سریال محبوب «خانم می‌سل شگفت‌انگیز» که به زندگی زنی در دهه ۱۹۵۰ می‌پردازد که طی تحولی عجیب در یک روز از یک زن خانه‌دار معمولی به یک استندآپ کمدین با استعداد تبدیل می‌شود، توسط شرکت آمازون تهیه و تولید شد. این سریال روی سرویس آمازون پرایم - که بازوی شرکت بزرگ آمازون در حوزه عرضه فیلم و ویدئو است- نمایش داده می‌شود. از زمان تولد این سرویس پرطرفدار غول تجارت الکترونیکی آمریکا در سال ۱۹۹۴، این شرکت شاهد تحولات بزرگ و چشمگیری در درونش بوده است. آمازون فعالیتش را علاوه بر خرده‌فروشی، در زمینه‌های مختلفی مانند فروش کتاب‌های الکترونیکی، کالاهای با برچسب اختصاصی، رایانش ابری یا کلاد و همچنین پخش آنلاین ویدئو گسترش داده است. حالا این شرکت تصمیم دارد به قدرتی بزرگ در عرصه تبلیغات دیجیتالی تبدیل شود.
خیز تازه آلفابت، آمازون، اپل و مایکروسافت؛

تحول تکنولوژیک صنعت بهداشت و سلامت

تکنولوژی در سال‌های اخیر در بخش‌های مختلفی نفوذ کرده و به این ترتیب زندگی روزمره اغلب ما را متحول کرده است. در این میان اما بخش بهداشت، درمان و سلامت به دلایل مشخصی اهمیت بیشتری در میان بخش‌های دیگر دارد و به همین علت هم تحولات آن با حساسیت بیشتری دنبال می‌شود. با این اوصاف است که دولت آمریکا سالانه بیش از ۳ تریلیون دلار در این بخش صرف می‌کند، اما ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و سلامتی نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای رو به افزایش در این بخش باشند. درست به همین خاطر است که سازمان‌ها و نهادهای فعال در بخش سلامت به سرعت به سراغ شرکت‌های تکنولوژی می‌روند تا به کمک آنها ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را راحت تر و هزینه درمان را تا حد امکان پایین تر بیاورند. از طرف دیگر چهار شرکت بزرگ تکنولوژی یعنی آلفابت، آمازون، اپل و مایکروسافت هم به دنبال فرصت‌های جدید درآمدزایی در بازار پرسود خدمات بهداشتی و سلامت هستند و تلاش‌های جدی در این زمینه کرده‌اند.
اسرائیل یا ایران؟

چه کسی بر قله‌ی علم خاورمیانه ایستاده است؟

داده‌های اسکوپوس، بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه‌های استنادی جهان نشان می‌دهد که اسرائیل سلطه منطقه‌ای خود از نظر میزان تولیدات علمی را به ایران واگذار کرده و اکنون از جایگاه اول به جایگاه #چهارم سقوط کرده است.ایران در حوزه‌های مختلفی از علم از جمله در بیوشیمی، ژنتیک و زیست‌شناسی مولکولی مقام #نخست منطقه را از چنگ اسرائیل درآورده است. در مهندسی شیمی نیز اسرائیل از جایگاه اول به جایگاه پنجم و در شیمی [محض] و علوم کامپیوتر از جایگاه اول به جایگاه چهارم سقوط کرده و پائین‌تر از ایران قرار گرفته است. اسرائیل همچنین در اقتصاد و مدیریت بازرگانی نیز رهبری خود را از دست داده است.
دانستنی ها؛

کسب و کار میلیاردرهای جهان

توجه به نیازهای مشتری، توسعه فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف، کار تیمی، پشتکار و استفاده از اصول علمی در توسعه کسب و کار مهم‌ترین عوامل رشد شرکت‌ها و افزایش ثروت هستند و در فهرست ثروتمندترین افراد، توجه به این عوامل کاملا مشهود است.
استفاده از سندباکس در فین تک؛

تامین مالی استارتاپ‌های فین‌تک سریع‌تر می‌شود

هامونی استفاده از سندباکس را که یکی از رایج‌ترین واژه‌ها در حوزه فین‌تک به شمار می‌رود از آن‌ جهت دارای ضرورت دانست که شرایط لازم را برای راه‌اندازی کسب‌و‌کارهای فعال در زمینه فین‌تک آماده می‌کند؛ به تصویب قوانین و مقررات قابل اجرا کمک کرده و توسعه ابزارهای جدید مالی را در بازار سرمایه تسهیل می‌کند.
برای نخستین بار در کشور؛

ارزیابی ریسک کسب و کارهای اینترنتی پیش از ارائه درگاه

مرکز پایش تجارت الکترونیکی ایران با حمایت شرکت پرداخت الکترونیک سامان، محصول جدیدی را برای ارزیابی ریسک کسب و کارهای آنلاین پیش از ارائه درگاه پرداخت اینترنتی ارائه کرده است.
بررسی چهار مدل توسعه کسب وکار اپراتورهای تلکام؛

نوآوری؛ مسیر تنفس شرکت‌های مخابراتی

پروژه نقشه‌برداری و تعیین توالی کل ژنوم انسان (معروف به پروژه ژنوم انسانی) در سال ۱۹۹۰ آغاز شد اما بعد از هفت سال فقط و فقط یک درصد آن کامل شده بود. این وضعیت باعث شد تا منتقدان پروژه این نکته را القا کنند که این پروژه برای کامل شدن ۷۰۰ سال زمان خواهد برد. با وجود این پروژه ژنوم انسانی در سال ۲۰۰۳ تکمیل شد.
راهی به سوی توسعه؛

راه‌اندازی مراکز نوآوری انرژی در مناطق آزاد

مناطق آزاد دارای ویژگی‌هایی است که با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در این مناطق می توان با ایجاد مراکز توسعه فناوری و نوآوری‌های انرژی از این ظرفیت ها در جهت پیشرفت کشور و استقرار شرکت‌های دانش بنیان بهره برد.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها