سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی ها؛

مبنای حقوق طبیعی مالکیت فکری

نظریه حقوق طبیعی، دید اخلاقی و آرمانی به حقوق دارد. این حقوق در طول تاریخ به معنای واحدی به کار نرفته و بدون اصلاح نمانده است. رویکرد سلبی حقوق طبیعی، ناظر به این ادعا است که «هیچ قانونی نمی‌تواند غیر عادلانه باشد.»
سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) اعلام کرد؛

جهش 10 پله­‌ای ایران در رتبه‌بندی شاخص جهانی نوآوری

براساس تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی کشورها در شاخص جهانی نوآوری جهش 10پله‌ای داشته است.
دانستنی ها؛

معرفی یک آینده‎پژوه: میشل گوده

میشل گوده از چهره‌های سرشناس آینده‌پژوهی اروپا است و بسیاری از پژوهش‌ها و پروژه‌های بزرگ در این منطقه، متأثر از اندیشه‌ها و روش او هستند. وی متولد 1948 میلادی و عضو فرهنگستان فناوری و دانشکده هنرها و کسب و کار فرانسه است.
پژوهشگر حقوق مالکیت فکری:

پیوستن به قانون کپی رایت در شرایط فعلی مصلحت نیست

پژوهشگر حقوق مالکیت فکری با بیان اینکه پیوستن به قانون کپی رایت در شرایط فعلی تحریم ها صلاح نیست، گفت: وقتی تحریم اجازه مراوده مالی با ایران را نمی دهد، هیچ کتاب خارجی را نمی توان بدون پرداخت حق نشر به صورت قانونی، بازچاپ یا ترجمه کرد.
دانستنی های حقوقی؛

آشنایی با نحوه ثبت طرح صنعتی در مرکز مالکیت معنوی

طرح صنعتی (industrial design) یکی از اموال فکری است. حقوق مالکیت فکری به حقوقی اطلاق می‌شود که به حمایت از اموال غیرفیزیکی و فکری نظیر اختراع و کپی رایت می‌پردازد.طرح صنعتی‌ می‌تواند در صنایع مختلف کارکردهای متنوع داشته باشد. از طراحی قطعات خودرو گرفته تا طراحی ظروف چینی و یک‌بارمصرف، همگی‌ می‌توانند در قالب طرح صنعتی شناخته شوند.
وب‌سایت‌های دانلود غیرمجاز؛

چه مجموعه‌های پشت حجم عظیم دانلود غیرقانونی هستند؟

آن گونه که شواهد نشان می‌دهد، برخی ISPها سود اصلی از وجود این وب‌سایت‌ها را می‌برند؛ مجموعه‌هایی که پهنای باند می‌فروشند و طبیعتاً از دانلود فیلم‌ها توسط کاربران‌شان و مصرف حجم اینترنت‌شان سود می‌برند. فعالیت چنین وب‌سایت‌های دانلود غیرقانونی، نیاز به حجم قابل توجهی سرور و پهنای باند اینترنت دارد که با کشف شرکت‌های ارائه دهنده سرور و پهنای باند به این وب‌سایت‌ها، عملاً منشأ این دانلود غیرقانونی کشف شده است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی؛

باید قانون مالکیت معنوی تعیین تکلیف شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: پنج شرکت بزرگ دنیا در حوزه فناوری اطلاعات هستند که از جمله آنها باید به ماکروسافت، اپل، آمازون و برخی دیگر شرکت‌ها اشاره داشت که 20 تا 30 درصد از سرمایه‌های آنها سرمایه‌های فیزیکی هستند.
معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

کمتر از ۱۰ درصد اختراعات ملی ثبت جهانی می شوند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بر لزوم ایجاد تسهیلات برای افزایش ثبت بین المللی اختراعات ملی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد اختراعات ملی، ثبت جهانی می شوند.
فین تک‌ها راهگشای بانکداری نوین؛

یک گام رو به جلو به سمت آزادسازی بانک مجازی

در حال حاضر سرویس های شرکت های فین تک (استارت آپ های حوز مالی) تا حدودی توانسته به رشد بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت کشور کمک کند. به باور بسیاری از کارشناسان در واقع خلل های موجود در سیستم بانکی کشور باعث شد تا فین تک ها پا به عرصه گذاشته و دست به ارایه سرویس و خدمات نوین بزنند.
سرمایه فکری؛

تعریف سرمایه فکری چیست؟

ارزش دانش کارکنان یک شرکت یا سازمان، آموزش‌های تجاری و هر اطلاعات اختصاصی که ممکن است برای شرکت نوعی مزیت رقابتی ایجاد کند، سرمایه فکری گفته می‌شود.
اقدامات برای پیشگیری از تقلبات علمی؛

ارسال آیین‌نامه پیشگیری از تقلب علمی به 2 وزارتخانه/ضرورت اضافه کردن مشابهت‌یابی انگلیسی مقالات

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به چالش‌های موجود در فرآیند تهیه مقالات علمی و فعالیت‌های پژوهشی گفت: آیین‌نامه قانون پیشگیری و مقابله با تخلف علمی تدوین و به وزارتخانه‌های بهداشت و دادگستری ارسال شده است، ضمن آنکه از دانشگاه‌ها خواسته شد تا نظرات خود را ارائه دهند.
سرمایه گذاری در استارت آپ؛

ریسک اقتصادی فیلترینگ

استارت‌آپ‌ها در سال‌های اخیر و بالاخص پس از لغو تحریم‌ها، از رشد قابل ملاحظه‌ای در ایران برخوردار شده‌اند. رشد بخش خدمات در کشور، نیروهای بااستعداد، جوان و تحصیلکرده و تمرکز استارت‌آپ‌ها در بخش فناوری به جای سرمایه فیزیکی حاکی از توانایی گسترده این بخش در ایفای نقشی بارز در رشد اقتصادی و همچنین کاهش بیکاری است که اکنون به یکی از مهم‌ترین اولویت‌های کشور مبدل شده است.
اندر خم کوچه «استناد علمی»!

بررسی وضعیت بیولوژی مولکولی و ژنتیک

متاسفانه کشورهایی با یک چندم مقالات تولیدی ما در جایگاه نخست تعداد استنادات به هر مقاله ایستاده‌اند.
موردکاوی مشکلات شرکت ویو؛

روش‌های جدید تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها

مانوئل دِ لا اسپرانزا با اعضای هیات مدیره شرکت ویو (Wave) که چند سال قبل آن را تاسیس کرده بود، جلسه داشت. او مطمئن بود هیات مدیره از پیشرفت شرکت رضایت دارد، اما باید به آنها توضیح می‌داد با اینکه دو ماه است از طریق سرمایه‌گذاران فرشته ۵۰۰ هزار یورو پول به بودجه شرکت تزریق شده، دور جدیدی از تامین مالی مورد نیاز است. او به این فکر می‌کرد که هیات مدیره چه واکنشی به این درخواست و همچنین نحوه تامین مالی مد‌نظر او نشان می‌دهد؟
یک فعال استارت‌آپی در حوزه اکوسیستم:

استارت‌آپ‌ها به دنبال حل مشکلات شناسایی شده از مردم هستند

یک فعال استارت‌آپی در حوزه اکوسیستم اظهار کرد: حمایت‌هایی که در حوزه کسب و کارهای نوپا می‌شود، نسبت به ۱۰ سال گذشته قابل مقایسه نیست.
هفت عنصرِ یک برند موفق؛

هفت عنصرِ یک برند موفق را بشناسید

آیا به دنبال ایجاد یک برند موفق صنعتیِ پیشرو هستید؟ به توصیه‌های زیر عمل کنید تا بازار را به کنترل خود درآورید.
تا چه میزان شباهت پایان نامه قابل قبول است؟

استفاده از سامانه اصالت سنجی، از موازی کاری علمی جلوگیری می کند

مدیر کل گسترش علم و علم سنجی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بر اساس رشته های مختلف جدولی طراحی شده است که تا چه میزان شباهت پایان نامه قابل قبول است و این حد مجاز تشابه از 25 درصد شروع می شود.
در ایرانداک؛

قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی بررسی می‌شود

نشست علمی «بررسی حقوقی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی»، همزمان با هفته پژوهش توسط پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) برگزار می شود.

بررسی جایگاه ایران در شاخص جهانی نوآوری

نخستین نشست سیاستی مشترک با سازمان بین‌المللی مالکیت فکری به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، 21 آذر ماه جاری برگزار می‌شود.
استارت آپ چیست؟

بررسی نقش استارت آپ در رونق کسب و کارهای نوپا

استارت آپ (Start-Up) رویکرد و مفهومی‌ست، که در کمتر از یک دهه توانسته است در دنیای کارآفرینی، انقلاب بزرگی کند اینکه بتوان بر اساس یک ایده درآمدزا، سیستم و یا سازمانی را متولد کرد و به آستانه رشد و سرمایه گذاری رساند.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها