سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
قدرت رسانه علیه اخلاق علمی:

درباب انتشار یک مقاله جعلی

چندی پیش از سوی مدیر محترم سایت “جامعه شناسان جوان” پیامی دریافت کردم که در آن درخواست شده بود فایل مقالاتم را برایشان ارسال کنم تا در سایت بازنشر کنند. پیرو آن یکی از یادداشتهای کانالم را در سایت بازنشر نمودند و برایم ارسال کردند. جهت سپاس و احترام، مقاله اخیرم را که در روزنامه آرمان منتشر شده بود، با عنوان “همه دشمنان قلم” در سایت بارگذاری نمودم تا توسط مدیریت سایت، تایید و منتشر شود.
دکتر وکیلیان عنوان کرد؛

اشکالاتی در قانون وجود دارد/ابعاد تقلب علمی بازنشده باقی مانده است

مدیرکل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وزارت علوم در چارچوب قانون مقابله و پیشگیری از تخلف علمی و پیشگیری از تقلب در تهیه آثار علمی در زمینه برخورد با موسسات فعال در این زمینه اقدام کرده است،‌ گفت: در این قانون روش‌های مقابله با تقلب و فروش پایان‌نامه در جلوی دانشگاه تهران مشخص و این بخش از قانون از روزی که لازم‌الاجرا اعلام شد، اجرایی شده است.
کیوان الستی:

تخلفات پژوهشی یک مسأله اجتماعی است

کیوان الستی عضو هیأت علمی گروه اخلاق پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور می گوید : تخلفات پژوهشی اساساً یک مسئله اجتماعی است و برای آن باید راه‌حلی اجتماعی پیدا کرد ، راه حل حقوقی کارساز نیست .
مالکیت فکری؛

نوآوری با چشمان باز؛ مالکیت فکری با چشمان بسته

تقریبا برای ما تمام قصه نوآوری و تکنولوژی در همین دو کلمه خلاصه می‌شود، که چگونه بتوانیم فاصله و شکاف تکنولوژیک خودمان را با کشورهای توسعه یافته جبران کنیم: همان چیزی که به آن کچاپ تکنولوژیک می‌گویند. اما نظام نوآوری، تنها زمانی به درستی عمل خواهد کرد که تمام اجزا و خرده سیستم‌های آن عملکرد کارآمدی داشته باشند.
افق پیش روی ثبت پتنت در ایران؛

ایران در جرگه برترین‌های جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می‌گیرد

از سال 2017 هر سال ایران ارتقاء دو تا سه پله‌ای را در جایگاه ثبت پتنت کسب کرده است. این مسیر اگر با همین روند ادامه یابد تا سال 1404 ایران جزء 25 کشور برتر جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می‌گیرد.
خستگی تصمیم؛

چگونه از خستگی تصمیم در امان باشیم؟

ما بعضی تصمیم گیری ها را عرفاً تصمیم گیری نمی دانیم. مثلاً برای بالا رفتن از یک برج که دارای سه آسانسور است، وقتی دکمه یکی از آنها را می فشاریم، در واقع، تصمیم گرفته ایم، هر چند که آن را در زمره تصمیمات روزانه نیاوریم.
با داشتن ١٨٧٢ اتاق فكر؛

آمريكا بيشترين كانون تفكر را در دنيا دارد

آمريكا با داشتن ١٨٧٢ اتاق فكر بيشترين كانون تفكر را در دنيا دارد.اين انديشكده ها در كانادا و امريكا معاف از ماليات هستند.

6ویژگی که انسان های باهوش دارند

اغلب مردم گمان می‌کنند که آدم‌های بسیار باهوش، ابرانسان‌هایی هستند که اسیر موضوعات پیش‌پاافتاده زندگی نیستند، چرا که مغز آن‌ها در همه شرایط زندگی به به یاری آن ها می‌آید. اما، واقعیت چیز دیگری است، تفاوتی نمی‌کند که یک نفر چقدر باهوش است، مهم این است که آخر کار، او هم فقط یک انسان است.
دکتر غلامرضا کاشی:

همه مقصریم!

کاشی معتقد است که «استراتژی معطوف به مردم و روشنفکران» قطع‌نظر از ساختار سیاسی، یک استراتژی تازه است که رو به سوی مردم و روشنفکران دارد و به ظاهر در نقطه مقابل استراتژی پیشین که رو به سوی حاکمیت داشت، قرار می‌گیرد. او می‌کوشد نشان دهد که این دو استراتژی، دو روی یک سکه‌اند و تا از دو سوی این استراتژی رها نشویم، راه به جایی نخواهیم برد.
دانستنی ها؛

مبنای حقوق طبیعی مالکیت فکری

نظریه حقوق طبیعی، دید اخلاقی و آرمانی به حقوق دارد. این حقوق در طول تاریخ به معنای واحدی به کار نرفته و بدون اصلاح نمانده است. رویکرد سلبی حقوق طبیعی، ناظر به این ادعا است که «هیچ قانونی نمی‌تواند غیر عادلانه باشد.»
سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) اعلام کرد؛

جهش 10 پله­‌ای ایران در رتبه‌بندی شاخص جهانی نوآوری

براساس تازه‌ترین گزارش سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی کشورها در شاخص جهانی نوآوری جهش 10پله‌ای داشته است.
دانستنی ها؛

معرفی یک آینده‎پژوه: میشل گوده

میشل گوده از چهره‌های سرشناس آینده‌پژوهی اروپا است و بسیاری از پژوهش‌ها و پروژه‌های بزرگ در این منطقه، متأثر از اندیشه‌ها و روش او هستند. وی متولد 1948 میلادی و عضو فرهنگستان فناوری و دانشکده هنرها و کسب و کار فرانسه است.
پژوهشگر حقوق مالکیت فکری:

پیوستن به قانون کپی رایت در شرایط فعلی مصلحت نیست

پژوهشگر حقوق مالکیت فکری با بیان اینکه پیوستن به قانون کپی رایت در شرایط فعلی تحریم ها صلاح نیست، گفت: وقتی تحریم اجازه مراوده مالی با ایران را نمی دهد، هیچ کتاب خارجی را نمی توان بدون پرداخت حق نشر به صورت قانونی، بازچاپ یا ترجمه کرد.
دانستنی های حقوقی؛

آشنایی با نحوه ثبت طرح صنعتی در مرکز مالکیت معنوی

طرح صنعتی (industrial design) یکی از اموال فکری است. حقوق مالکیت فکری به حقوقی اطلاق می‌شود که به حمایت از اموال غیرفیزیکی و فکری نظیر اختراع و کپی رایت می‌پردازد.طرح صنعتی‌ می‌تواند در صنایع مختلف کارکردهای متنوع داشته باشد. از طراحی قطعات خودرو گرفته تا طراحی ظروف چینی و یک‌بارمصرف، همگی‌ می‌توانند در قالب طرح صنعتی شناخته شوند.
وب‌سایت‌های دانلود غیرمجاز؛

چه مجموعه‌های پشت حجم عظیم دانلود غیرقانونی هستند؟

آن گونه که شواهد نشان می‌دهد، برخی ISPها سود اصلی از وجود این وب‌سایت‌ها را می‌برند؛ مجموعه‌هایی که پهنای باند می‌فروشند و طبیعتاً از دانلود فیلم‌ها توسط کاربران‌شان و مصرف حجم اینترنت‌شان سود می‌برند. فعالیت چنین وب‌سایت‌های دانلود غیرقانونی، نیاز به حجم قابل توجهی سرور و پهنای باند اینترنت دارد که با کشف شرکت‌های ارائه دهنده سرور و پهنای باند به این وب‌سایت‌ها، عملاً منشأ این دانلود غیرقانونی کشف شده است.
دبیر شورای عالی فضای مجازی؛

باید قانون مالکیت معنوی تعیین تکلیف شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: پنج شرکت بزرگ دنیا در حوزه فناوری اطلاعات هستند که از جمله آنها باید به ماکروسافت، اپل، آمازون و برخی دیگر شرکت‌ها اشاره داشت که 20 تا 30 درصد از سرمایه‌های آنها سرمایه‌های فیزیکی هستند.
معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

کمتر از ۱۰ درصد اختراعات ملی ثبت جهانی می شوند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، بر لزوم ایجاد تسهیلات برای افزایش ثبت بین المللی اختراعات ملی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد اختراعات ملی، ثبت جهانی می شوند.
فین تک‌ها راهگشای بانکداری نوین؛

یک گام رو به جلو به سمت آزادسازی بانک مجازی

در حال حاضر سرویس های شرکت های فین تک (استارت آپ های حوز مالی) تا حدودی توانسته به رشد بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت کشور کمک کند. به باور بسیاری از کارشناسان در واقع خلل های موجود در سیستم بانکی کشور باعث شد تا فین تک ها پا به عرصه گذاشته و دست به ارایه سرویس و خدمات نوین بزنند.
سرمایه فکری؛

تعریف سرمایه فکری چیست؟

ارزش دانش کارکنان یک شرکت یا سازمان، آموزش‌های تجاری و هر اطلاعات اختصاصی که ممکن است برای شرکت نوعی مزیت رقابتی ایجاد کند، سرمایه فکری گفته می‌شود.
اقدامات برای پیشگیری از تقلبات علمی؛

ارسال آیین‌نامه پیشگیری از تقلب علمی به 2 وزارتخانه/ضرورت اضافه کردن مشابهت‌یابی انگلیسی مقالات

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به چالش‌های موجود در فرآیند تهیه مقالات علمی و فعالیت‌های پژوهشی گفت: آیین‌نامه قانون پیشگیری و مقابله با تخلف علمی تدوین و به وزارتخانه‌های بهداشت و دادگستری ارسال شده است، ضمن آنکه از دانشگاه‌ها خواسته شد تا نظرات خود را ارائه دهند.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها