سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نرخ‌هایی که راضی‌کننده نیستند؛
نرخ ها در بازار ارز راضی کننده نیست
نرخ‌ها در بازار ارز با این‌که هفته‌هاست روند کاهشی را با شیب ملایم آغاز کرده، اما نرخ ارزهای عمده همچنان راضی‌کننده نیست و هنوز انتظار می‌رود قیمت‌ها بیش از این کاهش یابد.
صادرات در تلاطم تحریم ها به مدد سامانه نیما؛
صادرات نظام مند با استفاده از سامانه یکپارچه معاملات ارزی
سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی موجب بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور می‌شود و دارای اهمیت بسیار برای افزایش صادرات و نظام‌بخشی واردات است.
گلایه فعالان اقتصادی؛
فرصت‌سوزی ارزی در تجارت
مراسم تجلیل از صادرکنندگان برتر فرصتی شد تا فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با نقد سیاست‌های دولت، به گفت‌وگوی دوجانبه با متولیان تجاری بپردازند. به اعتقاد آنها، دولت تعیین‌تکلیف و تصمیم‌گیری برای ارز را پنج سال به تاخیر انداخت تا اینکه در نهایت قیمت ارز جهش کرد. پس از جهش ارزی با قرار گرفتن در شرایط بحرانی، سیاست‌گذار اقدام به صدور بیش از ۳۰ بخشنامه ارزی کرد؛ بخشنامه‌هایی که در مواردی نقض‌کننده‌ یکدیگر بودند و باعث بی‌ثباتی در روند‌ برنامه‌ریزی‌ برای کسب‌و‌کارها شدند. فعالان اقتصادی همچنین با انتقاد از محدودیت‌های تجاری در کشور از ابتدای سال تاکنون هشدار دادند که اکنون شرایطی نیست که فرصت و زمان را از دست بدهیم؛ چراکه محدودیت تجاری باعث از دست رفتن بازارها و فرصت‌های صادراتی می‌شود.
بررسی آمارهای بانک مرکزی از شاخص بهای مصرف‌کننده نشان می‌دهد؛
آرایش تورمی زیرگروه‌ها
آرایش تورمی زیر گروه‌های مهم را می‌توان به دو صورت بخش‌بندی کرد. گروه نخست که عمدتا با نرخ ارز همگرایی بیشتر داشتند قله تورمی را فتح کردند و در ماه‌های اخیر به یک ثبات نسبی رسیدند. گروه دوم، گروه‌هایی بودند که اثرپذیری کمتری از شوک‌های تورمی دریافت کردند و نرخ آنها در محدوده کمتر از سطح ۲۰ درصد نوسان کرده است. این گروه‌ها در ماه‌های اخیر، عمدتا به‌عنوان کنترل‌گر تورم محسوب می‌شدند.
حجم صادرات کشور به ۳۱ میلیارد دلار رسید
مدیر هماهنگی امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در ۸ ماه امسال بیش از ۳۱ میلیارد دلار حجم صادرات ایران نسبت به سایر کشورها بوده که ۱۳ درصد رشد داشته و امید است این روند ادامه یابد.مسئول هماهنگی امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در 8 ماه امسال بیش از 31 میلیارد دلار حجم صادرات کشور نسبت به سایر کشورها بوده ‌که 13 درصد رشد داشته ‌و امید است این امر ادامه یابد. موفق با بیان اینکه شرایط ‌و ظرفیت‌های موجود در استان‌ها با یکدیگر متفاوت است، تصریح کرد: در بحث نمایندگی وزارت خارجه در خراسان جنوبی ‌تاکید خواهیم کرد که این موضوع انجام شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سهم سه درصدی کالاهای ایرانی از بازار کشورهای همسایه
وزیر صنعت، معدن و تجارت مجموع واردات کشورهای همسایه را 570 میلیارد دلار ذکر کرد و گفت: فقط سه درصد از کل واردات این بازارها توسط ایران تامین می شود.
برداشت های بدون اجازه از حساب های بانکی؛
ماجرای برداشت‌های بدون اجازه از حساب مشتریان
برداشت‌های بدون اجازه از حساب بانکی مردم طی روزهای اخیر سر و صدای زیادی به پا کرده است؛ کلاهبرداران با کپی کردن کارت بانکی مردم، از طریق کارتخوان‌های ناشناس، اقدام به برداشت پول می کنند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
شمارش معکوس برای جایگزینی دلار آغاز شد؛
آماده باش به صنعت ایران
تحریم‌های جدید امریکا که مرحله اول آن از 15 مرداد کلید خورد، یک تفاوت اساسی با دوره‌های قبل دارد، این بار اروپا و بسیاری از کشورهای بزرگ امریکا را همراهی نمی‌کنند و حتی دربرابر آن ایستاده‌اند. پس از خروج یکجانبه امریکا از برجام و محدودیت‌های صادرات نفت و مبادلات بانکی که به قطع دسترسی بانک‌های ایرانی به شبکه سوئیفت منجر شد، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت برای حفظ مبادلات اقتصادی و تجاری خود با ایران، کانال مالی جدیدی به نام SPVایجاد کند. اقدامی که در کنار28 عضو اتحادیه اروپا از سوی سایرکشورها نظیر روسیه و چین هم مورد استقبال قرارگرفت. SPV با هدف حمایت از صنایع کوچک و متوسط و تامین نیازهای این بخش از اقتصاد ایران به دنبال آن است تا با تسهیل مبادلات مالی زمینه رشد تولید را فراهم کند.
408میلیون نفر در کشور می‌خورند و می‌خوابند و پول در می‌آورند
در شهر تهران 147هزار نفر از ساکنان دو منطقه مرفه‌نشین (1و2) دارای درآمد بدون شغل هستند؛ یعنی کسانی که شغلی ندارند اما از طریق سود بانکی، اجاره املاک، ارث و... درآمد دارند و آن‌ طور که آمارهای مرکز آمار از‌ سال 1395 نشان می‌دهد این افراد عموما ساکن مناطق یک و دو هستند. از سوی دیگر بخش مهمی از افراد دارای درآمد بدون شغل، بازنشستگان هستند که منطقه 2 از این نظر در تهران بخش مهمی از جمعیت را به خودش اختصاص داده و در حقیقت به یک سرای سالمندان بزرگ بدل شده است اما نکته دیگر در این بررسی، توجه به محله‌هایی است که افراد در آن دارای درآمد بدون شغل هستند و بر این اساس مناطق «شهرک غرب»، «ایوانک» و «گاندی» پیشتازند.افراد با درآمد بدون شغل در کشور از سال ۸۴ تا ۹۵ رشدی دو و نیم برابری داشته‌اند و جمعیت آن ها به ۴.۸ میلیون نفر رسیده است.
رمز دوم کارت‌های بانکی یک‌بار مصرف شد + نحوه دریافت رمز
به گفته ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی ارائه رمز دوم یک‌بار مصرف با هدف کاهش‌جرایم مالی از اول آذرماه سال جاری در شبکه بانکی عملیاتی و از خردادماه سال آینده الزام‌آور شده و ارائه رمز دوم ایستا (ثابت) متوقف می‌شود.
15 میلیون نفر در استان تهران یارانه نقدی دریافت می‌کنند
سرپرست استانداری تهران: در تهران حدود 15 میلیون نفر یارانه‌بگیر ماهیانه در حدود 600 میلیارد تومان یارانه نقدی از دولت می‌گیرند که نه یارانه‌بگیر راضی است و نه یارانه‌دهنده علاوه بر آن باری بردوش جامعه تحمیل می‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تا سال 1400، حدود 400 هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود
هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در ابتدای برنامه درباره اینکه چه تعداد واحد مسکونی در قالب طرح بازآفرینی ساخته شده و هدف‌گذاری تا چه اندازه بوده است، گفت: از زمانی که طرح بازآفرینی تایید و ابلاغ شد مقرر گشت که یکصد هزار واحد مسکونی در بافت‌های هدف بازآفرینی شهری در برنامه کاری یکساله خود قرار دهیم در واقع قرار است تا سال 1400، 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود.
دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت:
ایجاد 8 هزار شغل مستقیم در منطقه ویژه خلیج فارس
مشاور رییس جمهور و دبیرشورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: تا سال ١۴٠۴ تعداد ٨ هزار شغل مستقیم صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس ایجاد می‌شود؛ این در حالی است که هم اکنون بالغ بر ۱۲ هزار نفر در این منطقه و در حوزه های مختلف تولیدی و صنعتی مشغول فعالیت هستند.
اختلافات بین رئیس جمهور و مشاور اقتصادی اش به اوج خود رسید؛
مسعود نیلی: فایل صوتی جلسه دلار 4200 تومانی را منتشر کنید
با شکست طرح دلار 4200 تومانی در ماههای اخیر اکثر مقامات دولتی در حال فرار از بر عهده گرفتن مسئولیت این طرح هستند. دلاری در 21 فروردین ماه با عنوان دلار جهانگیری معروف شد ولی در نهایت تاثیر بسیار زیادی بر اقتصاد کشور گذاشت به طوری که میلیاردها دلار رانت به حساب بسیاری از افراد خاص ریخت و نتوانست قیمت ارز را هم در حد مناسبی حفظ کند.
قیمت ها در بازار مسکن فروکش می کند؟
واسطه‌های ملکی می‌گویند در هفته‌های اخیر رشد قیمت مسکن شهر تهران به نقطه‌ی پایانی نزدیک شده است.در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد فایل‌های فروش ملک مربوط به مناطق شمال شهر است، در حالی که معاملات قطعی، بیشتر در مناطق جنوبی انجام می‌شود. بعد از قرار گرفتن درجه قیمتی شمال تهران در نقطه‌ی اوج، مسیر رشد قیمت به سمت مناطق جنوبی حرکت کرده اما کارشناسان معتقدند به دلیل پایین بودن توان طرف تقاضا در این مناطق، کشش لازم برای جهش بیش از حد قیمت‌ها وجود ندارد. با توجه به ظرفیت فعلی اقتصاد مسکن و چشم‌انداز آتی آن، فروش در مقطع فعلی بیش از آن‌که به نفع خریداران باشد، سود طرف عرضه را به دنبال دارد.
کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لوازم خانگی از شنبه
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی از آغاز کاهش قیمت و ارزانی در بازار لوازم خانگی خبر داد و گفت: چهار برند مطرح لوازم خانگی قیمت محصولات خود را ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داده‌اند و مردم می‌توانند از شنبه به آن‌ها مراجعه کرده و نیاز خودشان را تامین کنند.وی افزود: افزایش قیمت‌ها و کاهش تقاضای ناشی از کاهش توان خرید مردم سبب شد تا این برندها نسبت به کاهش قیمت خود اقدام کنند و مسلما بقیه برندهای لوازم خانگی نیز همین کار را انجام می‌دهند چرا که نرخ ارز نیمایی که مورد استفاده این صنعت بود، کاهش یافته و برخی از صاحبان این صنعت به دلیل اینکه احتمال افزایش دوباره نرخ ارز را می‌دیدند، قیمت‌های خود را نگه داشتند اما طی ماه‌های گذشته نوسان چندانی را ندیدند و بنابراین قیمت‌های خود را کاهش دادند.
دولت بخش مسکن را به فراموشی سپرد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور افزود: با شروع‌به‌کار دولت تدبیر و امید در سال ۱۳۹۲ شخص آقای آخوندی که به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی معرفی شدند، نگاه ویژه‌ای به بخش مسکن نداشتند و امروز بنده خوشحالم که وزیر جدید راه و شهرسازی با رئیس‌جمهور برای حل مشکلات بخش مسکن پس از پنج سال چاره‌اندیشی می‌کنند.
برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی برنامه جدید دولت برای افزایش یارانه نقدی نیازمندان در سال ۹۸ را تشریح کرد.وی افزود: دولت طبق بودجه‌ سال 98، توجه بیشتری به رفع فقر مطلق و توجه به اقشار ضعیف و افزایش سطح درآمدها داشته که این امید وجود دارد تا سطح درآمدها و کاهش فقر در سال آینده بهبود نسبی پیدا کند، اما تا رسیدن به حد مطلوب و منطبق شدن درآمدها با سطح تورم، فاصله بسیاری وجود دارد.عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از روند فعلی پرداخت یارانه‌‌های نقدی، اظهار داشت: روال پرداخت یارانه‌های نقدی به‌شکل فعلی، به‌ضرر منابع عمومی کشور است و باید چاره‌ای برای آن اندیشیده شود.
بررسی تاثیر صندوق های قرض الحسنه بر اقتصاد؛
کاهش نابرابری درآمدی
قرض‌الحسنه به عنوان یکی از روش ها و ابزار‌های کارآمد در نظام اقتصادی اسلامی به منظور کاهش تبعیض و نابرابری توزیع درآمد‌ها شناخته می شود. در قرض الحسنه، پول از طبقه ثروتمند به سمت طبقه کم درآمد جریان می یابد. با تغییر الگوی تولید، اشتغال زایی اتفاق می افتد و با تأمین نیاز‌های ضروری طبقات ضعیف تر، درآمد نیازمندان تثبیت شده و تمرکززدایی ثروت را شاهد خواهیم بود.مزایای دیگر قرض الحسنه، تاثیر مثبت آن بر تولید به ویژه تولید در سطوح خرد و تامین سرمایه اولیه و سرمایه در گردش برای کسب و کارهای کوچک است. همچنین قرض الحسنه از کارآفرینی حمایت می کند و درنتیجه اشتغال افزایش می یابد.
وضعیت قیمت مسکن در اسفند ماه چگونه خواهد بود؟
همزمان با سقوط قیمت دلار، کاهش قیمت واحد‌های مسکونی در برخی از مناطق تهران به گوش می‌رسد که این امر نشان دهنده روز‌های خوب پیش‌روی بازار مسکن است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
عدم بازگشت پول نفت فروخته شده به بخش خصوصی در بورس شایعه است
در حال حاضر ما نمی‏ توانیم در مورد اینکه آیا پول برگشته یا برنگشته است اظهارنظر کنیم؛ چون اصلاً ما هنوز محموله‏‌ای به بخش خصوصی تحویل ندادیم. پس با این مسئله؛ این موضوع که علت توقف عرضه نفت در بورس، عدم واریز پول به خزانه بوده است یک شایعه است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تحلیل معاون حقوقی رئیس‌جمهور؛
خطای اول در فساد اقتصادی
معاون حقوقی رئیس‌جمهور در چهارمین دوره همایش مبارزه با فساد که در پارلمان بخش خصوصی برگزار شد، خطای اول در فساد اقتصادی را ساختار دولت دانست. به اعتقاد لعیا جنیدی، این دولت است که فضا برای کسب‌وکار، مجوزها و محیط حقوقی و اقتصادی را به‌وجود می‌آورد. بنابراین خطاها در درجه اول در حوزه فساد می‌تواند منسوب به دولت باشد. معاون حقوقی رئیس‌جمهور در تحلیل اقداماتی که در فضای کسب‌وکار باید در دستورکار قرار گیرد، بر این نکته اشاره کرد که اگر قرار باشد در بازاری رشد و رونق صورت بگیرد، باید امکان برابر برای همه در نظر گرفته شود؛ به این معنا که نه امتیاز اضافی به یک نفر داده شود و نه مانع اضافی برای کسی گذاشته شود. در این شرایط بنگاه‌ها و اشخاص می‌توانند براساس توانایی‌ها و کیفیتی که ارائه می‌دهند با یکدیگر رقابت کنند. در غیر این صورت احساس امنیت برای کار از بین می‌رود و نمی‌توان آینده را پیش‌بینی کرد. بنابراین دادن امتیاز اضافی حتی به‌صورت قانونی به جز موارد خاص می‌تواند محل سوال باشد. جنیدی با تاکید بر ضرورت همکاری دولت و بخش خصوصی، کروکی خروج از فساد اقتصادی را براساس قوانین و لوایحی که در دستور کار دولت است، تشریح کرد.
بدهی‌های معوق بانک کشاورزی، افزایش 18 درصدی  داشته است
مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: وجود برخی ابهام‌ها درباره امهال بدهی‌های بانکی سبب توقف جریان وصول تسهیلات و مطالبات در این بانک شده که در نتیجه بدهی‌های معوق را تا 18 درصد افزایش داده است.
گرانی مسکن خط فقر در شهرهای بزرگ را بیشتر کرد
مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود از رشد ۲۵ درصدی خط فقر تابستان ۹۷ نسبت به تابستان ۹۶ خبر داده است؛ امری که یک اقتصاددان علت اصلی افزایش آن در شهرهای بزرگ را گران شدن مسکن در ماه‌های گذشته ارزیابی می‌کند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
چشم انداز اقتصاد کلان؛

موتورهای بدهی‌ساز دولت

یادداشت مسعود خوانساری؛

مسیر یک اقتصاد جهانی

افسانه «علم اقتصاد» واحد و یگانه؛

نقد جریان اقتصاد متعارف آکسیوماتیک ریاضی‌گرا

کلام دکتر پویا ناظران؛

درجا زدن اقتصاد در ایران

تحلیل چهار اقتصاددان برای اصلاح نظام بانکی؛

مسأله اصلی جامعه ما نقدینگی است

یادداشت علی رضاقلی؛

"تاریخ بی فروغ و سرنوشت ما"

یادداشت دکتر فرخ قبادی؛

الاکلنگ صادراتی

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
رونمایی از تاریکخانه بودجه طرح تحول سلامت؛

طرح تحول رقیب یارانه نقدی شد+ جدول

روایتی از یک نقص بزرگ بانکی؛

هفت‌خوان سوزاندن کارت بانکی

واحد تحقیق و توسعه شرکت بورس بررسی کرد؛

تامین مالی با ابزار«جایزه»

وضعیت میادین مشترک نفت و گازی ؛

ضرر ۱۷ میلیارد دلاری ایران

راهکارهای مقابله با تحریم‌ها؛

شکستن طلسم تحریم‌ها با خوداتکایی

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد