سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
ستاد اجرایی فرمان امام ۱۰۰ هزار شغل در سال ۹۸ ایجاد می‌کند
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از ایجاد ۱۰۰ هزار فرصت شغلی توسط این ستاد در سال جاری و با اولویت مناطق سیل‌زده‌ کشور خبر داد.
بخشنامه جدید بانک مرکزی به بانک‌ها؛
حساب‌های بانکی فاقد کد شهاب مسدود می‌شوند
بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری اعلام کرد: تمامی خدمات بانکی به سپرده گذاران منوط به دریافت کد شهاب است و حساب‌های دارای نقص اطلاعات هویتی و فاقد کد شهاب مسدود خواهند شد.
ضرورت توجه و دقت لازم به تعاریف رسوب کالا در گمرکات کشور
برخی از مراجع یا کارشناسان ، کالاهای موجود در بنادر را حتی اگر در مرحله تخلیه و تحویل بندر باشد رسوب کالا قلمداد می‌کنند ، اما مرجعی دیگر ، کالایی را که در یک دوره زمانی در بندر دپو می‌شود رسوب کالا ارزیابی می‌کند ، حتی برخی مراجع ، کالاهایی را به عنوان رسوب معرفی می‌کنند که قابلیت اظهار به گمرک را نداشته باشند ؛ در نتیجه باید در این خصوص ، توجه و دقت لازم صورت گیرد
عدم تمدید معافیت کشورها برای خرید نفت تاثیر سنگینی بر اقتصادمان نمی‌گذارد
علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ممکن است که سیل بودجه کشور را متاثر و بعضی ارقام را جابه‌جا کند، اما آنچه برای ما مهم است اینکه تحریم آمریکایی‌ها یا عدم تمدید معافیت کشورها و جلوگیری از فروش نفت ایران تاثیر سنگینی بر اقتصاد ما نخواهد گذاشت.
انعقاد پیمان پولی ایران و چین؛ راهکار کاهش سلطه دلار
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به راهکارهای کشورمان برای توانمند سازی درونی اقتصاد و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی گفت: ساختار بودجه عمومی ایران ظرف ماه‌های آینده متناسب با رویکرد مقاوم سازی اقتصاد اصلاح و در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد.
امیدی به سازوکارهای مالی اروپا نیست
یک کارشناس بخش معدن اظهار داشت: بخش معدن ایران با ۶۸ ماده معدنی پتانسیل بالایی دارد بطوری که رتبه نخست را در منطقه دارد و اگر مشکلات بین‌المللی نباشد شرایط مناسبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و قطعا شرکت‌های خارجی نیز در صورت عدم وجود تحریم‌ها به این بخش ورود خواهند کرد که زمینه ساز رشد اشتغال و تولید کشور نیز می‌تواند باشد.
توهم ملتهب شدن بازار ارز برای چندمین بار رفع شد
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صفر کردن صادرات نفت توهم است، اعلام کرد: توهم بر هم خوردن بازار ارز و ملتهب شدن آن که مدام از آن صحبت می شد با مدیریت بانک مرکزی و اشراف آن بر بازار ارز برای چندمین بار رفع شد.
هر وقت اراده کنیم نفت خود را خواهیم فروخت
اسدالله قره خانی با اشاره به تصمیم آمریکا در خصوص عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران، بیان‌ کرد: قاعدتاً زمانی که موضوع جنگ اقتصادی به میان می‌آید، فراز و فرودها نیز به دنبال آن پیش رو است. آمریکا نیز وارد میدان شده است و تا به امروز تمام سناریوهای مختلف را به کار گرفته است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
لزوم اِعمال مدیریت جدید در بازار ارز با توجه به تحریم های نفتی
مشاور سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران گفت: اگر در فروش نفت تغییراتی ایجاد شود، قطعا باید در بازار ارز نیز مدیریت جدید داشته باشیم.
سامانه سهمیه‌بندی کالاهای اساسی چه زمانی رونمایی می‌شود؟
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس توضیحاتی درباره راه‌اندازی سامانه سهمیه‌بندی کالاهای اساسی از سوی دولت ارائه کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۴ سال معطلی برای نفوذ صاحبان خانه‌های خالی؛
میراث گرانی آخوندی برای مستأجران
با آغاز فصل جا‌به‌جایی و نقل و انتقالات مستأجران، برخی موجران اقدام به افزایش اجاره‌بها کرده‌اند که در مواردی نسبت به سال گذشته افزایش قابل‌توجهی داشته است.
بانک مرکزی با اعلام فهرست چند هزار صفحه‌ای از دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی رفع تکلیف کرد
سلطانی گفت: اعلام فهرست چند هزار صفحه‌ای از دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی بدون اعلام جزئیات اقلام وارداتی آن، معنایی جز رفع تکلیف بانک مرکزی به عنوان متولی اجرای سیاست‌های ارزی ندارد. چه آنکه در فهرست چندهزار صفحه‌ای منتشر شده، نه تنها اشاره‌ای به موارد دریافت ارز از سوی شرکت‌های تابعه نشده، که مشخصاً اشاره‌ای به نوع فعالیت این شرکت‌ها نیز نشده است.
پیشنهاد وزیر اقتصاد به بانک مرکزی برای کاهش نرخ سپرده
وزیر امور اقتصادی و دارایی به بانک مرکزی پیشنهاد کرد که نرخ متوسط سپرده قانونی را چهار درصد کاهش دهیم تا قدرت اعطای تسهیلات بیشتر شود و این مبلغ را در جهت تولید بیشتر و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام هدایت کرد.
شکست نفت و میعانات در رسیدن به رقم ۵/۷ میلیون بشکه در روز
با وجود وعده وزیر نفت برای افزایش تولید نفت و میعانات گازی به رقم ۵/۷ میلیون بشکه در پایان سال ۹۶ و تمدید آن به سال ۱۴۰۰ به نظر می‌رسد مهم‌ترین برنامه وزارت نفت از سال ۹۲ تا پایان دولت دوازدهم با شکست بزرگی رو‌به‌رو خواهد شد.
بانک مرکزی ترمز «خلق پول» بانک ها را کشید
قائم مقام بانک مرکزی از کاهش بدهی بانک ها به بانک مرکزی از ۱۸۲ هزار میلیارد تومان در پایان مهرماه ۹۷ به ۱۶۶ هزار میلیارد تومان (معادل کاهش حدود ۹ درصد) در پایان بهمن خبر داد.
لزوم توجه برندهای مد به تبلیغات حرفه‌ای؛
جای خالی مدل‌های حرفه‌ای روی بیلبوردهای تهران
ابتدای دهه 90 خورشیدی، یادآور فصل سبز حضور مدل‌های حرفه‌ای در تیزرهای تبلیغاتی و بیلبوردهای تهران و مشهد است. مشهد، بعد از تهران، دومین شهر ایران است که به حضور حرفه‌ای مدل‌ها روی بیلبوردها، روی خوش نشان داده و به این حضور، ادای احترام کرده است.
وزیر اقتصاد در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه؛
غل و زنجیرها باید از پای فعالان اقتصاد باز شود
دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه روزگذشته با حضور معاون علمی رئیس جمهوری، وزیر اموراقتصادی و دارایی، قائم مقام بانک مرکزی، رؤسای کل سازمان بورس و بیمه مرکزی گشایش یافت.دراین مراسم، وزیر امور اقتصادی و دارایی، بورس، بانک و بیمه را سه رکن اصلی در اقتصادهای پیشرفته و رو به جهش خواند و گفت: این سه رکن با تکیه بر ظرفیت‌های بی‌شمار خود و تعامل و هم افزایی قادرند شعار رونق تولید را تحقق بخشند. فرهاد دژپسند اظهار داشت: برای تحقق شعار سال لازم است سیاست‌هایی همچون کاهش هزینه تولید، بهبود فناوری و افزایش بهره وری دنبال شود و در کنار آن کالاها و خدمات نیز متقاضی پسند و کیفی‌تر شوند.
چالش های اقتصادی؛
کمبود، نتیجه چیست؟
تاریخ قحطی‌های جهان نشان می‌دهد که هر چند جنگ، خشکسالی، سیل و... به‌عنوان عوامل برون‌زا، آغازگر کمبود کالاهای مصرفی مردم بوده است، اما بر هم زدن فرآیند بازار، شرایطی را به‌وجود می‌آورد که یک شوک برون‌زا بتواند نهایت پتانسیلی را که دارد بر سر اقتصاد آوار کند. نظم بازار مبتنی‌بر علامت‌دهی قیمتی است.
راه تحقق تجارت ۵ میلیارد دلاری با اسلام‌آباد؛
منوی اقتصادی ایران و پاکستان تا ۲۰۲۱
نخست‌وزیر پاکستان که صبح روز گذشته وارد تهران شد، با جمعی از فعالان اقتصادی دیدار کرد. دیداری که با هدف توسعه تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان برگزار شد. این دو کشور قرار است تا سال ۲۰۲۱ مراودات تجاری خود را به ۵ میلیارد دلار برسانند. این هدف‌گذاری درحالی صورت گرفته که براساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای مرجع ایرانی، ارزش تجارت دوجانبه بین ایران و پاکستان کمتر از ۵/ ۱ میلیارد دلار در سال است. البته صادرات ایران به این کشور همسایه در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزایش داشته و تراز تجاری ایران با پاکستان مثبت است.
لغو معافیت‌های نفتی از تحریم‌های ایران، به هیچ وجه شامل بغداد نمی‌شود
یک منبع نزدیک به دولت عراق اعلام کرد که تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر لغو معافیت‌های نفتی ۸ کشور از تحریم‌های ایران به هیچ وجه عراق را شامل نمی‌شود زیرا این تحریم‌ها تنها مختص به واردات نفت خام است.
رئیس کل بانک مرکزی خبر داد؛
افتتاح شعبه بانک‌های عراقی در ایران
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با سفر به بغداد پایتخت عراق با چندتن از مقامات عراقی دیدار و گفت و گو کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
راه ابریشم جدید و جای ایران دراین جاده؛
چین آیا ایران را بازی می دهد؟
سایت خبری – تحلیلی پیک نت که اندیشه چپ های قدیمی ایران را بازتاب می دهد و اشتیاق فراوانی برای سرکوب آمریکا دارد نوشته است : دومین گرد همائی » یک راه یک گزینه» از 25 تا 27 آوریل - 5 تا 8 اردیبهشت -در پکن برپا خواهد شد و قریب 40 تن از رهبران، نخست وزیران و روسای جمهور کشورهای جهان و صدها تن از نمایندگان 150 کشور جهان در آن حضور خواهند داشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اهرم جدید در اقتصاد ایران، برای کنترل سیل تورم؛
سد تورمی
برای نخستین بار در ایران قرار است بانک مرکزی از طریق اجرای عملیات بازار باز، زمینه تعیین نرخ تعادلی برای بهره و تورم را به روشی مدرن اجرا کند. عملیات بازار باز که چراغ سبز شورای پول و اعتبار را دریافت کرده، با محوریت بانک مرکزی اجرایی می‌شود.هم‌اکنون عملیات بازار باز یکی از ابزارهای اصلی در سیاست‌های پولی کشورها برای کنترل تورم و نرخ بهره است. در بسیاری از کشورها مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی کنترل نرخ تورم است که این کنترل از طریق عملیات بازار باز انجام می‌شود با این حال هدف اصلی در استفاده از این تکنیک، تنظیم نرخ بهره است؛ نرخی که براساس آن بانک‌ها از یکدیگر قرض می‌گیرند. این سازوکار در دهه‌های اخیر مؤثر‌ترین ابزار ایجاد ثبات در بازار پول بوده و علاوه بر اینکه می‌تواند افسار تورم را بکشد قادر است اقتصاد را از فاز رکود به فاز روند حرکت دهد و بار تامین مالی دولت را از دوش بانک‌ها بر دارد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
موانع توسعه صادرات در نگاه صادرکنندگان بزرگ کشور
دومین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در حالی برگزار شد که اعضای حاضر در این شورا، چندنرخی‌بودن ارز را بزرگترین مشکل صادرکنندگان عنوان کردند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
دوبی از تعیین نرخ ارز ایران کنار خواهد رفت؛

گام‌ بزرگ «بازار متشکل ارزی» برای کنترل نرخ ارز

یادداشت دکتر علی دیواندری؛

تقویت اقتدار سیاست‌گذار پولی

یادداشت محمد حسین ادیب:

آیا دلار بخریم؟

یادداشت ابوالقاسم رحمانی ؛

ایران مالِ وارداتچی‌ها

تورم چگونه درمان می شود؟

چرا ملتها شکست می خورند؟

تداوم صعود شاخص بورس؛

موتورهای پیشران بازار سرمایه

چرا دلار گران شد؛

عملکرد بانکهای بورسی

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
بی‌عدالتی آشکار در یارانه پنهان؛

۷۰ درصد یارانه به ۵ دهک برخوردار می‌رسد

ابزاری برای حمایت از کالای ایرانی ؛

نگاهی به دیپلماسی اقتصادی- تجاری ایران و پاکستان

از واکنش سیاسی تا واکنش بازاری؛

آیا نفت بار دیگر خون به پا خواهد کرد؟

روابط اقتصادی ایران با همسایگان؛

موانع تجارت 5 میلیارد دلاری ایران و پاکستان

بررسی گزارش تورمی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد؛

علامت نخست از تورم سال ۹۸

گراني، كدام كالاها را از سفره مردم حذف كرد؛

تركش شكاف دستمزد و تورم بر معيشت

آخرین داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد؛

افت زاد و ولد شغل

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد