سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روند معاملات در بازار دلار را بررسی کرد؛
پنج‌ ضلعی مهار نوسان ارزی
ضربه نوسانات ارزی تحت‌تاثیر ۵ عامل گرفته شد. دلار در آخرین روز بهمن‌ماه تنها ۳۰ تومان رشد کرد؛ حال آنکه روز دوشنبه افزایش ۶۰۰ تومانی داشت. به گفته فعالان، ۵ عامل، شنیده‌ها مبنی‌بر فرصت دوباره FATF به ایران، تمدید مجوز اخذ وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه، شناسایی سود برخی نوسان‌گیران در مرز ۱۳ هزار تومانی، احتیاط معامله‌گران در خرید ارز پس از برخوردهای امنیتی و کاهش افزایش نرخ حواله درهم، در کاهش نوسان بازار ارز در روز انتهایی بهمن‌ماه دخیل بودند. با وجود کاهش سرعت رشد دلار در انتهای بهمن‌ماه، میزان بازدهی این ارز در این ماه دو رقمی ماند و بالای ۱۲ درصد ثبت شد. البته شاخص ارزی در دی‌ماه بیش از ۱۶ درصد افزایش یافته بود و «کاهشی»‌های بازار نیز روی کاهش بازدهی دلار در بهمن نسبت به دی تاکید کردند.
در کارنامه ۱۰ ماهه منعکس شد؛
ریز تجارت با ۲۵ مشتری عمده
سازمان توسعه تجارت ریز تجارت کشور با ۲۵مشتری عمده را منتشر کرد. این آمار که ۱۰ ماه ابتدای سال جاری را دربرمی‌گیرد، نشان از دست بالای ایران در تراز تجاری به لحاظ تعداد دارد. براساس این آمار، تراز تجاری ایران با ۱۴کشور خارجی مثبت است. اما این تراز با ۱۱ کشور دیگر منفی گزارش شده است. مرجع تجاری کشور ثبت بالاترین تراز مثبت را در تجارت با دو کشور همسایه عراق و افغانستان اعلام کرده است. در مقابل، ایران بالاترین تراز تجاری منفی را با کشور آلمان دارد. مطابق آمارها، ۹۰درصد از ارزش کل صادرات ایران در ۱۰ماه منتهی به دی امسال با ۲۵کشور خارجی است.
تعیین مجازات برای صادرکنندگانی که ارز صادراتشان را به کشور بازنمی‌گردانند
نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (پنجشنبه) پارلمان در جریان بررسی تبصره های درآمدی لایحه بودجه، احکامی برای مجازات صادر کنندگانی که ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنمی گردانند، تعیین کردند.بر اساس بند ۱ تبصره ۸ لایحه بودجه مصوب شد، هرگونه نرخ صفر و معافیت‌های مالیاتی برای درآمدهای حاصل از صادرات کالا و خدمات از جمله کالاهای غیرنفتی، محصولات بخش کشاورزی و مواد خام و همچنین استرداد مالیات و عوارض موضوع ماده (۱۳) قانون مالیات بر ارزش افزوده، در مواردی که ارز حاصل از صادرات طبق مقررات اعلامی بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور برگردانده نشود، برای عملکرد سالهای ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ قابل اعمال نخواهد بود.
احتمال تمدید تعلیق ایران از لیست سیاه FATF بالاست
عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی نوشت: امروز ثبات بازار ارز برای کشور امری بسیار ضروری است. البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است. که البته، اطلاعات دریافتی حاکی است در این مقطع نیز احتمال تمدید تعلیق زیاد است.عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در اینستاگرام خود نوشت: طی سه روز گذشته بازار ارز شاهد نوسانات همراه با رشد نرخ ارز بود. در حالی که از اوایل هفته با مجوز صادره به آن بخش از صادر کنندگانی که در خصوص نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصاد عملکرد خوبی داشته اند، قاعدتاً بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و کاهش نرخ آن می بودیم.
دولت مسئول پرداخت خسارات مالباختگان موسسات مالی غیرمجاز نیست
رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی درباره پرداخت خسارات مالباختگان موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز گفت: از لحاظ حقوقی دولت مسئولیت پرداخت این خسارات را ندارد و مسئولان این موسسات هستند که باید پول مردم را بدهند.رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی تاکید کرد: این موسسات هیأت مدیره و مدیرعامل دارند و این افراد مسئول جبران خسارت‌ها هستند و باید آن را پرداخت کنند. وی با بیان اینکه نقش دولت در اینگونه پرونده‌ها به بحث نظارتی بازمی‌گردد، گفت: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد باید نظارت کنند که موسسات خلاف قانون و مقررات تشکیل نشوند.
رویترز: میزان صادرات ایران بالاتر از حد انتظار بود؛
صادرات نفت ایران در ژانویه افزایش یافت؛ ۱.۱ تا ۱.۳ میلیون بشکه در روز
صادرات نفت ایران با وجود تحریم‌های آمریکا، به دلیل افزایش خرید برخی از مشتریان، در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود و ماه میلادی جاری نیز ثابت خواهد ماند. آمار رویترز آیکان و منابع آگاه نشان داد صادرات نفت ایران در فوریه به ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز می‌رسد. میزان صادرات ایران در ژانویه بین ۱.۱ تا ۱.۳ میلیون بشکه در روز بود که بالاتر از حد انتظار بود.
مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر
نمایندگان در نشست علنی امروز پارلمان مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر را صادر کردند.در بند مذکور آمده است در صورت درخواست مالکان اعیانی واحدهای مسکن مهر، شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن مکلف به واگذاری قطعی زمینهای اجاره‌ای نود و نه(99) ساله متعلق به خود می‌باشند.
نوسانات شدید قیمتی در بازار مسکن؛
مسکن ۲.۹درصد گران شد
جدیدترین آمار وزارت راه و شهرسازی درباره بازار مسکن حاکی از آن است که متوسط قیمت هر مترمربع مسکن طی بهمن امسال از مرز ۱۰میلیون تومان عبور کرده، ضمن این‌که معاملات نیز در ماه گذشته نسبت به دی‌ماه حدود ۳۹درصد افزایش یافته است.بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در بهمن امسال نسبت به ماه پیش از آن (دی‌ماه 97) بالغ بر 2.9 درصد افزایش یافته است. در بهمن امسال متوسط قیمت هر مترمربع به 10 میلیون و 66 هزار تومان رسید. در دی‌ماه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 9 میلیون و 778 هزار تومان بود.
بخشی از پرداخت این وام در قالب سرمایه‌گذاری مستقیم صورت گرفته است
در جریان بررسی بودجه سال 98 در مجلس، نمایندگان در مصوبه‌ای مقرر کردند که مجوز اخذ وام پنج میلیارددلاری از روسیه در سال آینده تمدید شود.
چه سهمی از بازسازی ۲۰۰ میلیارد دلاری سوریه عاید ایران می‌شود؟
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران با تشریح چرایی کاهش صادرات خدمات فنی و مهندسی، با اشاره به حجم ۲۰۰ میلیارد دلاری بازسازی در سوریه، نسبت به جا ماندن ایران از این بازار هشدار داد و گفت: اگر ۱۰ درصد این رقم به شرکت‌های ایرانی برسد هم عدد قابل توجهی است.
بانک مرکزی در واکنش به ادعای یکی از صادرکنندگان:
بی اطلاعی خارجی ها از «نیما» به بازگشت ارز صادراتی ربط ندارد
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتقاد یکی از صادرکنندگان درباره سامانه ارزی نیما اعلام کرد: راه های برگشت ارز صادراتی به طور کامل شفاف است و صحبت هایی از قبیل ناشناخته بودن نیما برای خارجی ها، بی ربط است.
صادرات کشور قفل شد
رئیس اتاق مشترک ایران و چین مدعی است، سه ماه است صادراتی نداشته و با ندانم کاری بانک مرکزی، صادرات کشور قفل شده است؛ او معتقد است در صورت عدم اصلاح این شرایط، بهار سختی را پیش رو خواهیم داشت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
اصلاح قانون صدور چک گام موثر دو قوه برای تحقق اقتصاد مقاومتی است
حمایت از تولید ملی و تغییر نقش دولت از تصدیگری به تسهیلگر فضای کسب و کار، نقطه محوری سیاست‎های کلی اقتصاد مقاومتی است. در این راستا قانون چک در حالی در آستانه پنجمین سالگرد اقتصاد مقاومتی تصویب شد که انتظار می‌رود این قانون بتواند با نوآوری‌های خود، کارکرد چک را از مانع فعلی کسب و کار به تسهیلگر اقتصادی تغییر دهد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نقدینگی بانک ها صرف ساخت مال‌ها و برج‌های عاج می‌شود!
رئیس مجمع کارآفرینان ایران از رشد نقدینگی کشور نسبت به ۱۰ سال گذشته خبر داد و گفت: با وجود آن که بسیاری از کشورها رشد نقدینگی را تجربه کردند اما به دلیل آن که نقدینگی‌هایشان را در بخش های مولد و اشتغال هزینه کردند هیچگاه با تورم فزاینده و افسارگسیخته مواجه نشدند.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
امکان واگذاری سهام هما در بورس وجود دارد
مدیرعامل ایران ایر عرضه سهام این شرکت هواپیمایی در بورس را از جمله روش‌های قابل اجرا برای خصوصی کردن این ایرلاین معرفی کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۵ میلیون یارانه بگیر از کجا سبز شد؟
ابهام جدید در تعداد یارانه بگیران
در حالی که رئیس سازمان برنامه و بودجه معتقد است ماهیانه به حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت میشود، با توجه به آمارهای قبلی از یارانه بگیران لازم است به صورت شفاف گزارشهای مستند از تعداد دقیق یارانه بگیران به تفکیک سال منتشر شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
ماهیانه یک میلیارد دلار کالای اساسی از گمرک ترخیص می شود
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از افزایش 2 درصدی ترخیص کالاهای اساسی در 10 ماه منتهی به دی ماه سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت بطور میانگین ارزش دلاری کالاهای اساسی ترخیص شده از گمرکات کشور ماهیانه یک میلیارد دلار بوده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تعداد وام‌های ساخت مسکن ۲۰ درصد کاهش یافت
آمار بانک عامل بخش مسکن نشان می دهد در حالی که طی ۱۰ ماهه سال گذشته ۲۹ هزار و ۳۵۸ فقره تسهیلات ساخت مسکن پرداخت شد، این عدد در سال جاری به ۲۳ هزار و ۷۰۰ فقره کاهش یافته است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رانت دپوی ۱۷ هزار تن گوشت به چه کسانی رسید؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، اخیرا اخباری از دپوی ۱۷ هزار تن گوشت وارداتی در گمرک بنادر شنیده شده، گفت: این ماجرا باید شفاف شود تا معلوم گردد، رانت این گوشت های دپو شده به چه کسانی رسید.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تعادل کافی در بازار عرضه و تقاضا وجود ندارد
کارشناسان ریشه بسیاری از نارسایی‌های اقتصادی را در وضعیت نابسامان بازار مسکن جستجو می‌کنند.سعید ترکاشوند، کارشناس حوزه مسکن و از مشاوران املاک فعال در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، در تشریح این موضوع اظهار کرد: دولت نهم و دهم همچون دولت‌های ادوار گذشته در این کشور دارای معایب و محاسنی بود و انصاف حکم می‌کند فارغ از جناح بندی‌های سیاسی به تحلیل عملکرد دولت‌ها پرداخته شود.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مخالفت کمیسیون تلفیق با دریافت مالیات از خانه‌های لوکس
یک منبع آگاه در مجلس شورای اسلامی، از مخالفت نمایندگان کمیسیون تلفیق با اخذ مالیات از خانه‌های لوکس و گران‌قیمت (SDLT) که ارزش حقیقی آن‌ها بیش از ۹ میلیارد تومان است، خبر داد. این درحالیست که این مالیات علاوه بر افزایش درآمد دولت، به هدایت سرمایه ها به سمت ساخت خانه های ارزان قیمت منجر می شود و از این منظر، قانونی در راستای منافع ملی و حمایت از قشر ضعیف تر جامعه است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
بلاتکلیفی قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی؛
چینی‌ها پاسخ تماس‌ها و مکاتبات وزارت نفت را نمی‌دهد
چینی‌ها حتی پاسخ تماس‌ها و مکاتبات وزارت نفت را برای تعیین تکلیف قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی نمی‌دهند، وزیر نفت ایران در سفری به چین، در ملاقات رودررو این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
آمار و تحلیل مقایسه‌ای وضعیت کسب و کارها؛
کدام شرکت‌ها بیش‌ترین کاهش استخدام را داشتند؟
در گزارشی که از آمار و تحلیل مقایسه‌ای وضعیت کسب و کارها در زمینه منابع انسانی در سالهای ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ یعنی در روزهای اوج بحران اقتصادی ارائه شده است، رشد ۴۶ درصدی استخدام در کسب‌وکارهای دیجیتال و استارت‌آپ‌ها و افزایش ۱۴ درصدی تقاضای بازارکار برای متخصصان حوزه کامپیوتر مورد اشاره قرار گرفته است. همچنین تقاضا برای برخی شغل‌ها نه تنها افت نکرده بلکه سهم بالایی از نیاز کسب‌وکارها را به خود اختصاص داده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دلایل افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر
به‌رغم آنکه هیچ تغییری در سیاست‌های کلی بانک مرکزی در خصوص ارز ایجاد نشده و حتی تلاش این بانک برای بازگرداندن ارز ناشی از صادرات، روندی جدی‌تر به خود گرفته، چرا بار دیگر قیمت ارز میل به افزایش پیدا کرده‌است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
تحولات هفته گذشته بازار پایه؛

آخرین تصویر از زمین پرریسک سهام

نگاهی به تجربه غنا؛

اصلاحات بانکی در یک سال

در پارلمان بخش‌خصوصی مطرح شد؛

ضامن بهبود وضعیت اقتصاد ایران

در نشست مشترک اعضای شورای شهر با سازمان نظام مهندسی و اتاق بازرگانی مطرح شد؛

واگذاری 100پروژه برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

جبران خسارت سهامداران پدیده؛

حاتم‌بخشی هزارميلياردی

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
رشد،توسعه،صادرات،واردات
سرمایه گذاری
کسب و کار،اشتغال
گمرک،مالیات،بورس،بیمه
حمایت ازبنگاه و صنعت
سایر حوزه ها و موارد