سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی؛

با ثبات نرخ ارز قیمت کالاها کاهش می‌یابد/خرده‌فروش‌ها بخش مهم اقتصاد هستند

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با بیان اینکه ادامه ثبات فعلی در بازار ارز منجر به کاهش قیمت کالاها می گردد: این انتظار که به محض پایین‌ آمدن قیمت دلار، قیمت کالاها نیز کم شود، از واقعیت به دور است؛ همان‌طور که در چند ماه ابتدایی افزایش قیمت ارز کالاها به شکل دفعه‌ای افزایش قیمت نداشتند، در حال حاضر نیز باید پس از یک دوره از ثبات، انتظار کاهش قیمت‌ها را داشته باشیم.
فعالان اقتصادی عملکرد صندوق ضمانت صادرات را ارزیابی کردند؛

نقد بازوی حمایتی صادرات

عملکرد صندوق ضمانت صادرات ایران زیر ذره‌بین نقد فعالان اقتصادی قرار گرفت. «ارزیابی سیاست‌های حمایتی صندوق ضمانت صادرات» و«تشریح مهم‌ترین برنامه‌های آتی این صندوق» به‌عنوان دو محور اصلی در چهارمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.فعالان بخش‌خصوصی در نشست مذکور انتقاداتی را متوجه عملکرد صندوق ضمانت صادرات دانستند؛ در این راستا ترجیع‌بند مشترک نقد‌ها و دغدغه‌های مطرح شده از سوی‌ فعالان، به خطای سیاست‌گذار در شیوه و مسیر حمایتی اتخاذشده از فعالان صادراتی اختصاص داشت.
کارشناسان می گویند تجارت برنامه ریزی بلند مدت می خواهد؛

جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران

تجارت کشور چه مسیری را باید طی کند تا وعده‌هایی که در حوزه بازرگانی داده شده محقق شود واقتصاد کشور روی ریل درستی قرار گیرد؟منتقدان حوزه تجارت کشور می‌گویند اگر این بخش استراتژی روشن و شفافی داشت بازرگان، تولید‌کننده و فعال اقتصادی می‌دانست که برای بلندمدت چه برنامه‌هایی را در اولویت کاری خود قرار دهد.کارشناسان می‌گویند که اقتصاد ایران زمانی می‌تواند مسیر درستی را طی کند که استراتژی بازرگانی داشته باشد به گونه‌ای که همه بدانند حداقل تا 5 سال آینده دولت در کدام کالاها برنامه صادراتی دارد یا در مورد کدام کالاها می‌خواهد بازار را با تولید داخل مدیریت کند.
قائم‌مقام وزیر صمت خبر داد؛

تکلیف جدید دولت برای واردکنندگان کالاهای اساسی

قائم‌مقام وزیر صنعت از تکلیف جدید دولت برای واردکنندگان کالاهای اساسی خبر داد و گفت: ۵۰ درصد بار وارداتی و کشتی‌های شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی ایران باید در چابهار تخلیه شوند.وی تصریح کرد: بر این اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اینکه حمل بار از بندر چابهار به داخل کشور مقرون به صرفه شود و کامیون‌ها علاوه بر مسیر برگشت، در مسیر رفت به چابهار نیز دارای بار باشند، هماهنگی‌های لازم را با سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران به عمل آورده تا بخشی از محموله‌های صادراتی مواد معدنی به چابهار حمل و از بندر چابهار به مقاصد صادراتی ارسال شود.
برای حذف قبوض کاغذی برق؛

اطلاعات 60 درصد مشترکان استان تهران ثبت شد

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران با تاکید بر اینکه از ابتدای مهرماه قبوض کاغذی برق در سراسر کشور حذف می‌شود، گفت: تاکنون اطلاعات 60 درصد مشترکان برق استان تهران در سامانه حذف قبوض کاغذی ثبت شده است و لازم است مشترکان باقی‌مانده نیز تا نیمه شهریورماه نسبت به ثبت خود در سامانه‌ مربوطه اقدام کنند.
یادداشت محمد عباسی؛

9 دلیل درباره نحوه نامطلوب اجرای اصل 44 قانون اساسی

سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی بر اساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی ، در اوایل تیر سال 84 توسط مقام معظم رهبری در جهت افزایش ظرفیت اقتصاد ملی و استفاده از ظرفیت بزرگ مردمی و نقش‌آفرینی آنها ، تحقق عدالت اجتماعی،تامین ارتقاء کارایی بنگاه‌های اقتصادی ، افزایش رقابت‌‌پذیری ، افزایش سهم بخش‌های تعاونی و خصوصی در اقتصاد ملی، به سران قوای سه‌گانه و رئیس‌مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد.
برای طی تشریفات قانونی؛

لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

رئیس جمهور لایحه «حذف چهار صفر از پول ملی و تغییر واحد پول ملی» را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
گفتگو با سید مهدی زریباف؛

کاربردی‌سازی علوم انسانی و نقش دولت‌ها در استفاده از علوم انسانی

دکتر مهدی زریباف رئیس مرکز مطالعات و مبانی مدل‌های اقتصادی است. ایشان در زمینۀ اقتصاد مقاومتی، آسیب‌شناسی اقتصاد ایران، الگوی اسلامی‌ایرانی پیشرفت و … دارای تألیفاتی است. در مصاحبه‌ای که در پی می‌آید با ایشان دربارۀ تأثیر علوم انسانی در اقتصاد، نحوۀ تأثیرگذاری علوم انسانی در فرهنگ، مدیریت و تولید، کاربردی‌سازی علوم انسانی و نقش دولت‌ها در استفاده از علوم انسانی به گفتگو پرداخته‌ایم.
نسبت کفایت سرمایه بانک دی منفی شد؛

زیان انباشته بانک دی به ۹/۵ هزار میلیارد تومان نزدیک شد

بررسی صورت مالی بانک دی نشان می‌دهد زیان انباشته این بانک در پایان بهار سال جاری به حدود ۹/۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.
تنظیم بازار باید مشوق تولید باشد؛

فعال شدن رایزنان صادراتی در ۱۵ کشور

قائم‌مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی از فعال شدن ۱۵ رایزن صادراتی با همکاری سازمان توسعه و تجارت تا پایان سال در کشورهای هدف خبر داد و گفت: صدور ویزا برای تجار و صادرکنندگان در قالب ویزای صادراتی تسهیل خواهد شد.مدرس خیابانی با اشاره به 3 مبحث که در حوزه بازرگانی و تجارت پی گیری می شود و معاونان صنایع در استان ها نقش کلیدی در انجام آن دارند، گفت: حمایت از تولید داخل، تنظیم سیاست های تجاری(صادرات و واردات) تنظیم بازار از جمله موضوعات در این حوزه هستند.
یادداشت دکتر فرخ قبادی؛

بخش خصوصی فقط نقد می‌کند ؟

رئیس محترم اتاق بازرگانی ایران اخیرا در جلسه‌ای خطاب به فعالان بخش‌خصوصی گفته‌اند: «ایرادی متوجه بخش‌خصوصی است که «فراوان» نقد بیان می‌کند، اما «اندک» راهکار ارائه می‌دهد. در شرایط کنونی برای ثمر یافتن مطالباتمان باید به انضمام انتقاد و پیگیری، تحلیل و راهکار موثر نیز بیان کنیم.» رئیس کنونی اتاق ایران که با رای پارلمان اقتصاد انتخاب شده و به راستی سخنگوی اکثریت فعالان اقتصادی است.
از بخش خصوصی درباره «تعطیلات» نظرسنجی کرد؛

حمایت کارفرمایان از تعطیلی ۲ روزه

فعالان بخش خصوصی در کسب‌و‌کارهای صنعتی و تجاری با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد» درباره «نبض تولید پس از تنظیم تقویم تعطیلات»، دیدگاه‌های خود را درباره «دو روزه شدن تعطیلی آخر هفته» تشریح کردند. ۱۶ نفر از فعالان اقتصادی در این نظرسنجی شرکت کردند؛ به‌طوری‌که اکثریت، «موافق» آخر هفته دو روزه هستند و حتی برخی از تولیدکننده‌ها با علم به تاثیر مثبت این شکل تعطیلی بر روحیه نیروی کار، به پیشواز اجرای آن در محیط کار خود رفته‌اند. مخالفان اما یک فرضیه غلط را مبنای اعلام نظر خود قرار داده‌اند.
تعریف جدید پول ملی؛

تجربه جهانی کاهش صفرها

حذف چهار صفر از پول ملی و رسمیت بخشیدن به تومان به جای ریال به‌دلیل تورم بالا و همسویی با عرف و خواسته اجتماعی، بحث روز بخشی از سیاست‌گذاران پولی و دولت است. مطرح شدن این موضوع طی سه دهه گذشته درست زمانی اتفاق می‌افتد که پول ملی دچار تنزل ارزش شده و نرخ تورم بالا در کشور شکل گرفته است. یعنی زمانی که اقتصاد دچار بی‌ثباتی است و قدرت خرید مردم و به‌ویژه اقشار دهک‌های پایین جامعه به شدت سقوط کرده است. موضوع حذف صفر و تغییر نام پول ملی خاص کشور ما نیست و تجربیات موفق و ناموفقی طی ۵۰ سال اخیر پیش چشم ماست.
لیلاز؛

دولت اگر خوب مدیریت کرده بود دلار بالای ۹ هزار تومان نمی‌رفت

عضو کارگزاران می‌گوید دولت روحانی از اختیارات موجود برای بهبود اوضاع اقتصادی استفاده نکرده است.
رایزنان ایران در عراق به ۳ نفر می‌رسد؛

تقویت رایزنان بازرگانی در کشورهای همسایه

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به تمرکز این سازمان بر کشورهای همسایه به‌جای اعزام رایزنان بازرگانی به کشورهای دور گفت: در حال حاضر تعداد رایزنان بازرگانی ایران در عراق ۲ نفر است و به‌زودی سومین رایزن بازرگانی به منطقه سلیمانیه عراق اعزام می‌شود.
پرداخت بدهی‌های دولت؛

قطب‌نمای خوش‌حسابی

با وجودی که اکثر دولت‌ها در دنیا بدهکار هستند، اما عدم مدیریت این بدهی‌ها یکی از چالش‌های اقتصادی محسوب می‌شود. در کشور ما نیز درحالی که تا پیش از سال 1394 هیچ اقدامی برای احصای بدهی‌های دولت انجام نشده بود، با تأسیس مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی در وزارت اقتصاد گام بلندی در این خصوص برداشته شد.
تسویه بدهی های دولت ؛

دولت در مسیر خوش حسابی

با ابلاغ بخشنامه تسویه و تهاتر بدهی‌های دولت با بخش غیردولتی در سال‌جاری، بخش اندکی از بدهی‌های دولت تعیین تکلیف و تسویه می‌شود. همواره حجم بالای بدهی‌های دولت به بخش‌های مختلف به‌عنوان یکی از چالش‌های اقتصاد ایران معرفی شده است.
مودودی خبر داد؛

سهم کالاهای ایرانی در بازار منطقه، معادل ۳درصد از کل واردات همسایه‌ها

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: امروز آمارهای تجارت جهانی نشان می‌دهد که با وجود عضویت ۱۶۴ کشور در سازمان تجارت جهانی، همچنان بالغ بر ۸۰ درصد از تجارت جهان در سطح منطقه‌ای انجام می‌شود.
مواد شوینده؛

افزایش قیمت ۲۰ درصدی مواد شوینده

بختیار علم‌بیگی اظهار کرد: با آغاز سال جدید قیمت مواد اولیه و حقوق کارگران افزایش داشته که به تبع آن هزینه‌های تولید نیز افزایش یافته است.
بازار خودرو؛

هم‌آوایی عجیب کرمان‌موتور، مدیران‌خودرو و گروه‌بهمن

در اتفاقی عجیب سه شرکت کرمان‌موتور، مدیران‌خودرو و گروه‌بهمن، قیمت کارخانه‌ای برخی محصولات خود را به نحوی افزایش داده‌اند که بین ۲.۵ تا ۷۳ میلیون تومان بیشتر از قیمت همین خودروها در بازار آزاد است.
صفحه  از ۱۳۲
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها