سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فیل‌های سفید اقتصاد ایران؛

سیاست‌گذار چگونه می‌تواند پروژه‌های کم‌بازده را دور بزند؟

«فیل‌های سفید» در صحنه اقتصاد سیاسی عارضه‌های قابل‌توجهی به کشورهای مختلف وارد کرده است. این اصطلاح اگر چه سابقه تاریخی دارد، اما در اقتصاد سیاسی به پروژه‌هایی اطلاق می‌شود که محور تعریف آنها نه «ارزیابی اقتصادی و کارشناسانه» بلکه «رجحان‌های سیاسی و ملاحظات سیاسیون» است.
یادداشت مسعود خوانساری؛

مسیر یک اقتصاد جهانی

اقتصاد ایران به عنوان عضوی مؤثر در نظام اقتصادی جهانی باید بیش از گذشته برای بهره‌مندی از دانش روز جهانی تلاش کند. در حال حاضر نظام آموزشی ایران، هم متخصصان و دانش آموختگان در تراز بین‌المللی و هم کارآفرینان سختکوش را به جامعه عرضه می‌کند. اما موضوع این است که سرعت رشد دانش، تکنولوژی و تمام مظاهر توسعه در کشورهای صاحب صنعت و اقتصاد با آنچه در ایران صورت می‌گیرد، برابر نیست. علاوه بر این، چند دهه تحریم موجب شده تا در حوزه‌های تکنولوژیک و همچنین موضوعات روزآمد جهان به نسبت سایر کشورهای منطقه با عقب‌افتادگی مواجه باشیم.
راهکارهای مقابله با تحریم‌ها؛

شکستن طلسم تحریم‌ها با خوداتکایی

دولت تلاش می‌کند با سیاست‌های کنترلی از افزایش قیمت کالاهای اساسی جلوگیری کند؛ اما قیمت‌ها در بسیاری از بخش‌ها به‌ویژه مسکن، خودرو و کالاهای وارداتی افزایش چشمگیری داشته است. می‌توانستیم از تحریم‌ها فرصت بسازیم، نه تهدید، اما از آن‌جا که بیش‌تر مواد اولیه کالاهای داخلی وارداتی است، اکنون این تحریم‌ها بر اقتصاد کشور تأثیر گذاشته است. در همین راستا با برخی از مسئولان درباره اثر تحریم‌ها بر تولید داخل گفت‌وگویی داشتیم تا راهکار آن‌ها برای رفع این مشکلات را بشنویم.
در زیرمجموعه‌های شستا چه خبر است؟

دهن کجی مدیر عامل تاپیکو به وزیر کار! + سند

با وجود اینکه شریعتمداری در جلسه رای اعتماد خود عنوان کرده بود که نحوه انتصاب اعضای هیئت مدیره و مدیران عامل شرکت از طریق فراخوان و همکاری با بنیاد نخبگان است و کمیته انتصابات ، انتصاب هیئت مدیره ها را شفاف اعلام می کند ولی مشخص نیست چرا هلدینگ تاپیکو در اقدامی دقیقه نودی و برخلاف دستور وزیر اینگونه عمل کرده است
بی پایانی فساد اقتصادی؛

استقبال بخش خصوصی از اقدامات تازه بانک مرکزی

افزایش بی‌سابقه نقدینگی در سال‌های اخیر در کنار عواملی چون انباشت تورم و عدم ساماندهی تراکنش‌ها موجب نوسانات شدید قیمت‌ها به خصوص در بازار ارز شده است. محدودیت سقف عمومی تراکنش از طریق پوز یکی از اقدامات مثبت و تاثیرگذار بانک مرکزی در کنترل نوسانات قیمتی بویژه در نرخ ارز بوده است.
دبیر‌کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران مطرح کرد؛

راستی‌آزمایی خصوصی‌سازی‌

خصوصی‌سازی در ایران پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی از سال ۸۴ وارد فاز اجرایی شد. در حالی که یکی از مهم‌ترین‌ و اساسی‌ترین اهداف خصوصی‌سازی، واگذاری شرکت‌ها و بخش‌های مختلف دولتی به بخش خصوصی برای کاهش تصدی‌گری‌های دولت و چابک‌سازی بنگاه‌ها بوده و خواهد بود طبق عقیده‌ بسیاری از فعالان اقتصادی، این هدف نه تنها محقق نشده، بلکه از مسیر اصلی خود نیز خارج شده است.
توییت آذری جهرمی؛

رقم نجومی و عجیبی که بابت صدور قبض آب و برق و گاز از جیب مردم می رود!

محمد جواد آذری جهرمی در حساب توییتری خود نوشت: می‌دانید هزینه سالیانه صدور قبض کاغذی آب، برق، گاز و تلفن چقدر است؟ ١٤٤٠ میلیارد تومان! رقمی که در شرایط ویژه کنونی اقتصادی حفظ آن ضروری و متعلق به مردم است!
صیانت از ارزش پول ملی؛

کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

تقویت ارزش پول ملی یکی از دغدغه‌های همیشگی در اقتصاد کشور بوده و بیش از همه، رهبر حکیم انقلاب نسبت به آن توصیه و تاکید داشته‌اند که آخرین مورد آن از زبان رئیس‌کل بانک مرکزی مبنی بر دستور ایشان برای صیانت از ارزش ریال شنیده شد.
یادداشت دکتر فرخ قبادی؛

الاکلنگ صادراتی

کسانی که با صادرات آشنایی دارند می‌دانند یافتن بازاری مناسب برای تولیدات، آن هم در شرایطی که بسیاری از کشورها (به میل خود یا تحت فشار) تمایل چندانی برای واردات از کشور ما ندارند، چه اندازه دشوار است. باید به گوشه و کنار جهان، سر کشید و شرکتی را یافت که مایل به خرید از ما باشد، کیفیت و قیمت محصول ما را قبول کند، در پرداخت وجه معامله مشکلی نداشته باشد و به گفته‌های ما اعتماد کند.
پای لنگ تولید؛

خروج ۱۰ میلیارد دلار ارز برای خرید محصولاتی که تولید آن آسان است

واردات سوزن، قرقره، فرغون، بیل، کلنگ و ... نه تنها باعث خروج ارز از کشور می‌شود بلکه وابستگی هرچه بیشتر به بیگانگان را فراهم می‌کند.
تداوم سیاست‌های فقرزدایی؛

دولت از جیب فقرا برمی‌دارد و آن را به خودشان برمی‌گرداند

به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی رشد فقر و تهیدستی و افزایش نابرابری در جامعه‌ها ازجمله جامعه ایرانی به سیاست‌های اقتصادی برمی‌گردد که از طرف دولت‌ها تدوین و اجرا می‌شوند.

تیشه به ریشه تولید می زنید

با توجه به سابقه خوبی که نزد تامین کننده خود داریم به محض تایید پروفرما و بدون دریافت وجه محصول را برای ما ارسال می کرد و پس از رسیدن محصول به گمرک ایران مبلغ را پرداخت و اسناد را دریافت می کردیم..به همین راحتی .
خودکفایی و تاب آوری در برابر تحریم ها؛

ایران برابر تحریم ها چگونه تاب خواهد آورد؟

یکی از مهم ترین تفاوت های این دوره از تحریم ها نسبت به سالیان گذشته، خودکفا بودن ایران در بخش های مختلف از مواد غذایی تا زنجیره های تولید سوخت است که می تواند تاب آوری کشور برابر تحریم ها را افزایش دهد.
ذِبح برند‌ها در سایه کم توجهی‌ها!

حمایت از تولید داخلی، پیش نیاز برندسازی محصولات ایرانی است

برند و برندسازی یکی از ضروریات ویژه برای اقتصاد‌هایی است که سودای پیشرفت و توسعه را در سر می‌پرورانند، به واقع با قائل بودن به لزوم توسعه صادرات به عنوان اصلی ویژه برای تسهیل و تسریع پیمایش مسیر پیشرفت اقتصادی، بیش از پیش به اهمیت این مولفه خطیر پی خواهیم برد.
چه بر سر اقتصاد آمده است؟

روایت آماری از اعداد و ارقام سرنوشت‌ساز اقتصاد ایران

آمارها و ارقام در اقتصاد ایران حکایت از آن دارد که شاخص‌هایی مثل تورم، نرخ دلار، نرخ یورو، سکه و هر مترمربع واحد مسکونی یکساله ۱۷.۵ تا ۱۳۵ درصد رشد داشته است.
تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی؛

چه کشورهایی مشتری کالاهای ایرانی هستند؟

براساس تازه‌ترین آمار گمرک از تجارت خارجی ۸ ماهه سال جاری، حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۷۵ میلیون و ۲۷۰ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۳۱ میلیارد و ۴۹۱ میلیون دلار می شود. در اینفوگرافیک زیر ۵ کشور اصلی خریدار کالاهای ایرانی در ۸ ماهه ۹۷ را می‌بینید
آزمون فرضیه‌ها؛

بررسی کاربرد ریاضیات در علم اقتصاد

اقتصاد از جمله علومی است که با رفتار انسان‌ها سروکار دارد. علم اقتصاد، علم تخصیص بهینه منابع کمیاب است. به عبارتی انسان‌ها نیازهای نامحدودی دارند اما منابع و امکاناتی که در اختیار دارند محدود است. منابع یا نهاد‌هایی که می‌توانند در یک زمان معین یا یک مکان معین در دسترس افراد قرار بگیرند، تا برای ارضای خواسته‌ها و نیاز‌ها استفاده شوند، محدود هستند و از این رو ناگزیر به انتخاب هستند.اینکه چرا افراد در شرایط برابر رفتارهای گوناگونی از خود نشان می‌دهند و چگونه رفتارها در طول زمان شکل می‌گیرد و تغییر می‌یابد و چگونه در این میان انتظارات، رفتارهای افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چرا شدت و میزان اثرگذاری هر عاملی بر رفتار افراد با هم متفاوت است و چگونه می‌توان رفتار بهینه و مطلوب داشت و این بهینگی و مطلوب بودن چگونه تعریف می‌شود و همه و همه در تئوری اقتصادی هرموضوع و پدیده‌ای آورده می‌شود.
برنامه احیای واحدهای صنعتی تعطیل ؛

سبک‌سازی سبد بنگاه‌های مشکل‌دار

کاهش تعداد بنگاه‌های مشکل‌دار و احیای مجدد واحدهای صنعتی نقشه‌ای است که متولیان صنعت کشور تا پایان امسال برای واحدهای تولیدی نیمه‌فعال ترسیم کرده‌اند. نتایج فصل به فصل پایش ملی محیط کار نشان می‌دهد شاخص محیط‌ کسب‌وکار همچنان در مسیر تنزل گام برمی‌دارد؛ به‌گونه‌ای که مطابق ارزیابی فعالان اقتصادی وضعیت بنگاه‌ها در تابستان امسال نسبت به بهار در شرایط نامساعدتری قرار گرفته است و افت و رکود فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان را تحت تاثیر قرار داده است.
توسعه کریدورهای اقتصادی؛

اتصال بندر نینگبو چین به بندرکاسپین

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی از ارسال نخستین محموله کالایی از بندر بزرگ نینگبو چین به بندرکاسپین از مسیر کریدور جدید چین، قزاقستان، انزلی خبر داد.وی با اشاره به سرمایه‌گذاری چند صد میلیارد دلاری چینی‌ها برای فعال‌سازی مسیرهای جاده ابریشم جدید گفت: انتقال کالا در مسیر کریدور جدید چین و ایران، از مهم‌ترین بندهای تفاهم‌نامه همکاری مشترک منعقده بین سازمان منطقه آزاد انزلی و انجمن همکاری‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری چین و توافقات صورت گرفته با رئیس اتاق بازرگانی چین برای بخش خصوصی بود که طی سفر ماه گذشته به این کشور و در جلسات تخصصی بر فعال‌سازی این کریدور مهم ترانزیتی که بخشی از کریدور جاده ابریشم جدید است، تاکید شد.
کمیابی در علم اقتصاد؛

سیاست های اقتصادی علم اقتصادی می خواهد

هربرت سایمون، برنده جایزه نوبل اقتصاد ۱۹۷۸ می گوید "ثروت اطلاعات، فقر توجه ایجاد می‌کند". امروزه دیگر تلاش برای تولید وسیع و توزیع درست اطلاعات کافی نیست بلکه جلب توجه انسان‌ها مهم است. اگر مخاطب توجه نکند یا توجهی سطحی نشان دهد تمام تلاش‌ها بر باد رفته‌است. "اقتصاد توجه attention economy " به بررسی شیوه ها و فنونی می پردازد که می توان از طریق آن، دو دنیای متناهی ذهن آدمیان و نامتناهی اطلاعات را مورد تحلیل قرار داد.
صفحه  از ۹۳
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها