سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وزیر اسبق بازرگانی مطرح کرد؛

پیشنهاد ۶ راهکار برای حفظ سطح معیشت مردم در شرایط بحران ارزی

وزیر اسبق بازرگانی با بیان اینکه،در شرایط فعلی که با نوسانات ارزی مواجه شده ایم، ۶ راهکار برای حفظ سطح معیشت مردم وجود دارد،گفت: اخیرا بدرستی از نقدینگی به عنوان یک عامل مهم التهابات اخیر اسم برده می‌شود اما حتی برای همین یک عامل هم کاری نشده است.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس؛

دولت بدون مجوز مجلس اجرای خواسته‌های FATF را آغاز کرد

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه تاکنون علامت مثبتی از جانب اروپائیها نداشته‌ایم، گفت: اگر مجلس به بررسی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های مرتبط با FATF ورود پیدا کند، به طور جدی با آن مخالفت خواهیم کرد.
سیاست‌های دولت تنها دلیل گرانی؛

مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا در نیویورک انجام نشود، قیمت دلار بالاتر می‌رود

استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت:: قیمت دلار تاثیرپذیری شدیدی از تصمیمات سیاسی دارد و اگر مذاکراتی پشت پرده در سفر روحانی به نیویورک صورت نگیرد در ماه‌های پیش رو می‌تواند افزایش بیشتر قیمت‌ها را به دنبال داشته باشد.
محمدقلی یوسفی:

سیاست گذاران اقتصادی از تاریخ درس نمی‌گیرند

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، با بیان اینکه سیاستگذاران اقتصادی از تاریخ، درس نمی‌گیرند، گلایه‌هایی را نسبت به وضعیت کنونی اقتصاد ایران مطرح کرده است.
سیاست‌گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟

نقطه کور سیاست پولی

در یک سال گذشته اقتصاد ایران مسیر لغزشی را طی کرده؛ اما سیاست‌گذار پولی چه واکنشی نشان داد؟ بررسی واکنش‌های سه‌گانه «کاهش نرخ سود»، «پیش‌فروش سکه» و «مدیریت بازار ارز» نشان می‌دهد نه‌تنها مقوله «انتظارات و ارزیابی‌های پیش‌نگر» در تصمیم سیاست‌گذار لحاظ نشده، بلکه از تجربه‌های مشابه قبلی نیز درس گرفته نشده است.
دکتر مرتضی ایمانی راد؛

مهم ترین مشکل ما عدم پذیرش واقعیت است

یکی از عواملی که شرایط فعلی را در اقتصاد ایران ایجاد کرده عمدتا به خاطر هنجاری دیدن اقتصاد از سوی حاکمیت و همچنین عمل‌گرایی و اتخاذ سیاست‌های اقتضایی در اقتصاد بوده است. اقتضایی بودن این سیاست‌ها عمدتاً به خاطر فشاری بوده است که از درون و بیرون بر اقتصاد ایران وارد شده است.
علی فاضلی طی یادداشتی عنوان کرد؛

ضرورت بازآرایی شبکه توزیع

امروزه در نظام توزیع و خدمات کشور، یک میلیون و 300 هزار بنگاه کوچک و متوسط دارای پروانه کسب فعالیت می‌کنند، با این حال متأسفانه استراتژی معینی در نظام تأمین تا توزیع کالا در کشور وجود ندارد. دولت و سه اتاق موجود در بخش اقتصاد غیر دولتی، متشکل از اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون در سال‌های گذشته در تدوین و اجرای استراتژی نظام تأمین تا توزیع کالا فرصت سوزی کردند، بنابراین چالش اساسی ما در فقدان هدفمندسازی و ساختارمندی درست نظام توزیع در کشوراست. با وجود این نقاط تاریک مجموعه‌های توزیع متشکل از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ، شرکت‌های تعاونی مصرف محلی و سازمان‌ها تا زمانی که ما در شرایط حادی مثل هجمه تحریم‌ها قرار نمی‌گیریم عینی نمی‌شود.
نقض غرض؛

چرا دولت حامی مصرف‌کننده نیست؟

ورود و حضور دولت به عرصه «حمایت از حقوق مصرف‌کننده» مساله‌ای عجیب و دور از انتظار نیست. تمایل نهاد دولت به در دست داشتن سررشته تمامی امور موجود و ممکن انکارناشدنی است، چه عرصه‌ای که در آن توانمند باشد و چه حوزه‌ای که ناتوانی‌اش در آن اظهر من الشمس جلوه کند.
یادداشت دکترمرتضی ایمانی راد؛

پیش بینی در اقتصاد

پیش بینی در اقتصاد کار خوبی است. برای پیش بینی توانمندی بالایی لازم است و تا حدی نوعی شهود و بصیرت لازم دارد. بیشتر کشورها برای آینده خود پیش بینی دارند و بسیاری از شرکتها دست به پیش بینی متغیرهای مورد علاقه خود می زنند.
مظاهری:

آقای روحانی این همه به شما گفتند چرا گوش نکردید؟

طهماسب مظاهری وزیر اقتصاد دولت هشتم و رییس بانک مرکزی دولت نهم با حضور در برنامه گفتگو محور "10:10 دقیقه" به سوالات صریح مجری برنامه پاسخ داد.
ساده‌انگاری یا تحریف عمدی؟؛

ساختارهای موجود در سیاست‌های مالی آتش نقدینگی را شعله‌ورتر می‌کند

قدرت مخرب و غیرقابل مهار نقدینگی که به صورت بی‌ثباتی‌های شدید بازار ارز و سکه و جهش قیمت مسکن و کالا آشکار شده است، موجی از نگرانی را نسبت به این پدیده بین مسوولان و مردم به وجود آورده است.احتمال تحمیل مشکلات بانک‌ها و بنگاه‌ها به منابع بانک مرکزی و تشدید روند رشد نقدینگی بسیار بالاست. بنابراین، شناسایی کانال‌ها و مسیرهای رشد بی‌قاعده نقدینگی و اصلاح ساختارها و سیاست‌هایی که مولد رشد مخرب نقدینگی هستند، بسیار اهمیت می‌یابد.
لاهوتی خبر داد؛

ابراز اطمینان رئیس بانک مرکزی برای تأمین ارز کالا‌های اساسی

سخنگوی فراکسیون مستقلان مجلس شورای اسلامی جزئیات جلسه صبح امروز این فراکسیون با رئیس کل بانک مرکزی را تشریح کرد.
درخواست نمایندگان مجلس ؛

بررس اجرای آزمایشی ۵ساله طرح جامع بانکداری + سند

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مکاتبه‌ای با رئیس مجلس درخواست بررسی طرح قانون نظام بانکداری جمهوری اسلامی در کمیسیون اقتصادی و اجرای آزمایشی آن به‌مدت ۵ سال را مطرح کرده‌اند.
قائم‌مقام وزیر صمت خبر داد؛

جزئیات طرح توانمندسازی تولید با اعتبار ۱۰میلیارد دلاری

دولت برای اجرای طرح توانمندسازی تولید داخل تا ده‌میلیارد دلار اعتبار در نظر گرفت که سهم مشارکت دولت 50درصد و پنجاه‌درصد دیگر سهم بانک‌ها و مردم است.
جریمه تاجران متخلف چه خواهد بود؟؛

جزییات دستورالعمل جدید بانک مرکزی برای صادرکنندگان

دستورالعمل جدید بازگشت درآمدهای ارزی ناشی از صادرات موجب اعتراض برخی از تجار کشور شده است.بر اساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان کالا مکلف شدند حداکثر ظرف مدت زمانی سه ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی، حداقل ۹۵ درصد ارزش گمرکی کالای مندرج در پروانه صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.
خطر افزایش واردات؛

بازهم اوضاع به نفع پتروشیمی‌ها شد

درپی درخواست اتاق بازرگانی ایران برای اصلاح پیمان‌سپاری ارزی، رییس کنفدراسیون صادرات اتاق بازرگانی اعلام کرد که اصلاح صورت گرفته، بازهم به نفع پتروشیمی‌ و صنایع بزرگ شد. از سوی دیگر فاصله ۵۰ درصدی نرخ ارز در بازار آزاد و سامانه نیما جذابیت واردات را افزایش می‌دهد و احتمال تکرار اشتباهات و مشکلات قبلی را بیشتر می‌کند.
در پی تک‌نرخی شدن ارز؛

اگر دولت در این شش ماه کاری نمی‌کرد، قیمت دلار چقدر می‌شد؟

دولت در شامگاه دوشنبه ۲۰ فروردین امسال در تصمیمی شبانه از تک‌نرخی شدن ارز خبر داد و قیمت دلار را ۴۲۰۰ تومان اعلام کرد و این شروع سلسله‌ای از تصمیمات عجیب و غریب دولت در چند ماه متوالی بود.
نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛

ارائه کالاهای پتروشیمی در بورس به رانت دامن می‌زند

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ارائه کالاهای پتروشیمی در بورس رانت ایجاد می‌کند، گفت: کالای پتروشیمی با ارز چهار هزار و 200 تومان تولید و در بورس عرضه می‌شود تا زمانی که به دست تولیدکننده برسد تا 12 هزار تومان افزایش قیمت پیدا می‌کند.
فرمول جدید توزیع وام صنعتی؛

جزئیات پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بررسی شد

ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به موجب الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۳۰ اردیبهشت سال جاری از پشتوانه قانونی مجلس برخوردار شد و ظرف دو ماه از این تاریخ باید آیین‌نامه آن تدوین می‌شد. حال با اتمام مهلت پیش‌بینی شده برای تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه این ماده قانونی وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام به تدوین پیش‌نویس آن کرده و نظرسنجی با بخش خصوصی برای نهایی کردن آن را در دستور کار قرار داده است.
مشکل تامین مالی پروژه‌های عمرانی؛

تامین مالی پروژه‌های نیمه‌تمام با ابزار صندوق سرمایه‌گذاری پروژه

مشکل تامین مالی پروژه‌های عمرانی باعث معلق ماندن بسیاری از این پروژه ها با منافع اقتصادی بلندمدت شده است و برای تکمیل این طرح‌ها، مناسب است که از صندوق سرمایه‌گذاری پروژه با داشتن مزیت حفظ سرمایه‌گذاری در طول دوره احداث و بهره‌برداری پروژه استفاده شود.
صفحه  از ۷۸
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها