سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون اول رئیس‌جمهوری در دومین همایش اقتصاد ایران:

ایجادهماهنگی ارکان نظام مهم‌ترین مسأله کشور است

روز گذشته در دومین همایش اقتصاد ایران، معاون اول رئیس جمهوری و همچنین مشاور اقتصادی رئیس جمهوری مهمترین چالش های اقتصاد ایران را اعلام کردند، چالش هایی مانند فقر، بیکاری، رشد اقتصادی ناپایدار که با وجود هدفگذاری های بسیار در طول سالیان گذشته سایه آنها همچنان برسر اقتصاد ملی ایران دیده می شود. با این وجود به گفته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری حل این ابرچالش‌ها به همگرایی سیاسی و اقتصادی در سطح کشور نیاز دارد.
افزایش ۶۳ درصدی بدهی؛

وقتی عملکرد روحانی از "دولت قبل" هم بدتر است +جدول

بدهی دولت به بانک مرکزی از ابتدای سال جاری تا پایان آذر، ۶۳ درصد افزایش یافت.
با مصوبه هیات وزیران؛

واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد

با مصوبه هیات وزیران واردات 100 قلم کالا ممنوع گروه 4 توسط مرزنشینان با رعایت مقررات مجاز شد.
با تصویب نمایندگان مجلس؛

دولت مکلف به عرضه حامل‌های انرژی در بازارچه‌های مرزی شد

نمایندگان مجلس، دولت را مکلف کردند در مناطق و بازارچه‌های مرزی، حامل‌های انرژی را جهت صادرات به قیمت کشورهای همجوار یا به قیمت بورس انرژی عرضه کند.در بند الحاقی ۳ آمده است: دولت مکلف است در مناطق و بازارچه های مرزی، حامل های انرژی را جهت صادرات به قیمت کشورهای همجوار یا به قیمت بورس انرژی عرضه نماید، عرضه حامل های انرژی به مردم ساکن در مناطق مرزی وفق قوانین و مقررات جاری خواهد بود.
طی چهار سال اخیر؛

اتاق بازرگانی تهران ۳۵۰ مورد نامه‌نگاری با نهادهای مختلف داشت

اتاق بازرگانی تهران، طی چهار سال اخیر بیش از ۳۵۰ مورد نامه‌نگاری و مکاتبه با سازمان‌های مختلف انجام داده تا پاسدار حقوق بنیادین فعالان اقتصادی در تجارت آزاد و توسعه اقتصاد آزاد رقابتی باشد.
انتقادات ایمن آبادی از عملکرد دژپسند در وزارت اقتصاد؛

وزیر اقتصاد در مدت وزارتش برای کنترل نقدینگی چه عملکردی داشته است؟

ایمن آبادی گفت: برنامه‌های اقتصادی در ۱۰۰ روز جواب نمی‌دهد. وزیر اقتصاد به جای گزارش ۱۰۰ روزه عملکرد خود باید بگوید چه کارهایی قرار است انجام دهد. ما وزیر اقتصاد و دارایی را باید در قالب شورای اقتصاد کشور ببینیم.
محمود واعظی:

تحریم ها را توسط بخش خصوصی دور می زنیم

رییس دفتر رییس‌ جمهوری و سرپرست نهاد ریاست جمهوری گفت: آمریکا با تحریم های اقتصادی از تمام توان خود برای ایجاد نارضایتی و شکاف بین حاکمیت و ملت استفاده می کند تا به هدف های سیاسی خود برسد؛ درحالی که از طریق بخش خصوصی می توان تحریم ها را دور زد.
بانک مرکزی اعلام کرد:

دخل و خرج 9 ماهه دولت

براساس آخرین گزارش گزیده آمارهای اقتصادی، میزان درآمدهای دولت در پایان آذر ماه امسال 100 هزار و 940 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم مصوب در قانون بودجه امسال حدود 63 هزار میلیارد تومان کسری بودجه ولی با این وجود نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 5.9 درصدی خبر می‌دهد.
سیاست گذاری جدید اقتصادی؛

بسته تشویقی بانک مرکزی برای صادرکنندگان

دیروز بانک مرکزی با بازبینی دستورالعمل آبان‌ماه مشوق‌های جدیدی را برای صادرکنندگان معرفی کرد. براساس اطلاعیه این بانک، صادرکنندگان بر مبنای میزان ارز بازگشتی خود در۴ دسته قرار می‌گیرند. ۳ دسته تشویق و دسته چهارم به مراجع قضایی معرفی می‌شوند. نکته مهم این دستورالعمل که اعتبارش تا پایان سال ۹۷ است، اختیار بیشتر صادرکنندگان برای فروش ارز در بازار است.
ویژگی‌های اقتصادی گام دوم انقلاب؛

عیوبی که رهبر معظم انقلاب درباره اقتصاد ایران برشمردند

پایه اصلی اقتصاد غیر نفتی مردم محور بودن آن است. نیروی انسانی مهمترین رکن اقتصاد هر کشوری است. در این عرصه بایستی در رشد و پرورش نیروی انسانی ماهر و مسئولیت پذیر کوشا بود.
«منشور اقتصاد در گام دوم»؛

بیانیه "گام دوم انقلاب" یعنی دولت مدیریت اقتصاد را رها کند

هادی حق‌شناس درباره بخش‌های اقتصادی پیام راهبردی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان "گام دوم انقلاب" اظهار کرد:‌ شاید واژه‌هایی که در این پیام به‌کار برده شده، همان‌هایی هستند که امام راحل درباره اقتصاد اعتقاد داشت که مقام معظم رهبری آن را با ادبیات امروز بیان کرده‌اند.
سیاست های اقتصادی؛

چرا سیاستمداران به تقسیم منابع رو آوردند؟

وقتی سیاستگذاری می‌کنیم، روی انگیزه‌ها تاثیر می‌گذاریم، اما وقتی تخصیص منابع انجام می‌دهیم، جایی برای عملکرد انگیزه‌ها نمی‌گذاریم و مستقیماً وارد عمل می‌شویم.
اجلاس پاریس؛

وضعیت لوایح چهارگانه در مهلت باقیمانده FATF

یکشنبه ۲۸ بهمن ماه، اجلاس دوره‌ای گروه ویژه اقدام مالی (FATF)آغاز می‌شود؛ اجلاسی که تا سوم اسفندماه ادامه می‌یابد و آنچه اهمیت این نشست را برای ایران دوچندان کرده، پایان یافتن مهلت تعلیق ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی است. در واقع بررسی وضعیت ایران از منظر قرار گرفتن در فهرست کشورهای همکار یا غیرهمکار FATF، ازجمله محورهای این اجلاس است که در پاریس برگزار می‌شود.
تحلیلی بر گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره خط فقر؛

بازخوانی ۳ تجربه دنیا برای افزایش قدرت خرید

مرکز پژوهش‌های مجلس به‌تازگی گزارشی را از وضعیت خط فقر در 6 ماهه نخست سال 97 منتشر کرده که نشان می‌دهد خط فقر در پایان سال 97 تحت‌تاثیر رشد شاخص قیمت گروه‌های خوراکی نسبت به سایر گروه‌ها افزایش خواهد یافت. در این گزارش همچنین کاهش شدید قدرت خرید خانوارها طی 6 ماه اخیر و ضرورت اتخاذ سیاست‌های حمایتی از سوی دولت و دست‌اندرکاران مورد تاکید قرار گرفته است. از سوی دیگر مرکز آمار ایران نیز با انتشار یک گزارش آماری، متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری در سال 96 را معادل 33 میلیون تومان و متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی را حدود 18 میلیون تومان برآورد کرده است. این در حالی است که براساس گزارش‌های میدانی، قیمت کالاهای اساسی در سبد معیشت خانوارها طی یک‌سال اخیر، رشدی بیش از 70 درصد را تجربه کرده است، مضاف بر اینکه قدرت خرید خانوارها در مدت مذکور به میزان 80 درصد کاهش یافته است.
با موافقت هیأت وزیران صورت می‌گیرد؛

تهاتر ۵۲۲ میلیارد تومان از مطالبات شرکت‌ها با بدهی مالیاتی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور، هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۷ بهمن ماه ۹۷ با تهاتر مطالبات اشخاص متقاضی از شرکت‌های دولتی با بدهی همان اشخاص به سازمان امور مالیاتی کشور موافقت کرد.
معاون منطقه‌ای بانک جهانی:

کمک بانک جهانی به «منا»

معاون منطقه‌ای بانک جهانی در منطقه منا اعلام کرد این بانک قصد دارد در سال ۲۰۱۹ میلیاردها دلار کمک را در قالب وام به خاورمیانه و آفریقای شمالی اختصاص دهد تا اصلاحات اقتصادی در کشورهایی همچون اردن، تونس و مصر را تسریع کند.
«منشور اقتصاد در گام دوم» ؛

چرا می‎توان به آینده اقتصاد ایران «امید» بست؟

کلیدواژه «امید» در بیانیه اخیر امام خامنه ای موسوم به "گام دوم انقلاب" به کرات آمده و به عقیده برخی کارشناسان، «امید» شاه کلید این بیانیه بوده است. اقتصاد ایران چه ویژگی هایی دارد که بتوان به شکوفایی آن در دهه‏‎های آینده امید بست؟رهبر معظم انقلاب در بخشی از این بیانیه تاکید کردند: "پیش از همه چیز، نخستین توصیه‌ی من امید و نگاه خوشبینانه به آینده است. بدون این کلید اساسیِ همه‌ی قفلها، هیچ گامی نمی‌توان برداشت. آنچه می‌گویم یک امید صادق و متّکی به واقعیّتهای عینی است. این‌جانب همواره از امید کاذب و فریبنده‌ دوری جسته‌ام، امّا خود و همه را از نومیدی بی‌جا و ترس کاذب نیز برحذر داشته‌‌ام و برحذر می‌دارم.در خود و دیگران نهال امید به آینده را پرورش دهید. ترس و نومیدی را از خود و دیگران برانید، این نخستین و ریشه‌ای‌ترین جهاد شما است. نشانه‌های امیدبخش ــ که به برخی از آنها اشاره شد ــ در برابر چشم شما است. "
برآوردهای صندوق بین‌المللی پول نشان می‎دهد؛

ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

بزرگی تولید ناخالص داخلی کشورهای مختلف شاخصی است که هر ساله مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرد و رده بندی بزرگی اقتصاد کشورها بر مبنای تولید ناخالص داخلی انجام میشود . صندوق بین المللی پول هم هر ساله این شاخص را برای کشورهای مختلف محاسبه می‌کند.طبق این گزارش در سال ۲۰۱۸ میلادی ایران بیست و نهمین اقتصاد بزرگ دنیا بر مبنای تولید ناخالص داخلی اسمی بود.
یادداشت محمد مهاجری؛

در 40 سالگی انقلاب، سوسیالیسم یا سرمایه داری؟

از نخستین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی،بحث بر سر شیوه اداره اقتصاد کشور آغاز شده و تا کنون ادامه دارد.در اصول قانون اساسی نیز که در سال1358 تصویب شد، تجربه منفی اقتصاد سرمایه داری ،این قانون را به سمت اقتصاد دولتی با گرایشهای آشکار سوسیالیستی سوق داد. بعدها و در تفسیر قانون اساسی از سوی شورای نگهبان،بخشهایی از این قانون تعدیل شد و دست بخش غیردولتی را بازتر کرد. در قانون اساسی قدرت بسیاربالای دولت در اقتصاد-بسان کشورهای مارکسیستی و سوسیالیستی- راه را بر بخش خصوصی کاملا بسته بود.
با راه‌اندازی سامانه رفع تعهد ارزی؛

راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد

شورای پول و اعتبار راه‌اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان را تصویب کرد.
صفحه  از ۱۰۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها