سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مقایسه شاخص‌های اقتصادی حال و گذشته؛

چند درصد مردم ایران در سال ۵۶ زیر خط فقر بودند؟

محمد رضا مرندی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در نشست تخصصی «نگاهی به کارنامه نظام جمهوری اسلامی ایران در گام اول» که در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد، گفت: در ارزیابی کارآمدی یک سیستم باید 4 عنصر اهداف، عملکرد، موانع و امکانات مورد توجه قرار گیرند.
اطلس جدید تجارت؛

انطباق با شوک‌های سیاسی و اقتصادی

به‌طور اصولی صادرات یک فعل اقتصادی نیست، بلکه یک جریان اقتصادی است. در مدل‌های اقتصاد سیستمی، نقش‌پذیری یا نقش‌گذاری برای هدف‌هایی که در آن انتفاع اقتصادی به‌طور جامع دیده شده باشد، بسیار مهم و اثرگذار است. امروز کشور در شرایطی است که ضرورت دارد نقش صادرات و رشد آن را در رشد اقتصادی با تاکید بر صادرات نفتی و غیر نفتی مورد توجه جدی قرار داده و تشکیل سرمایه را نیز به‌عنوان تابعی مثبت از رشد صادرات مورد عمل قرار دهیم.
خوانساری اعلام کرد:

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: در سال گذشته، ٥٣٣ هزار میلیارد تومان یارانه به حامل های انرژی پرداخت شده، ولی به تولید نیامده است.
یادداشت مجتبی لشکر بلوکی ؛

وقتی شوفرها اقتصاددان می شوند!

تحلیل های ضعیف نشریات اقتصادی به دلیل تصمیم های اقتصادی با منطق منافع افراد متشکل در قدرت است و نه براساس منافع همگانی. لذا تنها مطالب آنان به فصل های اول کتابهای اقتصادی محدود می شود.
بانک جهانی:

فشار تحریم‌ها بر اقتصاد ایران سال آینده تخلیه می‌شود

بانک جهانی با پیش بینی کاهش یافتن اثر تحریم های آمریکا بر اقتصاد ایران در سال آینده اعلام کرد اقتصاد ایران در این سال از رکود خارج شود.
بررسی دو شاخص بورس و مدیران خرید؛

خیز تولید در میانه بهار

خیز تولید در میانه بهار در دو شاخص آماری منعکس شد. از یکسو، گزارش شاخص مدیران خرید (PMI) که از آن به‌عنوان یکی از دقیق‌ترین شاخص‌های نشان‌دهنده وضعیت اقتصادی یک کشور نام می‌برند، از رونق تولید و چشم‌انداز مثبت فعالیت اقتصادی خبر می‌دهد. ارزیابی مدیرانی که وظیفه واحد خرید یا فروش بنگاه‌های اقتصادی بزرگ را برعهده دارند، نشان می‌دهد که انتظار برای بهبود وضعیت تولید در اردیبهشت‌ماه محقق شده است؛ به‌طوری‌که رقم شاخص مدیران خرید (شامخ) در این ماه، بالاترین رقم از مهر ماه سال گذشته را (۳۹/ ۶۱واحد) ثبت کرده است.
برنامه‌های اولویت‌دار کدامند؟؛

۴ محور اصلی برنامه اصلاح ساختار بودجه+جدول

سازمان برنامه و بودجه چارچوب طرح اصلاحات ساختاری بودجه، ‌برنامه‌ها و زمان‌بندی اقدامات را متناسب با شرایط حال حاضر کشور، و بر مبنای ۴ محور تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارآ، درآمدزایی پایدار، ثبات‌سازی اقتصاد کلان و توسعه پایدار طراحی نموده ‌است. بر اساس گزارشی تحلیلی از آسیب‌شناسی وضع موجود ساختار بودجه کشور و عوامل موثر بر آن،‌ سازمان برنامه و بودجه چارچوب طرح اصلاحات ساختاری بودجه، ‌برنامه‌ها و زمان‌بندی اقدامات را متناسب با شرایط حال حاضر کشور، و بر مبنایچهار محور تقویت نهادی بودجه، هزینه‌کرد کارا، درآمدزایی پایدار، و ثبات‌سازی اقتصاد کلان و توسعه پایدارطراحی نموده‌است که در گزارش حاضر عناوین کلی برنامه‌ها و اهداف هر یک آنها ارائه شده است.
کارشناس اقتصادی:

اقتصاد بدون نفت نیاز به تغییر ساختارهای وزارتخانه ها و سازمان ها دارد

حکیمی پور با اشاره به اینکه اقتصاد بدون نفت نیاز به تغییر ساختارهای وزارتخانه ها و سازمان ها دارد، گفت: نیاز به مرکز واحد منسجم آماری داریم چراکه با آمار نادرست تجزیه تحلیل های درست امکان پذیر نیست.
میثم زالی:

کارخانه کاله ایران در عراق از نو ساخته می‌شود

دبیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید از برگزاری نشستی با حضور مسئولان ایرانی و عراقی برای راه اندازی مجدد کارخانه کاله در عراق خبر داد.
سیاست‌های جدید وزارت «صمت» ؛

اهداف کلیدی تولید و تجارت ۹۸

جزئیات هدف‌گذاری وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت در سال‌جاری در هفت محور با تاکید بر رونق تولید به سازمان‌‌های استانی ابلاغ شد. براساس هدف‌گذاری صورت گرفته در سال ۹۸ «توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل» به‌عنوان یکی از اهداف کلیدی این وزارتخانه در نظر گرفته شده که برای تحقق این هدف «راه‌اندازی ۱۳۸۸ واحد تولیدی غیرفعال» و «حمایت از واحدهای تولیدی با استفاده از تسهیلات رونق تولید» به‌عنوان بخشی از اهداف تولیدی اعلام شده است.
کارایی خصوصی سازی؛

الزامات موفقیت در واگذاری‌ها

برای اجرای موفق سیاست خصوصی‌سازی پیش‌نیازهایی مطرح می‌شود. نگاهی به تجربه جهانی خصوصی‌سازی گویای آن است که اگرچه سیاست مذکور در بسیاری از کشورهای پیشرفته، دستاوردهای موفقیت‌آمیزی داشته، اما در کشورهای درحال توسعه به دلایل متعدد، نتایج اجرای این سیاست با اهدافی که برای آن برشمرده شده، فاصله زیادی دارد. موفقیت و دستیابی به اهداف هر سیاستی مستلزم در نظر گرفتن شرایط خاص هر کشور، پیش‌شرط‌ها و الزامات پیاده‌سازی آن است. خصوصی‌سازی در ایران بدون فراهم آوردن بسترهای مناسب، می‌تواند به شکست آن منتهی شود. بنابراین برای اینکه اجرای خصوصی‌سازی به رشد اقتصادی کمک کند، باید حکومت‌ها پیش از حرکت به سمت خصوصی‌سازی، ابتدا اقدام به فراهم آوردن شرایط و الزامات کنند.
در جلسه سیاست‌گذاران بازار سرمایه بررسی شد؛

هفت خان تغییرات بازار پایه

مقررات جدید بازار پایه فرابورس ایران در حالی قرار بود از هفته جاری اجرا شود که با توجه به صحبت‌ها و نظرات زیاد فعالان پیرامون قوانین مزبور، اعمال آن به تعویق افتاد. در این راستا صبح دیروز (دوشنبه) جلسه‌ای با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، معاونان و مدیران این سازمان، روسای کانون‌ها و مدیرعامل فرابورس برگزار شد. در حالی مقررات درج و عملیات بازار پایه به بحث و تبادل نظر گذاشته شد که اتفاق نظر درخصوص اصلاح مقررات این بازار وجود داشت، با این حال مقرر شد جزئیات و برخی از نکات بازنگری شود. به عقیده مدیرعامل فرابورس، مخفی بودن یا نمایش سفارشات، حجم مشخص سهام،روزهای معاملاتی، دامنه نوسان، نحوه پیش‌گشایش، نحوه حین معاملات و مسائل فقهی به‌عنوان هفت مورد مهم مطرح شده در این جلسه بود که باید تا روز شنبه جمع‌بندی نهایی درخصوص آنها صورت گیرد.
یادداشت دکتر مهدی نصرتی؛

بدهی‌های دولت و چند ملاحظه مهم

نسبت بدهی‌های دولت به تولید ناخالص داخلی در ایران پایین‌تر از رقم‌های مشابه این نسبت در دیگر کشورها است. برخی بر این مبنا و با توجه به کسری بودجه دولت، استدلال می‌کنند که دولت باید نسبت به افزایش قابل‌توجه بدهی‌های خود از طریق انتشار اوراق اقدام کند. از آنجا که این اوراق به‌صورت ریالی است، با ریسک نکول نیز مواجه نیست و هر وقت دولت نیاز پیدا کند با چاپ پول، این بدهی‌ها را جبران کند.
سرپرست سازمان توسعه تجارت اعلام کرد؛

آخرین آمار ازحذف و اضافه صادرکنندگان غیرنفتی

شمایل جدید صادراتی کشور با رونمایی از تازه‌واردهای صادراتی و حذف‌شدگان این عرصه مشخص شد. سرپرست سازمان توسعه تجارت در نشست خبری روز گذشته خود، ضمن ارائه جدیدترین آمارها از تجارت خارجی کشور در دو ماه ابتدایی سال ۹۸، ماهیت صادرکنندگان جدید و صادرکنندگان خارج شده را اعلام کرد.براساس آمار اعلام شده از سوی سرپرست سازمان توسعه تجارت، مجموع تعداد صادرکنندگان در سال ۹۶ به میزان ۹۲۰۰ نفر ثبت شده، این درحالی است که تعداد صادرکنندگان سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ رشد ۴۱ درصدی را تجربه کرده و به نزدیک ۱۳ هزار نفر رسیده است.
یادداشت دکتر اصغر بالسینی؛

منطق رفتاری وزیر نیروی ایران و چین!

وزیر نیرو در نقل قولی حیرت انگیز با مذمت رفتار مصرفی مردم و قیاس آن با همتایان چینی این مساله را به موضوع اثرگذاری تحریم‌ها ارتباط داده و از مردم درخواست کرده که مانند چینی ها کمتر مصرف کنند.
پیمان سپاری ارزی؛

آیا بازار متشکل ارزی تکلیف بازگشت حدود ۲۸ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات را مشخص می‌کند؟

بانک مرکزی به دنبال ایجاد یک بازار متشکل برای خرید و فروش ارز است تا بتواند با ایجاد یک نرخ واحد نسبت به تزریق ارز حاصل از صادرات به کشور سرعت ببخشد.
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی؛

۱۴ راهکار اجرای موثرتر پیمان سپاری ارزی/ مهم‌ترین محور اعتراض صادرکنندگان

مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن ارائه ۱۴ راهکار اجرای موثرتر پیمان سپاری ارزی اعلام کرد: بخش قابل توجهی از اعتراض صادرکنندگان به اصل پيمان سپاری ارزی نيست بلكه به نحوه اجرا و شرايط پيرامونی آن است.
مقام معظم رهبری تبیین کردند؛

۶ اولویت اقتصادی کشور

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری : حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز سه‌شنبه(۱۴ خرداد) در اجتماع عظیم و پرشور قشرهای مختلف ملت در حرم مطهر امام خمینی (رض)، راز و سر تداوم جاودانه جاذبه بی‌نظیر امام راحل را، مختصات شخصیتی و موهبت‌های خدادادی ایشان خواندند و با تشریح ابعاد و اجزای «راه و منطق مقاومت و ایستادگی» به‌عنوان درس بزرگ امام برای ملت و مسوولان تاکید کردند: این فکر و راه پرجاذبه هر روز بیش از پیش ملت‌ها را به خود جلب می‌کند و ملت ایران و مسوولان نظام نیز این راه روشن الهی را تا رسیدن به نقطه بازدارندگی در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، اجتماعی و فرهنگی ادامه خواهند داد.
معاون وزارت صنعت اعلام کرد:

صادرات ٨.۵ میلیارد دلاری مواد معدنی در ۹۷/ در شرایط تحریم موفق عمل کرده‌ایم

معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) با اعلام اینکه با وجود تمام محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، بخش معدن ایران با برنامه‌ریزی های خوبی که داشته موفق عمل کرده است، گفت: در سال گذشته علاوه بر تامین نیاز داخل، ٨.۵ میلیارد دلار صادرات مواد معدنی و صنایع معدنی داشته‌ایم.
رضا اردکانیان؛

آغاز رسمی حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور

طرح ملی قبض سبز امروز توسط وزیر نیرو رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد.
صفحه  از ۱۲۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها