سپرده‌های قانونی تعدیل شد؛

ریزش پول بانک‌ها از برج لاجوردی

در حال حاضر تا ۱۲۷ هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها بابت سپرده‌گذاری قانونی در بانک مرکزی بلوکه شده است. گرچه حجم هنگفتی را دربرمی‌گیرد اما در مجموع با سیاست آزادسازی این منابع از سرعت انباشت آن کمتر شده و در مسیر تعدیل قرار گرفته است.

مجوز مجلس به دولت برای انتشار ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب بندی از لایحه بودجه به دولت اجازه دادند ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند.
خالصی ازسازمان برنامه و بودجه؛

بانک مرکزی رقیب مرکز آمار در حوزه آمارهای اقتصادی است

رئیس امور اقتصاد مقاومتی شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه گفت: هم اکنون بانک مرکزی به عنوان رقیبی برای مرکز آمار در حوزه آمارهای اقتصادی فعالیت می‌کند اما در خصوص استانداردسازی آمارها مرکز آمار ایران باید نقش اصلی را ایفا کند.
طناب‌کشی برای تعرفه‌ها؛

تجارت خارجی در سال آینده به چه سمت می‌رود؟

سیاست جدید تجاری در سال 96 حکایت از اختلاف دولت و بخش‌خصوصی درباره تعرفه‌ها دارد. اگرچه همه کشورها دارای نظام تعرفه‌ای هستند، اما بین کشورها در اعداد و ارقام آن تفاوت‌هایی وجود دارد.

دلایل ناکامی سیاست‌های پولی دو سال اخیر

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های 92 و 93 پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال 94 و 95 شرایط تغییر کرد.
طیب نیا:

تنها ۹ درصد سرمایه گذاری خارجی مصوب جذب شده است/ وابستگی دولت به نفت ضعف است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ۱۱ میلیارد دلار طرح سرمایه گذاری تصویب شده است، گفت:‌ از این میزان بیش از یک میلیارد دلار جذب شده است.
معاون رئیس‌جمهور اعلام کرد؛

قانون انتزاع اصناف را از هم پاشید/ تصمیمی برای تغییر قانون نداریم

معاون اجرایی رئیس‌جمهور معتقد است با اجرای قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی تنظیم بازار این محصولات با مشکل مواجه شده و اصناف از هم پاشید که البته دولت تصمیمی برای تغییر این قانون ندارد و برای هماهنگی بیشتر وزارتخانه‌های صنعت، معدن، تجارت و جهاد کشاورزی اقداماتی در دستور کار قرار گرفته است.
روزنامه عصر اقتصاد :

رییس بی‌اطلاع صادراتچی‌ها

سیف‌الله یزدانی مدیرمسئول روزنامه عصر اقتصاد در سرمقاله این روزنامه نوشت: ما در گذشته هم گفتیم که اختیار بخش خصوصی در دست افراد سوداگری است.
کارهای نمایشی و تحولات خارجی؛

بخش خصوصی مبهوت، اتاق‌های بازرگانی منفعل

کاش به جای کارهای نمایشی چند پژوهش کارساز درباره تحولات خارجی انجام می‌شد
فرمول نجات از تله فقر:

تجربه ترکیه در حمایت‌های اجتماعی بررسی شد

اصابت برنامه‌های حمایت اجتماعی به گروه هدف یکی از مهم‌ترین چالش‌های مسیر پشتیبانی از اقشار آسیب‌پذیر است. چالشی که ایران نیز با آن دست به گریبان است.
گزارش عملکرد وزارت اقتصاد؛

هوشمندسازی عملیات مالی دولت در ۳ گام

وزارت اقتصاد دولت یازدهم در 3 گام به اجرایی کردن شفافیت عملیات مالی دولت مبادرت ورزید و از طریق معاونت نظارت مالی و خزانه‌داری کل کشور اقدامات مهمی را جهت شفاف‌کردن عملیات مالی دولت وارد فاز اجرایی کرد.
کاهش موجودی صندوق توسعه در طی سال گذشته؛

موجودی صندوق توسعه ملی ۸ میلیارد دلار کم شد + جدول

در حالی طی سال گذشته ۶ میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار از محل درآمد نفت به صندوق توسعه ملی واریز شد که در این سال ۱۴ میلیارد و ۶۴۵ میلیون دلار از موجودی این صندوق مصرف شده که از کاهش ۸ میلیارد دلاری موجودی صندوق حکایت دارد.
چگونگی مصرف خطوط اعتباری؟؟

گزارش از چگونگی مصرف خطوط اعتباری بانک مرکزی در دولت یازدهم

بانک مرکزی اعلام کرده از منابع اعتباری خود که از آن به عنوان ورود پول پرقدرت در اقتصاد یاد می شود، در دولت یازدهم برای رونق بخشی به تولید و تقویت رشد اقتصادی استفاده کرده است.
آمار اعلامی وزارت صنعت؛

محدوده های سرمایه‌گذاری خارجی ها

لیست طرح‌های صنعتی، معدنی و تجاری مصوب در سه فصل سال جاری از تصویب 52 طرح با سرمایه بالغ بر 9/ 4 میلیارد دلار از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی حکایت دارد.
پیش‌رونق، فصل بعدی خروج از رکود؛

آن‌چه اتفاق افتاده، به روايت اقتصاددانان ورود به دوران پيش‌رونق است

مهترین پیام مثبت شدن نرخ رشداقتصادی این است که روند بهبود اقتصاد آغاز شده ، اما تا رسیدن به رونق اقتصادی ، فاصله زیادی وجود دارد.
دو تجربه از استقلال بانک مرکزی؛

فرمول اقتصادی رضایت سیاسی

استقلال بانک مرکزی، به‌عنوان یک اصل مهم سیاست‌های پولی، در تمام اقتصادهای پیشرفته پذیرفته شده است. اما برخی از سیاستمداران با اتکا به این رویکرد که می‌توان برای تحقق اهداف کوتاه‌مدت، درجه استقلال بانک مرکزی را کاهش داد، در مواقعی برای این اصل استثنا قائل شدند.
امنیت روانی در رشد اقتصادی تاثیرگذار است؛

اگر تدبیر دولت نبود، مانند ونزوئلا تورم ۵۰۰ درصد داشتیم

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفت: یکی از دلایل اصلی رشد اقتصادی امروز به خاطر فروش بالای نفت بوده است اما امنیت روانی در فضای اقتصادی کشور نیز در این بین بسیار حائز اهمیت بوده است.
هفت طلبکار بزرگ دولت؛

بدهی ۷۰۰هزار میلیاردی دولت به کیست؟

فهرست ۷ طلبکار بزرگ دولت که ۷۰۰هزار میلیارد تومان از دولت و شرکتهای دولتی طلبکارند، مشخص شد.
نمودار رشد مخارج مصرفی دولت ها؛

رشد مخارج مصرفی در کدام دولت منفی شد؟

نمودار رشد مخارج مصرفی دولت ها از سال ۸۰ تا ۹۳ به قیمت های ثابت سال ۸۳ بر اساس نماگرهای اقتصادی بانک مرکزی منتشر شد.
در حاشیه جلسه هیات دولت؛

توصیه وزیر امور اقتصادی و دارایی به رسانه‌ها چیست؟

از وزارت اقتصاد ،علی طیب نیا در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران افزود: فکر می کنم همکارانم در مجموعه دولت، اشتیاقی برای ماندن در مسئولیت هایشان را ندارند اما آنچه باعث شد در سال 92 این مسئولیت را بپذیریم و در معرض تهمت ها، فشارها و حملات قرار گیریم، شرایط خاص کشور بود .
صفحه  از ۱۷
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1395 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها