وزیر اقتصاد خبر داد:

اعلام ۱۰۰ اقدام برجسته اقتصادی دولت در ۱۰۰ روز آینده

وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات انجام شده در این وزارتخانه در خصوص ایجاد شفافیت، بهبود محیط کسب و کار و تامین منابع پایدار مالی گفت: در طی ۱۰۰ روز آینده ۱۰۰ عملکرد برجسته دولت برای مردم اعلام خواهد شد.
طیب نیا:

دولت حدود ٧٠٠ هزار میلیارد تومان بدهی دارد

علی طیب نیا رقم بدهی دولت را بین ٦٠٠ تا ٧٠٠ هزار میلیارد تومان اعلام کرد
پرداخت ۲۶ درصد بودجه عمرانی در ۸ ماه؛

سقوط آزاد تراز عملیاتی بودجه در رکود اقتصادی

براساس آمار 26 درصد از بودجه‌ عمرانی در 8 ماهه امسال پرداخت و تراز عملیاتی بودجه به دلیل کاهش درآمدها منفی‌تر شد.
بهادر احرامیان:

تا ابد نمی‌توان به رشد اقتصادی ناشی از درآمد نفتی تکیه کرد

زمانی که بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی رشد می‌کنند نقدینگی ایجاد می‌کنند که به اقتصاد تزریق می‌شود. این مسئله باعث می‌شود که باقی بخش‌های اقتصاد به حرکت درآیند...
بانک جهانی گزارش داد؛

رشد ۵.۲ درصدی،رهاورد ۲۰۱۷ برای ایران/اقتصاد،امسال ۴.۶درصد رشد کرد

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود علاوه بر اینکه رشد اقتصادی سال ۲۰۱۶ میلادی ایران را ۴.۶ درصد برآورد کرده، بر این باور است که رشد سال ۲۰۱۷ ایران، ۵.۲ درصد خواهد بود.
بیم و امیدها به آینده اقتصاد ایران؛

کاهش 27 درصدی تشکیل سرمایه در 4 سال اخیر

با وجود عملکرد مثبت بخش های کشاورزی و خدمات، سهم عمده نفت در رشد اقتصادی شش ماهه اول امسال، کاهش شدید 26.7 درصدی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در 4 سال اخیر و رشد منفی بخش معدن نگرانی‌ها را نسبت به آینده اقتصاد ایران بیشتر می‌کند.
مختصات بانکداری ایران چه تغییری می‌کند؟

بانک‌ها پس از تغییر فصل

سیاست‌گذاران اقتصادی در سال‌های اخیر همواره بر ضرورت اصلاح نظام بانکی تاکید کرده‌اند. ضرورت ترمیم ساختار نظام بانکی از نگاه صاحب‌نظران اقتصادی تا حدی است که برخی از کارشناسان این الزام را همتراز با «برجام» در حوزه سیاست خارجی دانسته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نظام‌های توسعه‌یافته مالی صرف‌‌نظر از شیوه بانکداری به‌کارگرفته‌شده در شبکه بانکی، دارای ویژگی‌های یکسانی هستند. در یک نظام مالی توسعه‌یافته «کارآیی» در تخصیص منابع مالی، «شفافیت» و «سلامت»، بر منافع کوتاه‌مدت ترجیح‌ داده می‌شود. امری که در نهایت ضمن کاهش سوءاستفاده از نظام بانکی، از ثبات و پایداری رشد اقتصادی نیز پشتیبانی خواهد کرد. ازآنجاکه عمده تمرکز ادبیات موجود در زمینه اصلاح نظام بانکی بر ترسیم دستورالعمل اصلاحی قرار گرفته است، «دنیای اقتصاد» در این گزارش تلاش کرده علاوه‌بر بررسی نقشه پیش‌رو برای اصلاح نظام بانکی کشور، چشم‌انداز نظام بانکی پس از دوران اصلاح را نیز به تصویر بکشد. این گزارش ضمن جست‌وجوی آدرس شبکه بانکی توسعه‌یافته، مهم‌ترین پیامدهای توسعه در شبکه بانکی را نیز به تصویر کشیده است.

رشد اقتصادی ٦.٥ درصد شد

محصول ناخالص داخلی در شش ماهه نخست سال جاری به رقم ۳۳۱۸۶۱ میلیارد ریال با نفت و ۳۱۶۳۳۴ میلیارد ریال بدون احتساب نفت رسیده که حاکی از رشد ٦.٥ درصدی محصول ناخالص داخلی است.
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی:

حمایت‌ دولت از صادرات در حد حرف است/دلایل عدم تحقق رشد صادرات غیرنفتی

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی با اشاره به تحقق نیافتن حمایت از صادرات دولت گفت: نبود نرخ واقعی ارز و ثبات در روند طبیعی نرخ ارز، دو نرخی بودن ارز از موانع جدی در رشد صادرات به شمار می‌رود.
پیشنهادات دولت برای یک میلیون شغل؟

نتیجه اعزام نیروی کار به خارج،انتقال دانش وتکنولوژی است

یک کارشناس بازار کار، سه پیشنهاد به دولت برای ایجاد یک میلیون شغل در سال ارائه داد.
گزارش از نتایج دومین بسته رونق اقتصادی؛

بسته‌ای که به‌جای اقتصاد، "دعوا" را رونق داد

در یک‌سالگی بسته اول خروج از رکود و پس از انتشار نامه انتقادی ۴ وزیر به رئیس‌جمهور، دولت دومین بسته را رونمایی کرد تا رونق به تولید برگردد، ولی نتیجه این بسته فقط خالی‌شدن انبار ۱۰۰هزارتایی خودروسازان و بروز اختلاف بین بانک مرکزی و وزارت صنعت بود.
حساب و کتاب دولت یازدهم؛

کسی در دولت نمی داند تعداد آیتم دارایی های دولت چقدر است!!!

وزیر اقتصاد و دارایی هفته گذشته در مراسم رونمایی از نقشه ملی استعلامات مجوزهای کشور گفت: "متاسفانه کسی در دولت نمی داند تعداد آیتم دارایی های دولت چقدر است. هنوز حتی این دارایی ها احصاء نشده است، چه رسد به اینکه این دارایی ها را مدیریت کرد."
طیب‌نیا:

رشد اقتصادی تابستان ۹.۲ درصد بود / از وضع معیشت مردم راضی نیستیم

وزیر امور اقتصاد ودارایی با تأکید بر اینکه دولت از وضعیت معیشت مردم رضایت ندارد، گفت: رشد اقتصادی تابستان ۹.۲ درصد بوده که البته دولت به دنبال تداوم و استمرار این رقم در فصول آتی است.
سوال پور ابراهیمی از بانک مرکزی ؛

بانک مرکزی بدون محاسبه رشد ۹۴ چطور نرخ رشد ۹۵ را محاسبه کرد؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نرخ رشد ۴.۵ درصد بدون نفت بعید است، گفت: سوالی که وجود دارد این است که بانک مرکزی نرخ رشد را نسبت به کدام معیار اعلام کرده است.
هیئت علمی دانشگاه امام صادق:

بانک مرکزی اهتمامی به اجرای "بانکداری اسلامی" ندارد

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) گفت: بانک مرکزی اهتمامی به قانون بانکداری بدون ربا نداشته که براساس این قانون عملیات بانکی اسلامی را تصویب کند و ضعف این موضوع از آن‌جایی است که مسئولان نظام اقتصادی به الگوی غربی و بانکداری ربوی غربی اعتقاد دارند.
مطالبات معوق و اعتراضات صنفی؛

مردانی که برای "یک لقمه نان" باید هر روز تجمع کنند

این روزها از گوشه و کنار کشور اخباری مبنی بر اخراج، عدم پرداخت مطالبات، و تجمعات کارگری به گوش می‌رسد که این امر باعث افزایش خطرناک آمار بیکاری در کشور شده است.
وزارت صنعت ، معدن و تجارت در جوابیه ای اعلام کرد:

طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی برای حمایت از تولید داخل است

طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی جهت حمایت از تولید داخل، خروج واحدهای تولیدی از رکود از طریق تحریک کنترل شده تقاضا، مطرح گردید
علی طیب نیا:

پرداخت بدهی پیمانکاران دولت، اولویت اصلی وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: پرداخت بدهی پیمانکاران دولت در سر رسید اسناد خزانه، اولویت اصلی وزارت اقتصاد است.
عدم تطابق آمارهای اقتصادی با واقعیات:

10 دلیل در رد رشد اقتصادی 7.4 درصدی

همانند گذشته جزئیات دقیق محاسبات شاخص‌های اقتصادی اعلام نمی‌گردد. با این اوصاف، دیگر اعتمادی به اعداد و ارقام اعلام‌شده توسط نهادهای رسمی وجود ندارد، اما رشد اقتصادی 7/4 درصدی در شش ماهه‌ی اول 1395 آماری فوق‌العاده عجیب است که در ادامه به اشکالات وارده بر این نرخ خواهیم پرداخت
دستیابی به رشد بالای 5 درصد شدنی است؛

دلار 4000 تومانی با تئوری‌های اقتصادی سازگار نیست

اقتصاددان و استاد دانشگاه علامه طباطبایی، دسترسی به رشدهای اقتصادی بیش از 5 درصد را در کشور کاملا ممکن دانست.
صفحه  از ۱۶
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1395 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها