سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پشت‌پرده همراهی دولت با افزایش قیمت دلار؛

ماجرای خروج ۱۴۰ هزار میلیارد تومان از کشور چیست؟

طی روزهای گذشته رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس خبر خروج ۳۰ میلیارد دلار از کشور طی ماه‌های پایانی سال۹۶ را داد که نیاز به توضیح بیشتر در این خصوص ازسوی بانک مرکزی وجود دارد.
یک کارشناس بانکی:

عربستان و ترکیه، پشت پرده کمبود دلار

عضو هیات علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بحران ارزی به وجود آمده در فرودین ماه را ناشی از کمبود اسکناس دلار دانست، افزود: در گذشته اسکناس دلار از عربستان و پس از آن از ترکیه تامین می‌شد اما اکنون به دلایل مختلف هیچ کدام از این دو کشور دلار مورد نیاز ایران را تامین نمی‌کنند.
لطف‌علی بخشی تشریح کرد؛

چگونه نرخ ۴۲۰۰ تومان در اقتصاد حفظ می‌شود؟

لطف‌علی بخشی: باید تلاش کنیم نوسانات غیرمعقول روی قیمت‌های داخلی اثر نگذارد.

کاهش ۳۰ درصدی ارزش ارزهای دیجیتالی در یک ماه

با افزایش سختگیری‌های جهانی برروی ارزهای مجازی، این نوع ارز در ماه مارس ۲۹.۲ درصد از ارزش خود را از دست داد.
در آشفته بازار ارز؛

چه کسب‌وکارهایی از افزایش قیمت دلار سود بردند؟

گرچه در دید عموم و کارشناسان، سودگران و دلالان بیشترین سود را از افزایش نرخ ارز در آشفتگی بازار نصیب خود کردند اما باید گفت که در این میان برخی فعالیت‌های اقتصادی قانونی و تولیدی هم از افزایش نرخ دلار استقبال کردند و حتی نرخ منصفانه برای دلار را بیشتر از نرخ اعلام شده از سوی دولت گذاشتند.
دکتر محمدمهدی بهکیش مطرح کرد؛

چند نکته قابل‌تامل ارزی

دولت در چند روز گذشته تصمیماتی در زمینه ارز گرفته که براساس اطلاعاتی که مطرح شده، ‌توجیه آنها ساده به‌نظر نمی‌رسد. با مرور سریعی در تاریخ اقتصادی چند دهه گذشته اعم از قبل یا بعد از انقلاب نمی‌توان مورد موفقیت‌آمیزی یافت که دولت بتواند توزیع ارز را به‌صورت کامل در دست گیرد.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی:

جایگزینی یورو تک قطبی بودن دلار را می‌شکند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: جایگزینی یورو، تک قطبی بودن دلار را می‌شکند و می‌تواند مبنای خوبی برای مراودات اقتصادی و معاملات بین المللی باشد.
هر سکه بهار آزادی 1 میلیون و 336 هزار تومان!

ارزش واقعی سکه چقدر است؟

نگاهی به قیمت سکه‌های پیش‌فروش‌شده ازسوی بانک مرکزی نشان می‌دهد یا دلار از نظر بانک مرکزی چهار‌هزار و ٢٠٠ تومان نیست یا قیمت طلا از نظر بانک مرکزی با قیمت جهانی آن تفاوت دارد.
واکنش بانک مرکزی روسیه به سقوط هفته گذشته روبل؛

سرمشق روسی در نوسان ارزی

روسیه هفته گذشته یک شوک ارزی جدید را تجربه کرد. نرخ برابری دلار به روبل در کمتر از ۷۲ ساعت از ۵۸ به ۶۵ رسید. تضعیف نزدیک به ۱۲ درصدی پول ملی روسیه نسبت به دلار آمریکا تحت‌تاثیر ریسک‌های سیاسی و تنش‌های ژئوپلیتیک رخ داد. عمق شوک ارزی هفته قبل با توجه به بی‌سابقه بودن این میزان تضعیف روبل در برابر دلار از سال ۱۹۹۹ میلادی محرز می‌شود.
خوانساری مطرح کرد؛

نیاز کشور به گفتمان ارزی

نوسان اخیر در بازار ارز و به تبع آن افزایش قیمت دلار و حواشی سیاسی و اجتماعی که پس از آن رخ داد، باز هم ضرورت توجه به موضوع «تعیین تکلیف نرخ ارز» در اقتصاد ایران را مطرح کرد. متاسفانه طی سال‌های گذشته هیچ‌گاه گفتمان دقیق اقتصادی در مورد نرخ ارز صورت نپذیرفته ‌است و در اکثر مواقع این نرخ ارز بوده که سیاست‌های اقتصادی کشور را جهت داده است.
معاون اول رئیس جمهوری:

ارزش سرمایه و دارایی‌های مردم حفظ خواهد شد

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی مسائل ارزی کشور اظهار داشت: حفظ ذخایر و منابع بانک مرکزی به‌عنوان پس‌انداز ملی از اولویت‌های دولت است که با اجرای سیاست‌های ارزی اتخاذ شده این مقصود حاصل خواهد شد.
در نشست فدراسیون واردات؛

دو نگاه واردکنندگان به تصمیم ارزی

نزدیک به یک هفته از انتشار دستورالعمل‌های متعدد ارزی می‌گذرد و فدراسیون واردات در اولین نشست، تصمیم‌های ارزی اخیر را تحلیل کرد. در این‌باره دو نگاه وجود دارد؛ نخست انتقاد به مقررات تامین ارز برای ۳۳ اولویت بود؛ چراکه معلوم نیست ارزیابی‌ها را چه‌کسی انجام می‌دهد و تاییدیه‌ها برای گروه‌های دارای اولویت ازسوی چه کسانی صادر می‌شود. دومین نگاه، رضایت واردکنندگان از رویه فعلی را نشان می‌دهد.
درباره "گرام"چه می‌دانید؟

تلگرام بلای جان اقتصاد ایران +فیلم

پیام رسان تلگرام چندی پیش ارز دیجیتالی خود را با نام "گرام" عرضه کرد؛ موضوعی که می‌تواند اقتصاد ایران را به نابودی بکشاند.
بلاتکلیفی خریداران؛

توقف پیش فروش یک ماهه سکه/ احتمال ورود به بورس کالا

در اقدامی غیرقابل پیش بینی بانک مرکزی دست به توقف پیش فروش یک ماهه سکه زد.
شمشیر دو لبه افزایش نرخ ارز؛

چگونه نرخ دلار با آمار صادرات بازی می کند؟

یکی از موضوعات مهمی که پس از کاهش ارزش پول ملی در برابر ارز مطرح می شود ، تاثیر این پدیده بر میزان صادرات کشور است .
تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن؛

مسئله پیچیده بحران ارزی و ناکارآمدی راه حل‌های بسیط

تک نرخی کردن دلار و عرضه دولتی آن به قیمت ۴۲۰۰ تومان آخرین نمونه از تلاش برای حل مشکلات پیچیده چند بعدی از طریق برگزیدن راه حل‌های تک بعدی بسیط است.
تحولات بازار دلار ؛

مثلث نوسان‌ساز ارزی

روز گذشته بازار ارز در مقایسه با روز پیشین کم‌التهاب‌تر بود. موج دوم نوسان سطوح قیمت در حالی در برخی از بازه‌های زمانی منجر به عبور متغیر ارزی از سطح ۶ هزار تومان شد که از زاویه‌های مختلفی به منشأ آن پرداخته شد.
در میزگرد تجارت فردا بررسی شد؛

پل ارتباطی بازار پول و ارز

کارشناسان معتقدند در سال‌های گذشته بانک مرکزی از دو ابزار تغییر نرخ سود بانکی و تزریق ارز، برای کنترل نرخ ارز استفاده کرده است؛ اما می‌توان با بهره‌گیری از روش‌های نوین شرایط مطلوب را در بازارها ایجاد کرد و در این خصوص می‌توان از توسعه بازار بدهی بهره جست. همچنین به اعتقاد این کارشناسان، تعدیل تدریجی نرخ ارز باعث می‌شود نیازی به فشار بر منابع بانکی برای کنترل این بازار وجود نداشته باشد و اصلاحات بانک‌ها، مستقل از شرایط بازار ارز صورت گیرد.
«عباس شاکری» هشدار داد؛

تورم نرخ ارز:گرفتار مارپيچ ارز-تورم شديم

برای واژگون‌کردن پایه‌های موجود جامعه هیچ وسیله‌ای مکارانه‌تر و اطمینان‌بخش‌تر و بهتر از خراب‌کردن و بی‌اعتبارکردن ارزش پول رایج آن کشور نیست. این فرایند همه نیروهای نهانی قانون اقتصادی را در جهت انهدام و ویرانی به کار می‌گیرد و آن را به‌صورتی عملی می‌کند که یک نفر از یک ‌میلیون قادر به تشخیص آن نیست»(جان مینارد کینز). در جریان تلاطم‌های اخیر بازار ارز، دولت تصمیم به یکسان‌سازی نرخ گرفت، اما این سیاست از دیدگاه بسیاری از تحلیلگران نمی‌تواند در شرایط فعلی توفیق داشته باشد.
بازار سکه و طلا ؛

انباشت بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان طلا با هدف کسب سود از سوداگری

بررسی ها نشان می دهد بیش از ۳۰ هزارمیلیارد تومان طلا توسط سوداگران با انگیزه حفظ و کسب ثروت بدون ایجاد ارزش افزوده، نگهداری می شود. این درحالیست که کسب سود از این مسیر، هیچ هزینه و مالیاتی ندارد و در مقابل، تولیدکنندگان علاوه بر موانع متعدد فضای کسب و کار، ۲۵ درصد از سود خود را نیز به صورت مالیات به دولت پرداخت می کنند.
صفحه  از ۴۶
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها