سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
لزوم سیاستگذاری صحیح و فوری در بخش مسکن ؛

پیش بینی آینده بازار مسکن در سال ۹۷

تعدد بازیگران، سیاست های دولت های مختلف، تغییرات نرخ تورم، فراز و فرود نرخ بهره بانکی، بازارهای جایگزین سرمایه گذاری (همچون بانکها، بورس، طلا و دلار)، خط مشی های حمایت بانک ها در تزریق پول و وام به بخش مسکن، روند هرم جمعیت و ازدواج و تقاضای مسکن، و دهها عامل دیگر از مواردی هستند که پیش بینی آینده بازار مسکن را همیشه غامض و حتی ناممکن کرده اند.
دبیرکانون انبوه سازان ایران عنوان کرد؛

رشد بهای مسکن به معنای رونق در این بازار نیست

رشد بهای مسکن به معنای رونق در این بازار نیست دبیر کانون انبوه سازان ایران نیاز سالیانه مسکن در کشور را یک میلیون واحد و تولیدات بخش خصوصی در سال گذشته را حدود 500 هزار واحد مسکونی اعلام و تاکید کرد: رشد بهای مسکن و افزایش معاملات در بازار شاخصه خوبی برای رونق در این بازار نیست.
وام مسکن؛

90 میلیون وام مسکن چقدر برای مشتری تمام می شود؟

با توجه به اینکه خریدار برای استفاده از اوراق مسکن باید حدود 12 میلیون تومانی هزینه کند، استفاده از وام 90 میلیونی مسکن از محل اوراق بالغ بر 200 میلیون تومان برای فرد هزینه دارد.
معاون آخوندی:

مردم از مسکن مهر استقبال نکردند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مردم از مسکن مهر استقبال نکردند از تحت فشار مالی قرار داشتن مسکن مهر پردیس خبر داد و گفت:‌ برای اتمام مسکن مهر پردیس ۲۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.
رونق ساخت‌وساز در دو جبهه؛

رکورد چهار ساله رشد سرمایه‌گذاری ساختمانی به ثبت رسید

سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در سال ۹۶، به لحاظ نرخ رشد مثبت، رکورد زد. سال گذشته حجم کل سرمایه‌گذاری در بازار ساخت‌و‌سازهای شهری ۱۵ درصد افزایش یافت که این میزان رشد از سال ۹۲ تاکنون بی‌سابقه بوده است. جزئیات کارنامه سرمایه‌گذاری فعالان ساختمانی نشان می‌دهد رونق در دو جبهه «شروع پروژه‌های جدید» و «تکمیل ساختمان‌های نیمه‌کاره» شکل گرفته که البته میزان رشد در جبهه دوم بیشتر بوده است. سال گذشته قیمت تمام شده ساخت‌و‌ساز از محل رشد دو شاخص افزایش یافت.
تنظیم اداری اجاره‌بها کلید می‌خورد؟؛

طرح دولت برای کنترل اجاره

دو پیشنهاد برای کنترل اجاره‌بهای مسکن، آماده تصویب است. بسته پیشنهادی برای بازار اجاره تهران بر تمدید یکساله قراردادهای سال ۹۶ و افزایشی معادل نرخ تورم پایه‌ریزی شده است. طی ماه‌های اخیر اجاره‌بها در برخی مناطق تهران بیش از ۲۰ تا ۳۰ درصد رشد داشته است. دولت‌ها در غالب کشورها با مشوق‌های عرضه انبوه مسکن اجاره‌ای باعث شکل‌گیری شرکت‌های اجاره‌داری شده‌اند؛ به‌طوری‌که فرمول‌ «رشد اجاره‌بها متناسب با تورم» از این طریق و با سه پیش‌شرط پیاده می‌شود.
حمید یاری - پژوهشگر اقتصادی طی یادداشتی عنوان کرد؛

سمت و سوی قیمت مسکن

اقتصاد کشور در حال‌حاضر دچار نوسانات بالایی است که برخی به دلایل مشکلات سیاسی تحمیل شده و برخی به دلیل سرباز کردن مشکلات نهفته گذشته به‌وجود آمده است. این نااطمینانی‌ها باعث شده هرگونه پیش‌بینی آینده ناممکن بوده، یا با واریانس بالایی همراه باشد. بازار مسکن نیز تابع شرایط فوق بوده و به نظر نمی‌رسد این اتفاقات به دلیل شرایط سیکلی داخل بازار مسکن به‌وجود آمده باشد. اما با توجه به شرایط فعلی بازار مسکن و مدنظر قراردادن سناریوهای مختلف سعی خواهد شد نگاهی داشته باشیم بر شرایط آتی این بازار.
پادزهر ترس خانه اولی‌ها؛

راه استعلام ثبتی آپارتمان‌ها قبل از خرید چیست؟

ترس تازه‌واردها در بازار معاملات مسکن، از یک مسیر قابل رفع است. خانه‌اولی‌ها طی ماه‌های اخیر بعد از انتخاب نهایی آپارتمان با دست‌کم سه ابهام حقوقی و ثبتی درباره ملک مورد نظر مواجه شده‌اند که عدم‌اطلاع درباره نحوه دریافت پاسخ روشن، بعضا باعث توقف آنها در فرآیند انجام معامله شده است. این گروه و البته سایر متقاضیان خرید ملک در غیاب سامانه‌های استعلام لحظه‌ای سلامت حقوقی املاک، می‌توانند صحت و سقم اسناد و مدارک ملک پیشنهادی و همچنین مالک فروشنده را از طریق مراجعه به دفاتر اسناد رسمی راستی‌آزمایی کنند.
مسکن اجتماعی یا شوی تبلیغاتی؟! ؛

مُسکن های وزیر درد مَسکن را آرام نکرد

با اینکه دولت در ابتدای روی کار آمدن خود طرح مسکن اجتماعی را مطرح کرده اما تاکنون در اجرای آن هیچ گامی برنداشته است.
تقلای مستأجران در باتلاق اجاره‌؛

احتمال حاشیه‌نشینی دهک‌های پایین

گزارش های میدانی از بازار اجاره مسکن نشان می دهد در پی افزایش لجام گسیخته اجاره بها در سطح شهر تهران، اقشار متوسط نیز به تدریج به جمع حاشیه نشینان پایتخت افزوده می شوند.
حسام عقبايي گزارش کرد؛

رشد 1000 درصدي قيمت مسکن در 20 سال

نائب رئيس اول اتحاديه مشاورين املاک از رشد نامتعارف قيمت مسکن خبر داد و افزود: رشد نامتعارف و حباب گونه، بازار را وارد رکود خواهد کرد.
موسی الرضا ثروتی عنوان کرد؛

اقساط دریافتی مسکن مهر را هم از مسکن مهر دریغ کردند

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه اقساط دریافتی مردم از وامهای مسکن مهر در حوزه مسکن خرج نمی‌شود و به نقدینگی در کشور دامن می‌زند گفت: در حالی که مردم به دنبال تهیه مسکن هستند بانکها به دنبال سفته بازی و دلال بازی‌اند.
الگوی احیای وام ساخت؛

قطع ارتباط ساخت‌و‌سازهای تهران با تسهیلات بانکی

ارتباط ساخت‌و‌سازهای مسکونی تهران با تسهیلات بانکی، تقریبا قطع است و سازنده‌های پایتخت به پنج دلیل ترجیح می‌دهند از مسیری غیر از دریافت وام، پروژه‌ها را تامین مالی کنند. سهم پروژه‌های ساختمانی استان تهران از وام‌های پرداختی در ماه‌های اخیر، کمتر از دو درصد بوده؛ درحالی‌که حجم استفاده از وام ساخت در برخی استان‌ها چندین برابر تهران است. تعلق نگرفتن وام به پروسه خرید زمین، مهم‌ترین علت عدم استقبال سازنده‌های تهرانی از وام است. الگوی تامین مالی مسکن در سه کشور می‌تواند وام ساخت را احیا کند.
وقت تصمیم‌گیری‌های جدید برای مسکن؛

آیا بازار مسکن از رکود خارج خواهد شد؟

تاریخ مصرف سیاست‌هایی که حدود دو سال پیش برای تحرک‌بخشی به بازار مسکن جهت خروج از رکود عمیق تصویب شد و اجرا درآمد، در حال حاضر به پایان رسیده و وقت تصمیمات جدید است.
آدرس‌دهی غلط در بازار مسکن؛

اجاره‌داری حرفه‌ای گره‌ها راخواهدگشود؟

کارشناسان بازار مسکن معتقدند ترویج اجاره داری حرفه ای مسکن هیچ نقشی در کاهش قیمت مسکن نداشته و دولت به جای کاهش قیمت؛ افزایش عرضه را با تشویق به عرضه خانه خالی پیش می کشد.
واقعیت بازار مسکن یا آمار سازی دولتی؟

وقتی وزارت مسکن اطلاعات غلط به مردم می‌دهد

زمانی که فرد قصد خرید یا اجاره مسکن (آپارتمان) را دارد بالافاصله به آمارها (خرید و فروش) و قیمت‌های ملک در مناطق مختلف مراجعه می‌کند؛ البته قبل از اینکه آمار بازار مسکن نیاز خریدار و یا مستاجران (برای انتخاب) قرار گیرد، برای تصمیم سازان و تصمیم گیران نقش بسزایی دارد و حتی اهل این بازار و کارشناسان هم برای تحلیل و پیش بینی بازار مسکن از میزان خرید و فروش و قیمت‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرد، استفاده می کنند تا برآیندی به جامعه ارائه دهند.
بازار مسکن؛

وظیفه دولت در بازار مسکن

نگاهی بلندمدت به سیاست‌های مداخله قیمتی دولت در بازار خرید یا اجاره مسکن، حاکی از آن است که این سیاست‌ها، پس از مدتی به ضد خود تبدیل شده و باعث شکل‎گیری یک سیکل با ماهیت باخت- باخت میان سمت عرضه و تقاضا می‌شود.
100 هزار واحد فاقد متقاضی در کشور؛

گرانی بازار،مسکن‌مهر را پرطرفدار کرد

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر با بیان اینکه 100 هزار واحد فاقد متقاضی در مساکن مهر سراسر کشور وجود دارد که گرانی‌های اخیر باعث شده مردم از خرید این واحدها استقبال کنند،‌ گفت: فعلا در برابر افزایش قیمت نهایی مسکن مهر برای تحویل به متقاضیان مقاومت کرده‌ایم.
اجاره نشینی از هاشمی تا روحانی؛

شاخص اجاره بها در چهار دولت گذشته

روند شاخص اجاره‌بها در چهار دولت گذشته ایران نشان می‌دهد نرخ اجاره‌بها در دولت نخست حسن روحانی همپای نرخ تورم بوده است.
ساخت و ساز خانه دوباره رونق می‌گیرد؟

نشانه‌هایی از نیاز بازار مسکن به خانه‌های ارزان و کوچک | نیمی از معاملات در خانه‌های زیر ۸۰ متر

نکته‌ای که در رابطه با بهم خوردن نسبت عرضه و تقاضا در بازار مسکن مطرح است، عطش این بازار برای خانه‌های ارزان و کوچک است. بررسی معاملات مسکن در بهار ۹۷ نشان می‌دهد بیش از ۷۶ درصد از معاملات مسکن در زمانی که هجوم تقاضا رخ داده بود، مربوط به خانه‌های زیر ۱۰۰ متر و بیش از ۵۷ درصد از معاملات مربوط به خانه‌های زیر ۸۰ متر بوده است.
صفحه  از ۴۴
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها