گزارش از بحران نظام بانکی؛

تلخی واقعیت وصول مطالبات معوق/پولی در کار نیست که وصول شود!

وصول مطالبات معوق با فرمان اجرایی ولی الله سیف، کلید خورده است، اما از ۸۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی خلق‌شده در ۴ سال گذشته، بخش اصلی آن اساسا وارد اقتصاد نشده که اکنون قابل تسویه باشد.
سرگردانی سپرده‌گذاران؛

بی‌تدبیری دولت در ساماندهی مؤسسات اعتباری

نتیجه برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌ها و ساعت‌ها جلسات مسؤولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار در دولت یازدهم برای ساماندهی تعاونی‌ها و موسسات اعتباری فقط یک چیز بوده است: سرگردانی سپرده‌گذاران!
ساماندهی 3 سال گذشته در عرصه نظام بانکی و امور مالیاتی :

گام های ضدفساد دولت برای تحقق شفاف سازی اقتصاد

پیرمرد سبدی چرخدار را در دست گرفته و در مقابل میز قاضی ایستاده است. او پرونده‌هایی قطور را دانه دانه از درون سبد فلزی بیرون می‌کشد و روی میز می‌چیند.
روایت عضو کمیسیون برنامه از اقدام غیرقانونی 3 بانک مشهور؛

برداشت مطالبات بانک‌ها از حساب یارانه‌ای افراد نیازمند!

به گفته یک نماینده مجلس، سه بانک بزرگ دولتی دراقدامی غیرقانونی، مطالبات خود از بدهکاران خرد بانکی را از محل یارانه این افراد تسویه می‌کنند.
ابراهیم جمیلی:

با سرمایه‌گذار خارجی عکس می‌گیرند و می‌گویند سرمایه جذب کردیم

رئیس خانه اقتصاد ایران گفت: هروقت سرمایه‌گذار خارجی، سرمایه، ماشین و تجهیزات را وارد کشور و کار را آغاز کرد، بگوییم سرمایه‌گذاری خارجی جذب کردیم، نه اینکه با سرمایه‌گذار خارجی عکس بگیریم و بگوییم "سرمایه خارجی جذب کردیم".
اطلاعیه موسسه کاسپین:

تا قبل از انتقال اموال تعاونی­ها، اقدامی در پرداخت وجه سپرده ها صورت نمی پذیرد

موسسه کاسپین دارای مجوز فعالیت بانک مرکزی است و مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این موسسه موظفند اقدام های لازم برای رضایت مشتریان را اتخاذ و به اطلاع عموم برسانند.
بانک مرکزی اعلام کرد؛

اطلاعات حساب‌های سپرده‌ای اشخاص محرمانه است

بانک مرکزی در توضیحاتی اعلام کرد: دستورالعمل بررسی و رسیدگی به تراکنش‌های بانکی مشکوک، صرفا ناظر بر راستی‌آزمایی اظهارنامه‌های مالیاتی بوده و اطلاعات حساب سپرده‌ای اشخاص، محرمانه است.
معضل بزرگ حوزه اعتباری:

عوامل درونی و بیرونی موثر بر مطالبات معوق و غیرجاری بانک‌ها

افزایش حجم و نسبت مطالبات غیرجاری بانک‌ها در دهه اخیر تبدیل به بزرگ‌ترین معضل بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور شده‌است. استفاده از منابع محدود بانک‌ها به دلیل ضعف ساختاری و سهم اندک بازار سرمایه در سیستم اقتصادی کشور روزبه‌روز بر معوقه‌های بانک از مشتری افزوده است.
استقلال بانک مرکزی در عمل وجود ندارد؛

دولت نباید تکالیف بودجه‌ای خود را به بانک مرکزی تحمیل کند

کامران نذری گفت: دولت نمی‌تواند تکالیف بودجه‌ای خود را به بانک مرکزی تحمیل کند.
با حضور رئیس‌کل بانک مرکزی و بزرگان اقتصاد ایران ؛

رونمایی از آینده بانکداری

کارشناسان اجماع دارند اصلاح نظام بانکی، مهم‌ترین اولویت کنونی اقتصاد محسوب می‌شود. اما تصویر بانکداری پس از اصلاحات یکی از عوامل انگیزشی در همراهی ذی‌نفعان است.
دولت رکورددار استقراض از بانک مرکزی؛

افزایش بی‌سابقه 170 درصدی بدهی دولت در چهار سال

افزایش 170 درصدی بدهی دولت به بانک مرکزی و همچنین افزایش 152 درصدی بدهی دولت به بانک‌ها در سه سال و 8 ماه اخیر نشان می‌دهد سیاست‌گذاران اقتصادی نتوانسته‌اند انضباط مالی و پولی را اجرا کنند.
روال مرسوم دنیا و تضییع حقوق مصرف کننده؛

چرا کارت‌های بانکی تاریخ انقضا دارند؟

کارت‌های بانکی و اعتباری در اختیار مشتریان عمدتا دارای تاریخ انقضا بوده و بعد از مدتی مشتری باید نسبت به تمدید آن با پرداخت کارمزدی اقدامی کند. روند معمولی در سراسر دنیا که این روزها سازمان حمایت آن را تضییع حقوق مصرف‌کننده می‌داند.
در گفت‌وگو با یک سرمایه‌گذار آلمانی:

سه دست‌انداز فعالیت خارجی‌ها در ایران

نیاز ایران به سرمایه‌گذاری‌های جدید پس از برجام، موجب شده است خارجی‌ها برای سهم‌خواهی از بازار بکر ایران اندیشه سرمایه‌گذاری را در سر بپرورانند.
براساس محاسبه بانک مرکزی:

حجم نقدینگی به 1162 هزار میلیارد تومان رسید

حجم نقدینگی در پایان آبان‌ماه امسال به 28 درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه پارسال به 1161 هزار میلیارد تومان رسید.
یک مقام آگاه در بانک مرکزی ؛

تکاپوی بانک‌ها در بازپرداخت بدهی‌ خود به بانک مرکزی

یک مقام آگاه بانک مرکزی یکی از علل توقف فرایند اعطای تسهیلات در برخی بانک‌های بزرگ کشور را بازپرداخت اضافه برداشت این بانک‌ها به بانک مرکزی عنوان کرد.
سیف به مدیران بانک‌ها نامه نوشت؛

عزم وصول معوقات بانکی

رئیس‌کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران عامل بانک‌ها، از هدف‌گذاری این بانک برای کاهش نسبت مطالبات غیرجاری به پنج درصد خبرداد. سیف با اعلام این موضوع که نسبت مطالبات غیرجاری در پایان تابستان به 11 درصد رسیده است، پنج ماموریت برای بانک‌ها مشخص کرد.
خادمی خبر داد؛

پاسخگویی طیب نیا به شرکت داری بانک ها در مجلس

بانک ها پول های مردم را در راه صحیح استفاده نمی کنند و به شرکت داری می پردازند در حالی که شرکت داری در تخصص آنها نیست. مثلا در زمینه فولاد اقدام می کنند...
نـرخ تـورم، سـودآوری، سود سپرده‌گذاران ؛

مساله نرخ سود بانکی

دکتر داود سوری: در شماره 3933 روزنامه دنیای اقتصاد، مطلبی با عنوان «سود، سود است» به چاپ رسید که به دنبال بیان تفاوت بین صاحب سرمایه و سپرده‌گذار بانک نبود، نگارنده از بانک مرکزی دعوت کرده بود که برای ممانعت از افزایش نرخ سود شدت عمل بیشتری به خرج دهد. شکی نیست که سهامدار بانک و سپرده‌گذار هر دو سرمایه‌گذار هستند؛ اما سرمایه‌گذارانــی متفاوت، بنابراین سود دریافتی آنها، هر چند نامتناسب، باید تابع شرایط اقتصادی کشور باشد.
بی‌علاقگی بانک مرکزی برای تمدید کارت اعتباری؛

درخواست وزارت صنعت از نوبخت

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه بانک مرکزی در آخرین جلسه مشترک، علاقه‌ای نسبت به تمدید صدور کارت اعتباری خرید کالای ایرانی از خود نشان نداد، از سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد که به طور جدی به این مساله ورود کند و برای تمدید طرح دستور از بالا صادر شود.
کارت خوان در چارسوق های بازار و حتی پس کوچه های محله های قدیمی؛

طرح: تجارت پرسود کارت‌خوان به نفع واردکنندگان است!

اکنون در مغازه‌های کوچک و بزرگ، در چارسوق‌های بازار و حتی کوچه و پس‌کوچه‌های محله‌های قدیمی هم هر کسی بخواهد حتی یک ماست بخرد، کارتخوان در اختیارش است؛ اگرچه کارمزد و تولیدش روایتی شنیدنی دارد.
صفحه  از ۴۸
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1395 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها