سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کارنامه ۱۶ زیرگروه بررسی شد؛

سمت‌وسوی مجوزدهی تا پایان پاییز

کارنامه مجوزدهی تا پایان پاییز از تداوم روند صدور جوازهای صادره در بخش‌های مختلف حکایت دارد. براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت روند صدور جواز در برگیرنده هفت بخش «صنعت»، «معدن»، «اصناف»، «تجارت خارجی»،‌ «تجارت الکترونیک»، «نرم‌افزار»، «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» می‌شود که برای بخش‌‌های مذکور ۱۶ زیربخش تعریف شده است. با توجه به آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از مجموع بخش‌های مذکور، ۹ زیربخش در مدت زمان مورد بررسی توانسته‌‌اند روند مثبت را برای دریافت جواز تجربه کنند؛ اما ۶ زیربخش در مدت زمان مورد بررسی با افت دریافت جواز مواجه بوده‌اند و برای یک زیر‌بخش نیز تغییری ثبت نشده است.
حمیدرضا فولادگر؛

رونق تولید در گرو اصلاح فضای کسب و کار

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت از تولید باید رنگ واقعیت به خود بگیرد و نباید در این راه به بیانیه و همایش بسنده کرد بلکه باید فضای کسب‌ و کار را مهیا ساخت و تورم و عوامل تأثیرگذار بر سرمایه‌گذاری را کنترل کرد.
چرا صدور مجوزهای کسب‌و‌کار تسهیل نشد؟؛

تکثیر ستادهای موازی برای تولید

موضوع دست‌وپاگیر بودن فرآیند صدور مجوزهای کسب‌وکار همچنان به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موانع کسب‌وکار در کشور مطرح است. سیاست‌گذاران و قانون‌گذاران با آنکه با تصویب ماده (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی، مصوب خردادماه ۱۳۸۷، مفادی به منظور تسهیل و تسریع در امر سرمایه‌گذاری و صدور مجوز فعالیت‌های اقتصادی، با رویکرد «حذف مجوزهای غیرضروری»، «تسهیل شرایط دریافت مجوزها» و «شفاف‌سازی فعالیت‌های اقتصادی» به تصویب رساندند و به دفعات احکام قانونی راجع‌به موضوع مورد بحث را اصلاح کردند، اما بعد از گذشت ۱۰ سال همچنان گلایه‌ها و اعتراضات بسیاری در رابطه با کندی نظام اداری در صدور مجوزهای کسب‌وکار به گوش می‌رسد.
همه چیز درباره اقتصاد 97؛

برندگان و بازندگان اقتصاد ایران در سال ۹۷

نگاهی اجمالی به بیلان عملکرد اقتصاد ایران و برندگان و بازندگان آن در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که در واقع چه رویداد‌ها و اتفاقاتی در عرصه اقتصاد ایران به وقوع پیوسته و تحریم‌ها مستمسک و توجیه‌کننده چه خروجی‌ها و کارکرد‌هایی شده است.
بازار بهاری شد؛

افزایش مراجعه اما کاهش خریدهای نوروزی مردم در بازار شب عید

شمارش معکوس برای فرارسیدن نوروز‌98 موجب گرمی بیشتر بازارهای نوروزی به‌دلیل جنب‌و‌جوش بیشتر مشتریان برای خرید کالاهایی متناسب با قدرت خرید و نیاز خانوارها شده است.
تخفیف‌های کاذب در بازار شب عید؛

مردم فریب حراج های دروغین را نخورند

در روز‌های پایانی سال، آنچه که بیش از هر چیز در ویترین فروشگاه‌ها جلب توجه می‌کند تخفیف‌هایی است که بصورت تابلو، بنر و یا برگه‌های چاپی خودنمایی می‌کند.
مرکز پژوهش‌های مجلس آسیب‌شناسی کرد؛

ریشه نامساعد بودن فضای کسب وکار

گزارش سال ۲۰۱۹ سهولت کسب‌وکار بانک جهانی، نشان می‌دهد ایران با ۴ پله تنزل رتبه نسبت به گزارش سال ۲۰۱۸، در رتبه ۱۲۸ از میان ۱۹۰ کشور و در مقایسه با کشورهای سند چشم‌انداز، با یک رتبه تنزل نسبت به سال قبل در جایگاه نوزدهم از ۲۵ کشور قرار گرفته است. این در حالی است که دولت طبق ماده (۲۲) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، مکلف شده در هر سال رتبه کشور را در شاخص انجام کسب‌وکار ۱۰ رتبه ارتقا دهد تا به کمتر از ۷۰ در پایان اجرای قانون برنامه ششم (سال ۱۴۰۰) برسد.
هرمزگان در صدر ؛

نمره ‌استان‌ها در شاخص محیط کسب و کار

بر مبنای داده‌های ارائه شده وزارت امور اقتصادی و دارایی از شاخص‌های ملی محیط کسب و کار در راستای سنجش و ارتقای بهره‌وری وتحلیل شاخص سرمایه اجتماعی در سال 1396، استان‌های هرمزگان با امتیاز 14.6 مازندران با امتیاز 13.89 و همدان با امتیاز 13.68 بالاترین امتیاز را در سرمایه اجتماعی دارند .
A.T.Kearney پیش بینی کرد؛

۱۰ اتفاق اثرگذار بر کسب‌وکارها

یک موسسه بین‌المللی ۱۰ اتفاق کلیدی را برای سال ۲۰۱۹ میلادی پیش‌بینی کرده است که انتظار می‌رود پیامدهای مهمی برای محیط کسب‌وکار جهانی داشته باشد. این اتفاق‌ها ماهیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دارند که در نهایت بر کسب‌وکارها اثر می‌گذارند. نتایج جنگ تجاری آمریکا و چین مهم‌ترین اتفاق سیاسی-اقتصادی سال‌جاری میلادی اعلام شده و ارزیابی‌ نهادهای مهم بین‌المللی نیز حاکی از این است که تبعات این جنگ در بلندمدت منجر به کاهش جزئی، اما معنادار تولید اقتصاد جهان خواهد شد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس؛

ضرورت تدوین بسته‌های حمایتی برای بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: دولت و بانک مرکزی باید از طریق ارائه بسته‌های حمایتی با نرخ سود پایین از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط حمایت و پشتیبانی کرده و از تعطیلی آنها جلوگیری کنند
ده مهارت مورد نیاز نیروی کار ؛

برقراری ارتباط موثر با دیگران

موسسه تحقیقاتی دانشگاه فونیکس، ده مورد را به عنوان مهارت‎ های مورد استفاده نیروی کار در سال 2020 معرفی نموده است که در یادداشت زیر به آنها اشاره خواهیم نمود.
رام کردن اسب سرکش؛

چرا در تبدیل ایده به کسب‌وکار شکست می‌خوریم؟

ایده که خیلی زیاد است و روند کلی هم این است: «دنیا به سمت باهوش‌تر شدن می‌رود» بنابراین هر ایده‌ای که کمک کند فعالیت‌های روتین و غیرروتین مردم راحت‌تر و روتین‌تر و هوشمندانه‌تر انجام شود ایده خوبی است و می‌تواند موفق باشد. اما چرا بسیاری از این ایده‌ها تجاری نمی‌شوند؟
براساس ۳۳ شاخص و اطلاعات مالی سال گذشته؛

۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷ رده‌بندی شدند

۵۰۰ شرکت برتر سال ۹۷ معرفی شدند. نتایج بیست و یکمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های ایرانی نشان می‌دهد که حجم فروش صد شرکت اول امسال براساس اطلاعات مالی سال گذشته، ۵۶۷ هزار میلیارد تومان بوده که نسبت به کل فروش همین صد شرکت در سال قبل، ۲۴ درصد رشد فروش را نشان می‌دهد.
عوامل اصلی و موثر بر رشد اقتصادی؛

۹ پیشنهاد برای بهبود فضای کسب و کار

دولت نه تنها برای بهبود محیط کسب وکار در ایران، برنامه ای ندارد، بلکه به رعایت قوانین مصوب در این زمینه مانندقانون بهبود مستمر محیط کسب وکار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸پایبندی کاملی نداشته است.
نامساعدتر شدن فضای کسب‌وکار؛

افت دوباره شاخص ملی محیط کسب و کار در پائیز 97

نتایج پایش ملی کسب‌وکار در فصل پاییز نشان می‌دهد که شاخص‌های فضای کسب‌وکار وضعیت نامساعدتری نسبت به فصل تابستان پیدا کرده است. طبق اظهار نظر فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، مؤلفه «غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات» در صدر عواملی قرار گرفته که به نامساعدتر شدن فضای کسب‌وکار دامن زده است
چالش های کاری؛

افت شاخص محیط کسب و کار در پاییز ۹۷

جدیدترین گزارش ارائه شده از سوی اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد که شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز ۹۷ در قیاس با فصل قبل از آن افت داشته است.ارزیابی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط اقتصاد ایران و همچنین تغییرات به وجود آمده در قیمت مواد اولیه و محصولات اقتصادی اصلی‌ترین دلایلی هستند که به افت این شاخص منجر شده است.همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از بهار ۹۶ که وضعیت محیط کسب و کار بهبودی نسبی را نشان داده این روند همواره به شکل منفی دنبال شده و از ۵.۶۹ در نخستین فصل از سال گذشته به عدد فعلی نزول یافته است.
مولفه‌های محیط کار ؛

پاییز سخت کسب‌وکار

نتایج «پایش ملی کسب‌وکار پاییز ۹۷» با نظرسنجی از ۳۰۴۷ فعال اقتصادی منتشر شد. براساس آمارها رقم شاخص محیط کسب‌وکار در پاییز ۴۹ /۶ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) ثبت شده که حکایت از بدتر شدن وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی تابستان ۹۷ دارد. البته مقایسه رقم شاخص کل محیط کسب‌وکار در پاییز ۹۷ با هشت فصل گذشته نیز، سخت‌تر شدن فعالیت اقتصادی را نشان می‌دهد. این ارزیابی همچنین بیانگر آن است که از دید مشارکت‌کنندگان، در اکثر استان‌ها وضعیت مولفه‌های موثر بر محیط کسب‌وکار، در پاییز امسال نامساعدتر شده است. «غیرقابل پیش‌بینی بودن قیمت مواد اولیه و محصولات» نامناسب‌ترین مولفه محیط کسب‌و‌کار نسبت به سایر مولفه‌ها ارزیابی شده است. «بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌و‌کار» و «دشواری تامین مالی از بانک‌ها» در رده دوم و سوم نامناسب‌ترین مولفه‌های محیط کسب‌وکار است.
تورم مقررات با تولید چه می‌کند؟

مارپله مجوزدهی به کسب‌وکارها

حکایت مجوزدهی به کسب‌وکارها به بازی مارپله شباهت پیدا کرده است؛ به‌طوری‌که فعالان اقتصادی هر روز با چالش‌های جدیدی برای دریافت مجوز از دستگاه‌های مربوطه روبه‌رو می‌شوند که فرآیند راه‌اندازی کسب‌وکارشان را به تعویق می‌اندازد. ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که کارنامه هیات مقررات‌زدایی در ایران قابل‌قبول نبوده و تیم مربوطه فلسفه کاهش تورم مقررات را متوجه نشده است و تنها به‌صورت شکلی برخی از مقررات را حذف یا ادغام کرده است. در عین حال، این هیات نتوانسته تمام دستگاه‌های دولتی را برای اجرای ماموریتش، با خود همراه کند.
مشکلات و چالش ها کدامند؟

اولویت بندی عوامل مساله ساز در فضای کسب و کار ایران

دسترسی کم به منابع مالی، عدم ثبات در سیاست گذاری ها، بوروکراسی و تورم از اصلی ترین کمبودهای شاخص رقابت پذیری هستند. گراف حاضر اولویت بندی عوامل مساله ساز در فضای کسب و کار ایران را نشان می دهد.
مشاغل پردرآمد؛

5شغل پردرآمد در ایران را بشناسید

مهم ترین فاکتور در انتخاب شغل مناسب، استعداد و علاقه است. ولی این به تنهایی کافی نیست. زیرا افراد زیادی در جامعه هستند که در رشته های مختلف تحصیل کرده اند ولی نمی توانند از آن استفاده کنند. این امر به راحتی از نرخ بالای بیکاری در کشور و فارغ التحصیلانی که یا بیکارند یا در رشته ای فعالیت می کنند که به تخصصشان مرتبط نیست، مشهود است.
صفحه  از ۱۸
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها