سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سازوکار سوء استفاده از ورشکستگی؛

بهبود فضای کسب و کار به واسطه اصلاح نظام ورشکستگی

لایحه اصلاح موادی از قانون تجارت در خصوص ورشکستگی، دی ماه ۱۳۹۶ در مجلس اعلام وصول و به کمیسیون قضایی ارجاع شده است. اما علی رغم اهمیت اصلاح نظام ورشکستگی و تاثیر آن بر بهبود فضای کسب و کار، این لایحه هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.
انقلاب و دموکراسی در صنعت؛

کسب‌وکارهای خودگردان کارگری

این اواخر هواداری از کسب‌وکارهای خودگردان کارگری بیشتر شده است، کسب‌وکارهایی که با عناوین دیگر هم به آنها اشاره می‌شود، از جمله تعاونی تولیدکنندگان، دموکراسی در محل کار، مالکیت دموکراتیک، خویش‌فرمایی و مانند اینها. چنان‌که نشان خواهم داد هم برنامه‌های اصلاح‌طلبانه از این ایده هواداری کرده‌اند و هم برنامه‌های انقلابی.
کسب درآمدهای اینترنتی؛

سود تراکنش های بانکی متعلق به کیست

در ایران سالانه ۵۰۰ میلیارد تومن فقط سود تراکنش هایی هست که انجام میشه که مبلغ چشمگیری هست و شرکت های زیادی مثل ۷۸۰ ،۷۳۳ ،آپ و... به دنبال سهم بیشتری از این سود هستند و برای همین امر مبلغ زیادی رو صرف تبلیغات و جذب کاربر میکنن
عبدالوهاب سهل‌آبادی؛

راهکارهای صیانت از کسب‌وکار و تولید داخل

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران، کاهش هزینه تولید و تبلیغات را از مهم‌ترین راه‌های حمایت از تولید داخلی برشمرد و از رشد تولید در ماه‌های اخیر در اثر افزایش نرخ ارز خبر داد.
به درخواست اتحادیه کشوری فروشگاه های زنجیره ای ؛

محدودیت فعالیت فروشگاه های زنجیره ای را برداشته شد

هیات مقررات ‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی به درخواست اتحادیه کشوری فروشگاه های بزرگ چندمنظوره و زنجیره‌ای، بخشنامه های پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره محدودیت متراژی، فعالیت در شهرهای کم جمعیت و غیره را لغو کرد.
مقررات ‌زدایی و تسهیل صدور مجوز؛

فروشگاه های زنجیره ای بدون محدودیت کار می‌کنند

هیات مقررات ‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی به درخواست اتحادیه کشوری فروشگاه های بزرگ چندمنظوره و زنجیره‌ای، بخشنامه های پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره محدودیت متراژی، فعالیت در شهرهای کم جمعیت و غیره را لغو کرد.
آیا سطح تولیدات ملی اُفت داشته است؟

راهکارهای بهبود رتبه سهولت در کسب و کار ایران

نزول 4 پله ای رتبه سهولت در فضای کسب و کار ایران منجر شده است تا کارشناسان به بررسی راهکارهای جدی برای بازگشت به مسیر بهبود شرایط بپردازند.
یادداشت حسین حقگو؛

دشواری «بخش خصوصی» بودن !

به‌نظر می‌رسد فضا برای فعالیت بخش خصوصی اصیل و واقعی در این روزها بیش از پیش تنگ شده و در روزهای آتی نیز احتمالا کار مشکل‌تر هم خواهد شد.
و زیر اقتصاد:

۹۰ درصد مصوبات هیئت مقررات‌زدایی اجرا نمی‌شود

وزیر اقتصاد در بیست و سومین جلسه هیئت مقررات زدایی و تسهیل مجوزهای کسب و کار نسبت به لزوم ارایه گزارش دلایل عدم همکاری دستگاه‌ها در اجرای مصوبات این هیئت به سران سه قوه تاکید کرد.
تولید انبوه موانع کسب‌و‌کار؛

چرایی نزول رتبه ایران در محیط کسب و کار

ساختار کسب و کار در ایران نشان‌دهنده آن است که با وجود اقدامات صورت‌گرفته در سال‌های اخیر همچنان گام اساسی در بهبود نمره کسب و کار برداشته نشده است و این امر موجب شده تا ایران در میان سایر کشورها نتواند در جایگاه مناسبی قرار گیرد؛ عاملی که فعالان بخش خصوصی آن را به مقاومت برخی از دستگاه‌های دولتی در بهبود فضای کسب و کار ایران نسبت می‌دهند. فعالان اقتصادی عامل نزول رتبه ایران در محیط کسب و کار را بررسی کردند.
گزارش احمد مرکز مالمیری؛

ارزیابی عملکرد هیئت مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب وکار

در این گزارش، عملکرد هیئت مقررات زدایی، به ویژه راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی مجوزهای کسب و کار ارزیابی شده است.
گفت وگو با احمد روستا؛

چرا برندهای ایرانی جوانمرگ می شوند؟

برندهای موفق مثل یک ارگانیسم یا موجود زنده، دوره تولد و بلوغ و حتی مرگ را به شکل طبیعی تجربه می‌کنند. همه جای دنیا نشان‌هایی هستند که هوش و حواس را جذب خود می‌کنند. آنها چگونه می‌توانند سیر نوزایی تا بلوغ را طی کنند و سال‌ها در اوج بمانند و چرا وقتی به برندهای ایرانی نگاه می‌کنیم متوجه می‌شویم اولاً در سال‌های اخیر شاهد نوعی فضای سترون برای زایش برندهای جدید بوده‌ایم و در ثانی برندهای موفق و نامدار دهه‌های پیشین، آن فروغ پیشین گذشته را ندارند، کجدار و مریز به گوشه‌ای خزیده‌اند یا از دور خارج شده‌اند. چرا برندها در ایران جوانمرگ می‌شوند یا حتی دست به خودزنی می‌زنند. با احمد روستا، دکترای مدیریت و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این باره سخن گفته‌ایم.
شروع آسان فعالیت اقتصادی؛

پارلمان بخش خصوصی از اوضاع کسب و کار چه روایتی دارد؟

تازه‌ترین گزارش بانک جهانی از «سهولت کسب‌وکار» از سقوط رتبه ایران در شاخص «شروع کسب‌وکار» حکایت دارد. ارزیابی این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد رتبه این شاخص در گزارش ۲۰۱۹ در مقایسه با گزارش سال گذشته ۷۶ پله تنزل یافته است. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که زوال رتبه ایران در شاخص شروع کسب‌وکار، مهر تاییدی بر سخت‌تر و پرمخاطره‌تر شدن استارت یک فعالیت اقتصادی در کشور است.
فضای کسب و کار در ایران؛

مسئولان در یک سال گذشته برای آسان کردن کسب‌وکار در کشور چه کردند؟

جایگاه ایران در تازه‌ترین گزارش بانک‌جهانی از وضعیت سهولت کسب‌وکار افتی چهار پله‌ای داشته اگرچه از نظر امتیاز، بهبود پیدا کرده‌است
گزارش کسب‌وکار ۲۰۱۹ بانک جهانی؛

۳۱۴ گام اصلاحی برای کسب وکار

براساس گزارش کسب‌وکار ۲۰۱۹ بانک جهانی، در فاصله دوم ژوئن ۲۰۱۷ تا اول ماه مه ۲۰۱۸، تعداد ۳۱۴ مورد اصلاح رویه برای سهولت انجام کسب‌وکار در کشورهای گوناگون جهان صورت گرفته و ۱۲۸ اقتصاد جهان پیشرفت‌های قانونی قابل‌توجهی داشته‌اند. تعداد اصلاحات انجام‌شده در این بازه زمانی، در مقایسه با سال‌های قبل، در بالاترین سطح قرار داشته است.
بررسی جدیدترین گزارش بانک جهانی ؛

راهکارهای بخش خصوصی برای بهبود کسب و کار

128؛ عددی است که بانک جهانی بواسطه آن از رتبه ایران برای انجام کسب و کار در میان 190 کشور دنیا حکایت می‌کند. فضای کسب و کار در ایران زیاد مطلوب نیست و زمان زیادی است که کارشناسان اقتصادی و فعالان بخش خصوصی درباره آن هشدار می‌دهند و معتقدند که اهمیت آن بیشتر از هر تحریم و تهدیدی است. محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق تهران درباره گزارش جدید بانک جهانی به «ایران» می‌گوید:«در تفسیر گزارش بانک جهانی باید به دو مسأله توجه کرد؛ یکی نمره و دیگری رتبه. امسال نمره ایران نسبت به دوره قبل نزدیک به 2.5 نمره بهبود داشته است اما چون بقیه تلاش بیشتری کردند، رتبه اندکی پایین آمده است. در بعضی شاخص‌ها مثل تجارت فرامرزی، ایران بیشترین پیشرفت را تجربه کرده است. این نکته نشان می‌دهد در هر قسمتی از فرآیند کسب و کار که تلاش کنیم، نمره ایران قابل افزایش است. در حال حاضر، نمره شاگرد اول کلاس 86 است ما 30 نمره با آن فاصله داریم. در گزارش بانک جهانی 10 سرفصل وجود دارد که هر کدام‌شان کاملاً نشان می‌دهند در چه حوزه‌هایی چه اقداماتی باید انجام داده شود.
بانک جهانی بررسی کرد؛

خاک مساعد کسب‌وکار

بانک جهانی رتبه‌بندی کشورها در گزارش سهولت کسب‌وکار را به‌روز و مساعدترین خاک برای کارآفرینان و فعالان اقتصادی را معرفی کرد. این نهاد بین‌المللی در گزارش سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹ در مجموع ۱۱ شاخص مربوط به قوانین کسب‌وکار را برای ۱۹۰ کشور مورد ارزیابی قرار داده، اما در اندازه‌گیری شاخص کل، ۱۰ شاخص را لحاظ کرده است. نتایج این گزارش نشان می‌دهد نیوزیلند توانسته با حفظ جایگاه قبلی خود به‌عنوان مساعد‌ترین کشور برای انجام کسب‌وکار در رده نخست بایستد. سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ و کره‌جنوبی نیز به ترتیب در رده‌های دوم تا پنجم این رتبه‌بندی قرار دارند. یکی دیگر از نکات این گزارش وضعیت ایران در «سهولت کسب‌وکار» است. در این رتبه‌بندی، ایران با کسب نمره ۹۸/ ۵۶ در رده ۱۲۸ قرار گرفته است.
چگونه بوروکراسی ناکارآمد مانع اجرای قانون می‌شود؟؛

خطای رفتاری در مواجهه با هشدارها

فرآیند‌ها و ساختارهای بوروکراسی در هر کشوری رابطه مستقیم و ارگانیکی با چگونگی اجرای قانون دارد. به اعتقاد تحلیلگران، نظام بوروکراسی در ایران بنا به دلایل متعدد از جمله وجود نهاد‌ها و قوانین متعدد و موازی، از کارآیی لازم برخوردار نیست و همین عدم مطلوبیت در ماهیت بوروکراسی ایران و لحاظ نشدن مولفه‌های ساختاری آن سبب شده است که دولت واکنش‌های مناسب و به موقعی نسبت به گزارش‌ها و هشدارهای نهادهای نظارتی یا بخش‌خصوصی نشان ندهد.
بررسی عملکرد هیات مقررات‌زدایی؛

نفع اقتصادی ساماندهی مجوزها

بررسی‌ها و آمارهای داخلی و بین‌المللی درحالی حکایت از تنزل وضعیت و رتبه محیط کسب‌وکار ایران دارد که به اعتقاد تحلیلگران، سنگین شدن بار مقررات و پیچیده‌شدن فرآیند‌های بوروکراتیک و اداری در مسیر مجوزدهی به آفتی جدی برای اقتصاد و کسب‌وکارها تبدیل شده است. در واقع زمانی که مقررات اداری مربوط به اخذ مجوزی پیچیده می‌شود، ‌محملی برای ادارات فراهم می‌شود تا به کسب‌وکارها هزینه‌های اضافی و غیرمنصفانه تحمیل کنند.
گزارش بانک جهانی؛

فضای کسب‌وکار در ایران بهبود یافت

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از بهبود فضای کسب‌وکار در ایران طی یک سال گذشته خبر داد و اعلام کرد ایران میان ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۲۸ در رده‌بندی جهانی شاخص فضای کسب‌وکار قرار گرفته است.
صفحه  از ۱۷
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها