سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پسا سیل؛

بررسی عواقب اقتصادی سیل

سیصد و دهمین شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» با تمرکز بر موضوع سیل و عواقب اقتصادی آن در کشور منتشر شد.
حسین مرعشی از اولویت‌های سال 98 می‌گوید؛

سیل اخیر به رونق اقتصادی می انجامد

کمتر کسی است که این روزها در بررسی مشکلات کشور از بحران سیل نگوید و از اقتصادی که معیشت مردم را سخت کرده انتقاد نکند. حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی اما از معدود افرادی است که بیش از آسیب‌ها، به رونق اقتصادی‎ای که این سیل با خود به همراه دارد، اشاره می‎کند. او در بیان اولویت‏‌های کشور کاهش نرخ تورم، افزایش اشتغال و حل مشکلات معیشتی را نام برده و در ادامه گریزی هم به بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه امسال می‎زند.
ترک تحصیل نباید ننگ باشد؛

اقتصاددانی که معتقد است آموزش عمومی بی‌فایده است

از وقتی یادمان می‌آید، در حال تحصیل بوده‌ایم. دوازده سال از دبستان تا دبیرستان و بعد هم دانشگاه. مداوماً به ما گفته‌اند که اگر درس نخوانی، به جایی نخواهی رسید. اما زندگی واقعی، به خیلی‌هایمان نشان داده است که تحصیلات ربط چندانی ندارد به جایگاهی که در جامعه خواهیم داشت. آیا همین یک نکته، کافی نیست که در فایدۀ آن همه درس‌خواندن شک کنیم؟ اقتصاد می‌گوید کافی است، اما فلسفه مخالف است.
اینفوگرافی؛

«اقتصاد مسئله فوری کشور است»

پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب لوح «اقتصاد مسئله فوری کشور است» را منتشر کرد.
یک فعال بازار کار:

عملکرد شریعتمداری در وزارت کار خیلی بدتر از ربیعی بود

حاج اسماعیلی عنوان کرد: محمد شریعتمداری جایگزین مناسبی برای وزیر قبلی نبود. انتقاداتی که متوجه وزیر پیشین بود، عمدتاً به دلیل کارنامه منفی و انتظارات اجتماعی و اقتصادی از وزارت کار می‌شد که درنتیجه مجلسی‌ها و کارشناسان انتقاداتی را وارد کردند که به استیضاح آقای ربیعی منتهی شد.
در گفتگو با اقتصاددانان؛

دو دیدگاه متضاد درباره گزارش شفافیت در اقتصاد ایران

شاخص‌های اقتصادی همیشه محل شک و تردید بوده‌اند. در این میان شاخص‌ها و معیارها در مورد ایران به جهت نگاه سیاسی، بیشتر مورد ابهام و تردید قرار می‌گیرد. در یکی از آخرین آمارهای اقتصادی، سازمان بین‌المللی شفافیت به‌تازگی آماری از میزان فساد در کشورهای مختلف ارائه کرده است. رتبه ایران با مقداری تنزل در سال 2018 برایر با 138 شده است.
فوربس نوشت:

"جف بزوس" بار دیگر ثروتمندترین فرد جهان

فوربس نوشت: "جف بزوس" موفق شد بار دیگر ثروتمندترین فرد جهان لقب گیرد.
کارشناس اقتصادی:

جهش‌های ارزی پدیده‌ای طبیعی در دنیا هستند

کارشناس اقتصادی با اشاره به این‌که جهش‌های ارزی پدیده‌ای طبیعی هستند، گفت: واکنش هر کشور به این جهش و بحران نشان‌دهنده میزان آمادگی برای مقابله و خروج ازآن است.
عسگراولادی:

بانک مرکزی در آستانه انتخابات اتاق، یاد من افتاد

اسدالله عسگر اولادی در نشست خبری معرفی لیست پیشگامان تحول گفت: من فقط یک شرکت دارم. سابقه صادرات من از سابقه به وجود آمدن بانک مرکزی بیشتر است و پیش‌تر از تاسیس این نهاد صادرات خود را شروع کرده‌ام.
دانشمند:

شایع بشه پشگل گرون میشه همه میرن پشگل میخرن!!!

حجت الاسلام دانشمند، با انتقاد تند از رفتاد مردم، عامل گرانی دلار را خودِ مردم اعلام کرد و گفت: پشگل هم گران بشود مردم هجوم میاورند و زیر زمین‌ها را پر از پشگل می‌کنند.
روحانی:

دلیل قاچاق اجناس به خارج از کشور گرانی نیست، ارزانی است

روحانی: دلیل قاچاق اجناس به خارج از کشور گرانی نیست، ارزانی است. بروید در کشورهای همسایه و ببینید که گوشت در آنجا چند دلار است.
فرشاد مومنی:

صادرکنندگانی که ارز را برنمی‌گردانند، خائنند

مومنی اظهار داشت: صادرکنندگان باید همه آنچه را صادر کرده‌اند را به کشور وارد کنند در غیر این صورت باید تنبیه‌های سختی در نظر گرفت و شدت این تنبیه‌ها در شرایطی که کشور زیر فشارهای ناجوانمردانه بازگشت تحریم‌ها است اهمیت بیشتری می‌یابد.
آقای مومنی کمی احتیاط کنید؛

بدفهمی از مفهوم قیمت نسبی

آقا دکتر فرشاد مومنی یک بدفهمی اساسی از مفهوم قیمت نسبی در اقتصاد خرد دارند که سال‌ها است بر اساس آن قاطعانه نظر می‌دهند.
«حاجی‌جواد»های ایران کجا هستند؟

رادمردانی مثل حاج‌جواد یا طماعان و فرصت طلبان؟

در این سرزمین رادمردانی مثل حاج‌جواد زیسته‌اند که صد سال بعد یادآوردن شان هم حال ناخوش آدم را خوب می‌کند. آنها ایران را روی دوش شان گرفته‌اند و از طوفان ها گذر داده‌اند نه کاسیه لیسان و طماعان و فرصت طلبان.
سعید لیلاز:

بزرگترین مسأله ایران را فساد می دانم

یکی از منطق های اشتباهی که ما داریم مقایسه خودمان با امارات متحده عربی و دوبی است. در حالی که دوبی یک شهر است. اگر می خواهیم خودمان را مقایسه کنیم می بینیم در تمام خاور میانه و شمال آفریقا یکی از بهترین دموکراسی ها و یکی از بهترین رشدهای اقتصادی را داریم. مشکل ما تلاطم های سیاسی است که چه در زمینه روابط بین المللی چه در داخل پدید می آید و اقتصاد را مثل بازی مار و پله عقب می‌کشد؛ وگرنه عملکرد اقتصاد ایران اصلا با مصر، عربستان، سوریه، عراق و اردن قابل مقایسه نیست.
گفت‌و‌گو با محمد قلی یوسفی ؛

ردپای کمرنگ اقتصاد خصوصی در قانون اساسی

قانون اساسی به‌عنوان مانیفست اقتصادی کشور سمت و سوی اقتصاد ملی را ترسیم کرده است. این قانون در قالب فصل‌ها و اصل‌های خود به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم دیدگاه خود را درخصوص اقتصاد و نحوه اداره آن بیان کرده است. این درحالی است که محمدقلی یوسفی اقتصاددان و عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با «ایران» اعتقاد دارد، به‌دلیل جو موجود و شرایط خاص سال‌های ابتدایی انقلاب در قانون اساسی دولت و بخش عمومی اداره‌کننده اصلی اقتصاد شده است و با وجودی که بخش‌های تعاونی و سپس خصوصی هم دراین قانون به‌عنوان بخش‌های قانونی مورد اشاره قرار گرفته‌اند، ولی بخش خصوصی مورد توجه جدی قرار نگرفته است. براساس گفته‌های این اقتصاددان، قانون اساسی بیشتر به فعالیت‌های جمع گرایانه توجه کرده است و مالکیت فردی کمتر مورد عنایت قرار گرفته است.
روایت تاریخ اقتصاد ایران؛

معمای پول ملی و توصیه نوربخش به قاسمی

آنچه می‌خوانید گفتگویی است که ۱۵ سال پیش روزنامه همشهری با دکتر محید قاسمی، رئیس کل اسبق بانک مرکزی و مدیرعامل فعلی بانک پاسارگاد انجام داده و به چاپ رسیده است. او در این گفتگو به مسایلی از جمله حفط ارزش پولی ملی، مهار نرخ تورم و توصیه‌هایی می‌پردازد که محسن نوربخش رئیس کل فقید بانک مرکزی به او یادآور شده و از قرار گرفتن اقتصاد ایران در سی‌سی‌یو و ... سخن می‌گوید. خواندن این گفتگو آنهم پس از ۱۵ سال از آن جهت اهمیت دارد که هنوز هم اقتصاد ایران با همان مسایل گذشته دست به گریبان است.
دکتر فرشاد فاطمی تشریح کرد؛

دلیل نا محبوبیت بازرگانان و کارخانه‌داران

واقعیت این است به دلایل مختلف بخش خصوصی و اصولی که بر رفتار این بخش حاکم است در کشور ما به‌عنوان یک مسئله قابل‌قبول در نظر گرفته نشده است. یکی از موارد برداشت غلط از فرهنگ خصوصی‌سازی در مورد بیشینه کردن سود و کسب منفعت است که دارای بار منفی نیز است.در اصطلاح اقتصادی سودجویی توصیفی منصفانه از رفتار انسان است. نکته دوم اینکه بخش خصوصی برای خود مسئولیت اجتماعی قائل نبوده است و به همین دلیل جمع‌آوری ثروت فقط در لایه‌های سنتی منجر به بهبود وضعیت اجتماعی می‌شد ولی در ساختارهای مدرن تأثیری بر اقتصاد نداشته است. به‌عنوان‌مثال فردی که در صدسال پیش به‌تدریج مراحل رشد را طی می‌کرد اثر آن در جامعه مشهود بود. مانند ساخت مسجد و کاروانسرا و کمک به فقرا در شهرهای کوچک که باعث رونق شهر و حفظ مسئولیت اجتماعی افراد می‌شد.
بیانیه تجمع دانشجویان:

لوایح تحمیلی FATF راه را برای پروژه نفوذ هموار می‌کند

در بیانیه پایانی تجمع دانشجویان انقلابی که در مشهد برگزارشده است، عنوان شد: لوایح تحمیلی FATF راه را برای پروژه نفوذ هموار می‌کند.
انتصابات؛

سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا تعیین شد

سعید مستشار به عنوان سرپرست جدید و عضو هیات مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا انتخاب ‏شد.‏
صفحه  از ۱۰
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها