سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فرشاد مومنی مطرح کرد؛

توزیع رانت به نام خصوصی‌سازی/بعد از خاتمی یک هیولای جدید به نام شبه‌دولتی‌ها شکل گرفت

از آنجاکه رویکرد مسلط درباره خصوصی‌سازی مثل دیگر کارهایی که در کادرِ برنامه تعدیل ساختاری صورت گرفت، نه رویکردِ معطوف به توسعه ایران، بلکه معطوف به توزیع بود و از آنجا که مناسبات رانتی با شفافیت، تعارض بنیادین دارد، به‌جای اینکه آن روال منطقی را در پیش بگیرند؛ به صورت شتابزده، ماجرای توزیع رانت به اسم خصوصی‌سازی را در دستور کار قرار دادند.
دکتر مجید نیلی احمدآبادی؛

مثلث اصلاح رفتار فردی

درک شرایط، تخمین ارزش گزینه‌ها در شرایط موجود و تصمیم‌گیری متناسب با ارزش نسبی گزینه‌ها، سه‌گانه مفروض در مدل‌سازی و تحلیل رفتارهای اقتصادی است. بر پایه این مدل، برای تحلیل رفتار کنشگران، لازم است نقش هر یک از این سه جزء شناسایی و تبیین شود. در این سه‌گانه، اثربخشی یک سیاست در اصلاح رفتار، محدود به ایجاد تغییر در ارزش‌گذاری بازیگران بر گزینه‌ها نیست، بلکه یک سیاست با تغییر در درک بازیگران از شرایط یا با دستکاری در مکانیزم برقراری تناسب میان ارزش هر تصمیم با احتمال انتخاب آن نیز می‌تواند اثربخش باشد.
دکتر محمد طبیبیان؛

ذهن انسان چگونه تصمیم می‌گیرد؟

کار کاهنمن پایه‌هایی را برای یک رشته جدید پژوهشی بر ساخته که شامل کشف چگونگی مراحل و سازوکار قضاوت شخصی انسان و راه‌های میانبری است که ذهن انسان در مرحله تصمیم‌گیری به کار می‌گیرد. مراحلی که ممکن است ذهن انسان را از مسیر اصول اولیه احتمالات نیز به دور افکند. این رشته جدید که بر اساس پژوهش‌های او و همکارانش ایجاد شد «اقتصاد رفتاری» نام گرفته است. چگونه ذهن انسان به اتخاذ تصمیم می‌رسد؟ چه عواملی سبب می‌شود که تصمیم‌ها اشتباه در‌آید یا اینکه ما اصولا نسبت به اتخاذ تصمیم اشتباه خود نیز بی‌خبر باشیم؟
عضو کمیسیون معدن انجمن سنگ ایران؛

شناسائی بازارهای هدف و راهکارهای ورود به بازار جهانی سنگ

صنعت سنگ ساختمانی یک صنعت، به شدت پویاست که بر اساس معیارها و شاخص‌های ارزیابی متداول اقتصادی دارای مزیت نسبی صادراتی است و برای حرکت در مسیر صادرات نیاز به زمینه سازی و فراهم کردن بسترهای فراوانی است که انجام تبلیغات کارآمد و بازاریابی و بازارسازی هدفمند واثربخش، نخستین و مهم ترین گام برای رسیدن به این امر مهم است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور:

علی‌رغم همه مشکلات ایران سال گذشته بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه برخلاف تهدیدات صورت گرفته اظهارات ترامپ اثرات تاثیربرانگیزی بر بازارهای ایران نداشت، گفت: علی‌رغم همه مشکلات ایران سال گذشته بالاترین رشد اقتصادی جهان را داشت.
گلایه مدیر بانک توسعه صادرات از دیپلماسی ضعیف؛

با مصوبه دولت برای تاجیکستان نیروگاه 250 میلیون یورویی ساختیم

علی صالح آبادی گفت: ایران 250 میلیون یورو برای این پروژه هزینه کرده است که قرار است تاجیکستان ماهانه یک میلیون یورو اقساط آن را به ایران پرداخت کند که برای تسویه حساب آن 250 ماه طول میکشد!
عضو مجمع تشخیص مصلحت:

100 درصدِ پول فاینانس را باید از خارجی‌ها کالا بخریم

مصباحی‌مقدم گفت: قرار است 100 درصد این خط اعتباری را از خارجی‌ها خرید کنیم. قرار است به ازای کل 8 میلیارد دلار وامی که از کره جنوبی گرفتیم از این کشور خرید کنیم.

ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین بانک مرکزی شد

رییس کل بانک مرکزی، طی حکمی ناصر حکیمی را به سمت معاون فناوری های نوین این بانک منصوب کرد.
وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرد؛

افق شاخص‌های اقتصادی ایران تا 2020

وزارت صنعت، معدن و تجارت در گزارشی آینده برخی شاخص‌های اقتصادی ایران تا سال 2020 را بر اساس ارزیابی‌های بین‌المللی اعلام کرده است.
کاپیتان تیم اقتصادی کیست؟

تحلیل محتوای سخنرانی‌ها در اولین همایش اقتصادی کابینه دوازدهم

بررسی‌های حاشیه‌ای از برگزاری بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی حاکی از پررنگ بودن چهار نکته «نقش کاپیتانی در تیم اقتصادی»، «قاطعیت برخی از مسوولان اقتصادی»، «ارائه آمار تکراری» و «باید و نبایدهای سیاست‌گذاری» پررنگ بود .
بیست‌وهشتمین همایش بانکداری اسلامی ؛

دستور‌های انضباطی برای بانک‌ها

رئیس سازمان برنامه و بودجه: ساختار بانک‌ها به عنوان یکی از اساسی‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران، اصلاح می‌شود رئیس بانک مرکزی: بساط غیرمجازها را برچیدیم تا بانک ها بدون بهانه سودشان را کاهش دهند رئیس سازمان سرمایه‌گذاری خارجی: هماهنگی بانک‌های ایران با مقررات جهانی لازمه جذب سرمایه‌گذاری خارجی و اشتغال است.
رویکرد اقتصادی دولت دوازدهم ؛

با تیم اقتصادی دولت دوازدهم به کدام سو می‌رویم؟

این‌روزها مکرر با این سؤال مواجه می‌شوم که وضعیت اقتصاد‌ایران با تیم جدید اقتصادی دولت چه خواهد شد؟
طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران؛

احمد توکلی از مدیرعامل ثامن الحجج و مسئولان بانک مرکزی و وزارت تعاون شکایت کرد

رئیس هیات مدیره دیده بان شفافیت و عدالت طی نامه ای به دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه مدیرعامل تعاونی اعتبار ثامن الحجج، رئیس کل و مسئولان بانک مرکزی و وزیر و مسئولان وزارت تعاون در دوره ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ اعلام جرم کرد.
نخستین دستور وزیر جدید اقتصاد:

تاج گل و پیام تبریک نفرستید

وزیر جدید اقتصاد در اولین دستور صادره پس از استقرار در این وزارتخانه طی بخشنامه ای به کلیه واحدهای ستادی، سازمان های تابعه، بانک ها، بیمه ها و شرکت های دولتی خواستار خودداری مدیران از ارسال پیام تبریک و تاج گل به مناسبت انتصاب خود به عنوان وزیر اقتصاد شد.
بررسی صلاحیت کرباسیان:

اصلاحات گمرک کشور از کارهای برجسته کرباسیان است

مسعود کرباسیان دارای تحصیلات دکترای مدیریت و برنامه ریزی است. آخرین سمت کرباسیان، معاونت علی طیب نیا و ریاست گمرک کل کشور بود، که اکنون از سوی رئیس جمهور به عنوان گزینه پیشنهادی تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی مطرح شده است.
نهاوندیان:

دولت دوازدهم باید امنیت سرمایه‌گذاری را تامین کند

رئیس دفتر رئیس جمهور اظهار کرد: دولت دوازدهم باید محیط کسب‌وکار و امنیت سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران فراهم سازد.
آیت‌الله بروجردی؛

چیزی به نام اقتصاد اسلامی نداریم

آیت الله علوی بروجردی گفت: در اسلام چیزی به نام اقتصاد اسلامی نداریم؛ یعنی اسلام آمده باشد اقتصاد خاصی را درست کرده باشد، چنین چیزی نیست؛ بلکه اقتصاد خاص عقلایی است.
بررسی گذشته طیب نیا در وزارت اقتصاد؛

سرنوشت برنامه‌های نیمه کاره طیب‌نیا چه می‌شود؟

این روزها صحبت از کابینه جدید است و گمانه‌زنی‌ها درباره وزرا و معاونان احتمالی آینده. در این میان به نظر می‌رسد یکی از پر سر و صداترین وزرات‌خانه‌ها که ظاهرا هواداران زیادی هم دارد وزارت امور اقتصادی و دارایی است. وزارتخانه‌ای که به زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی در چهارسال گذشته عملکرد قابل قبولی داشته و وزیر آن برنامه‌های نیمه تمامی دارد که بهتر است خودش ادامه آن‌ها را به عهده گیرد.
گره کار کجاست؟

وزارت‌ اقتصاد ملی یا تفکیک وزارتخانه ها

علی میرزاخانی می گوید:«پیشنهاد تشکیل وزارت اقتصاد ملی،براساس تجربه ای است که قبلا در کشور اجرا شده و نتیجه داده است.»در مقابل علی دینی ترکمانی معتقد است که:«ادغام دوباره ناکارآیی و تضاد را در اقتصاد را افزایش می دهد.»
خوانساری:

سن بالای کابینه؛ عامل اصلی نبود تصمیمات سریع و شجاعانه دولت

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: سن بالای کابینه یکی از ایرادات وارده به دولت است که شاید به همین علت نمی تواند در مواقع لزوم تصمیمات سریع و شجاعانه بگیرد.
صفحه  از ۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها