سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ابعاد جنگ تجاری گسترش می‌یابد؟؛

اتحاد ضدترامپی اروپا و چین

رئیس‌جمهور چین در سفری پنج روزه به‌منظور تقویت روابط تجاری به پایتخت سه کشور اروپایی می‌رود. این سفر در حالی با دعوت‌نامه‌های رسمی ارسال شده از سوی روسای‌جمهور فرانسه و ایتالیا و رهبر موناکو برای «شی‌جین‌پینگ» صورت می‌گیرد که چین در گرداب جنگ تجاری با آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا گیر افتاده است. منابع بین‌المللی این سفر را به‌نوعی اتحادی ضدترامپی بین اروپا و چین ارزیابی می‌کنند. در عین حال، قدرت‌های اروپایی درصددند توازنی میان نگرانی از گسترش نفوذ چین و تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر این کشور ایجاد کنند.
گسترش جنگ تجاری جهانی؛

اتحاد اروپا و چین علیه ترامپ

رئیس‌جمهور چین در سفری پنج روزه به‌منظور تقویت روابط تجاری به پایتخت سه کشور اروپایی می‌رود. این سفر در حالی با دعوت‌نامه‌های رسمی ارسال شده از سوی روسای‌جمهور فرانسه و ایتالیا و رهبر موناکو برای «شی‌جین‌پینگ» صورت می‌گیرد که چین در گرداب جنگ تجاری با آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا گیر افتاده است.
کدام ارزها بیشترین وابستگی را به اقتصاد چین دارند؟

بیشترین آسیب ناشی از کاهش رشد اقتصادی چین متوجه دلار استرالیا و دلار نیوزلند

با کاهش رشد اقتصادی چین، نگرانی از گسترش بحران به شرکای بزرگ تجاری این کشور تشدید شده است.
پروژه نفوذ عربستان در عراق؛

خیز عربستان برای قبضه کردن بازارهای عراق در برابر ایران

عربستان برای نزدیک شدن به عراق و گسترش نفوذ همه جانبه خود در این کشور با تمام قوا وارد عمل شده و این امر توجه بیش از پیش مسئولان ایرانی را به این نکته می طلبد.
ایجاد بزرگترین شرکت‌های مخابراتی جهان در چین؛

تمرکز بر حمایت و تقویت شرکت­های کاملا داخلی در چین

مرور سیاست­های توسعه صنعت تجهیزات مخابراتی در کشور چین نشان می­‌دهد، دولت این کشور نقش کلیدی در هر مرحله از توسعه‌ و بومی­‌سازی این صنعت داشته است.
پیش بینی بانک‌جهانی از آینده اقتصاد ایران؛

رشد اقتصادی منفی 3.6 درصد ایران در سال آینده

بر اساس این گزارش همچنین بانک جهانی رشد اقتصادی آمریکا را 2.5 درصد پیش‌بینی کرده که از رقم 2.9 درصد سال 2018 به میزان 0.4 درصد پایین است.
مطالعه جدید اقتصاددانان دانشگاه‌های برتر آمریکا ؛

به‌روزرسانی زیان جنگ تجاری

دیدار روسای‌ جمهور چین و آمریکا در اواخر ماه مارس برای نهایی کردن مذاکرات صلح تجاری در حالی به تعویق افتاد که مطالعات یک تیم از اقتصاددانان در دانشگاه‌های برتر آمریکا، برآورد جدیدی از هزینه جنگ تجاری اعلام کرده است. ارزیابی‌ها حاکی است جنگ تجاری آمریکا و چین در سال ۲۰۱۸ برای هر دو طرف میلیاردها دلار هزینه در پی داشته است؛ جنگی که به بخش‌هایی همچون «خودرو»، «تکنولوژی» و فراتر از همه به بخش «کشاورزی» آسیب‌های جدی وارد کرده است.
10 بانک برتر جهان؛

چرخش قدرت بانکداری دنیا به سمت چین

این سوال همچنان مطرح است که اقتصاد چین بزرگ‌تر است یا آمریکا ؟، البته هیچگاه سوالی مبنی بر اینکه که کدام کشور بزرگترین بانک‌ها را دارد، مطرح و پررنگ نشده است، اما بر اساس داده‌ها، بدون شک قدرت بانکداری دنیا بیشتر به سمت شرق چرخش داشته است.
مناسبات تجاری اروپا با آمریکا؛

مخالفت پارلمان اروپا با مذاکرات تجاری جدید با آمریکا

پارلمان اروپا با اکثریت آرا، مذاکرات تجاری جدید با آمریکا را رد کرد.
سردرگمی در قطب اقتصادی خاورمیانه؛

در اقتصاد دبی چه می‌گذرد؟

عدم انتشار منظم آمارهای رسمی اقتصادی در دبی باعث شده است که اغلب سرمایه‌گذاران به گفت‌وگوی مستقیم با خرده‌فروشان، مالکان بنگاه‌های فروش خودرو و مدیران شرکت‌های خوشه‌ای روی بیاورند تا شاید از این طریق بتوانند اطلاعاتی در مورد آخرین تحولات اقتصاد دبی کسب کنند.
افت سرعت خرید رقبا؛

ورود چین به جنبش ذخیره طلا

بانک‌های مرکزی در طول چند سال اخیر به تقویت ذخایر ارزی خود با افزایش سهم طلا و کاهش وابستگی به دلار آمریکا مشغول بودند. این استراتژی بیشتر در اقتصادهای نوظهور به کار گرفته شد اما به تازگی ردپای قدرت جدیدی در بازار طلا مشاهده می‌شود.
افزایش قیمت دلار؛

سه دلیل تقویت دلار جهانی در هفته های اخیر

دلار در هفته‌های اخیر به صعود پر قدرت خود ادامه داده است و به نظر می‌رسد کاهش فعالیت‌های اقتصادی آمریکا نیز نتوانسته است آن را متوقف کند.
با استمرار خاموشی؛

صادرات نفت ونزوئلا فلج شد

شرکت نفتی دولتی PDVSA ونزوئلا از زمان قطعی برق هفته گذشته، نتوانسته است صادرات نفت را در بندر اصلی خود ازسربگیرد.طبق آمار رفینیتیو آیکان، هیچ نفتکشی از هفتم مارس بندر خوزه را ترک نکرده است و روز شنبه که برق به مدت کوتاهی بازگشت، کشتی‌های معدودی میان بنادر داخلی وجود دارند اما یک قطعی دیگر که تا روز یکشنبه ادامه داشتند، فعالیت‌ها را متوقف کرد.قطعی برق همچنین روی فعالیت پالایشگاه پوئرتو لاکروز که پیش از این هم با حداقل ظرفیت کار می‌کرد تأثیر گذاشت.
کاهش رشد اقتصاد جهانی؛

جنگ‌ تجاری و برگزیت؛ لنگر رشد جهان

سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه (OECD)، پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی را کاهش داد. براین اساس دو عامل «منازعات تجاری» و «برگزیت» موجب شده‌اند تا پیش‌بینی این سازمان برای رشد اقتصادی در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب ۲/ ۰ و ۱/ ۰ درصد کاهش یابد.
جنگ تجاری آمریکا و چین؛

قلدری ترامپ برای چین ادامه دارد

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد مذاکرات تجاری با چین به خوبی پیش می‌رود و پیش بینی کرد یا توافق خوبی صورت خواهد گرفت یا هیچ توافقی میان دو اقتصاد بزرگ جهان در کار نخواهد بود.آمریکا از چین خواسته است در قوانین و شیوه‌های تجاری برای حمایت از مالکیت معنوی آمریکا تغییرات قابل توجهی صورت دهد و به انتقال اجباری فناوری شرکت‌های آمریکایی به چینی‌ها پایان داده و یارانه‌های صنعتی سخاوتمندانه را متوقف کند.
گزارش بانک جهانی؛

کره‌جنوبی ۵/۵ برابر ایران در تحقیق‌وتوسعه (R&D) هزینه می‌کند

براساس اطلاعاتی که از گزارش بانک جهانی استخراج شده است کره‌جنوبی بالاترین میزان هزینه‌کرد در تحقیق و توسعه را دارد.کره‌جنوبی بالاترین میزان هزینه‌کرد در تحقیق و توسعه را دارد. بر این اساس این کشور درحالی ۴/۱۵ درصد از تولیدناخالص داخلی خود را صرف تحقیق‌وتوسعه می‌کند که این میزان در ایران حدود ۷۵/. درصد از تولیدناخالص داخلی است. به عبارت‌دیگر هزینه‌کرد تحقیق‌وتوسعه کشور کره جنوبی حدود ۵/۵ برابر ایران است.
احمد عظيمي‌بلوريان؛

اقتصاد ايران و اقتصادهاي جهاني

اقتصاد ايران در نظام اقتصاد جهاني يک اقتصاد نقدي است. اقتصاد کشورهاي صنعتي به‌ويژه اقتصاد آمريکا اعتباري است. خريد هر چيزي در ايران در صورتي ميسر است که خريدار به اندازه بهاي خريد جنس يا ملک پول نقد داشته باشد يا با فروشنده نسبت به نحوه پرداخت به صورت نقد و اقساط به توافق برسد، در غير اين صورت معامله‌اي صورت نمي‌گيرد.
نتایج نظرسنجی از فعالان اقتصادی آمریکا؛

رکود بزرگ اقتصادی چه موقع آغاز می‌شود؟

با گذشت بیش از یک دهه از رکود اقتصادی بزرگ آمریکا در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸، اکنون بسیاری از فعالان اقتصادی آمریکا انتظار وقوع یک رکود دیگر در این کشور را دارند
سرمایه گذاری خیره کننده تسلا در چین؛

وام 2 میلیارد دلاری ایلان ماسک برای شانگهای

ایلان ماسک مدیرعامل تسلا اعلام کرد که یک وام 2 میلیارد دلاری برای شانگهای در نظر گرفته است. این در حالی است که پیش از این نیز شرکت تسلا بیش از 13 میلیارد را صرف ساخت کارخانه خود در شانگهای کرده است.
نظام اقتصادی چین؛

کاپیتالیسم چینی

چین اکنون دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکاست و طی چهار دهه، صدها میلیون نفر از مردم این کشور از فقر مطلق خارج شده‌اند. رهبران چین سیستم اقتصادی این کشور را سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی توصیف می‌کنند، اما در غرب، این سیستم اقتصادی کاپیتالیسم دولتی توصیف شده است. منظور از کاپیتالیسم دولتی نقش بسیار بزرگ دولت در اقتصاد است.در این سیستم دولت فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهد و ابزارهای تولید از سوی شرکت‌ها و نهادهای دولتی سازماندهی و مدیریت می‌شوند. البته در چین بخش خصوصی آزادی‌هایی دارد، اما همه تصمیم‌گیری‌ها از جمله اینکه وام‌ها به کدام شرکت‌ها و بخش‌ها داده شود، مسیر حرکت کلان اقتصادی به چه سمتی باشد و.. از سوی دولت انجام می‌شود.
صفحه  از ۴۸
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها