سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اسپوتنیک:

نخست‌وزیر روسیه دلایل حراج دارایی‌های دلاری مسکو را فاش کرد

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی روسیه این کشور در ماه‌های نخست سال 2018 حجم دارایی‌های خود را به کمتر از نصف کاهش داده است و آنها را به یوآن چین،‌ ین ژاپن و حتی پوند انگلیس تبدیل کرده است.
قربانیان اقتصادی؛

نسل هزاره اقتصاد را نابود نکرد؛ اقتصاد نسل هزاره را نابود کرد

نظام آمریکا نسل هزاره را به بدهکاری کشانده، دستمزدهایشان را کم کرده، آن‌ها را از خانه خریدن بازداشته و با این حال آن‌ها را برای همه‌چیز مقصر می‌داند.
اقتصادهای نوظهور؛

عطسه اقتصاد آمریکا

سال گذشته میلادی وضعیت اقتصادی در اقتصادهای نوظهور رضایت‌بخش نبود و این امر علل گوناگون داشت. افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا یکی از علل ضعف در این اقتصادها بود که بحران‌های ارزی در آنها پدید آورد.
ادعای بلومبرگ؛

تجار بخش خصوصی چین متحدان پنهان آمریکا

خبرگزاری بلومبرگ نوشت، تجار و بازرگانان بخش خصوصی چین در حکم متحدان پنهان 'دونالد ترامپ' و سهیم در نارضایتی های مذاکره کنندگان تجاری آمریکا هستند.وجود واقعیتی به نام دولت صنعتی چین موید دشواری کار دولت ترامپ برای در هم نوردیدن سیاست های صنعتی دولتی است که بیش از اقتصاد، در سیاست و ایدئولوژی ریشه دارد. البته، این می تواند فرصتی برای ترامپ برای اعمال فشار از داخل بر چین به منظور بازکردن درهای اقتصاد خود به روی سرمایه گذاران بین المللی و مردم چین باشد.
«فوربس» فاش کرد؛

هزینه ۳۵ میلیارد دلاری دعوای تجاری

رئیس‌جمهوری آمریکا تمایل دارد بگوید به‌واسطه تعرفه‌های اعمالی او، چین و سایر شرکای تجاری، پول به این کشور می‌پردازند. اما واقعیت چیزی دیگر است. کشورهایی که به آمریکا کالا صادر می‌کنند، هیچ‌گاه تعرفه‌های ترامپ را نمی‌پردازند. به این معنی که شرکت‌های آمریکایی باید افزایش هزینه‌های ناشی از اعمال تعرفه‌ها را به‌صورت افزایش قیمت به مشتریان خود انتقال دهند. البته در صورتی که این کار مشتریان آنها را فراری دهد، اعمال تعرفه‌ها تنها موجب کاهش حاشیه سود آنها خواهد شد، امری که به معنی کاهش مالیات پرداختی آنها به دولت و در برخی موارد تعطیلی کسب‌وکار آنها است.
گراهام آلیسون بررسی کرد؛

احتمال معامله بزرگ ترامپ و چین

گراهام آلیسون معتقد است که ترامپ پیش از پایان موعد آتش بس جنگ تجاری، پیروزی خود را در این نبرد اقتصادی اعلام خواهد کرد.
قدرت علمی چین؛

چین پادشاه علم جهان خواهد شد؟

نشریه اکونومیست در سرمقاله این هفته خود این پرسش را مورد بحث و بررسی قرار داده است که آیا چین می‌تواند در حوزه علم در جهان به برتری برسد یا خیر. فرود چین بر ماه در روز سوم ژانویه،‌ از سودای برتری‌جویی این کشور در عرصه علم حکایت دارد.
چالش های اقتصاد جهانی؛

مدل نجات بانک‌های بحرانی

آیا در شرایط متزلزل‌شدن بنیان‌های مالی، سیاست‌گذار می‌تواند به نحوی در نظام مالی دخالت کند که هم زیان سپرده‌‌گذاران جبران شود و هم اقتصاد از تبعات این مداخله زیان چندانی نبیند؟ تجربه مداخله حاکمیت در زدودن سایه هراس از نظام بانکی کشور نشان می‌دهد که در چنین شرایطی انتخاب سیاست‌گذار پرداخت مستقیم به سپرده‌گذاران است. راه‌حلی که از زاویه دید اقتصاددانان، با وجود جبران بخشی از زیان سپرده‌گذاران، تبعات منفی فراوانی برای اقتصاد به همراه خواهد داشت. این در حالی است که سیاست‌گذاران آمریکایی در اوج بحران مالی سال ۲۰۰۸ از راه‌حل دیگری برای ثبات‌بخشی به نظام مالی استفاده کردند. در این راه‌حل که محور اتکای آن بر ابزاری به نام‌ «سهام ترجیحی» قرار داشت، وزارت خزانه‌داری آمریکا بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه به نظام بانکی این کشور تزریق کرد.
اقتصاد آلمان بحرانی می‌شود؟؛

حمله رکود به «دژ اروپا»

پس از انتشار داده‌های غیرمنتظره صنعتی و تولیدی هفته گذشته، اقتصاددانان می‌گویند اقتصاد آلمان وارد دوره رکود شده است. براساس این آمارها، تولیدات صنعتی ماه نوامبر آلمان کاهشی ۹/ ۱ درصدی را تجربه کرد. اما نسبت به سال گذشته این تغییر به بیش از ۶/ ۴- درصد رسیده است؛ این بزرگ‌ترین کاهش از بحران مالی ۲۰۰۸ تا کنون است. آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد قاره سبز است و رهبران این کشور اثرگذاری گسترده‌ای بر این قاره و بانک مرکزی اروپا دارند. بحران اقتصادی آلمان می‌تواند سایر اقتصادهای بزرگ اروپا را با بحران مواجه کند.
اقتصاد اسلحه؛

بودجه پر بحث پنتاگون

مجلس سنای آمریکا اواسط سال گذشته میلادی بودجه ۷۱۶ میلیارد دلاری وزارت دفاع این کشور را برای سال جاری به تصویب رساند و این یکی از بالاترین ارقام بودجه ارتش آمریکا در دهه‌های اخیر است. تصویب این رقم در حالی صورت گرفت که برخی اقتصاددان‌ها و نمایندگان کنگره درباره رشد سریع کسری بودجه دولت نگران هستند. رقم بودجه نظامی در سال جاری ۸۲ میلیارد دلار بالاتر از رقم مربوط به سال ۲۰۱۷ است. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده بیشتر شدن بودجه برای افزایش توانایی مقابله با بحران‌های بین‌المللی ضروری است، اما منتقدان می‌گویند کنگره در زمانی که حضور نظامی آمریکا در جهان در حال کاهش است، نباید با افزایش بودجه موافقت می‌کرد.
خروج سرمایه از عربستان؛

هراس سرمایه‌ها از پسر سلمان

قتل جمال خاشقجی و بازداشت ده‌ها شاهزاده و تاجر سعودی به بهانه فساد مالی، اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را از بین برده و منجر به فرار سرمایه‌ها شده است. شمار زیادی از ثروتمندان سعودی سعی بر این دارند که دارایی‌های خود را به بیرون از عربستان منتقل کنند یا برای ترک این کشور در حال برنامه‌ریزی هستند. فروپاشی اعتماد نخبگان اقتصادی سعودی به بن سلمان، چه‌بسا طرح‌های اقتصادی و چشم‌انداز ۲۰۳۰ او را تحت‌تاثیر قرار دهد؛ چراکه قرار است ستون اقتصاد سعودی به جای نفت متکی بر بخش خصوصی باشد.
بررسی تجربه آمریکا؛

مدل نجات بانک‌های بحرانی

آیا در شرایط متزلزل‌شدن بنیان‌های مالی، سیاست‌گذار می‌تواند به نحوی در نظام مالی دخالت کند که هم زیان سپرده‌‌گذاران جبران شود و هم اقتصاد از تبعات این مداخله زیان چندانی نبیند؟ تجربه مداخله حاکمیت در زدودن سایه هراس از نظام بانکی کشور نشان می‌دهد که در چنین شرایطی انتخاب سیاست‌گذار پرداخت مستقیم به سپرده‌گذاران است. راه‌حلی که از زاویه دید اقتصاددانان، با وجود جبران بخشی از زیان سپرده‌گذاران، تبعات منفی فراوانی برای اقتصاد به همراه خواهد داشت. این در حالی است که سیاست‌گذاران آمریکایی در اوج بحران مالی سال ۲۰۰۸ از راه‌حل دیگری برای ثبات‌بخشی به نظام مالی استفاده کردند.
شكار ببر و مگس؛

بازگشت نیم میلیارد دلار اموال متهمان اقتصادی به چین در طول یک سال گذشته

دولت چین اعلام کرده در طول یک سال گذشته موفق شده است، بیش از ۵۱۹ میلیون دلار از اموال اختلاس شده این کشور را با بازگرداندن متهمان فراری فساد مالی از خارج کشور به داخل بازگرداند. به گزارش آسوشیتدپرس، حزب حاکم کمونیست چین اعلام کرده است در سال گذشته میلادی بیش از ۱۰۰۰ متهم فراری به خاک چین بازگردانده شده‌اند و رقم کل متهمان فراری که از ۴ سال پیش در راستای اجرای اسکای نت از خارج چین مسترد شده‌اند به ۵۰۰۰ نفر رسیده است.
بانک جهانی اعلام کرد؛

رشد اقتصادی روسیه علیرغم تحریم‌ آمریکا افزایش یافت

بانک جهانی اعلام کرد: رشد اقتصادی روسیه علیرغم تحریم‌های آمریکا علیه این کشور در سال گذشته افزایش یافت و از ثبات تورم برخوردار بود.
صادرات کشورهای جهان ؛

بزرگترین «صادرکنندگان» جهان را بشناسید +اینفوگرافیک

چین با ۲۲۶۳ بیلیون دلار و آمریکا با ۱۵۴۷ بیلیون دلار بزرگترین صادرکنندگان در جهان هستند. آلمان، ژاپن، کره جنوبی، ایتالیا، فرانسه و هنگ کنگ ۶ کشور بعدی هستند که صادرات بالای ۵۰۰ بیلیون دلار دارند.
پیش بینی موسسه استاندارد چارترد؛

پیش بینی سقوط آمریکا به رده سوم بزرگترین اقتصادهای جهان تا ۲۰۳۰

بر اساس پیش بینی موسسه استاندارد چارترد آمریکا تا سال ۲۰۳۰ جایگاه خود به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان را از دست می دهد و به رده سوم سقوط می کند
کارنامه اقتصادی 2018؛

ابرهای توفانی در آسمان اقتصاد جهان

چشم‌انداز اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ تیره و تار به نظر می‌رسد. تجارت بین‌المللی و سرمایه‌گذاری کاهش داشته، تنش‌های تجاری تشدید شده و بسیاری از بازارهای بزرگ نوظهور در سال ۲۰۱۸ میلادی تحت فشارهای شدید مالی قرار گرفته‌اند.بانک جهانی چهارشنبه گزارش ماه ژانویه خود را درباره «چشم‌انداز اقتصادی سال 2019» منتشر کرد که از کاهش رشد اقتصادی جهانی و حتی مخاطره تضعیف بیشتر رشد در قیاس با پیش‌بینی صورت گرفته، خبر داد.
خیلی دور خیلی نزدیک؛

چشم‌انداز مبهم پایان جنگ تجاری چین – امریکا

پکن، پایتخت چین دیروز دوشنبه میزبان هیأتی از مقامات امریکایی در سطح معاون وزیر بود که برای نخستین بار پس از آتش بس تجاری 90 روزه دو کشور؛ با همتاهای چینی خود بر سر میز مذاکره نشستند تا هرچند اندک، از نگرانی‌های بازارهای جهانی درباره پیامدهای این جنگ تجاری بکاهند. این مذاکرات که سه‌شنبه نیز ادامه دارد با دقت و حساسیت از سوی بازارهای اقتصادی جهان بویژه وال استریت دنبال می‌شود هرچند که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، این مذاکرات دستاورد ملموس و چندانی نخواهد داشت.
رویترز:

پالایشگاه‌های هند بدهی خود به ایران را با روپیه پرداخت کردند

یک بانک دولتی هند اعلام کرد که پالایشگاه‌های بزرگ این کشور بدهی خود به ایران بابت واردات نفت را با روپیه پرداخت کرده‌اند.
تحلیلگر انگلیسی- آمریکایی:

حباب اتحادیه اروپا در 2019 از درون می‌ترکد

یک تحلیلگر انگلیسی- آمریکایی معتقد است ایتالیا در سال 2019 به یونان دوم برای اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد.
صفحه  از ۴۳
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها