سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یادداشت دکتر مهدی پازوکی؛

جهالت؛ بزرگ ترین مشکل اقتصاد ما

من به شدت اعتقاد دارم یکی از مشکلات اقتصاد ما وجود انتظارات منفی است. بخش مهمی از این انتظارات منفی هم ناشی از جهل و نادانی است که در اقتصاد ما اتفاق افتاده است.
اوضاع نابسامان اقتصادی؛

دیوار کوتاه خرد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.
دیوار کوتاه خرد اقتصادی؛

خطر روز افزون کاهش رشد اقتصادی

اقتصاد کشور شرایط سختی را سپری می‌کند، تورم از محدوده آرامش خارج شده و قیمت‌ها در حال افزایش است، رشد اقتصادی کاهش پیدا کرده و امید به رونق در ماه‌های آینده نیز کمتر شده است. با این همه، تمام وقت و انرژی سیاست‌گذاری اقتصادی کشور معطوف نرخ ارز شده و روزی نیست که دولتمردی سابق یا قدرتمندی حاضر، سازی کوک نکرده باشد، پیش‌بینی نرخی نکرده باشد.
پولشویی در هنر؛

چرا پولشویی در هنر ایران جدی گرفته نمی‌شود؟

پس از طرح ادعاهایی درباره پولشویی در حوزه هنرهای تجسمی، اکنون دوباره گروهی از سینماگران از پول‌های آلوده که به سینمای ایران تزریق شده و قواعد اقتصادی این حوزه را به هم ریخته، انتقاد کرده‌اند. این انتقادهای بدون آدرس، این پرسش را پیش آورده که آیا واقعاً پولشویی در عرصه هنر در جریان است و اگر چنین اتفاقی در حال وقوع است، چرا این فساد جدی گرفته نمی‌شود؟!
یک کارشناس بازار سرمایه ؛

با تشدید تحریم ها چه بلایی بر سر اقتصاد ایران می آید؟!

وضعیت آتی اقتصادی دارای پارامترهای متفاوتی می باشد که از جمله مهمترین آنها تحریم های آبان ماه است، اگر همانند دولت خوش بینانه پیش بینی کنیم وضعیت اقتصادی تا پایان سال به همین نحو باقی خواهد ماند و افزایش قیمتی در کالاهای اساسی و یا نرخ ارز نخواهیم داشت.
انتخاب حسابرس براساس مناقصه؛

کاهش شفافیت با برگزاری مناقصه در خدمات حسابرسی

انتخاب حسابرس براساس مناقصه یکی از موانع ارتقای شفافیت در اقتصاد ایران است. در این راستا دیوان محاسبات کشور نیز انتخاب حسابرس از طریق مناقصه را برخلاف مقررات قانون برگزاری مناقصات اعلام کرده است.
بحران های اقتصادی؛

تشخیص هویت سه نوع بحران

واکاوی بحران‌های اقتصادی سه‌گانه «بحران ارزی»، «بحران بانکی» و «بحران بدهی عمومی» اتفاق افتاده در دهه‌های گذشته راوی سه نکته مهم است: اول اینکه عموما هر سه بحران در مقیاس زمان توزیع مشابهی را تجربه کرده‌اند و به‌طور متوسط بحران‌های بانکی همبستگی بالایی با بحران‌های مالی داشته‌اند. دوم اینکه کشورهای مختلف در خصوص مواجهه با بحران، سه فاز مشابه «شرایط اولیه»، «مهار» و «حل‌و‌فصل» را طی کرده‌اند. سوم اینکه به‌طور متوسط هزینه مالی بحران برای کشورهای درگیر حدود ۱۳ درصد GDP و سهم هزینه دولت درخصوص تجدید سرمایه حدود هشت درصد GDP بوده است.
صادق‌الحسینی عنوان کرد؛

مشکلات کشور فقط با تشکیل جلسه حل نمی‌شود

کارشناس مسائل اقتصادی ضمن تشریح جلسه اقتصاددانان با رئیس‌جمهور گفت: صرف برگزاری جلسات، مشکلات کشور را به تنهایی برطرف نمی‌کند.اقتصاددان کشور با تأکید بر اینکه ساختار اقتصادی کشور ناکارآمد بوده و بهترین راهکار این است که رئیس‌جمهور ساختار اداری را دور بزند و مستقیم با بدنه کارشناسی دانشگاه ارتباط برقرار کند، ادامه داد: ریاست‌جمهوری قدرت زیادی در حاکمیت ایران دارد و با توجه به ضعیف بودن نهادهای اجرایی و تصمیم‌گیر کشور، نگاه فرد در پیشبرد اقتصاد کشور بسیار مهم است.
یادداشت هادی صادقی ؛

قوانین مقاومتی

می‌توان با نگاهی واقع‌بینانه، اقتصاد حاکم بر کشور را اقتصادی مقاومتی به‌معنایی توصیفی، به‌حساب آورد. دولت گسترده، عامل مقاومت اقتصادی است، اما به‌معنای مقاومت در برابر رشد پویا و بهبود شاخص‌های اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20‌ساله و در یک کلمه مقاومت در برابر پیشرفت اقتصادی کشور است.
بازار سیگار؛

سایه سنگین مافیای سیگار بر سر کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار حضرتی تهران

اتفاقات اخیر بازار سیگار میلیاردها تومان به جیب کسانی ریخت که بعضی‌ها «مافیا» می‌نامندشان؛ مافیایی که هیچکس حرفی درباره‌شان نمی‌زند؛ وقتی هم از کف بازاری‌ها میپرسی، یا چپ چپ نگاهت می‌کنند یا شانه بالا می‌اندازند و یک «نمی‌دانم» می‌پرانند و خلاص.
اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد:

رفتارهای تیم اقتصادی دولت در شش ماه گذشته فضای اقتصادی کشور را ملتهب کرد

خیرخواهان گفت: آنچه در شش ماه گذشته اتفاق افتاد غلبه ارائه اطلاعات نادرست به مردم بود، حال آنکه اگر در یک فضای اینچنینی اطلاعات غلط و ناقص به مردم داده شود عملاً فضای بی‌اعتمادی پررنگ‌تر می‌شود و با کمال تعجب می‌بینیم در یک کشور 80 میلیونی، دولت خود را بی‌نیاز از ارائه اطلاعات صحیح می‌داند و سیاستمداران یک تنه با توهماتی که در سر دارند وضعیت را بدتر می‌کنند
سخنگوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی:

ماجرای کلاهبرداری ۵۰۰ میلیونی فروش موبایل

سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی با بیان اینکه باید مراقب کلاهبردارها در فضاهای مجازی بود، گفت: توصیه به مردم برای خرید در فضای مجازی مراقبت و دقت بیش از حد است.
مدیر عامل شرکت کارتن ایران:

به دلیل کمبود کاغذ و کارتن بسیاری از کالاها روی خط تولید مانده اند

طی روز جاری در محل شرکت کارتن ایران نشست خبری با حضور مدیر عامل این شرکت و جمعی از اصحاب رسانه برگزار شد تا به بررسی تازه ترین خبر ها از این مجموعه پرداخته شود.
پورابراهیمی خبر داد؛

افزایش ۵۰درصدی نرخ کالای اساسی/استفاده غیرایرانیها از یارانه ارزی

محمدرضا پورابراهیمی در بخش خبری ۲۱ شبکه یک سیما گفت: متوسط قیمت کالاهای اساسی به رغم اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، در مقایسه با پارسال از ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است که نباید این گونه باشد.
سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری خانه سازی ایران ؛

چرا هلدینگ 2 هزار میلیارد تومانی خانه‌سازی ایران یک ماه در میان حقوق کارمندانش را می‌‎دهد؟

سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری خانه سازی ایران، تعداد شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ متبوع خود را هفت شرکت برشمرد که عمدتا سودده بوده و اعلام کرده که حقوق کارکنان برخی از این شرکت‌های کوچک با تعداد کارکنانی کمتر از ده نفر، با فاصله یک تا دو ماه پرداخت می‌شود.
مشکلات اقتصادی ایران؛

آزادی 2متهم اصلی تورم در اقتصاد ایران

2 متهم اصلی افزایش نرخ تورم همچنان آزاد هستند و اراده‌ای برای مهار آنها وجود ندارد. در حالی ‌که اقتصاد ایران همچنان شاهد افزایش پایه پولی و نقدینگی است و همه آن را به‌عنوان عامل افزایش نرخ تورم می‌دانند اما واقعیت این است که رشد فزاینده نقدینگی و پایه پولی ناشی از بی‌انضباطی مالی و پولی دولت است که باعث افزایش میزان بدهی خود دولت به بانک مرکزی و سیستم بانکی شده و نتیجه آن هم روشن است؛ رشد خیره‌کننده میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی. حالا اگر دولت می‌خواهد به جنگ تورم برود و اجازه ندهد روند رشد قیمت کالاها و خدمات مصرفی همچنان صعودی باشد، باید تدبیری برای به نظم درآوردن اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی و پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و بانک مرکزی اتخاذ کند تا روند رشد پایه پولی و نقدینگی کند‌تر شود.
گرانی مواد اولیه بطری ؛

پت همچنان می‌تازد

در حالی از ابتدای سال جاری کمبود و گرانی بطری برای بسته‌بندی مواد صنایع غذایی اعم از آب معدنی و آشامیدنی، روغن نباتی، لبنیات، نوشابه و ماءالشعیر، مواد شوینده و غیره دردسر ساز شده است، علی رغم نامه نگاری از سوی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اما کماکان هیچگونه اتفاقی در راستای حل بحران و مشکل پیش آمده برای صنایع وابسته به بطری رخ نداده و افزایش قیمت هرکیلوگرم پت (PET) از حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلوگرم در سال گذشته به حدود ۲۴۰۰۰ تومان در سال جاری، باعث شده است تا شاهد بازار آشفته مواد اولیه بطری باشیم.
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا مطرح کرد؛

برای کالاهای فاسد شدنی باید فکر اساسی کنیم/ رقبا جایمان را می‌گیرند

در ماه‌های اخیر تجارت ایران به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز تحت تاثیر قرار گرفت و تمایل تولیدکنندگان به صادرات افزایش یافت، لذا دولت برای تنظیم بازار داخلی، صادرات برخی کالاها را ممنوع اعلام کرد که به گفته رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا، بسیاری از این کالاها فاسدشدنی بوده و منع صادرات و ماندنشان در کامیون‌ها موجب هدر رفت آنها شده است. ضمن اینکه مشتری خارجی منتظر ما نمی‌ماند و اگر ببیند نیازش تامین نمی‌شود، از کشورهای رقیب نیاز خود را تامین می‌کند که منجر به خروج ایران از بازار رقابتی جهان خواهد شد.
بررسی گزارش عملکرد بودجه ؛

رشد ۴۲۰ درصدی هزینه های عمرانی تا مرداد ماه امسال +جدول

بررسی گزارش عملکرد بودجه نشان میدهد در ۵ ماهه نخست سال، پرداخت هزینه های عمرانی با رشد ۴۲۳ درصدی مواجه شده است.
بهمن آرمان، دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات ؛

یاران روحانی آنقدر سیرند که درد اقتصادی مردم را نمی‌فهمند

آرمان گفت: بین سطح تحصیلات و بینش هیچ ارتباطی وجود ندارد. می‌توانید استاد دانشگاه کمبرج هم باشید ولی بینش نداشته باشید. این افراد اقتصاد خوانده‌اند ولی عملکرد خاصی نداشتند. آقای نهاوندیان آن زمان که در اتاق بازرگانی بودند هم عملکرد خاصی نداشتند. آقای نیلی هم در سمتهای مهمی بودند ولی مثل آقای نهاوندیان گره‌ای از اقتصاد ایران باز نکردند
صفحه  از ۵۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها