سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پیامد های گرانی گران؛

خطر حذف لبنیات از سفره مردم/ محصولات لبنی تا ۳۰ درصد گران شد!

با تصویب افزایش 20 درصدی قیمت شیر خام، لبنیات هم گران شد و این موضوع خطر حذف شیر، ماست و پنیر از سبد غذایی خانوار را بیشتر کرد.
علیرضا رئیسی؛

اختصاص ۱۶ میلیون دلار ارز ۴.۲۰۰ تومانی به کاغذ سیگار

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت امروز در نشست خبری به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات که از ۲۵ لغایت ۳۱ خرداد با شعار «اماکن بدون دخانیات حق شهروندی است»، اظهار داشت: ۱۶ میلیون دلار به کاغذ سیگار ارز دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌دهند و سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان، مردم پول استعمال سیگار و قلیان پرداخت می‌کنند.
حسین راغفر:

دولت با نرخ‌ خودرو، ارز و سکه بازی می‌کند

جریانات سیاسی و اقتصادی کشور آنچنان در هم تنیده شده‌اند که انگار قصد شکست دادن یکدیگر را دارند. در حال حاضر عموم رخدادهای اقتصادی ایران چشم به تصمیمات سیاسی دوخته‌اند؛ آنچنانکه ضمن یک نجوای سیاسی، یک سمت اقتصاد بالا و پایین می‌شود. بر اساس روال پیش آمده، در روزهای اخیر شاهد کاهش نسبی قیمتها در بازارهای مختلف بودیم بطوریکه نرخ ارز، طلا و سکه و همچنین خودرو مقداری روندی کاهشی به خود گرفت. اما دلیل اصلی این موضوع چه بود؟ آیا یک تصمیم اقتصادی این روزنه هرچند کوچک را باز کرد؟ حسین راغفر، اقتصاددان نام آشنا معتقد است که این بالا و پایین شدن‌ها «بازی خود دولت» است.
مرتضی ایمانی‌راد؛

ابعاد سرمایه‌ای‌شدن کالاهای مصرفی در شرایط تورمی/آفت کنترل دائمی اقتصاد

از سال گذشته تاکنون بازارها هرچند وقت یک‌بار دچار نوسانات شدیدی می‌شوند و دامنه التهابات حتی به بازارهای کالایی هم کشیده شده در این میان رشد قیمت برخی کالاهای مصرفی از رشد قیمت دلار هم سبقت گرفته است. به‌طوری که دامنه جهش قیمت‌ها در بازارهای کالایی بیشتر از بازارهای مالی است. علت بنیادی تورم حجم پول در گردش است.
واگذاری اموال دولت؛

حراج 50 هزار میلیارد تومانی

در شرایطی که بسیاری از فعالان اقتصادی دست‌به‌عصاتر از گذشته حرکت می‌کنند و کمتر مجموعه بخش خصوصی در کشور توانایی خرید یک‌جا و نقدی سهام‌های عرضه‌شده را در این شرایط دارد، به نظر می‌رسد باز این مجموعه‌های بخش خصولتی اقتصاد ایران هستند که می‌توانند با خرید سهام دولت در این شرکت‌ها، در مدیریت آن با دیگر بخش‌های شبه‌دولتی که درحال‌حاضر سهام‌دار عمده این شرکت‌ها هستند، شراکت کنند.
نماینده مردم قم در مجلس؛

مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند؛ برخی از مسئولان اصلاً توجهی به مشکلات ‌ندارند

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مردم تحت‌فشار شدید اقتصادی هستند، گفت: برخی از مسئولان اصلاً توجهی به مشکلات ‌ندارند ولی برخی از مسئولان اصلاً توجهی به مشکلات مردم ندارند.
جمالی‌نوبندگانی مطرح کرد؛

قاچاق و بانک‌ها اصلی‌ترین موانع رونق تولید در کشور

جمالی‌نوبندگانی گفت: یکی از اصلی‌ترین موانع رونق تولید در کشور بانک‌ها هستند. بانک‌ها با عملکردشان به عنوان یکی از اصلی‌ترین رقبای تولید در کشور ما شناخته می‌شوند که از رونق و پیشرفت تولید، کارگاه‌ها و کارخانجات تولیدی ممانعت می‌کنند.
محمد بحرینیان مطرح کرد؛

اقتصاد ایران زیر دندان تاجرباشی‌ها!

وضعیت اقتصادی کشور به گونه‌ای است که دیگر همه به مشکلات متعدد آن اذعان دارند. از طرف دیگر جز مقامات دولتی، تقریبا تمام شواهد حکایت از افزایش مشکلات برای سال جاری است. اخیرا صندوق بین‌المللی پول در آخرین ارزیابی خود از وضعیت اقتصاد جهان، در رابطه با ایران و برای سال جاری، رشد اقتصادی را منفی شش درصد و نرخ تورم را بیش از ۳۷ درصد پیش‌بینی کرد. به بیان دیگر صندوق بین‌المللی پول شرایط اقتصاد ایران برای سال جاری را حتی سخت‌تر از سال گذشته ارزیابی کرد. این در حالی است که حداقل دولتمردان نسبت به آینده ابراز امیدواری می‌کنند.
یارانه ارزی؛

چرا توزیع یارانه ارزی خطا بود؟

این جمله را طی دو سال گذشته و امسال مرتب از زبان مسئولان دولتی و برخی نهادهای غیردولتی شنیده‌ایم که «مردم نگران نباشند،قیمت کالاهای اساسی بالا نمی‌رود.» اما علی‌رغم تمام وعده‌هایی که داده شده اطلاعات آماری حاکی از آن است که اقلام غذایی با افزایش قیمت مواجه بوده است.
حسین عبده تبریزی تحلیل کرد؛

ظهور پوپولیسم چپ وگره خوردن وضعیت امروز با منافع یک گروه

حسین عبده تبریزی نزدیک به 1000 شرکت درایران تاسیس کرده و بنیانگذار نخستین بانک خصوصی درایران نیز به حساب می اید و در سالهایی رییس سازمان بورس بوده است. وی درسالهای اخیر بیشترین وقت خود را برای ترویج اندیشه وعمل اقتصاد آزاد گذاشته است
بررسی آمارهای وزارت صمت؛

در سال ۹۷ تولید ماشین لباسشویی و تلویزیون ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافت

بررسی آمارهای وزارت صمت از تولید محصولات منتخب نشان می‌دهد در سال ۱۳۹۷ تولید ماشین لباسشویی ۳۹ درصد، تلویزیون ۳۱ درصد، یخچال و فریزر ۱۲درصد و کولر آبی ۴ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش یافته است.
تحریم‌ها به پتروشیمی رسید؛

نمایش تحریم با نقاب مذاکره

روز جمعه وقتی تحریم‌های آمریکا، به پتروشیمی هم رسید، اظهارنظرهای مختلفی در فضای مجازی و رسانه‌های کاغذی منتشر شد که همگی از تاثیر این اتفاق بر فضای اقتصادی کشور، حکایت می‌کردند.
شطرنج ترامپ برای بازی زمان؛

اقتصاد گره خورده ایران به بازی زمان آمریکایی‌ها و «آبه»

نوسانات اقتصادی و ناپایداری شاخص‌های کلان یک اقتصاد، چه در جهت مثبت و صعودی و چه در جهت منفی و نزولی، به ضرر یک اقتصاد است. اگر اقتصاد کشور به شدت تحت تاثیر رویدادهای خارجی و تکانه‌های بیرونی باشد، اقتصادی ناپایدار خواهد بود" چه رسد که از داخل نیز به این تاثیر پذیری ضریب داده شود.
ابراهیم رزاقی:

قیمت ارز رو به منطقی شدن می‌رود

ابراهیم رزاقی، اقتصاددان، گفت: خنثی شدن جریان روانی در بازار ارز موجب شده خرید و فروش‌های هیجانی کاهش یابد و به همین دلیل قیمت‌ها در این بخش رو به منطقی شدن می‌رود.
سرپرست سازمان توسعه تجارت:

اخاذی ۱۰۰۰ میلیاردی از یک شرکت بزرگ ایرانی با ثبت برند آن در خارج کشور

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به عدم آشنایی کافی شرکت‌های ایرانی به ملزومات برندسازی، از ثبت برند یک شرکت بسیار بزرگ ایرانی در خارج توسط یکی از مدیران سابق آن خبر داد که برای بازگرداندن حق برند، ۱۰۰۰ میلیارد تومان طلب کرده است.
در برابر شوک؛

چه کسانی بیشترین ضربه را از رکود اقتصادی می‌خورند؟

ارتباط رکود اقتصادی در سطح کلان کشور با رفاه تک‌تک خانوارها یکسان نیست. برخی خانوارها به دلایل گوناگون تحت تاثیر شدیدتری قرار می‌گیرند. نموداری معروف در مورد آمریکا نشان می‌دهد که به طور مثال افراد با سطح سواد بالاتر از رکود کمتر متاثر شده‌اند ولی کاهش درآمد افراد با سواد کمتر شدیدتر بوده است. عوامل مختلفی بر تفاوت متاثر شدن رفاه خانوارها از رکود ارتباط دارند. ارتباط منبع یا منابع درآمدی فرد به وضعیت کلی اقتصاد کلان، میزان دارایی‌ها و در نهایت دسترسی مالی از جمله این عوامل هستند.
تبعات ارز رانتی در حوزه تولید هم آشکار شد؛

خسارت سوم دلار ۴۲۰۰

خسارت سوم دلار ۴۲۰۰تومانی این بار در حوزه تولید آشکار شد. دولت از سال گذشته با هدف ثبات قیمت‌ها، به کالاهای اساسی وارداتی ارز ارزان تخصیص داد؛ اما گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که تخصیص ارز ارزان به ثبات قیمت منجر نشد و این سیاست هزینه‌های گزافی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرد. در واقع خسارت اول این یارانه نفع گروهی از رانت‌خواران و ضرر مصرف‌کننده نهایی و اقشار کم‌برخوردار جامعه بود. خسارت دوم این سیاست در انحراف واردات و صادرات از مسیر اصلی نمایان شد.
یادداشت محسن جلال‌پور؛

اقتصاد و جامعه چگونه هیولا می‌سازند؟

سریال جدید مهران مدیری داستان دست و پا زدن یک معلم در باتلاق تورم و رشد اقتصادی منفی و گیرافتادن تدریجی او در تله فساد و سرمایه‌داری رفاقتی و تیولداری است.
پیش‌بینی مسعودنیلی از اقتصاد ایران در سال ۹۸؛

رشد اقتصادی منفی پنج درصد/درآمد ۴۴۲ هزارمیلیاردی که در قانون بودجه دیده شده است، به دست نمی‌آید

مسعودنیلی، مشاورعالی پیشین حسن روحانی رئیس‌جمهوری در امور اقتصادی، در میزگردی که در ویژه‌نامه نوروزی تجارت فردا منتشرشد، به بررسی چالش‌های اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ پرداخت.
بر اساس آمارهای وزارت صمت؛

کاهش تولید لوازم خانگی در سال ۹۷

بررسی آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص برخی کالاهای منتخب صنعتی نشاندهنده کاهش تولید انواع لوازم خانگی در سال ۹۷ در مقایسه با سال ۹۶ است.
صفحه  از ۸۱
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها