سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نارضایتی از وضع اقتصادی؛

پولدارتر شدن پولدارها از جیب طبقه متوسط

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی هشدار داده که افزایش شکاف طبقاتی منجر به "نارضایتی" از وضع موجود می‌شود: مثل نمونه "جلیقه زردها" در فرانسه. در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (یعنی بیشتر کشورهای اروپای غربی و آمریکای شمالی) رشد درآمد دهک اول جامعه حدود سی درصد بیش از رشد درآمد طبقه متوسط بوده. در بریتانیا بیش از یک سوم خانواده‌های طبقه متوسط می‌گویند زندگی‌شان "به سختی می‌گذرد". در آمریکا در سه دهه گذشته سهم یک درصد بالای جامعه از کل درآمد کشور از ۱۱ درصد به ۲۰ درصد رسیده است.
چالش های اقتصادی؛

کمبود، نتیجه چیست؟

تاریخ قحطی‌های جهان نشان می‌دهد که هر چند جنگ، خشکسالی، سیل و... به‌عنوان عوامل برون‌زا، آغازگر کمبود کالاهای مصرفی مردم بوده است، اما بر هم زدن فرآیند بازار، شرایطی را به‌وجود می‌آورد که یک شوک برون‌زا بتواند نهایت پتانسیلی را که دارد بر سر اقتصاد آوار کند. نظم بازار مبتنی‌بر علامت‌دهی قیمتی است.
پناه بردن به بزک اقتصاد؛

3 ایراد ریشه‌ای اقتصاد ایران + جدول

سال 1397 برای اقتصاد ایران، خوب نبود و کسی به‌دنبال یافتن شاخص‌های مثبت و امیدوارکننده در آن نیست، بلکه به‌دنبال تحلیل نقاط منفی و فهم بحران‌های پیاپی آن است. سیاستگذاری اقتصادی در حوزه‌های مختلف؛ عکس امر بهینه انجام شد و برای مقابله با مشکل، بدترین سناریوها؛ که در بسیاری موارد تشدیدکننده مشکل بود؛ اتخاذ گردید.
تئوری مدرن پولی؛

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

درست همان‌طور که امپراتوری مقدس روم نه مقدس بود نه رومی و نه یک امپراتوری، تئوری مدرن پولی نه مدرن است نه عمدتا درباره پول و نه یک تئوری. با این حال، این روزها بسیاری از اقتصاددان‌ها برای اهداف مختلف از آن استفاده می‌کنند.
ارز چندنرخی اصلی‌ترین مشکل؛

موانع توسعه صادرات در نگاه صادرکنندگان بزرگ کشور

دومین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در حالی برگزار شد که اعضای حاضر در این شورا، چندنرخی‌بودن ارز را بزرگترین مشکل صادرکنندگان عنوان کردند.
رییس مرکز آمار:

آمار تورم میزان گرانی کالاها را نشان نمی دهد

رئیس مرکز آمار و کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که آمار تورم نشان دهنده تغییرات قیمت مجموعه‌ای از کالاها بطور میانگین است و میزان گرانی کالا را نشان نمی‌دهد.
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران؛

دولت در عرصه سیاستگذاری نقش داشته باشد نه بازیگری

حضور دولت در عرصه بازیگری به جای سیاست گذاری و نظارت باعث از بین رفتن شرایط رقابت آزاد، ایجاد فضاهایی گسترده برای رانت و فساد در اقتصاد شده است.
بررسی سهم اعتبارات یارانه‌ای؛

هزار میلیارد یارانه‌ پنهان در دخل و خرج دولت

در بودجه امسال بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پیش‌بینی شده است که حدود ۲۴ درصد کل منابع بودجه را تشکیل می‌دهد.
گزارش اقتصادنامه از اولین نشست انجمن اقتصاددانان ایران در سال 98؛

دو چالش مهم کسب و کار در ایران

نخستین نشست انجمن اقتصاددانان ایران با سخنرانی لطفعلی بخشی، درباره چالش های کسب و کار در کشور عصر چهارشنبه 28 فروردین در اتاق ایران برگزار شد.
استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي؛

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

امروز کشور در بخش‌هاي مختلف اقتصادي وضعيت چندان خوشي ندارد. سال‌هاست که تصميم‌گيران کشور براي توجيه وضعيت توسعه‌نيافتگي، در پشت استدلال‌هاي مختلفي ازجمله دو استدلال «کمبود منابع مالي» و «عدم فضاي مناسب براي فعاليت» پنهان شده‌اند. تکيه بر اين دو استدلال در سال‌هاي گذشته باعث شده واقعيت‌هاي موجود در بطن اقتصاد کشور ناديده گرفته شود و نتوانيم ريشه مشکلات و مصائب را شناسايي و براي خروج از اين وضعيت، راه‌حل‌هاي صحيح و کاربردي ارائه دهیم.
حاجی دلیگانی:

آقای دژپسند چه اقدامی برای حل مشکلات اقتصادی کرده‌اید؟

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی در تذکری به وزیر اقتصاد عنوان کرد که ظاهرا فراموش کرده‌اید وزیر اقتصاد هستید. در مدت وزارت‌تان چه اقدامی برای کنترل تورم و به طور کل سروسامان دادن به وضعیت اقتصاد کشور کرده‌اید؟
واکاوی دلایل رشد منفی ۷.۹ درصدی بخش صنعت؛

آثار کاهش قدرت خرید در سال‌های بعد مشخص می‌شود

عضو هیئت مدیره کنفدراسیون صنعت ایران کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی، افزایش قیمت مواد اولیه و موانع صادرات را از جمله مهمترین دلایل رشد منفی ۷.۹ درصدی بخش صنعت عنوان کرد.
یک اقتصاددان:

پیش‌بینی ۴ اتفاق ناگوار برای اقتصاد سال ۹۸

لفطعلی بخشی، اقتصاددان، برای اقتصاد سال 98 تشدید فقر، افزایش شکاف طبقاتی، کاهش سرمایه‌گذاری و بیشتر شدن نرخ بیکاری را پیش‌بینی می‌کند.
علایی:

قوای ۳گانه در برخورد با بحران‌اقتصادی انسجام‌ ندارند

علایی می گوید: ساختار اقتصادی کشور یک ساختارِ هماهنگ و منسجم نیست. ازنظر اجرایی، رئیس‌جمهور و دولت بخش‌هایی از اجرا را در اختیاردارند، اما سایر بخش‌ها مانند قوه قضائیه و قوه مقننه با دولت ارتباط هماهنگ و منسجمی ندارند.
محمدمهدی بهکیش؛

اولویت سیاستگذاری در کشور در حال حاضر اقتصاد نیست

محمدمهدی بهکیش ، اقتصاددان ایرانی ، در میزگردی که در ویژه‌نامه نوروزی تجارت فردامنتشرشد، به بررسی چالش‌های اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ پرداخت.
یادداشت فردین علیخواه؛

خب چرا ما ندزدیم؟

رابرت مرتون، جامعه شناس امریکایی در سال 1938 نظریه معروف «فشار ساختاری» خود را مطرح کرد. روح انتقادی حاکم بر این نظریه آن است که چرا در جامعه، فرصت های مشروع برای دستیابی به اهداف به شکل عادلانه ای توزیع نمی شود؟ از نظر او همه افراد جامعه باید بتوانند بر اساس استعدادها و توانایی هایشان امکانِ برابرِ دسترسی به فرصت های مشروع را داشته باشند تا به اهداف شان برسند. مرتون این ویژگی را وضعیت مطلوب و نرمال یک جامعه می بیند.
اصلاح نظام اقتصادی؛

اصلاح یارانه پنهان در گیر و دار ۴ مانع

در حقیقت یکی از ابزارهای مهم تحقق عدالت اجتماعی، توزیع یارانه است. نحوه توزیع یارانه در بخش های مختلف از فرهنگ و هنر تا اقلام غذایی، تاثیر همه جانبه ای بر شئون مختلف زندگی مردم دارد. اقتصاد ایران مانند هر اقتصاد نفتی دیگری، به دلیل دسترسی انبوه به منابع نفتی و امکان عرضه سوخت با کمترین محدودیت، همواره با معضل مصرف بالای انرژی و عدم بهره وری در این زمینه مواجه بوده است.
مناطق سرد اقتصاد ایران!!

ردپای تحریم در آمار رشد اقتصادی بررسی شد

تحریم اثر محسوسی بر داده‌های رشد اقتصادی گذاشته است. مرکز آمار، داده‌های تفصیلی رشد اقتصادی مربوط به پاییز ۹۷ را منتشر کرد. این داده‌ها نشان می‌دهند که با اعمال تحریم‌های مرحله دوم در آبان گذشته، بیشتر عملکرد بخش‌هایی تحلیل رفته که تحت تاثیر تحریم بوده‌اند. فارغ از بخش نفت، بخش صنعت، خرده‌فروشی، فعالیت‌های مالی و بیمه که به تجارت خارجی وابستگی بالایی دارند، دچار رشدهای منفی قابل توجهی شده‌اند.
آمار گمرک ایران ؛

خرید رژ لب‌های خارجی ۴ میلیون دلار آب خورد!

بر اساس آمار گمرک ایران از تجارت خارجی ۱۱ ماهه سال گذشته، در مدت مذکور بیش از ۹۲ تن انواع فرآورده‌های آرایشی لب به ایران وارد شده که ارزش به حدود چهار میلیون و ۲۲۸ هزار دلار می‌رسد.
چهره نه ماهه اقتصاد 97؛

تحولات تولیدناخالص داخلی در دهه 90

قرار گرفتن نرخ رشد اقتصادی شش ماهه سال 97 بر روی عدد 0.4 درصد با نفت و 0.3 درصد بدون نفت و همچنین منفی شدن رشد اقتصادی تابستان این سال (منفی 1.1 درصد) پس از 10 فصل، گویای تغییر جهت اقتصاد ایران در سال گذشته داشت.
صفحه  از ۷۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها