سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بی‌تدبیری‌های دولت گریبانگیر صنعت چای؛

واردات 1600 میلیارد تومانی چای خارجی در سال 96

بر اساس آمار موجود سالانه 120 هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود که در حدود 25 هزار تن از این میزان، از حدود 15 هزار هکتار زمین زیرکشت این چای به دست می‌آید. نگاهی گذرا به این آمار گویای آن است که میزان تولید چای در کشور کفاف نیاز داخل را نمی‌دهد، بنابراین برای تامین مابه‌التفاوت میزان مصرف، سال گذشته 85 تن چای وارد کشور شد.
در گفت‌وگو با یک اقتصاددان مطرح شد؛

سیاست‌های اقتصادی دارایی‌ها را حبس کرده/وجود ۱۴۰۰ دستورالعمل برای بازدارندگی فضای کسب و کار

حیدر مستخدمین‌حسینی‌گفت: اگر سابقه چند سال اخیر را نگاه کنیم می‌بینیم که هر سال از میزان سرمایه گذاری‌ها کاسته شده و یکی از دلایل اصلی این کاهش سرمایه‌گذاری‌ها نداشتن یک سیاست روشن اقتصادی است که در راس این سیاست اقتصادی سیاست ارزی را می‌توان عنوان کرد.
ایران چقدر بدهی خارجی دارد؟

میزان بدهی خارجی دولت به ۹۸۸۵ میلیون دلار رسید

کل بدهی های خارجی (پایان دوره) در سه فصل نخست سال گذشته ۹۸۸۵ میلیون دلار بوده است.
عملیات بانک مرکزی؛

سد سازی در برابر خروج سرمایه

داستان، بسا فراتر از اصطلاحاتی چون «تک نرخی کردن ارز» است زیرا پروژه‌ای که با مدیریت جهانگیری و فراتر از دولت و با اجرای بانک مرکزی کلید زده شده «کنترل سرمایه» است؛ محدود کردن نقل و انتقال منابع ارزی.
تبدیل سرمایه‌ها به «گرام»؛

پولشویی، نوسانات ارزی و خروج ارز؛ دستاوردهای پول دیجیتال برای کشور/ پشت پرده تلاش تلگرام برای راه‌اندازی پول مجازی چیست؟

باید توجه داشت که چرا تلگرام قصد دارد واحد پول دیجیتال خود را راه‌اندازی کند در حالی که شبکه های اجتماعی بزرگتر مانند فیس بوک و توییتر و غیره دست به این اقدام نزده اند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

مدیریت بانک مرکزی باید تغییر کند

موسایی گفت: در شرایط فعلی باید تغییر اساسی در مدیریت بانک مرکزی داده شود.سیاست‌های پولی-مالی دولت به‌گونه‌ای بوده که باعث تولید هزار و 500 میلیارد تومان نقدینگی شده است. این حجم از نقدینگی تقریبا دو و نیم برابر پنج‌سال پیش است.
بیابان نورد نوشت؛

«نقد حال ما» و کالای ایرانی

یکی از آسیب های جدی می تواند این باشد که همه به دنبال عیب در وجود دیگری یا دیگرانند و علی رغم آنکه ادبیات و نیز متون مذهبی ما سرشار از گوشزد کردن این نکته است که هر کس باید از خود آغاز کند و به قولی " گر به خود آیی به خدایی رسی" و مخاطب این متون تک تک مائیم. و اینکه آیا ما " بدان چه می نمائیم" هستیم؟
نمایش دولت تدبیر!

جبران کسری بودجه با ورشکستگی مردم

حقیقتا آرزوی قلبی همه ما این است که دولت در اینکار موفق شود و حتی دلار را ۴۲۰۰ریال کند ،این را از ته دل آرزو می کنم .حالا هم امیدوارم همین مقدار اقدام دولت ،ثبات نسبی به بازار بدهد و آرامش را به جامعه برگرداند. اما جفاست اگر نگوییم که دولت در این چند ماه و بخصوص در این چند روز با مردم چه جفایی کرد و این سناریو چه چیزهایی در پشت پرده داشت.
دکتر جبل‌عاملی؛

خطر هزار راه رفته حمایت

اگر فکر کنیم تا پیش از این دولت‌های مختلف راهبرد کمک به تولید را از طریق مداخله در قیمت‌گذاری بازار، ایجاد انحصار، تعرفه بالا، خطوط اعتباری ارزان و مشوق‌های گوناگون دنبال نکرده‌اند، کاملا در اشتباهیم. تاریخ اقتصادی ایران مملو از این جنس حمایت‌ها از تولید است. حمایت‌هایی که حتی به قیمت سرکوب رفاه و اجبار ایرانیان به مصرف کالای موردنظر محقق شده است.
یورش همه جانبه به اتاق بازرگانی؛

همدستی تندروها ، کمونیستهای ارتدکس و اقتصاددانان نهادگرا

به این متن زیر که درنامه سرگشاده یک عضومجلس قانونگذاری ایران به رییس جمهور آمده است توجه کنید:"باند حاکم بر اقتصاد ایران به ویژه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی باند وارداتی تجار است که هر چه دلار افزایش یابد منفعت بیشتری می‌برند
چالش های سال 97؛

ایران و دو چالش ۱۳۹۷

سال نو با دو پرسش اساسی و مکمل و چالش‌های برآمده از آنها آغاز شده است. پرسش نخست این است که دولت و ملت، از سال «حمایت از کالای ایرانی» چه برداشتی کرده و خواهند کرد و این برداشت چه تاثیری بر وضع اقتصادی ایران خواهد گذاشت؟ پرسش دوم هم این است که دونالد ترامپ، برجام را به کدام سو خواهد کشاند و ایران در برابر تصمیم‌های احتمالی این رئیس‌جمهور غیرعادی چه رویه‌ای پیش خواهد گرفت؟
یک کارشناس اقتصادی:

دفع بلای خانمان سوز گرانی با تدبیر دلسوزانه مسئولان

یک کارشناس اقتصادی معتقد است؛ با اتخاذ تصمیمات صحیح و عقلانی می توان مشکلات اقتصادی را کنترل و سال جدید را که چگالی سنگین تورم از هم‌ اکنون مشاهده می‌شود به سال خوبی از لحاظ معیشت برای آحاد مردم‌ تبدیل نمود.
در قالب مصوبات افزایش حقوق سازمانها؛

خطر بازگشت دومینووار حقوقهای نجومی

بعد از انتشار نامه اعتراضی وزیر جهاد کشاورزی به جهانگیری و درخواست برای افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان این وزارت خانه، برخی کارشناسان در خصوص خطر بازگشت دومینووار حقوقهای نجومی هشدار میدهند.
بهزاد خسروی پاسخ داد؛

تفاوت استراتژی اقتصادی ایران با کره جنوبی و ترکیه چیست؟

پژوهشگر مسائل اقتصادی بر لزوم تغییر مسیر سیاست های اقتصادی کشور از جایگزینی واردات به استراتژی جایگزینی صادرات تاکید کرد.
چشم‌اندازها و ریسک‌های اقتصاد ایران؛

فضای کسب و کار نیازمند ثبات/ بازار ارز بر روی انگشت دلالان

فضای کسب و کار نیازمند ثبات است؛ بازار یله، ارز در بر گرفته است؛ بازاری که بر روی انگشت دلالان می‌چرخد و چند نرخی شدن، رانت‌های سرشاری را روانه جیب آنهایی که باید، می‌کند.
قاچاق کالا، بلای جان کالای ایرانی؛

مردم سرکارند، کارگران بیکار !

امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نامیدند، نه از باب اینکه سال 97 هم همچون سالهای گذشته عنوانی را به پیشانی خود داشته باشد و موضوع سخنرانی های مسئولان را در جلسات و همایش ها فراهم کند.
ضرورت کیفیت کالاهای داخلی؛

سازمان استاندارد دقیقا کجایی؟

کنترل کیفیت به عهده سازمانی به نام"استاندارد ایران" است. سئوال این است که این سازمان کجای ساختار مدیریتی کشور است؟
کلیشه های عمل به شعار سال؛

راه و بیراهه حمایت از کالای ایرانی

​«حمایت از کالای ایرانی» به‌عنوان شعار سال ۱۳۹۷ چگونه تحقق می‌یابد؟ دستگاه‌های دولتی همراه با مجلس و نهاد‌های عمومی دیگر معمولا در مواجهه با شعارهای سال به دو شیوه کلیشه‌ای و ناکارآمد متوسل می‌شوند.
سالی سخت؛ اما گذشت؛

از موسسات مالی غیر مجاز تا نوسانات بازار ارز

پس از آنکه معضل مؤسسات غیرمجاز برملا شد و بسیاری از آن‌ها به‌مشکلات مالی عدیده‌ای برخوردند، سپرده‌گذاران آن‌ها از بانک مرکزی به‌عنوان نهاد ناظر بازار پول خواستند تا پول آن‌ها را پس بدهد. درحالی که فرایند شناسایی اموال و املاک مؤسسات غیرمجاز طولانی و زمانبر بود، نهایتاً با تصمیم سران قوا قرار براین شد که از طریق خطوط اعتباری بانک مرکزی براساس اولویت‌بندی سپرده‌گذاران (از کم به‌زیاد) تسویه صورت گیرد.
عضوکارفرمایی شورایعالی کار؛

هفت مانع پیش روی تولید در سال «حمایت از کالای ایرانی»

عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایان با اشاره به مهمترین موانع تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در سال حمایت از کالای ایرانی خواستار اصلاح موانع با مشارکت جدی سران سه قوه شد.
صفحه  از ۳۰
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها