سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نامه سرگشاده جمعی از اقتصاددانان به رییس جمهور و ملت شریف ایران؛

الگوی کنونی اقتصاد برضد تولید و غیرمردمی است

جناب آقای رئیس جمهور با عنایت به اینکه دولتها در ایران مسئولیت پاسخگویی به ناکارآمدی هائی را بر عهده دارند که تمامی ارکان حکومت در ایجاد آن نقش داشته اند، خطاب این نامه به مردم به عنوان صاحبان اصلی کشور و جنابعالی به عنوان رئیس قوه مجریه است.
رمزگشایی ریشه‌های رانت در بازارکالا؛

دستورالعمل‌های دولتی با بازار چه کرده است؟

تفاوت قیمت‌ها بین بورس کالا و بازار آزاد هنوز ادامه دارد و این مطلب به معنی عمیق‌تر شدن رانت قیمتی بین این دو بازار است. بررسی دلایل ایجاد این رانت نشان می‌دهد که الزام به مدیریت بازار با بخشنامه‌های دولتی شاه‌بیت ایجاد و تعمیق رانت قیمتی در بازارهای کالایی است.
بحران‌های ساختگی؛

سیاست‌های اقتصادی دولت در «حمایت» از مردم است یا در «خیانت» به مردم؟

خائنین بدانند با دقت رصد می‌شوند تا خواب آشفته عده‌ای برای هم زدن آرامش کشور تعبیر نشود، مطمئناً به محض یافتن ردپایی از بحران سازان حساب آن‌ها پیش از قوه قضائیه با دادگاه قاطع افکار عمومی خواهد بود.
نوسانات ارز و مشکلات تولید کنندگان داخلی؛

لطفاً تولید را نکُشید

در سالی که قرار بود حمایت ویژه‌ای از تولیدکننده داخلی شود نه تنها گشایشی در کار تولیدکنندگان نشده بلکه بر حجم بدهی ها اضافه و تشدید مشکلات امکان فعالیت را از آنها گرفته است. به اعتقاد تولیدکنندگان ما خواستار حمایت دولت نیستیم فقط بگذارد کار کنیم.
چرا صرافان ارز نمی‌فروشند؟؛

رییس هیات موسس کانون صرافان: بسته جدید بانک مرکزی هنوز مبهم است

هر چند شش روز از ابلاغ بسته جدید بانک مرکزی گذشته است اما هنوز صرافان تن به عادی‌سازی فضا نداده‌اند و امتناع آنها از خرید و فروش ارز در بازار مشهود است .
درباره سیاست‌های نئولیبرال دولت؛

نئولیبرالیسم یا نئوچیز‌دیگر؟

صحبت از مناقشه‌های ایدئولوژیک بسا که از سر بی‌دردی و ناهمدلی دیده و دانسته شود؛ باری، از آب گل‌آلود ماهی گرفتن بعضی و تشخیص‌های درد و دوای طبیبان قلابی هم در این والذاریات دردی مازاد بر تحمل است‌. گفته می‌شود که علت یا یکی از علل وضعیت ناگوار اقتصادی فعلی، سیاست‌های نئولیبرال دولت است.
بنگاهداری در ایران؛

روزهای سخت بنگاه‌های درستکار

در حال حاضر فضای کشور مملو از نا‌اطمینانی است. نااطمینانی از بی‌اعتمادی و کاهش امید در جامعه به وجود می‌آید و منجر به عدم‌قطعیت در اقتصاد می‌شود. نااطمینانی باعث خروج سرمایه از کشور و توقف سرمایه‌گذاری شده و آینده بنگاه‌ها را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
نگرانی از نایاب شدن کالاهای اساسی:

اجناس ایرانی ارزان است و به کشورهای همسایه منتقل می‌شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: چون قیمت کالاهای ما ارزان‌تر از کشورهای همسایه است نگرانیم که این کالاها به صورت رسمی و غیررسمی به این کشورهای انتقال یابد و ما شش ماه آینده با مشکل روبه‌رو شویم.
آزمون و «فقط» خطا؛

چرا سیاست‌های ارزی باعث بهتر شدن شرایط نمی‌شود؟‌

آزمون و خطا روشی است برای حل یک مساله یا مشکل که با این روش با تکرار آزمایش‌های گوناگون به موفقیت منتهی می‌شود. اما به نظر می‌رسد آزمون و فقط خطا، روشی است که برخی از سیاستمداران داخلی برای اتخاذ راه‌حل، برای چالش‌های داخلی استفاده می‌کنند.
لزوم مدیریت صحیح اقتصادی؛

اعمال قیمت دستوری به منافع ۵۰ میلیون مشمول سهام عدالت ضربه می‌زند

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تعیین قیمت دستوری برای فروش محصولات با ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: این قانون بخشی از سهام شرکتهای حاضر در سبد سهام عدالت را نیز در برگرفته و منافع ۵۰ میلیون مشمول سهام عدالت را تهدید می کند.
با نافرمانی شرکت های اروپایی؛

آتش به خاکستر نشسته حمایت اروپا از ایران

امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه آخرین بار با روزشنبه با دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا به صورت تلفنی صحبت کرد . روسای جمهوری فرانسه و آمریکا در این گفت‌وگوی تلفنی درباره مسائل مختلف از جمله ایران، اوضاع سوریه و پرونده اسرائیل و فلسطین گفت‌وگو کردند. این تازه ترین خبر مخابره شده از سوی خبرگزاری های معتبر جهانی در باره رهبر فرانسه است که درباره ایران بحث کرده است.
محمود جامساز بررسی کرد؛

اقتصاد غیرمتمرکز، چرا و چگونه؟

یک اقتصاددان گفت: «متاسفانه کشور ما از چندگانگی اقتصاد رنج می‌برد. به همین دلیل دولت قادر نیست که اجرای برنامه‌های خود را به روال آنچه که در کشور‌های دیگر جاری است انجام دهد. برای اصلاح اقتصاد کشور حتما باید از راهکار‌های اقتصادی مبتنی بر علم اقتصاد اقدام کرد تا بر آن اساس تخصیص منابع به طور بهینه بین نیاز‌های واقعی اقتصاد توزیع شود.»
حاجی بابایی:

اراده‌ای برای اجرای بسته اقتصادی دولت وجود ندارد

رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس با اشاره به نتیجه‌بخش نبودن بسته اقتصادی دولت گفت: نتیجه‌بخش نبودن بسته اقتصادی دولت از دو حالت خارج نیست. یا بسته، بسته مفید و بسته‌ای که بتواند مشکل را حل کند نیست، یا اینکه اراده‌ای برای اجرای آن وجود ندارد.
دو مقام نزدیک و آشنا به تلاش های دولت ترامپ؛

پیش بینی آمریکا درباره کاهش ۵۰ درصدی فروش نفت ایران

دولت ترامپ پیش بینی می‌کند که کشورهای مشتری نفت ایران را متقاعد خواهد کرد تا واردات نفت خام از تهران را به میزان یک میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
سرنوشت هواپیماهای خریداری شده؛

اولین‌ مرحله تحریم‌ چه هزینه‌هایی به اقتصاد تحمیل می‌کند؟

اولین فاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه هفتم ماه اوت سال جاری رسما آغاز شد. آمریکا بر این باور است که این سخت‌ترین تحریم‌هایی است که تاکنون علیه ایران وضع شده است و با اجرایی شدن تحریم نفتی و بانکی در ماه نوامبر سال جاری، فشار زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌کند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

محدودیت های زیرساختی مانع فعالیت بخش خصوصی شده است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که بخش خصوصی واقعی رشد زیادی نکرده است گفت: آنچه از بخش خصوصی انتظار داریم با محدودیت های زیرساختی از سوی دولت مواجه شده است.
اقتصاد ايران نقشه راه ندارد؛

مسائل اقتصادي از سال ٧٤ تاكنون در حال تكرار است

«چندي پيش مصاحبه‌اي از خودم در روزنامه‌اي در سال ٧٤ پيدا كردم كه در مورد برخي مسائل اقتصادي اظهارنظرهايي از من منتشر شده بود وقتي با دقت مصاحبه را خواندم، ديدم همه حرف‌هايي كه آن روز زده‌ام امروز قابليت چاپ دوباره دارد و هيچ چيزي تغيير نكرده است و اين نشان مي‌دهد، تغييري در اقتصاد صورت نگرفته است و به عبارتي ديگر تصميمات اقتصادي در كشور عمدتا مقطعي و كوتاه‌مدت است. از سال ٧٤ تاكنون اقتصاد برمبناي همان ريل حركت كرده و هيچ شرايطي تغيير نكرده است و به عبارتي ديگر تصميمات اقتصادي در كشور عمدتا مقطعي و كوتاه‌مدت است.»
چالش های اقتصادی؛

استقلال از دست رفته

اقتصاد ایران چند دهه بی‌ثباتی اقتصاد کلان به شکل پایین بودن و نوسان رشد اقتصادی و همچنین نرخ تورم بالا و پرتلاطم را تجربه کرده است. در شرایط حاضر، اقتصاد ایران یکی از سخت ترین دوره‌های تلاطم اقتصاد کلان را پشت سر می‌گذارد که ضمن شباهت با برخی دوره‌های قبلی بی‌ثباتی اقتصاد کلان، از برخی ویژگی‌های بارز نیز برخوردار است. به‌طور مشخص، مشکلات نظام بانکی در ابعاد کنونی هیچ گاه وجود نداشته است
عبدالملكي عنوان کرد؛

20 درصد مشكلات اقتصادی به دليل تحريم‌های خارجی است/غربی‌ها گفتند اقتصاد ایران بزرگ و قوی، ولی مریض است

عضو هيأت علمي دانشگاه امام صادق(ع) با بیا اینکه تحریم‌های خارجی تنها باعث ایجاد 20 درصد مشكلات شده و 80 درصد مشكلات در اثر تحريم‌هاي داخلي است؛ گفت: دو راه می‌توانیم اقتصاد ایران را درمان و سرپا کنیم، یک را دیگر این است که دست به دامن دشمن شویم و اینجاست که دشمن از ما امتیاز می‌گیرد و هر چقدر هم ما کوتاه بیاییم و امتیاز بدهیم آنها کوتاه نمی آیند و امتیاز بیشتری را طلب می‌کنند.
انقلابی در راه نیست؛

بررسی دلایل عدم تغییر پارادایم سیاسی-‌اجتماعی در گفت‌وگو با سعید معیدفر

سعید معیدفر می‌گوید: متاسفانه در ایران اگرچه انتخابات داریم و صورت ظاهری جابه‌جایی نخبگان وجود دارد اما ماهیت جابه‌جایی نخبگان صورت نمی‌گیرد. شما افق‌هایی را می‌بینید که از آن افق‌ها فراتر نمی‌رویم و نظم سیاسی در پارادایم چهار دهه پیش متوقف مانده است.
صفحه  از ۴۴
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها