سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
احسان سلطانی کارشناس اقتصادی:

به جای افزایش قیمت بنزین جلوی اسراف ۱۰ میلیارد دلاری یارانه سوخت گرفته شود

سلطانی گفت: در شرایطی بر روی افزایش قیمت بنزین تاکید می‌شود که بیش از ۱۰ میلیارد دلار یارانه سوخت به صادرات کالاهای خام و اولیه بی‌ارزش و کم‌ارزش تعلق می‌گیرد و قاچاق سوخت دیزل نادیده گرفته می‌شود.
سایت های شرط بندی ایرانی ؛

گردش مالی روزانه یک میلیارد تومانی هر سایت‌ شرط ‌بندی

هر چند به دلیل ممنوعیت فعالیت سایت‌های شرط‌بندی در ایران عملا در هیچ نهاد دولتی و نظارتی اطلاعات مربوط به گردانندگان واقعی، حساب‌های بانکی و میزان درآمد این سایت‌ها به ثبت نرسیده اما با توجه به رصدهایی که از طریق شبکه بانکی انجام شده، تخمین زده می‌شود که این سایت‌های ایرانی به طور میانگین، روزانه 200 میلیون تا یک میلیارد تومان گردش مالی دارند و بعضا بسته به جذابیت بازی‌ها یا ورزش‌هایی که در جریان است این رقم بالاتر نیز می‌رود.
رییس سابق اتاق بازرگانی ایران:

اقتصاد ایران به تماشای انواع بازی‌های مجرمانه نشسته است

حجم اعداد و ارقامی که این روزها درباره فساد برخی چهره‌های سیاسی- اقتصادی مطرح می‌شود، واقعا تکان دهنده است. غیرقابل تصور است که فردی از راه‌های قانونی به چنین ارقامی نزدیک شود.
دایره‌المعارف اقتصاد؛

مرکانتیلیسم

مرکانتیلیسم (mercantilism) عبارت است از ملی‌گرایی اقتصادی جهت دستیابی به هدف ایجاد جامعه ثروتمند و قدرتمند. آدام اسمیت اصطلاح «نظام مرکانتیلی» (mercantile system) را برای توصیف نوعی از نظام اقتصاد سیاسی وضع کرد که در پی آن است که با محدود کردن واردات و تشویق صادرات به ثروت کشور بیفزاید.
سیاست، اقتصاد و حفظ امنیت ملی؛

بخش خصوصی واقعی وجود ندارد / خصولتی‌ها جان اقتصاد را گرفته‌اند

یک کارشناس مسائل بین‌الملل اعتقاد دارد در کشور ما جبهه‌بندی‌های سیاسی با تفکرات اقتصادی همگرایی ندارد و احزاب سیاسی بر سر موضوعات اقتصادی کاهی در تقابل و گاهی در ائتلاف با یکدیگر هستند.
منتقدان حوزه تجارت کشور مطرح نمودند؛

جای خالی استراتژی بازرگانی در اقتصاد ایران

نبود استراتژی در بخش تجارت و تغییر 180 درجه‌ای برنامه‌ها، عاملی شده تا در بازرگانی داخلی و خارجی برنامه‌ها هدفمند نباشد و هیچ فعال اقتصادی امکان این را نداشته باشد که برنامه و اهداف ترسیم شده سازمانی خود را عملیاتی کند. این چالش تنها در حوزه بازرگانی و صنعت نمی‌گنجد چرا که سال‌های سال است که بخش‌های مرتبط با حوزه بازرگانی هم نتوانستند ثبات لازم را در تصمیم گیری‌های خود داشته باشند.
مشکل ۱۱۹۰ بنگاه در پرداخت دستمزد؛

حقوق ۱۳۰ هزار کارگر معوق شده است

آمار مربوط به اطلاعات بنگاه‌های مشکل دار، حاکی از آن است که ۱۳۰ هزار و ۴۰۰ کارگر در کل کشور حقوق معوق دارند که این کارگران در ۱۱۹۳ بنگاه کشور مشغول به کار هستند.
علی لاریجانی؛

اگر ‌وابستگی به خارج نبود، ‌اقتصاد کشور دچار شوک نمی‌شد‌

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم‌های آمریکا ‌علیه کشورمان یک شوک به اقتصاد کشور وارد کرد که قطعاً دلیل آن وجود وابستگی اقتصادی به خارج از کشور است از این رو اگر این وابستگی وجود نداشت به‌طور حتم اقتصاد کشور دچار شوک نمی‌شد.
مهار تورم با کنترل قیمت‌ها؟ ؛

استیضاح قیمت‌گذاری دستوری

۹۲ درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی یک برنامه تلویزیونی، رای به ناموفق بودن قیمت‌گذاری دستوری دادند. این رای تاییدکننده نظر کارشناسانی است که اعتقاد دارند تنظیم بازار با هدف کنترل تورم محکوم به شکست است. یافته‌های نظری و تجارب جهانی نشان می‌دهد ریشه تورم در سیاست‌های پولی است و باید به جای وزارت صمت، بانک مرکزی مسوولیت کنترل تورم را برعهده گیرد. اما در ایران با یک برداشت اشتباه تنظیم بازار به عنوان یک الگو پذیرفته‌شده در دنیا جلوه داده می‌شود. این در حالی است که نوع تنظیم بازار در ایران، بدیلی در دنیا ندارد. چراکه دنیا از سیاست‌های مستقیم و قیمتی به سمت سیاست‌های غیرمستقیم و غیراقتصادی (همچون حمایت‌های بیمه‌ای) رفته است.
از سوی معاون طرح و برنامه وزارت «صمت» اعلام شد؛

سه نیاز پنهان اقتصاد ایران

ارزیابی مشکلات درون‌بنگاهی حکایت از آن دارد که عمده مشکل تولید به سمت کمبود نقدینگی و تامین سرمایه درگردش واحدها متمرکز است، این در حالی است که تولیدکنندگان معتقدند بنگاه‌های تولیدی با سه نیاز اصلی دست به‌گریبان هستند که در این خصوص می‌توان به «محصولاتی اشاره کرد که امکان ساخت آنها در کشور وجود دارد اما شناسایی نشده‌اند»، « نیاز دوم در برگیرنده کالاهایی است که در کشور تولید نمی‌شوند اما امکان تولید مشابه آنها در کشور وجود دارد»،‌ «گروه سوم نیز مربوط به کالاهایی می‌شود که نه در کشور تولید می‌شوند و نه دانش آن در کشور وجود دارد.»
گاهی کاربردی به روش مدیریت اقتصادی دولت مصدق؛

الگویی برای حل بحران امروز ایران

در دوره دکتر مصدق، زمانی که اقتصاد کشور با تحریم شدید نفت مواجه بود، او بهترین روش را به منظور حل آن بحران انتخاب کرد. در واقع مصدق توانست اقتصاد بدون نفت را با درآمد مالیاتی، سرپا نگه دارد و به‌رغم همه سختی‌هایی که با آنها مواجهه بود، چرخ‌های اقتصاد ایران را به چرخش درآورد.
ماهانه 80 تا ۱۰۰ میلیون تومان ؛

درآمد سالن های آرایش و زیبایی شمال تهران

سالن‌های زیبایی در شمال پایتخت وجود دارد که بنا به گفته کارکنان آن ماهیانه ۱۰۰ تا ۱۵۰میلیون تومان درآمد دارد که اگر هزینه‌های آن کسر شود میزان خالص درآمد برای صاحبان آنها حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان می‌شود.
عاقبت 30 سال مدیریت کارگزاران؛

۳۰ سال با «کارگزاران»ی که هنرشان ورشکستگی اقتصاد است

تفکر مدیریتی و تیم اجرایی کنونی اقتصادی کشور همان تفکر و تیم مدیریتی است که در دهه ۱۳۷۰ باعث شکسته‌شدن رکورد تورم؛ و ورشکستی اقتصادی کشور در عرصه بین‌المللی شد.
کنایه مجریان برنامه پایش به وضعیت اقتصادی؛

کنایه تلخ مجری‌ های برنامه پایش به وضعیت اقتصادی

کنایه تلخ مجری، نمی‌دونیم به وضع اقتصاد کشور باید بخندیم یا گریه کنیم!
کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

سیاست غلط کاهش ارزش پول ملّی، تولید را زمین‌گیر کرده است

کارشناس اقتصادی، با بیان اینکه، انباشت مؤثر سرمایه پیش‌شرط قطعی لازم برای توسعة اقتصادی است، تاکید کرد، سیاست غلط کاهش مداوم ارزش پول ملّی، تولید ملّی را فلج کرده و آب به آسیاب دلالان ریخته است.
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس؛

اقتصاد کشور رانتی است

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولتمردان کشور به جای نگاه تولیدی نگاه توزیعی به اقتصاد کشور داشته اند گفت: پول نفت را بد مدیریت و مردم را به دولت وابسته کرده ایم.
چشم انداز رشد و تورم؛

دو تصویر از آینده اقتصاد

وضعیت اقتصاد ایران و بازارهای کسب و کار آن در حال حاضر، نتیجه تصمیمات، برنامه‌ریزی‌ها و اعمال مدیریتی است که در یک روند چند دهه‌ای از یکسو و آثار اعمال تحریم‌های بین‌المللی طی دو سال اخیر از سوی دیگر است.
خنثی شدن دولت‌ها در اقتصاد؛

رکورد شکاف طبقاتی در 16 سال اخیر شکسته شد

این درد را کی درمانی پیدا می‌شود؟ هرچه باشد، تفاوتی نمی‌کند. هر سیاستی که می‌آید، نتیجه‌ اقتصادی‌اش یکسان است. راست متصل به بازار می‌آید، همان است، نسخه اقتصاد اسلامی پیچیده‌ می‌شود، باز فرقی نمی‌کند، اقتصادچپ‌گرا مدعی می‌شود، ادعایش زود برملا می‌شود و ره به جایی نمی‌برد و باز «ریچ کیدز»ها هستند و بچه‌های شین‌آباد
گزیده ای از سخنرانی استاد علی اکبر رائفی پور؛

افزایش جمعیت موجب افزایش فقر نمی شود؟

استاد رائفی پور پاسخ می دهد، آیا افزایش جمعیت با توجه به ثابت بودن منابع موجب افزایش فقر نمی شود؟
بنگاه های رانتی؛

«نوکیسه‌ها» از کجا آمدند؟

یکی از پیامدهای وابستگی تمام‌عیار اقتصاد ایران به درآمدهای حاصل از صادرات نفت این بوده و هست که نهاد دولت و سایر نهادهای قدرت را به‌عنوان مالکان درآمدهای نفت در سطحی بسیار بالا نسبت به نهاد خانواده و نهاد خصوصی قرار داده است. دولت‌های ایران به نمایندگی از سایر نهادهای قدرت در همه ۵۰ سال اخیر درآمدی سرشار از محل فروش نفت را به خزانه خود ریخته‌اند و چگونگی هزینه‌کرد آن را نیز خود از طریق بودجه‌بندی سالانه و از مسیرهای دیگر خود تعیین می‌کنند. این منبع بزرگ درآمد ارزی یکی از سرشاخه‌های اصلی توزیع رانت در ایران شده است و از ۵۰ سال پیش تاکنون سرشت و سرنوشت کسب‌وکار ایرانیان را دستخوش تحولات دولت‌ساخته کرده است.
صفحه  از ۸۷
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها