سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دکتر تیمور رحمانی مطرح کرد؛

سه عامل گسست در نظریه مقداری پول

در طول چهار سال گذشته یکی از موضوعاتی که بسیار جلب توجه کرده است تداوم رشد‌های نسبتا بالای نقدینگی و روند نزولی نرخ تورم و بنابراین شکاف قابل توجه بین نرخ رشد نقدینگی و نرخ تورم است. این موضوع سبب شده است این تردید به‌وجود آید که اساسا تورم ربطی به نرخ رشد نقدینگی ندارد و بنابراین یکی از مهم‌ترین قضایای علم اقتصاد متعارف که ادعا می‌کند، رشد کمیت‌های پولی مانند حجم پول و نقدینگی عامل اساسی ایجاد تورم هستند، صحت نداشته یا حداقل در ایران مصداق ندارد یا اینکه اگر هم در گذشته این رابطه وجود داشته است دیگر برقرار نیست.
رئیس اتحادیه آهن و فولاد ؛

رشد ۷۰ درصدی قیمت آهن در سه ماهه اخیر

رئیس اتحادیه آهن و فولاد با اعلام اینکه از تیرماه امسال تا پایان شهریورماه بازار آهن و فولاد شاهد افزایش ۷۰ درصدی قیمت بوده است، گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو میلگرد در بازار ۲۱۰۰ تا ۲۱۲۰ تومان و هر کیلو تیرآهن ۲۶۰۰ تومان است.
بانک مرکزی اعلام کرد؛

نرخ تورم شهریور ۹.۹ درصد شد

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به شهریور ۱۳۹۵ براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۵ به ۹.۹ درصد رسیده است.
حافظه 24 ماهه شاخص قیمت‌ها اختلال‌زاست؟

خطای دید در محاسبه تورم

محاسبه نرخ تورم متوسط یا 24 ماهه به دلایلی نظیر هماهنگی جزء قیمتی و جزء وزنی شاخص بهای مصرف‌کننده و نوسان بالای نرخ تورم در اقتصاد ایران صورت می‌گیرد. این در حالی است که به‌نظر کارشناسان حافظه طولانی مدت و نامانایی برآوردگر باعث بروز انحراف در محاسبه نرخ تورم خواهد شد.
به نقل از یک اقتصاددان ؛

کنترل تورم تنها راه جلوگیری از جهش قیمت ارز

یک اقتصاددان می‌گوید دولت اگر می‌خواهد ارزش پول ملی حفظ شود و نرخ ارز افزایش پیدا نکند، باید همچنان سیاست‌های کنترل تورم را پیگیری کند تا مانع از آن شود که نرخ ارز با افزایش فاصله تورم داخلی و خارجی جهش کند؛ در غیر این صورت سیاست‌هایی مبنی بر پایین نگه داشتن نرخ ارز به صورت تصنعی مضررات بسیاری برای تولید و صادرات خواهد داشت.
نوسانات سرعت گردش پول؛

روند نزولی سرعت گردش پول در اقتصاد ایران+اینفوگراف

از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۵ براساس داده های بانک مرکزی سرعت گردش پول در اقتصاد ایران سیر نزولی داشته است.
محرک‌های پایه تورم تولید؛

هزینه‌های تولیدکنندگان با چه مکانیزمی از بازارهای کالایی تقویت می‌شود؟

نرخ تورم تولیدکننده در کشور ما در 12 ماه منتهی به مرداد ماه سال 96 بر اساس داده‌های بانک مرکزی به رقم 6/ 7 درصد رسید که حکایت از رشد 7/ 1 واحد درصدی در این ماه در مقایسه با ماه قبل از خود دارد.
اقتصاد خانواده؛

معادله تورم و سفره خانوار

یکی از بحث‌های شکل‌گرفته پس از نزول تورم در سال‌های اخیر تعیین بازندگان و برندگان کاهش نرخ تورم بوده است.
صدای تورم می آید ؛

زلزله تورمی در راه است! +نمودار

وابستگی بسیار زیاد نرخ تورم به رشد نرخ ارز، حکایت از وابستگی شدید اقتصاد کشور به ارز دلار را دارد. به بیان ساده‌تر یعنی کنترل اقتصاد کشور در دستان آمریکا است. شاید بتوان از «پیمان دوجانبه پولی» به‌عنوان شاهراهی برای خلاصی از دور باطل افزایش نرخ ارز یادکرد.
وزیر اقتصاد مطرح کرد؛

رکود تورمی جایگزین رونق غیرتورمی

وزیر اقتصاد با تاکید بر استفاده از دیپلماسی در حمایت از اهداف اقتصادی گفت: رکود تورمی جای خود را به رونق غیرتورمی داده است.
در میزگردی بررسی شد؛

نرخ تورم رسمی و حسی

نرخ تورم مدت های طولانی است که موضوعی بحث میان کاربران آمار کشور شده است. از یکسو مرکز آمار ایران و از سوی دیگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی هر ماه نرخ تورم را اعلام می کنند که به طور معمول با یکدیگر تفاوت دارد.
احمد توکلی اعلام کرد:

مردم نرخ تورم وبیکاری را باور ندارند

مردم معمولاً نرخ‌های رسمی تورم و بیکاری را باور ندارند و ارقام واقعی را بیشتر می‌دانند.
اندر احوالات گرانی های 96؛

جاده ی دزد زده فقط 40 روز امن خواهد بود

نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی و افزایش قیمت هایی که مردم تجربه می کنند، همواره تفاوت چشمگیری داشته است و به قول منتقدان سینمایی، دو بال مجزای یک فرشته هستند. به نحوی که بعضا نرخ تورم محاسبه شده توسط بانک مرکزی نصف تورم قابل درک برای مردم جامعه است.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری ؛

اولویت دولت، رونق غیرتورمی در کشور است

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اولویت اول دولت را رونق غیرتورمی در کشور عنوان کرد و گفت: رسیدن به این کار نیازمند یک هماهنگی فرابخشی در حوزه های اقتصادی و یک نگاه کل نگرانه است.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری ؛

اولویت دولت، رونق غیرتورمی در کشور است

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اولویت اول دولت را رونق غیرتورمی در کشور عنوان کرد و گفت: رسیدن به این کار نیازمند یک هماهنگی فرابخشی در حوزه های اقتصادی و یک نگاه کل نگرانه است.
افزایش قیمت دام زنده ؛

قیمت دام زنده در عید قربان مشخص شد

قیمت دام زنده با توجه به نزدیکی به عید قربان نسبت به سال گذشته با 6 هزار تومان افزایش روبرو شده و علت این امر کمبود دام در بازار است.
روابط عمومی بانک مرکزی :

نرخ تورم مرداد؛ 10 درصد

ماه منتهی به مرداد ۱۳۹۵ براساس سال پایه ۱۳۹۵ = ۱۰۰ معادل ۱۰ درصد است.
جواد حسین زاده خبرداد:

طراحی شاخص جدید برای اعلام تورم

اگرچه تا پیش از این، مرکز آمار ایران تورم روستایی و شهری را به طور مجزا اعلام می‌کرد، اکنون به گفته معاون مرکز آمار، قرار است که تورم ملی جایگزین این دو آمار اعلامی شود.
فولادگر:

لزوم رفع فضای دوقطبی در عرصه مدیریتی اقتصاد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: شرط رسیدن به اهداف اقتصادی دولت دوازدهم هماهنگی بین اعضای تیم اقتصادی است.
متغیر پنهان در نوسان شاخص قیمت رمزگشایی؛

آتش زیر خاکستر تورم در سال ۹۶

بررسی آمارهای بانک مرکزی در ماه‌های اخیر حاکی از این است که نوسانات نرخ تورم، بیشتر در اقلام قابل‌تجارت تعریف می‌شود. به بیان دیگر، نوسان اقلام قابل‌تجارت در ماه‌های قبل، بیشتر از نوسان اقلام غیر‌قابل‌تجارت بوده و این موضوع باعث اثرگذاری در نرخ تورم کل شده است.
صفحه  از ۱۲
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها