سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سرمایه اجتماعی بالا در دوره جنگ عبور از بحران را تسهیل کرد،

اقتصاد ایران در آغاز جنگ چه وضعیتی داشت؟

ایران در حالی وارد جنگی نا برابر و طولانی مدت با عراق شد که پیش تروقوع انقلاب، موقعیت اقتصادی و سیاسی ایران را دست‌خوش تغییراتی جدی کرده بود .
شاخص تورم؛

افزایش ۱۴.۷درصدی دخل‌وخرج خانوار ایرانی در ۵ ماه+ جزئیات

طی پنج ماه اول سال جاری شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۱۴.۷درصد افزایش داشته است.
رکود تورمی اقتصاد ایران؛

اقتصاد ایران در آستانه رکود تورمى تازه

به نظر می رسد تحولات سریع اقتصادى و سیاسى در طى ماه هاى قبل، اقتصاد ایران را پس از چند سال در آستانه یک دوره رکود تورمى یا stagflation قرار داده است .
بار تورم بر دوش طبقه متوسط؛

نرخ تورم برای اقشار مختلف مردم، دمای متفاوتی دارد

با جهش نرخ ارز درماه‌های اخیر نرخ تورم مصرف‌کننده نیز که درچند سال اخیر به روند نزولی عادت کرده بود، صعودی شده است. به طوری که براساس گزارش بانک مرکزی از تیرماه امسال نرخ تورم دوباره به محدوده دورقمی وارد شد. هرچند گزارش مرکز آمار ایران درباره نرخ تورم تیر و مرداد امسال همچنان تک رقمی است، ولی مقایسه این شاخص با ماه‌های قبل به روشنی حکایت از رشد تورم دارد.
تاثیر افزایش نقدینگی بر اقتصاد ایران؛

آیا ابرتورم در راه است؟

آیا اقتصاد ایران امروز در موقعیت ابرتورمی قرار دارد؟ وقتی از ابر تورم سخن می گوییم تورم های چند هزار درصدی همانند آنچه در آلمان بعد از جنگ جهانی دوم یا ونزوئلا در ماه های اخیر رخ داده است منظورمان می باشد. آنچه درباره اقتصاد ایران که امروز به لحاظ زیر ساختی دارای مشکلات متعددی است می توان گفت این است که رشد نقدینگی به میزانی فراتر ازرشد اقتصادی بوده است. این موضوع اگر در کوتاه مدت اثر خود را بر تورم بر جای نگذارد مسلما اثر تورمی شدیدی در بلند مدت خواهد داشت. اثر رشد نقدینگی برتورم مساله ای اثبات شده و غیر قابل انکار است.
استاد دانشگاه شهید بهشتی؛

افزایش حقوق‌ یعنی ایجاد تورم

یک استاد دانشگاه با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر افزایش دوباره حقوق کارمندان در سال جاری این اقدام را ضروری، اما بسیار حساس توصیف کرد.
نماینده کارفرمایان؛

با ادامه این روند تا آخر سال تورم۶۰درصد می‌شود

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار گفت: با توجه به تورم ماهانه کشور ۴.۸ درصدی با این روند تا پایان سال به تورم بی سابقه ۶۰ درصدی می‌رسیم.
نقدینگی در ایران؛

چرا ایران ونزوئلا نمی‌شود + نمودار

برخی تلاش می کنند احتمال کاهش بیشتر ارزش پول ملی را بسیار بالا جلوه دهند و یکی از ابزارهای آن ها هم مقایسه با ونزوئلاست.
طبق تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی؛

کالا‌های خوراکی چقدر گران شد؟ + جدول

آخرین گزارش از تحولات قیمتی در کالا‌های خوراکی از تورم بین حداقل دو تا ۱۹ درصدی در یک ماه گذشته حکایت دارد.
سایه تحریم بر سر اقتصاد ایران؛

اقتصاد دچار رکود تورمی می شود؟

این روزها سایه تحریم‌ها به شدت بر سر اقتصاد کشور افتاده است؛ اقتصادی که از بحران‌های جدی رنج می‌برد و قرار است در روزهای آینده با تحریم‌های سنگین‌تری دست و پنجه نرم کند. تقابل اقتصاد ایران با تحریم‌های پیش رو موضوع بسیار مهمی است که هم سیاست‌گذار و هم بنگاه اقتصادی باید بتوانند با تحلیل و پیش‌بینی آن، استراتژی‌های کوتاه‌مدت خود را براساس آن طراحی کنند.
وضعیت اقتصادی در ایران؛

اینفوگرافیک/وضع تورم و بیکاری در ایران طی دهه اخیر

اقتصاد ایران طبق دهه اخیر فراز و نشیب‌های بسیاری داشته؛ چه در رشد اقتصادی، چه در کسری بودجه و چه در نرخ تورم و بیکاری. در این اینفوگرافی با اعداد و ارقام مربوط به این شاخص های مهم اقتصادی طی یک دهه اخیر یعنی از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۶ آشنا می‌شوید.
چرا مردم آمارهای روحانی را باور ندارند؟

بالاخره معیار تورم جیب مردم است یا آمارهای دولتی

این روزها با وجود افزایش سرسام آور قیمت برخی از کالاها و همچنین نایاب شدن برخی از این موارد از جمله پوشک بچه، برخی آمار و ارقام از سوی دولتمردان ارائه می شود که با زندگی واقعی مردم تفاوت دارد.
عقب‌نشینی نرخ سود در بازار بدهی؛

تغییر جهت تورم انتظاری؟

پس از یک دوره افزایشی و رسیدن نرخ سود اسناد خزانه اسلامی به بیش از ۳۰ درصد، از ابتدای شهریور شاهد تغییر این مسیر و ورود نرخ سود این اوراق به کانال ۲۷ درصدی هستیم. کاهش نرخ سود بازار بدهی نشانه مثبتی در فضای ابهام‌آلود اقتصاد کشور محسوب می‌شود.
بانک مرکزی اعلام کرد؛

ثبت رکوردهای تاریخی تورم

بانک مرکزی آمار تورم را به روز کرد. آماری که برای پنجمین ماه سال‌جاری منتشر شده و راوی سه نکته مهم درباره «جهش نقطه‌ای تورم»، «پایداری سه ماهه تورم» و «ترکیب تورم گروه‌ها» است. شاخص قیمت در مردادماه سال‌جاری با ۵/ ۵ درصد رشد نسبت به تیرماه، به عدد ۸/ ۱۳۳ رسید. جهش نقطه‌ای ۵/ ۵ درصدی در شاخص قیمت در حالی اتفاق افتاده که در ۲۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.
راکدترین بازارهای ایران کدامند؟؛

برخی بازارها از فروشنده و خریدار خالی است!

اگر امروز سری به فروشگاه های زنجیره ای بزنید، با کمبود مشتری و خلوتی در بخش کالاهای مصرفی روبرو نمی شوید، همه راهروها پر است از مشتریانی که در حال خریدند، اما خبری از مشتری و فروشنده در بازار اقلام بادوام نیست.
از سوی مرکز آمار؛

تورم دهک‌های هزینه‌ای مشخص شد

نرخ تورم کل کشور در مرداد ماه ١٣٩٧ برابر ٩.٧ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٩.٢ درصد برای دهک اول تا ١٠.٠ درصد برای دهک نهم نوسان دارد.
بانک مرکزی اعلام کرد؛

نرخ تورم نقطه به نقطه در مرداد ماه از ۲۴ درصد گذشت

بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه به نقطه در مردادماه امسال را ۲۴.۲ درصد اعلام کرد.
داده‌های بانک‌مرکزی ثابت می‌کنند؛

انتخاب پرهزینه کنترل تورم

روش انتخابی سیاست‌گذار برای کنترل تورم در سال‌های اخیر، با دادن یک هزینه بالا شکست خورد. داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد که سیاست‌گذار مابین سال‌های ۹۳ تا ۹۶ سعی کرد با تثبیت نرخ ارز، نرخ تورم را از کانال اقلام قابل‌تجارت کنترل کند. اما تورم نقطه‌به‌نقطه اقلام قابل‌تجارت با ثبت عدد ۲۵ درصد در تیرماه امسال، به سطوح سال ۹۲ بازگشت. این رکوردزنی خط بطلانی بر سیاست کنترل تورم از لنگر نرخ ارز و اقلام قابل‌تجارت کشید و هزینه سنگینی را متوجه اقتصاد کشور کرد.
مرکز آمار ایران اعلام کرد؛

تورم مرداد ماه 9.7 درصد شد

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به مرداد ماه ١٣٩٧ با افزایش یک درصدی به ٩.٧ درصد رسید؛ همچنین نرخ تورم یکساله اقلام خوراکی، آشامیدنی و دخانیات ١٢.١ اعلام شد.
لزوم مدیریت صحیح اقتصادی؛

پیش‌بینی وضعیت تورم در ماه‌های آینده

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان این‌که تورم ناشی از ایجاد بازار ثانویه ارز از همین حالا هم آغاز شده است، گفت: در حوزه‌های مربوط به اقلامی مانند لبنیات، فولاد، میلگرد، پروفیل، چوب و بسیاری دیگر از اقلام واسطه‌ای قیمت‌ها دو برابر شده است.
صفحه  از ۲۰
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها