سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مرکز آمار ایران در گزارش سال ۹۷ تشریح کرد؛

اوج‌گیری تورم فروش «در کارخانه»

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم تولید‌کننده در فصول سال ۹۷، نسبت به ابتدای سال ۹۰ بیشترین مقدار را ثبت کرده است. همچنین تورم نقطه به نقطه و متوسط نیز نسبت به سال‌های قبل در بیشترین سطح قرار داشته است. این موضوع می‌تواند باعث فشار در تورم سال آینده شود. مرکز آمار ایران در دو گزارش فصل زمستان و آمار شاخص کل سال ۹۷ تورم تولید‌کننده را تشریح کرد.شاخص قیمت تولیدکننده در سال ۹۷، با ۵/ ۴۷ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶، به عدد ۲/ ۳۴۷ رسید. این شاخص در تمام فصل‌های سال ۹۷ نسبت به فصل قبل از خود با افزایش مواجه بوده است.
ریشه اصلی تورم؛

سیاست‌های برهم‌زننده نظام پولی

«ابر‌تورم بیخ گوش اقتصاد ایران است»؛ دست‌کم نیمی از اقتصاددانان و کارشناسان خطر مواجهه با چنین پدیده‌ای را در اقتصاد ایران گوشزد می‌کنند؛ موضوعی که ریشه در سیاست‌های پولی بانک مرکزی دارد و افزایش پایه پولی به عنوان علت‌العلل اصلی آن معرفی می‌شود.
گزارشی از عقبگرد قیمت‌ها در خانه، خودرو و دلار؛

رشد قیمت مسکن متوقف شده؛ حباب قیمت در بازار خودرو ترکیده

مشاهدات میدانی از رفتارعمومی فعالان اقتصادی نشان می‌دهد، با وجود اینکه هنوز زمان اعلام آمار نرخ تورم در خردادماه فرا نرسیده، اما تغییر شتابان قیمت شماری از کالاها متوقف شده و انتظارات تورمی تا اندازه زیادی فروکش کرده است.
آینده اقتصاد ایران از نگاه بین‌المللی؛

تهیدستان زیر ضرب تورم له می شوند

اقتصادایران درسطح کلان و درسطح خانوارها با بدترین شاخص ها در دهه های اخیر مواجهشده است. نرخ رشد اقتصاد کلان بنا بر پیش بینی ها مکن است تا 10 درصد منفی شود.نرخ تورم خوراکی ها احتمالا به 50 درصد می رسد و با توجه به اینکه نرخ مزدها تنها 25 درصد افزایش یافته است روزگار تهیدستان جامعه درسال 1398 به بدترین وضعیت خواهد رسید.
تجربه تورم بالا در دهه ۷۰؛

عدد حساس تورم ماهانه

استمرار تورم‌های بالای ماهانه می‌تواند اقتصاد را در تله «تداوم تورم بالا» و «رکود طولانی» به دام اندازد. تجربه تورم‌های بالا در دهه ۷۰ نشان می‌دهد که اگر دولت و بانک مرکزی به محض دیدن نشانه این تله‌ها، با اتخاذ سیاست‌های صحیح پولی و مالی به مقابله با آن می‌رفتند، تورم میانگین هرگز از سطح ۵۰ درصد تجاوز نمی‌کرد. نشانه اصلی این تله در شاخص‌های تورم، نرخ تورم ۲ درصد ماهانه است که اگر نوسان قیمت بالای این سطح تثبیت شود، تله تورم بالا در کمین خواهد بود.
آلبرت بغزیان مطرح کررد:

افزایش قیمت‌ها محصول فرصت‌طلبی افراد بود/ جهش‌های ناگهانی قیمت ملاک محاسبه تورم قرار نگیرد

مرکز آمار ایران نرخ تورم کل کشور در اردیبهشت‌ماه سال جاری را ۳۴/۲ درصد اعلام کرده است. این در حالی ا‌ست که بر اساس اطلاع این مرکز از فروردین، نرخ تورم در نخستین ماه سال، ۳۰/۶ درصد بوده است.
در اردیبهشت‌ امسال؛

شکاف تورمی ۱۰ دهک هزینه‌ای به ۲.۹ درصد رسید

شکاف نرخ تورم ۱۰ دهک هزینه‌ای در اردیبهشت‌ امسال به ۲.۹ درصد رسید که نسبت به فروردین‌ یک‌دهم درصد افزایش نشان می‌دهد.
افزایش تورم؛

افزایش ۲۵ تا ۴۲ درصدی تورم

تورم در طول یک سال گذشته حدود ۲۵ درصد در شاخص سالانه و ۴۲ درصد در نقطه به نقطه افزایش داشته است
تورم روستایی از تورم شهری پیشی گرفت؛

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف‌کننده

مرکز آمار ایران جدیدترین گزارش خود از نرخ تورم را منتشر کرد که طبق آن نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در کشور به 52.1 درصد رسیده و نرخ تورم 12ماهه منتهی به اردیبهشت 98 نیز از 34 درصد گذشته است. طبق این گزارش، نرخ تورم در مناطق روستایی از نرخ تورم در مناطق شهری پیشی گرفته و نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در کشور به 82.6 درصد رسیده است.
تجربه تورم بالا در دهه ۷۰ بررسی می‌شود؛

عدد حساس تورم ماهانه

استمرار تورم‌های بالای ماهانه می‌تواند اقتصاد را در تله «تداوم تورم بالا» و «رکود طولانی» به دام اندازد. تجربه تورم‌های بالا در دهه ۷۰ نشان می‌دهد که اگر دولت و بانک مرکزی به محض دیدن نشانه این تله‌ها، با اتخاذ سیاست‌های صحیح پولی و مالی به مقابله با آن می‌رفتند، تورم میانگین هرگز از سطح ۵۰ درصد تجاوز نمی‌کرد. نشانه اصلی این تله در شاخص‌های تورم، نرخ تورم ۲ درصد ماهانه است که اگر نوسان قیمت بالای این سطح تثبیت شود، تله تورم بالا در کمین خواهد بود.
بررسی از آمارهای جهانی نشان می‌دهد؛

رتبه پنج ایران در نرخ تورم بین ۱۸۶ کشور جهان

بررسی از آمارهای جهانی نشان می‌دهد ایران (با احتساب تورم نقطه به تورم ۵۱ درصدی فروردین ۹۸) پس از کشورهای ونزوئلا، زیمباوه، کره شمالی و آرژانتین در رتبه پنجم بالاترین نرخ تورم در جهان قرار دارد.
دوبرابر شدن قیمت خوراکی ها؛

ماحصل برخورد با معلول تورم

گزارش جدید مرکز آمار از اقلام خوراکی حاوی دو پیام است؛ نخست آنکه حذف دلار ۴۲۰۰ تومان از ۴ قلم خوراکی، روند قیمتی آنها را دچار تغییر محسوسی نکرد و حتی در برخی موارد موجب کاهش قیمت نیز شد. در واقع با حذف دلار ۴۲۰۰ تومان، تورم ماهانه چای خارجی و لوبیا چیتی در حدود یک درصد رشد کرد اما همزمان تورم ماهانه حذف‌شدگان دیگر، از جمله گوشت قرمز با افت محسوس روبرو شد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

قیمت کالاهای اساسی ۴۸ درصد تورم دارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: قیمت کالاهای اساسی ۴۸ درصد و قیمت کالاهای آزاد ۴۲ درصد تورم دنماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی به سیل اوایل امسال اشاره و بیان کرد: سیلی که نوروز امسال آمد که در مرحله اول می‌توانست سه میلیارد دلار درآمدزایی داشته باشد اما ۳۵ هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد و این خسارت در برابر نزولات آسمانی که برکاتی همچون سرسبزی بیابان‌ها و ذخیره سفره آب زیرزمینی و رونق بخش کشاورزی را به همراه دارد ناچیز است. ارد.
بررسی گزارش مرکز آمار ایران؛

علائم کاهشی در گروه‌های تورمی

بررسی گروه‌های شاخص بهای مصرف‌کننده نشان می‌دهد که علائم کاهشی در نرخ تورم مشاهده می‌شود. یکی از این علائم کاهش نرخ تورم خوراکی‌ها در اردیبهشت است که به‌نظر می‌رسد این روند در ماه‌های آتی نیز تداوم داشته باشد، این موضوع با توجه به افزایش بارش‌ها طی یک سال اخیر و افزایش عرضه محصولات خوراکی می‌تواند تا نیمه نخست تداوم یابد. از سوی دیگر، در بخش مسکن نیز علائم و رفتار هیجانی قیمتی در گزارش مرکز آمار ایران مشاهده نمی‌شود. در سایر گروه‌ها نیز به‌نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده احتمال کاهش نرخ تورم نسبت به افزایش نرخ تورم بیشتر باشد.
افزایش تورم؛

تورم نقطه‌ای از ۵۰ درصد عبور کرد + جدول

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.نرخ تورم کل کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برابر ٣٤,٢درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٣.٧درصد برای دهک اول تا ٣٦.٦درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٤٧.٣درصد برای دهک اول تا ٥٢.٤درصد برای دهک دهم است.
مرتضی عزتی:

احتمال ابرتورم در اقتصاد ایران اندک است

استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: در شرایطی که نرخ بهره کمتر از نرخ تورم باشد منطقی است که مردم کالاها و خدمات را خریداری کنند تا ارزش دارایی‌های آنها حفظ شود اگر نرخ تورم 35 درصد و نرخ تورم بانکی 20 درصد باشد افراد بسیار کمی نقدینگی خود را در سیستم بانکی حفظ می‌کنند و افراد اندکی برای سرمایه‌گذاری به بانک مراجعه می‌کنند.
نرخ تورم ماهانه در ایران؛

سه سناریو از تورم ۹۸

جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در اردیبهشت‌ماه با ثبت رقم ۵/ ۱ درصد به کمترین میزان طی ۱۲ ماه قبل از آن رسیده است. همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که از سرعت رشد تورم نقطه‌به‌نقطه در اردیبهشت‌ماه کاسته شده است. «دنیای اقتصاد» با توجه به آمار جدید مرکز آمار ایران و اطلاعات شاخص بهای مصرف‌کننده در یک سال اخیر، سه سناریو برای پیش‌بینی نرخ تورم تا پایان سال در نظر گرفته است. براساس پیش‌بینی سناریوی نخست، «نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه» به رقمی کمتر از ۴۰ درصد تا پایان سال‌جاری خواهد رسید.
نرخ توم کالا و خوراکی ها در اردیبهشت ماه؛

رشد نرخ تورم اردیبهشت از ۲۰ تا ۱۳۶ درصد

در اردیبهشت ماه سال جاری تغییرات قیمتی در خوراکی‌ها و کالاها نشان از تورم بین ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی در مقایسه با همین ماه در سال گذشته دارد.
گرانی در بازار؛

تورم ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی کالاها و خوراکی‌ها

در اردیبهشت ماه سال جاری تغییرات قیمتی در خوراکی‌ها و کالاها نشان از تورم بین ۲۰ تا ۱۳۶ درصدی در مقایسه با همین ماه در سال گذشته دارد.همچنین شاخص کالا و خدمات در اردیبهشت امسال در مقایسه با ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به ۵۲.۱ درصد رسیده که نشان داد می‌دهد خانوارهای ایرانی به طور میانگین ۵۲.۰۱ درصد بیشتر از اردیبهشت۱۳۹۷برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کردند.
فساد پولی؛

رکود تورمی چه بر سر جامعه می‌آورد؟

گفته شده که طبق سخنرانی‌های لنین، بهترین روش برای تخریب سیستم سرمایه‌داری، به فساد کشیدن پول است. در طول یک پروسه تورم مداوم، دولت می‌تواند به طرز مخفیانه و غیرمحسوس، بخش بزرگی از ثروت شهروندان خود را غصب و مصادره کند. با این روش، دولت نه‌تنها ثروت شهروندان خود را غصب کرده است، بلکه این کار را از روی عمد و خودسرانه انجام داده و همچنان که این پروسه موجب فقیر شدن شهروندان می‌شود، اما در واقع تعداد افراد (خاصی) به ثروت می‌رسند... قطعاً حق با لنین بوده است. هیچ وسیله‌ای بهتر و مطمئن‌تر از «فساد پولی» وجود ندارد که بتواند مبنای فعلی جامعه را واژگون کند.
صفحه  از ۳۱
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها