سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقدینگی فعال شده است؛

تحلیل ریشه‌های جهش تورمی در گفت‌وگو با تیمور رحمانی

تیمور رحمانی می‌گوید: آمار تورم ماه‌های اخیر و به ویژه خردادماه نشان می‌دهد که عامل نگران‌کننده اصلی که خطر افزایش همه قیمت‌ها -و نه قیمت یک یا چند کالا و خدمت- را پیش روی اقتصاد ایران قرار می‌داد، فعال شده است. این عامل، رشد بالای نقدینگی است.
نرخ تورم در ایران ؛

چرا استیو هانکه تورم ایران را 117 درصد می داند؟

استیو هانکه، استاد اقتصادکاربردی دانشگاه جانز هاپکینز تورم حال حاضر اقتصاد ایران را 117 درصد می‌داند. او برای این ادعا چه دلایلی دارد؟
نگاه سیاسی به اقتصاد؛

چرا نباید به رویکرد استیو هانکه اعتماد کرد؟

بررسی آرای اقتصاددان ارشد اندیشکده «کیتو» نشان می‌دهد که هانکه بارها به عقیده خود مبنی بر وابستگی شدید اقتصاد ایران به دلار اشاره کرده است. ادعایی که البته سنخیت چندانی با یافته‌های پژوهش‌های علمی ندارد.
مشکلات اقتصادی پیش روی ایران ؛

استیو هنکه و برآورد تورم ۱۴۷ درصدی ایران

استیو هنکه، استاد اقتصاد دانشگاه بسیار معتبر جان هاپکینز، در برآوردی اعلام کرده میزان تورم سالیانه ایران در سال ۱۳۹۶ به‌جای رقم اعلام شده ۹/۷ درصد، ۱۴۷ درصد است. یعنی به‌طور متوسط قیمت کالاها و خدمات حدود دو و نیم برابر شده است
مرکز آمار ایران اعلام کرد؛

تورم خانوار شهری به ۱۰.۲ درصد رسید/تورم خانوار روستایی ۹.۹ درصد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در خردادماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور ١٠.٢ درصد و برای خانوارهای روستایی ۹.۹ درصد شد.
بیشترین نرخ تورم مربوط به استان ایلام؛

خانوارهای کدام استان‌ها کمترین و بیشترین هزینه را داشتند؟

بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان ایلام و کمترین آن مربوط به استان اردبیل است؛ به طوری که خانوارهای ساکن استان ایلام به طور متوسط ٣.٧ درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای ساکن استان اردبیل به طور متوسط ٣.٣ درصد کمتر از میانگین کل کشور نسبت به خرداد ١٣٩٦ هزینه کرده‌اند.
چه عواملی در تغییرات نرخ تورم نقش ایفا کردند؟؛

بازیگردان اصلی تورم

اقتصاد ایران، جزو معدود اقتصادهایی است که هنوز نتوانسته راه حل مشخصی را برای کنترل نرخ تورم، پیدا کند، اگرچه در برخی از برهه‌های زمانی تلاشی برای کنترل نرخ تورم، به وجود آمده است اما این تلاش ها، نتوانسته باعث ایجاد یک پارادایم مشخص برای کنترل نرخ تورم در تمام دوره‌های زمانی شود. بنابراین رفتار سیاست‌گذار در مجموعه سیاست‌های تورمی، یک حرکت کج دار و مریز بوده است و در اقتصاد کشور به جای تزریق واکسن تورم، از آمپول مسکن تورم استفاده می‌شود.
بررسی شاخص بهای تولیدکننده؛

تورم پیش‌نگر به سال‌های اوج باز می گردد؟

شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت‌ماه، رکورد مهمی ثبت کرده بود که در آن تورم نقطه‌به‌نقطه به رکورد ۴ ساله رسیده بود. اما خردادماه این روند را تشدید کرد و رکوردها به روز‌رسانی شدند.
چه عواملی در تغییرات نرخ تورم نقش ایفا کردند؟؛

بازیگردان اصلی تورم

اقتصاد ایران، جزو معدود اقتصادهایی است که هنوز نتوانسته راه حل مشخصی را برای کنترل نرخ تورم، پیدا کند، اگرچه در برخی از برهه‌های زمانی تلاشی برای کنترل نرخ تورم، به وجود آمده است اما این تلاش ها، نتوانسته باعث ایجاد یک پارادایم مشخص برای کنترل نرخ تورم در تمام دوره‌های زمانی شود. بنابراین رفتار سیاست‌گذار در مجموعه سیاست‌های تورمی، یک حرکت کج دار و مریز بوده است و در اقتصاد کشور به جای تزریق واکسن تورم، از آمپول مسکن تورم استفاده می‌شود.
براساس اعلام بانک مرکزی؛

نرخ تورم تولیدکننده خرداد ماه ۱۲درصد شد/ افزایش شاخص بهای تولیدکننده در ایران

شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۶ به‌ میزان ۱۲ درصد افزایش یافته است.
یک مقام مسئول اعلام کرد:

افزایش ۱درصدی تورم به ازای ۱۰درصد کاهش ارزش پول ملی

نایب‌رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران گفت: مطالعات علمی نشان داده هر ۱۰ درصدی که از ارزش پولی ملی کاسته شود، یک درصد به تورم داخلی افزوده می‌شود.
آینه تورمی مرکز آمار به‌روزرسانی شد؛

فشار تورمی دهک‌های مختلف

جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم در خرداد سال‌جاری معادل ۲/ ۸ درصد بوده است. ارقام منعکس داده شده در این گزارش نشان می‌دهد نوسانات نرخ ارز در ثلث پایانی بهار، مطابق انتظار بیشترین تاثیر را بر گروه «خوراکی‌ها، آَشامیدنی‌ها و دخانیات» داشته است؛ به نحوی که نرخ تورم ماهانه این گروه با افزایش بیش از ۴‌ برابری در مقایسه با ماه پیشین به ۲/ ۴ درصد رسیده است. در میان دهک‌های مختلف نیز، سبد مصرفی دهک‌های میانی بیش از سایرین تحت‌تاثیر نوسانات قیمت بوده ‌است.
کاهش شکاف تورمی؛

آینه تورمی مرکز آمار به‌روزرسانی شد

جدیدترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد نرخ تورم در خرداد سال‌جاری معادل ۲/ ۸ درصد بوده است. ارقام منعکس داده شده در این گزارش نشان می‌دهد نوسانات نرخ ارز در ثلث پایانی بهار، مطابق انتظار بیشترین تاثیر را بر گروه «خوراکی‌ها، آَشامیدنی‌ها و دخانیات» داشته است؛ به نحوی که نرخ تورم ماهانه این گروه با افزایش بیش از چهار‌ برابری در مقایسه با ماه پیشین به ۲/ ۴ درصد رسیده است. در میان دهک‌های مختلف نیز، سبد مصرفی دهک‌های میانی بیش از سایرین تحت‌تاثیر نوسانات قیمت بوده ‌است.
تورم و گرانی از شایعه تا واقعیت ؛

اینفوگرافیک/ تورم ۸ درصدی در خردادماه

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ۱۳۹۷ به ۸.۲ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۸.۰ درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.
گزارش مرکز آمار بررسی شد؛

صعود تورم با طعم خوراکی

بیشترین نوسان ماهانه شاخص بهای مصرف‌کننده در طول۳سال‌ونیم گذشته ثبت شد. مرکز آمار تورم ماهانه در خرداد ماه را ۹/ ۱ درصد برای کل کشور گزارش کرد. نوسان شدیدی که بیش از هر چیز متاثر از خوراکی‌ها و دخانیات بوده است. این فعل و انفعالات یک رکورد دیگر را نیز ثبت کرد که در آن تورم نقطه به نقطه پس از ۲۹ ماه به بازه ۲ رقمی بازگشت. بررسی اعداد و آمار نشان می‌دهد که کالاهای بادوام نوسان نقطه به نقطه قابل توجهی را ثبت کرده و گرانی کالاها در این دسته نسبت به کالاهای بی‌دوام شدیدتر بوده است.
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

نرخ تورم خرداد به ۸.۲ درصد رسید

مرکز آمار ایران، در خرداد ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١١٦,٢ رسید که نسبت به ماه قبل ١.٩ درصد افزایش نشان می‌دهد.
ریشه های توهم؛

چرا ادعای استیو هانکه درباره ابرتورم ایران درست نیست؟

حدود دو هفته پیش، هانکه در توئیتی که با یک نمودار خطی همراه بود، نرخ تورم سالانه ایران در تاریخ 6 ژوئن 2018 (16 خرداد 1397) را 55/78 درصد تخمین زد. ادعای او به سرعت در توئیتر و سایر شبکه های اجتماعی میان ایرانیان دست به دست شد و بر هیجانات کسانی که پیشاپیش با نوسانات شدید بازار طلا و ارز هیجان زده بودند، افزود.
تورم به نفع ثروتمندان تمام شد؛

کمر کم‌درآمدها زیر فشار تورمی خمیده‌تر شد

طی ماه‌های اخیر میزان رشد قیمت‌ها در اقتصاد کشور به حدی بود که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران اقتصادی، کمر اقشار ضعیف جامعه زیر بار تورم خمیده‌تر شده است؛ برخی کالاها چند برابر قیمت پیدا کردند و کالاهایی همچون خودرو و مسکن نیز دور از دسترس شدند.
دغدغه افزایش قدرت خرید مردم؛

زور تورم به قدرت خرید مردم می‌چربد/ چه زمانی توانایی خرید مردم بالا می‌رود؟

یکی از مفاهیم پایه‌ای اقتصاد که اهمیت بسیار زیادی دارد مفهوم "قدرت خرید مردم" است به طوریکه همه طرح‌ها و شاخص‌های اقتصادی به نوعی اثری بر روی این متغیر مهم برجای می‌گذارند.
انتقاد یک اقتصاددان از نحوه محاسبه نرخ تورم؛

دولت برای محاسبه تورم کالاهایی را در نظر می‌گیرد که مردم اسم آن را هم نشنیده‌اند

جامساز گفت: مشکل ما این است که می‌خواهیم ظاهرسازی کنیم و شاخص‌ها را بالاتر از حد خود نشان دهیم. مانند شاخص نرخ تورم؛ می‌خواهیم به شکلی نشان دهیم که تک رقمی باشد.
صفحه  از ۱۷
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها