سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
طی هفت ماه اول سال جاری؛

تورم ۲۰.۳درصد شد

طی هفت ماه اول سال جاری شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۲۰.۳ درصد افزایش داشته است.
گزارش مرکز آمار؛

سفره مردم ۴۷.۵درصد گران شد

براساس آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در پایان مهر با 11.4 درصد رشد نسبت به ماه قبل از آن به 47.5 درصد رسید. این رقم در شهریورماه 36.1 درصد محاسبه شده بود.
رکوردزنی قیمت تخم مرغ؛

سفره مردم ۴۷.۵ درصد گران شد!+ کاریکاتور

براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در کل کشور و برای مهر به ۴۷.۵ درصد رسید‌.
جدیدترین آمار تورم بخش خدمات؛

افزایش ٨.٧درصدی تورم تولیدکننده بخش خدمات

شاخص کل قیمت تولید کننده بخش­های خدمات (بر مبنای ۱۰۰=۱۳۹۰) در فصل تابستان ١٣٩٧ برابر است با ٢٨٥,١ که نسبت به فصل قبل٨.٧ درصد افزایش یافته است.
یادداشت هادی حق شناس ؛

ایران دچار «ابرتورم» نمی‌شود

معمولا زمانی که نرخ تورم از 100 درصد عبور می‌کند از آن به عنوان ابرتورم یاد می‌کنند. همچنین این پدیده مختص چند روز و چند هفته نیست، بلکه ماه‌ها ادامه پیدا می‌کند. به طور یقین در شرایط فعلی امکان ندارد که نرخ تورم ایران سه‌رقمی شود.
استاد اقتصاد دانشگاه اوهایوی آمریکا:

تورم حتما تا پایان سال 20 یا 25 درصد می‌شود

شهرستانی گفت: اگر معنای ابر تورم، تورم‌های 30 یا 40 درصدی است که من فکر نمی‌کنم به این اعداد برسیم. ولی تورم طبیعتا تا نزدیک 20 یا 25 درصد افزایش خواهد یافت که این اعداد هم برای تورم نرخ بالایی است.
محمد نصراصفهانی عنوان کرد؛

تورم 2 رقمی ابرتورم است

نصر اصفهانی بیان کرد: به نظر می‌رسد آقای رئیس جمهور از غیب هم خبر دارد، چون تا آخر سال حداقل 5 ماه دیگر باقی مانده است. من به عنوان کسی که اقتصاد خوانده‌ام، غیب گو نیستم.این اقتصاددان خاطرنشان کرد: در یک تعریف از ابر تورم آمده که اگر قیمت کالاها در یک سال سه بار بیش از 100 درصد افزایش یابد ما ابر تورم خواهیم داشت. اگر تورم نقطه به نقطه هم بیش از 30 درصد باشد، به نوعی ابر تورم به وجود آمده است. با توجه به کاهش ارزش پول ملی که در ماههای اخیر ایجاد شده است به نظر می‌رسد که تورم خیلی بیش از 40 درصد یا اعداد این چینی بالا خواهد رفت.ممکن است بانک مرکزی و یا مرکز آمار تعریف تورم را تغییر دهند یا با تغییر سبد کالاها به نرخهای مختلفی برسند.
شاخص قیمت‌ها از ۱/ ۶ درصد به ۶/ ۴ درصد کاهش یافت؛

خروج تورم از باند سبقت

آمارهای بانک مرکزی در مهرماه سال‌جاری دو روند کاهشی را نشان می‌دهد؛ نخست آنکه نرخ تورم ماهانه در مهرماه به ۶/ ۴ درصد رسیده که این رقم در شهریور ماه ۱/ ۶ درصد گزارش شده بود؛ روندی که می‌تواند تغییر مسیر تورم ماهانه محسوب شود. علاوه‌بر این، آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که در مهرماه از سرعت افزایش نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز کاسته شده است. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه با افزایش ۵/ ۵ واحد درصدی در مهرماه به ۹/ ۳۶ واحد درصد رسیده است که این رشد در مرداد ۳/ ۶ درصد و در شهریور ۲/ ۷ واحد درصد ثبت شده بود. این دو نشانه در آمارهای بانک مرکزی می‌تواند به منزله خروج تورم از باند سبقت تلقی شود و می‌توان متصور شد که در حال حاضر این کلان متغیر اقتصادی، در باند میانه در حال حرکت است. اما احتمال بازگشت به باند سبقت تا پایان سال وجود دارد.
قطب نمای غیرهمخوان تورم؛

اختلاف دو و نیم واحد درصدی تورم ماهانه مرکز آمار و بانک مرکزی

چهار روز پس‌از مرکز آمار ایران، بانک مرکزی هم نرخ تورم مهر ماه را اعلام کرد. گرچه سال پایه محاسبه شاخص تورم را برای هر دو نهاد 1395 درنظر گرفته است و در بسیاری از گروه‌های اصلی نرخ‌هایی که توسط این دو نهاد اعلام شده همراستا بوده و تفاوت معناداری با هم ندارد، اما در اعلام شاخص کل تورم نخستین ماه فصل پاییز تفاوت زیادی به چشم می‌خورد. درحالی که درگزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم ماهانه 7.1 درصد اعلام شده که نسبت به ماه پیش (شهریور) 1.7 واحد درصد رشد نشان می‌دهد، گزارش بانک مرکزی از افت تورم ماهانه حکایت دارد. این بانک نرخ تورم ماهانه مهر را 4.6 درصد محاسبه کرده که در مقایسه با تورم شهریور ماه 1.5 واحد درصد کمتر شده است.
استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی؛

موسسات پولی و بانک‌ها اقتصاد را تخریب کردند

مصطفی شریف (کارشناس اقتصادی و عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی) بر این باور است که برای کنترل اقتصاد و تورم، بیش از هرچیز، «جلب اعتماد عمومی» اهمیت دارد؛ او معتقد است اگر مبارزه با رانت و فساد ساختاری در دستور کار قرار بگیرد و درآمدهای دولت صرف ایجاد ارزش افزوده شود، اوضاع «مهارشدنی»‌ست.
به نقل از مرکز آمار ایران؛

تورم دهک دهم ۱۷.۷ و تورم کم درآمدها ۱۵.۷ درصد

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۱۵.۷ درصد برای دهک اول تا ۱۷.۷درصد برای دهک دهم است.
فرامرز توفیقی ؛

روحانی در تورم رکورد زد

فرامرز توفیقی (رئیس کمیته مزد کانون عالی شوراها) که اثرگذاری تورم را بر سبد معیشت خانوارهای کارگری بررسی می‌کند در ارتباط با نرخ تورم می‌گوید: قبل از این آخرین، شاهکار تورمی متعلق به احمدی‌نژاد بود؛ در دولت احمدی‌نژاد، رکورد تورمی برای مولفه‌ی شاخص ، ۴.۶ بود و یادمان هست که روحانی در سخنرانی‌های انتخاباتی بارها اعلام کرد که این نرخ تورم یک فاجعه است و دیگر هرگز اتفاق نمی‌افتد اما علیرغم همه‌‌ی این شعارها، در مهرماه تورم ماهانه‌ی شاخص ۷.۱ درصدی داشتیم.
بررسی تورم نقطه به نقطه؛

کدام کالاها در مهرماه کمترین و بیشترین تورم را داشتند؟

شاخص‌های کلی تورم اعلام شده توسط مرکز آمار معمولا از سوی شهروندان، با مقاومتی ناخواسته روبرو می‌شود، چراکه احساس می‌کنند با واقعیت‌های روزمره زندگی‌شان همخوانی ندارند. در این گزارش به جزئیات آمارهای اعلام شده توسط مرکز آمار پرداخته شده که احتمالا به درک و پذیرش آنها بیشتر کمک خواهد کرد.مساله­ ای که احتمالا برای اکثر مخاطبان این خبر اهمیت دارد بررسی نرخ تورم در شهرها و به تفکیک حوزه­‌های مصرفی و اقلام مختلف است.
نرخ تورم؛

آیا روحانی رکورد تورم ۳۰ سال اخیر را می‌شکند؟ + جدول

بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه شهریور را ۳۱٫۴ درصد اعلام کرده که نسبت به مشاهدات مردم از میزان افزایش قیمت‌ها بسیار کمتر است چراکه اکثر کالاها نسبت به سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد گران شده است.
هشدارهای تورمی رئیس مرکز آمار؛

نرخ واقعی تورم در کشور

بسیاری از مردم وقتی در این بحبوحه افزایش قیمت ها شاهد اعلام نرخ تورم تک رقمی 9.7 درصدی سالیانه در مرداد امسال توسط مرکز آمار بودند، تعجب کردند و چنین نرخی را گویای واقعیت های روز جامعه نمی دانستند، اما رئیس مرکز آمار ایران توضیحاتی قابل تامل دراین زمینه ارائه می کند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس؛

خبر خوش، مردم نگران نباشند، تورم کنترل شد!

علی کرد گفت: به مردم ایران این خبر خوش را می‌دهم که در رابطه با ارز و تورم نگران نباشند.وی افزود: این کار با کارشناسی و جلوگیری از سوءاستفاده مصوب شده است و به همه افراد نیازمند مخصوصا کسانی که تحت پوشش نهاد‌های حمایتی هستند، تعلق می‌گیرد و برای اقشار کم درآمد روستایی و عشایری هم تدابیر خاصی دیده شده است؛ یعنی این‌که ارزاق عمومی به آسانی قابل دسترس مردم خواهد بود.
مشکلات اقتصادی پیش روی ایران؛

آیا چندماه آینده ایران گرفتار تورم بی‌سابقه خواهد شد؟!

این روزها شایعه‌ای با عنوان "تورم بی‌سابقه ایران را در برمی‌گیرد" در بین محافل دهان به دهان می‌چرخد.اما به نظر می‌رسد این پیش‌بینی‌ها چندان بر پایه تحولات اقتصادی ایران صورت نگرفته است. البته برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند این نرخ تورم اعلامی از سوی صندوق بین‌المللی پولی، تورم نقطه به نقطه در کالاهای اساسی است که به عنوان نرخ تورم کلی بیان شده است.
بررسی گزارش تورم تولید شده نشان می‌دهد؛

ریتم نوسان تورم پیش‌نگر

بررسی آمارهای شاخص بهای تولید‌کننده نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در تابستان ریتم مشخصی نداشت؛ اگرچه سطح آن نسبت به ماه‌های قبل از تابستان افزایش قابل‌توجهی داشت، اما در شهریور این نرخ کمتر از تیر و بیشتر از مرداد بود. همچنین در آخرین ماه تابستان، شکاف میان نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مصرف‌کننده و تولید‌کننده به بیشترین مقدار طی نیم دهه گذشته رسیده است؛ این موضوع باعث می‌شود در ماه‌های آتی اثر نرخ تورم تولید‌کننده یا پیش‌نگر در شاخص مصرف‌کننده منعکس شود.
گزارش مرکز آمار از تورم مناطق کشور ؛

تشدید تورم در مناطق فقیرنشین

گزارش مرکز آمار از تورم مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که اصابت گرانی در استان‌های فقیرنشین کشور بیش از دیگر استان‌ها بوده است.
اقتصاد بیمار؛

آیا نرخ ارز شاخص جدی تورم می باشد؟

آیا سازمان حسابرسی بعنوان متولی رسمی حرفه و نهاد مسئول تدوین و تعیین استانداردهای حسابداری و گزارشگری مالی ، جامعه حسابداران رسمی ایران بعنوان اداراه کننده نهاد حسابرسی مستقل و بالاخره سازمان بورس بعنوان متولی بازار سرمایه و حساس ترین نهاد در قبال کیفیت گزارشگری مالی ، مسئولیتی در این مورد ندارند؟
صفحه  از ۲۲
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها