سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آمارهای شائبه دار بانک مرکزی؛

فاصله تورم از جیب مردم تا آمارهای بانک مرکزی + اینفوگراف

در این گزارش اعلام شده است نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه 98 به 30.6 درصد رسید که نسبت به همین اطلاعات در ماه قبل 26.9 درصد معادل 3.7 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد!
اهرم جدید در اقتصاد ایران، برای کنترل سیل تورم؛

سد تورمی

برای نخستین بار در ایران قرار است بانک مرکزی از طریق اجرای عملیات بازار باز، زمینه تعیین نرخ تعادلی برای بهره و تورم را به روشی مدرن اجرا کند. عملیات بازار باز که چراغ سبز شورای پول و اعتبار را دریافت کرده، با محوریت بانک مرکزی اجرایی می‌شود.هم‌اکنون عملیات بازار باز یکی از ابزارهای اصلی در سیاست‌های پولی کشورها برای کنترل تورم و نرخ بهره است. در بسیاری از کشورها مهم‌ترین وظیفه بانک مرکزی کنترل نرخ تورم است که این کنترل از طریق عملیات بازار باز انجام می‌شود با این حال هدف اصلی در استفاده از این تکنیک، تنظیم نرخ بهره است؛ نرخی که براساس آن بانک‌ها از یکدیگر قرض می‌گیرند. این سازوکار در دهه‌های اخیر مؤثر‌ترین ابزار ایجاد ثبات در بازار پول بوده و علاوه بر اینکه می‌تواند افسار تورم را بکشد قادر است اقتصاد را از فاز رکود به فاز روند حرکت دهد و بار تامین مالی دولت را از دوش بانک‌ها بر دارد.
بررسی گزارش تورمی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد؛

علامت نخست از تورم سال ۹۸

نخستین گزارش تورمی در سال ۱۳۹۸ ازسوی مرکز آمار ایران منتشر شد. این گزارش نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در فروردین‌ماه به سطح چهار درصد رسیده و نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز در سطح ۵۱ درصد قرار دارد. این ارقام باعث شده است که نرخ تورم متوسط از سطح ۳۰ درصدی گذر کند. طی دو ماه اسفند و فروردین‌ماه نرخ تورم با شیب زیادی افزایش یافته که یکی از دلایل آن بالا بودن نرخ تورم خوراکی‌ها در این دو ماه بوده است؛ روندی که می‌تواند با کاهش تورم این گروه در ماه‌های آتی تغییر یابد.
بالاآمدن سطح تورم؛

نرخ تورم ۳۰درصدی شد

نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ۳۰.۶درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (۲۶.۹درصد) ۳.۷ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
مرکز آمار ایران اعلام کرد؛

نرخ تورم فروردین به ۳۰.۶ درصد رسید

مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ١٣٩٨ به ٣٠,٦ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل (٢٦.٩ درصد) ٣.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
تورم چگونه درمان می شود؟

چرا ملتها شکست می خورند؟

افسانه تورم فشار هزینه از واقعیت تورم جداست. نظریه تورم فشار هزینه، افزایش تورم را نتیجه افزایش مستمر هزینه های تولید میداند. هزینه هایی که به طور یکطرفه و بدون توجه به نیروهای بازار افزایش مییابد. این فرضیه، اولاً تغییر قیمتهای نسبی را به اشتباه معادل تورم میداند در حالی که تورم به معنی افزایش مستمر شاخص سطح عمومی قیمتهاست. دوماً نقش عرضه پول را در تعیین سطح عمومی قیمتها و ایجاد تورم نادیده میگیرد.
هشدار را حدی بگیرید!!

بیدار دوباره شدن غول تورم

سیصد و یازدهمین شماره هفته‌نامه «تجارت فردا» با عنوان «میدان مین» با تمرکز بر موضوع سیاست‌های تورم‌زا منتشر شد.
یک کارشناس بانکی :

در مبارزه با تورم کارنامه خوبی نداریم

کامران ندری اظهار داشت: شرایط رکودتورمی نرخ سود بانکی باید بصورت هدایت شده افزایش یابد اما متاسفانه این کار در اقتصاد ما امکان‌پذیر نیست و دلیل آن هم مدیریت غیرحرفه‌ای و وضعیت بانک‌ها است.
تیم اقتصادی دولت چه می کند؟

قطار تورم به بازار کالاهای مصرفی رسیده!

این که قطار تورم به بازار کالاهای مصرفی رسیده برای افکار عمومی آزار دهنده است و دیگر ماجرا از پراید و پسته فراتر رفته است، دم دستی ترین کالاها اینجا به جنجالی ترین ها تبدیل میشود. کالاهایی که هیچ ارتباطی با تحریم و منابع ارزی ندارند.افسار گرانی را لگامی نیست و دومینویی به همه حوزه ها سرکی می کشد. پریروز گوشت قرمز و سفید، دیروز پیاز امروز هم نوبت گوجه فرنگی.
واکاوی حرکت مارپیچ تورم در بازار ایران؛

قطار تورم به بازار کالاهای مصرفی رسید

اگر سال ۹۷ با افزایش قیمت دلار آغاز شد، سال ۹۸، این پیاز بود که در بازار خودنمایی می کرد. بسیاری از کارشناسان معتقدند مفهوم اتفاقات رخ داده در بازار کالاهای مصرفی مانند پیاز و گوجه فرنگی و ... این است که قطار تورم به کالاهای مصرفی رسیده و باید برای توقف آن در ایستگاهی نزدیک برنامه ریزی کرد.
مرتضی بکی:

تورم در ایران یک پدیده پولی است

یک اقتصادان با بیان این‌که تحریک تقاضا با اعمال سیاست انبساط پولی یک اشتباه محض است، گفت: با توجه به افزایش ارزش دارایی بانک‌ها، بانک‌ها می‌توانند اوراق اجاره قابل تبدیل به سهم منتشر کنند و با فروش آن منابع حاصله را به تولید اختصاص دهند.
داده‌های مرکز آمار ثابت می‌کند؛

بی‌محلی تورم دهکی به ارز دولتی

دولت در سال ۹۷ ارز ترجیحی توزیع کرد تا اقشار کم‌درآمد را مصون از افزایش قیمت‌ها نگه دارد. بر اساس گزارش مرکز آمار، ماحصل کار این شد که تورم نقطه‌ای دهک اول(کم‌برخوردارترین) در پایان سال ۹۷، معادل ۴ درصد کمتر از تورم دهک دهم شد. اما برای این ۴ درصد، دولت بهای گزافی پرداخت. اگر از نگاه تورم سالانه موضوع بررسی شود، اختلاف تورم دهک اول و دهم تنها به ۳ درصد می‌رسد.از انتهای فروردین سال قبل، دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای اساسی به‌کار گرفته شد. نرخی که به سبب فاصله قابل‌توجه با نرخ بازار آزاد، بستر رانت و فساد زیادی را در اقتصاد ایران پدید آورد. هدف اولیه تصمیم‌گیران این بود که فشار افزایش قیمت دلار و به تبع آن افزایش قیمت کالاهای مصرفی، به خانوارهای کم‌درآمد وارد نشود. اکنون که یک سال از تصمیم مذکور گذشته، خود تصمیم‌گیران نیز به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست مذکور، نتوانسته به هدف مورد نظرش دست یابد. اما این انحراف، خیلی زودتر قابل شناسایی بود.
دوگانگی درتورم مرکز‌ آمار؛

تناقض در سبد انتخابی مرکز آمار با سفره مردم+ نمودار

در یک‌سال اخیر با التهابات ارزی که از نیمه دوم سال 96 شروع شده بود، قیمت کالاهای مصرفی خانوار به‌ویژه قیمت اقلام خوراکی و مسکن به‌طور چشمگیری افزایش یافته است، به‌طوری که بررسی‌ها نشان می‌دهد طی دوره یک‌ساله اسفند 96 تا اسفند 97 میانگین قیمت 23 قلم کالای خوراکی 103 درصد رشد کرده و قیمت مسکن نیز در این بازه زمانی رشد 85 درصدی داشته است.
افزایش فاصله تورمی دهک‌ها؛

برآورد ۳۹ درصدی تورم خوراکیها برای دهک دهم+جدول

بر اساس اعداد مربوط به تورم در میان دهک‌های مختلف هزینه‌ای، فاصله تورمی دهک‌ها در آخرین ماه سال۹۷ به ۳ درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۲.۸ درصد) ۰.۲ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم کل کشور در اسفند ماه ١٣٩٧ برابر ٢٦,٩ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٢٥.٩ درصد برای دهک اول تا ٢٨.٩ درصد برای دهک دهم نوسان دارد.
جدیدترین برآورد صندوق بین‌المللی پول؛

رشد منفی ۳.۹درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۸

صندوق بین‌المللی پول دقایقی پیش در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ به منفی ۳.۹ درصد کاهش و نرخ تورم به ۳۱.۲ درصد افزایش یافته است.
مرکز آمار ایران:

تورم سال گذشته به ۲۶.۹ درصد رسید/ تورم نقطه به نقطه ۴۷.۵ درصد

مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم سالانه منتهی به اسفند سال ۹۷ بالغ بر 26.9 درصد بوده و تورم نقطه به نقطه اسفند نسبت به مدت مشابه سال قبل به 47.5 درصد رسید.
بالا آمدن سطح تورم؛

پرونده تورمی سال ۱۳۹۷ بسته شد

آخرین آمار تورم در سال گذشته، حاکی از آن است که نرخ تورم در پایان سال افزایشی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه در اسفندماه به سطح ۹/ ۳ درصد رسیده و بیشترین سطح در پنج ماه پایانی سال ۹۷ بود. این روند باعث شد که نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه نیز با افزایش ۳/ ۵ واحد درصدی نسبت به ماه قبل به رقم ۵/ ۴۷ درصدی برسد.
نرخ تورم؛

تورم در سال ۹۸ به چه عددی می‌رسد؟

اگر از طریق پولی کردن کسری بودجه نرخ رشد نقدینگی افزایش یافته و برای چند ماه پیاپی بالاتر از ۲ یا ۳ درصد قرار گیرد، انتظار تورم فزاینده وجود دارد.
تورم، روند فزاینده و نامنظم افزایش قیمت‌ها در اقتصاد است

در مورد تورم و علل پیدایش آن چه می دانید؟

به طورکلی اقتصاددانان از نظر هدف‌های سیاست کلان اقتصادی، بر مواردی مانند اشتغال کامل، ثبات قیمت‌ها (کنترل تورم) توزیع عادلانه درآمد و رشد مداوم اقتصادی تأکید دارند. به دلیل اثرات نگران کننده تورم در اقتصاد، کنترل آن به عنوان یکی از هدف‌های سیاست کلان اقتصادی همواره مورد توجه اقتصاددانان بوده است.
پدرام سلطانی:

طغیان تورم سیل بزرگتری است

شهروندان ایرانی در سال 1397 دوبار با جهش نرخ انوع کالاها و خدمات مواجه شدند . یک بار در بهار سال 1397 و یک بار در زمستان همین سال. براساس برخی برآوردها ایرانیانی که تنها محل درآمدشان فروش نیروی کار است در سال یادشده هرگز افزایش مزد و حقوق را تجربه نکردند . به این ترتیب است که برخی برآوردها نشان می دهد ایرانیان دست کم نیمی از قدرت خرید خود را به دلیل دو جهش قیمتی در نخستین و آخرین فصل سال از دست دادند.
صفحه  از ۲۹
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها