سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رشد شاخص قیمت در مردادماه به پایین‌ترین حد از ابتدای ۹۷ رسید؛

تورم ماهانه در محدوده امن

نرخ تورم ماهانه در مرداد ماه سال جاری رکورد کاهشی ثبت کرد. آمارها نشان می‌دهد نرخ تورم ماهانه در دومین ماه تابستان به رقم ۶/ ۰ درصد رسیده که این رقم کمترین میزان از ابتدای سال ۹۷ بوده است. این دومین بار است که در سال جاری نرخ تورم ماهانه به زیر یک درصد رسیده است. کارشناسان معتقدند نرخ تورم ماهانه زیر سطح ۸/ ۰ درصد می‌تواند یک محدوده امن برای تورم محسوب شود؛ زیرا با تکرار این رقم در یک سال کمتر از ۱۰ درصد به میزان شاخص بهای مصرف‌کننده افزوده خواهد شد. با توجه به تغییر انتظارات تورمی در ماه‌های اخیر، تحقق این روند در ماه‌های آتی دور از ذهن نخواهد بود.
مرکز آمار ایران؛

نرخ تورم خوارکی‌ها و دخانیات به ۶۳.۳ درصد افزایش یافت

مرکز آمار ایران نرخ تورم ۱۲ ماهه خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در پایان مرداد ۹۸ را ۶۳.۳ درصد اعلام کرد.
بررسی نرخ تورم در استان ها؛

تورم استان ها براساس اقلام مصرفی سبدخانوار متفاوت است

براساس داده‌های معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران،نرخ تورم اصفهان در بهار امسال 1/33 درصد اعلام شده و در بین 31 استان کشور ، اصفهان در جایگاه چهارم قرار گرفته است.
ارزیابی کار دولت در حوزه اقتصاد؛

بانک مرکزی از انتشار آمار تورم و رشد اقتصادی منع شده است

در ادبیات علوم سیاسی در باب کارآمدی دولت نظریه‌های متعددی مطرح است. طبق «نظریه توفیق»، توفیقات نهایی ملاک سنجش کارآمدی یک نظام سیاسی در نظر گرفته می‌شود و روش‌هایی که برای رسیدن به اهداف مورد نظر به کار میرود، تاثیری در امر کارآمدی ندارد.
یادداشت شایان اویسی؛

بار تورم به دوش کیست؟!

افزایش نقدینگی را عامل اصلی تورم و افزایش تقاضای عمومی بیشتر از توان تولید موجود می‌دانند! اما عامل اصلی این افزایش چه هست؟
روایت آل اسحاق از کسری بودجه دولت؛

تورم ۴۰ درصدی در اقتصاد در حال رخ نمایی است

یحیی آل اسحاق ، با اشاره به ۴ تصمیم اتخاذی در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا برای جبران کسری بودجه که یکی از آن‌ها اقدام به برداشت از صندوق توسعه ملی است، اظهار کرد: دولت به دلایل مختلف با کسری بودجه مواجه است و رقم آن در حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کمتر یا بیشتر است.
شکاف تورمی؛

فاصله تورمی دهک‌ها

محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ٥٦,٦ درصد برای دهک اول تا ٦٢.٨ درصد برای دهک دهم است.
مرکز آمار اعلام کرد:

افزایش ۵.٩ درصد شاخص تورم تولیدکننده در بهار ٩٨

شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش های خدمات (بر مبنای ١٠٠=١٣٩٠) در فصل بهار ١٣٩٨ برابر است با ٣۴٧.٨ که نسبت به فصل قبل ۵.٩ درصد افزایش یافته است.
نرخ تورم ؛

دولت روحانی رکورد تورم در ۲۴ سال اخیر را شکست

نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ۱۳۹۸ به ۴۰/۴ درصد رسید. براساس این آمار نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به تیر ماه ۱۳۹۸ در مناطق شهری به ۳۹/۷ درصد و در مناطق روستایی به ۴۴/۴ درصد است.
بازگشت ثبات به بازارها؛

راز مهار تورم

برآوردهای اولیه نشانگر آن است که کاهش شتاب تورم در ماه جاری روند خود را ادامه داده و نرخ تورم در تیرماه مجدداً کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر، نرخ ارز به‌عنوان یک مؤلفه مهم و مؤثر در تغییرات نرخ تورم طی هفته گذشته کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است، به‌طوری که تحلیل فعالان بازار این‌گونه است که این روند نزولی ادامه خواهد یافت. حال این سؤال مطرح شده، در شرایطی که اقتصاد کشور در شدید‌ترین وضعیت تحریم‌ها قرار داشته است، چگونه نرخ تورم کاهش می‌یابد.
یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد؛

به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

سید بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس اقتصادی در مورد رشد نقدینگی در اقتصاد ایران، بیان کرد:رشد نقدینگی ممکن است باعث افزایش نرخ رشد تورم شود، اما اَبَر تورم ایجاد نخواهد کرد، ولی اَبَر رکود شکل می‌گیرد.
راهکارهای مهار نوسان در بازارها؛

مهار موج مکزیکی قیمت‌ها

یکی از چالش‌های سیاست‌گذار در اقتصاد ایران، مهار نوسانات بازارها بوده است. این نوسانات عموما مانند یک موج مکزیکی از بازاری آغاز شده و گام به گام سایر بازارها را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در این شرایط، واکنش سیاست‌گذار این بوده که با ابزار موجود، راهکاری مجزا برای کنترل هر یک از این بازارها اتخاذ کند، اما برای سیاست‌گذاری مناسب و موفق یک چارچوب کلی معرفی نشده است.
پیش‌بینی سیدهادی موسوی‌نیک؛

نرخ تورم وارد فاز کاهشی می‌شود

سید هادی موسوی نیک، کارشناس اقتصادی معتقد است با در نظر گرفتن واقعیات اقتصادی ، نرخ تورم واقعی در حقیقت کاهش یافته است .آخرین آمارهای بانک مرکزی حاکی از آن است که نقدینگی در سال گذشته ۲۳.۱ درصد رشد داشته است.
با توجه به داده‌های مرکز آمار محاسبه شد؛

بار تورم «دارا» و «ندار»

گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد گرچه در فصل بهار، تورم دهک‌های پایین هزینه‌ای، کمتر از تورم دهک‌های بالا بوده است اما دهک‌های دارا در خرداد با افت بار تورمی مواجه شدند. تورم ماهانه دهک اول، دوم و سوم در طول اردیبهشت و خرداد یکسان مانده اما تورم دهک‌های بالا با کاهش قابل‌توجهی همراه شده است. مثلا در مورد دهک دهم، تورم ماهانه از ۱/ ۳ درصد در اردیبهشت به ۵/ ۰ درصد در خرداد ماه نزول یافته است. آنچه عامل افت تورم ماهانه کل در ماه قبل بوده، بیشتر به سبد مصرفی دهک‌های پردرآمد جامعه مربوط بوده است.
ترکش‌های اجتماعی تورم؛

تبعات غیراقتصادی بی‌ثباتی قیمت‌ها چیست؟

افزایش تورم فقط به محیط اقتصادی محدود نمی‌شود. بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی معلول این پدیده هستند. پدیده‌ای که با خروج دولت از نظم مالی و دست‌اندازی به سیاست‌های پولی آغاز می‌شود.
در گفت‌وگو با شقاقی مطرح شد؛

چرا تورم روستایی بیشتر از شهری شد؟

نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ برای خانوار‌های کشور به عدد ٣٧.٦ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه مربوط به استان کردستان (٤٥.١ درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (٣١.٤ درصد) اعلام شد. مرکز آمار ایران شکاف نرخ تورم ۱۲ ماهه استان‌ها در خرداد ماه را ١٣.٧ درصد اعلام کرده است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
نمای دور و نزدیک از تورم؛

شاخص قیمت‌ها در نیمه و آخر سال کجا می‌ایستد؟

متوسط تورم ماهانه طی یک سال منتهی به خردادماه معادل ۵/ ۳ درصد است، البته بعید است که در شرایط پایداری اقتصاد نیز این وضعیت تا پایان سال‌جاری تکرار شود، اما حتی با در نظر گرفتن این سناریو نیز نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه مسیر نزولی را طی خواهد کرد.
بر اساس گزارش مرکز آمار؛

دولت روحانی رکورد ۱۵ ساله نرخ تورم را شکست +جدول

نرخ تورم مناطق شهری کشور در خردادماه امسال به ۳۶.۹درصد رسید که از سا ل۱۳۸۳ تاکنون بی‌سابقه است.
شتاب شاخص قیمت‌ها کاهش یافت؛

برگشت تورم از قله نقطه‌ای

همچنین کالاها به سه دسته بادوام، بی‌داوم و کم‌دوام تقسیم‌بندی می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد در خردادماه تورم ماهانه کالاها ۵/ ۰ درصد و تورم ماهانه خدمات ۲/ ۱ درصد بوده است. همچنین در بخش کالاها، تورم ماهانه کالاهای کم‌دوام معادل ۳ درصد، کالاهای بی‌دوام معادل ۳/ ۰ درصد و کالاهای با دوام منفی ۲/ ۰ درصد ثبت شده است.
مرکز آمار ایران در گزارش سال ۹۷ تشریح کرد؛

اوج‌گیری تورم فروش «در کارخانه»

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تورم تولید‌کننده در فصول سال ۹۷، نسبت به ابتدای سال ۹۰ بیشترین مقدار را ثبت کرده است. همچنین تورم نقطه به نقطه و متوسط نیز نسبت به سال‌های قبل در بیشترین سطح قرار داشته است. این موضوع می‌تواند باعث فشار در تورم سال آینده شود. مرکز آمار ایران در دو گزارش فصل زمستان و آمار شاخص کل سال ۹۷ تورم تولید‌کننده را تشریح کرد.شاخص قیمت تولیدکننده در سال ۹۷، با ۵/ ۴۷ درصد افزایش نسبت به سال ۹۶، به عدد ۲/ ۳۴۷ رسید. این شاخص در تمام فصل‌های سال ۹۷ نسبت به فصل قبل از خود با افزایش مواجه بوده است.
صفحه  از ۳۲
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها